سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نائب‌رئیس کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس :

دو مانع مهم بازدید نمایندگان مجلس از زندان‌های کشور

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود درخواست‌های مکرر، امکان بازدید نمایندگان مجلس از زندان‌ها فراهم نمی‌شود، دو دلیل برمی‌شمرد و می‌گوید: به اعتقاد من عدم پیگیری جدی نمایندگان و دیگری پیچیده بودن هماهنگی‌ها، دلایل عدم بازدید بهارستان‌نشینان از زندان‌هاست.
عمادالدین باقی در برنامه اکران مستند «بودن»؛

ابهام در ماده‌ واحده‌ای برای اعدام کودک‌مجرمان

هفته گذشته مستندی با عنوان «بودن» به کارگردانی ونداد فلاح با حمایت انجمن حمایت از حقوق کودکان برای فعالان مدنی اکران شد. این مستند درباره کودک‌مجرمان محکوم به اعدام در ایران است.عمادالدین باقی با اشاره به اینکه اعدام‌های زیر ۱۸ سال از هر منظر (حقوقی، حقوق بشری، فقهی و جامعه‌شناسی) محل نقد است و رای تمام این رشته‌های علمی، نفی مجازات اعدام است، گفت: «ایران از بین کشورهای عضو سازمان ملل، تنها کشوری است که مجازات اعدام را اجرا می‌کند؛ با این حال بعد از سال‌ها قوه قضاییه و مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که مجازات اعدام برای مجرمین زیر ۱۸ سال نه تنها کارآمد نیست که مضر هم هست.
جلالی:

بیش از ۲ هزار زندانی مهریه در کشور داریم

یک جامعه‌شناس با اشاره به وجود ۲ هزار زندانی مهریه در کشور گفت: پسران از قبول مهریه‌های نامتعارف پرهیز کنند تا در آینده به مشکل نخورند.
در پیحکم جریمه ۶۶ میلیاردی ۴ شرکت لبنی؛

هنوز یک سازوکار جدی برای حمایت از مصرف کنندگان نداریم

در پی نوسانات اقتصادی که از سال گذشته در کشور به وجود آمد بسیاری از شرکت‌ها در خصوص عرضه محصولات خود به مصرف کنندگان دست به گرانفروشی یا کم فروشی زدند که با پیگیری‌های وزارت سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های مختلف دخیل از جمله سازمان حمایت از مصرف کنندگان، تعزیرات و… تخلف این شرکت‌های لبنی محرز شده و برای آن‌ها پرونده قضائی تشکیل شد.
برادر خواندگی مشهد و اصفهان؛

قانونگذاری جدید برای زنان دوچرخه سوار اصفهانی +اسناد

با ابلاغ دستور دادستانی اصفهان، از این پس نیروی انتظامی موظف است جلوی زنان دوچرخه سوار را بگیرد و دوچرخه آنها را به پارکینگ انتقال دهد.
در نامه دیده بان شفافیت و عدالت؛

توکلی خطاب به آیت الله رئیسی: تجربه شفاف سازی در آستان قدس را به سرعت اجرا کنید

احمد توکلی، در نامه دیده بان شفافیت و عدالت آمده است: تا شفافیت مطلوب در قوه قضائیه راه درازی در پیش رو داریم. نیاز به گوهر گرانبهای اعتماد مردم به قوه ای که حرف آخر را در دعاوی میزند، مهمتر از نیاز دو قوه دیگر است.متن کامل نامه در ادامه آمده است.
طلاق صوری برای حقوق پدر؛

گزاری جامع درباره مستمری بازماندگان بیمه‌شدگان فوت شده

طلاق صوری موضوعی است که در چندسال گذشته سازمان تامین‌اجتماعی و دیگر صندوق‌های بازنشستگی را ‏درگیر کرده و سبب شده میانگین سن کلی دریافت مستمری به نسبت دوران پرداخت حق بیمه به صورت ‏بی‌سابقه درحال بالا رفتن باشد . آمارها بر وجود طلاق‌های صوری صحه می‌گذارند و از بهره بردن نزدیک به ٦هزارنفر از فرزندان اناث ‏بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران متوفی از مستمری تامین‌اجتماعی روایت می‌کنند؛ افرادی که هنور با عقد ‏موقت زندگی مشترک‌شان ادامه دارد.‏
حمید مقیمی نوشت؛

ما و مشکل بزرگ اصطلاحات حقوقی

دوستی برگه وکالت نامه آماده امضایی در دست داشت و برای فهم آن از من کمک خواست، مجموعه ای از لغات و اصطلاحات خاص پشت سر هم قطار شده بود به شکلی که مفاهیم آن برای یک کارشناس ارشد در رشته های علوم انسانی هم روشن نبود، جملاتی که مال و گاهی آبروی یک فرد در گروی صحت و فهم آنهاست. معلوم نیست چند نفر تعابیری مثل "بقدر الحصه"، "عقد صلح"، "کلا یا جزئا مفروزا یا مشاعا"، "حق اثبات کافه غبون و خیارات خصوصا خیار غبن فاحش"، "اخذ ثمن" و... را می دانند و حتی اگر معنی لغوی را بدانند عواقب و آثار ناشی از آنها را نیز می شناسند.
آیت الله مکارم:

مردم از دستگاه قضایی راضی نیستند

مرجع تقلید شیعه گفت: مردم به دلیل مشکلاتی که در دستگاه قضایی وجود دارد از دستگاه قضایی راضی نیستند و باید این مشکلات حل شود.
در ماجرای هدایتی فقط خود او مقصر نیست؛

پول‌های شیرینی که قدرت نه گفتن را می‌گیرند!

چندی پیش وقتی خبر حضور حسین هدایتی در دادگاه رسانه‌ای شد خیلی‌ها تعجب کردند و خیلی‌ها اتفاقی که برایشان قابل انتظار بود را به چشم دیدند.
گفت‌و‌گو با علی اصغر سعیدی؛

پشت پرده «مصادره»

«حاج آقا طرخانی، نماینده اقتصادی امام هم در لیست مصادره‌ها قرار داشت. جو آنقدر شدید بود که هیچ راه فراری نبود.» علی اصغر سعیدی، جامعه شناس اقتصادی که بیش از هر شخص دیگری به کنکاش در زندگی صنعتگرها و تاریخ اقتصاد پرداخته است، برای حکایت از جو شدید انقلابی چنین اشاره ای می‌کند. «مصادره» غائله‌ای بود که تا بلعیدن تمام بنگاه‌های اقتصادی نخوابید؛ غائله‌ای که از کلیشه‌سازی روشنفکری در دهه 40 راه افتاده بود و با وقوع انقلاب، تمام اقتصاد را درگیر خود کرد. حالا چهار دهه بعد که ادبیات اقتصادی مدیران تغییر کرده و به صنعتگرها به جای سرمایه دار، کارآفرین گفته می‌شود، هنوز غبار این مصادره‌ها بر اقتصاد ایران وجود دارد. به همین بهانه، پای گفت‌و‌گو با مدیر گروه رفاه و برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه تهران نشسته و او از زمینه‌های اقتصادی در دهه 40 تا کوران انقلابی گری در دهه 60 و افراد مؤثر در آن، روایت کرده است.
حوزه های اختلاف ساز در کشور؛

یکی بودن کارشناسان ثبتی و دادگستری یعنی وجود زمینه تخلف

پیش گیری در همه زمینه ها کم هزینه تر و آثار مطلوب بیشتری به همراه داشته است. ورود رقم خیره کننده 16 میلیون پرونده در سال به قوه قضاییه نشان می دهد که ما در بسیاری از زمینه ها نیاز به آن داریم که از شکل گیری اختلافات و تخلفات جلوگیری کنیم، از آموزش و آگاهی بخشی به مردم گرفته تا تحقق هر چه بیشتر دولت الکترونیک و اصلاح قوانین و رویکردها.
محمود صادقی:

در این ۴۰ سال آمار زندانیان بیست برابر شده است

استشمار مطبوعاتی که توقیف شدند یا خبرنگارانی که بازداشت شدند خیلی با اهداف انقلاب تناسب ندارد/ جمهوری اسلامی سعی کرده است حکومت اسلامی و گرایش بر جمهوریت صرف را با هم در آمیزد/ در جمهوری اسلامی همه چیز مشروعیت خود را از مردم می‌گیرد/ در بدنه حاکمیت کسانی را داریم که نگاه های امنیتی صرف در سال های اول داشتند اما الان اعتقاد بیشتری به مردم سالاری پیدا کردند/ در حوزه مبارزه با فقر و تبعیض طبقاتی خیلی توفیق نداشتیم...
لایحه تأمین امنیت زنان مشکلات اجرایی خواهد داشت؛

تاکید رئیس قوه قضائیه بر مقابله با گرانی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در جلسه مسؤولان عالی دستگاه قضایی، درباره وضعیت معیشتی مردم و شرایط قیمت‌ها مطالبی مطرح شد و ضرورت اقدامات فوق‌العاده دولت در این مورد ازسوی ریاست قوه قضائیه مورد تاکید قرار گرفت.
آقاپور خبر داد؛

حبس ۳۰۰ زن به دلیل بدهی مالی

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی موضوع حبس ۳۰۰ زن به دلیل بدهی مالی خبر داد و گفت قرار است این موضوع با هماهنگی ستاد دیه کشور بررسی شود.روابط عمومی ستاد دیه کشور چندی پیش اعلام کرد که علی‌رغم تلاش‌های این نهاد مردمی در اولویت‌بخشی به مددجویان زن و برگزاری پویش‌هایی متعدد مردمی اما آمار این دسته از محبوسان نسبت به فروردین امسال با رشد ۲۵ درصدی تقریبا به ۳۰۰ زندانی رسیده است.
یک استاد حقوق:

انتشار تصاویر فرزندان در فضای مجازی، زیر پا گذاشتن حریم شخصی آنهاست

یک استاد حقوق دانشگاه پیام نور گرگان گفت: والدین با انتشار عکس فرزندان خود در فضای مجازی در واقع حریم شخصی وی را نابود می‌کنند، در حالی که حق تصمیم‌گیری در این خصوص با والدین نیست.
پژوهشگر حقوق خانواده مطرح کرد ؛

تبعات منفی محاسبه مهریه به نرخ زمان عقد برای خانواده‌ها

پژوهشگر حقوق خانواده گفت: اینکه صرفاً مهریه‌ای که در شرایط کنونی به دلیل درست اجرا نشدن سایر قوانین و فهم نادرست فرهنگی از پرداخت مهریه بین مردان، تبدیل به تنها پشتوانه زنان شده است، به نرخ زمان وقوع عقد محاسبه شود، تبعات منفی برای خانواده دارد.
بهمن کشاورز تحلیل کرد؛

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه

اختلاف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی در موضوع مهریه از چند روز گذشته رسانه‌ای شد و به نظر می‌رسد تا اطلاع ثانوی هیچکدام قانع نشده‌اند. آیت الله مکارم در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواسته است که لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال برایش بفرستند.
خبری که رسما تایید شد؛

افزایش زندانیان مهریه در پی نوسانات قیمت سکه

حجت الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و رییس این دور از جلسات در سخنانی با اشاره به افزایش دو برابری زندانیان مهریه نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: هم اکنون طبق آمار ستاد دیه بیش از چه 4200 بدهکار مهریه در زندان‌های کشور در بند حضور دارند و بسیاری هم در آستانه ورود به زندان هستند که برای حل این معضل شایسته‌ است چاره‌ای قانونی اندیشه شود.
درنشست بررسی قانون مهریه مطرح شد؛

ورودی زندانیان مهریه،دوبرابرخروجی

چهارمین نشست بررسی و اصلاح قانون مهریه با حضور نمایندگان مجلس، مدیرعامل و نمایندگان ستاد دیه کشور و نماینده سازمان زندان‌ها در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برگزار شد.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها