پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سیاه چاله نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی!
دانش‌بنیان‌ها سال ۱۴۰۱ را چگونه گذراندند؟
اشباع از قانون ، خالی از حمایت؛
pic
پالایشگاه های کرمانشاه و لاوان، پیشرو در نوسازی مبتنی بر توانمندی داخلی:
انعقاد قراداد ارتقای کیفی نفت کوره شرکت پالایش نفت کرمانشاه با حضور معاون رئیس جمهور
آیین رسمی امضای قرارداد ارتقای کیفی نفت کوره تولیدی پالایشگاه‌های نفت کرمانشاه و لاوان با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، حمیدرضا زیدی‌فرد معاون وزیر در امور مهندسی، پژوهش و فناوری، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، جمعی از مدیران پالایشگاهی و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد. معاون وزير نفت در اين جلسه ضمن تاكيد بر رسيدن به سطح دانش فنی در همه حوزه هاي کیفی‌سازی و کمّی‌سازی شركتهاي پالايشی كشور، يادآورشد که یکی از چالش‌های کشور بحث نفت‌کوره بود كه خوشبختانه امروز شاهد برداشتن گامي موثر در اين مسير توسط پالايشگاه كرمانشاه و لاوان هستيم. این دو پالایشگاه نخستین شرکت‌هایی هستند که به دانش فنی داخلی در حوزه نفت کوره اعتماد کردند و برای این مجموعه‌ها استقرار دانش‌فنی داخلی باعث افتخار است .
مدیرعامل شرکت یکتا کارآمدان توسعه آریا:
راه‌اندازی خط تولید خودکار پنل خورشیدی در کشور
متخصصان شرکت دانش بنیان یکتا کارآمدان توسعه آریا موفق به ساخت و راه اندازی خط تولید خودکار پنل‌های خورشیدی در کشور شدند. در این خط تولیدی از فناوری‌های مختلفی شامل کنترل یکپارچه دستگاه توسط PLC۱۲۰۰ زیمنس، سنجش دما توسط سنسورهای پلاتینیوم PT۱۰۰، ایجاد مکش بستر توسط ساید چنل دبی بالا، ایجاد مکش موضعی جهت برداشتن سلول های خورشیدی توسط شیر های ونتوری FESTO، سازه آلومینیوم مهندسی، ایجاد حرکات خطی و دورانی توسط سه سرو موتور استفاده شده است.
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان:
تبیین چرایی مهاجرت ۷۰ درصدی نخبگان از خوزستان
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان مدعی شده است که مخاطرات زیست محیطی به عنوان یکی از عوامل اصلی مهاجرت ۷۰ درصد نخبگان در استان خوزستان محسوب می‌شود. برای مقابله با مخاطرات زیست محیطی و جلوگیری از مهاجرت نخبگان در استان خوزستان، نیاز به همکاری و هماهنگی بین نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی، صنعت و جامعه عمومی است. این تدابیر باید به صورت همزمان و پیوسته اجرایی شود.
اولویت های یکسال اخیر معاونت علمی چه بوده است؟
نگاهی به عملکرد یکسالۀ دهقانی فیروزآبادی در معاونت علمی
روز گذشته سالگرد برعهده گرفتن مسئولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان توسط روح‌الله دهقانی فیروزآبادی بود، در این گزارش مروری اجمالی بر کارنامۀ یکسالۀ معاون علمی دولت سیزدهم خواهیم داشت.
شناسایی ۵ مسئله اولویت‌دار همراه با ۲۱ راهکار در نظام آموزش عالی + ضرورت پاسخگویی رشید حاجی خواجه لو
رییس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت، پنج مسئله اصلی آموزش عالی را آمایش، ارتباط دانشگاه با صنعت، نظام تأمین مالی، نظام ارتقای اساتید و نظام حکمرانی دانشگاه‌ها اعلام کرد و گفت: بر اساس این موارد، ۲۱ راهکار شناسایی شده که ۱۶ راهبرد در سطح وزارتخانه و باقی فراوزارتخانه‌ای است. برخی از نکات و نقدهای وارده بر تحلیل ارایه شده توسط ایشان ،کم توجهی به جایگاه و گرایش دانش اموزان برای ورود به دانشگاه، تاکید بر تداوم وضع موجود وظیفه مندی های اساتید و حساسیت پائین به ماموریت دهی به دانشگاه ها و مکلف سازی اساتید ، جایگاه نظام پارادایمیک ، نظریه پرداری و کرسی های آزاد اندیشی و فرآیند اندیشه ورزی در دانشگاه ها ، گفتمان سازی یا رابطه قدرت و شناخت ، نسل چهارم شناخت یا رابطه دین و علم ، دانشگاه و تمدن سازی اسلامی ایرانی است. منتظر دریافت توضیحات هستیم.
خروج نخبگان از کشور تا دو برابر افزایش یافته است
روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، با انتقاد از عدم تخصیص نیم‌درصد از بودجه عمومی کشور به صندوق نوآوری و شکوفایی، مهاجرت نخبگان را ازتبعات عدم تخصیص بودجه به این صندوق دانست.معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حال حاضر شیب خروج نخبگان از کشور را می‌بینیم و از الان احساس می‌کنیم که باید برای دو سال آینده برنامه جدی داشت.
علیرضا زرگر بنیان‌گذار و مدیر جایزه مهرگان:
اعلام فهرست نهایی جایزه مهرگان علم در حوزه محیط زیست
هفت کتاب علمی - زیست‌محیطی مرحله نهایی جایزه مهرگان علم، پس از چند مرحله داوری از میان ۱۶۵ عنوان کتاب چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ انتخاب و به فهرست نهایی راه یافته است. پنج نامزد دریافت جایزه مهرگان علم برای یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست نیز از میان گروه بزرگی از کنشگران، محیط‌بانان، استادان و مروجان فرهنگ شناخت و پاسداری از محیط زیست ایران انتخاب شده‌اند که هر یک با ازخودگذشتگی و تلاش بی‌وقفه، نقش تعیین‌کننده‌ای در احیا و حفظ محیط زیست ایران ایفا کرده‌اند.
تحلیل وضعیت بخش کشاورزی با ماهواره های سنجش گر داخلی:
جزئیات پایش محصولات کشاورزی و سطح زیرکشت کشور با تصاویر ماهواره‌‌های ایرانی
پایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی کشورمان از جمله محصولات برنج، جو و گندم با تصاویر دریافتی از ماهواره‌ای ایرانی آغاز شده است؛ حسن سالاریه؛ رئیس سازمان فضایی ایران بیان داشته است که امسال برای نخستین بار برآورد سطح زیرکشت برنج کشور قبل از فصل برداشت با دقت ۹۰ درصد به وزارت جهاد کشاورزی گزارش خواهد شد و سازمان فضایی ایران می‌تواند در مدیریت استراتژیک محصولات استراتژیک کشاورزی کمک کند.
برگزاری ششمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانشی (KM۴D) با رویکرد سرمایه دانشی
ششمین دوره کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانشی کشور در تاریخ ۱۹ مهرماه‌۱۴۰۲ با حضور رئیس انجمن مدیریت ایران، جمعی از استادان، فرهیختگان و پژوهشگران حوزه مدیریت دانشی با اهداف توسعه و اعتلای سرمایه انسانی سازمان، بهبود بهره‌وری سرمایه انسانی از طریق کسب تجارب برتر و تعمیق کارکرد‌های سرمایه دانشی در اقتصاد دانش‌بنیان، در محل دانشگاه خاتم برگزار شد. دکتر مجید قاسمی در این کنفرانس بیان داشت که گسترش سریع دانش و اتکای فزاینده به رایانه‌ها و تجزیه‌و‎تحلیل کلان‌داده‌ها و خودکارسازی، اقتصاد جهان توسعه‌یافته را به نوعی خاص از اقتصاد تغییر داده که وابستگی بالایی به سرمایه فکری و مهارت‌ها نشان داده و به فرایند تولید وابستگی کمتری دارد. در بخشی از این مراسم، دکتر برندنر رئیس انجمن مدیریت دانش اتریش سخنرانی خود را با موضوع Knowledge Management in sustainable Relationships between countries انجام داد.
برپایی نمایشگاه معرفی توانمندی‌ها و دستاورد‌های تحقیق و توسعه در شرکت ها‌ی تابعه هلدینگ فناپ
دکتر مجید قاسمی رئیس دانشگاه خاتم در بازدید از نمایشگاه «رادار ۲۰۲۳» که برای معرفی توانمندی‌ها و دستاورد‌های تحقیق و توسعه در شرکت ها‌ی هلدینگ فناپ برپا شده بود، این شرکت را موجودی برخاسته از اراده، عشق و تعهد جوانان به آینده کشور دانست. لازم به توضیح است که این نمایشگاه پیش از ظهر روز دوشنبه ۲۴ مهرماه ۱۴۰۲ با حضور دکتر مجید قاسمی رئیس دانشگاه خاتم، سورنا ستاری، مشاور عالی در امور توسعه دانشگاه صنعتی شریف، شهاب جوانمردی مدیرعامل فناپ و جمعی از مسئولان شرکت ها‌ی این هلدینگ در دانشگاه خاتم افتتاح شد.
اختصاص نوبل اقتصادی ۲۰۲۳ به خانم کلودیا گلدین اقتصاددان آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد
جایزهٔ علوم اقتصادی نوبل ۲۰۲۳ به یک اقتصاددان آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد به نام کلودیا گلدین رسید. نوبل پارسال هم به ۳ اقتصاددان آمریکایی رسیده بود.
حضور معاون وزیر علوم در گردهمایی منطقه‌ای انجمن جهانی سازمان‌های تحقیقات فناوری و صنعتی (WAITRO)
دکتر حسن زمانیان، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با سفر به ترکیه از چندین مرکز پژوهشی و دانشگاه برتر این کشور بازدید و با روسای آنان دیدار و گفتگو کرد. این سفر به دعوت رییس شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه «توبیتاک» (TUBITAK) که اصلی‌ترین نهاد ملی تحقیق و توسعه این کشور است، انجام شد و مقدمات آن را مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم فراهم کرد.
آویز تریپ بازی علمی ، حقوق هیات علمی ات رو بگیر و حالش رو ببر و مقاله تولید کن + خاک بر سر کودن بعضی مثلا دکترهای بی تفاوت به منافع ملی
کشور دچار نوعی جنون مقاله نویسی علمی- پژوهشی و چاپ در مجلات گرید دار داخلی و خارجی شده است. مقالاتی که عموما پایان نامه محور بوده و فاقد پختگی ها‌ی لازم هستند (هر دانشگاه داخلی به این گذاره اعتراض دارد اعلام کند تا با بررسی و انتخاب ۱۰۰ پایان نامه تحصیلات تکمیلی از دانشگاه شان روسیاه شان کنیم). گویا علم و پیشرفت علمی با محوریت مقالات علمی- پژوهشی محقق می‌شود. جمع اوری داده‌ها و چاپ مقاله در ایران هم داستان‌ها دارد. کاسبی ۲۰-۳۰ میلیون تومانی برای اخذ پذیرش و چاپ در برخی مجلات تا چاپ ۵۰-۷۰ میلیون تومانی در مجلات ISI (باز هم اگر کسی مدعی است، پا جلو بگذارد ثابت کنیم). سرانگشتی حساب کنیم تا مشتری شوید. مقاله‌ای ۵۰ میلیون تومان یا هزار دلار. با ۳۶ میلیون دلار، می‌توان ۳۶ هزار مقاله رسمی برای کشور و به اسم کشور چاپ کرد. خجالت نمی‌کشیم از این حد افتضاح با پوشش علم. شرم نمی‌کنیم که اسم این شاخص را توسعه علمی بگذاریم؟ پلشتی کار به حدی بالا امده که بخشی از جریان علمی کشور تبدیل شده است به آویز تریپ بازی علمی، گرفتن حقوق هیات علمی و چاپ مقاله توسط دانشجویان. احتمالا آقای وزیر عتف جناب دکتر زلفی گل، صحبتی در این خصوص ندارند؟ متمایل به مناظره نیستند؟ جوابیه‌ای نمی‌خواهند برای تنویر افکار عمومی برایمان بفرستند؟ و.. پاسخ همه این موارد منفی است، چون اصل ماجرا درست است و مدیران علمی ما، جرات صحبت و لایه برداری از این باتلاق را ندارند. با هر مقام علمی دارای پست موثر مدیریت علمی در کشور حاضر به مناظره در مکان و نهاد علمی خودشان هستیم (ما می‌اییم).
کاهش سهم زبان فارسی در محتوای وب دنیا از ۲/۶ درصد به ۱/۶ درصد
جایگاه زبان فارسی در میان زبان‌های پرکاربرد وب در سال ۱۴۰۰ دو پله و در سال ۱۴۰۱ تقریباً پنج پله کاهش یافت. در واقع، در سال مرداد ۱۴۰۰ بود که مقام‌های دولتی و کاربران فضای مجازی فارسی به کسب جایگاه پنجم میان زبان‌های پرکاربرد وب واکنش نشان دادند و کسب این جایگاه را نشان از «رشد شتابان خط و زبان فارسی در اینترنت» می‌دانستند، این جایگاه در دو سال گذشته روندی نزولی داشته است.
وضع پرابهام دیپلماسی رسمی و صحبت از دیپلماسی عمومی در ۱۴ دانشگاه برتر ؟
توافق ۱۴ دانشگاه برتر کشور برای شکل‌گیری دیپلماسی علمی یکپارچه : شوخی و حاشیه گرایی، یا واقعیت؟
ما دیپلماسی را توان نشان دادن قدرت به حریف ، بدون آنکه او احساس خطر کند، تعریف می کنیم که به دو شاخه دیپلماسی رسمی و غیر رسمی( ورزش ، علمی، هنر، صنفی و نهادی و نظایر آنها)، تقسیم بندی می شود. خبر می رسد که سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران عصر یکشنبه ۵ شهریور ماه در همایش رؤسا و مسئولان بین‌الملل دانشگاه‌ها با عنوان «دیپلماسی علمی در سیاست خارجی؛ ظرفیت‌ها و رویکردها» که در وزارت امور خارجه برگزار شد،بحث دیپلماسی علمی یکپارچه با همکاری ۱۴ دانشگاه را به میان کشیده است. از نامبرده باید پرسید که وقتی آموزش عالی کشور در موج دوم تحولات( دانشگاه پژوهش محور) در جا می زند و توان رسیدن به موج سوم(دانشگاه کارآفرین) را ندارد، وقتی افول نظام آموزش عالی کشور بدلیل انواع سهمیه های دانشجویی و هیات علمی قابل پیش بینی است، وقتی دیپلماسی رسمی کشور از مجرای وزارت امور خارجه، انسجام لازم را ندارد، شما از اجرای کدام دیپلماسی عمومی( شاخه دیپلماسی علمی)برای تحقق کدامین اهداف ، حرف می زنید؟ قصد صحبت گل درشت و پر کردن وقت جلسه را داری یا قصد دارید برای تامین منافع ملی کشورت کاری انجام دهی؟ آقای مقیمی عزیز، شاید این حرف ها دهن خیلی ها را باز نگاه دارد، اما ورای حدیث نفس( ان شاالله) ، در جیب کوچک شلوار ما هم جای ندارد اخوی.پرداختن به اولویت ها در انجام وظایف یادت نرود. مخاطرات منجر به افول توانمندی علمی کشور،جدی است . مردانه پای این کار قرار بگیر و با این چالش دست و پنجه نرم کن تا ان شاالله کم رنگ و بی رنگ شود.
بیانیه مشترک پنج انجمن روان‌شناسی کشور در خصوص عدم همراهی با انتخابات ۲۷ مرداد و علل آن
بیانیه مشترک پنج انجمن روان‌شناسی کشور در خصوص عدم همراهی با انتخابات ۲۷ مرداد شورای مرکزی و هیات بازرسان منتشر شد. علت انتشار این بیانیه، تعریف و اضافه شدن «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به مراجع تأیید صلاحیت نامزد‌های انتخابات شورای مرکزی و بازرسان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در قالب ابلاغیه معاونت حقوقی ریاست جمهوری است. لازم به توضیح است که از ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ نیز کارزاری با عنوان درخواست استقلال سازمان نظام روانشناسی - مشاوره (عدم ورود دولت به بخش صنفی و انتخاب مسئولین شایسته محور)، در این خصوص راه اندازی شده است. در بازه زمانی ۶ الی ۱۳ تیرماه ۲۳۸ نفر برای شرکت در انتخابات (منجمله ۵۰ عضو هیات علمی دانشگاه) پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام روانشناسی مشاوره ثبت نام کرده و این انتخابات قرار است که در ۲۷ مردادماه سال جاری برگزار شد.
اشتعال ۱۰ هزار نفر در پارک پردیس تا پایان سال جاری
رییس پارک علم و فناوری پردیس گفت: در حال حاضر ۵۰۰ شرکت در فضای پارک مستقر شده و تا پایان سال حدود ۱۰ هزار نفر در پارک مشغول به فعالیت می‌شوند.
از «فرار مغزها» رسیدم به فاجعه فرار دانش‌بنیان‌ها!
روزنامه خراسان نوشت: از گذشته به درد مهاجرت نخبگان و متخصصان یا « فرار مغزها » مبتلا بودیم اما حالا به دردی عمیق‌تر گرفتار شدیم؛ فرار شرکت‌های دانش بنیان!
اگر توان و عُرضه راه اندازی رقبایی قوی برای استارتاپ‌ها از سوی جریان‌های انقلابی را داری، معطل نکن، اگر نه شعار نده و سکوت کن
روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ، اخیرا بیان داشته است که برخی استارت‌آپ‌ها ناهنجاری‌های فرهنگی دارند و باید برای آن‌ها رقبای انقلابی راه‌اندازی شود. سوال اینجاست که واقعا این طرز تفکر از کدام انحراف شناختی نشات گرفته است . مجموعه شما اگر چنین توانی داشت، خیانت کرده اید که رو نکردید و اجرایی ننمودید. اگر شعار می دهید و لوقوز خوانی می کنید، شایسته شما نیست. اگر دچار سیاست زدگی و درگیر حاشیه ها شده اید، توصیه می کنیم، بسرعت از این فضای مسئله دار فاصله بگیرید. ما می پذیریم که کشور بدلیل طرز تفکر برخی افراد خاص ، دچار چالش شده و نباید با کم سیاستی، قاطی برخی از جریانات شد.
گزارش یک دانشجوی ۱۸ساله که موجب استعفای رییس استنفورد شد
هشت ماه پیش «تئو بیکر»، دانشجوی ۱۸ ساله دانشگاه استنفورد گزارشی در روزنامه استنفورد دیلی (The Stanford Daily) در مورد دستکاری مقالاتی که رییس دانشگاه استنفورد در آن‌ها مشارکت داشته است، منتشر کرد. گزارشی که می‌تواند او را به جوان‌ترین برنده جایزه جورج پولک در تاریخ روزنامه‌نگاری آمریکا تبدیل کند در پی این گزارش، رییس دانشگاه استنفورد مجبور به استعفا شد؛ او هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که به خاطر خیر دانشگاه و به خاطر بحث در مورد توانایی مدیریت او، از ۳۱ آگوست (۹ شهریور) پست خود را ترک خواهد کرد، ولی به عنوان عضو هیئت‌علمی در دانشگاه باقی خواهد ماند.
راه یافتن طب سنتی به دانشگاه‌ها بعد از ۱۵۰ سال؛
ایران چهارمین کشور تولیدکننده علم در حوزه گیاهان دارویی
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: چهارمین کشور تولید کننده علم در حوزه گیاهان دارویی هستیم و این حاصل حرکت هوشمندانه تأسیس دانشگاه‌های طب سنتی است که اکنون اتفاق افتاد.
واقعا دهقانی فیروزآبادی متوجه نیست که قاعده فعالیت پارک‌های علم و فناوری آلمان با صوری گرایی‌های کشور ما، فرق می‌کند؟
معاون علمی رئیس جمهور با مقایسه شرایط ایران با آلمان در بحث پارک‌های علم و فناوری مدعی شده است در برخی حوزه‌ها نسبت به آلمانی‌ها ۳ برابر تجهیزات ساخت تولید داریم و در کشور ۷۰ پارک علم و فناوری وجود دارد؛ در کره جنوبی با آن همه تکنولوژی، شاهد فعالیت ۱۸ پارک علم و فناوری هستیم و... آقای فیروزآبادی، آن چیزی که تو از آن بعنوان قوت یاد می‌کنی، ما اسمش را می‌گذاریم صوری گرایی و فعالیت نمایشی و کم عمق. به خود بیا. دوره ویترین چینی مدیریتی تمام شده و افکار عمومی، عملکرد واقعی می‌خواهند. برای مردم بیان آمار و ارقام تورم از زبان بانک مرکزی و اقتصاد، ارزشی ندارد. مردم تورم را بر اساس مساحت سفره خودشان و قیمت نان و مرغ و تخم مرغ می‌فهمند.
آقای وزیر دفاع، رتبه نخست به کارگیری نخبگان در کشور مبارکتان و مبارکمان باشد، آیا به فکر پایمال شدن حق الناس توسط شرکت‌های تحت مدیریت تان هستید؟
امیر آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در نشست صمیمی با منتخبین نخبگان و خبرگان علمی کشور بیان داشت که وزارت دفاع رتبه اول به کارگیری نخبگان در کشور را دارد. خبر خوبی که مبارکشان و مبارکمان باشد ان شاالله. اما آیا وزیر محترم خبر از پایمال کردن حق الناس توسط برخی از شرکت‌های تحت پوشش در قلب پایتخت و فرودگاه مهرآباد آن هم به بهانه‌های واهی نظیر بررسی مالکیت، تعیین اولویت و تامین بودجه را دارند؟ معاونت حقوقی و دفتر املاک آن وزارتخانه محترم در جریان این سه کلید واژه از زمین‌های مهرآباد هستند. ان شاالله بدون نیاز به بازتر کردن موضوع یا انعکاس موضوع به دفتر مقام معظم رهبری، حقوق مردم بدون تهدید و ارعاب (اگر حفاظت وزارتخانه تمایل داشته باشند، سوابق تهدید و ارعاب مالکان با الفاظ مختلف بشکل تاریخی در قالب معرفی شاهد قابل ارایه است)، پرداخت شود. مشفقانه و سربسته عرض شد به حکم امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح نظام اداری.
درجلسه شورای سیاستگذاری فارابی مطرح شد:
نقش جشنواره فارابی در ارزیابی کیفیت علوم انسانی کشور
حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی بیان کرد: جشنواره بین‌المللی فارابی بی‌تردید مهمترین رویداد علمی دانشگاهی و حوزوی است که در هر سال در عالی‌ترین سطح برگزار می‌شود. رئیس پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی افزود: کیفیت بخشی به علوم انسانی، ایجاد نشاط و سرزندگی در فضای علمی، کمک به ایجاد جو مثبت رقابتی و پاسداشت و تکریم اساتید و محققان نظریه پردازان و نوآوران از جمله کارکرد‌های جشنواره بین المللی فارابی به شمار می‌رود.
یادداشت و دیدگاه ها
ضرورت ساده‌سازی و خبری‌سازی مقالات علمی
قابل فهم کردن و عام فهم کردن مقالات تخصصی؛
وضعیت امنیت سایبر کشور در وضعیت بغرنجی قرار دارد
نورصالحی، طراح سیستم‌های پیشرفته علم و فناوری:
آیا المپیاد‌های علمی مفیدند؟
رقابت در آموزش و پرورش جهانی؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نحستین کپسول زیستی بومی ایران آماده پرتاب به فضا
پیشرو بودن در فناوری با توسعه فضایی؛
نقد و بررسی
هفت نکته در خصوص دانش بنیان‌ها و کوچ جمعی نخبگان فناوری
دوگانه دانش‌بنیان رانتی ـ کارآفرین واقعی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها