سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس اتحادیه وکلا:

وکیل صرف دفاع از موکل نباید تحت تعقیب قرار گیرد

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با تاکید بر نقش وکلا در تحقق دادرسی عادلانه گفت: وکیل مستقل نباید صرفا به دلیل دفاع از موکل در یک پرونده تحت تعقیب قرار گیرد.
دادستان تهران:

هر شکایتی نباید در دادسرا مطرح شود

علی القاصی دادستان تهران در مراسم معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه 5 (صادقیه) با بیان اینکه مجموعه دادسرا در خط مقدم دستگاه قضایی است گفت: بخش عمده‌ی ارزیابی مردم از قوه قضاییه به کنش‌ها و رفتارهای ما در سیستم دادسرا مرتبط است و ما باید پاسخگوی مطالبات و درخواست‌های مردم بر اساس شرع و قانون باشیم.
رئیس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد:

دندان‌پزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان در صدر پرونده‌های قصور پزشکی

مسجدی آرانی در جلسه شورای قضایی استان گلستان با بیان این‌که عدم ارتباط با بیمار یکی از عللی است که سبب قصور پزشکی می‌شود، اظهار کرد: دندان‌پزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان بیشترین پرونده‌های ارجاع شده به اداره‌های پزشکی قانونی درباره قصور پزشکی است.
با ورود مدعی العموم صورت گرفت؛

ورود دادستانی به تعطیلی چند ساله کارخانه آسفالت سیریز زرند کرمان

در پی گزارشات مردمی مبنی بر تعطیلی چند ساله‌ی کارخانه‌ آسفالت سیریز زرند کرمان و عدم نتیجه بخشی مذاکرات با پیمانکار پروژه با ورود دادستان زرند به این موضوع، فعالیت کارخانه از سر گرفته شد.
رئیس کانون وکلای دادگستری؛

مسئولان اجازه نخواهند داد که کانون‌های وکلا به سال ۱۳۳۰ برگردد

رئیس کانون وکلای دادگستری گفت: امروز کانون‌های وکلا به اجماع اعلام کردند که این میراث تاریخی را حفظ می‌کنند و به مسئولان هم اجازه نخواهند دادند که کانون‌های وکلا به سال ۱۳۳۰ برگردد.
وکیل در ایران، کمیاب و گران!

شکستن انحصار وکالت پیش‌نیاز تحقق عدالت

بر اساس آمارهای جهانی ۷۰ هزار وکیل فعال در ایران وجود دارد؛ یعنی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تنها ۷۶ وکیل و به ازای هر ۱۰ هزار پرونده، ۴۱ وکیل که در مقایسه با شاخص‌های سایر کشورهای جهان بسیار ناچیز است.
یک حقوقدان:

اقرار به قتل تنها بخشی از ماجراست

روزنامه « ایران» در گفت و گو با وکیل محمدعلی نجفی و یک حقوقدان وضعیت پرونده او را مرور کرده است.
انتظار حقوقدانان از رئیس جمهور؛

وظیفه دولت در پاسداری از نهاد وکالت

تشکیل و ایجاد نهاد موازی مرکز امور مشاوران قوه قضائیه که منبعث از تصمیم دولت وقت در درج و تصویب ماده 187 در قانون برنامه سوم توسعه بود در نهایت باعث ایجاد یک نهاد هم عرض در کنار کانون وکلای دادگستری و تضعیف بی‌سابقه قدیمی‌ترین نهاد مدنی کشور شد.
انحصار در وکالت يا وکالت در انحصار!

بررسي حال‌و‌هواي اين روزهاي وکالت

در چند سال اخير، کانون‌هاي وکلاي دادگستري‌ به‌ویژه نحوه پذيرش وکيل توسط اين نهاد غيردولتي و مستقل، در کانون توجه رسانه‌ها بوده است. صحبت از حق‌الوکاله‌هاي نجومي مي‌شود تا انحصار در وکالت؛ به‌طوري‌که در محافل عمومي و خصوصي، بعضي از چهره‌هاي نام‌آشنا، عامدانه يا از روي بي‌اطلاعي، اجحاف‌هايي در حق قديمي‌ترين سازمان مردم‌نهاد ايران مي‌کنند.
یادداشت سيدمهدي حجتي؛

درآمد وکلا از شايعه تا واقعيت

چندوقتي است بنا بر هر مناسبتي، برخي با پيش‌کشيدن ميزان دستمزد وکلاي دادگستري در مقام ارائه خدمات حقوقي به شهروندان، درآمد وکلاي دادگستري را با ارقام نجومي توصيف مي‌كنند و از اين مقدمه نادرست، نتيجه نادرست ديگري را که همان افزايش ظرفيت پذيرش وکيل است، استنباط مي‌کنند.‌
سازمان امور مالیاتی کشور؛

معافیت مالیات حقوق

معافیت وجوه پرداختی بابت مهد کودک ، یارانه غذا ، و ایاب و ذهاب ، بن کالا
ابطال اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض؛

رای شماره 308 هیات عمومی دیوان عدالت اداری

ابطال اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض تمدید پروانه ساختمان های نیمه کاره
احمد شجاعی رئیس سابق پزشکی قانونی کشور؛

ثبت ۹۰ هزار نمونه بیولوژیک مجرمان در بانک اطلاعات پزشکی قانونی

رئیس سابق پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه بانک هویت ژنتیک با کمک قوه‌ قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها راه‌اندازی شد، گفت: در حال حاضر در این بانک ۹۰ هزار نمونه بیولوژیک و ۱۶ هزار پروفایل ژنتیکی از مجرمان نگهداری می‌شود.وی همچنین از راه اندازی مرکز مطالعات فقهی در قم خبر داد.
بازار خدمات حقوقی؛

انتخاب سردفتران با چه معیاری؟

تصمیمات غلط و کارشناسی نشده در درازمدت به ساختارهای حقوقی و قانونی جامعه صدمات جدی خواهند زد و عجیب است که این بی‌دقتی‌ها و شتاب‌زدگی‌ها در نهادی صورت می‌گیرد که باید مثال و الگوی دقت و وسواس و تمرکز باشد. قانون نحوه جذب سردفتران نیازمند اصلاح جدی و بازنگری دوباره است.
صالح نقره کار/ وکیل دادگستری:

استقلال وکیل تضمین حقوق شهروندان

امروز سالروز استقلال کانون وکلا است. امضای لایحه استقلال كانون وكلای دادگستری در هفتم اسفند سال 1331، سرآغاز تحولی جدی در ساحت وكالت بوده و این استقلال 65ساله پشتوانه مستحکمی در طریق استیفای حقوق شهروندی شده است. قبل از این رخداد، تمشیت وكلا جزئي از شئون قوه قضائيه بوده و تحت هدايت و اداره این قوه پروانه فعالیت اخذ می‌کردند.
امینی عنوان کرد؛

کانون وکلای دادگستری تنها متولی اشتغال زایی فارغ التحصیلان حقوق نیست

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت:کانون وکلا تنها متولی اشتغال‌زایی دانشجویان حقوق نیست و وزارت علوم نباید جذب بی رویه دانشجو داشته باشد.
به بهانه 7 اسفند روز وکیل؛

انحصارطلبی کانون های وکلاء پشت نقاب استقلال

استقلال کانون های وکلاء، ارزشمندی ست که متاسفانه از سوی برخی متولیان نهاد وکالت مورد سوء استفاده در جهت انحصار شغلی و محرومیت شهروندان از بازار شفاف و رقابتی خدمات حقوقی شده است. وکیل مستقل، حق طلب و آزاده هرگز حاضر نیست که با دوپینگ انحصار و پایمال شدن حقوق اساسی متقاضیان حرفه وکالت و خدمات حقوقی، تضمین شغلی داشته باشد و قطعا الگوی رقابت شرافتمندانه با هم صنف خود را ترجیح می دهد.
یادداشت دکتر حمید قنبری؛

نگاهی به تصمیم لاهه

دیوان بین‌المللی دادگستری در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۱۹ (چهارشنبه هفته گذشته) تصمیم صلاحیتی خود در پرونده موسوم به برخی دارایی‌های ایران را صادر کرد. این پرونده، در حقیقت دعوایی است که جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات‌متحده آمریکا اقامه کرده است و مبنای آن نقض عهدنامه مودت میان ایران و ایالات‌متحده است. این عهدنامه در سال ۱۹۵۵ منعقد شده است. ایالات‌متحده آمریکا به این درخواست ایران از دیوان اعتراض و اظهار کرد که دعوای مطرح شده خارج از صلاحیت دیوان است. دیوان بین‌المللی دادگستری براساس قواعد آیین دادرسی خود قبل از ورود به ماهیت دعوا و بررسی صحت استدلالات طرفین، ملزم است که ابتدا درخصوص صلاحیت و قابلیت استماع دعوی نظر دهد و در صورتی که خود را صالح به رسیدگی به دعوی و دعوی را قابل‌استماع بداند سپس وارد رسیدگی ماهوی می‌شود. تصمیمی که در چهارشنبه هفته گذشته اعلام شد ارزیابی دیوان از استدلالات طرفین درخصوص صلاحیت بود.
تحريم‌كنندگان، جنايت‌كار جنگي هستند؛

نشست «بررسي آثار تحريم بر حق سلامت» در کانون وکلاي دادگستري برگزار شد؛

نمي‌توانم به فرزندم بگويم به زخمت بگو خونريزي نداشته باشد تا تحريم برطرف شود. بيمار «اي‌بي» به پانسمان زخم نياز دارد. در ارديبهشت، هريک از اين پانسمان‌ها 250 هزار تومان هزينه داشت و فرزند من به 10 پانسمان نياز دارد؛ اما در‌حال‌حاضر اين پانسمان به دليل تحريم در کشور وجود ندارد»؛ اين بخشي از گفته‌هاي حجت‌الاسلام حميدرضا هاشمي‌گلپايگاني، مديرعامل خانه ‌اي‌بي در نشست «بررسي آثار تحريم بر حق سلامت» بود.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی:

چک‌های تامین اجتماعی از "بابک زنجانی" پس گرفته شد

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پیگیری‌های پنج ساله برای احقاق حقوق بیمه شدگان در پرونده بابک زنجانی گفت: پنج فقره چک سازمان تامین اجتماعی به مبلغ بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان که بابت تضمین واگذاری بیش از ۱۳۰ شرکت این سازمان به شرکت سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی واگذار شده بود، با پیگیری واحد حقوقی به سازمان تامین اجتماعی بازگشت.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها