سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در صحن علنی تصویب شد؛

شکایت مجلس از ۱۵ نهاد به دلیل عدم حمایت از آمران به معروف

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۱۵ نهاد دولتی و غیردولتی به دلیل عدم اجرای قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، به قوه قضائیه شکایت کردند.
عضو فراکسیون زنان مجلس:

رییس دستگاه قضا برای ارائه لایحه تامین امنیت زنان قول مساعد داد

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از قول مساعد رییس دستگاه قضا برای ارائه لایحه تامین امنیت زنان به دولت طی دو هفته آینده خبر داد.
نگرانی از پولشویی به بهانه دور زدن تحریم ها؛

نمایندگان یک فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کردند

نمایندگان مجلس یک فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده شش قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کردند.
یادداشت کامبیز نوروزی؛

ظرفیت‌ مغفول قانون اساسی

اصل59 قانون اساسی مراجعه به آرای عمومی را برای حل‌وفصل مسائل مهم کشور معتبر می‌داند. در عین حال جز سه رهه رفراندوم جمهوری اسلامی، قانون اساسی سال58 و قانون اساسی سال68 استفاده دیگری از اصل مذکور در قانون اساسی نشده است. طبق اصل59 مراجعه به آرای عمومی باید به‌تصویب دوسوم مجموع (تمام) نمایندگان مجلس برسد.
دور برگردان قانونگذاری؛

گزارش تحقیقی از تناسب طرح‌ها و لوایح در مجلس

«به کیفیت قانون نیازمندیم نه به کمیت قانون. این جمله را از این باب می‌گویم که خود را فرزند مجلس می‌دانم. اگر بشود طرح کمتر و لایحه بیشتر شود، یعنی شاهد همکاری فکری بیشتر بین دولت و مجلس خواهیم بود»؛ این جملات حسن روحانی در مراسم افتتاحیه مجلس دهم بود، درست سه سال قبل.
پایان ۹۰ سال اختلاف؛

کودکان مادران ایرانی، «هم‌میهن» شدند

بیش از ۹۰ سال پیش، قانون مشخصی درباره تابعیت یافتن شهروندان از جانب دولت وقت ایران، به تصویب رسید. اختلافی که از همان روزگار به وجود آمد این بود که چرا فقط تابعیت از طریق پدر به فرزند منتقل می شود و مادران ایرانی در صورتی که همسران خارجی داشته باشند، فرزندان آنها ایرانی تلقی نمی شوند؟ این اختلاف بالاخره روز یکشنبه گذشته به پایان رسید و مجلس شورای اسلامی تصویب کرد اعطای تابعیت از طریق مادر ایرانی به فرزند هم امکان دارد.
رئیس دیوان محاسبات خبر داد:

تعیین تکلیف پرونده سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا شش ماه آینده

رئیس دیوان محاسبات از تعیین تکلیف پرونده سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا شش ماه آینده خبر داد و گفت: مردم و رسانه‌ها خبر‌های مربوط به پرونده این سازمان را رصد می‌کنند و خواهان تعیین تکلیف آن هستند.
لعیا جنیدی در نقد راهکارهای مقابله با کاهش مهاجرت غیر‌قانونی:

نباید قوانین ازدواج و تابعیت را تغییر دهیم

اعطای تابعیت به کودکان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی همچنان در مرکز توجهات قرار دارد و نگرانی‌ها از امتناع احتمالی دولت از اجرای آن به دلیل قرار‌نگرفتن آن ذیل ماده 1060 قانون مدنی سبب شد تا لعیا جنیدی در مقام پاسخ به ابهامات بگوید: «با قانون جدید دامنه شمول ماده (976) قانون مدنی در اعطای تابعیت از طریق سیستم خون توسعه یافته است و شامل پدر و مادر هر دو می‌شود. البته موضوع ماده 1060 در اجازه دولت به ازدواج با مرد خارجی لغو نشده؛ ولی مانع اعطای تابعیت نیست». اما این ماده 1060 که این روزها بسیار بر سر زبان‌ها افتاده است، چیست؟
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس؛

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی نه خلاف شرع است نه قانون

انشاالله این لایحه در شورای نگهبان به تصویب خواهد رسید تا هویت این افراد به عنوان هویت ایرانی به رسمیت شناخته شود...
موافقت مجلس با «تشديد مجازات اسيدپاشي»؛

نمایندگان با فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت کردند

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با يک فوريت طرح تشديد مجازات اسيدپاشي و حمايت از بزه‌ديدگان ناشي از آن موافقت کردند. در جلسه علني روز دوشنبه مجلس شوراي اسلامي، بررسي اولويت طرح تشديد مجازات اسيدپاشي و حمايت از بزه‌ديدگان در دستور کار مجلس قرار گرفت.
حقی‌ که به‌ مادران ایرانی برگشت؛

اعطای تابعیت به فرزندان از مادران ایرانی

کلیات لایحه اطلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تصویب شد. در صورت تصویب نهایی این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی تابعیت ایرانی خواهند گرفت.
پورمختار:

متهمان امنیتی تا 20 روزحق دسترسی به وکیل را ندارند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون متهمان امنیتی و اقتصادی به بیش از یک میلیارد تومان و همچنین جرائم سازمان یافته که مجازات آنها اعدام و محاربه است تا 20 روز حق دسترسی به وکیل را ندارند.
مصوبه بحث‌برانگیز مجلس؛

چرا ممنوعیت نمایندگی بیش از ۳ دوره متوالی، خلاف قانون اساسی است؟

استاد حقوق اساسی دانشگاه شهید بهشتی مصوبه مجلس درباره ممنوعیت نمایندگی بیش از سه دوره متوالی را خلاف قانون اساسی خواند.
دستور رئیس قوه قضائیه به دادستان‌ها:

خصوصی‌سازی‌ها را بررسی کنید

رییس قوه‌قضاییه از دادستان‌ها و سازمان بازرسی کل کشور خواست خصوصی‌سازی‌ها را قبل از اینکه به بحران اجتماعی و کارگری تبدیل شود، در دست بررسی قرار دهند.
معاون اول رئیس جمهوری خبر داد؛

لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان در راه مجلس

صبح دیروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری از ارسال لایحه‌ای به مجلس مبنی بر اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان خبر داد. تا قبل از این فقط اعطای تابعیت ایرانی از پدر امکانپذیر بود اما اکنون لایحه‌ای به مجلس فرستاده شد تا فرزندان از مادر ایرانی هم تابعیت دریافت کنند.طبق قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی - مصوب 1385، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا حداکثر تا یک سال پس از تصویب این قانون در ایران متولد می‌‏شوند می‌توانند بعد از رسیدن به سن 18 سالگی تحت شرایطی به تابعیت ایران درآیند.
یادداشت پروانه مافی؛

تغییر قانون تابعیت برابری حقوق زنان و مردان

تابعیت در دنیا یا از طریق خاک منتقل می‌شود و یا از خون که در کشور ما از طریق خون است اما طبق قانون کنونی تنها از طریق خون مردان است یعنی تنها فرزندان مردان ایرانی می‌توانند تابعیت ایران را دریافت کنند و قانون برای زنان این موضوع را نادیده گرفته است که هیچ توجیه مشخصی ندارد و به هیچ‌وجه در این زمینه تفاوت بین زن و مرد را نمی‌توان پذیرفت و عملا شاهد یک تبعیض مهم و آشکار هستیم که نشان‌دهنده اهمیت تغییر قانون و تدوین و تصویب لایحه‌ای است که دولت به مجلس ارائه داده و اتفاقا با حمایت‌های بخش مهمی از نمایندگان مجلس تدوین و تصویب شده است و ما امیدواریم که در صحن علنی مجلس هم با رأی بالا روبه‌رو شود.
قاضی پور:

گزارش تحقیق و تفحص از وزارت صنعت به قوه قضاییه ارجاع شد

گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص صدور مجوز واگذاری معادن و نظارت بر برداشت از معادن معدنی پس از قرائت در مجلس شورای اسلامی به قوه قضاییه ارجاع شد.
محمدرضا رضایی کوچی؛

مجلس مقصران حوادث سیلاب را به دستگاه قضایی معرفی می‌کند؟

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: کمیسیون گزارشی از عملکرد مسئولانی که در مدیریت بحران کوتاهی کردند به صحن علنی مجلس و دستگاه‌های قضایی و بازرسی ارسال می شود تا با آنها متخلف برخورد شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ؛

شاکیان سیل شیراز به دادگستری مراجعه کنند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همزمان با بازدید از شیراز و وضعیت این شهر پس از وقوع سیل، گفت: اگر رودخانه محل وقوع حادثه لایروبی می‌شد قطعاً به این اندازه خسارت به بار نمی‌آمد و با احضار متولیان امر، موضوع بررسی می‌شود. در صورت احراز قصور و تقصیر احتمالی حتماً با مسببین وفق قانون برخورد خواهد شد.
کدخدایی:

طرح استانی شدن انتخابات مجلس هنوز به شورای نگهبان ارائه نشده است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس هنوز به شورای نگهبان ارسال نشده است.
صفحه  از ۲۱
نظرات و گلایه ها