سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سبک زندگی ؛

اسم کوچیک بچه‌تون رو روی کیف یا وسایلش ننویسید

اسم کوچیک بچه‌تون رو روی کیف یا وسایلش ننویسید چون غریبه ها میتونن با گفتن یه اسم اعتمادش رو جلب کنن! فقط یه آدرس وشماره تماس بذارین توی کیفش که اگه گم شد، باهاتون تماس بگیرن.
از این نکات غافل نشوید!

با دوست خیالی فرزندانمان چه کنیم؟

خانمی تعریف می‌کرد که یک‌بار موقع رانندگی به‌همراه کودکانش اتفاقی افتاد که او را بسیار ترساند. سه کودکش روی صندلی‌های عقب خودرو نشسته بودند و او در بزرگ‌راه می‌راند که ناگهان کوچک‌ترین دخترش که چهار ساله بود، با وحشت فریاد می‌زند: «وایسا!» او که از این فریاد ناگهانی یکه خورده بود، به‌سرعت خودرو را متوقف می‌کند و از دخترش می‌پرسد که چه اتفاقی افتاده است. دخترک هم با ناراحتی و وحشت می‌گوید: «داشتی بوپسی رو زیر می‌گرفتی.» بوپسی، دوست خیالی او بود. در این قسمت در مورد دوست خیالی کودکان و نحوه رفتار صحیح والدین با آن صحبت خواهیم کرد.
کمرنگ شدن نقش تربیتی والدین؛

یتیمی مدرن در فضای مجازی

والدین غرق شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، به جای کشیدن دست محبت بر سر فرزندان خود، صفحه های مجازی و غیر واقعی را ورق می زنند؛ غافل از این که نتیجه ای جز کمرنگ شدن نقش تربیتی والدین و رشد کودکانی ناآرام، گوشه گیر و تند خو نخواهد داشت.
فرزندپروری؛

چگونه تفکر انتقادی را به کودکانمان آموزش دهیم؟

زندگی در جامعه پیچیده امروزی نیازمند تربیت کودکانی است که قادر باشند با تکیه بر تفکر و اندیشه بر مسائل پیرامون خویش چشم انداز روشنی کسب کنند و اطلاعات لازم را درمورد زندگی خویش جمع آوری و ترکیب کنند و با یک داوری خوب، آن ها را ارزیابی و تحلیل کنند.
یادداشت زهرا علي اكبري؛

رایج ترین اشتباهات والدین در روند تحصيلي و آموزش فرزندان

مهمترین و موفق ترين شكل آموزش و پرورش در نظام‌هاي نوين همراه با خانواده است، زیرا خانواده اساس و پايه آموزش است و والدین می‌خواهند فرزندان خود را به یک فرد سودمند برای خود، جامعه و محیط زیست تبدیل کنند.
کنجکاوی های جنسی در کودکان؛

پاسخ به کنجکاوی های جنسی کودکان

بسیاری از والدین گمان می کنند که آموزش مسایل جنسی را می توان در گفتگویی خلاصه کرد و ان را به بعد موکول می کنندو آن وقت «یکی از این روزها» پدر و مادر، کودک خود را که دارد به دوران بلوغ پا می گذارد، به کناری خواهد کشید و در خلوت «حقایق زندگی» را به او خواهد گفت.
روان‌شناس کودک و نوجوان تشریح کرد؛

چگونه فرزند دانش‌آموزمان را به سحرخیزی عادت دهیم؟

یک روان‌شناس کودک و نوجوان گفت: برای اجتناب از شکل‌گیری جنگ روانی در فضای منزل، پیش از آغاز ماه مهر تنظیم خواب فرزندتان را مد نظر قرار دهید.
روند رشد قدی کودکان؛

چگونه فرزندانی قد بلند داشته باشیم؟

فوق تخصص غدد کودکان درباره روند رشد قدی کودکان و راهکار‌های موثر برای تسریع این فرآیند توضیح داد.
گسترش نفوذ اینترنت در زندگی روزمره؛

بهره وری بهینه کودک از فضای سایبری با آموزش سواد رسانه ای

گسترش فناوری ها و ابزارهای ارتباطی، پنجره ای رو به حیاط خلوت سایبری پیش روی کاربران بویژه نوجوانان و جوانان گشوده است اما در صورت نبود نظارت و سواد رسانه ای، تندبادها از این منفذ، جسم و روح آنان را در هم می پیچاند.
ابتکار تاکید کرد؛

کمک به خودمراقبتی کودکان در برابر تهدیدات با قانون حمایت از حقوق کودکان

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: فرمانداران و شهرداران در معرفی اورژانس اجتماعی (۱۲۳) به بهزیستی کمک کنند.
تابستان کودکان:

اوقات فراغت کودکان پایین شهر

اوقات فراغت زماني است که متعلق به فرزند شماست از اين رو کودک بايد بتواند به کارهايي بپردازد که به آن ها علاقه مند است با اين حال برنامه ريزي براي استفاده از اين زمان ارزشمند بدون نظارت و همراهي بزرگسالان امکان پذير نيست.
آلودگی های انگلی در کودکان؛

بیماری های انگلی در کودکان

آلودگی با انگل ها یکی از مشکلات شایع کودکان است. هر چند که برخی از بیماری ‌ها بیشتر در کودکان شایع است، اما واگیردار بودن این نوع از بیماری‌ ها سبب می ‌شود که همه اعضای خانواده به شکلی درگیر بیماری شوند، از جمله این بیماری‌ ها می ‌توان به بیماری‌ های انگلی اشاره کرد.
فرزندپروری؛

آیا کودکان نیز به تنهایی نیاز دارند؟

بسیاری از پدر و مادر‌ها نگران تنهایی کودک خود هستند، اما تحقیقات نشان داده است که کودکان درتمام سنین از کودکان نوپا گرفته تا نوجوانان تمایل دارند لحظاتی را تنها باشند و این لحظات برای آن‌ها می‌تواند مفید باشد.
مادران بخوانند؛

تاثیرات روانی و جسمانی شیر مادر بر نوزاد

شیر مادر به تنهایی تا پایان شش ماهگی برای رشد کودک کافی است و کودک به هیچ نوع غذا یا نوشیدنی نیازی ندارد، بطوری که شیر مادر تاثیر مستقیم بر هوش و توان جسمی و افزایش امنیت عاطفی کودک دارد.
سعیده تفرشی:

روايتي از تجربه کودک در شهر

کودکان تهران در تجربه زيست خود در شهر از کمبود‌هاي اساسي رنج مي‌برند. کمبودهايي که به‌مرور زمان در رشد نامطلوب دوطرفه «شهر» و «کودک» نقش ‌انکارناپذیری خواهد داشت. نتيجه اينکه احتمال مي‌رود مقام عرصه شهري به فضاي گذر تنزل يابد و کودک، شهروندي بي‌تفاوت نسبت به سيماي شهر شود. شهروندي که عمق معناي «شهروندي» را درک نکرده است، نسبت به فضاي زيستن خود از مقياس خانه تا شهر ذهنيت صحيحي ندارد و در هر آنچه از فضاي شهري و معماري آن حاصل شده خود را مفعول مي‌پندارد.
چرا گاهی از فرزند خود متنفر می‌شویم؟

عشق و نفرتِ توأمان به فرزند بخشی از پدر و مادر بودن است

نقش‌های اندکی در زندگی به اندازۀ پدرومادر بودن بی‌رحمانه تداوم دارند. پیش از بچه‌دارشدن اغلب ما خودمان را صبور، مهربان و اهل مدارا می‌دانیم. اما فقط چند سال بچه‌داری این توهمات را از بین می‌برد و ما خود را عریان می‌بینیم: اهل خشونت، عصبانی و چیز‌هایی که حتی فکرش را هم نمی‌کنید. بسیاری از والدین عشق و نفرت توأمان به فرزندشان را تجربه می‌کنند، اما همواره سعی در انکار آن دارند. آگاهی از این احساس دردناک است اگرچه گاهی کارکرد‌هایی نیز دارد.
آسیب‌شناسی پرکردن اوقات فراغت بچه‌ها با کلاس‌های آموزشی گوناگون؛

خانواده هسته‌‌ای، نسل گلخانه‌ای

همین روزهاست که ماراتن والدین برای ثبت‌نام بچه ها درکلاس های تابستانی شروع ‌شود؛ رقابتی که با چشم‌ و هم‌چشمی والدین روزبه‌روز داغ‌تر می‌شود. البته این به‌خودی خود، نه مشکل عرفی دارد، نه مشکل قانونی، نه مشکل اجتماعی و نه... . پس ایراد کجاست؟ ایراد، دقیقاً در جایی نشسته است که ما ایرانی‌ها معمولا برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان و جوانانمان، برنامه‌ مطلوب و درستی نداریم؛چسبیده‌ایم به اینکه یک جوری وقت فراغت آنها را در تابستان پر کنیم و از این رقابت عقب نمانیم. سراغ مجید حسینی- استاد دانشگاه تهران و کارشناس حوزه آموزش- و اصغر کیهان‌نیا‌-روانشناس- رفتیم تا به کنکاشی درباره دلایل این رقابت فشرده- تابستانی میان والدین بپردازیم.
هشدار به والدین؛

ممکن است عکس های کودک شما در اینستاگرام سر از سایت های پورن درآورد

امروزه در شبکه های مجازی نظیر اینستاگرام، فیس بوک و ... عکس هایی از لحظات جزئی کودکان قابل مشاهده است. بسیاری از کودکان نخستین حضور خود در شبکه های مجازی را به‌صورت لکه‌های خاکستریِ پراکنده بر روی عکس‌های فراصوت تجربه می‌کنند که حتی پیش از تولد آن‌ها در صفحات مجازی قرار داده شده است.
دانستنی ها؛

چرا کودکان نمی‌خواهند به مهد‌ کودک بروند ؟

آموزش‌های قبل از مدرسه برای کودک ، اولین قدم‌ها برای جدایی از پدر و مادر و اجتماعی شدن اوست. اما روزهای اول مهد کودک شاید آنقدر هم که فکر‌ می‌کنید برای فرزندتان آسان نباشد. کودکی که به پدر و مادر یا مادربزرگ‌ اش و یا پرستار بچه عادت کرده ، از این به بعد مجبور است به محیط جدیدی بدون وجود آن‌ها عادت کند.
تربیت صحیح فرزند وظیفه ای سنگین بردوش والدین؛

خشونت والدین نسبت به فرزندان

۹۰ تا ٩٥ درصد والدین باخشونت، تحکم و فریادبا اشتباهات فرزندانشان برخورد می‌کنند. این والدین هنوز نمی‌دانند که برخی اشتباهات کودکان خطاهای رشدست و دلیلش ندانستن است نه ناسازگاری !
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها