سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
استهزاء یک قربانی جنسی توسط ترامپ؛

وقتی شعارهای«عدالت جنسیتی» و «حقوق زنان» در آمریکا رنگ می‌بازد

روز شنبه ۶ اکتبر (۱۴ مهر) سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان، «برت کاوانا» نامزد معرفی شده از سوی دونالد ترامپ برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی آمریکا از سنای این کشور رای اعتماد گرفت.
سیاهه جنایت‌های سعودی؛

خاشقجی؛ مصداق استاندار‌دهای دوگانه حقوق بشر ادعایی آمریکا+ عکس

تجاوز سعودی‌ها به یمن طی سه سال و نیم گذشته، تقریبا تمامی زیرساخت‌های این کشور را منهدم کرده و موجبات بروز مصائبی همچون شیوع وبا و قحطی در این کشور شده است. جنایات مستمر سعودی‌ها در یمن، در حال ورود به مرحله نسل کشی در این کشور است.
درباره یک عنوان حاشیه‌ساز؛

حقوق بشر با بوی قرمه سبزی!

به بهانه روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی سراغ این سوال رفتیم: چرا عنوان «فعال حقوق بشر» همیشه حاشیه‌های زیادی داشته؛ محمدصالح مفتاح روزنامه‌نگار و فعال فضای مجازی از تجربیاتش گفته است.
معاون حقوق بشر وزیر دادگستری عنوان کرد؛

انتقال 494 محکوم ایرانی از خارج به ایران/ 700 محکوم افغانستانی آماده انتقال به کشورشان

معاون حقوق بشر وزیر دادگستری گفت: 700 محکوم افغانستانی آماده انتقال به کشورشان هستند که این مسئله در کمیته انتقال محکومان به تأیید رسیده است و منتظر پاسخ مثبت مقامات وزارت دادگستری افغانستان هستیم.
معاون سابق حقوقی رییس جمهوری:

حقوق شهروندی بر پایه آزادی و برابری استوار است

معاون حقوقی رییس جمهوری در دولت یازدهم گفت: حقوق شهروندی برخلاف حقوق بشر ارتباطی دو سویه بوده و بر پایه کرامت، آزادی، برابری و عدالت استوار است.
ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و مجلس ورود کنند؛

قضیه "حمله به زاغه نشینان پاکستانی، اخراج پدر و مادرها و گم شدن کودکان" چیست؟

دو روایت وجود دارد: اولی روایت های رسانه ای است و از جمله گزارش مفصل روزنامه قانون که در آن با شاهدان عینی گفت و گو شده است. در روایت نخست آمده است که مأموران، شبانه و با چند دستگاه لودر به زاغه های مهاجران پاکستانی در اطراف شهر ری حمله کردند و در حالی که ساکنان آنها وحشت زده فرار می کردند، شروع به تخریب زاغه ها و دستگیری مردها، زن ها و کودکانی کردند که به طور غیر قانونی در این محل اقامت داشتند. در این حمله، 7 کودک که از ترس به مزارع ذرت گریخته بودند گم شدند که از سرنوشت 6 نفرشان خبری نیست و حتی بیم آن می رود که توسط سگ های وحشی دریده شده باشند.
مولاوردی:

موانع متعددی برای تحقق حقوق شهروندی در کشور وجود دارد

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در کشور ما به لحاظ تنوع فرهنگی و قومی مجموعه ای از موانع در تحقق حقوق بشر وجود دارد. باید متناسب با این شرایط راهکار ارائه بدهیم و از یک تجویز کلی برای این موانع پرهیز کنیم.
حقوق کودکان؛

روز تاریخ‌ساز برای حقوق کودکان

اگرچه کشورمان در سال 1372به کنوانسیون حقوق کودک پیوست اما در بیش از دو دهه‌ای که از این اتفاق می‌گذرد از قابلیت‌های این کنوانسیون استفاده درستی نکرده‌ایم تا شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.
مشاور حقوق شهروندی معاونت زنان ریاست جمهوری:

صدا و سیما حقوق شهروندی را نقض کرد

مشاور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: صدا و سیما با انتشار سخنان دختر متهم، حرمت این فرد را مورد هتک قرار داد و با این کار چالش جدی در نقض حقوق شهروندی ایجاد کرد و نظام حقوقی کشور را وارد چالش بین المللی تازه کرد.
گفت‌و‌گو با فرزین خرازی:

چالش های اجرای حقوق شهروندی در دستگاه های دولتی

آذر ماه سال گذشته بود که با هدف محقق شدن یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور، نخستین«اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی» همزمان با سالروز رونمایی منشور حقوق شهروندی با حضور رئیس جمهوری، در محل سالن اجلاس کشورهای اسلامی برگزار شد و قرار شد برای نظارت بر اجرای این منشور و هدف قرار دادن ساختار ذهنی و عینی جامعه برای اجرایی شدن آن هر ساله اقدامات دستگاه‌های اجرایی درخصوص چگونگی و نحوه اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی تقدیم رئیس جمهورشود.
دبیر هیات مرکزی حقوق شهروندی قوه قضاییه عنوان کرد؛

تشریح اقدامات حقوق شهروندی قوه قضاییه در رابطه با اصلاح بازرسی‌ها درکشور

محدث در تشریح عملکرد حقوق شهروندی قوه قضاییه به ثبت ۱۳۰۰ مورد پاسخگویی به مراجعین ورسیدگی به مشکلات مطروحه ازسوی کارشناسان دردبیرخانه مرکزی اشاره کرد و گفت: در سامانه اخذ شکایات ۸۰۰ مورد گزارش وشکایت درخصوص حقوق شهروندی دریافت شده است که نشان از اعتماد مردم به دستگاه قضایی دارد.
حقی مسلم همه شهروندان؛

مروری دوباره بر قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

نوشته حاضر درصدد است ارکان و نکات کلیدی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را معرفی و مورد بررسی قرار دهد.
دبیر ستاد حقوق بشر:

حق استماع و عدالت اداری موضوع چهارمین دور گفت‌وگوی حقوق بشری ایران و ایتالیا/ در کشور ما دموکراسی براساس عقلانیت اسلامی است

محمدجواد لاریجانی با بیان اینکه حق استماع و عدالت اداری موضوع چهارمین دور گفت‌وگوی حقوق بشری ایران و ایتالیا، گفت: در کشور ما دموکراسی براساس عقلانیت اسلامی است.
حقوق شهروندی و توسعه یافتگی؛

ضرورت تضمین اجرای منشور حقوق شهروندی

انسان به‌عنوان موجودی اجتماعی برای زندگی در اجتماع نیازمند دارا بودن حقوقی است که به‌عنوان «شهروند» در هر جامعه‌ای دارای اهمیت هستند و برخی حتی داشتن این «حقوق شهروندی» را مبنای توسعه یافتگی و فقدان آن را مبنای توسعه نیافتگی قلمداد می‌کنند. شاید به همین دلیل است که در دنیای کنونی نقش مردم در تصمیم گیری‌ها در اکثر کشورها مهم محسوب می‌شود.
محمدجواد لاریجانی مطرح کرد؛

تکرار خصومت آمریکا در ابعادی تازه

­دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: تحریم‌های ثانویه آمریکا، حوزه اقتصاد ایران را هدف گرفته است.
گفت‌وگو با مهدی هداوند؛

حق بر شهرو عدالت شهری پایه حقوق شهرنشینی

وقتی می‌گوییم حقوق شهروندی، 3 دسته دارای حقوق شهروندی هستند، صرف‌نظر از اینکه محل زندگی و شیوه زندگی‌شان چطور باشد؛ کسانی که در شهر زندگی می‌کنند و شهرنشین هستند، روستا‌نشینان و کوچ‌نشینان
دبیر ستاد حقوق بشر:

دیوار مهم تعهدات برجام با خروج آمریکا فرو ریخته است/سایر اعضای ۵+۱ همگی حق اقاله دارند

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر اینکه ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام مواضع عدم تعهد خود را به این معاهده رسما اعلام کند گفت: دیوار مهم تعهدات برجام با خروج آمریکا فرو ریخته است.
قانون چه میگوید؟

حد و مرز‌های آزادی بیان در ایران و جهان

مسئله آزادی بیان در اروپا (که همواره سعی می‌شود برخلاف واقع مظهر ازادی معرفی شود) هم «کلی و نامحدود» نیست و قانون چارچوب آن را «تنظیم» می‌کند. در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر آمده: «هرکسی حق آزادی عقیده و بیان دارد، اما این کنوانسیون تاکید می‌کند که افراد، همراه با این آزادی ها، وظایف و مسئولیت‌هایی نیز دارند و در یک جامعه در جهت منافع ملی، امنیت عمومی برای پیشگیری از اختلال و پیشگیری از جرم، برای حمایت از شهرت و یا حقوق دیگران، برای جلوگیری از افشای اطلاعات محرمانه و... باید به آن مسئولیت‌ها پایبند باشند.
دبیر ستاد حقوق بشر در ژنو:

دموکراسی وارداتی نیست بلکه همچون درختی است که باید رشد کند

جواد لاریجانی گفت: حقوق بشر از طریق فشار قابل ترویج نیست یا با وارد کردن مانند یک کالای وارداتی از کشور‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد و مسئله داخلی کشور‌ها است.
گزارش خبرنگار اعزامی از ژنو؛

دبیر ستاد حقوق بشر: به دنبال حقوق بشری هستیم که کرامت انسانی را هدیه می‌کند

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: به دنبال حقوق بشری هستیم که کرامت انسان را به عنوان نعمت بزرگ الهی و نه به عنوان یک صدقه سر مصوبات سازمان ملل به انسان‌ها هدیه می‌کند.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها