سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
احداث اسکله کاسپین خارج از محدوده تعیینی ؛

داستان عجیب بندرکاسپین منطقه آزاد انزلی؛ کلکسیونی از تخلفات و جرایم+سند

موضوع کارکرد ها و رویه ها در مناطق آزاد یکی از پرچالش ترین مباحث سالهای اخیر کشور است هر چند که زمان تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی بحث های زیادی در خصوص مواد این قانون در مجلس شورای اسلامی گردید اما پس از ایجاد سه منطقه آزاد اولیه یعنی کیش، قشم و چابهار، عدول از قوانین و منفک دانستن این مناطق از قوانین کشور به عُرف حاکم مدیریتی در این مناطق بدل گردید.
قانون کار؛

محاسبه اضافه کاری کارگران در پاداش پایان خدمت

اضافه کار در پاداش پایان خدمت کارگران مشمول قانون کار قابل احتساب نیست (رأی شماره ۱۲۴۲ مورخ ۱۳۹۷/۴/۱۹ مورخ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری)
قراردادهای بین المللی؛

چرا ایران باید به کنوانسیون و معاهدات بین‌المللی بپیوندد؟

پیوستن به کنوانسیون‌ها و قواعد و قوانین بین‌المللی در حوزه‌های مختلف تا چه اندازه برای کشور مفید و در راستای منافع ملی است؟
لعیا جنیدی:

آمریکا بایدبیش از 110 میلیارد دلار به ایران خسارت دهد

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره میزان غرامت‌هایی که آمریکا باید به ایران بپردازد گفت: افراد و شرکت‌های بخش‌خصوصی که از اعمال و رفتارهای آمریکا طی چند دهه گذشته متضرر شدند یکسری دعاوی را در دادگاه‌های کشور مطرح کردند و آرایی هم به نفع این افراد حقیقی و حقوقی صادر شد که تا امروز حجم خسارت‌ها به بیش از 110 میلیارد دلار رسیده است.
وزیر ارتباطات خبر داد:

لایحه صیانت از داده‌های کاربران رونمایی شد

روز گذشته در راستای اجرای لایحه حقوق شهروندی، از لایحه صیانت از داده ها و اطلاعات شخصی کاربران و کسب و کارهای نوپا رونمایی شد.
لایحه پالرمو؛

متن کامل ایرادات شورای نگهبان به لایحه پالرمو

طبق اعلام شورای نگهبان، علاوه بر اشکالات و ابهامات موجود در مصوبه لایحه پالرمو، متن ارسالی در برخی موارد صراحتاً با بعضی از متن‌های منتشره مطابقت ندارد و اطمینان نسبت به این متن حاصل نمی‌شود.
بانک مرکزی به بانک‌ها بخشنامه کرد:

ممنوعیت دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان

بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک و موسسه اعتباری توسعه دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات‌گیرندگان بابت وثیقه‌های در رهن را ممنوع اعلام کرد تا وثیقه گیرندگان از این پس «فقط در قالب قراردادهای منعقده» اجازه داشته باشند وثیقه ها را به اجرا بگذارند.
ساخت، بهره برداری و واگذاری؛

قراردادهای بی او تی ( BOT ) چیست؟

اصطلاح BOT اولین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی و هنگامی که دولت وقت ترکیه اعطای امتیاز چند نیروگاه را به مناقصه گذاشت، رایج گردید. در این روش ساخت و بهره برداری پروژه به مدت معینی توسط شرکتی تحت عنوان” شرکت پروژه” انجام شده و انتقال طرح به کارفرما پس از طی مدت معینی و بعد از تحصیل درآمد لازم محقق می گردد.
اختلاف بر سر تقسیم خزر؛

«ابراهیم رحیم‌پور» از ٢١ سال مذاکرات خزر می‌گوید

بعد از ٢١ سال مذاکره، اگرچه موارد زیادی از کنوانسیون رژیم حقوقی خزر به نتیجه رسیده، اما هنوز موضوع «تحدید حدود» یا همان بحث پر‌سرو‌صدای تقسیم سرزمینی خزر به نتیجه نرسیده است.
عباس ملکی مطرح کرد:

برای تقسیم دریای کاسپین عجله نکنیم/ خاورمیانه در حال عوض‌شدن است

خاورمیانه در حال عوض‌شدن است. خطوط سایکس-‌پیکو که سال ١٩١۶ ترسیم شده، الان نمی‌تواند درست عمل کند. ایران کشوری است که به‌خوبی می‌تواند در این منطقه نقش ایفا کند.
دانستنی های حقوقی؛

سهامداران شرکت‌های سهامی چه حقوق و تعهداتی دارند؟

شرکت سهامی عام به شرکتی گفته می‌شود که سهام آن در دست عموم مردم بوده (یعنی 51 درصد به بالا) و کنترل شرکت نیز در اختیار مردم باشد؛ مانند تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار. در مقابل این تعریف، در صورتی که کنترل و مالکیت شرکت و تصمیم‌گیری در اختیار افراد خاص باشد، به آن شرکت سهامی خاص گفته می‌شود.
در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با سفیر سریلانکا؛

موافقت نامه انتقال محکومان ایران و سریلانکا امضا شد

موافقت نامه انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا امضا شد.
سه کارشناس اقتصادی تاکید نمودند:

الزام اصلاح قرارداد مشارکت مدنی بانک ها

حجت الاسلام دکتر حسین ناصري مقدم، دکتر احمد توکلی و حجت الاسلام دکتر سیدعباس موسویان از ایرادات مصوبه جدید شوراي پول و اعتبار می‌گویند.
دانستنی ها؛

عطف، پیرو ، بازگشت در نامه

در نامه نگاری مالی بین شرکتها و سازمانها چه وقتایی از واژه های چون عطف، پیرو ، بازگشت باید استفاده کرد ؟
بر اساس قانون تملک آپارتمان ها؛

وظایف مدیر ساختمان چیست؟

بیمه در جوامع پیشرفته نقش حیاتی داشته و بیمه کردن ساختمان در مقابل آتش‌سوزی از جمله امور احتیاطی است که مدیر یا مدیران جهت حفظ و نگاهداری ساختمان و تأسیسات و تجهیزات مربوطه ، معمول می‌دارند سهم هر یک از مالکان به تناسب سطح زیربنای اختصاصی آن‌ها وسیله مدیر با مدیران تعیین و از شرکا اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد ، در صورت عدم اقدام و بروز آتش‌سوزی ، مدیر یا مدیران مسئول جبران خسارات وارده هستند.
تفاوت‌های هیأت تطبیق با هیأت نظارت؛

چرا تایید قرارداد توتال در هیأت عالی نظارت بر منابع نفتی «فرمالیته» است؟

تایید قرارداد پنج میلیارد دلاری توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال توسط هیأت عالی نظارت بر منابع نفتی، اتفاق مهم و غیرقابل پیش‌بینی نبود، زیرا این قرارداد چند روز پس از تاریخ نفوذ در اختیار این هیأت قرار گرفته بود.
خالدی خبر داد:

تشکیل کمیته مشترک وزارت نفت و قوه‌قضائیه برای بررسی ابعاد حقوقی «قرارداد توتال»

عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی گفت: کمیته‌ای متشکل از قوه قضائیه و وزارت نفت در حال بررسی حقوقی قرارداد توتال هستند.
برجام و قراردادهای نفتی؛

اجازه گرفتن توتال از آمریکا نقض برجام است

با بررسی دقیق مشخص می‌شود که قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال نه تنها مبتنی بر برجام نیست بلکه متناقض با متن برجام نیز هست.
14 دلیل در رد پیوستن به کپی رایت جهانی؛

پذیرش کپی رایت جهانی نردبان ترقی را از جلوی کشورهای در حال توسعه برمی دارد

کشور‌های توسعه یافته بعد از طی مسیر توسعهٔ خود، با سرنگون کردن نردبان پیشرفت، سایر کشور‌ها را ملزم به رعایت مسیری خلاف سیر تاریخی توسعهٔ خود می‌کنند. به صورت نمونه ایالات متحدهٔ آمریکا تا سال ۱۹۸۸ یعنی حدود ۱۰۰ سال پس از نسخهٔ ابتدایی معاهدهٔ برن و پس از تثبیت جایگاه توسعه‌ای خویش و پس از گرفتن امتیازات بسیار و اصلاح قوانین داخلی به گونهٔ عدم متضرر شدن از این لایجه و پس از فائق آمدن بر قطب دوم جهان دو قطبی وارد این معاهده شد. اما ما امادگی کافی نداریم.
گذری بر تاریخ نفت؛

نگاهی به قراردادهای نفتی ایران؛ از غارت تا ملی شدن

با کشف نفت در ایران که در جهان مدرن امروز حکم طلای صنعتی را دارد، فصلی جدید در روابط ایران با سایر کشورها به وجود آمد. ازهمان ابتدای کشف این ماده حیاتی در ایران، همواره قدرت های استعماری به دنبال دست یابی به این منبع انرژی بوده اند. از آن رو تلاش می کردند تا با انعقاد قراردادهایی با دولت ایران به منابع عظیم نفتی ایران دست پیدا کنند.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها