سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گم شدن بچه ها ؛

۶ توصیه امنیتی درباره کودکان

گزارش‌های گم‌شدن بچه‌ها در پیک‌نیک‌های خانوادگی کم نیست. بیشتر آنهایی که الان در سن و سال جوانی هستند حتی خودشان هم به یاد دارند که حداقل یک بار جایی «جا» مانده اند یا خانواده‌شان فراموش کرده است که دنبالشان بیاید. از این بدتر، بچه‌های بسیاری هستند که از گردهمایی‌های خانوادگی خاطره خوشی ندارند؛ نه تنها به خاطر اینکه این گردهمایی‌ها می‌توانند حوصله‌سربر و خسته‌کننده باشد بلکه به خاطر اینکه می‌توانند مکان مناسبی برای سوءاستفاده از تنهایی بچه‌ها باشد.
یک روانشناس مطرح کرد:

سایه هیجان های منفی بر شادی چهارشنبه آخر سال

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت:خلاء روحی و روانی و عدم برنامه ریزی صحیح والدین برای تخلیه هیجانات فرزندان مهمترین علل گرایش نوجوانان و جوانان به رفتارهای پرخطر در چهارشنبه آخر سال است.
جشن پایان سال بدون خطر؛

باید‌ و نباید‌هایی برای والدین در مراسم چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری نزدیک می‌شود و صدای انفجار انواع مختلف ترقه و نارنجک از گوشه و کنار شهر به گوش می‌رسد، ایرانیان هر ساله آخرین چهارشنبه سال را جشن می‌گیرند، اما این جشن دیرینه و ملی چند سالی است که حال و هوایی دیگر را به خود گرفته است، به طوری که مصرف انواع مواد محترقه خطرناک در این شب ترس و وحشت را در دل افراد به ویژه بیماران و سالمندان انداخته است.
عبدالرحمن نجل‌رحيم / مغزپژوه:

صدمات مغزي آزار جنسي در کودکان

مدت‌هاست که عوارض دهشتناک آزار جنسي در کارکرد مغز اجتماعي کودکان بررسي و پژوهش می‌شود و نشان داده شده که کودکان در کشورهاي سرمايه‌داري امروز در همه محيط‌ها ازجمله خانواده، مدرسه، مکان‌هاي ورزشي، پيشاهنگي و... در معرض خطر تجاوز جنسي قرار دارند؛ اما رسوايي‌هاي اخير نشان مي‌دهد که کودکان حتي در محل‌هاي مذهبي مانند کليساها نيز از خطر تجاوز جنسي در امان نيستند.
مطالعه موردی دنور، آمریکا؛

نگاهی به شهر دوستدار کودک

یک عنصرِ حیاتی در شهر دوستدار کودک و جوان، فرصت دادن به کودکان و جوانان برای شرکت درروند تصمیم‌گیری در موضوعاتی است که بر زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.
کودک و خداشناسی؛

چگونه خداوند را به فرزندمان معرفی کنیم؟

سارا محمدنژاد روانشناس کودک اظهار کرد: معمولاً کودکان از سه سالگی با نام خدا آشنا می‌شوند در این سن کودکان از سطح تفکر بسیار ابتدایی برخوردارند و تنها مسائل محسوس را درک می‌کنند؛ بنابراین بسیاری از کودکان خداوند را به صورت یک انسان تصور می‌کنند، پرسش‌هایی مثل "خدا کجاست؟ "، "چه می‌خورد؟ " ناشی از همین تصویر کودکانه است.
آسیب های اجتماعی طلاق؛

طلاق عاطفی چه بلایی سر کودکان می‌آورد؟

یک روانشناس گفت: والدینی که تعارضات زیادی دارند و طلاق عاطفی در زندگی آن‌ها اتفاق افتاده نمی‌توانند محیط امنی برای فرزند خود فراهم کنند.ذوالفقاری افزود: طلاق عاطفی تعارضات بین والدین است که این تعارضات می‌تواند یک منبع استرس برای کودکان باشد؛ چرا که پدر و مادر در مقابل یکدیگر قرار دارند و می‌تواند باعث گوشه‌گیری کودک شوند.ذوالفقاری با اشاره به اینکه بیشترین تاثیر طلاق عاطفی والدین در دوران جوانی رخ می‌دهد، تصریح کرد: در خانواده‌هایی که طلاق عاطفی وجود دارد ریسک خیانت در آن‌ها بالاست.
کودک ايراني و فقر بازي آزادانه؛

رشد خلاقیت کودک در گرو بازی های آزادانه است

ساختار کنوني شهرها، مراکز آموزشي و خانه‌ها تطابقي با نيازهاي غريزي کودک براي رشد همه‌جانبه ندارند و تداوم اين ساختار مي‌تواند تهديد جدي براي سلامت جسمي و رواني نسل‌هاي حال و آينده باشد. برای اصلاح اين رويه نياز است که ويژگي‌هاي انسانی کودک بار ديگر مورد مطالعه دقيق قرار گيرد و با توجه به يافته‌هاي جديد بستر مناسب برای رشد و نمو کودکان فراهم شود.
فرزندپروری؛

چطور با کودک بدغذا رفتار کنیم

بی اشتهایی یا بد غذایی کودک یکی از مشکلات تغذیه‌ای است که باید آن را جدی گرفت، زیرا این مشکل در نهایت می‌تواند منجر به سوءتغذیه شود.
آسیب ها اجتماعی ؛

وقتی «سلبریتی‌های پوشکی» الگوی پولدار شدن یک‌شبه می‌شوند+عکس

هنگامی که سوال می‌کنیم ممکن است از لوازم آرایشی برای کودکان استفاده کنید؟ پاسخ‌شان مثبت است و معتقدند که "استفاده از این لوازم، هم در زمان عکاسی و فیلمبرداری و هم حضور در برخی مجالس خاص" ضروری است.حالا نه تنها کلیات زندگی، بلکه خصوصی ترین مسائل روزمره را هم در فضای مجازی قرار می دهند تا فالوور بیشتر جذب کنند. فالوور بیشتر هم که یعنی پول بیشتر. عکس های رنگ به رنگ از لحظه تولد فرزند تا اولین کلمه و آخرین قضای حاجت بهانه ای می شود برای درآمد زایی. کودکان ۲-۳ ساله آرایش می شوند و مدل لباس ها و برند های مختلف.
یک روان‌شناس کودک:

فوبیا را از کودکی درمان کنید

یک روانشناس کودک با اشاره به اینکه خانواده‌ها می‌توانند نقش مهمی در درمان فوبیا داشته باشند، گفت: خانواده‌ها باید فوبیا را از کودکی فرزندانشان درمان کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:

خانواده‌ها فرزندان خود را آرمان‌گرا تربیت کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه خانواده‌ها باید فرزندان خود را آرمان گرا تربیت کنند؛ گفت: نباید پوشش و سبک زندگی بانوان ایرانی از جنس کسانی باشد که سقف زندگی و فهم و درک آن ها به اندازه دنیا و تمایلات دنیوی است.
روش های تربیتی فاطمی؛

پنج ملاک تربیت صحیح فرزند در سیره حضرت فاطمه

حجت‌الاسلام ماندگاری با اشاره به برخی روش‌های تربیتی حضرت فاطمه(ع) گفت: تربیت فرزند به امکانات نیست، بلکه به روش صحیح است.
شفیع بهرامیان – مدرس ارتباطات؛

به سوء استفاده از کودکان در تشریفات سیاسی پایان دهیم

کودک سرشار از عاطفه، ملاطفت و دوستی است، لوح وجودش پاک و بی‌آلایش است. نه چپ می‌شناسد نه راست، نه اصلاح‌طلب می‌جوید نه اصولگرا می‌پوید. او در دنیای زیبای کودکانه خویش فارغ از های‌وهوی دنیا، دارد سیر می‌کند، رشد می‌نماید و بعدها رفته‌رفته با بدی‌ها و نقش بازی کردن‌های جهان آشنا می‌شود؛ جایی که دیگر او کودک نیست.
تربیت فرزندان ؛

عجیب‌ترین عادت‌های تربیتی والدین در کشورهای مختلف

این روزها میلیون‌ها نکته تربیتی توسط والدین برای کودکان اعمال می‌شود. والدین با فرهنگ‌ها و باورهای مختلف، برای رشد فرزندانشان شیوه‌های عجیبی رابه کار می‌گیرند.
آرش صادقيان. کارشناس آموزش‌و‌پرورش؛

تأثير بازي‌هاي کارتي در افزايش مهارت‌های زندگي و اجتماعي

ما چگونه حرف‌زدن را آموخته‌ايم؟ راه‌رفتن را چطور؟ غذاخوردن و راه‌رفتن را چطور؟ آيا براي اينها به کلاس رفته‌ايم؟ در واقع نوزاد انسان از زمان تولد به‌دنبال کشف محيط و قواعد بازي آن است. هر چيزي را کودک با حرص آن‌قدر تجربه مي‌کند تا خيالش راحت شود که همه شرايط و قواعد آن را دريافته است. از اين‌رو است که گاهي بارها‌و‌بارها وسايل را از روي ميز به پايين مي‌اندازد و مي‌نگرد. درست زماني که کودک در حال آموزش خود از طريق سعي و خطاست، والدين در نقش مربي وارد مي‌شوند و تمام خلاقيت‌هاي او را سرکوب مي‌کنند. چگونه؟ انگيزه و اشتياق او را از تجربه‌کردن مي‌گيرند و پيش از تجربه‌کردن او را از نتيجه بدين صورت آگاه مي‌کنند: دست نزن مي‌شکنه! دست نزن جيزه! ندو مي‌خوري زمين! و... .
یادداشت آزاده سیدمیرزایی‌جهقی؛

علائم و راهکارهای کنترل بیش‌فعالی در کودکان

اختلال بیش‌فعالی غالبا با نقص توجه و تمرکز، بی‌تابی در برابر شکست و ناکامی، کج‌خلقی، طردشدن از سوی همسالان و واکنش شدید اطرافیان همراه است و منجر به بروز علائمی مانند پرخاشگری، اختلالات سلوک و افت تحصیلی در مدرسه می‌شود. دقت داشته باشید که اختلال بیش‌فعالی علائم و نشانه‌های مشخصی دارد و نباید هرگونه رفتار کودک را به‌پای بیش‌فعالی گذاشت. بیش‌فعالی و نقص در توجه و تمرکز، مشخصاتی رفتاری مانند مدام وول‌خوردن و حرکت بدون هدف دست‌وپا، حواس‌پرتی و گم‌کردن مکرر وسایل شخصی، بی‌احتیاطی و انجام کارهای خطرناک، سرو‌صدای زیاد هنگام بازی، پرحرفی، بی‌توجهی و قطع صحبت دیگران، مداخله در کار دیگران، ایجاد دردسر برای هم‌کلاسی‌ها در مدرسه، عدم برقراری ارتباط صحیح با همسالان، اختلال در یادگیری، انجام چند کار با یکدیگر و غالبا ناتمام‌گذاشتن آنها را دارد.
زنده می‌مانم؟

چرا کسی صادقانه نمی‌گوید مادرشدن چه حسی دارد؟

دردها موضوع کتاب‌های زیادی بوده‌اند، ولی دربارۀ یکی از آن‌ها، شاید عظیم‌ترین آن‌ها، سکوت عجیبی حکمفرما بوده است: درد زایمان. مادری عمدتاً در هاله‌ای از قداست پیچیده شده است و بخش‌های دردآور و ناخوشایند آن پنهان شده‌اند. اما مگان اوکانل در کتاب جدید و بسیار تحسین‌شدۀ خود تلاش کرده تا تعادل را برگرداند. روایتِ شیرین و تلخ او از بارداری، زایمان و بچه‌داری، خواننده را فرامی‌خواند تا علاوه بر عشق مادری به سوزن‌های تیزی فکر کند که وسط نخاع یک زن فرو می‌روند.
بلوغ زودرس فرزندان ؛

والدین و چالشی به نام بلوغ زودرس فرزندان

بلوغ هم مانند بسیاری از پدیده‌های دیگر در دنیای امروز تغییراتی جدی کرده است. در دهه‌های گذشته کار والدین راحت‌تر بود، صحبت با فرزندان یا در حضور فرزندان درباره برخی موضوعات بحث کردن ممنوع بود، دنیای بزرگ‌تر متفاوت بود، اما امروز این دو دنیا یکی شده است و چه بسا نوجوانان به مسائلی سرک می‌کشند که برخی بزرگ‌ترها هنوز ...
دانستنی ها؛

معانی جالب خنده کودکان که نمی دانستید!

کودک همیشه و در همه واقعی که شما بخواهید نخواهد خندید و او باید سایر حالات احساسی را نیز از خود نشان دهد.
صفحه  از ۱۷
نظرات و گلایه ها