پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
بشتابید بسوی دانش بنیان شدن، حتی تخلیه چاه و تولید گز!
معافیت‌های مالیاتی و تامین اعتبارات ارزان قیمت، دو عامل گرایش دهنده جامعه شرکتی کشور برای دانش بنیان شدن است. آنقدر سخت گرفتند که همه رمیدند، حال انقدر سهل گرفته اند که شرکت تخلیه چاه و تولید گز هم می‌خواهند دانش بنیان شوند؟ مشکل کجاست؟
همه طرح‌های عجیب اینترنتی در ایران؛
فیلترینگ مردم را به صیانت بدبین کرده است؟
یک کارشناس رسانه‌های نوین در مورد اجرای طرح‌های عجیب اینترنتی در ایران گفت: اگر چند سال پیش شبکه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌های محبوب اینترنتی یکی پس‌از دیگری فیلتر نمی‌شدند؛ اکنون طرحی مثل صیانت از فضای مجازی با چنین مخالفت‌های گسترده‌ای از سوی مردم روبه‌رو نمی‌شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
راه اندازی سندباکس گام مهمی در فضای تسهیل رگولاتوری و نظارت بر فعالیت‌های نوآورانه در صنایع مالی کشور است
رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی گفت: تردید ندارم که راه اندازی سندباکس گام مهمی در فضای تسهیل رگولاتوری و نظارت بر فعالیت های نوآورانه در صنایع مالی کشور و قدمی رو به جلو در راستای تحقق اقتصاد دیجیتالی و توسعه فضای کسب و کارهای فناور است و امیدوارم در ادامه این مسیر، اقدامات دیگری برای بهبود محیط کسب‌وکار انجام گیرد.
همکاری وزارت نفت و بانک توسعه صادرات؛
اعطای وام‌های ۹ درصدی به دانش‌بنیان‌های صنعت نفت
نخستین قرارداد ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و کوچک مورد تأیید صنعت نفت از سوی بانک توسعه صادرات به‌عنوان یکی از بانک‌های عامل دارای قرارداد با وزارت نفت امضا شد. بانک توسعه صادرات از محل منابع تلفیقی بانک و وزارت نفت مطابق جز یک بند (الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰، مبلغ ۹۲.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ سود ۹ درصد را به شرکت دانش‌بنیان کولر هوایی آبان اعطا می‌کند.
افتتاح دومین پردیس نوآوری و فناوری کشاورزی کشور در استان همدان
دومین پردیس نوآوری و فناوری کشاورزی با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، استاندار همدان، معاون پژوهشی معاونت تات وزارت جهاد کشاورزی و رئیس پارک علم و فناوری همدان با هدف حمایت از تولید دانش‌بنیان در بخش کشاورزی و حمایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در بخش کشاورزی با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی درهمدان، افتتاح شد.
واگذاری مطالعات از میدان‌محور به سمت فناوری‌محور؛
بازنگری در نحوه واگذاری مطالعه میدان‌های نفت و گاز به دانشگاه‌ها
معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت از بازنگری در نحوه واگذاری مطالعه میدان‌های نفت و گاز به دانشگاه‌های کشور خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم‌گیری‌ها، شکل واگذاری مطالعات به دانشگاه‌ها از میدان‌محور به سمت فناوری‌محور خواهد رفت.
رئیسی: به سرعت دست به کار شوید و هواپیمایی با ۷۲ سرنشین بسازید؟!
تحریم صنعت هوایی ایران، مسوولان کشور را از دیرباز به صرافت تولید هواپیمای مسافربری ایرانی انداخته و از دولت هاشمی رفسنجانی، تلاش برای تولید هواپیمایی به نام ایران ۱۴۰ در اصفهان آغاز شد. هر چند این هواپیمای ۵۲ نفره، نام ایران را یدک می‌کشید، ولی در واقع، مونتاژی از آنتونف ۱۴۰ اوکراین بود. ساخت هواپیمای داخلی از سال ۷۰ شنیده شد و شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) از سال ۷۲ طراحی اولیهء هواپیمای ایران ۱۴۰ را با همکاری آنتونف اوکراین آغاز کرد و از سال ۷۵ تولید رسمی آن آغاز شد، در حال حاضر فقط سه فروند از این نوع هواپیمای سبک در ناوگان هوایی کشور فعالیت دارند. حال رئیسی بنظر می‌رسد که قصد احیای مجدد همین هواپیما را دارد.
سازمان وظیفه عمومی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:
جایگزینی خدمت سربازی ۱۴۰۱ در قالب پروژه‌های تحقیقاتی
سازمان وظیفه عمومی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: موضوع طرح جایگزینی خدمت سربازی که با عنوان دوره پسادکتری اخیرا در رسانه‌ها مطرح شده از سنوات گذشته در قالب طرح پروژه‌های تحقیقاتی در حال اجرا است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عرضه اولین استارتاپ؛
عرضه اولیه تپسی در فرابورس
مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اتفاق بسیار بزرگی افتاده و عرضه تپسی شروع راه جدید در بازار سرمایه است. امیدواریم شاهد شکوفایی دانش‌بنیان‌ها باشیم. این موضوع اقتصاد را متحول کند.
رئیس سازمان جهاد خودکفایی نیروی دریایی سپاه؛
نیروی دریایی سپاه نوین‌ترین آزمایشگاه‌های غرب آسیا را دارد
سردار نظری گفت: نوین‌ترین آزمایشگاه‌های غرب آسیا را داریم که محصول خروجی یکی از کارگاه‌های نیروی دریایی سپاه، ساخت شناور‌های موشک‌انداز با سرعت ۹۰ نات دریایی است؛ اینکه یک شناور ۱۴ متری با سرعت ۹۰ نات قابلیت پرتاب موشک داشته باشد، در دنیا چنین فناوری‌ای وجود نداشته است.
برنامه معاونت علمی ریاست جمهوری برای تمرکز بر حوزه غذا
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از توجه ویژه به حوزه غذا در دوره جدید خبر داد و گفت: در دوره‌های قبلی تمرکز روی حوزه غذا نبود؛۶ سال پیش پروژه بزرگی را انجام دادیم و آزمایشگاهی را برای تشخیص بیش از ۴٠٠ سم جدید راه اندازی کردیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نامه سرگشاده ۱۴۰ جامعه شناس، روانشناس و روانپزشک برجسته ایران در حمایت از سعید مدنی+ اسامی امضاء کنندگان
۱۴۰ استاد دانشگاه، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی، انسان شناس، پزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی و روانپزشک برجسته کشور در حمایت از سعید مدنی خطاب به مسئولان نظام نامه نوشته و از مسئولان خواسته اند که روند برخورد با سعید مدنی، جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی را متوقف کنند.
نهایی‌سازی پیش‌نویس «سیاست‌های کلی نخبگان» درکمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام
نهایی‌سازی پیش‌نویس سیاست‌های کلی نخبگان در کمیته علمی، پژوهشی و فناوری کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.
انتصاب رئیس جدید پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی
وزیر علوم، تحقیقات و فنّاوری در حکمی دکتر مرتضی توکلی را به سمت «رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی» منصوب کرد.
ادغام گسترده سامانه ماهواره‌ای «بی دو» چین با صنایع مختلف
سامانه ناوبری ماهواره‌ای «بی دو» همچنین در دیگر زمینه‌ها از جمله رصد تغییرساختار و شکل سدها، راه‌اندازی پلتفرم‌های مدیریت و رصدِ حمل و نقل آوار‌های ناشی از ساخت و ساز در مناطق شهری و اندازه‌گیری ارتفاع «کوه ژومولانگما» یا همان اورست و ... به کار گرفته شده است.
ادعای تاثیر تحریم‌ها و کمبود قطعات بر ایجاد سه سانحه و شهادت شش خلبان ارتش
بار‌ها متذکر شدیم که جلوی ویترین چینی مدیریتی با هدف خودکفا نشان دادن‌های نمایشی منجر به خیانت به منافع ملی، تشدید دلالی‌های تحریم و ایجاد کننده انحراف نظر و تصمیم گیری نادرست توسط مسئولان رده بالای نظام بواسطه عادی نمایی اوضاع و القای توانمندی ساختگی را بگیرید. بار‌ها گفتیم که یکی از شگرد‌های مدیران ضعف در حوزه‌های مختلف همین است. بنظر می‌رسد، کسی نخواست بشنود و حتی ممکن است نسبت به ما گمان بد هم برده باشند. خلبان حیدریان (خلبان بازنشسته ارتش) مدعی شده است که تحریم‌های فنی یکی از علل اصلی ایجاد سه سانحه هوایی منجر به شهادت شش خلبان ارتش بوده است. مجددا در خصوص خودکفایی‌های نمایشی در حوزه فناوری، غلو کردن در خصوص یک توانمندی و تعمیم ان به کلیتی که فاقد مزیت در آن هستیم، جای زدن مونتاژ بجای تولید، تامین با دلالی تحریم آنهم با نرخ چند برابری قیمت واقعی و خود زرنگ جلوه دهی برای تامین، جا زدن نمونه‌های سطح پائین یک فناوری بجای نمونه‌های سطح بالا، اجازه آزمون و خطا در مدیریت فناوری و مواردی همانند، هشدار می‌دهیم. مراقب مدیران نمایشی و دلال‌های تحریم در هر سطحی باشید. همچنین نفوذی‌ها را دست کم نگیرید. ضعف نشان دادن به اندازه بی تدبیری، بستر موفقیت نفوذی‌ها را فراهم می‌سازد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نمایندگان وزارت علوم و حوزه علمیه قم در شورای مشترک راهبری تعامل حوزه و دانشگاه معرفی شدند
دکتر محمدعلی زلفی گل در دیدار با آیت‌الله اعرافی که صبح امروز در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد گفت: جذب فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در حوزه‌های علمیه لازم است، خوشبختانه این امر در قم در حال انجام است
آمار گمراه کننده ادعای تولید ۷۰ درصد تجهییزات پزشکی در داخل کشور!
یکی از مسائلی که در گام دوم انقلاب باید مورد توجه خاص قرار گیرد، مقابله رسمی با غلو‌های مدیریتی، کلی گویی و ویترین چینی است. رئیس هیات انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی با اشاره به ظرفیت تولید داخلی، مدعی شده است که ۷۰ درصد تجهیزات پزشکی در کشور تولید می‌شود! این آمار در کلیت خود درست است، اما وقتی بحث‌های تک، تجهییزات بیمارستانی نظیر دستگاه‌های عکسبرداری و همانند آن می‌رسد، وابستگی کامل ما به خارج مشهود و نمایان می‌شود. آقای رئیس محترم بفرمایند برنامه انجمن یا دولت برای خودکفایی، صادرات و مواردی همانند با ذکر افق زمانی به چه صورتی است. هشدار می‌دهیم که با دادن آمار‌های جهت دار، بستر را برای گمراهی نظام برنامه ریزی کشور و تقویت دلالی تحریم و حتی سرکوب دانش بنیان‌های داخلی، فراهم نسازید.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بازدید رئیسی از دستاورد‌های هوافضا در آذربایجان غربی
رئیس جمهور در بدو ورود به ارومیه از دستاورد‌های هوافضا در آذربایجان غربی شامل هواپیما‌های سبک و نیمه سبک ساخته شده در مراکز رشد سپاه همچنین پهباد و ماهواره‌های ساخته نوآوران ارومیه‌ای بازدید کرد.
شایعات قرارداد ساخت کمپرسور‌های sgt۶۰۰ داخلی به ده برابر قیمت؟
برخی از رسانه‌ها مدعی شده اند که در نمایشگاه نفت، قرار دادی به ارزش ٢ میلیارد و دویست میلون دلار امضا شده، برای ساخت ١٤ توربوکمپرسور. ادعا شده است که این کمپرسور‌ها از نوع sgt۶۰۰ بوده که هم اکنون شرکت زیمنس بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار می‌فروشد و با این قیمت‌ها، نسخه ایرانی‌اش برای کشور تا ده برابر قیمت بازار، تمام می‌شود! به منظور ممانعت از هرگونه سوبرداشت یا شایعات و شائبه‌های احتمالی، درخواست توضیح از وزارت نفت با قید فوریت را داریم.
صرفه‌جویی ۱۴۰ میلیارد تومانی با طرح اتوماسیون فرآیند‌های مامورین برق
جمعی از پژوهشگران و محققین دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی نرم افزاری با عنوان «اتوماسیون کلیه فرآیند‌های مامورین برق (SEO)» شدند. این طرح منجر به صرفه‌جویی سالانه ۱۴۰۰ میلیارد ریال در بودجه کشور می‌شود، بودجه‌ای معادل احداث یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی که می‌تواند برق حدود ۷۰۰۰ خانه را تامین کند. با این طرح سالانه از قطع شدن بیش از ۲۰۰۰ درخت برای تولید کاغذ جلوگیری می‌شود.
کم توجهی به استفاده از ظرفیت ۱۷۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در کشور
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور مستقر هستند که از این تعداد یک هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان است.
دانشگاه علامه طباطبائی تنها دانشگاهی که برنامه پنج ساله از اعضای هیئت علمی گرفته است
دکتر صالحی گفت: در هیچ دانشگاهی برنامه پنج ساله از اعضای هیئت علمی گرفته نشده است. دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان نخستین دانشگاه در اجرایی کردن این کار، در برنامه محور بودن اعضای هیئت علمی، الگوی دانشگاه‌های دیگر شود. همچنین پیشنهاد می‌کنم این دانشگاه در زمینه دانش‌بنیان شدن از نوع سوم به طور جدی پیگیر باشد. ما نیز حمایت‌های لازم را از این مسئله انجام می‌دهیم.
کاهش محدودیت‌ صدور ویزا برای روس‌ها؛
برنامه جدید بایدن برای فرار مغز‌ها از روسیه
از دو ماه پیش و از زمان حمله روسیه به اوکراین، ده‌ها هزار روس با تحصیلات عالی از کشور فرار کرده‌اند. مقامات دولت بایدن امیدوارند بتوانند از این فرار مغز‌ها استفاده کرده و برخی از این افراد را به آمریکا بکشانند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
رئیس جمهور پس از ۱۱سال به شورای عالی عتف می‌رود
رویکرد متفاوت دولت سیزدهم به طرح‌های کلان شورای عالی؛
چاپ مقاله یا خلق بصیرت نو؟
هدف پژوهش در علوم انسانی؛
پژوهش‌های کاربردی و نظام مسئله محور
پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین