سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شیوه کنونی اقدامات هیات نظارت مجمع تشخیص پایه و اساس قانونی ندارد
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد اخیر هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد که اقدامات اخیر این هیات، پایه و اساس قانونی ندارد
مسئول پیگیری قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری:
لایحه رفراندوم محلی تدوین شد
معاون ارتباطات و پیگیری قانون اساسی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری گفت: پیش نویس لایحه پرسمان همگانی محلی (رفراندوم محلی) در معاونت حقوقی تدوین شده است و این لایحه قطعا تا پایان امسال به دولت می رود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دیدار باقری درمنی و بابک زنجانی؛
چک درمنی به یک کارچاق‌کن برای فرار زنجانی
در زمان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی چندین بار نام حمید باقری درمنی نیز در جلسات دادگاه مطرح شد که از رابطه صمیمی این دو فرد با یکدیگر خبر می‌دهد.
دیدار باقری درمنی و بابک زنجانی؛
چک درمنی به یک کارچاق‌کن برای فرار زنجانی
در زمان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی چندین بار نام حمید باقری درمنی نیز در جلسات دادگاه مطرح شد که از رابطه صمیمی این دو فرد با یکدیگر خبر می‌دهد.
صدور ۵۰ فقره کیفرخواست در پرونده ارزی
دادستان تهران ضرورت توجه به اقدامات مثبت قضات را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: دستگاه‌های نظارتی معمولا عیوب را بیشتر برجسته می‌کنند؛ در حالی که نظارت در رابطه با هر موضوعی می‌تواند حُسن‌ها را نیز نشان دهد که نباید این امر مغفول بماند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بستر لازم برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی فراهم نشد
جواد جاویدنیا درباره آیین نامه حمایت حقوقی از فعالیت پیام رسان‌های اجتماعی داخلی گفت: آیین نامه حمایت حقوقی از پیام رسان‌های اجتماعی داخلی در سال 1396 توسط قوه قضائیه تهیه و تدوین شد و بر حمایت حقوقی و قضایی از پیام رسان های داخلی و حفظ حقوق کاربران آن‌ها توجه ویژه و بر ضرورت حفظ حریم خصوصی افراد تأکید شده است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
از کلاهبرداری ۳۲۳ هزار تن قیر به ارزش ۲ هزار میلیارد تا هدایت شبکه بزرگ فساد
براساس اطلاعات به دست آمده مشخص شد ارزش قیرهای کلاهبرداری شده از سوی درمنی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نگاهی به وضعیت محکومان مالی
«زندان جای محکومان مالی نیست»؛ این جمله علی‌اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌های کشور است. سخنی درست که اجرائی‌شدن آن در کشور نیازمند همتی بلند، اجماع سه ‌قوه و تغییر نگاهی وسیع در جامعه درباره محکومان مالی است. اما در آغاز باید بدانیم که منظور از محکوم مالی چیست؟
تشکیل پرونده در دادسرای جرائم اقتصادی؛
جزییات اولیه از پرونده بزرگ قاچاق قطعات خودرو
اطلاعات اولیه از پرونده قاچاق قطعات خودرو توسط یک مجموعه تولیدی شناخته‌شده نشان می‌دهد، مباحثی مثل اظهار خلاف‌واقع و استفاده غیرمرتبط از معافیتهای وارداتی در خصوص پرونده مذکور مطرح شده است.
بخش اول اقدامات مجرمانه حمید باقری درمنی
در ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش که به صورت علنی برگزار شده بود خود را این گونه معرفی کرد: من حمید باقری درمنی فرزند محمدباقر متاهل، متولد سال ۱۳۴۸ هستم
دستگیری دختر بنیان‌گذار هوآوی؛
دلایل تکنولوژیک یک دستگیری
دستگیری مدیر ارشد مالی و دختر بنیان‌گذار هوآوی هرچند با عناوین حقوقی دور زدن تحریم‌های ایران اعلام شده اما به وضوح بر دلایل تکنولوژیک و رقابت‌های اقتصادی دو کشور چین و آمریکا در این حوزه استوار است. شرکت‌های چینی چون هوآوی، ZTE، شیائومی، علی‌بابا و دی‌جی‌آی (DJI) طی سال‌های اخیر از نقش دنبال‌کننده به رقیب اصلی برندهای آمریکایی تغییر کرده‌اند.
لایحه CFT هنوز به مجمع نیامده است
سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه CFT گفت: در حال حاضر بحث بر سر اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است. این لایحه برای تشخیص مصلحت به مجمع ارسال می‌شود و مجمع بررسی و نظر خود را براساس مصلحت نظام اعلام می‌کند
مردم در اعدام سلطان سکه قانع نشدند
کسانی بلا را سر مردم آوردند فقط 15 سال حبس گرفتند یعنی اساسا مجازات با جرم همخوانی نداشت و کسی هم پاسخگویی مجوزهایی که به این موسسات داده شد ، نیست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
افزایش اخیر قیمت ۴ خودرو تولید داخل غیرقانونی باشد برخورد می‌شود
­معاون بازرسی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت:در خصوص افزایش قیمت ۴ خودرو تولید داخلی که اخیرا اعلام شده ، بررسی های لازم صورت می گیرد و اگر این افزایش غیر منطقی و غیر قانونی باشد با عاملان آن برخورد می شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اسناد غیر رسمی عامل سرگردانی مردم در دادگاه‌ها
اسناد غیر رسمی یا دستنویس در هیچ سامانه‌ای به ثبت نمی‌رسند و به همین دلیل حکومت هیچگاه از آن‌ها مطلع نمی‌شود اما با اعتباری که در نظام قضایی و حقوقی کشور دارند باعث افزایش زمان دادرسی شده‌اند.
مدیرکل تدوین لوایح و مقررات قوه قضاییه:
لایحه تامین امنیت، بیشترین نگاه حمایتی را به زنان دارد
مدیرکل تدوین لوایح و مقررات معاونت حقوقی قوه قضاییه تاکید کرد «در قالب لایحه تامین امنیت اجتماعی زنان در برابر خشونت» بیشترین نگاه حمایتی به نیمی از پیکره جامعه درنظرگرفته شده است.
مدیراجرایی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی؛
سکه ثامن پنج ستاره نبود که بتوان کاملا به آن اعتماد کرد
مدیراجرایی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب سایت سکه ثامن شده‌اند گفت: این سایت پنج ستاره نبود که سطح کاملی از اعتماد را تداعی کند بلکه فقط دو ستاره داشت.
تعزیرات حکومتی واقعیات جامعه را در نظر نمی‌گیرد
رئیس هیئت مدیره یک شرکت صنایع لبنی در واکنش به جریمه های میلیاردی صنایع لبنی به اتهام گران فروشی گفت:چالش این روزهای صنایع لبنی ناشی از عملکرد ضعیف تعزیرات حکومتی است زیرا واقعیت های جامعه را در نظر نمی گیرد.
آیین‌نامه موارد استجازه از رهبری ابلاغ شد
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در استجازه‌ای که از رهبر معظم انقلاب درباره تشکیل دادگاه‌های ویژه صورت گرفت، پیش بینی شد آیین نامه‌ای برای این کار تنظیم شود که این آیین نامه در ۳۵ بند و هشت تبصره در هفته گذشته ابلاغ شد.
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
معاون اول قوه قضاییه با اعلام خبر ابلاغ آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی، گفت: مواعدی که برای ابلاغ، اعتراض و تجدید نظر خواهی وجود دارد در این آیین نامه کاهش یافته است.
اظهارات رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی می‌شود
مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز دادستانی کل، مامور بررسی صحت و سقم اظهارات و مطالبه مستندات ادعائی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد.
مدیرعامل ستاد دیه کشور مطرح کرد؛
ثبت ۴۸ هزار و ۲۸۷ طلاق در شش ماهه نخست ۱۳۹۷
مدیرعامل ستاد دیه کشورگفت: امروز طلاق‌ها بیش از آن که معطوف به مسائل مالی و کمبود اقتصادی باشند مربوط به فقر فرهنگی و تهاجم فرهنگ غرب است
صحت ادعای رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی می شود
مديركل مبارزه با قاچاق كالا و ارز دادستاني كل، مامور بررسي صحت و سقم اظهارات و مطالبه مستندات ادعائى رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز شد.علی اکبر بختیاری رییس دفتر دادستان کل کشور در حاشیه نشست بررسی مشکلات و چالش های رسیدگی به پرونده های جرایم اقتصادی پیرامون اظهارات رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کرمانشاه مبنی بر کشف دو هزار پرونده بلاتکلیف مرتبط با قاچاق کالا از هشت سال پیش در مراجع قضایی که در رسانه ها منعکس شده است.
کارگزاران مخابرات روستایی :
فرزندخوانده تحمیلی نیستیم
از رأی دیوان عدالت به‌ نفع کارگزاران روستایی کشور، حدود چهار ماه می‌گذرد. دیوان عدالت کشور رأی داده بود کارگزاران روستایی بنا بر حکم قانونی باید از قرارداد دائم برخوردار باشند و بر همین اساس نیز شرکت مخابرات ایران ملزم است مانند تمام کارکنان خود با آنها برخورد کند.
یادداشت و دیدگاه ها
شرط وصول چک های تضمینی؛

شورای هماهنگی و حاکمیت قانون

علیرضا غریب‌دوست/ دبیر انجمن حقوق‌شناسی:

همای دادگستر

یادداشت محمد شریعتمداری؛

کودکان و حقوق شهروندی

صالح نقره‌کار/کارشناس حقوق:

هم‌صدا علیه فساد

یادداشت دکتر حمید قنبری؛

کارت بانکی و حقوق مصرف‌کننده

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها