سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بازار خدمات حقوقی؛

انتخاب سردفتران با چه معیاری؟

تصمیمات غلط و کارشناسی نشده در درازمدت به ساختارهای حقوقی و قانونی جامعه صدمات جدی خواهند زد و عجیب است که این بی‌دقتی‌ها و شتاب‌زدگی‌ها در نهادی صورت می‌گیرد که باید مثال و الگوی دقت و وسواس و تمرکز باشد. قانون نحوه جذب سردفتران نیازمند اصلاح جدی و بازنگری دوباره است.
صالح نقره کار/ وکیل دادگستری:

استقلال وکیل تضمین حقوق شهروندان

امروز سالروز استقلال کانون وکلا است. امضای لایحه استقلال كانون وكلای دادگستری در هفتم اسفند سال 1331، سرآغاز تحولی جدی در ساحت وكالت بوده و این استقلال 65ساله پشتوانه مستحکمی در طریق استیفای حقوق شهروندی شده است. قبل از این رخداد، تمشیت وكلا جزئي از شئون قوه قضائيه بوده و تحت هدايت و اداره این قوه پروانه فعالیت اخذ می‌کردند.
امینی عنوان کرد؛

کانون وکلای دادگستری تنها متولی اشتغال زایی فارغ التحصیلان حقوق نیست

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت:کانون وکلا تنها متولی اشتغال‌زایی دانشجویان حقوق نیست و وزارت علوم نباید جذب بی رویه دانشجو داشته باشد.
به بهانه 7 اسفند روز وکیل؛

انحصارطلبی کانون های وکلاء پشت نقاب استقلال

استقلال کانون های وکلاء، ارزشمندی ست که متاسفانه از سوی برخی متولیان نهاد وکالت مورد سوء استفاده در جهت انحصار شغلی و محرومیت شهروندان از بازار شفاف و رقابتی خدمات حقوقی شده است. وکیل مستقل، حق طلب و آزاده هرگز حاضر نیست که با دوپینگ انحصار و پایمال شدن حقوق اساسی متقاضیان حرفه وکالت و خدمات حقوقی، تضمین شغلی داشته باشد و قطعا الگوی رقابت شرافتمندانه با هم صنف خود را ترجیح می دهد.
یادداشت دکتر حمید قنبری؛

نگاهی به تصمیم لاهه

دیوان بین‌المللی دادگستری در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۱۹ (چهارشنبه هفته گذشته) تصمیم صلاحیتی خود در پرونده موسوم به برخی دارایی‌های ایران را صادر کرد. این پرونده، در حقیقت دعوایی است که جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات‌متحده آمریکا اقامه کرده است و مبنای آن نقض عهدنامه مودت میان ایران و ایالات‌متحده است. این عهدنامه در سال ۱۹۵۵ منعقد شده است. ایالات‌متحده آمریکا به این درخواست ایران از دیوان اعتراض و اظهار کرد که دعوای مطرح شده خارج از صلاحیت دیوان است. دیوان بین‌المللی دادگستری براساس قواعد آیین دادرسی خود قبل از ورود به ماهیت دعوا و بررسی صحت استدلالات طرفین، ملزم است که ابتدا درخصوص صلاحیت و قابلیت استماع دعوی نظر دهد و در صورتی که خود را صالح به رسیدگی به دعوی و دعوی را قابل‌استماع بداند سپس وارد رسیدگی ماهوی می‌شود. تصمیمی که در چهارشنبه هفته گذشته اعلام شد ارزیابی دیوان از استدلالات طرفین درخصوص صلاحیت بود.
تحريم‌كنندگان، جنايت‌كار جنگي هستند؛

نشست «بررسي آثار تحريم بر حق سلامت» در کانون وکلاي دادگستري برگزار شد؛

نمي‌توانم به فرزندم بگويم به زخمت بگو خونريزي نداشته باشد تا تحريم برطرف شود. بيمار «اي‌بي» به پانسمان زخم نياز دارد. در ارديبهشت، هريک از اين پانسمان‌ها 250 هزار تومان هزينه داشت و فرزند من به 10 پانسمان نياز دارد؛ اما در‌حال‌حاضر اين پانسمان به دليل تحريم در کشور وجود ندارد»؛ اين بخشي از گفته‌هاي حجت‌الاسلام حميدرضا هاشمي‌گلپايگاني، مديرعامل خانه ‌اي‌بي در نشست «بررسي آثار تحريم بر حق سلامت» بود.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی:

چک‌های تامین اجتماعی از "بابک زنجانی" پس گرفته شد

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پیگیری‌های پنج ساله برای احقاق حقوق بیمه شدگان در پرونده بابک زنجانی گفت: پنج فقره چک سازمان تامین اجتماعی به مبلغ بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان که بابت تضمین واگذاری بیش از ۱۳۰ شرکت این سازمان به شرکت سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی واگذار شده بود، با پیگیری واحد حقوقی به سازمان تامین اجتماعی بازگشت.
پرونده پرحاشیه توتال؛

توتال در فرانسه هم برای پرداخت رشوه به طرف‌های ایرانی محکوم شد

در حالی که آمریکا و فرانسه، توتال را به خاطر پرداخت رشوه به ایران برای گرفتن پروژه‌های نفتی جریمه کرده‌اند، مسؤولان ایرانی هم‌چنان می گویند هیچ سندی در این باره ندارند.دادگاه روز جمعه ۲۱ دسامبر شرکت بزرگ انرژی فرانسه را به خاطر «پرداخت رشوه به کارمندان خارجی» برای مشارکت در معاملات نفت و گاز با ایران گناه‌کار شناخت. برای دادگاه ثابت شده است که توتال برای دریافت امتیاز همکاری در پروژه پارس جنوبی در خلیج فارس مبلغ ۳۰ میلیون دلار امریکایی (معادل حدود ۲۶ میلیون یورو) رشوه پرداخته است. به نظر دادگاه مبالغ رشوه به دلالان و کارمندان «خارجی» بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ از سوی توتال پرداخت شده است.
آیا‌ پروانه‌ وکالت‌ مجوز‌ محسوب‌ می‌شود؟

جرای قوانین مربوط به ساماندهی مجوزها

ارزیابی عملکرد هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار و دفتر پایش و بهبود محیط کسب‌وکار»، شماره مسلسل 16130، آبان 1397). این گزارش در مجموع نشانگر آن است که نهادهای متولی ساماندهی مجوزها، همچنان به تکالیف قانونی خود عمل نکرده‌اند و فعالان اقتصادی از این حیث، همچنان با موانع جدی مواجهند.
جنیدی مطرح کرد؛

درخواست دیدار معاونت حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری با رئیس قوه قضائیه

معاونت حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری درباره پیگیری پرونده بازداشت فعالان محیط‌زیست در دولت گفت: دولت پیگیر این پرونده است و ما درصدد هستیم با رئیس قوه قضائیه در این خصوص و موارد دیگر دیداری داشته باشیم.
گرانی حق الوکاله ؛

حق الوکاله های نجومی، تضییع حق دسترسی مردم به وکیل

در حال حاضر، وکالت به امری گران تبدیل شده و حق الوکاله های نجومی در بازار خدمات حقوقی یک پدیده عادی تلقی می شود. بنابراین اصلاح سازوکار عرضه خدمات حقوقی یکی از ضروریات توسعه حقوقی و قضایی جامعه است.
پيشنهاد معاون امور زنان و خانواده:

قيمت سکه را براي مهريه به اندازه تاريخ عقد در نظر بگيريم

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري، در گفت‌وگويي با خبرگزاري ايلنا با ابراز نگراني از اينکه مهريه‌هاي بالا خطرات زيادي براي خانواده دارد، گفته است: مهريه بايد با قيمت سکه زمان عقد محاسبه شود. به نظر من ايده‌آل‌ترين سطح تغيير قانون مهريه اين است که بايد سکه به قيمت روزي که مهريه تعيين مي‌شود (تاريخ عقد)، داده شود. نبايد تغيير قيمت سکه بار سنگيني بر دوش خانواده‌ها بگذارد. راهکار منطقي تغيير قوانين مهريه تعديل آن است، چراکه تغيير شديد قيمت سکه قابل محاسبه نيست. اين اظهارنظر منتقدان و البته مشوقان زيادي را با خود همراه کرد.
آزمون سردفتری اسناد رسمی؛

لطفا، سازمان ثبت اسناد به ابهامات مطرح در این گزارش پاسخ دهد

پس از اعلام نتایج آزمون سردفتری اسناد رسمی در تاریخ ۱۵ مهرماه ۹۷ توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، موج انتقادها به نحوه اطلاع‌رسانی در این زمینه آغاز شد، که به دنبال آن خبرنگار ایسنا موضوع را از مراجع مسئول پیگیر شد، ولی تا زمان ارسال این گزارش به پاسخی نرسید
در بخش‌نامه‌هاي جداگانه؛

بخشنامه‌هاي قوه قضاييه و نيروي انتظامي براي رعايت شئون وكلاء دادگستري

قوه قضاييه و نيروي انتظامي در بخش‌نامه‌هاي جداگانه به مجموعه‌هاي تحت مديريت‌شان رعايت شئون وکلاي دادگستري را مورد تاكيد قرار داده‌اند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

وقتی حقوق شهروندی را ندانیم هر رفتاری با ما می کنند

احمد بیگدلی معتقد است احترام گذاشتن به مردم از حقوق اولیه شهروندی است که رییس جمهور همواره بر روی آن تاکید دارد و هم شهروندان و هم پلیس باید بدانند که در برابر یکدیگر چه مسئولیت‌هایی دارند.
تصادف مرگبار اتوبوس با تانکر سوخت؛

انتقال اجساد حادثه اتوبوس مسافربری به پزشکی قانونی اصفهان

حوالی ساعت 23:30 شب گذشته، با برخورد اتوبوس مسافربری با تانکر حمل سوخت در آزاد راه نطنز-کاشان که از تهران به سمت کرمان در حرکت بود متاسفانه 19 نفر از مسافران این اتوبوس در دم جان باختند و 27 نفر مصدوم این حادثه به بیمارستان های کاشان، بادرود و اصفهان منتقل شدند؛ علت این حادثه به طور قطع اعلام نشده است و تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.
لعیا جنیدی؛

دولت از طلاب شکایت نکرد

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره پیگیری حقوقی ماجرای مدرسه فیضیه قم گفت: جرم مشهود و آن هم تهدید به قتل است که جنبه عمومی دارد. دستگاه قضایی تکلیف دارد رسیدگی کند که البته مقامات قضایی نیز مشهود بودن جرم را تأیید و اعلام کردند ورود می‌کنند.
عباس زرگر/وکیل پایه یک دادگستری:

بسته جامع «ساو»

جامعه وکالت این روزها با مشکلات و معضلات گوناگونی روبه‌رو است. مشکلات و معضلاتی که می‌توان آنها را در دوبعد معضلات بیرونی و معضلات درونی تقسیم کرد. برخی از معضلات با بن‌مایه و درون جامعه وکالت ارتباطی ندارد لکن بر آن تاثیر بسزایی گذاشته است. به‌عنوان مثال بحران اقتصادی پیش‌آمده در میان وکلای جوان و بعضا وکلای پیشکسوت از معضلات بیرونی جامعه وکالت است که متاسفانه این روزها به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این صنف تبدیل شده است. برای ریشه‌یابی این بحران بیرونی می‌توان دلایل چندی را برشمرد.
معاون رگولاتوری:

ارسال پیامک فلش در هر شکل ممنوع است

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری گفت: ارسال پیامک فلش با هر نوع محتوا از پارسال ممنوع شده است و در صورت مشاهده با اپراتور برخورد می‌شود.
احکام لاهه ضمانت اجرایی ندارد؛

جاسمی : اشغال سفارتخانه‌های خارجی توسط ایران در نحوه رسیدگی دادگاه لاهه تاثیرگذار است

یعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌گوید احکام دادگاه لاهه برای ایران ضمانت اجرایی ندارند زیرا اگر حکمی هم به نفع ایران صادر شود، آمریکا با توسل به قدرتی که در اختیار دارد، جلوی اجرای حکم را خواهد گرفت.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها