سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روایت لعیا جنیدی از فضای مجمع تشخیص درباره سی‌اف‌تی و پالرمو؛

انتظار اخذ تضمین از سی‌اف‌تی و اف‌ای‌تی‌اف منطقی است؟

معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: نظرات مخالف و موافق در مجمع نسبت به پالرمو و سی‌اف‌تی وجود دارد اما قرار بر آن شد که ابتدا از منظر تاثیر این ۲ لایحه بر هم و تاثیرشان بر تحریم‌ها بررسی‏‌ها انجام و سپس تصمیم‌گیری شود.
نحوه تهاتر مطالبات؛

نحوه رفع ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی اعلام شد

تصویبنامه هیات وزیران در خصوص تهاتر مطالبات اشخاص متقاضی از شرکت‌های دولتی ذیربط با بدهی همان اشخاص به سازمان مالیاتی با امضای معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ شد.
یادداشت دکتر مهدی پیری؛

لازم‌الاجرابودن "توافقنامه پاریس" نخستین و مهم‌ترین اثر حقوقی آن پس از الحاق ایران

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران نوشت: مهم‌ترین اثر حقوقی الحاق به "توافقنامه پاریس" الزامی‌شدن اهداف مشارکت ملی مورد نظر خواهد بود؛ اجرای مفاد برنامه مذکور برای دولت لازم‌الاجراست و هرگونه اطلاعاتی در این خصوص منتشر می‌شود.
معاون حقوقی رئیس‌جمهور خبر داد؛

انجام اصلاحاتی در حق رزروهای ماده واحده الحاق CFT

لعیا جنیدی درباره آخرین جلسات دولت، شورای نگهبان و مجلس در خصوص لایحه CFT اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با شورای نگهبان جلسه مشترکی داشته اند و یک سری اصلاحات در حق رزروهایی که در ماده واحده الحاق آمده است، انجام داده‌اند و در تلاش هستند که روی حق شرط‌ها به توافق برسند.

سند؛ مهمترین دلیل اثبات مالکیت

یکی از شرایطی که در طرح دعوای اثبات مالکیت، یعنی زمانی که دارنده سند عادی در صدد اثبات مالکیت خود است، باید رعایت کند، طرح خواسته الزام به تنظیم سند در کنار اثبات مالکیت است.
کلکسیونی از تخلفات و جرایم؛

داستان عجیب بندرکاسپین منطقه آزاد انزلی+سند

موضوع کارکرد ها و رویه ها در مناطق آزاد یکی از پرچالش ترین مباحث سالهای اخیر کشور است هر چند که زمان تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی بحث های زیادی در خصوص مواد این قانون در مجلس شورای اسلامی گردید اما پس از ایجاد سه منطقه آزاد اولیه یعنی کیش، قشم و چابهار، عدول از قوانین و منفک دانستن این مناطق از قوانین کشور به عُرف حاکم مدیریتی در این مناطق بدل گردید.
قانون کار؛

محاسبه اضافه کاری کارگران در پاداش پایان خدمت

اضافه کار در پاداش پایان خدمت کارگران مشمول قانون کار قابل احتساب نیست (رأی شماره ۱۲۴۲ مورخ ۱۳۹۷/۴/۱۹ مورخ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری)
قراردادهای بین المللی؛

چرا ایران باید به کنوانسیون و معاهدات بین‌المللی بپیوندد؟

پیوستن به کنوانسیون‌ها و قواعد و قوانین بین‌المللی در حوزه‌های مختلف تا چه اندازه برای کشور مفید و در راستای منافع ملی است؟
لعیا جنیدی:

آمریکا بایدبیش از 110 میلیارد دلار به ایران خسارت دهد

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره میزان غرامت‌هایی که آمریکا باید به ایران بپردازد گفت: افراد و شرکت‌های بخش‌خصوصی که از اعمال و رفتارهای آمریکا طی چند دهه گذشته متضرر شدند یکسری دعاوی را در دادگاه‌های کشور مطرح کردند و آرایی هم به نفع این افراد حقیقی و حقوقی صادر شد که تا امروز حجم خسارت‌ها به بیش از 110 میلیارد دلار رسیده است.
وزیر ارتباطات خبر داد:

لایحه صیانت از داده‌های کاربران رونمایی شد

روز گذشته در راستای اجرای لایحه حقوق شهروندی، از لایحه صیانت از داده ها و اطلاعات شخصی کاربران و کسب و کارهای نوپا رونمایی شد.
لایحه پالرمو؛

متن کامل ایرادات شورای نگهبان به لایحه پالرمو

طبق اعلام شورای نگهبان، علاوه بر اشکالات و ابهامات موجود در مصوبه لایحه پالرمو، متن ارسالی در برخی موارد صراحتاً با بعضی از متن‌های منتشره مطابقت ندارد و اطمینان نسبت به این متن حاصل نمی‌شود.
بانک مرکزی به بانک‌ها بخشنامه کرد:

ممنوعیت دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان

بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک و موسسه اعتباری توسعه دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات‌گیرندگان بابت وثیقه‌های در رهن را ممنوع اعلام کرد تا وثیقه گیرندگان از این پس «فقط در قالب قراردادهای منعقده» اجازه داشته باشند وثیقه ها را به اجرا بگذارند.
ساخت، بهره برداری و واگذاری؛

قراردادهای بی او تی ( BOT ) چیست؟

اصطلاح BOT اولین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی و هنگامی که دولت وقت ترکیه اعطای امتیاز چند نیروگاه را به مناقصه گذاشت، رایج گردید. در این روش ساخت و بهره برداری پروژه به مدت معینی توسط شرکتی تحت عنوان” شرکت پروژه” انجام شده و انتقال طرح به کارفرما پس از طی مدت معینی و بعد از تحصیل درآمد لازم محقق می گردد.
اختلاف بر سر تقسیم خزر؛

«ابراهیم رحیم‌پور» از ٢١ سال مذاکرات خزر می‌گوید

بعد از ٢١ سال مذاکره، اگرچه موارد زیادی از کنوانسیون رژیم حقوقی خزر به نتیجه رسیده، اما هنوز موضوع «تحدید حدود» یا همان بحث پر‌سرو‌صدای تقسیم سرزمینی خزر به نتیجه نرسیده است.
عباس ملکی مطرح کرد:

برای تقسیم دریای کاسپین عجله نکنیم/ خاورمیانه در حال عوض‌شدن است

خاورمیانه در حال عوض‌شدن است. خطوط سایکس-‌پیکو که سال ١٩١۶ ترسیم شده، الان نمی‌تواند درست عمل کند. ایران کشوری است که به‌خوبی می‌تواند در این منطقه نقش ایفا کند.
دانستنی های حقوقی؛

سهامداران شرکت‌های سهامی چه حقوق و تعهداتی دارند؟

شرکت سهامی عام به شرکتی گفته می‌شود که سهام آن در دست عموم مردم بوده (یعنی 51 درصد به بالا) و کنترل شرکت نیز در اختیار مردم باشد؛ مانند تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار. در مقابل این تعریف، در صورتی که کنترل و مالکیت شرکت و تصمیم‌گیری در اختیار افراد خاص باشد، به آن شرکت سهامی خاص گفته می‌شود.
در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با سفیر سریلانکا؛

موافقت نامه انتقال محکومان ایران و سریلانکا امضا شد

موافقت نامه انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا امضا شد.
سه کارشناس اقتصادی تاکید نمودند:

الزام اصلاح قرارداد مشارکت مدنی بانک ها

حجت الاسلام دکتر حسین ناصري مقدم، دکتر احمد توکلی و حجت الاسلام دکتر سیدعباس موسویان از ایرادات مصوبه جدید شوراي پول و اعتبار می‌گویند.
دانستنی ها؛

عطف، پیرو ، بازگشت در نامه

در نامه نگاری مالی بین شرکتها و سازمانها چه وقتایی از واژه های چون عطف، پیرو ، بازگشت باید استفاده کرد ؟
بر اساس قانون تملک آپارتمان ها؛

وظایف مدیر ساختمان چیست؟

بیمه در جوامع پیشرفته نقش حیاتی داشته و بیمه کردن ساختمان در مقابل آتش‌سوزی از جمله امور احتیاطی است که مدیر یا مدیران جهت حفظ و نگاهداری ساختمان و تأسیسات و تجهیزات مربوطه ، معمول می‌دارند سهم هر یک از مالکان به تناسب سطح زیربنای اختصاصی آن‌ها وسیله مدیر با مدیران تعیین و از شرکا اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد ، در صورت عدم اقدام و بروز آتش‌سوزی ، مدیر یا مدیران مسئول جبران خسارات وارده هستند.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها