سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نقش و جایگاه دستگاه قضایی در حمایت از کالای ایرانی؛

پورمختار: قانون مبارزه با قاچاق کالا به درستی اجرایی نمی‌شود/ لزوم انهدام کالاهای قاچاق از سوی قوه قضائیه

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: اگر قانون به درستی اجرایی شود، تقریباً جلوی اکثر کالاهایی که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود، گرفته خواهد شد.
بهمن کشاورز اظهار کرد:

حل مساله «آب» نیازمند تشکیل ستاد یا تشکیلات ویژه متشکل از سه قوه است

یک حقوقدان با اشاره به موضوع حقوق آب، گفت: باید ستاد یا تشکیلات ویژه و یا کمیسیون ویژه‌ای متشکل از نمایندگان هر سه قوه و همه نهادها و ارگان هایی که در کشور ما وجود دارند و می توانند تصمیمات لازم الاجرا بگیرند تشکیل شود تا این موضوع را به طور جدی پیگیری کند.
خلاء قانونی نسبت به آزار جنسی؛

چرا جنبش «می‌تو» به ایران نرسید؟

یک وکیل دادگستری می‌گوید: در قوانین ما، تعریف مشخص و کاملی از خشونت علیه زنان و مصادیق مختلف خشونت وجود ندارد.
با وجود حدود یک میلیون بی‌شناسنامه در کشور تشریح شد؛

1 تا 1.5 میلیون تومان؛ هزینه اثبات ایرانی بودن

یک پژوهشگر اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های قانونی زنان دارای همسر خارجی برای دریافت شناسنامه فرزندان‌شان گفت: فقر بین نسلی، ترک تحصیل و بیسوادی، ازدواج زودهنگام کودکان و تولید جمعیت حاشیه نشین در حلبی‌آبادها از جمله پیامدهای این مشکل است.
کارشناس جرم ؛

افزایش پرونده‌های قضایی مربوط به «فحاشی» در ایران

یک کارشناس جرم با بیان اینکه درگذشته توهین جز جرائم کثیرالوقوع نبود، گفت: متاسفانه اکنون در اکثر نقاط کشور پرونده‌های قضایی بسیاری به دلیل فحاشی و عدم کنترل عصبانیت تشکیل شده‌است.
کاظمی:

زندان ها گنجایش نگهداری محکومان را ندارند

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت:‌ دولت درلایحه بودجه خلاف قانون برنامه ششم درخصوص اعتبارات قوه قضاییه عمل کرد.
الهام امین‌زاده :

هنوز حق اعتراض عمومی در کشور به رسمیت شناخته نشده است

الهام امین‌زاده، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در دولت اول حسن روحانی، معتقد است هنوز حق اعتراض عمومی در کشور به رسمیت شناخته نشده است.
صالح نیکبخت ، وکیل دادگستری :

تحلیل یک حقوقدان از نقض حکم بدوی پرونده سعید طوسی/ از تبعاتش غافل نشوید

یک وکیل دادگستری درباره نقض حکم دادگاه بدوی سعید طوسی معتقد است: تغییر مستشار برای صدور حکم تبرئه، استقلال قضات را مخدوش می‌کند
معاون فرهنگی قوه قضائیه:

از ظرفیت‌های قانونی برای بیان مخالفت به خوبی استفاده نشده است

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: در رابطه با اظهار مخالفت سازوکار و ظرفیت‌های قانونی خوبی وجود دارد اما این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نشده است.
کمپین «حذف معیار ظرفیت»؛

ظرفیت، چالش همیشگی آزمون وکالت

امسال هم آزمون جامع وکالت برگزار شد و بیش از 76 هزار فارغ‌التحصیل رشته حقوق روز سوم آذر ماه شانس خود را برای قرار گرفتن در مسند یکی از پر طرفدارترین مشاغل حقوقی آزمودند. با این حال حاشیه‌ها و حرف و بحث‌های مرتبط با این آزمون نسبت به‌ گذشته کمتر نشده است.
فرشاد قلایی - پژوهشگر جامعه‌شناسی ؛

عدم تقارن در اطلاعات

در کسب و کارهای خرد، کسب این شناخت کار سختی نیست و فروشنده به راحتی می‌تواند اطلاعات مشتری خود را به دست آورد؛ اما هرچه مقیاس فعالیت اقتصادی گسترش پیدا کند؛ بنگاه اقتصادی با افراد بیشتری سر و کار خواهد داشت که این امر شناخت افراد…
مشکلات قضایی خرید املاک؛

وقتی طرف دعوا دولت است

طبق قوانین کشور برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت، لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک در سال 1358 به تصویب رسید. در این لایحه مقرر شده است که اگر دستگاه‌های اجرایی و دولتی برای اجرای برنامه‌هایشان نیاز به زمین‌های مردم داشتند نخست باید برای آن طرح تأمین اعتبارکرده و سپس ضرورت آن را تعریف کنند. چرا که اصل مالکیت احترام دارد و طبق این لایحه دولت نباید و نمی‌تواند حق هیچ کسی را از تسلط بر زمینش سلب کند.
نگاهی حقوقی به وضعیت کولبران؛ فرناز قلعه دار

چالش‌های حمایت قانونی از شغلی غیررسمی

هم قاچاق می برند و هم باید حمایت قانونی شوند؛ این چالش کار و کسبی غیر رسمی به نام کولبری است که به دلایل مختلف اقتصادی، جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی درگذر سال‌ها تبدیل به شغلی شده است که هزاران نفر از ساکنان غرب کشور و بویژه استان‌های کردستان ، کرمانشاه و آذربایجان غربی را بسوی خود کشانده.
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضائیه؛

زندان‌های ما ۳ برابر ظرفیت، زندانی نگهداری می‌کنند

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از افزایش ۵۰۰ هزار پرونده در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در دستگاه قضا خبر داد.
رئیس سازمان ثبت اسناد خبر داد؛

رشد ۶‌ درصدی طلاق و کاهش ۳‌ درصدی ازدواج

رئیس سازمان ثبت اسناد از کاهش ۳ درصدی ازدواج و افزایش ۶ درصدی طلاق در کشور خبر داد.
دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت:

حق الوکاله های سنگین علت گریز مردم از گرفتن وکیل

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: در حال حاضر بالای 12 یا 13 میلیون پرونده در دادگاه های ما مطرح شده است که با توجه به تعداد وکلای موجود و هزینه های بالایی که مردم باید برای هر وکیل بپردازند، ممکن است پرداخت این هزینه ها برای بسیاری از افراد و خانواده ها مقدور نباشد و با توجه به شرایط موجود نتوانند از وکیل استفاده کنند.
اسفنانی؛

خاوری باید بعد از صدور رأی دادگاه غیابی تحت تعقیب قرار می‌گرفت

مدیرکل امور مجلس وزارت دادگستری معتقد است روند بررسی پرونده خاوری باید برعکس می‌شد و قبل از تحت تعقیب قراردادن وی، ۴ سال پیش حکم در دادگاه غیابی صادر می‌شد.
هما داوودی؛

هنوز یک قانون جامع درباره حمایت از کودکان و نوجوانان نداریم

نایب رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در رابطه با لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تاکید کرد: اینکه آیین دادرسی مربوط به اطفال و نوجوانان داشته باشیم و همان مجازاتی که برای دیگران اجرا می‌کنیم برای اطفال و نوجوان نیز پیاده کنیم، فایده ندارد.
مضرات سیگار و قلیان در جامعه؛

بلاتکلیفی قانون مرتبط با منع عرضه قلیان

معاون قضایی دادستان کل در حقوق عامه خواستار توجه همه نهادهای متولی به قانون کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آیین نامه اجرایی مربوط به فروش و عرضه دخانیات در اماکن عمومی شد و گفت: پراکندگی نظرات با وجود قانون لازم الاجرا در زمینه مقابله با عرضه دخانیات از جمله قلیان در اماکن عمومی موجب شده که اکنون عرضه قلیان در برخی استان‌ها ممنوع و در برخی استان‌ها بلامانع است.
خضری مطرح کرد:

تولید سالانه ۱۲ میلیون پرونده درسیستم قضایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در محاکم قضایی، گفت: سالانه حدود ۱۲ میلیون پرونده قضایی در دادگاه‌ها ایجاد می‌شود.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها