سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیا‌ پروانه‌ وکالت‌ مجوز‌ محسوب‌ می‌شود؟

جرای قوانین مربوط به ساماندهی مجوزها

ارزیابی عملکرد هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار و دفتر پایش و بهبود محیط کسب‌وکار»، شماره مسلسل 16130، آبان 1397). این گزارش در مجموع نشانگر آن است که نهادهای متولی ساماندهی مجوزها، همچنان به تکالیف قانونی خود عمل نکرده‌اند و فعالان اقتصادی از این حیث، همچنان با موانع جدی مواجهند.
جنیدی مطرح کرد؛

درخواست دیدار معاونت حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری با رئیس قوه قضائیه

معاونت حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری درباره پیگیری پرونده بازداشت فعالان محیط‌زیست در دولت گفت: دولت پیگیر این پرونده است و ما درصدد هستیم با رئیس قوه قضائیه در این خصوص و موارد دیگر دیداری داشته باشیم.
گرانی حق الوکاله ؛

حق الوکاله های نجومی، تضییع حق دسترسی مردم به وکیل

در حال حاضر، وکالت به امری گران تبدیل شده و حق الوکاله های نجومی در بازار خدمات حقوقی یک پدیده عادی تلقی می شود. بنابراین اصلاح سازوکار عرضه خدمات حقوقی یکی از ضروریات توسعه حقوقی و قضایی جامعه است.
پيشنهاد معاون امور زنان و خانواده:

قيمت سکه را براي مهريه به اندازه تاريخ عقد در نظر بگيريم

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري، در گفت‌وگويي با خبرگزاري ايلنا با ابراز نگراني از اينکه مهريه‌هاي بالا خطرات زيادي براي خانواده دارد، گفته است: مهريه بايد با قيمت سکه زمان عقد محاسبه شود. به نظر من ايده‌آل‌ترين سطح تغيير قانون مهريه اين است که بايد سکه به قيمت روزي که مهريه تعيين مي‌شود (تاريخ عقد)، داده شود. نبايد تغيير قيمت سکه بار سنگيني بر دوش خانواده‌ها بگذارد. راهکار منطقي تغيير قوانين مهريه تعديل آن است، چراکه تغيير شديد قيمت سکه قابل محاسبه نيست. اين اظهارنظر منتقدان و البته مشوقان زيادي را با خود همراه کرد.
آزمون سردفتری اسناد رسمی؛

لطفا، سازمان ثبت اسناد به ابهامات مطرح در این گزارش پاسخ دهد

پس از اعلام نتایج آزمون سردفتری اسناد رسمی در تاریخ ۱۵ مهرماه ۹۷ توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، موج انتقادها به نحوه اطلاع‌رسانی در این زمینه آغاز شد، که به دنبال آن خبرنگار ایسنا موضوع را از مراجع مسئول پیگیر شد، ولی تا زمان ارسال این گزارش به پاسخی نرسید
در بخش‌نامه‌هاي جداگانه؛

بخشنامه‌هاي قوه قضاييه و نيروي انتظامي براي رعايت شئون وكلاء دادگستري

قوه قضاييه و نيروي انتظامي در بخش‌نامه‌هاي جداگانه به مجموعه‌هاي تحت مديريت‌شان رعايت شئون وکلاي دادگستري را مورد تاكيد قرار داده‌اند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

وقتی حقوق شهروندی را ندانیم هر رفتاری با ما می کنند

احمد بیگدلی معتقد است احترام گذاشتن به مردم از حقوق اولیه شهروندی است که رییس جمهور همواره بر روی آن تاکید دارد و هم شهروندان و هم پلیس باید بدانند که در برابر یکدیگر چه مسئولیت‌هایی دارند.
تصادف مرگبار اتوبوس با تانکر سوخت؛

انتقال اجساد حادثه اتوبوس مسافربری به پزشکی قانونی اصفهان

حوالی ساعت 23:30 شب گذشته، با برخورد اتوبوس مسافربری با تانکر حمل سوخت در آزاد راه نطنز-کاشان که از تهران به سمت کرمان در حرکت بود متاسفانه 19 نفر از مسافران این اتوبوس در دم جان باختند و 27 نفر مصدوم این حادثه به بیمارستان های کاشان، بادرود و اصفهان منتقل شدند؛ علت این حادثه به طور قطع اعلام نشده است و تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.
لعیا جنیدی؛

دولت از طلاب شکایت نکرد

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره پیگیری حقوقی ماجرای مدرسه فیضیه قم گفت: جرم مشهود و آن هم تهدید به قتل است که جنبه عمومی دارد. دستگاه قضایی تکلیف دارد رسیدگی کند که البته مقامات قضایی نیز مشهود بودن جرم را تأیید و اعلام کردند ورود می‌کنند.
عباس زرگر/وکیل پایه یک دادگستری:

بسته جامع «ساو»

جامعه وکالت این روزها با مشکلات و معضلات گوناگونی روبه‌رو است. مشکلات و معضلاتی که می‌توان آنها را در دوبعد معضلات بیرونی و معضلات درونی تقسیم کرد. برخی از معضلات با بن‌مایه و درون جامعه وکالت ارتباطی ندارد لکن بر آن تاثیر بسزایی گذاشته است. به‌عنوان مثال بحران اقتصادی پیش‌آمده در میان وکلای جوان و بعضا وکلای پیشکسوت از معضلات بیرونی جامعه وکالت است که متاسفانه این روزها به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این صنف تبدیل شده است. برای ریشه‌یابی این بحران بیرونی می‌توان دلایل چندی را برشمرد.
معاون رگولاتوری:

ارسال پیامک فلش در هر شکل ممنوع است

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری گفت: ارسال پیامک فلش با هر نوع محتوا از پارسال ممنوع شده است و در صورت مشاهده با اپراتور برخورد می‌شود.
احکام لاهه ضمانت اجرایی ندارد؛

جاسمی : اشغال سفارتخانه‌های خارجی توسط ایران در نحوه رسیدگی دادگاه لاهه تاثیرگذار است

یعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌گوید احکام دادگاه لاهه برای ایران ضمانت اجرایی ندارند زیرا اگر حکمی هم به نفع ایران صادر شود، آمریکا با توسل به قدرتی که در اختیار دارد، جلوی اجرای حکم را خواهد گرفت.
معاون رئیس جمهور عنوان کرد؛

از وقایع فیضیه شکایت می‎کنیم!

معاون حقوقی رئیس جمهور می‌گوید برخی دادگاه‌های آمریکایی حملات 11 سپتامبر 2001 که طی آن برج‌های دوقلو نیویورک مورد اصابت هواپیماهای مسافربری توسط تروریست‌های القاعده قرار گرفتند را به ایران مرتبط کرده و در حال صدور رای علیه ایران هستند. همچنین به گفته لعیا جنیدی، دولت از وقایع مدرسه فیضیه قم و تهدید ضمنی به قتل رئیس جمهور شکایت می‌کند.
خانه فروغ در آستانه تخریب؛

خانه فروغ قربانی نقص پرونده شد

یک ماه از اقدام مالک خانه فروغ برای تخریب می‌گذرد و با وجود وعده‌هایی که برای ثبت این خانه در فهرست آثار ملی داده شده بود، هنوز این امر محقق نشده است. گفته می‌شود پرونده ثبت ناقص است.
یادداشت سید ابراهیم امینی؛

پارلمان شهری و حقوق شهروندی

«حقوق شهروندی» مفهوم نسبتا مدرنی است که می‌توان آن‌ را مولود «حقوق بشر» دانست؛ مفهومی که به حقوق و تکالیف متقابل شهروندان در برابر یکدیگر، شهروندان و حکومت در مقابل هم و تکالیف هردوی آنان در مقابل سرزمین‌شان می‌پردازد.
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران؛

ثبت نام آزمون وکالت سال ۹۷ در نیمه اول مهر

اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) طی اطلاعیه ای از زمان ثبت نام در آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۹۷ و تاریخ برگزاری این آزمون خبر داد.
بررسی شوراهای حل اختلاف؛

شوراهای حل اختلاف و کاهش مراجعات به دستگاه قضایی

شورای حل اختلاف یک نهاد شبه قضایی است که به منظور کاهش مراجعات مردم به دستگاه قضایی و در راستای توسعه مشارکت‌های مردمی، براساس آیین‌نامه ای که به تصویب رئیس سابق قوه قضائیه رسید، در سال 1381 تشکیل شد.
ثبت پروانه وکالت در سامانه کار؛

سرپیچی کانون های وکلای دادگستری از قانون به نفع انحصار شغلی!

در پی انتشار رای هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور را مکلف می کرد، ظرف دو هفته پروانه وکالت را در سامانه ایران مجوز ثبت کنند، رییس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور چهارشنبه گذشته، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که کانون های وکلای دادگستری این رای را خلاف قانون می دانند و آن را اجرا نمی کنند.
رئیس اسکودا:

نهاد وکالت مشمول اصل ۴۴ نمی‌شود

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در واکنش به مصوبه اخیر هیئت مقررات زدایی مبنی بر صدور پروانه وکالت از طریق سامانه ایران مجوز گفت: وکالت اصلا مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی نیست و هیچ گاه چنین تصوری نبوده که وکالت یک حرفه اقتصادی است.
عیسی امینی:

کانون وکلا، تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را نقض حقوق ملت می‌داند

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در یادداشتی با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری تصریح کرد: کانون وکلای دادگستری مرکز اجرای این تبصره را موجب نقض حقوق ملت، تبعیض ناروا، تحمیل نابجا و حکم تبصره مزبور را به دلایل مذکور غیرقابل‌اجرا می‌داند.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها