پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سیاه چاله نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی!
pic
آغاز بتن‌ریزی ساختمان اصلی راکتور تحقیقاتی ۱۰ مگاوات اصفهان + تبریک بخاطر دستاورد ملی و تاسف برای کم اطلاعی از طرح پرچم کشور
همزمان با پنجمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، عملیات بتن‌ریزی ساختمان اصلی راکتور تحقیقاتی ۱۰ مگاوات اصفهان (IRR-۱۰) با حضور معاون رییس‌جمهور آغاز شد. رئیس سازمان انرژی اتمی در این خصوص بیان داشت که در اصفهان سه راکتور هسته ای داریم و چهارمین آن در حال ساخت است و از این منظر این مرکز می‌تواند یکی از قطب‌های هسته‌ای در این منطقه محسوب شود.موضوعی که جای تشکر و قدردانی خاص داشته و مصداقی بر اثبات توانمندی علمی و فناورانه کشور است. اما نکته دارای تاسف در همین مراسم، انعکاس آرم الله وسط پرچم جمهوری اسلامی ایران به رنگ مشکی است. در حالی که طبق قانون ، آرم الله وسط پرچم رسمی کشور، قرمز بوده و این کم توجهی احتمالا غیرعامدانه، می تواند بعنوان توهین به پرچم قلمداد شود. جای تاسف دارد که شاهد کاهش حلاوت و شیرینی این اقدام با کم دقتی صورت گرفته هستیم. لازم به توضیح است که این اشتباه بعضا در برخی از مراسم نیروهای نظامی و انتظامی کشور هم دیده می شود. آقای مهندس محمد اسلامی ما از شما بابت اقدامات تان تشکر می کنیم، اما شما لطفا بشکل رسمی از مردم بخاطر این سهو ،پوزش بخواهید.
کانادا ارائه «فن‌آوری حساس» به دانشگاه ها و شهروندان ایرانی را محدود کرد
دولت کانادا اخیرا سیاست جدیدی درباره تامین مالی تحقیقات در زمینه «فناوری‌های حساس» اعلام کرده که نگرانی‌هایی در جامعه آکادمیک در ایران برانگیخته است. بسیاری در شبکه‌های اجتماعی تصور کردند این قانون به معنای تحریم دانشجو‌های دانشگاه‌های ایران است. بر اساس این تصمیم، اگر موسسات آموزشی و دانشگاه‌های کانادایی برای انجام تحقیق روی «فناوری‌های حساس» با بعضی موسسات چینی، ایرانی و روسی در ارتباط باشند، از وام دولتی محروم خواهند شد.
اعلام نتایج رتبه بندی پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی دولتی توسط ISC بر اساس عملکرد سال ۱۴۰۱
رتبه‌بندی و ارزیابی سال ۱۴۰۱ پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی دولتی، توسط مؤسسه ISC اعلام شد. دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه ISC گفت: رتبه بندی و ارزیابی پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی دولتی در سال ۱۴۰۱ توسط مؤسسه ISC انجام گرفت. وی اظهار داشت: در این رتبه بندی، معیار‌های کلی در ارزیابی و رتبه بندی پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در ۵ حوزه پژوهش (با وزن ۲۵ درصد)، فناوری و نوآوری (با وزن ۳۵ درصد)، بین المللی سازی (با وزن ۱۰ درصد)، اثرگذاری اقتصادی (با وزن ۲۰ درصد) و خدمات اجتماعی، زیر ساخت و تسهیلات (با وزن ۱۰ درصد) می‌باشد.
تاکیدات وزیر کشور در خصوص مسئول بودن فتا، پدافند غیر عامل و وزارت ارتباطات در زمینه هک اپلیکیشن‌ها
احمد وحیدی وزیر کشور پیرو هک های صورت پذیرفته سریالی در کشور( هک دوم جایگاه های سوخت، اسنپ و تپسی، هک وزارتخانه ها نظیر وزارت عتف و دانشگاه امام صادق و غیره) بیان داشت که فتا و پدافند غیر عامل و وزارت ارتباطات در خصوص هک اپلیکیشن ها مسئولیت دارند و بر اساس دستورالعمل صادره ایمنی را باید تأمین کنند اخیرا برای یکی از اپلیکیشن ها این اتفاق افتاده، باید ایمنی سکوها تأمین شود. با توجه به تاکیدات وزیر، جوانه های امید بواسطه اصلاح هر چند موردی روندهای تصمیم گیری در کشور و تقویت حوزه های نظارت، بوجود امده است. امیدواریم به زودی شاهد تقویت چرحه سه گانه انتصابات ، برنامه ریزی و سیاستگذاری و در نهایت نظارت و بازرسی در کشور باشیم.
قرار گرفتن ایران در رده هفتم کشورها با بیشترین مقاله تقلبی در سال ۲۰۲۳ + سلام بر زلفی گل ، عین الهی و طهرانچی دانشگاه آزاد، چطورید آمو!
نشریه علمی معتبر «نیچر» در گزارش سالانه خود اعلام کرد که سال ۲۰۲۳ به لحاظ تقلب آکادمیک رکورد شکسته است و بیش از ۱۰ هزار مقاله تحقیقاتی پس از انتشار بازپس‌گرفته شده‌اند. نرخ بازپس‌گیری مقالات نسبت به مجموع مقالات منتشر شده در هر سال در دهه گذشته بیش از سه برابر شده و در سال ۲۰۲۲ از ۰.۲ درصد فراتر رفته است. در میان کشور‌هایی که بیش از ۱۰۰ هزار مقاله در دو دهه گذشته منتشر کرده‌اند، عربستان سعودی با نرخ استرداد ۳۰ مقاله در هر ۱۰ هزار مقاله بالاترین نرخ بازپس‌گیری مقالات را دارد. این آمار، مقالاتی را که در همایش‌ها پذیرفته شده‌اند در بر نگرفته است. لازم به توضیح است که کم توجهی به اصالت سنجی پروژه‌های تحقیقاتی و پایان نامه‌ای، ضعف شدید اساتید دانشگاه در سه بحث زبان، روش تحقیق و امار و همچنین جذب بالای دانشجویان کم توان و بعضا سهمیه‌ای، در تشدید تولید مقالات کم ارزش و تقلبی بشدت موثر می‌باشد. فعلا بحثی درباره خیابان انقلاب و اجبار به چاپ مقاله از پایان نامه‌های دکتری و ارشد به اسم کار پژوهشی، نداریم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
افزایش ۴ برابری تسهیلات پژوهشی برای شرکت‌های دانش‌بنیان
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بودجه تحقیق و توسعه امسال نسبت به سال گذشته ۴ برابر شده و این رقم در سال جاری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان است.
انحصار در خدمات کم بود، حالا با لال شدگی صدای رسانه ها هم مواجه شدیم:
اعطای نشان علم‌وصنعت به همراه اول برای توجه ویژه به دانشگاه؟! + منبع و مرجع مشروعیت این نشان کجاست؟
خبر می رسد که همراه اول به دلیل توجه به کوشش‌های دانشگاهی و بومی‌سازی فناوری‌های موردنیاز صنعت تلکام، نشان علم‌وصنعت را دریافت کرد. ناز شستش ، اما مرجع مشروعیت این نشان چیست؟ آیا نشان نامیدن هر تندیس خودساخته و تاسیسی ، می تواند ارزشمند باشد؟ از همراه اول باید پرسید که چقدر بعنوان حامی در این جشنواره هزینه کرده است ( در قیاس مع الفارق، یاد داوود هزینه افتادیم)؟ وقتی در اتصال به اینترنت مشکل داریم،وقتی پیامک ها در مواردی یک خط در میان می آید و با تاخیر ارسال و دریافت در بعضی جاها مواجه هست ، وقتی ..... ، باید هم با اسپانسری و ارتباطات ، نشان های خودپایه ( شاید واژه من درآوردی مناسب عمق مسئله نباشد) را به همراه اول داد. درد ماجرا اینجاست که برخی از همکاران رسانه ای ما هم گویا بدلیل قراردادهای تبلیغاتی ، بنوعی لال شده اند. درخواست قانونی لیست همکاران طرف قرارداد با همراه اول از طریق مکاتبه یا درخواست از سامانه شفافیت ، می تواند خیلی از موضوعات و مواضع را شفاف تر نماید. بررسی سرفصل های مالی ارایه شده به بورس و کنکاش در صورت های مالی سالیانه هم ، می تواند بر عمق شفافیت ها بیفزاید.شهروندان می توانند سری هم به سامانه ثبت شکایات در شورای رقابت بزنند. آنجا هم می تواند با بعضی پیگیری ها ، باعث به سامانی شد.
پالایشگاه های کرمانشاه و لاوان، پیشرو در نوسازی مبتنی بر توانمندی داخلی:
انعقاد قراداد ارتقای کیفی نفت کوره شرکت پالایش نفت کرمانشاه با حضور معاون رئیس جمهور
آیین رسمی امضای قرارداد ارتقای کیفی نفت کوره تولیدی پالایشگاه‌های نفت کرمانشاه و لاوان با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، حمیدرضا زیدی‌فرد معاون وزیر در امور مهندسی، پژوهش و فناوری، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، جمعی از مدیران پالایشگاهی و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد. معاون وزير نفت در اين جلسه ضمن تاكيد بر رسيدن به سطح دانش فنی در همه حوزه هاي کیفی‌سازی و کمّی‌سازی شركتهاي پالايشی كشور، يادآورشد که یکی از چالش‌های کشور بحث نفت‌کوره بود كه خوشبختانه امروز شاهد برداشتن گامي موثر در اين مسير توسط پالايشگاه كرمانشاه و لاوان هستيم. این دو پالایشگاه نخستین شرکت‌هایی هستند که به دانش فنی داخلی در حوزه نفت کوره اعتماد کردند و برای این مجموعه‌ها استقرار دانش‌فنی داخلی باعث افتخار است .
مدیرعامل شرکت یکتا کارآمدان توسعه آریا:
راه‌اندازی خط تولید خودکار پنل خورشیدی در کشور
متخصصان شرکت دانش بنیان یکتا کارآمدان توسعه آریا موفق به ساخت و راه اندازی خط تولید خودکار پنل‌های خورشیدی در کشور شدند. در این خط تولیدی از فناوری‌های مختلفی شامل کنترل یکپارچه دستگاه توسط PLC۱۲۰۰ زیمنس، سنجش دما توسط سنسورهای پلاتینیوم PT۱۰۰، ایجاد مکش بستر توسط ساید چنل دبی بالا، ایجاد مکش موضعی جهت برداشتن سلول های خورشیدی توسط شیر های ونتوری FESTO، سازه آلومینیوم مهندسی، ایجاد حرکات خطی و دورانی توسط سه سرو موتور استفاده شده است.
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان:
تبیین چرایی مهاجرت ۷۰ درصدی نخبگان از خوزستان
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان مدعی شده است که مخاطرات زیست محیطی به عنوان یکی از عوامل اصلی مهاجرت ۷۰ درصد نخبگان در استان خوزستان محسوب می‌شود. برای مقابله با مخاطرات زیست محیطی و جلوگیری از مهاجرت نخبگان در استان خوزستان، نیاز به همکاری و هماهنگی بین نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی، صنعت و جامعه عمومی است. این تدابیر باید به صورت همزمان و پیوسته اجرایی شود.
اولویت های یکسال اخیر معاونت علمی چه بوده است؟
نگاهی به عملکرد یکسالۀ دهقانی فیروزآبادی در معاونت علمی
روز گذشته سالگرد برعهده گرفتن مسئولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان توسط روح‌الله دهقانی فیروزآبادی بود، در این گزارش مروری اجمالی بر کارنامۀ یکسالۀ معاون علمی دولت سیزدهم خواهیم داشت.
شناسایی ۵ مسئله اولویت‌دار همراه با ۲۱ راهکار در نظام آموزش عالی + ضرورت پاسخگویی رشید حاجی خواجه لو
رییس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت، پنج مسئله اصلی آموزش عالی را آمایش، ارتباط دانشگاه با صنعت، نظام تأمین مالی، نظام ارتقای اساتید و نظام حکمرانی دانشگاه‌ها اعلام کرد و گفت: بر اساس این موارد، ۲۱ راهکار شناسایی شده که ۱۶ راهبرد در سطح وزارتخانه و باقی فراوزارتخانه‌ای است. برخی از نکات و نقدهای وارده بر تحلیل ارایه شده توسط ایشان ،کم توجهی به جایگاه و گرایش دانش اموزان برای ورود به دانشگاه، تاکید بر تداوم وضع موجود وظیفه مندی های اساتید و حساسیت پائین به ماموریت دهی به دانشگاه ها و مکلف سازی اساتید ، جایگاه نظام پارادایمیک ، نظریه پرداری و کرسی های آزاد اندیشی و فرآیند اندیشه ورزی در دانشگاه ها ، گفتمان سازی یا رابطه قدرت و شناخت ، نسل چهارم شناخت یا رابطه دین و علم ، دانشگاه و تمدن سازی اسلامی ایرانی است. منتظر دریافت توضیحات هستیم.
خروج نخبگان از کشور تا دو برابر افزایش یافته است
روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، با انتقاد از عدم تخصیص نیم‌درصد از بودجه عمومی کشور به صندوق نوآوری و شکوفایی، مهاجرت نخبگان را ازتبعات عدم تخصیص بودجه به این صندوق دانست.معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حال حاضر شیب خروج نخبگان از کشور را می‌بینیم و از الان احساس می‌کنیم که باید برای دو سال آینده برنامه جدی داشت.
علیرضا زرگر بنیان‌گذار و مدیر جایزه مهرگان:
اعلام فهرست نهایی جایزه مهرگان علم در حوزه محیط زیست
هفت کتاب علمی - زیست‌محیطی مرحله نهایی جایزه مهرگان علم، پس از چند مرحله داوری از میان ۱۶۵ عنوان کتاب چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ انتخاب و به فهرست نهایی راه یافته است. پنج نامزد دریافت جایزه مهرگان علم برای یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست نیز از میان گروه بزرگی از کنشگران، محیط‌بانان، استادان و مروجان فرهنگ شناخت و پاسداری از محیط زیست ایران انتخاب شده‌اند که هر یک با ازخودگذشتگی و تلاش بی‌وقفه، نقش تعیین‌کننده‌ای در احیا و حفظ محیط زیست ایران ایفا کرده‌اند.
تحلیل وضعیت بخش کشاورزی با ماهواره های سنجش گر داخلی:
جزئیات پایش محصولات کشاورزی و سطح زیرکشت کشور با تصاویر ماهواره‌‌های ایرانی
پایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی کشورمان از جمله محصولات برنج، جو و گندم با تصاویر دریافتی از ماهواره‌ای ایرانی آغاز شده است؛ حسن سالاریه؛ رئیس سازمان فضایی ایران بیان داشته است که امسال برای نخستین بار برآورد سطح زیرکشت برنج کشور قبل از فصل برداشت با دقت ۹۰ درصد به وزارت جهاد کشاورزی گزارش خواهد شد و سازمان فضایی ایران می‌تواند در مدیریت استراتژیک محصولات استراتژیک کشاورزی کمک کند.
برگزاری ششمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانشی (KM۴D) با رویکرد سرمایه دانشی
ششمین دوره کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانشی کشور در تاریخ ۱۹ مهرماه‌۱۴۰۲ با حضور رئیس انجمن مدیریت ایران، جمعی از استادان، فرهیختگان و پژوهشگران حوزه مدیریت دانشی با اهداف توسعه و اعتلای سرمایه انسانی سازمان، بهبود بهره‌وری سرمایه انسانی از طریق کسب تجارب برتر و تعمیق کارکرد‌های سرمایه دانشی در اقتصاد دانش‌بنیان، در محل دانشگاه خاتم برگزار شد. دکتر مجید قاسمی در این کنفرانس بیان داشت که گسترش سریع دانش و اتکای فزاینده به رایانه‌ها و تجزیه‌و‎تحلیل کلان‌داده‌ها و خودکارسازی، اقتصاد جهان توسعه‌یافته را به نوعی خاص از اقتصاد تغییر داده که وابستگی بالایی به سرمایه فکری و مهارت‌ها نشان داده و به فرایند تولید وابستگی کمتری دارد. در بخشی از این مراسم، دکتر برندنر رئیس انجمن مدیریت دانش اتریش سخنرانی خود را با موضوع Knowledge Management in sustainable Relationships between countries انجام داد.
برپایی نمایشگاه معرفی توانمندی‌ها و دستاورد‌های تحقیق و توسعه در شرکت ها‌ی تابعه هلدینگ فناپ
دکتر مجید قاسمی رئیس دانشگاه خاتم در بازدید از نمایشگاه «رادار ۲۰۲۳» که برای معرفی توانمندی‌ها و دستاورد‌های تحقیق و توسعه در شرکت ها‌ی هلدینگ فناپ برپا شده بود، این شرکت را موجودی برخاسته از اراده، عشق و تعهد جوانان به آینده کشور دانست. لازم به توضیح است که این نمایشگاه پیش از ظهر روز دوشنبه ۲۴ مهرماه ۱۴۰۲ با حضور دکتر مجید قاسمی رئیس دانشگاه خاتم، سورنا ستاری، مشاور عالی در امور توسعه دانشگاه صنعتی شریف، شهاب جوانمردی مدیرعامل فناپ و جمعی از مسئولان شرکت ها‌ی این هلدینگ در دانشگاه خاتم افتتاح شد.
اختصاص نوبل اقتصادی ۲۰۲۳ به خانم کلودیا گلدین اقتصاددان آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد
جایزهٔ علوم اقتصادی نوبل ۲۰۲۳ به یک اقتصاددان آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد به نام کلودیا گلدین رسید. نوبل پارسال هم به ۳ اقتصاددان آمریکایی رسیده بود.
حضور معاون وزیر علوم در گردهمایی منطقه‌ای انجمن جهانی سازمان‌های تحقیقات فناوری و صنعتی (WAITRO)
دکتر حسن زمانیان، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با سفر به ترکیه از چندین مرکز پژوهشی و دانشگاه برتر این کشور بازدید و با روسای آنان دیدار و گفتگو کرد. این سفر به دعوت رییس شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه «توبیتاک» (TUBITAK) که اصلی‌ترین نهاد ملی تحقیق و توسعه این کشور است، انجام شد و مقدمات آن را مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم فراهم کرد.
آویز تریپ بازی علمی ، حقوق هیات علمی ات رو بگیر و حالش رو ببر و مقاله تولید کن + خاک بر سر کودن بعضی مثلا دکترهای بی تفاوت به منافع ملی
کشور دچار نوعی جنون مقاله نویسی علمی- پژوهشی و چاپ در مجلات گرید دار داخلی و خارجی شده است. مقالاتی که عموما پایان نامه محور بوده و فاقد پختگی ها‌ی لازم هستند (هر دانشگاه داخلی به این گذاره اعتراض دارد اعلام کند تا با بررسی و انتخاب ۱۰۰ پایان نامه تحصیلات تکمیلی از دانشگاه شان روسیاه شان کنیم). گویا علم و پیشرفت علمی با محوریت مقالات علمی- پژوهشی محقق می‌شود. جمع اوری داده‌ها و چاپ مقاله در ایران هم داستان‌ها دارد. کاسبی ۲۰-۳۰ میلیون تومانی برای اخذ پذیرش و چاپ در برخی مجلات تا چاپ ۵۰-۷۰ میلیون تومانی در مجلات ISI (باز هم اگر کسی مدعی است، پا جلو بگذارد ثابت کنیم). سرانگشتی حساب کنیم تا مشتری شوید. مقاله‌ای ۵۰ میلیون تومان یا هزار دلار. با ۳۶ میلیون دلار، می‌توان ۳۶ هزار مقاله رسمی برای کشور و به اسم کشور چاپ کرد. خجالت نمی‌کشیم از این حد افتضاح با پوشش علم. شرم نمی‌کنیم که اسم این شاخص را توسعه علمی بگذاریم؟ پلشتی کار به حدی بالا امده که بخشی از جریان علمی کشور تبدیل شده است به آویز تریپ بازی علمی، گرفتن حقوق هیات علمی و چاپ مقاله توسط دانشجویان. احتمالا آقای وزیر عتف جناب دکتر زلفی گل، صحبتی در این خصوص ندارند؟ متمایل به مناظره نیستند؟ جوابیه‌ای نمی‌خواهند برای تنویر افکار عمومی برایمان بفرستند؟ و.. پاسخ همه این موارد منفی است، چون اصل ماجرا درست است و مدیران علمی ما، جرات صحبت و لایه برداری از این باتلاق را ندارند. با هر مقام علمی دارای پست موثر مدیریت علمی در کشور حاضر به مناظره در مکان و نهاد علمی خودشان هستیم (ما می‌اییم).
کاهش سهم زبان فارسی در محتوای وب دنیا از ۲/۶ درصد به ۱/۶ درصد
جایگاه زبان فارسی در میان زبان‌های پرکاربرد وب در سال ۱۴۰۰ دو پله و در سال ۱۴۰۱ تقریباً پنج پله کاهش یافت. در واقع، در سال مرداد ۱۴۰۰ بود که مقام‌های دولتی و کاربران فضای مجازی فارسی به کسب جایگاه پنجم میان زبان‌های پرکاربرد وب واکنش نشان دادند و کسب این جایگاه را نشان از «رشد شتابان خط و زبان فارسی در اینترنت» می‌دانستند، این جایگاه در دو سال گذشته روندی نزولی داشته است.
وضع پرابهام دیپلماسی رسمی و صحبت از دیپلماسی عمومی در ۱۴ دانشگاه برتر ؟
توافق ۱۴ دانشگاه برتر کشور برای شکل‌گیری دیپلماسی علمی یکپارچه : شوخی و حاشیه گرایی، یا واقعیت؟
ما دیپلماسی را توان نشان دادن قدرت به حریف ، بدون آنکه او احساس خطر کند، تعریف می کنیم که به دو شاخه دیپلماسی رسمی و غیر رسمی( ورزش ، علمی، هنر، صنفی و نهادی و نظایر آنها)، تقسیم بندی می شود. خبر می رسد که سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران عصر یکشنبه ۵ شهریور ماه در همایش رؤسا و مسئولان بین‌الملل دانشگاه‌ها با عنوان «دیپلماسی علمی در سیاست خارجی؛ ظرفیت‌ها و رویکردها» که در وزارت امور خارجه برگزار شد،بحث دیپلماسی علمی یکپارچه با همکاری ۱۴ دانشگاه را به میان کشیده است. از نامبرده باید پرسید که وقتی آموزش عالی کشور در موج دوم تحولات( دانشگاه پژوهش محور) در جا می زند و توان رسیدن به موج سوم(دانشگاه کارآفرین) را ندارد، وقتی افول نظام آموزش عالی کشور بدلیل انواع سهمیه های دانشجویی و هیات علمی قابل پیش بینی است، وقتی دیپلماسی رسمی کشور از مجرای وزارت امور خارجه، انسجام لازم را ندارد، شما از اجرای کدام دیپلماسی عمومی( شاخه دیپلماسی علمی)برای تحقق کدامین اهداف ، حرف می زنید؟ قصد صحبت گل درشت و پر کردن وقت جلسه را داری یا قصد دارید برای تامین منافع ملی کشورت کاری انجام دهی؟ آقای مقیمی عزیز، شاید این حرف ها دهن خیلی ها را باز نگاه دارد، اما ورای حدیث نفس( ان شاالله) ، در جیب کوچک شلوار ما هم جای ندارد اخوی.پرداختن به اولویت ها در انجام وظایف یادت نرود. مخاطرات منجر به افول توانمندی علمی کشور،جدی است . مردانه پای این کار قرار بگیر و با این چالش دست و پنجه نرم کن تا ان شاالله کم رنگ و بی رنگ شود.
بیانیه مشترک پنج انجمن روان‌شناسی کشور در خصوص عدم همراهی با انتخابات ۲۷ مرداد و علل آن
بیانیه مشترک پنج انجمن روان‌شناسی کشور در خصوص عدم همراهی با انتخابات ۲۷ مرداد شورای مرکزی و هیات بازرسان منتشر شد. علت انتشار این بیانیه، تعریف و اضافه شدن «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به مراجع تأیید صلاحیت نامزد‌های انتخابات شورای مرکزی و بازرسان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در قالب ابلاغیه معاونت حقوقی ریاست جمهوری است. لازم به توضیح است که از ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ نیز کارزاری با عنوان درخواست استقلال سازمان نظام روانشناسی - مشاوره (عدم ورود دولت به بخش صنفی و انتخاب مسئولین شایسته محور)، در این خصوص راه اندازی شده است. در بازه زمانی ۶ الی ۱۳ تیرماه ۲۳۸ نفر برای شرکت در انتخابات (منجمله ۵۰ عضو هیات علمی دانشگاه) پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام روانشناسی مشاوره ثبت نام کرده و این انتخابات قرار است که در ۲۷ مردادماه سال جاری برگزار شد.
اشتعال ۱۰ هزار نفر در پارک پردیس تا پایان سال جاری
رییس پارک علم و فناوری پردیس گفت: در حال حاضر ۵۰۰ شرکت در فضای پارک مستقر شده و تا پایان سال حدود ۱۰ هزار نفر در پارک مشغول به فعالیت می‌شوند.
یادداشت و دیدگاه ها
ضرورت تحول در نظام تامین مالی پژوهش کشور
دکتر رضا حسان، عضو هیات‌علمی ایرانداک :
چرایی تاکید بر فلسفه در دانشگاه های صنعتی دنیا؟
مصطفی تقوی، رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه شریف:
ضرورت ساده‌سازی و خبری‌سازی مقالات علمی
قابل فهم کردن و عام فهم کردن مقالات تخصصی؛
وضعیت امنیت سایبر کشور در وضعیت بغرنجی قرار دارد
نورصالحی، طراح سیستم‌های پیشرفته علم و فناوری:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
آیا فعالیت استارتاپی در ایران صرفه اقتصادی دارد؟
موانع کسب و کار و قاتلان استارتاپ ها:
نقد و بررسی
هفت نکته در خصوص دانش بنیان‌ها و کوچ جمعی نخبگان فناوری
دوگانه دانش‌بنیان رانتی ـ کارآفرین واقعی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها