سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حقوق شهروندی و توسعه یافتگی؛

ضرورت تضمین اجرای منشور حقوق شهروندی

انسان به‌عنوان موجودی اجتماعی برای زندگی در اجتماع نیازمند دارا بودن حقوقی است که به‌عنوان «شهروند» در هر جامعه‌ای دارای اهمیت هستند و برخی حتی داشتن این «حقوق شهروندی» را مبنای توسعه یافتگی و فقدان آن را مبنای توسعه نیافتگی قلمداد می‌کنند. شاید به همین دلیل است که در دنیای کنونی نقش مردم در تصمیم گیری‌ها در اکثر کشورها مهم محسوب می‌شود.
محمدجواد لاریجانی مطرح کرد؛

تکرار خصومت آمریکا در ابعادی تازه

­دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: تحریم‌های ثانویه آمریکا، حوزه اقتصاد ایران را هدف گرفته است.
گفت‌وگو با مهدی هداوند؛

حق بر شهرو عدالت شهری پایه حقوق شهرنشینی

وقتی می‌گوییم حقوق شهروندی، 3 دسته دارای حقوق شهروندی هستند، صرف‌نظر از اینکه محل زندگی و شیوه زندگی‌شان چطور باشد؛ کسانی که در شهر زندگی می‌کنند و شهرنشین هستند، روستا‌نشینان و کوچ‌نشینان
دبیر ستاد حقوق بشر:

دیوار مهم تعهدات برجام با خروج آمریکا فرو ریخته است/سایر اعضای ۵+۱ همگی حق اقاله دارند

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر اینکه ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام مواضع عدم تعهد خود را به این معاهده رسما اعلام کند گفت: دیوار مهم تعهدات برجام با خروج آمریکا فرو ریخته است.
قانون چه میگوید؟

حد و مرز‌های آزادی بیان در ایران و جهان

مسئله آزادی بیان در اروپا (که همواره سعی می‌شود برخلاف واقع مظهر ازادی معرفی شود) هم «کلی و نامحدود» نیست و قانون چارچوب آن را «تنظیم» می‌کند. در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر آمده: «هرکسی حق آزادی عقیده و بیان دارد، اما این کنوانسیون تاکید می‌کند که افراد، همراه با این آزادی ها، وظایف و مسئولیت‌هایی نیز دارند و در یک جامعه در جهت منافع ملی، امنیت عمومی برای پیشگیری از اختلال و پیشگیری از جرم، برای حمایت از شهرت و یا حقوق دیگران، برای جلوگیری از افشای اطلاعات محرمانه و... باید به آن مسئولیت‌ها پایبند باشند.
دبیر ستاد حقوق بشر در ژنو:

دموکراسی وارداتی نیست بلکه همچون درختی است که باید رشد کند

جواد لاریجانی گفت: حقوق بشر از طریق فشار قابل ترویج نیست یا با وارد کردن مانند یک کالای وارداتی از کشور‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد و مسئله داخلی کشور‌ها است.
گزارش خبرنگار اعزامی از ژنو؛

دبیر ستاد حقوق بشر: به دنبال حقوق بشری هستیم که کرامت انسانی را هدیه می‌کند

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: به دنبال حقوق بشری هستیم که کرامت انسان را به عنوان نعمت بزرگ الهی و نه به عنوان یک صدقه سر مصوبات سازمان ملل به انسان‌ها هدیه می‌کند.
با رویکرد روشنگری و پاسخ به هجمه‌ها؛

حضور ایران در اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر

جمهوری اسلامی ایران در سالیان اخیر تاکید بسیاری بر حضور در اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر در راستای روشنگری و پاسخ به هجمه‌های غیرمنصفانه داشته است.
مولاوردی:

97، سال اقدام و عمل به منشور حقوق شهروندی است

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، 97 را سال اقدام و عمل به منشور حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت: شاخص های کمی و کیفی ارزیابی دستگاه ها و همچنین بسیاری از اسناد منشور درحال نهایی شدن است.
گفت‌وگو با شهیندخت مولاوردی؛

رعایت حجاب‌ شرعی، قانون است، باید به آن احترام گذاشت

شهیندخت مولاوردی، دستیار رییس‌جمهور در حقوق شهروندی می‌گوید: با توجه به خودکشی‌های اخیر، درخواست بازدید از زندان‌ها را داده‌ایم اما هنوز که هنوز است پاسخی نگرفته‌ایم.
شهین‌دخت مولاوردی:

ترویج حقوق شهروندی نیازمند همکاری شبکه‌ای است

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: در ترویج حقوق شهروندی نیازمند همکاری شبکه‌ای هستیم تا بتوانیم هنجارسازی لازم را انجام دهیم.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه اعلام کرد؛

آمادگی ایران برای همکاری با سازمان‌های حقوق بشری

گفت‌وگوهای حقوق بشری بین ایران و اروپا از آذرماه سال گذشته به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه آغاز شده است
رکورد عجیب منامه تنها در یک ماه؛

1000مورد نقض حقوق بشر در بحرین

انجمن حقوق بشر بحرین اعلام کرد که تنها در ماه ژانویه حدود 1000 مورد نقض جدی حقوق بشر در این کشور از جمله دستگیری، شکنجه و ناپدید شدن را کشف کرده است.
مولاوردی:

پمپاژ ناامیدی در کشور موجب افزایش یاس اجتماعی شد

دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در تحلیل ناآرامی‌های اخیر کشور گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شاهد پمپاژ یاس ناامیدی در کشور هستیم. سعی می‌شد دولت را ناکارآمد نشان دهند و مردم را از اثر بخشی برجام ناامید کردند. اینها کمک کرد یاس اجتماعی زیاد شود.
مولاوردی:

اجرای منشور حقوق شهروندی نیاز به تعامل بین ارکان حاکمیتی دارد/ قطعا موانعی وجود دارد

دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: مأموریتی که درباره برای دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اجرای منشور حقوق شهروندی تعریف شده است ارزیابی، نظارت و هماهنگی است منتها انتظار عمومی این است که دستیار ویژه رئیس‌جمهور کلیه موارد نقض حقوق شهروندی را به صورت موردی پیگیری کند و به نتیجه برساند.
با انتشار دو بیانیه تاکید شد؛

پاسخ ستاد حقوق بشر ایران در مورد حوادث اخیر در ایران

ستاد حقوق بشر کشور درخصوص بیانیه مطبوعاتی ۳ ژانویه ۲۰۱۸ دفتر کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد برخی از ناآرامی‌های اجتماعی و حوادث اخیر در ایران، مایل است نکاتی را جهت اطلاع رسانی مقتضی و تصحیح رویکرد ارائه نماید.
بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضاییه:

مواضع کمیسر عالی حقوق بشر تأسف‌بار است

ستاد حقوق بشر کشورمان در بیانیه‌ای مواضع و اظهارات کمیسر عالی و گزارشگران ویژه شورای حقوق بشر را در حمایت از آشوب‌طلبان و ناقضان حقوق ملت ایران تأسف‌بار و یادآور مواضع یک‌طرفه و مداخله‌آمیز رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد.
حجت‌الاسلام علی یونسی:

حقوق شهروندی فانتزی نیست؛ مسئله ملت ایران است

ابلاغ «سند حقوق شهروندی» یک‌ساله شد. بحث حقوق شهروندی اقوام و اقلیت‌های مذهبی، بهانه خوبی است تا دستاورد دولت را در این زمینه مرور کنیم. نمونه مشخص آن هم می‌تواند بحث خروج «سپنتا نیکنام»، شهروند زرتشتی، از شورای شهر یزد باشد.
رئیس مرکز تحول اداری وزارت بهداشت:

سامانه حقوق شهروندی در نظام سلامت هفته آینده رونمایی می شود

رئیس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از رونمایی سامانه حقوق شهروندی در نظام سلامت در هفته آینده خبر داد.
سالگرد یک کالای لوکس!!

گام های نخست در مسیر دشوار و طولانی تحقق حقوق شهروندی

29 آذر ماه 1395، منشور حقوق شهروندی که شامل 120 ماده مشتمل بر حقوقی که شهروندان جمهوری اسلامی ایران در ایران و هر نقطه از دنیا دارند، به امضای رئیس جمهوری رسید و از طریق پیامک هم به مردم ابلاغ شد. این منشور اگرچه از زمان ابلاغ یک ساله شده است اما بیش از چهار سال است که دغدغه دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها