سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فعالان حوزه حقوق کار؛

سرگردانی لایحه اصلاح قانون کار، میان دولت و مجلس

بعد از قانون اساسی، قانون کار مهم‌ترین قانون کشور است و قانون «مادر» نامیده می‌شود
شرط مهم برای جهان بدون سیگار؛

تقدم فرهنگ سازی بر قانونگذاری در مبارزه با دخانیات

شاید از آن زمان که استعمال توتون را فاتحین اسپانیایی امریکا از بومیان آن سرزمین آموختند کمتر کسی فکر می‌کرد که سیگار و دخانیات روزی بلای جهانی برای سلامت انسان‌ها شود.
دولت الکترونیک در ایران؛

تفاوت نقل و انتقال خودرو در ایران و کانادا

در دولت الکترونیک هم باید باور دستگاه های اجرایی و خدمات رسان به جایی برسد که ورود به نسل بعدی ارتباطات به معنی بهره وری بیشتر و امنیت بالاتراست. اگر نقصی هست باید نقص را برطرف کرد نه این که کل سیستم را با تاخیر و ناتوانی مواجه نمود.
سایه سنگین قراردادهای موقت؛

این حکایت باز هم «ناتمام» ماند

سایه سنگین قراردادهای موقت در حالی ادامه دارد که بارها از سهم ۹۵ درصدی قراردادهای موقت کار گفته شده است و دولت یازدهم نیز در این زمینه اقدامی انجام نداد.
در نشست جنبه‌های جرم‌شناختی و روانپزشکی پرونده قتل «ستایش» مطرح شد؛

در صورت اخذ رضایت، شاید توبه «امیرحسین» پذیرفته شود / مجرمان را زود نکشیم

نشست بازخوانی جنبه‌های جرم‌شناختی و روانپزشکی پرونده قتل «ستایش قریشی» با نگاهی به اسناد بین‌المللی حقوق کودک، عصر شنبه در کانون وکلای مرکز با حضور قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده، رئیس انجمن ایرانی جرم‌شناسی، مدیرکل روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی و وکیل اولیای دم ستایش برگزار شد.
احمد امیر آبادی فراهانی مطرح کرد:

نواقص لایحه جامع وکالت رفع شود/ عدم شفافیت در صندوق کانون وکلا

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه قوانین نیاز دارند تا به روز شوند، گفت: لایحه کنونی جامع وکالت کامل نیست و باید تلاش کرد تا نقص‌های این لایحه رفع شود.
درآمدزایی در فضایی پرتلاطم؛

پروانه داوری برای سرکیسه‌ کردن فارغ‌التحصیلان حقوق

در سالیان اخیر دیده شده است که موسساتی خصوصی با پرستیژ اداری و سازمانی و با یدک کشیدن عناوین پرطمطراقی مانند کانون داوری و برگزاری آزمون ورودی و حتی مصاحبه ای شبیه گزینش های سازمانی و دریافت وجوه قابل توجهی از آزمون دهندگان، به آنها پروانه ای تحت عنوان پروانه یا مجوز داوری اعطا می کنند
افزايش ظرفيت پذيرش وكيل را بررسي مي كند ؛

حقوق ‌خوان‌هاي بيكار

با افزايش جمعيت و فراگير شدن تب ادامه تحصيل و به عبارتي مدرك گرايي در كشور طي سال‌هاي گذشته، اكثريت افراد به ويژه جوانان تنها راه را فراگيري علوم يا تحصيلات تكميلي دانستند
معاون قوانین معاونت حقوقی ریاست جمهوری:

آسیب‌های تورم قوانین مورد توجه قرار گیرد/ مدیران برای خودشان تعیین حقوق می‌کردند

معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت:‌ آسیب‌های تورم قوانین امروز باید مورد توجه قرار گیرد؛ در بحث حقوق‌های نجومی، مدیران برای خودشان تعیین حقوق می‌کردند
لایحه معیوب اصلاح قانون کار انگیزه را می‌خشکاند؛

ایجاد اشتغال پایدار با حذف حمایت از کارگران ممکن نیست

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری می‌گوید، دولت نمی‌تواند به صورت همزمان دست به حذف کف حمایت‌های قانونی از نیروی کار بزند و از سویی دیگر دم از اشتغال پایدار بزند.
رئیس سازمان زندان‌ها:

قوانین قضایی تحت الشعاع نگاه حبس محور افکار عمومی است

رئیس سازمان زندان ها در دیدار با استاندار کرمانشاه بر تعامل دستگاه های قضایی و اجرایی استان تاکید کرد.
وزیر دادگستری:‌

پرداختی به کارکنان شوراهای حل اختلاف خیلی ناچیز است

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها با کمبود منابع مواجه‌اند، از نمایندگان مجلس خواست در فصل بررسی بودجه سال 96 به اختصاص بودجه کافی برای شوراهای حل اختلاف توجه کنند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور:

پیشگیری از وقوع جرم از حد شعار فراتر نمی‌رود

مدیرعامل ستاددیه کشور با انتقاد از کم‌کاری نهادهای فرهنگی و آموزشی گفت: متاسفانه در کشورمان موضوع پیشگیری از وقوع جرایم و ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها از حد یک شعار فراتر نمی‌رود.
نبود سیاست واحد در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی؛

بی‌توجهی به موضوع پیشگیری از جرم ضعف اساسی برنامه ششم

قائم مقام معاونت اجتماعی پیشگیری از جرم قوه قضائیه گفت: بی توجهی به پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی از ضعف‌های اساسی برنامه ششم توسعه است که امیدواریم مجلس در مراحل بعد این نقص را برطرف کند.
میرمحمد صادقی:

مجازات اعدام در رابطه با مواد مخدر در حد گسترده با چند اشکال مواجه است

یک حقوقدان گفت: متاسفانه برخی از بی انصافی‌هایی که در نقد مساله حقوق بشر در خصوص مجازات اعدام در ایران وجود دارد بی تفاوت شدن به این نقدها را به همراه داشته است و گویا برای ما فرقی نمی کند که این انتقادها صورت بگیرد یا نگیرد، در حالی که تا حد امکان باید دامان نظام را از این نقدها پاک کرد.
مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با موادمخدر:

قانون مبارزه با موادمخدر نیازمند تغییر است/قانون از مجرم عقب‌تر است

مدیر کل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه قانون مبارزه با موادمخدر نیازمند اصلاح است گفت: مواد مخدری را امروز کشف می کنیم که در عناوین مجرمانه مواد مخدر وجود ندارد و می‌بینیم که قانون از جرم یک قدم عقب‌تر است.
مسئول کلینیک‌های حقوقی کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد؛

لزوم مشاوره حقوقی برای خانواده‌ها/ رشد 8 درصدی خشونت‌های خانوادگی

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: متاسفانه در ایران هنوز ضرورت مشاوره با وکیل و مشاور حقوقی به اندازه کافی درک نشده و مراجعه افراد به وکیل معمولاً پس از ایجاد مشکل و دردسر و یا حتی در مرحله دادگاه تجدیدنظر است.
کاریکاتور؛

قا+ نون

بدون شرح/ اثر سید یاسین قریشی
گزارشی از پیگیری نشدن حقوق معنوی از سوی صاحبان اثر و مراجع قانونگذاری؛

این حق، گذشتنی نیست

قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان که مشتمل بر33 ماده و سه تبصره در یازدهم دی ماه 1348 شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید به مؤلف و مصنف و هنرمند «پدید آورنده» و به آنچه از راه دانش یا هنر یا ابتکار آنان پدید می‌آید بدون در نظر گرفتن طریقه یا روشی که در بیان یا ظهور یا ایجاد آن به کار رفته «اثر» اطلاق می‌شود. این قانون در حالی از تصویبش حدود نیم قرن می‌گذرد که طی این سال‌ها همیشه شاهد استفاده‌های غیرمجاز از آثار هنرمندان بوده‌ایم به گونه‌ای که حتی برخی ارگان‌ها و نهادهای حاکمیتی نیز در تبلیغاتشان بدون هیچ کسب رضایت از هنرمندان از آثار آنها استفاده کرده‌اند. بهره‌برداری غیرمجاز از آثار هنرمندان طی سال‌های اخیر با گسترش روزافزون تکنولوژی‌های مدرن روند صعودی در کشورمان داشته است و هم‌اکنون شاهد استفاده‌های شبکه‌های ماهواره‌ای خارج‌نشین نیز هستیم.
نگاه قانون به یکی از دعواهای رایج کارگر و کارفرما

سیاه بخت با سفید امضا

«محمد»، «الیاس» و «مصطفی». یکی ترک، آن یکی شمالی و دیگری می‌گوید تهران، ‌زاده شده‌ است. اما اصالتاً گنبدی‌ است. این سه، داستان‌ متفاوتی دارند از دوره کار و یک امضای ساده؛
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها