سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نگاهی حقوقی به وضعیت کولبران؛ فرناز قلعه دار

چالش‌های حمایت قانونی از شغلی غیررسمی

هم قاچاق می برند و هم باید حمایت قانونی شوند؛ این چالش کار و کسبی غیر رسمی به نام کولبری است که به دلایل مختلف اقتصادی، جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی درگذر سال‌ها تبدیل به شغلی شده است که هزاران نفر از ساکنان غرب کشور و بویژه استان‌های کردستان ، کرمانشاه و آذربایجان غربی را بسوی خود کشانده.
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضائیه؛

زندان‌های ما ۳ برابر ظرفیت، زندانی نگهداری می‌کنند

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از افزایش ۵۰۰ هزار پرونده در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در دستگاه قضا خبر داد.
رئیس سازمان ثبت اسناد خبر داد؛

رشد ۶‌ درصدی طلاق و کاهش ۳‌ درصدی ازدواج

رئیس سازمان ثبت اسناد از کاهش ۳ درصدی ازدواج و افزایش ۶ درصدی طلاق در کشور خبر داد.
دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت:

حق الوکاله های سنگین علت گریز مردم از گرفتن وکیل

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: در حال حاضر بالای 12 یا 13 میلیون پرونده در دادگاه های ما مطرح شده است که با توجه به تعداد وکلای موجود و هزینه های بالایی که مردم باید برای هر وکیل بپردازند، ممکن است پرداخت این هزینه ها برای بسیاری از افراد و خانواده ها مقدور نباشد و با توجه به شرایط موجود نتوانند از وکیل استفاده کنند.
اسفنانی؛

خاوری باید بعد از صدور رأی دادگاه غیابی تحت تعقیب قرار می‌گرفت

مدیرکل امور مجلس وزارت دادگستری معتقد است روند بررسی پرونده خاوری باید برعکس می‌شد و قبل از تحت تعقیب قراردادن وی، ۴ سال پیش حکم در دادگاه غیابی صادر می‌شد.
هما داوودی؛

هنوز یک قانون جامع درباره حمایت از کودکان و نوجوانان نداریم

نایب رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در رابطه با لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تاکید کرد: اینکه آیین دادرسی مربوط به اطفال و نوجوانان داشته باشیم و همان مجازاتی که برای دیگران اجرا می‌کنیم برای اطفال و نوجوان نیز پیاده کنیم، فایده ندارد.
مضرات سیگار و قلیان در جامعه؛

بلاتکلیفی قانون مرتبط با منع عرضه قلیان

معاون قضایی دادستان کل در حقوق عامه خواستار توجه همه نهادهای متولی به قانون کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آیین نامه اجرایی مربوط به فروش و عرضه دخانیات در اماکن عمومی شد و گفت: پراکندگی نظرات با وجود قانون لازم الاجرا در زمینه مقابله با عرضه دخانیات از جمله قلیان در اماکن عمومی موجب شده که اکنون عرضه قلیان در برخی استان‌ها ممنوع و در برخی استان‌ها بلامانع است.
خضری مطرح کرد:

تولید سالانه ۱۲ میلیون پرونده درسیستم قضایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در محاکم قضایی، گفت: سالانه حدود ۱۲ میلیون پرونده قضایی در دادگاه‌ها ایجاد می‌شود.
یک حقوقدان:

بازداشت و رد مرز کردن کودکان کار خلاف قواعد حقوقی و انسانی است

یک فعال حقوق کودکان گفت: وقتی یک بچه به این شکل دستگیر و متعاقباً رد مرز می‌شود هم قواعد حقوقی و هم قواعد انسانی زیر پا گذاشته می‌شود.
نظام مردم‌سالار؛

حقوقدانان از نواقص قانون رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان می‌گویند

شفافیت لازمه خدمت در نظام مردم‌سالار است، نظامی که پرچمدار خدمت به خلق است لاجرم باید در تمامی امور شفافیت و روشنی را سرلوحه کار خود قرار دهد. امروزه تمام نظام‌های توسعه یافته سیاسی از موضوع شفافیت مالی و پاسخگویی به مردم به عنوان امری بدیهی و وظیفه‌ای بر دوش حاکمیت یاد می‌کنند. رییس دولت، وزیر و معاون تفاوت ندارد، در نظام اسلامی مسئول، خادم و پاسخگوست و باکی از محتسب ندارد.
مدیرعامل ستاد دیه کشور اعلام کرد؛

تخلفات رانندگی را جرم تلقی کنیم/ 500 راننده زندانی در کشور

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه 530 بدهکار دیه ناشی از تصادفات رانندگی در زندان هستند، گفت: برای داشتن جامعه سالم، جرم بودن تخلفات رانندگی باید برای همه اقشار اجتماعی نهادینه شود.
افزایش حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی، ۴روز بیشتر دوام نیاورد؛

افزایش حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی لغو شد

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری افزایش ۱۰ درصدی نرخ حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی را که از ۱۵ مرداد ماه جاری اجرایی شده است، ابطال کرد.
اصلاح قانون ضروری‌ است؛

شهادت کودک در آزارها، قانونی که هنوز خاک می‌خورد

لایحه ۸۰ ماده‌ای حمایت از کودکان و نوجوانان پس از ۶ سال دوباره به شور گذاشته می‌شود تا یک به یک ماده‌های قانونی آن تصویب شود، لایحه‌ای که به گفته کارشناسان از آنجایی که نقاط قوت بسیاری نسبت به قانون فعلی دارد می‌تواند به کاهش جرایمی همچون آزارجنسی کودکان کمک کند. در این قانون اظهارات کودک در دادگاه به رسمت شناخته شده است.
معید‌فر:

مردان در خشونت‌های جنسی راحت تبرئه می‌شوند

یک جامعه‌شناس با اشاره به اینکه درباره خشونت‌های جنسی به شدت خلاء قانونی داریم، گفت: به راحتی مردان در رابطه با خشونت‌های جنسی تبرئه و زنان متهم می‌شوند.
تأملی بر معضل کودک‌همسری در ایران؛

پیگیری اصلاح قانون سن ازدواج توسط مجلس

همسر یا دختر؟ دانش آموز یا زن خانه دار؟ مادر یا فرزند؟ شاید اگر درباره دختر نوجوان ده-یازده ساله‌مان کسی این سوالات را بپرسد بدون اندکی تامل پاسخ او را خواهیم داد؛ اما این پرسش ها در بسیاری از نقاط کشور، گاه با پاسخ های غیرمعمول روبه رو می‌شوند و گاه حتی به مرحله طرح هم نمی‌رسند!
بر اساس نتایج یک پژوهش؛

سیاست جنایی قضایی ایران سنجیده عمل نمی‌کند

زندانی کردن مجرم‌هایی که جرم آنها در دادگاه صالحه به وسیله قاضی اثبات شده است یک اتفاق عادی در همه سرزمین ها است و قانون نیز آن را می‌پذیرد . عقل ، شرع و منطق نیز با زندانی کردن مجرمها ناسازگار نیست ، اما شمارگان بیش از اندازه زندانیان می‌تواند جامعه را با آسیب مواجه کند تاکنون مطالعات قابل عنایتی درباره حبس‌زدایی در دادگاه ها شده است .
فعالان حوزه حقوق کار؛

سرگردانی لایحه اصلاح قانون کار، میان دولت و مجلس

بعد از قانون اساسی، قانون کار مهم‌ترین قانون کشور است و قانون «مادر» نامیده می‌شود
شرط مهم برای جهان بدون سیگار؛

تقدم فرهنگ سازی بر قانونگذاری در مبارزه با دخانیات

شاید از آن زمان که استعمال توتون را فاتحین اسپانیایی امریکا از بومیان آن سرزمین آموختند کمتر کسی فکر می‌کرد که سیگار و دخانیات روزی بلای جهانی برای سلامت انسان‌ها شود.
دولت الکترونیک در ایران؛

تفاوت نقل و انتقال خودرو در ایران و کانادا

در دولت الکترونیک هم باید باور دستگاه های اجرایی و خدمات رسان به جایی برسد که ورود به نسل بعدی ارتباطات به معنی بهره وری بیشتر و امنیت بالاتراست. اگر نقصی هست باید نقص را برطرف کرد نه این که کل سیستم را با تاخیر و ناتوانی مواجه نمود.
سایه سنگین قراردادهای موقت؛

این حکایت باز هم «ناتمام» ماند

سایه سنگین قراردادهای موقت در حالی ادامه دارد که بارها از سهم ۹۵ درصدی قراردادهای موقت کار گفته شده است و دولت یازدهم نیز در این زمینه اقدامی انجام نداد.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها