سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در گفت‌وگو با کارشناسان:

مسیر پرچالش تصویب طرح «عفو عمومی»

از اولین و آخرین طرح عفو عمومی که پس از انقلاب در کشور اجرا شده نزدیک به چهار دهه می‌گذرد. سال 1358 با لایحه شورای انقلاب و موافقت امام خمینی(ره) «کلیه کسانی که تا تاریخ 18/۲/ ۱۳۵۸ در مراجع قضایی مورد تعقیب قرار گرفته‌ بودند اعم از این‌که حکم قطعی درباره آنان صادر شده یا نشده باشد حسب مورد از تعقیب یا مجازات معاف شدند. با این شرط که شاکی یا مدعی خصوصی نداشته یا شاکی یا مدعی خصوصی از شکایت خود گذشت کرده باشند.» اکنون پس از حدود چهار دهه با تدوین و ارائه یک طرح، پرونده عفو عمومی در مجلس باز شده است.
ممنوعیت ازدواج دختران قبل از 13 سال؛

یک گام برای ممنوعیت کودک‌همسری

یک‌فوریت ممنوعیت ازدواج دختران قبل از ۱۳ سال روز گذشته با ۱۵۱ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از ۲۰۹ نماینده حاضر در مجلس، به تصویب رسید. به گفته طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس، حالا می‌شود نتیجه تلاش یک‌سال‌ونیمه زنان مجلس را با وجود همه مخالفت‌ها با این طرح دید و نفس راحتی کشید.طیبه سیاوشی با ابراز امیدواری درباره اجرائی‌شدن این طرح تأکید می‌کند: تلاش‌هایی که از بیش از یک سال گذشته در قالب اصلاح ماده 1041 قانون مدنی شروع شده است، به بار نشست. نص صریح این ماده می‌گوید: عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به 13 سال تمام شمسی و پسر ‌قبل از رسیدن به 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت‌ مصلحت با تشخیص دادگاه صالح. ما امروز به نتیجه نیمه‌نهایی رسیدیم و این قدم مهمی برای ما بود؛ چون بحث اهمیت آن و فوریت رسیدگی به آن برای ما خیلی حیاتی بود.
پورمختار:

رد طرح عدم نیاز به اجازه پدر برای ازدواج دختران بالغ

عضو کمیسیون قضایی مجلس از رد طرح فراکسیون زنان برای عدم نیاز اجازه پدر برای ازدواج دختران بالغ (بالای ۲۸ سال) در کمیسیون قضایی مجلس خبر داد.
تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز ؛

مجلس مصادیق تبدیل کالای ترخیص شده به قاچاق را مشخص کرد

نمایندگان مجلس با تصویب بندی از لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مقرر کردند که هر گونه مغایرت در میزان کالای ترخیص شده با مقدار معین قاچاق محسوب می شود.
با تصویب نمایندگان مجلس؛

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» در مجلس اصلاح شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی یا همان «پالرمو» را برای تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.طبق بند (1) ماده واحده لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی یا «پالرمو» که جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح شده است، آمده که: جمهوری اسلامی ایران نسبت به کنوانسیون حاضر از جمله مواد 2، 3، 5، 10 و 23 آن را براساس قوانین و مقررات داخلی خود به‌ویژه اصول قانون اساسی تفسیر کرده و اجرا خواهد کرد. همچنین در مواردی که اجرای بند یک ماده 14 مستلزم مصرف خلاف شرع اموال باشد،‌ ایران به مفاد این ماده در این خصوص متعهد نیست.
نماینده مردم کنگاور در مجلس:

کالاهای احتکارشده برای عرضه در بازار در اختیار توزیع‌کنندگان قرار گیرد

حسن سلیمانی با اشاره به کشف انبارهای احتکارشده توسط دولت، اظهار کرد: کالاهای احتکارشده به‌دستور فروش عنوان اموال مجرمانه از سوی سازمان تعزیرات و دادگاه انقلاب صادر می‌شود، عرضه این کالاها میتواند در کاهش قیمت‌ها و رفع کمبود در بازار مفید باشد.
مافی مطرح کرد؛

گزارش رسیدگی به تخلفات شوراها را اعلام می‌کنیم

دبیر اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس گفت: بروز تخلفات در شوراهای چهار شهر در مقایسه با گستردگی شوراها در سطح کشور اندک است اما ما هفته آینده حتما تخلفات این شوراها را در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور بررسی کرده و گزارش آن را اعلام می‌کنیم.
شمشير دولبه FATF؛

پشت پرده شفافيت آراي نمايندگان در آستانه اصلاح لايحه قانون مبارزه با پول‌شويي

هرچه بهارستان به پايان تعطيلات مجلس نزديک‌‌تر مي‌شود، تنور بحث‌هاي لوايح مبارزه با پول‌شويي هم داغ‌تر مي‌شود؛ جايي که FATF بعد از دو ماه مسکوت‌ماندن بايد به دستور کار مجلس بر‌گردد و از سوي ديگر نمايندگان بايد ايرادات اصلاح قانون مبارزه با پول‌شويي را که از شوراي نگهبان به مجلس برگشته، بررسي کنند. اما همه ماجرا به همين‌جا ختم نمي‌شود. چون در آستانه بررسي اين لوايح پاي يک طرح ديگر به ميان آمد؛ شفافيت آراي نمايندگان.
مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری:

سالانه ۱۰۰ هزار تخلف ساختمانی در کشور صورت می گیرد

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری بیان کرد: سالانه ۱۰۰ هزار تخلف ساختمانی در کشور صورت می گیرد که حدود ۱۴ هزار پرونده آن در دیوان عدالت بررسی می شود.شهرداریها تکلیف دارند از ساخت و ساز غیر مجاز جلوگیری کنند و رویکرد کنونی در حال تغییر است و از این پس باید توجه به تبصره ۷ ماده ۱۰۰ مورد توجه جدی باشد.
دو عضو هیات‌رئیسه پارلمان خبر دادند؛

لایحه جنجالی CFTT، دوباره در صحن مجلس

جنجالی‌ترین لایحه برای فراهم شدن شرایط خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد؛ لایحه «پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)» که بررسی آن در جلسه علنی ۲۰ خردادماه مجلس، جنجالی شد و با رای نمایندگان به مسکوت ماندن دو ماهه این لایحه، تا امروز مسکوت مانده است.
جزئیات طرح عفو عمومی از زبان فتحی؛

با تصویب طرح، جرائم مدنظر مدعی‌العموم لغو خواهد شد

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ضمن توضیح درباره طرح عفو عمومی که قرار است در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در طرح جدید، حبس ابد و مجازات اعدام تعزیری به حبس تعزیری درجه یک تبدیل کردیم. این قدم بسیار مهمی است که مجازات‌های اعدام را تا جایی که ممکن است از نظر شرعی تقلیل دهیم.
رئیس مرکز بازرسی وزارت کشور:

پیشگیری از ارتکاب جرم در کشور نداریم

رئیس مرکز بازرسی وزارت کشور گفت: پیشگیری از ارتکاب جرم در کشور نداریم و همین مسئله سبب شده هر چقدر با تخلفات برخورد می شود باز هم به نتیجه دلخواه نرسیم
رئیس دفتری که زمین خوار بود؛

جزییات بازداشت رییس دفتر امام جمعه پیشین فارس

وقتی فرماندار فارس گفته بود برخي زمين‌خواران از نزديكي با برخي مديران و شخصيت‌هاي بزرگ استان فارس سوءاستفاده كرده و دست به زمين‌خواري مي‌زنند، به جز آيت‌الله حائري شيرازي، هیچکس واکنشی نشان نداده بود.
معاون حقوقی دستگاه قضا پاسخ داد؛

سرنوشت نهایی سوال از روحانی

معاون حقوقی قوه قضائیه اعلام کرد: سوال از حسن روحانی رئیس‌جمهوری در صورتی که تخلف یا استنکاف از اجرای قانون باشد به این قوه ارسال می‌شود، در غیر این صورت اگر هیچ یک از این موارد نباشد، طبیعتا پرونده سوال از رئیس‌جمهوری به قوه‌قضائیه ارجاع نمی‌شود. به گفته او، باید در زمانی که سوالات مطرح می‌شود، نمایندگان مشخص کنند که رئیس‌جمهوری از کدام قانون تخلف کرده یا کدام قانون را اجرا نکرده است. سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز اعلام کرد در جلسه‌ای که امروز برگزار می‌شود سرنوشت نهایی سوال از روحانی معلوم خواهد شد.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:

پرونده تخلفات ارزی و اقتصادی در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی می شود

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از بررسی پرونده تخلفات ارزی و اقتصادی در کشور به خصوص در طی ماه های اخیر در کمیسیون متبوعش خبر داد.
عضو هیئت رئیسه مجلس؛

گزارش سوال از رئیس جمهور در مجلس به قوه قضائیه ارسال شد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:اکثریت نمایندگان مجلس از پاسخ های رئیس جمهور قانع نشدند و به همین دلیل سوالات به قوه قضائیه ارسال شد.
فاطمه حسینی:

پرداخت هزینه درمان بزه‌ دیدگان در طرح تشدید مجازات اسید پاشی

فاطمه حسینی نماینده مجلس و طراح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی: طرح تشدید مجازات اسید پاشی بعد از اعلام وصول، به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارسال و کلیاتش نیز به تصویب رسید.
سد راه جدید پیش‌روی اصلاح قانون ازدواج کودکان؛

مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس با اصلاح قانون ازدواج کودکان

درحالی‌که تعدادی از نمایندگان مجلس به‌دنبال تغییر قانون سن ازدواج دختران و افزایش آن از 13 به 16سال و اعمال محدودیت‌هایی برای ازدواج دختران کودک هستند، مرکز پژوهش‌های مجلس روز گذشته گزارشی را در سایت رسمی خود منتشر کرد که در آن به اغراق در ارائه آمارهای مربوط به آسیب ازدواج در سن پایین اشاره کرده و خواهان عدم‌بررسی و تصویب لایحه افزایش سن ازدواج در مجلس شورای اسلامی شده است.
کوچکی‌نژاد عنوان کرد؛

گزارش تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها اواخر مهر نهایی می‌شود

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: با توجه به درخواست تمدید سه ماهه تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها، گزارش این تحقیق و تفحص تا اواخر مهرماه سال جاری نهایی خواهد شد.
محسنی اژه‌ای؛

قطعی شدن حکم دو قاضی فاسد و ارسال پرونده مظلومین ها به دادگاه

سخنگوی قوه قضاییه از قطعی شدن حکم دوقاضی مفسد خبر داد و گفت: این دو قاضی متخلف در تهران و اصفهان محکوم و سلب صلاحیت قضایی شدند.
صفحه  از ۱۷
نظرات و گلایه ها