پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سیاه چاله نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی!
دانش‌بنیان‌ها سال ۱۴۰۱ را چگونه گذراندند؟
اشباع از قانون ، خالی از حمایت؛
pic
اعطای ۲۰ قطعه سکه بهار آزادی به برگزیدگان نشان عالی دانش
در آیین اعطای نخستین نشان عالی دانش در نماد آموزش عالی ایران به برگزیدگان نخستین نماد نشان عالی دانش در نماد آموزش عالی ایران، علاوه بر لوح تقدیر و نشان عالی دانش، ۲۰ قطعه سکه بهار آزادی اهدا شد.
پژوهشکده حکمرانی دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد
طی مراسمی با حضور مسئولان فارس، پژوهشکده حکمرانی دانشگاه شیراز و مدرسه حکمرانی شهید بهشتی استانداری فارس رسما افتتاح شد و آغاز به کار کرد.
جذب انبوه و بی‌برنامه دانشجوی خارجی موجب مدرک فروشی می‌شود + فیلم
حجت‌الاسلام عبدالهادی مسعودی، رئیس دانشگاه قرآن و حدیث گفت: هنوز جذب دانشجوی خارجی نداشته‌ایم، زیرا به جذب انبوه دانشجوی خارجی معتقد نیستیم و زیرساخت‌های آموزشی، فرهنگی و رفاهی آن فراهم نشده است. اگر بدون برنامه اقدام کنیم، به دانشگاهی مدرک‌فروش تبدیل می‌شویم.
امضا تفاهم نامه همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام
تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، فناورانه و پژوهشی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام توسط دکتر حسن زمانیان معاون وزیر علوم و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و مهندس اکبر قنبرپور مدیر عامل منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام منعقد شد.
گزارشی از آخرین وضعیت ۱۰ پروژه مهم فضایی کشور در سال 1402
رئیس سازمان فضایی ایران با تشریح وضعیت ۱۰ پروژه مهم فضایی گفت: فرآیند طراحی و ساخت ماهواره ایرانست ۱ که یک ماهواره مخابراتی با قابلیت کار در ارتفاعات بالاست، امسال توسط نخبگان آغاز می شود.
بروز رسانی سند نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور و دنیا +کدام سند علمی آقای خسروپناه
عبدالحسین خسروپناه؛ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را انسانی معقول و کم زاویه می‌شناسیم. بدون تعارف از ایشان می‌پرسیم از کدام سند جامع علمی کشور صحبت می‌کنند؟ چه کسی عملکرد این سند تا زمان حاضر را رصد کرد. ما درباره پیشرفت علمی کشور بشدت نگران بوده و از این حجم صوری بازی و نمایش دلگیر بوده و هشدار می‌دهیم. چرا نباید مولفین و اجرا کنندگان سند جامع علمی کشور به اتهام قصور، تقصیر و اهمال دادگاهی شوند؟
همایش بزرگداشت دکتر محمود بهزاد پدر زیست‌شناسی مدرن ایران در رشت
رییس بنیاد ملی توسعه پایدار ایران گفت: به رغم تاریخ کهن و منابع بسیار در گیلان، این استان سومین استان کشور تحت پوشش کمیته امداد است.
روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون رئیس‌جمهوری درباره گذشته عملکردی خاوازی چه می‌داند و با چه استدلالی، حکم انتصاب زده؟
خاوازی را به جرات می‌توان بعنوان یکی از افراد مسئول در انحراف بخش کشاورزی از روند توسعه‌ای خود دانست. برای اثبات این حرف حاضریم با خود ایشان مناظره کنیم (البته اگر جرات مناظره و پاسخگویی به عملکرد دوره وزارت خود را دارد). بعد شاهد آنیم که روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری طی حکمی کاظم خاوازی وزیر سابق کشاورزی را به عنوان دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان غذا و کشاورزی این معاونت منصوب می‌کند؟ آقای دهقانی فیروزابادی، واقعا متوجه هستی چه می‌کنی؟ حتما بعد از این مرحله هم قرار است پروزه تطهیر ساداتی نزاد را دنباله گیری کنید؟
وزیر ارتباطات چه کار داری می کنی؟
مشکلات تغییر ساعت گوشی‌ها حل شدنی نیست؟
برخی کاربران که پس از تعطیلات نوروز در انتظار حل مشکلات مربوط به تغییر ساعت وسایل الکترونیکی خود بودند، به تازگی اعلام کرده‌اند که با تنظیم دستی ساعت، همچنان با چالش برای استفاده از اپلیکیشن‌های کاربردی از جمله نرم‌افزار‌های بانکی خود مواجه شده‌اند.
از ۷۰ استاد یک دانشکده، ۳۰ نفر مهاجرت کرده‌اند
سمنانیان رییس اسبق دانشگاه تربیت مدرس با انتقاد می‌گوید: در یک دانشکده دانشگاه تهران از ۷۰ استاد، حدود سی نفر مهاجرت کرده اند و تعدادی از بقیه هم درصدد مهاجرت هستند. این‌ها افرادی هستند که مملکت خود را دوست دارند، اما شرایط مناسبی ندارند.
صحبت‌های انتقادی علی اکبر صالحی و الزام به حذف پوپولیست‌های بی خاصیت از نظام تصمیم گیری در جمهوری اسلامی ایران
سال‌های سال است که کشور را دو دستی و بشکل گام به گام، تسلیم جریان مدیریتی پوپولیستی چپ و راست کرده ایم و دود و درد را تحمل می‌کنیم و گویا قصد تغییر نیز در مملکت امام زمانی نداریم. آخر، بی خاصیت را چه به تصمیم گیری و تصمیم سازی؟ منفعت طلب‌های حراف شعارگرا را چه به صحبت درباره نخبگان و جریان نخبگانی کشور؟ دهان گشاد‌هایی که با کمترین حرف، می‌گویند نمی‌خواهید جمع کنید بروید! گام دوم انقلاب، زمان جمع کردن کاسه و کوزه این جماعت احمق از همه جا بی خبر وامانده در خود است. از حالا قاعده بازی احیای مجدد تمدن اسلامی - ایرانی است. اگر می‌توانید زحمت بکشید و موثر باشید، قدم تان روی چشم. اگر قصد تداوم مفت خوری و مفت گویی دارید، ریشه هایتان را تک به تک بیرون می‌کشیم. نمی‌توانید تحمل کنید، جمع کنید از کشور بروید. شمایانی که صد‌ها هزار نخبه این کشور را فراری دادید و آواره کردید، منتظر باشید که نوبت آواره کردن خودتان رسیده است.
تسهیلات حمایتی بانک ملی از دانش بنیان ها؛
دهنوی: حمایت بانک ملی ایران، زمینه تحول شرکت‌های دانش بنیان
سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در «آیین انعقاد قرارداد اعطای تسهیلات تبصره ۱۶ قانون بودجه بین بانک ملی ایران و صندوق‌های غیر دولتی پژوهش و فناوری» گفت: مقام معظم رهبری از زمانی که گفتمان تولید ثروت و دانش از طریق شرکت‌های دانش بنیان هنوز حتی در محافل دانشگاهی مطرح نبود، به تنهایی این موضوع را مورد پیگیری موکد قرار دادند تا اینکه حمایت از دانش بنیان‌ها تبدیل به گفتمان قالب در همه ارکان کشور شد.نماینده مردم تهران با ابراز خشنودی از اقدام بانک ملی ایران برای اعطای تسهیلات به ۲۸ صندوق پژوهش و فناوری، گفت: رویکرد بانک ملی ایران گام موثری برای تضمین‌های مالی و نوآوری در اقتصاد کشور است. این تفاهمنامه می‌تواند با مشارکت همه ذی نفعان اقتصاد نوآوری و دیجیتال، موجب تقویت فرآیندی شود که به توانمندسازی اقتصاد ایران منجر می‌شود.
نخبگان ما دارند مهاجرت می کنند، شما نخبه غیربومی جذب می کنید؟!
ادعای هدفمندتر شدن ساختار و روند حمایت از نخبگان غیر ایرانی؟ ً! + ابلاغ آئین نامه
امیرحسین میرآبادی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در برنامه صبح بخیر ایران با اشاره به ابلاغ آیین نامه «حمایت از نخبگان غیرایرانی»، گفت: در کشور‌های مختلف برنامه‌های متنوعی برای استفاده از ظرفیت و توانمندی متخصصان و نخبگانی که تابعیت آن کشور را ندارند وجود دارد که این برنامه‌ها به نوعی فضای نخبگی در آن کشور را برای افراد غیربومی جذاب می‌کند. گفتنی است معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور چندی پیش اعلام کرد در هر کجای دنیا نخبه نابغه‌ای که علاقه‌مند به کار در ایران باشد، مورد احترام، توجه و حمایت آن‌ها خواهد بود. این درحالی است که براساس آمارها، نخبگان ایرانی مهاجرت را به ماندن در ایران ترجیح می‌دهند.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سید محمدصادق موحد معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، آشنا کردن مستعدان برتر با نیاز‌ها و مسائل جامعه و صنعت همچنین ترغیب و توانمندسازی افراد و انجام کار گروهی را از جمله اهداف طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان دانست.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
دانشمندان جوان ما با تولید واکسن کرونا برای کشور افتخارآفرینی کردند
ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور با اشاره به دستاورد‌های ایران در حوزه‌های پزشکی بویژه تولید ۹۰ درصد دارو‌های مورد نیاز در داخل کشور و توانمندی در تولید و صادرات واکسن گفت: ما باید مرجعیت علمی کشور را حفظ کنیم و ارتقاء دهیم و به افزایش بهره‌وری در این زمینه فکر کنیم.
گام نخست واکنش ایران به اقدام نشریه فرانسوی؛
انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران تعطیل شد
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام موهن نشریه بدنام فرانسوی در زیرپاگذاشتن موازین شناخته شده اخلاقی، تعدی ددمنشانه به مقدسات دینی، هتک ساحت مرجعیت سیاسی و مذهبی و نیز اهانت به نماد‌های حاکمیتی و ارزش‌های ملی کشورمان بیانیه‌ای منتشر کرد.
برنامه های بانک ملی برای اقتصاد دانش بنیان؛
ملی تک می‌تواند نقطه عطف توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور باشد
عضو هیات عامل و معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران در رویداد بزرگ نوآوری باز گروه توسعه ملی (ملی تک) که از امروز تا ۲۲ دی ماه در دانشگاه صنعتی شریف آغاز شده است، گفت: یکی از اقدامات مهم بانک ملی ایران برای ایجاد پیوند میان صنعت و دانشگاه، ایجاد مرکز نوآوری فینوداد است و اگر بتوانیم در حوزه‌های صنعت در کنار گروه توسعه ملی نیز باشیم، قطعا این آغاز و رویداد ملی تک می‌تواند منشاء خیری برای اقتصاد دانش بنیان کشور باشد.
مردم خواستند از چاله فیلترینگ بیرون بیایند، افتادند توی چاه بدافزار
محدودیت‌های اینترنتی، اما نه تنها باعث نشد تا کاربران از استفاده اینترنت بین‌الملل دست بکشند، این در حالی است که کاربران بدون استفاده از فیلترشکن‌ها امکان دسترسی به اینترنت آزاد را ندارند. آمار‌های گوگل‌پلی نیز نشان می‌دهد در این مدت فیلترشکن‌ها برای کاربران ایرانی جزو پر دانلودترین اپلیکیشن‌ها بوده‌اند. استفاده از فیلترشکن‌های گوناگون تنها برای چند لحظه استفاده از اینترنت بین‌الملل باعث شده کاربران بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی هرگونه اپلیکیشنی را روی تلفن‌های همراه خود نصب کنند.
انجام طرح‌های تحقیقاتی بین‌المللی باید با اولویت رفع مسائل کشور به فرهنگ تبدیل شود
دکتر جواد محمدی رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری مقاله‌محوری را در مراکز آموزش عالی به‌ویژه پژوهشگاه‌ها مهم‌ترین مشکل پژوهش دانست و گفت: انجام طرح‌های تحقیقاتی گسترده و بین‌المللی باید با اولویت رفع مسائل کشور، به فرهنگ تبدیل شود.
همکاری مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و با هلدینگ‌های دانش‌بنیان
تفاهم‌نامه همکاری چهار جانبه میان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، هلدینگ دانش بنیان گسترش علوم زیستی (لیدکو)، شرکت پلاسکوکار سایپا و شتابدهنده دانش‌بنیان توسعه فناوری‌های نوین ایرانیان (لیداکس) منعقد شد.
همگرایی ۳۴۵ اقتصاددانان نهادگرا و اقتصاد آزاد، برای مطالبه آزادی داود سوری
با وجود آنکه دکتر داود سوری در طیف بندی رسانه‌ای در زمره اقتصاددانانی قلمداد می‌شود که در سمت جریان طرفدار اقتصاد آزاد قرار می‌گیرد، اما بسیاری از اقتصاددانان مرسوم به نهادگرا خواستار آزادی او شده اند. بیش از ۳۴۵ تن از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی و رسانه‌ای در نامه‌ای مشترک خواستار آزادی دکتر داود سوری شده اند.
آقای سخنگوی محترم دولت، توسعه عقلانیت می‌خواهد نه شعاردرمانی، به دین و کشورت خیانت نکن
علی بهادری جهرمی را سال هاست می‌شناسیم و در کنار منظومه فکری، حتی تا اندازه‌ای به خلقیات او هم آشنا هستیم. آیا سخنگوی محترم نمی‌دانند که کشور با شعار درمانی با توجیه، ممانعت از سیاه نمایی یا هر کوفت و زهر مار دیگر، به جایی نمی‌رسد؟ آیا آقای حقوق دادن نمی‌دانند که پیکره توسعه‌ای و بنیان‌های سیاسی-مدیریتی کشور چه لطمه‌هایی از چهارگروه متعصبین، منتفعین، منافقین و نفوذی‌ها می‌خورد؟ چرا غلو می‌کنی؟ چرا جهت دهی نادرست ایجاد می‌کنی؟ چرا طوری صحبت می‌کنی که حتی مسئله برای بزرگان نظام شائبه دار و شبهه ناک شود؟ تا کی باید اجازه بدهیم جنس چینی را در لوای تولید دانش بنیان به خورد کشور بدهند و یک آب هم روی آن. تا کی اتوبوس اتوبوس بفرستیم و تاکسی برگردانیم و بگوئیم جذب داخلی نخبگان؟ تاکی مواد اولیه و قطعه وارد کنیم و روی هم سوار کنیم و بگوئیم خودمان ساخته ایم؟ چرا برای پیدا کردن زبان مشترک، با آمار حرف نمی‌زنید؟ آقای سخنگو، وظیفه شما صحبت کردن متعهدانه، جهت دهنده، امید بخش و الزاما توسعه گرا است، نه غلو و حاشیه گویی و شعار درمانی. به حرمت این آب و خاک، لطفا صادقانه‌تر و اثرگذار صحبت کن.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراورده بافت ایرانیان خبر داد؛
محصولات پیوندی بافت انسانی با قیمت ۹۰ درصد ارزانتر از نمونه خارجی بومی‌سازی شد
محققان یک شرکت دانش بنیان کشورمان موفق شدند محصولات استخوانی آلوگرافت را از بافت اهداکننده مرگ مغزی و فوت شدگان با قیمت ۹۰ درصد ارزان‌تر از نمونه خارجی به بافت قابل پیوند تبدیل کنند.
به‌زودی درباره آینده فعالیت این مسیریاب اطلاع‌رسانی خواهد شد؛
بیانیه مسیریاب بلد در خصوص مشکلات اینترنت و سختی خدمات رسانی‌ها
متاسفانه مشکلات ایجاد شده در کشور و کم تدبیری‌ها در مدیریت و برخورد با زیر ساخت‌هایی نظیر اینترنت باعث شده که بخشی از استارت آپ‌ها، دچار انواع مشکلات گردند. طبق آخرین اخبار دریافتی، مسیریاب بلد با انتشار اطلاعیه‌ای بیان داشته است که مشکلات اینترنتی اخیر روی روند خدمات رسانی شان بشدت اثر نامطلوب گذاشته و امکان خدمات رسانی موثر را ،از آن‌ها سلب نموده است. تا جایی که صرفا تا پایان سال اقدام به خدمات رسانی نموده و در سال بعد، نیازمند بازاندیشی در روند ارایه خدمات خواهند بود. برخی از منتقدین انتشار این بیانیه را نوعی هوشمندی همزمان گروه هزاردستان برای جذب کمک های مالی دولت، تبلیغ گسترده اپلیکیشن بشکلی رایگان و افزایش تعهد مشتریان به این اپلیکیشن ارزیابی کرده اند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
آیا المپیاد‌های علمی مفیدند؟
رقابت در آموزش و پرورش جهانی؛
به اسم توسعه علمی و واقعیتی بنام چاپیدن مقاله تا حل مساله ؟
علم سنجی، واقعیتی که در کمتر جایی دکان دارد؛
چشم‌انداز متاورس تا ۲۰۲۴
دنیای جانشین واقعیت؛
گزارشی هشدار دهنده از شاخص جهانی دانش و الزامات تأملی ما
شاخص های توسعه منابع انسانی هشدار می دهند؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
رونمایی از پردازنده کوانتومی؛ داستان «مستعان ۱۱۰» دوباره تکرار می‌شود؟
لزوم توضیح دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر؛
هفت زن تاثیرگذار دنیای فناوری IT و ICT
قدرتمندترین زنان اینترنت؛
نگاه جنگ افزارانه به اینترنت از چه رویکردی نشات می گیرد؟
کلید قطع اینترنت توی کیف رئیس جمهور امریکاست؟
ابلاغ ۱۴دستور رئیسی به وزیر علوم
در نظارت ستادی از وزارت علوم؛
نقد و بررسی
هفت نکته در خصوص دانش بنیان‌ها و کوچ جمعی نخبگان فناوری
دوگانه دانش‌بنیان رانتی ـ کارآفرین واقعی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها