سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عباس ملکی مطرح کرد:

برای تقسیم دریای کاسپین عجله نکنیم/ خاورمیانه در حال عوض‌شدن است

خاورمیانه در حال عوض‌شدن است. خطوط سایکس-‌پیکو که سال ١٩١۶ ترسیم شده، الان نمی‌تواند درست عمل کند. ایران کشوری است که به‌خوبی می‌تواند در این منطقه نقش ایفا کند.
دانستنی های حقوقی؛

سهامداران شرکت‌های سهامی چه حقوق و تعهداتی دارند؟

شرکت سهامی عام به شرکتی گفته می‌شود که سهام آن در دست عموم مردم بوده (یعنی 51 درصد به بالا) و کنترل شرکت نیز در اختیار مردم باشد؛ مانند تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار. در مقابل این تعریف، در صورتی که کنترل و مالکیت شرکت و تصمیم‌گیری در اختیار افراد خاص باشد، به آن شرکت سهامی خاص گفته می‌شود.
در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با سفیر سریلانکا؛

موافقت نامه انتقال محکومان ایران و سریلانکا امضا شد

موافقت نامه انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا امضا شد.
سه کارشناس اقتصادی تاکید نمودند:

الزام اصلاح قرارداد مشارکت مدنی بانک ها

حجت الاسلام دکتر حسین ناصري مقدم، دکتر احمد توکلی و حجت الاسلام دکتر سیدعباس موسویان از ایرادات مصوبه جدید شوراي پول و اعتبار می‌گویند.
دانستنی ها؛

عطف، پیرو ، بازگشت در نامه

در نامه نگاری مالی بین شرکتها و سازمانها چه وقتایی از واژه های چون عطف، پیرو ، بازگشت باید استفاده کرد ؟
بر اساس قانون تملک آپارتمان ها؛

وظایف مدیر ساختمان چیست؟

بیمه در جوامع پیشرفته نقش حیاتی داشته و بیمه کردن ساختمان در مقابل آتش‌سوزی از جمله امور احتیاطی است که مدیر یا مدیران جهت حفظ و نگاهداری ساختمان و تأسیسات و تجهیزات مربوطه ، معمول می‌دارند سهم هر یک از مالکان به تناسب سطح زیربنای اختصاصی آن‌ها وسیله مدیر با مدیران تعیین و از شرکا اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد ، در صورت عدم اقدام و بروز آتش‌سوزی ، مدیر یا مدیران مسئول جبران خسارات وارده هستند.
تفاوت‌های هیأت تطبیق با هیأت نظارت؛

چرا تایید قرارداد توتال در هیأت عالی نظارت بر منابع نفتی «فرمالیته» است؟

تایید قرارداد پنج میلیارد دلاری توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال توسط هیأت عالی نظارت بر منابع نفتی، اتفاق مهم و غیرقابل پیش‌بینی نبود، زیرا این قرارداد چند روز پس از تاریخ نفوذ در اختیار این هیأت قرار گرفته بود.
خالدی خبر داد:

تشکیل کمیته مشترک وزارت نفت و قوه‌قضائیه برای بررسی ابعاد حقوقی «قرارداد توتال»

عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی گفت: کمیته‌ای متشکل از قوه قضائیه و وزارت نفت در حال بررسی حقوقی قرارداد توتال هستند.
برجام و قراردادهای نفتی؛

اجازه گرفتن توتال از آمریکا نقض برجام است

با بررسی دقیق مشخص می‌شود که قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال نه تنها مبتنی بر برجام نیست بلکه متناقض با متن برجام نیز هست.
14 دلیل در رد پیوستن به کپی رایت جهانی؛

پذیرش کپی رایت جهانی نردبان ترقی را از جلوی کشورهای در حال توسعه برمی دارد

کشور‌های توسعه یافته بعد از طی مسیر توسعهٔ خود، با سرنگون کردن نردبان پیشرفت، سایر کشور‌ها را ملزم به رعایت مسیری خلاف سیر تاریخی توسعهٔ خود می‌کنند. به صورت نمونه ایالات متحدهٔ آمریکا تا سال ۱۹۸۸ یعنی حدود ۱۰۰ سال پس از نسخهٔ ابتدایی معاهدهٔ برن و پس از تثبیت جایگاه توسعه‌ای خویش و پس از گرفتن امتیازات بسیار و اصلاح قوانین داخلی به گونهٔ عدم متضرر شدن از این لایجه و پس از فائق آمدن بر قطب دوم جهان دو قطبی وارد این معاهده شد. اما ما امادگی کافی نداریم.
گذری بر تاریخ نفت؛

نگاهی به قراردادهای نفتی ایران؛ از غارت تا ملی شدن

با کشف نفت در ایران که در جهان مدرن امروز حکم طلای صنعتی را دارد، فصلی جدید در روابط ایران با سایر کشورها به وجود آمد. ازهمان ابتدای کشف این ماده حیاتی در ایران، همواره قدرت های استعماری به دنبال دست یابی به این منبع انرژی بوده اند. از آن رو تلاش می کردند تا با انعقاد قراردادهایی با دولت ایران به منابع عظیم نفتی ایران دست پیدا کنند.
ارزیابی قراردادهای نفتی؛

تأثیر قراردادهای نفتی بر روند تولید نفت ایران

این مقاله تأثیر قراردادهای نفتی بر روند تولید نفت ایران را مورد بررسی قرار داده است. در ابتدا تأثیر این قراردادها بر روند تولید یک مخزن نمونه مورد ارزیابی قرار گرفته و سپس با استفاده از نتایج آن، روند تولید نفت ایران تخمین زده شده است.
حقوق مباحث نفتی؛

آشنایی با انواع قراردادهای نفتی

یکی از مهم­ترین مباحث در حوزه مسائل نفت را می­توان مربوط به انواع قراردادهای نفتی دانست. هر چند که نکته مورد تاکید تمامی صاحب­نظران این است که قرارداد یک بستر است و بستگی به ویژگی­ های خاص هر منطقه و هر کشوری می­تواند قابلیت خاصی را از خود بروز دهد، هر چند که هر یک از قراردادها از نظر ذاتی و عرضی ویژگی­ هایی دارند که می­تواند تحت عنوان اشکالات ذاتی و عرضی از آن­ها بحث کرد.
خرید و فروش مسکن ؛

یک ایراد حقوقی مبایعه‌نامه‌های خرید و فروش مسکن/راه حل چیست؟

حقوقدانان معتقدند وجود عبارتی مبنی بر لغو کلیه اختیارات فسخ معامله خرید و فروش مسکن از خریدار و فروشنده در مبایعه‌نامه‌ها، می تواند طرفین معامله را حق ذاتی‌شان محروم کند.
چالش‌ها با کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک

ازدواج و پذیرش مسئولیت کیفری با کودکی سازگار نیست

رئیس اداره مطالعات حقوقی و قضایی قوه قضاییه گفت: رویکرد دنیا این است که به سمت نوشتن یک قانون کودک که موضوعات عمده مربوط به کودکان رو دربر می‌گیرد، رفته‌اند. در ایران نیز ما به قانون جامعی برای کودک نیازمندیم. قانونی که روح کودکی در آن حاکم بوده و مشکلات مربوط به کودکان را حل کند.
نامه دانش آموزان بسیجی به رئیس جمهور؛

آیا دولت به نتیجه تصویب لایحه الحاق ایران به "کنوانسیون حقوق کودکان" فکر کرده است؟

در نامه دانش آموزان بسیجی به رئیس جمهور آمده است: آیا دولت به نتیجه تصویب لایحه الحاق ایران به «کنوانسیون حقوق کودکان» فکر کرده است؟
سراج در دیدار با نخست وزیر ارمنستان تأکید کرد

لزوم گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های قضایی و مبارزه با فساد

سراج در دیدار با نخست وزیر ارمنستان بر گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های قضایی و مبارزه با فساد تأکید کرد.
ناصر سراج؛

تعامل ایران و چین در زمینه بازگرداندن مفسدان مالی/ تأکید بر اجرای تفاهم‌نامه همکاری

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جریان دیدار با «هوانگ شو شیان» وزیر نظارت کشور چین با تأکید بر اجرای تفاهم‌نامه امضاءشده میان دو کشور، خواستار تعامل و افزایش همکاری در خصوص استرداد مجرمین و بازگرداندن مفسدان مالی پناهنده شده به کشورهای دیگر شد.
نگاهی حقوقی به تفاوت قطعنامه و توافقنامه

«برجام» معاهده نیست

برجام به دلایل متعدد یک موافقتنامه یا معاهده نیست. البته نظرات مختلفی از سوی حقوقدانان ارائه شده است و ماهیت علم حقوق هم به‌گونه‌ای است که اختلاف نظر در آن امری طبیعی است اما گمان می‌کنم اگر آشنایی بیشتری با خود متن برجام پیدا شود، این نظرها به هم نزدیکتر می‌شود.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها