سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بررسی شوراهای حل اختلاف؛

شوراهای حل اختلاف و کاهش مراجعات به دستگاه قضایی

شورای حل اختلاف یک نهاد شبه قضایی است که به منظور کاهش مراجعات مردم به دستگاه قضایی و در راستای توسعه مشارکت‌های مردمی، براساس آیین‌نامه ای که به تصویب رئیس سابق قوه قضائیه رسید، در سال 1381 تشکیل شد.
ثبت پروانه وکالت در سامانه کار؛

سرپیچی کانون های وکلای دادگستری از قانون به نفع انحصار شغلی!

در پی انتشار رای هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور را مکلف می کرد، ظرف دو هفته پروانه وکالت را در سامانه ایران مجوز ثبت کنند، رییس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور چهارشنبه گذشته، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که کانون های وکلای دادگستری این رای را خلاف قانون می دانند و آن را اجرا نمی کنند.
رئیس اسکودا:

نهاد وکالت مشمول اصل ۴۴ نمی‌شود

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در واکنش به مصوبه اخیر هیئت مقررات زدایی مبنی بر صدور پروانه وکالت از طریق سامانه ایران مجوز گفت: وکالت اصلا مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی نیست و هیچ گاه چنین تصوری نبوده که وکالت یک حرفه اقتصادی است.
عیسی امینی:

کانون وکلا، تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را نقض حقوق ملت می‌داند

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در یادداشتی با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری تصریح کرد: کانون وکلای دادگستری مرکز اجرای این تبصره را موجب نقض حقوق ملت، تبعیض ناروا، تحمیل نابجا و حکم تبصره مزبور را به دلایل مذکور غیرقابل‌اجرا می‌داند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:

موارد نقض حقوق کودک به سامانه کنوانسیون اعلام شود

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از راه اندازی سامانه همگانی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به شماره ٣٠٠٠٣6٣6 خبر داد و گفت: شهروندان موارد نقض حقوق کودک را به این سامانه اعلام کنند.
تعارض منافع در نهادهای نظارتی؛

نظارت‏ گریزی به بهانه استقلال نهاد وکالت

استقلال نهاد وکالت همواره یکی از مطالبات اصلی جامعه وکالت از حاکمیت بوده است. استقلال به معنای برخورداری وکیل از امنیت شغلی و معنوی در برابر تهدیدهای احتمالی که دفاع از حقوق موکل در دادگاه به دنبال دارد امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. اما کاربرد نابجای مفهوم استقلال از سمت وکلا در مقابله با اصلاحات ساختاری و قانونی روی نهاد وکالت نشان از سوءبرداشت یا سوءنیت وکلا در بهره‌گیری و استفاده از این مفهوم دارد. همواره شاهد آن بوده‌ایم که هرگاه حاکمیت نیت و یا اقدام به اصلاح قوانین نظارتی حاکم بر وکلا کرده است موجی از مطالبات در رابطه با حفظ استقلال نهاد وکالت در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور شکل‌گرفته است.
ستاد دیه کشور اعلام کرد؛

500 زن زندانی بدهکار چشم انتظار کمک برای آزادی

بر اساس اعلام ستاد دیه کشور، در حال حاضر حدود 500 زن درکل کشور (از حدود 6500 زن زندانی) به علت ارتکاب جرایم غیر عمد در زندان‌ها به سر می‌برند که بیش از 70 درصد آنها سرپرست خانوار و دارای فرزند هستند.
به علت سلب آزادی شخصی ملت؛

شکایت جمعی از وکلا از بازپرس صادرکننده دستور فیلترینگ تلگرام

بازپرس صادرکننده دستور فیلترینگ تلگرام با طرح شکایت جمعی از وکلای دادگستری مورد پیگرد قانونی قرار گرفت.
آزمون سردفتری اسناد رسمی؛

انتشار آگهی ثبت‌نام آزمون سردفتری اسناد رسمی صحت ندارد

بر اساس پیگیری‌های انجام شده مشخص شد که از ناحیه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، آگهی ثبت‌نام آزمون سردفتری اسناد رسمی منتشر نشده است.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد؛

اخذ عوارض از تابلوهای سر درب اماکن تجاری و اداری ممنوع

هیات عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه اخذ عوارض از تابلوهای منصوب و غیرمنصوب، مصوب شورای اسلامی شهر تهران را ابطال کرد.
معاون اول دولت دهم؛

پروانه وکالت «محمدرضا رحیمی» لغو می‌شود؟

نام محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم که به تازگی با آزادی مشروط از زندان بیرون آمده، از فهرست وکلای کانون وکلای دادگستری مرکز حذف شده است.
خطر برای استقلال کانون وکلا؛

گام مهم مجلس برای حرفه‌ای‌شدن وکالت و ارتقای شغلی وکلا

نمایندگان مجلس در آخرین روزهای اسفند سال گذشته طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت را به هیأت رئیسه مجلس ارائه کردند تا به‌صورت عادی در دستور کار نمایندگان قرار بگیرد. گفته می‌شود با تصویب این طرح تغییرات زیادی در پذیرش وکلا در کانون وکلا صورت می‌گیرد و عملا کانون وکلا با محدودیت روبه‌رو می‌شود و استقلال کانون وکلا به خطر می‌افتد. براساس برخی مفاد این طرح وکلا بعد از پذیرش در آزمون وکالت به سه درجه رتبه‌بندی می‌شوند و دریافت پروانه تخصصی برای وکلای پایه یک نیز الزامی می‌شود. طرح نمایندگان مجلس هم‌اکنون با مخالفت و اعتراضات بسیاری از سوی وکلای کشور ازجمله کانون وکلا روبه‌رو شده است.
جنیدی :

هیأت رسیدگی به وضعیت بازداشتگاه‌ها به رئیس جمهور گزارش خود را خواهد داد

معاون حقوقی نهاد ریاست جمهوری در خصوص هیأت رسیدگی به وضعیت بازداشتگاه ها و زندان ها گفت: وظیفه این هیأت این است که به رئیس جمهور گزارش دهد چه اتفاقاتی در زندان و بازداشتگاه‌ها افتاده است.
قربانزاده:

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد

متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت در واکنش به انتقادهای مطرح شده نسبت به طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت گفت: یک سال و نیم است که روی این طرح کار علمی و پژوهشی (مطالعه تطبیقی) و میدانی شده و افراد و متخصصین بسیاری اعم از وکلاء، اساتید رشته حقوق و مسوولانی در مراکز پژوهشی مرتبط در این موضوع مشورت داده‌اند.
سید‌مهدی حجتی؛

نحوه نوشتن طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت، حکایت از ناشی بودن نویسندگان این طرح دارد/پیش‌بینی حضور وکیل یار هیچ توجیهی ندارد

عضو کانون وکلای مرکز گفت: در شرایطی که طرح جامع وکالت با پیشنهاد اصلاح پاره‌ای از مقررات وکالت از دستور کار مجلس خارج شده بود و قرار بر اصلاح موادی از قوانین وکالت در موارد مورد نیاز بود، وصول طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت در زمان حاضر توجیهی نداشت.
با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری؛

اخذ عوارض از تمدید پروانه ساختمان ممنوع شد

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه شورای اسلامی شهر یزد، در خصوص دریافت عوارض تمدید پروانه ساختمان را باطل کرد.
کاظمی با اشاره به تدوین طرح جامع پذیرش وکالت:

وکلا باید بر اساس تخصص درجه بندی شوند

نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر لزوم بازنگری در قانون وکالت، گفت: به تمامی پذیرفته شدگان آزمون وکالت نباید پروانه وکالت درجه یک اعطا شود.
بررسی علل خودکشی متهمان ؛

نامه تعدادی از وکلا به رییس‌جمهور پیرامون مسائل اخیر در بازداشتگاه‌ها

تعدادی از وکلای دادگستری در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار تعیین نماینده ویژه‌ برای بررسی علل خودکشی‌ چند تن از متهمان در بازداشتگاه‌ها شدند.
فتحی:

ضربه به استقلال کانون وکلا به نفع جامعه نیست

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با تاکید بر استقلال کانون وکلا، گفت:‌ جذب تعداد وکیل بیش از نیاز جامعه منجربه کارچاق کنی دردستگاه قضایی می شود.
ملاوردی:

درخواست بازرسی از بازداشتگاه‌ها را داده‌ایم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازدیدی از بازداشتگاه‌ها هم داشته‌اید؟ افزود: ما این درخواست را دادیم که در حال بررسی است ولی هنوز بازرسی انجام نشده است. فراکسیون امید مجلس شوراس اسلامی هم این درخواست را داشته ولی هنوز هم این بازدید انجام نشده است.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها