سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کمالی‌پور مطرح کرد:

عدم کنترل زندان‌ها به دلیل افزایش جمعیت کیفری

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس، معتقد است: جمعیت کیفری بسیار سبب عدم کنترل و نظارت بر زندان‌ها شده لذا کاهش عناوین مجرمانه باید در اولویت قانونگذاری و احکام قضات قرار گیرد.
مجازات سلب حیات؛

احتمال خطای انسانی در تعیین ‌مجازات

در مورد مجازات «سلب حیات» در حقوق کیفری اسلام باید توجه کرد: سلب حیات گاه در مقام قصاص است و گاه در سایر موارد. آنجا که بحث قصاص مطرح باشد، دَوَران امر بین نفی و اثبات است. یعنی یا با دفاع متهم قصاص به کلی منتفی یا عینا اجرا می‌شود.
گفت‌وگو با میرمحمدصادقی؛

نقد سخنگوی اسبق قوه قضاییه به نحوه انتخاب وکلای امنیتی

سخنگوی اسبق قوه قضاییه گفت: اینکه از میان جمعیت چند ده هزار نفری وکلا فقط اسامی 20 نفر اعلام شود و بگویند اینها مورد تایید قوه قضاییه هستند، نوعی توهین به سایر وکلاست.
رئیس اتحادیه وکلا :

طرح پذیرش و آموزش وکالت مطابق با نیاز جامعه هدف نیست

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با انتقاد از طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت گفت: این طرح بدون نظر ذینفعان اصلی حوزه وکالت تنظیم شده است و با نیازهای جامعه وکالت منطبق نیست.
چالش هایی از جنس زندان و زندانی؛

تراکم هزار نفر در یک زندان 200نفری

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می‌گوید میزان سرانه‌ای که برای هر زندانی درنظر گرفته شده، شاید یک دهم هزینه‌های آنها را هم دربرنمی‌گیرد. یحیی کمالی‌پور درگفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه طبق موارد پیش‌بینی شده در قانون سرانه درنظرگرفته شده برای هر زندانی با هیچ معیاری سازوگار نیست، گفت: میزان سرانه‌ای که برای هرزندانی درنظرگرفته شده است، شاید یک دهم هزینه‌های زندگی را دربرنمی گیرد؛ بنابراین این مسئله‌ای است که زندان‌ها را با چالش روبه‌رو کرده است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک :

برای ارتقای حقوق کودک اجماع ملی وجود دارد

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک : با ایجاد مراجع متناظر حقوق کودک در سراسر کشور و ورود سازمان های مردم نهاد حرکت های خوبی در سطح ملی آغاز شده است.
لایحه منع خشونت علیه زنان؛

راهکار قانونگذاران برای مهار روند صعودی اسیدپاشی در یک دهه گذشته چیست

از تشدید مجازات تا سختگیری در دسترسی به اسید در طرح بهارستان‌نشینان گنجانده شده است.
دادستان کل کشور:

قاچاق کالا و ارز گرفتاری بزرگی در کشور شده است

دادستان کل کشور بر ضرورت اصلاح قوانین، ساختار و تقویت عملکرد‌ها در حوزه قاچاق کالا و ارز تاکید کرد و گفت:متاسفانه موضوع قاچاق کالا و ارز تبدیل به گرفتاری و مصیبت بزرگی در کشور شده است که باید دست به دست هم و با تمام توان این مشکل بزرگ را حل کنیم.
هزار و ۷۶ زندانی جرائم غیرعمد در بند؛

صدور چک بدون پشتوانه و مهریه، بیشترین سهم جرائم غیر عمد کشور

اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه ۱۲ هزار و ۷۶ زندانی جرائم غیرعمد در بند حضور دارند، ابراز داشت: صدور چک بدون پشتوانه و مهریه، بیشترین سهم جرائم غیر عمد کشور است.
طلاق بی دردسر؛

طلاق‌های ۷۰۰ هزار تومانی!

به تازگی برخی از وکلا و موسسات حقوقی در ازای دریافت مبلغ 700 هزار تومان،‌ وعده طلاق زودهنگام و بی‌دردسر را به زوج‌های گرفتار می‌دهند.
نقش و جایگاه دستگاه قضایی در حمایت از کالای ایرانی؛

پورمختار: قانون مبارزه با قاچاق کالا به درستی اجرایی نمی‌شود/ لزوم انهدام کالاهای قاچاق از سوی قوه قضائیه

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: اگر قانون به درستی اجرایی شود، تقریباً جلوی اکثر کالاهایی که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود، گرفته خواهد شد.
بهمن کشاورز اظهار کرد:

حل مساله «آب» نیازمند تشکیل ستاد یا تشکیلات ویژه متشکل از سه قوه است

یک حقوقدان با اشاره به موضوع حقوق آب، گفت: باید ستاد یا تشکیلات ویژه و یا کمیسیون ویژه‌ای متشکل از نمایندگان هر سه قوه و همه نهادها و ارگان هایی که در کشور ما وجود دارند و می توانند تصمیمات لازم الاجرا بگیرند تشکیل شود تا این موضوع را به طور جدی پیگیری کند.
خلاء قانونی نسبت به آزار جنسی؛

چرا جنبش «می‌تو» به ایران نرسید؟

یک وکیل دادگستری می‌گوید: در قوانین ما، تعریف مشخص و کاملی از خشونت علیه زنان و مصادیق مختلف خشونت وجود ندارد.
با وجود حدود یک میلیون بی‌شناسنامه در کشور تشریح شد؛

1 تا 1.5 میلیون تومان؛ هزینه اثبات ایرانی بودن

یک پژوهشگر اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های قانونی زنان دارای همسر خارجی برای دریافت شناسنامه فرزندان‌شان گفت: فقر بین نسلی، ترک تحصیل و بیسوادی، ازدواج زودهنگام کودکان و تولید جمعیت حاشیه نشین در حلبی‌آبادها از جمله پیامدهای این مشکل است.
کارشناس جرم ؛

افزایش پرونده‌های قضایی مربوط به «فحاشی» در ایران

یک کارشناس جرم با بیان اینکه درگذشته توهین جز جرائم کثیرالوقوع نبود، گفت: متاسفانه اکنون در اکثر نقاط کشور پرونده‌های قضایی بسیاری به دلیل فحاشی و عدم کنترل عصبانیت تشکیل شده‌است.
کاظمی:

زندان ها گنجایش نگهداری محکومان را ندارند

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت:‌ دولت درلایحه بودجه خلاف قانون برنامه ششم درخصوص اعتبارات قوه قضاییه عمل کرد.
الهام امین‌زاده :

هنوز حق اعتراض عمومی در کشور به رسمیت شناخته نشده است

الهام امین‌زاده، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در دولت اول حسن روحانی، معتقد است هنوز حق اعتراض عمومی در کشور به رسمیت شناخته نشده است.
صالح نیکبخت ، وکیل دادگستری :

تحلیل یک حقوقدان از نقض حکم بدوی پرونده سعید طوسی/ از تبعاتش غافل نشوید

یک وکیل دادگستری درباره نقض حکم دادگاه بدوی سعید طوسی معتقد است: تغییر مستشار برای صدور حکم تبرئه، استقلال قضات را مخدوش می‌کند
معاون فرهنگی قوه قضائیه:

از ظرفیت‌های قانونی برای بیان مخالفت به خوبی استفاده نشده است

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: در رابطه با اظهار مخالفت سازوکار و ظرفیت‌های قانونی خوبی وجود دارد اما این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نشده است.
کمپین «حذف معیار ظرفیت»؛

ظرفیت، چالش همیشگی آزمون وکالت

امسال هم آزمون جامع وکالت برگزار شد و بیش از 76 هزار فارغ‌التحصیل رشته حقوق روز سوم آذر ماه شانس خود را برای قرار گرفتن در مسند یکی از پر طرفدارترین مشاغل حقوقی آزمودند. با این حال حاشیه‌ها و حرف و بحث‌های مرتبط با این آزمون نسبت به‌ گذشته کمتر نشده است.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها