پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
همکاری مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و با هلدینگ‌های دانش‌بنیان
تفاهم‌نامه همکاری چهار جانبه میان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، هلدینگ دانش بنیان گسترش علوم زیستی (لیدکو)، شرکت پلاسکوکار سایپا و شتابدهنده دانش‌بنیان توسعه فناوری‌های نوین ایرانیان (لیداکس) منعقد شد.
همگرایی ۳۴۵ اقتصاددانان نهادگرا و اقتصاد آزاد، برای مطالبه آزادی داود سوری
با وجود آنکه دکتر داود سوری در طیف بندی رسانه‌ای در زمره اقتصاددانانی قلمداد می‌شود که در سمت جریان طرفدار اقتصاد آزاد قرار می‌گیرد، اما بسیاری از اقتصاددانان مرسوم به نهادگرا خواستار آزادی او شده اند. بیش از ۳۴۵ تن از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی و رسانه‌ای در نامه‌ای مشترک خواستار آزادی دکتر داود سوری شده اند.
آقای سخنگوی محترم دولت، توسعه عقلانیت می‌خواهد نه شعاردرمانی، به دین و کشورت خیانت نکن
علی بهادری جهرمی را سال هاست می‌شناسیم و در کنار منظومه فکری، حتی تا اندازه‌ای به خلقیات او هم آشنا هستیم. آیا سخنگوی محترم نمی‌دانند که کشور با شعار درمانی با توجیه، ممانعت از سیاه نمایی یا هر کوفت و زهر مار دیگر، به جایی نمی‌رسد؟ آیا آقای حقوق دادن نمی‌دانند که پیکره توسعه‌ای و بنیان‌های سیاسی-مدیریتی کشور چه لطمه‌هایی از چهارگروه متعصبین، منتفعین، منافقین و نفوذی‌ها می‌خورد؟ چرا غلو می‌کنی؟ چرا جهت دهی نادرست ایجاد می‌کنی؟ چرا طوری صحبت می‌کنی که حتی مسئله برای بزرگان نظام شائبه دار و شبهه ناک شود؟ تا کی باید اجازه بدهیم جنس چینی را در لوای تولید دانش بنیان به خورد کشور بدهند و یک آب هم روی آن. تا کی اتوبوس اتوبوس بفرستیم و تاکسی برگردانیم و بگوئیم جذب داخلی نخبگان؟ تاکی مواد اولیه و قطعه وارد کنیم و روی هم سوار کنیم و بگوئیم خودمان ساخته ایم؟ چرا برای پیدا کردن زبان مشترک، با آمار حرف نمی‌زنید؟ آقای سخنگو، وظیفه شما صحبت کردن متعهدانه، جهت دهنده، امید بخش و الزاما توسعه گرا است، نه غلو و حاشیه گویی و شعار درمانی. به حرمت این آب و خاک، لطفا صادقانه‌تر و اثرگذار صحبت کن.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراورده بافت ایرانیان خبر داد؛
محصولات پیوندی بافت انسانی با قیمت ۹۰ درصد ارزانتر از نمونه خارجی بومی‌سازی شد
محققان یک شرکت دانش بنیان کشورمان موفق شدند محصولات استخوانی آلوگرافت را از بافت اهداکننده مرگ مغزی و فوت شدگان با قیمت ۹۰ درصد ارزان‌تر از نمونه خارجی به بافت قابل پیوند تبدیل کنند.
به‌زودی درباره آینده فعالیت این مسیریاب اطلاع‌رسانی خواهد شد؛
بیانیه مسیریاب بلد در خصوص مشکلات اینترنت و سختی خدمات رسانی‌ها
متاسفانه مشکلات ایجاد شده در کشور و کم تدبیری‌ها در مدیریت و برخورد با زیر ساخت‌هایی نظیر اینترنت باعث شده که بخشی از استارت آپ‌ها، دچار انواع مشکلات گردند. طبق آخرین اخبار دریافتی، مسیریاب بلد با انتشار اطلاعیه‌ای بیان داشته است که مشکلات اینترنتی اخیر روی روند خدمات رسانی شان بشدت اثر نامطلوب گذاشته و امکان خدمات رسانی موثر را ،از آن‌ها سلب نموده است. تا جایی که صرفا تا پایان سال اقدام به خدمات رسانی نموده و در سال بعد، نیازمند بازاندیشی در روند ارایه خدمات خواهند بود. برخی از منتقدین انتشار این بیانیه را نوعی هوشمندی همزمان گروه هزاردستان برای جذب کمک های مالی دولت، تبلیغ گسترده اپلیکیشن بشکلی رایگان و افزایش تعهد مشتریان به این اپلیکیشن ارزیابی کرده اند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
زلفی گل: ایجاد دفتر تعامل نیرو‌های مسلح در دانشگاه‌ها امر تازه ای نیست
محمدعلی زلفی گل وزیر علوم درباره ایجاد دفتر تعامل نیرو‌های مسلح در دانشگاه‌ها گفت: این مورد تازه‌ای نیست و قبلا هم وجود داشته است. قرار است یک کارشناس اداری که استخدام ستاد کل نیرو‌های مسلح باشد، در دانشگاه حضور یابد و تقاضای سرباز نخبگان، امریه‌های پسادکتری و کسری خدمت سربازی همچنین قرارداد‌های استادان با صنایع دفاعی را پیگیری و تسهیل می‌کند که وقت و انرژی دانشجویان هدر نرود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
جذب نخبگان، شرط پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی به دانش‌بنیان‌ها
صندوق نوآوری و شکوفایی، با همکاری بنیاد ملی نخبگان و با هدف کمک به توسعه نیروی انسانی در شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان موتور محرک اقتصاد دانش‌بنیان در کشور، به آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیانی که برگزیدگان «شهید تهرانی مقدم» را به استخدام خود درآورند، به ازای هر نفر ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با دوره بازگشت سه ساله اعطا می‌کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
معافیت مالیاتی یک‌هفتم شرکت‌های دانش‌بنیان
دستیار معاون علمی رییس جمهوری اظهار داشت: در ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان سختگیرانه عمل می‌کنیم و هر شرکتی نمی‌تواند در یک دسته قرار بگیرد و یک شرکت دانش بنیان مشمول تمام مشوق‌ها نمی‌شود به طوریکه از ٧ هزار و ۵٠٠ شرکت دانش‌بنیان تنها کمتر از هزار و ۵٠٠ مشمول معافیت‌های مالیاتی شده‌اند یعنی یک هفتم شرکت‌ها معاف از مالیات‌ها هستند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توسعه نجوم و کیهان‌شناسی رصدی؛
اولین نور بر تلسکوپ رصدخانه ملی ایران تابید
پروژه ساخت رصدخانه ملی ایران در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی انجام می‌شود و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همزمان از آن از نظر مالی حمایت می‌کند.آخرین گام در مرحلۀ تجمیع زیرمجموعه‌های تلسکوپ و تکمیل طرح رصدخانه ملی ایران با ثبت اولین نور تلسکوپ ۳.۴ متری این رصدخانه برداشته شد.رصدخانه ملی ایران و دو تلسکوپ دیگر در منطقه، یک تلسکوپ مادون قرمز 4 متری در ترکیه در حال تکمیل شدن و یک تلسکوپ نوری 3.6 متری در هند، یک شکاف جغرافیایی را در شبکه جهانی پر می کنند که به پدیده های زودگذری مانند انفجار اشعه گاما کمک می کند. لازم به توضیح است که این رصد خانه در 7 تیر 1400 در دولت روحانی هم یکبار افتتاح شده بود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
استفاده از توانمندی های ملی یا حرافی های مدیران دولتی؟
اعلام اولویت‌های بخش کشاورزی به شرکت‌های دانش‌بنیان تا سه ماه آینده
مجید ولدان سرپرست پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی از برنامه این پارک برای حمایت سلسله مراتبی از شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی در سطوح مراکز رشد، دهکده ها و پارک صحبت نموده و بیان داشته است که ظرف سه ماه آینده، فناوری های مورد نیاز بخش کشاورزی را استخراج نموده و شرکت های فراهم کننده و آماده به خدمت د آن حوزه ها را مورد حمایت خاص قرار می دهیم. بنظر می رسد که این طرز برداشت خطی، با حقیقت بازار فناوری و نوآوری تا حدی زاویه داشته و حساسیت کافی به چند مولفه بازرگانی داخلی و خارجی ، تحریم ها ، زایش فناوری در سطح تجاری، افق فعالیتی شرکت های فناورانه و ریسک های آنها و مواردی همانند ، ندارد.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تغییر سرنوشت یک مرکز آموزشی با تغییر شهردار!؟
شهرداری درباره فعالیت «مرکز تخصصی نجوم اهواز» شفاف‌سازی کند
امیر امیرکیا، مسئول مرکز تخصصی نجوم اهواز درباره علت تعطیلی این مرکز اظهار داشت: در سال ۹۶ هنگامی که از مسابقات المپیاد آمدیم، متأسفانه شهردار وقت عوض شد و مرکز نجوم شهروند، از زیباسازی به معاونت فرهنگی شهرداری واگذار شد و بعد از آن با مخالفت شهردار وقت با مرکز نجوم شهروند مواجه شدیم. مسئولان وقت بیان کردند که ما به این مرکز نیازی نداریم، چراکه مستلزم هزینه‌های بسیاری است، در صورتی که ما هزینه‌ای نداشتیم و هزینه کارکنان را خود شهرداری پرداخت می‌کرد.امیرکیا گفت: استان خوزستان، ثروت و امکانات بزرگی در زمینه نجوم دارد که با یک مدیریت غلط در حال از بین رفتن است و باید هرچه سریعتر به فکر راه‌اندازی مرکز نجوم شهروند باشند تا مکانی دائمی برای علاقه‌مندان به نجوم باشد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پیشنهادم تاسیس پارک علم و فناوری نرم ویژه علوم انسانی است
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: پیشنهاد من به موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی تاسیس مرکز کارآفرینی و نوآوری در موسسه و سپس پارک علم و فناوری نرم ویژه علوم انسانی است. تاسیس مرکز رشد باعث ایجاد بستر مناسب برای تحولات نوآورانه و فناورانه می‌شود.
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛
۹۲ پروژه ملی به تولید دارو در کشور رونق می‌دهد
در یک هم‌افزایی ملی و با استفاده از ظرفیت‌های دانشی و تخصص موجود در کشور، ۹۲ پروژه برای افزایش تولید داروها، حد واسط‌ها و مواد اولیه دارویی به اجرا درمی‌آید.
بی‌ثباتی اقتصادی، عامل اصلی مهاجرت؛
موج جدید مهاجرت از ایران در راه است؟
کادر درمان از یک سو و اساتید از سوی دیگر از افزایش تمایل و اقدام به مهاجرت می‌گویند. نقطه اشتراک گروه‌های مختلف وضعیت اقتصادی و اجتماعی ایران است. شرایطی که باعث می‌شود برخی از افراد با همه مشکلاتی که برای مهاجرت از ایران سر راه خود دارند، رفتن را به ماندن ترجیح دهند.
اعلام شرایط جدید جذب نخبگان به‌عنوان هیات علمی در سال ۱۴۰۱
دبیر هیات اجرایی جذب نخبگان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، شرایط ویژه جذب نخبگان در دانشگاه‌ها به‌عنوان هیات علمی را تشریح کرد. شناسایی افراد برگزیده در دبیرخانه جذب بنیاد ملی نخبگان و تحت نظارت و با مسئولیت دبیر هیأت اجرایی این دبیرخانه انجام می‌شود.
صرامی رییس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای:
تصمیم صبا‌ایده درباره تعطیلی آپارات‌گیم بجای اصلاح، جای تأسف دارد
رییس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در واکنش به تصمیم شکوری بر تعطیلی «آپارات گیم» گفت: اینکه صبا ایده تعطیلی را به جای به کارگیری هوش مصنوعی برای حذف صحنه‌های برهنگی و کلمات رکیک در بازی‌ها انتخاب کرده ذهن خیلی‌ها را مشغول ساخته است.
تفاهم نامه بازی‌های دنباله دار در مناطق آزاد: این داستان جهش تولید دانش بنیان‌ها در مناطق آزاد
مدیران دولتی عموما از نوعی کم توانی سیستماتیک بدلیل عدم درک واقعیات بازار و وجود گرایشات ایده ال گرایانه در رنج هستند. تفاهم نامه‌های قبلی مناطق آزاد با بخش تعاون به کجا رسید که الان تاکید روی انعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی قرار گرفته است؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
قطب نیروگاه اتمی منطقه کافی نیست آقای اسلامی، نیازمند قطب سامانه یکپارچه فناوری‌های اتمی هستیم
اینکه چرخه بهره برداری از توانمندی اتمی را خلاصه در نیروگاه سازی اتمی کنیم، ظلم به توانمندی کشور است. جمهوری اسلامی ایران و سازمان انرژی اتمی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش بنیان، وزارت دفاع، پروژه‌های چند ملیتی مشترک، پروژه‌های علمی مشترک در منطقه، پروژه‌های علمی مشترک در کشور‌های جهان اسلام، ماموریت دهی‌های خاص به دانشگاه‌ها، ماموریت دهی‌های خاص به برخی از پژوهشکده‌ها، ماموریت دهی به شورای عالی عتف و مواردی همانند، باید به تفکر توسعه سامانه یکپارچه فناوری‌های اتمی مورد نیاز کشور باشد. از جناب دکتر اسلامی تقاضا می‌گردد، من بعد با نگاه تقلیل گرا به این مهم نپردازند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
به‌صادرکننده پهپاد تبدیل شده‌ایم
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ما در حوزه نظامی این توانمندی‌هایی که الان داریم، در گذشته نداشتیم. در گذشته سیم خاردار وارد می‌کردیم، اما حالا پهپاد صادر می‌کنیم.
ادعای رستگاری مدیرعامل صنایع الکترونیک ایران (صاایران) در خصوص بومی‌سازی ECU خودرو ظرف شش ماه
امیر رستگاری، مدیرعامل صنایع الکترونیک ایران (صاایران) گفت: یکی از قطعات گلوگاهی قطعه‌ی‌ای سی یو (ECU) است که این قطعه به عنوان مغز خودرو هدایت خودرو را در دست دارد؛ ظرف شش ماه این قطعه را بومی سازی کردیم و موفق شدیم تا به امروز قریب به ۳۰۰ هزار قطعه‌ای سی یو برای موتور ۴ سیلندر ۷۰‌ای سی یو با استاندارد یورو ۵ و ۳۰ هزار قطعه‌ای سی یو دوگانه سوز تولید نماییم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
استقرار شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در واحد‌های مسکونی امکانپذیر شد
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و ابلاغیه شهرداری تهران، با رعایت ضوابط و مقررات و به شرط عدم ایجاد مزاحمت برای همسایگان، مجاز به استقرار دفاتر خود در واحد‌های مسکونی شدند.
وعده ها، تخیلات یا توانمندی‌ها برای ساخت ماهواره‌های خیام ۲، ۳ و ۴ در کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در حوزه فضایی اتفاقات خوبی در کشور در این دولت افتاده است، اظهار کرد: در ابتدای راه هستیم و هنوز تا ۵۰۰ کیلومتری می‌توانیم ماهواره زیر ۵۰ کیلوگرم را در مدار قرار دهیم و انشاءالله در دو سه هفته آینده ماهواره بر جدیدی را تست می‌کنیم که می‌تواند ۱۰۰ کیلوگرم را در مدار قرار دهد و تا پایان دولت به ۵۰۰ و ۶۰۰ کیلوگرم خواهیم رسید.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توانمندی ایران در ۳ حوزه فناوری‌های فضایی
به اعتقاد محققان حوزه فضایی، ایران در حوزه‌های "توسعه خدمات و نرم‌افزار"، "توان پرتاب کشور" و "ماهواره و ماهواره‌سازی" دستاورد‌های قابل توجهی داشته است که هم بومی‌سازی فناوری‌های این حوزه پیگیری شده است و هم رفع نیاز‌های فوری کشور و در این مسیر نیازمند همکاری با سایر کشور‌ها هستیم؛ نیازی که موجب شد ما نقاط مداری را از دست دهیم.
در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری انجام شد؛
تدوین بسته سیاستی نخبگان توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک
در پی ارجاع ماموریت بررسی مسائل نخبگان در کشور از سوی رئیس‌جمهور به مرکز بررسی‌های استراتژیک نشستی پیرامون این موضوع با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک، وزرای علوم و بهداشت، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس جهاد دانشگاهی برگزار شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
مشکلات زیرساختی در پیام‌رسان‌های داخلی
عدم ظرفیت کافی برای کاربران؛
در اعطای جایزه جشنواره رویان تغییراتی صورت گرفته است
رئیس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی؛
موج مهاجرت متخصصان صنعت IT از ایران
استقبال کشور‌های عربی از نیروی کار ایرانی؛
نقد و بررسی
هفت نکته در خصوص دانش بنیان‌ها و کوچ جمعی نخبگان فناوری
دوگانه دانش‌بنیان رانتی ـ کارآفرین واقعی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها