سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فضایی ناایمن برای کودکان؛

هشداری به والدین در خصوص "کودک آزاری آنلاین"

یک متخصص روانشناسی حوزه کودک و نوجوان با اشاره به یکی از انواع کودک آزاری که امروزه به دنبال توسعه فضای مجازی به شدت رایج شده است، گفت: متاسفانه با ورود بدون آگاهی کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها به دنیای مجازی، بحث "کودک آزاری آنلاین" روز به روز در حال گسترش است.
قابل توجه والدین؛

این نکات را به فرزندان خود بیاموزید

نه مهارت مهم که همه کودکان باید برای پیشگیری از اتفاقات تلخ یاد داشته باشند.
سواد انتقادی چیست؟

کودکان را باید به سواد انتقادی مجهز کرد

فرزندان ما در جهانی زندگی می کنند که مملو از القآت رسانه ای، توهمات فریبنده تبلیغات و ایدیولوژی ها است. آنقدر این فضا بر فرزندان ما فشار وارد می کند که قدرت انتخاب را از آنها و حتی بزرگسالان می رباید. اما بهترین چاره برای حفظ استقلال شخصیت و از کف نرفتن قدرت انتخاب در کودکان چیست؟
وصیت حاجی آقا؛

هر ایرانی این شش نکته را به فرزندش بیاموزد

در كتاب حاجي‌آقا نوشته صادق هدايت، حاجي به كوچك‌ترين فرزندش درباره نحوه كسب موفقيت در ايران نصيحت مي‌كند:
با اکثریت رای نمایندگان مجلس فرانسه؛

تنبیه بدنی کودکان در فرانسه ممنوع اعلام شد

نمایندگان مجلس فرانسه با اکثریت بالا به لایحه‌ای رای دادند که به موجب آن والدین از هر گونه تنبیه بدنیِ فرزندانشان منع می‌شوند.
تأثیر دعوای پدر و مادر بر رفتارهای کودکان؛

پدر و مادرانی که به مغز کودک شان آسیب می رسانند!

تومودا آکمی پژوهشگر ژاپنی متخصص در رشد روانی کودکان به کمک دانشگاه هاروارد مغز ۱۵۰۰ کودک را با MRI اسکن کرده است تا تأثیر رفتار والدین بر مغز کودکان را بررسی کند. این متخصص پرورش کودکان نتیجه تحقیقاتش را در کتاب «پدر و مادرانی که به مغز کودکشان آسیب می رسانند» به تازگی منتشر کرده است. او رفتار اولیایی که با روش های نامناسب پرورشی نه تنها به شخصیت کودک بلکه ناخواسته به مغزش هم آسیب وارد میکنند را تشریح کرده است؛ رفتاری که ممکن است حتی زندگی شخص را برای تمام عمرش تغییر دهد.
محمد نفریه خبر داد؛

ممنوعیت برگزاری جشن‌های لاکچری در مهدهای کودک

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ممنوعیت برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های غیرمتعارف در مهدهای کودک گفت: دستورالعمل برگزاری هرنوع مراسم و جشن در مهدهای کودک در اختیار مدیران این مراکز قرار دارد و رعایت آن الزامیست.
دانستنی ها؛

آنچه برای کودکان مضر است و ما نمی‌دانیم

بدن کودک آسیب‌پذیر است و بسیاری از چیزهایی که برای بزرگسالان خطری ندارد، برای آن‌ها یک خطر بالقوه محسوب می‌شود.
اهمیت نظارت بر فضای مجازی؛

راه‌حل مدیریت فضای مجازی برای کودکان از نگاه پژمانفر

رییس کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس فضای مجازی را به چاقویی بسیار تیز تشبیه کرد که اگر قوه عاقله در کنارشان نباشد احتمال آسیب زدن بچه‌ها به خودشان بسیار جدی می شود.
قهرهایی که نه کمند و نه بی دلیل؛

افسانه‌زدایی از قهرهای خانوادگی

پژوهشی جدید تحقیقات موجود دربارۀ قهرهای خانوادگی را مرور کرده است. به واسطۀ پژوهش‌های شاخۀ جدیدی از مطالعات خانواده که بر رابطۀ میان فرزندان و والدین متمرکز است، تصویرِ ذهنی ما از خانواده بسیار تغییر کرده است. حالا می‌دانیم که کم نیستند پدر و مادرهایی که با سوءاستفاده یا زورگویی به فرزندانشان، زندگی آن‌ها را با چالش‌های ناگوار روبه‌رو می‌کنند. چالش‌هایی که معمولاً در بزرگسالی به قطع رابطه با خانواده یا قهر منجر می‌شود. بااین‌حال هنوز باید این پدیده را بیشتر بشناسیم.
فرزند پروری؛

مهارت هایی که کودکان باید بدانند

هیچ کس این اعتقاد را ندارد که فرزند پروری کاری ساده است. وقتی فرزندان به سال های نوجوانی قدم می گذارند، نزاع و درگیری ها آغاز می شوند. عوامل تهدید کننده زیادی وجود دارند که می توانند بر ایمنی و سلامت فرزندان تاثیر منفی بگذارند و متاسفانه، منابع سودمند و واقع بینانه اندک هستند و در دسترس نیستند.
نکات فرزندپروری؛

تاثیر شغل والدین بر سلامت فرزندان

چگونه کار ما بر زندگی فرزندانمان تاثیر می‌گذارد. همه پدر و مادرهای شاغل از اینکه برنامه‌های مورد علاقه فرزندانشان مانند یک بازی فوتبال یا یک اجرای تک‌نوازی پیانو را از دست بدهند، احساس گناه می‌کنند. وقتی که تغییرات لحظه آخری در برنامه‌های کاری پیش می‌آید یا مجبور هستید به مشتری خود سر بزنید، طبیعی است که احساس کنید پیوسته در حال رنجاندن کودک خود هستید.
رشد و شکوفایی کودکان؛

خشونت اختلالی و اعتدالی چیست

محیط غنی باعث شکوفایی استعدادهاي بچه ها می شود. محیط غنی یعنی امکانات لازم براي رشد و شکوفایی کودك. و امکانات در نظر ما یعنی آسایش نه رفاه. منظور از امکانات، تجملات نیست بلکه منظور فضاي غنی از لحاظ بازي و تجربه است. باز هم منظور محیط مملو از اسباب بازي و تجمل نیست بلکه محیط پر از بازي و تجربه.
روانشناسی نقاشی کودکان ؛

چطور نقاشی کودکان را تجزیه و تحلیل کنیم؟

روانشناسی نقاشی کودکان و خردسالان بسیاری از حرفه ای‌ها را در زمینه آموزش و پرورش علم روانشناسی ابعاد و شاخه‌های گسترده‌ای دارد که بخشی از آن به روانشناسی کودک و روانشناسی نقاشی کودک باز می‌گردد و اگر پدر و مادر بتوانند به درستی معنا و مفهوم نقاشی‌هایی که کودکانشان می‌کشند را متوجه شوند شاید بتوانند به افکار و شخصیت و نبوغ آن‌ها زودتر از هر اتفاقی پی ببرند.
فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان :

22 درصد کودکان و نوجوانان ایرانی اختلالات رفتاری دارند

فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان گفت: طبق برآورد سال 1396 انجمن علمی روانپزشکان ایران، حدود 22 درصد کودکان و نوجوانان ایرانی دارای اختلالات رفتاری هستند.
ایمنی در فضای مجازی؛

مدیریت کودکان در شبکه‌های مجازی+ اینفوگرافی

طبق آمارگیری انجام‌شده از حدود هفت هزار پدر و مادر در سراسر اروپا، مهم‌ترین نگرانی آن‌ها پایین آمدن کیفیت خواب کودکان، در خطر بودن سلامت ذهنی و مهارت‌های اجتماعی آن‌ها بود. این اینفوگرافی شش راه برای مدیریت کودکان در فضای مجازی را آموزش می‌دهد و بر اساس مقاله‌ای از بی‌بی‌سی تهیه شده است.
فرزندپروری؛

پدرو مادرها باید چه نکات بامزه‌ای را بدانند؟

مهارت‌هایی که پدر و مادرها برای بزرگ کردن بچه‌هایشان نیاز دارند همیشه در کتاب‌ها نوشته نشده است. یک تحقیق از ۲۰۰۰ پدر و مادر و پرستار کودک به بررسی این مهارت‌ها پرداخته است.
فرزند پروری ؛

7 قانون برای «نه» گفتن به کودک

در طول روز شاید مجبور باشید بارها به فرزندتان نه بگویید. «این کار را نکن»، «دست نزن»، «آنجا نرو» و.... نه گفتن اصلی‌ترین روش پدر و مادرها برای هشدار دادن به فرزندشان است اما واقعیت این است که شما نمی‌توانید در یک روز هر چقدر که دلتان خواست نه بگویید و فرزندتان را از انجام کاری منع کنید. نه گفتن شما حد و مرز دارد. درست مثل اینکه تعداد مشخصی کوپن داشته باشید که بخواهید آنها را در طول روز خرج کنید.
آموزش‌های خودمراقبتی جنسی به کودکان ؛

حریم‌خصوصی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهیم

کارشناسان می‌گویند: آموزش‌های صحیح خودمراقبتی جنسی به کودکان باعث شکستن برخی از حریم‌ها و پررو شدن فرزندان نمی‌شود. به اعتقاد کارشناسان، آموزش خودمراقبتی به کودکان توسط خانواده در ابتدا و در دوران کودکی و از مهدهای کودک‌ و مدارس در مراحل بعدی رشد کودکان و نوجوانان می‌تواند از بروز بیشتر این مسائل در آینده جلوگیری کند و کمتر شاهد تعرض به کودکان در محیط‌های مختلف باشیم.
روانشناس کودک توضیح می دهد؛

آموزش سازگاری به کودکان ناسازگار

بچه‌ها را چطور باید با مفهوم صبر آشنا کرد، از چه سنی می‌توان از آن ها خواست برای پاسخ دادن به خواسته‌هایشان منتظر بمانند و آگاهی از این موضوع تا چه اندازه برای آن ها مهم است. اگر کودکان به‌موقع با مفهوم صبر و انتظار آشنا نشوند یا در زمان‌هایی که نباید بیش از حد منتظر بمانند در آینده چه تأثیراتی خواهد داشت. در این خصوص با الهام ده‌یادگاری، متخصص روانشناسی کودک و نوجوان گفت‌وگو کرده‌ایم.
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها