سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دختر آبی رفت؛

چگونه مانع تکرار تراژدی دختر استقلالی شویم؟

طی روزهای اخیر ماجرای خودسوزی دختری روبه‌روی دادسرا به موضوع اصلی بحث در رسانه‌ها و فضای مجازی تبدیل شد و واکنش‌های بسیاری در میان افراد از جامعه‌شناس گرفته تا ورزشکار به‌دنبال داشت و درگذشت تلخ او نیز به یک تراژدی تبدیل شد. با این حال باید فراتر از احساسات موشکافانه با موضوع برخورد کرد و مانع تکرار چنین رخدادهایی شد.
معاون دادستان خبر داد؛

انتشار 12 و نيم ميليون محتواي مجرمانه در فضاي مجازي

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور از انتشار 12 و نیم میلیون محتوای مجرمانه در فضای مجازی خبر داد.جواد جاویدنیا در همایش ملی سبک زندگی اسلامی-ایرانی گفت: متأسفانه بسیاری از مجرمان فضای مجازی ناشناس هستند.
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز؛

هیات مقررات زدایی قصد دارد غیرمستقیم وکلا را تاجر تلقی کند

عیسی امینی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: وکیل و قاضیِ ماندگار خردمند است و قدرت تفسیر دارد. همه قضات، قضات دیوان عالی کشور نخواهند شد و همه وکلا هم وکلای مشهور نخواهند شد. آن وکیل و قاضی موفق خواهد بود که خردمند و با دانش است.
دیوان عدالت اداری؛

معوقات فرهنگیان به زودی پرداخت می شود

با پیگیری های صورت گرفته از سوی دیوان عدالت اداری، مطالبات معوقه فرهنگیان به زودی پرداخت می شود.
مشاور دادگاه اطفال:

متهم بسیاری از پرونده های دادگاه اطفال، نهادهای متولی هستند

مشاور دادگاه اطفال و دبیر سابق مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: برای بسیاری از پرونده های دادگاه اطفال، نهادهای متولی باید پشت میز محاکمه قرار گیرند.
مرتضي شهبازي‌نيا؛

هجمه‌هاي آگاهانه جرياني خاص به نهاد وكالت

متاسفانه مدتي است كه اقداماتي نسبت به تضعيف جايگاه و نهاد وكالت صورت مي‌گيرد كه به‌نظر مي‌رسد عمدتا اقداماتي سازمان‌يافته باشد. در حالي كه واقعيت اين است هيچ جاي دنيا به اين شكل نيست كه هر كسي مدرك كارشناسي حقوق گرفت، وكيل دادگستري شود.
موتورسواری بانوان؛

چه فرقی می‌کند زنان راننده موتورسیکلت باشند، یا پشت سر راننده بنشینند؟

در هفته ای که گذشت ماجرای گواهی نامه موتورسیکلت برای بانوان از پرحرف و حدیث ترین سوژه ها بود به طوری که معاون قوه قضاییه، معاون رئیس جمهور، پلیس، نماینده مجلس و دیوان عدالت اداری همچون یک زنجیره به آن پرداختند که البته با تمام بحث ها و ماجراهایی که درخصوص آن مطرح شد بعید به نظر می رسد فضایی متفاوت از قبل درباره آن به وجود آید.
جهانگیر:

جمعیت زندان‌ها بیش از ظرفیت مجاز است

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت که به رغم افدامات صورت گرفته و کاهش جمعیت زندان‌ها اما همچنان بیش از ظرفیت مجاز، زندانی در زندان‌ها وجود دارد.
وکالت خدمتی لوکس در ایران!!

چقدر وکیل کم داریم؟

در ایران به ازای هر 100 هزار نفر 76 وکیل وجود دارد ولی در دنیا این آمار 240 وکیل است.
محیط زیست مصداق حقوق عامه است؛

نقض اصل ۵۰ قانون اساسی در دولت‌ها

اصل ۵۰ قانون اساسی تصریح می‌کند که هرگونه تخریب جبران‌ناپذیر محیط زیست ممنوع است، اما ماده ۷ قانون حفاظت و بهسازی که از پیش از انقلاب اسلامی ملاک عمل بوده این قانون را به روشنی نقض می‌کند.
نائب‌رئیس کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس :

دو مانع مهم بازدید نمایندگان مجلس از زندان‌های کشور

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود درخواست‌های مکرر، امکان بازدید نمایندگان مجلس از زندان‌ها فراهم نمی‌شود، دو دلیل برمی‌شمرد و می‌گوید: به اعتقاد من عدم پیگیری جدی نمایندگان و دیگری پیچیده بودن هماهنگی‌ها، دلایل عدم بازدید بهارستان‌نشینان از زندان‌هاست.
عمادالدین باقی در برنامه اکران مستند «بودن»؛

ابهام در ماده‌ واحده‌ای برای اعدام کودک‌مجرمان

هفته گذشته مستندی با عنوان «بودن» به کارگردانی ونداد فلاح با حمایت انجمن حمایت از حقوق کودکان برای فعالان مدنی اکران شد. این مستند درباره کودک‌مجرمان محکوم به اعدام در ایران است.عمادالدین باقی با اشاره به اینکه اعدام‌های زیر ۱۸ سال از هر منظر (حقوقی، حقوق بشری، فقهی و جامعه‌شناسی) محل نقد است و رای تمام این رشته‌های علمی، نفی مجازات اعدام است، گفت: «ایران از بین کشورهای عضو سازمان ملل، تنها کشوری است که مجازات اعدام را اجرا می‌کند؛ با این حال بعد از سال‌ها قوه قضاییه و مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که مجازات اعدام برای مجرمین زیر ۱۸ سال نه تنها کارآمد نیست که مضر هم هست.
جلالی:

بیش از ۲ هزار زندانی مهریه در کشور داریم

یک جامعه‌شناس با اشاره به وجود ۲ هزار زندانی مهریه در کشور گفت: پسران از قبول مهریه‌های نامتعارف پرهیز کنند تا در آینده به مشکل نخورند.
در پیحکم جریمه ۶۶ میلیاردی ۴ شرکت لبنی؛

هنوز یک سازوکار جدی برای حمایت از مصرف کنندگان نداریم

در پی نوسانات اقتصادی که از سال گذشته در کشور به وجود آمد بسیاری از شرکت‌ها در خصوص عرضه محصولات خود به مصرف کنندگان دست به گرانفروشی یا کم فروشی زدند که با پیگیری‌های وزارت سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های مختلف دخیل از جمله سازمان حمایت از مصرف کنندگان، تعزیرات و… تخلف این شرکت‌های لبنی محرز شده و برای آن‌ها پرونده قضائی تشکیل شد.
برادر خواندگی مشهد و اصفهان؛

قانونگذاری جدید برای زنان دوچرخه سوار اصفهانی +اسناد

با ابلاغ دستور دادستانی اصفهان، از این پس نیروی انتظامی موظف است جلوی زنان دوچرخه سوار را بگیرد و دوچرخه آنها را به پارکینگ انتقال دهد.
در نامه دیده بان شفافیت و عدالت؛

توکلی خطاب به آیت الله رئیسی: تجربه شفاف سازی در آستان قدس را به سرعت اجرا کنید

احمد توکلی، در نامه دیده بان شفافیت و عدالت آمده است: تا شفافیت مطلوب در قوه قضائیه راه درازی در پیش رو داریم. نیاز به گوهر گرانبهای اعتماد مردم به قوه ای که حرف آخر را در دعاوی میزند، مهمتر از نیاز دو قوه دیگر است.متن کامل نامه در ادامه آمده است.
طلاق صوری برای حقوق پدر؛

گزاری جامع درباره مستمری بازماندگان بیمه‌شدگان فوت شده

طلاق صوری موضوعی است که در چندسال گذشته سازمان تامین‌اجتماعی و دیگر صندوق‌های بازنشستگی را ‏درگیر کرده و سبب شده میانگین سن کلی دریافت مستمری به نسبت دوران پرداخت حق بیمه به صورت ‏بی‌سابقه درحال بالا رفتن باشد . آمارها بر وجود طلاق‌های صوری صحه می‌گذارند و از بهره بردن نزدیک به ٦هزارنفر از فرزندان اناث ‏بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران متوفی از مستمری تامین‌اجتماعی روایت می‌کنند؛ افرادی که هنور با عقد ‏موقت زندگی مشترک‌شان ادامه دارد.‏
حمید مقیمی نوشت؛

ما و مشکل بزرگ اصطلاحات حقوقی

دوستی برگه وکالت نامه آماده امضایی در دست داشت و برای فهم آن از من کمک خواست، مجموعه ای از لغات و اصطلاحات خاص پشت سر هم قطار شده بود به شکلی که مفاهیم آن برای یک کارشناس ارشد در رشته های علوم انسانی هم روشن نبود، جملاتی که مال و گاهی آبروی یک فرد در گروی صحت و فهم آنهاست. معلوم نیست چند نفر تعابیری مثل "بقدر الحصه"، "عقد صلح"، "کلا یا جزئا مفروزا یا مشاعا"، "حق اثبات کافه غبون و خیارات خصوصا خیار غبن فاحش"، "اخذ ثمن" و... را می دانند و حتی اگر معنی لغوی را بدانند عواقب و آثار ناشی از آنها را نیز می شناسند.
آیت الله مکارم:

مردم از دستگاه قضایی راضی نیستند

مرجع تقلید شیعه گفت: مردم به دلیل مشکلاتی که در دستگاه قضایی وجود دارد از دستگاه قضایی راضی نیستند و باید این مشکلات حل شود.
در ماجرای هدایتی فقط خود او مقصر نیست؛

پول‌های شیرینی که قدرت نه گفتن را می‌گیرند!

چندی پیش وقتی خبر حضور حسین هدایتی در دادگاه رسانه‌ای شد خیلی‌ها تعجب کردند و خیلی‌ها اتفاقی که برایشان قابل انتظار بود را به چشم دیدند.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها