سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پیشران‌های فناوری زمینه ساز اقتصاد دیجیتال
مدیر کل سابق فناوری و نوآوری؛

پیشران‌های فناوری زمینه ساز اقتصاد دیجیتال

این روز‌ها کلمه «اقتصاد دیجیتالی» را زیاد می‌شنویم. اقتصادی که از آن به‌عنوان انقلاب چهارم صنعتی یاد می‌شود و مبتنی بر فناوری‌های دیجیتال است. به‌گفته کارشناسان، اقتصاد دیجیتالی توانسته در کشور‌هایی که دارای درآمد کم و کمتر توسعه یافته هستند رشد و توسعه و درآمدزایی ایجاد کند.
پیش‌بینی رخدادهای یک دهه آینده
از دهه هوش مصنوعی تا قدرت رسانه‌های اجتماعی:

پیش‌بینی رخدادهای یک دهه آینده

در آخرین روزهای سال ۲۰۱۹، یکی از نویسندگان نیویورک‌تایمز دهه گذشته را «دهه پایان معمولی بودن» نامید. نویسنده‌ای دیگر آن را دهه بی‌اعتمادی توصیف کرد و نویسنده‌ای دیگر «دهه‌ای که رسانه‌های اجتماعی و دونالد ترامپ تناقضات دموکراسی آمریکایی را عیان کردند».
بومی‌سازی فناوری تولید جنین‌ و اصلاح نژاد دام در کشور
حاجیان:

بومی‌سازی فناوری تولید جنین‌ و اصلاح نژاد دام در کشور

جانشین رئیس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان گفت: عمده تحقیقات پژوهشکده برنامه‌های تحقیقاتی روی تولید دام و اصلاح نژاد دام است به طوری که اصلاح نژاد جنین برای دام‌هایی انجام می‌شود که توان ژنتیکی بالا یا بهره اقتصادی بیشتری نسبت به دام های بومی کشور دارند.
آغاز همکاری شرکت‌های تولید قطعات خودرو و نیروگاهی با پژوهشگران دانشگاه فنی و حرفه‌ای
همکاری شرکت های تولید قطعات خودو و نیروگاهی با دانشگاه فنی و حرفه ای؛

آغاز همکاری شرکت‌های تولید قطعات خودرو و نیروگاهی با پژوهشگران دانشگاه فنی و حرفه‌ای

در جریان برگزاری بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار در محل نمایشگاه¬‌های بین¬‌المللی تهران که با حضور41 دانشگاه، 24 پژوهشکده، 34 پارک علم و فناوری و 25 مرکز رشد و موسسه خصوصی برگزار گردید؛قرارداد همکاری شرکت های تولید قطعات خودرو و نیروگاهی با پژوهشگران فنی و حرفه‌ای منعقد شد.
موبایل با زندگی انسان‌ها چه کرد؟
تاثیر پدیده «گوشی‌های هوشمند»؛

موبایل با زندگی انسان‌ها چه کرد؟

اگر بخواهیم به ابتدای دهه ۲۰۱۰، که آخرین روزهایش را سپری می‌کند برگردیم، می‌بینیم که زندگی تا همین چند سال پیش چقدر متفاوت بوده است. بیشتر ابزارها یا لوازم جانبی مورد نیاز زندگی، عموما داخل زیر زمین‌خانه‌ها یافت می‌شد. مثلا دستگاه جی‌پی‌اس Garmin، آن روزها طرفداران زیادی داشت یا مثلا اگر کسی می‌خواست عکسی را با دیگران به اشتراک بگذارد، باید مراحل سخت و زمان‌بری را انجام می‌داد. اگر کسی می‌خواست عکس سلفی بیندازد، باید با هزار مصیبت، گوشی را برعکس گرفته و تلاش می‌کرد که حداقل قسمتی از چهره‌اش داخل کادر عکس قرار بگیرد.
سند توسعه هوش مصنوعی به زودی تدوین می‌شود
کبگانیان:

سند توسعه هوش مصنوعی به زودی تدوین می‌شود

دبیر ستاد علم و فناوری از تهیه «سند توسعه هوش مصنوعی» خبر داد و گفت: با توجه به حساسیت این حوزه و سرعت بیش از پیشی که پیشران‌های فناوری‌های نو دارند، این سند تهیه می‌شود.
مهم‌ترین دستاوردهای تکنولوژیک در سال۲۰۱۹
از صنعت گیم تا واقعیت افزوده؛

مهم‌ترین دستاوردهای تکنولوژیک در سال۲۰۱۹

سال ۲۰۱۹ سال پربار و تاثیر‌گذاری در دنیای تکنولوژی بود. امسال آخرین سال چرخه نسل کنونی کنسول‌های بازی محسوب می‌شود و حالا که به انتهای سال نزدیک می‌شویم، خبرهای زیادی درباره نسل بعدی و محصولات آینده این حوزه در اختیار داریم. PlayStation ۵ و Xbox Scarlett، دو محصول برتر این حوزه هستند که تا به امروز خبرهای زیادی درباره آنها منتشر شده است.
۶۰ درصد نیاز کشور به ویلچر در داخل تأمین می‌شود + فیلم
پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید؛

۶۰ درصد نیاز کشور به ویلچر در داخل تأمین می‌شود + فیلم

مدیر مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه از ۱۱۰ هزار نیاز داخل به ویلچر، ۶۰ هزار ویلچر در داخل کشور تولید می‌شود و این فناوری از ۱۰ سال پیش تاکنون ساکن مانده است، گفت: تشنه محصولات هستیم و به فناوران توصیه می‌کنیم سبدی از ایده ارائه دهند که در این صورت این ایده‌ها در شورای فناوری مطرح شده و در صورت اثبات آن‌ها، سقفی برای تخصیص بودجه وجود ندارد.
تصمیم‌گیری و مدیریت جامعه بدون علوم انسانی ممکن نیست
گفتگو با دکتر مهدی گلشنی:

تصمیم‌گیری و مدیریت جامعه بدون علوم انسانی ممکن نیست

دکتر مهدی گلشنی فیزیکدان و بنیان‌گذار گروه فلسفۀ علم دانشگاه صنعتی شریف است. ایشان در این مصاحبه دیدگاه‌های خود را دربارۀ نسبت علوم انسانی و اقتصاد، اهمیت علوم انسانی در قدرت و تفاوت‌های تجاری‌سازی و بومی‌سازی و کاربردی‌سازی علوم انسانی بیان کرده‌اند.
پروژه‌ علوم انسانی دیجیتال
کاربردی سازی علوم انسانی؛

پروژه‌ علوم انسانی دیجیتال

هم‌زمان با اینکه ایده‌های بسیاری در حال رشد و نمو درون دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌ی علوم انسانی دیجیتال هستند، شما به علت استفاده‌ی روزانه از تکنولوژی‌های در دسترس برای پژوهش در حوزه‌ی علوم انسانی دیجیتال از همین لحظه بدون آنکه بدانید یک متخصص علوم انسانی دیجیتال محسوب می‌شوید. در ادامه چند پروژه علوم انسانی دیجیتال را برای دانشجویان علاقه‌مندان در این زمینه معرفی خواهیم کرد.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین