سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آقاپور خبر داد؛

حبس ۳۰۰ زن به دلیل بدهی مالی

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی موضوع حبس ۳۰۰ زن به دلیل بدهی مالی خبر داد و گفت قرار است این موضوع با هماهنگی ستاد دیه کشور بررسی شود.روابط عمومی ستاد دیه کشور چندی پیش اعلام کرد که علی‌رغم تلاش‌های این نهاد مردمی در اولویت‌بخشی به مددجویان زن و برگزاری پویش‌هایی متعدد مردمی اما آمار این دسته از محبوسان نسبت به فروردین امسال با رشد ۲۵ درصدی تقریبا به ۳۰۰ زندانی رسیده است.
یک استاد حقوق:

انتشار تصاویر فرزندان در فضای مجازی، زیر پا گذاشتن حریم شخصی آنهاست

یک استاد حقوق دانشگاه پیام نور گرگان گفت: والدین با انتشار عکس فرزندان خود در فضای مجازی در واقع حریم شخصی وی را نابود می‌کنند، در حالی که حق تصمیم‌گیری در این خصوص با والدین نیست.
پژوهشگر حقوق خانواده مطرح کرد ؛

تبعات منفی محاسبه مهریه به نرخ زمان عقد برای خانواده‌ها

پژوهشگر حقوق خانواده گفت: اینکه صرفاً مهریه‌ای که در شرایط کنونی به دلیل درست اجرا نشدن سایر قوانین و فهم نادرست فرهنگی از پرداخت مهریه بین مردان، تبدیل به تنها پشتوانه زنان شده است، به نرخ زمان وقوع عقد محاسبه شود، تبعات منفی برای خانواده دارد.
بهمن کشاورز تحلیل کرد؛

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه

اختلاف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی در موضوع مهریه از چند روز گذشته رسانه‌ای شد و به نظر می‌رسد تا اطلاع ثانوی هیچکدام قانع نشده‌اند. آیت الله مکارم در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواسته است که لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال برایش بفرستند.
خبری که رسما تایید شد؛

افزایش زندانیان مهریه در پی نوسانات قیمت سکه

حجت الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و رییس این دور از جلسات در سخنانی با اشاره به افزایش دو برابری زندانیان مهریه نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: هم اکنون طبق آمار ستاد دیه بیش از چه 4200 بدهکار مهریه در زندان‌های کشور در بند حضور دارند و بسیاری هم در آستانه ورود به زندان هستند که برای حل این معضل شایسته‌ است چاره‌ای قانونی اندیشه شود.
درنشست بررسی قانون مهریه مطرح شد؛

ورودی زندانیان مهریه،دوبرابرخروجی

چهارمین نشست بررسی و اصلاح قانون مهریه با حضور نمایندگان مجلس، مدیرعامل و نمایندگان ستاد دیه کشور و نماینده سازمان زندان‌ها در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برگزار شد.
رییس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری؛

15درصد پرونده های حقوقی وکیل دارند

رییس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری گفت: تنها 10 تا 15درصد پرونده های حقوقی در کشور دارای وکیل است و اجباری کردن وکالت برای طرح دعوا و دفاع در محاکم قضایی می تواند این شاخص را افزایش دهد.
گفتگو با شهناز سجادی؛

حکایت قانونی که مادران را به حاشیه می‌راند

طبق ماده ۴۹۵ قانون مجازات اسلامی در مواردی که امکان اخذ رضایت از بیمار ممکن نباشد، باید از "ولی" او تحصیل برائت شود. تبصره دو این ماده هم می‌گوید "ولی" بیمار اعم از "ولی خاص" است مانند پدر و ولی عام که مقام رهبری است .بر همین اساس برخی از صاحب نظران و فعالان حقوق زن معتقدنداین قوانین با فرهنگ و عرف جامعه کنونی، توانمندی‌ها،سطح تحصیلات مادران و توجه بیشتر آنان به حقوق کودک هم‌خوانی و هم‌پوشانی ندارد
بازار نابسمان سکه ؛

تاثیر گرانی سکه بر افزایش زندانیان مهریه

تورم قیمت سکه در ماه‌های اخیر، تورم محکومان مالی مهریه و افزایش جمعیت کیفری را به دنبال داشته است. این موضوع را سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور می گوید و همچنین معتقد است لازم است برای خروج از این مشکل با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و نمایندگان مجلس اقداماتی انجام گیرد تا مقدمات آزادی بسیاری از افرادی که تنها به دلیل عدم توانایی پرداخت مهریه در زندان‌ هستند، مهیا شود.
لیست بلند بالای قوانین مبارزه با فساد؛

با کارمندی که ماشین حساب اداره را به خانه ببرد چه برخوردی می‌شود؟

بررسی قوانین و مقررات مربوط به فساد مالی در کشور ما بیانگر آن است که یک‌سری از آن­‌ها ناظر به پیشگیری از وقوع فساد است و دسته دوم، قوانین و مقرراتی‌اند که قانون­‌گذار از طریق ابزارها و دستگاه‌های قانونی سعی می‌­کند با یک نظارت هم‌زمان با فعالیت قانونی دستگاه، از وقوع فساد جلوگیری کند. گروه دیگری از قوانین و مقررات نیز مربوط به پس از بروز وقوع فساد و به نوعی قوانین کیفری و جزایی است.
کاظمی مطرح کرد؛

تسلط زندانیان بر امور داخلی برخی زندان ها/حکمرانی زندانیان شرور در زندان‌ها ناشی از ضعف مدیران است

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با انتقاد از ضعف برخی مدیران که باعث تسلط زندانیان شرور بر امور داخلی زندان می‌شود آن را اقدامی خلاف قانون دانست که رئیس سازمان‌ زندان‌ها باید بدان ورود کند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور:

تصویب قانون چک ورودیه به زندان‌ها را کاهش می‌دهد/ پیش‌بینی آزادی 10 هزار محکوم مالی

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: با عنایت به اینکه بخش قابل توجهی از محبوسان کشوری را بدهکاران مالی غیرعمد شامل می‌شوند، تصویب قانون صدور چک در مجلس، ورودی این افراد را به داخل زندان‌ها به حداقل ممکن کاهش خواهد داد.
گفتگو با علی هاشمی؛

ناکارآمدی بیش از 95 درصد اعدام قاچاقچیان

امروز، پنج تیر، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. در آستانه این روز با علی هاشمی، دبيركل موفق ستاد مبارزه با مواد مخدر دولت اصلاحات که در واقع در دوران او بود که این ستاد مدیریتی مجزا داشت و یک سال بعد از روی‌کار‌آمدن محمود احمدی‌نژاد، مدیریت ستاد مبارزه با مواد مخدر رسما به وزیر کشور سپرده شد، درباره آسیب‌های نداشتن ریاست واحد در ستاد مواد مخدر و آمارسازی‌های رایج در این ستاد به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که در ادامه خواهید خواند.
کمالی‌پور مطرح کرد:

عدم کنترل زندان‌ها به دلیل افزایش جمعیت کیفری

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس، معتقد است: جمعیت کیفری بسیار سبب عدم کنترل و نظارت بر زندان‌ها شده لذا کاهش عناوین مجرمانه باید در اولویت قانونگذاری و احکام قضات قرار گیرد.
مجازات سلب حیات؛

احتمال خطای انسانی در تعیین ‌مجازات

در مورد مجازات «سلب حیات» در حقوق کیفری اسلام باید توجه کرد: سلب حیات گاه در مقام قصاص است و گاه در سایر موارد. آنجا که بحث قصاص مطرح باشد، دَوَران امر بین نفی و اثبات است. یعنی یا با دفاع متهم قصاص به کلی منتفی یا عینا اجرا می‌شود.
گفت‌وگو با میرمحمدصادقی؛

نقد سخنگوی اسبق قوه قضاییه به نحوه انتخاب وکلای امنیتی

سخنگوی اسبق قوه قضاییه گفت: اینکه از میان جمعیت چند ده هزار نفری وکلا فقط اسامی 20 نفر اعلام شود و بگویند اینها مورد تایید قوه قضاییه هستند، نوعی توهین به سایر وکلاست.
رئیس اتحادیه وکلا :

طرح پذیرش و آموزش وکالت مطابق با نیاز جامعه هدف نیست

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با انتقاد از طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت گفت: این طرح بدون نظر ذینفعان اصلی حوزه وکالت تنظیم شده است و با نیازهای جامعه وکالت منطبق نیست.
چالش هایی از جنس زندان و زندانی؛

تراکم هزار نفر در یک زندان 200نفری

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می‌گوید میزان سرانه‌ای که برای هر زندانی درنظر گرفته شده، شاید یک دهم هزینه‌های آنها را هم دربرنمی‌گیرد. یحیی کمالی‌پور درگفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه طبق موارد پیش‌بینی شده در قانون سرانه درنظرگرفته شده برای هر زندانی با هیچ معیاری سازوگار نیست، گفت: میزان سرانه‌ای که برای هرزندانی درنظرگرفته شده است، شاید یک دهم هزینه‌های زندگی را دربرنمی گیرد؛ بنابراین این مسئله‌ای است که زندان‌ها را با چالش روبه‌رو کرده است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک :

برای ارتقای حقوق کودک اجماع ملی وجود دارد

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک : با ایجاد مراجع متناظر حقوق کودک در سراسر کشور و ورود سازمان های مردم نهاد حرکت های خوبی در سطح ملی آغاز شده است.
لایحه منع خشونت علیه زنان؛

راهکار قانونگذاران برای مهار روند صعودی اسیدپاشی در یک دهه گذشته چیست

از تشدید مجازات تا سختگیری در دسترسی به اسید در طرح بهارستان‌نشینان گنجانده شده است.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها