سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نمایندگان مجلس تصویب کردند؛

تعیین مجازات حبس برای والدین در صورت فوت یا جراحت کودک به دلیل سهل‌انگاری

نمایندگان مجلس برای والدینی که به دلیل بی توجهی و سهل انگاری منجر به فوت یا جراحات فرزندانشان شوند مجازات حبس تعیین کردند.
بلوغ زودرس؛

سن بلوغ دختران و پسران ایرانی چقدر است؟

رییس اداره سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس وزارت بهداشت با اعلام سن بلوغ دختران و پسران ایرانی، از تدوین پکیجی برای آموزش‌های مرتبط با بلوغ به والدین، اولیای مدرسه و دانش آموزان تا پایان امسال خبر داد.
رئیس انجمن حمایت از حقوق کودکان:

انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی نقض حقوق کودک است

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: انتشار تصاویر کودکان از سوی والدین در فضای مجازی و همچنین استفاده کودکان در مدلینگ نقض حقوق کودک است.
سازمان جهانی بهداشت:

تماشای تلویزیون برای کودکان زیر دو سال ممنوع شود

سازمان جهانی بهداشت تماشای تلویزیون یا بازی با تلفن‌های هوشمند را برای کودکان زیر دو سال ممنوع اعلام کرده است و از خانواده‌ها می‌خواهد تا مراقب فعالیت و خواب کافی کودکان خود باشند.
شماره های اضطراری برای کودکان؛

کودکان و چالش شماره‌های اضطراری

مژگان ناقل درباره نحوه مواجهه کودکان با اپراتور مراکز امدادی و انتظامی ، با تاکید بر ضرورت آموزش شماره های اضطراری به کودکان و با اشاره به به شیوه آموزش شماره تماس به کودکان ،گفت که باید نحوه مواجهه کودکان با این شماره ها در شرایط اضطراری نیز با آنها تمرین شود.وی افزود :یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش از طریق بازی و اجرای تئاتر است
مصادیق کودک‌آزای؛

عکس‌های کودکان؛ از اینستاگرام تا آتلیه‌ای که در فضای‌مجازی مشهور شده

عکس‌هایی آتلیه‌ای از کودکان که دور از هویت و سن آنهاست، در شبکه‌های مجازی بحث‌برانگیز شده، این در حالی است که این عکس‌ها از مصادیق کودک‌آزای محسوب می‌شود.
زندگیِ به‌اندازهٔ کافی خوب؛

بلندپروازی زندگی‌تان را جهنم می‌کند

فرزندتان به بهترین مدرسهٔ ممکن نمی‌رود؟ خودتان بهترین ماشین را سوار نمی‌شوید؟ خانه‌تان در بهترین جای ممکن نیست؟ اگر آری، پس احتمالاً زندگی برایتان جهنم است. اما آفرام آلپرت می‌گوید این ربطی به مدرسه و ماشین و خانه ندارد، بلکه از یک امید خیالی آب می‌خورد، امید به اینکه باید بهترین چیزها را برای زندگی فراهم کنیم. کافی است به چیزهایی قانع شویم که فقط «به‌اندازهٔ کافی» خوب و مناسب‌اند. آن وقت چشم باز می‌کنیم و لذتی فراتر از تصورمان را تجربه خواهیم کرد.
کاهش سن بلوغ؛

سن بلوغ یک سال و نیم کاهش پیدا کرده است

یک روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه بر اساس برخی تحقیقات، سن بلوغ حدود یک سال و نیم کاهش پیدا کرده است، گفت: هنوز علت دقیقی برای بروز بلوغ زودرس پیدا نشده، اما به نظر می‌رسد نوعی تغییر همگانی در روند رشد نسل بشر در حال وقوع است.
حسين ناصري / روان‌شناس پيشگيري:

کودکان؛ قربانيان بلاياي طبيعي

بلاياي طبيعي شاخص جهاني دارند؛ به اين منظور، سازمان ملل از سال 1390 گزارشي را مدون کرده است که با استفاده از شاخصي به نام شاخص جهاني خطر World risk index کشورها را رتبه‌بندي کرده است.
لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان؛

دفاع از حقوق کودکان زیر چتر قانون

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با هدف جلوگیری از کودک آزاری، قاچاق کودکان و همچنین حمایت قانونی از کودکان و نوجوانان در 28 آبان ماه 1390 به مجلس فرستاده شد و یک سال بعد در تیرماه 1391 بدون هیچ تغییری بار دیگر به مجلس ارسال شد و مانند دفعه قبل همچنان در دستور کار مجلس قرار نگرفت.معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه لایحه مزبور مدت‌ها در مجلس مانده بود به «ایران» می‌گوید: در زمینه پیشبرد این لایحه مکاتبات زیادی با دولت داشتیم و درخواست کردیم تا دولت برای رسیدگی به لایحه اولویت درخواست کند که در نهایت هم با این درخواست موافقت شد و در صحن مجلس هم رأی آورد پس از آن به شورای نگهبان رفته و در آن جا هم ایراداتی گرفته شد که سبب شد لایحه 3 ماه در کمیسیون حقوقی- قضایی معطل بماند.
فرزند پروری؛

زودرنجی در کودکان، حاصل یک زخم روحی است!

جیغ و گریه و زود عصبی شدن حاکی از این است که سیستم استرس فرزند شما حساس شده است و هر فشار کوچک را هم بیش برآورد می‌کند و واکنش بزرگ نشان می‌دهد. دلیل عصبی بودن بچه‌ها می‌تواند، احساس غم و تنهایی، خستگی، حوصله سر رفتن، فضای متشنج خانه، دعوای پدر و مادر، توقع زیاد از کودک، گرسنگی، کم خوابی و … باشد. علت زمینه ای را پیدا کنید و در رفع آن بکوشید
روانشناسی کودک؛

چگونه با اشتباهات کودکان برخورد کنیم؟

یک روانشناس کودک گفت: اشتباهات فرزندان خود را یک فرصت بدانیم و اجازه جبران و به آن‌ها یاد دهیم که از اشتباهات خود نترسند.
دغدغه والدین برای آموزش مسائل جنسی به کودکان ؛

تربیت جنسی کودک را از چه سنی شروع کنیم؟

آغاز آموزش مسائل جنسی به کودکان همیشه یکی از دغدغه های والدین است، بعضی از پدرها و مادرها به اشتباه با تکیه بر واژه هایی مانند حجب و حیا کلا صورت مسئله را پاک می کنند در حالی که کودکان همین افراد ممکن است در آینده به دلیل نداشتن آگاهی در زمینه های مختلف جنسی نتوانند از خود محافظت کرده و مورد تجاوز قرار گیرند.اقدامات والدین برای پیشگیری از وقوع کودک آزاری، سن شروع تربیت جنسی و نحوه آموزش، علائم هشدار دهنده به والدین که می توانند با توجه به آنها پی به آزار و اذیت کودکان خود ببرند همچنین وظایفی که پس از وقوع کودک آزاری دارند،همگی نیاز به آموزش دارند.
با کودکی که تمرکز حواس ندارد چه کنم؟

از بازی های فکری تا صبر و حوصله والدین

یکی از شکایات رایج والدین در مورد بچه ها عدم تمرکز آنان است. درواقع اغلب والدین معتقدند فرزندانشان به اندازه ای که لازم است روی موضوعات مختلف تمرکز ندارند.بر همین اساس پیشنهاد می شود والدین از برخی روش های ساده اما کاربردی برای بازگرداندن تمرکز حواس کودکان استفاده کنند.
نیویورک تایمز:

از بچه نپرسید می‌خواهد چکاره شود

روزنامه نیویورک‌تایمز این هفته در مقاله‌ای به قلم آدام گرانت به این مسئله پرداخته است که پرسیدن سؤال «وقتی بزرگ می‌شوی، می‌خواهی چکاره شوی؟» از کودکان برای تربیت آنها مضر است، چون این پرسش ذهنیت نادرستی را برای آنها ایجاد می‌کند و باعث می‌شود خودشان را با کار تعریف کنند. بخش‌هایی از این مقاله را می‌خوانیم.
سمیرا اثنی عشری؛

نحوه درست استفاده از رسانه‌های اجتماعی چیست؟

سرعت رشد این ابزار‌ها و شبکه‌ها به حدی زیاد است و روز به روز نوآوری جدیدی وارد این دنیا می‌شود که هر زمان و هرمکان که این آگاهی شروع شود، قابل قبول است.
مسئولیت داشتن نسبت به بدن؛

شش توصیه امنیتی درباره کودکان

گزارش‌های گم‌شدن بچه‌ها در پیک‌نیک‌های خانوادگی کم نیست. بیشتر آنهایی که الان در سن و سال جوانی هستند حتی خودشان هم به یاد دارند که حداقل یک بار جایی «جا» مانده اند یا خانواده‌شان فراموش کرده است که دنبالشان بیاید. از این بدتر، بچه‌های بسیاری هستند که از گردهمایی‌های خانوادگی خاطره خوشی ندارند؛ نه تنها به خاطر اینکه این گردهمایی‌ها می‌توانند حوصله‌سربر و خسته‌کننده باشد بلکه به خاطر اینکه می‌توانند مکان مناسبی برای سوءاستفاده از تنهایی بچه‌ها باشد.
انجمن حمایت از حقوق کودکان؛

۹ توصیه برای حفظ ایمنی کودکان در زمان بروز سیل

حوادث چند روز گذشته و شرایط فعلی برای همه ما به عنوان افراد بزرگسال نگران‌کننده و تا حدی غیرقابل تصور است. در این شرایط بحرانی حفظ سلامت روان و جسم کودکان‌مان وظیفه ماست. دیدن صحنه‌های مربوط به وقوع سیل، ویرانی، بی‌خانمان شدن، کودکان گمشده و جدا افتاده از خانواده و یا صحبت کردن در مورد فجایع رخ داده در حضور آن‌ها و در جمع خانواده ممکن است احساس اضطراب و نگرانی را در اثر مواجهه با این اطلاعات در کودکان تقویت کند.
گم شدن بچه ها ؛

۶ توصیه امنیتی درباره کودکان

گزارش‌های گم‌شدن بچه‌ها در پیک‌نیک‌های خانوادگی کم نیست. بیشتر آنهایی که الان در سن و سال جوانی هستند حتی خودشان هم به یاد دارند که حداقل یک بار جایی «جا» مانده اند یا خانواده‌شان فراموش کرده است که دنبالشان بیاید. از این بدتر، بچه‌های بسیاری هستند که از گردهمایی‌های خانوادگی خاطره خوشی ندارند؛ نه تنها به خاطر اینکه این گردهمایی‌ها می‌توانند حوصله‌سربر و خسته‌کننده باشد بلکه به خاطر اینکه می‌توانند مکان مناسبی برای سوءاستفاده از تنهایی بچه‌ها باشد.
یک روانشناس مطرح کرد:

سایه هیجان های منفی بر شادی چهارشنبه آخر سال

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت:خلاء روحی و روانی و عدم برنامه ریزی صحیح والدین برای تخلیه هیجانات فرزندان مهمترین علل گرایش نوجوانان و جوانان به رفتارهای پرخطر در چهارشنبه آخر سال است.
صفحه  از ۱۸
نظرات و گلایه ها