پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین:
باید خود را برای جمهوری دوم آماده کنیم
محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه باید خود را برای جمهوری دوم آماده کنیم، گفت: به رغم تلنبار مشکلات دولت قدم‌های خوبی برداشته و برای نمونه اکنون آمار ایران در کرونا در دنیا افتخار آمیز است.
تولید پوست الکترونیکی انعطاف پذیر بدون سیم با امکان تبادل محرک‌های لمسی
با امکان لمس پیشرفته، این پوست به اپراتور اجازه می‌دهد تا یک ربات را از راه دور کنترل کرده و این احساس را داشته باشد که آن را حس می‌کند.
تامین مالی چهار میلیارد تومانی طرح تولید داروی گیاهی ضدجرب طیور با فین تک‌ها
طرح «تولید داروی گیاهی خوراکی ضد جرب قرمز طیور» یک شرکت دانش‌بنیان که به عنوان یکی از طرح‌های ارائه شده در مسابقه تلویزیونی «کارویا» برگزیده شد، موفق به جذب سرمایه ۴ میلیارد تومانی ۶۲ سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی طی ۱۵ دقیقه به روش تامین مالی جمعی شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تصویب تأسیس و راه‌اندازی مراکز امور شتابدهی در واحد‌های دانشگاه آزاد
تأسیس و راه‌اندازی مراکز امور شتابدهی در واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه شورای مدیریت اقتصاد دانش بنیان دانشگاه به تصویب رسید.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشاور حقوقی استارتاپ‌ها:
نقش فناوری در سند راهبردی تهران- مسکو
ماده ۴ قانون موافقتنامه همکاری‌های علمی و فناوری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه تأکید دارد که طرف‌ها با توجه به اولویت‌های فناوری، علمی و اقتصادی ملی و نیز مناسبات شکل گرفته و تجربیات اندوخته شده، توجه خاصی را به توسعه همکاری در زمینه تحقیقات علمی و فناوری داشته باشند.
پیشتازی صنعت نانو در ایران با ۲۴ هزار میلیارد تومان فروش سالیانه
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سال گذشته فروش محصولات نانویی در کشور ۴۰۰۰ میلیارد تومان بوده و امسال این رقم به حدود ۱۲ میلیارد تومان افزایش یافته و امیدواریم که تا پایان سال به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.
اینترنت ملی به دست چین ساخته می‌شود!
در حالی که طرح صیانت از فضای مجازی و ایجاد اینترنت ملی با مخالفت‌های بسیاری روبه رو شد، اما به نظر می‌رسد، براساس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، چین اینترنت ملی ایران را راه‌اندازی می‌کند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
راه‌اندازی پلتفرم آموزش نجوم برای دانشجویان و دانش‌آموزان تا پایان سال
عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در فضای مجازی از راه‌اندازی پلتفرم آموزش نجوم برای دانشجویان و دانش‌آموزان تا پایان سال خبر داد.
دانشگاه‌های وزارت علوم ۷۰۰ میلیارد تومان به پایگاه‌های علمی دنیا بدهی دارند
رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: طی جلسه روز‌های اخیر رؤسای دانشگاه‌ها، اعلام شد دانشگاه‌های وزارت علوم حدود ۷۰۰ میلیارد تومان به پایگاه‌های علمی دنیا بدهی دارند.
لزوم درج نشان «ساخت ایران» بر روی کالا‌های حوزه فناوری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت: بر روی برخی محصولات حوزه فناوری که ۱۰۰ درصد تولید داخل هستند نشان «ساخت ایران» درج نمی‌شود، وقتی تولیدکننده ایرانی با اعتماد به نفس کالای با کیفیتی را تولید می‌کند با افتخار هم باید نشان ایرانی بر آن درج کند.
تأمین نیاز کارآفرینان با استفاده از فناوری و ابزار‌های نوین
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در جلسه هم اندیشی امنیت فضای سایبری برخدمت رسانی به آحاد مردم و تأمین نیاز‌های کارآفرینان با استفاده از فناوری‌ها و ابزار‌های نوین تأکید کرد.
تولید ۶۰ درصد دارو‌های پیشرفته درمان سرطان در مرکز رشد فرآورده‌های دارویی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در بازدید معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از مرکز رشد واحد‌های فناوری فرآورده‌های دارویی از تولید ۶۰ درصد دارو‌های پیشرفته درمان سرطان مورد نیاز کشور در این مرکز خبر داد.
در بهترین حالت ۵ سال و در بدترین حالت ۱۰ سال دیگر به مریخ می‌رسیم
ایلان ماسک: این پیش‌بینی براساس عواملی مثل "مهندسی" فضاپیمای استارشیپ اسپیس‌ایکس که انسان‌ها را به مریخ خواهد برد، است. او همچنین ادعا کرد که "استارشیپ" پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین موشک ساخته شده تاکنون است. این میلیاردر باور دارد که زمینی‌سازی یک جزء کلیدی برای زندگی در سیارات دیگر خواهد بود. زمینی‌سازی فرآیندی است که طی آن جو، دما، مکان‌نگاریِ پوسته یا بوم‌شناسیِ یک سیاره یا قمر به سبکِ کره‌ی زمین برای حیات آماده‌سازی می‌شود.
شتابدهنده دانش‌بنیان تخصصی صنعت انرژی؛
دست یابی محققان به فناوری احیای چاه‌های مرده نفتی
رییس هیات مدیره شتابدهنده دانش‌بنیان تخصصی صنعت انرژی گفت: این شتابدهنده با در دست داشتن شبکه ارتباطات زیرساخت‌ها، منتور‌ها و لیدر‌های مجرب در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی از استارت‌آپ‌ها تا رسیدن به فناوری حمایت خواهد کرد. نفت، انرژی، محیط زیست و آب شیرین‌کن‌ها را از جمله زمینه‌های فعالیت این شتابدهنده است.
پرتاب موفق سه محموله تحقیقاتی با ماهواره‌بر سیمرغ
ماهواره‌برِ سیمرغ برای نخستین بار ۳ محموله تحقیقاتی به صورت همزمان به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری و با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه پرتاب و محقق گردید.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
این شرایط چه زمانی متوقف می‌شود؟!
ادامه حمله چین به شرکت‌های فناوری این کشور
هنگامی‌که دولت چین در بهار و تابستان۲۰۲۱ حملات شدید خود علیه شرکت‌های فناوری این کشور را افزایش داد، رهبران تجاری، تحلیلگران و سرمایه گذاران بار‌ها از خود پرسیدند: این شرایط چه زمانی متوقف خواهد شد؟ در این دوران بیش از یک تریلیون دلار از ارزش بازار جمعی برخی از بزرگ‌ترین گروه‌های اینترنتی جهان، مانند تنسنت- غول دنیای بازی و رسانه‌های اجتماعی- و علی بابا، موتور تجارت الکترونیک چین، کاسته و تمام مدل‌های کسب وکار همچون آموزش آنلاین عقیم شد. سرمایه گذاران منتظر بودند که سوت پایان این بحران به‌صدا درآید، اما در ۸ آگوست، حزب کمونیست طرحی پنج‌ساله با هدف تغییر شکل صنعت فناوری چین صادر کرد که حتی خوشبین‌ترین ناظران را ناامید کرد، چرا‌که این طرح نشان از دنباله‌دار بودن تغییرات مخرب تا سال ۲۰۲۲ می‌داد.
دیوان عدالت اداری مصوبه جریمه اپراتور‌ها به خاطر فیلتر کلاب‌هاس را از توقف خارج کرد
دیوان عدالت اداری در حکمی توقف اجرای مصوبه دولت دوازدهم را که حکم به جریمه اپراتور‌های همراه اول، ایرانسل و مخابرات به دلیل ایجاد اختلال یا فیلترینگ در کلاب‌هاوس را داده بود از توقف اجرا خارج کرد.
امارات در حال جذب همه متخصصان از سراسر خاورمیانه است
اکونومیست نوشت؛ در ژانویه، امارات متحده عربی اعلام کرد که برخی از خارجی‌ها مانند پزشکان، مخترعان و دانشمندان می‌توانند برای شهروندی در این کشور درخواست بدهند. عربستان سعودی در ماه نوامبر اعلام کرد که به تعداد نامعلومی از مهاجران تابعیت داده است. در حال حاضر اکثر کشور‌های حاشیه خلیج فارس ویزا‌های اقامت طولانی مدت را ارائه می‌دهند که نیازی به کار کردن در این کشور‌ها ندارد. یک طرح جدید در امارات متحده عربی به مهاجران اجازه می‌دهد به جای بازگشت به کشورشان در این کشور بازنشسته شوند.
۱۰ درصد کاربران به فناوری ۵G تجهیز می‌شوند
به‌تازگی صادق عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) گفت: طبق خواسته وزیر ارتباطات و مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ حداقل ۱۰ درصد کاربران تلفن همراه به فناوری نسل پنجم ارتباطات (۵ G) تجهیز می‌شوند.
در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران:
نشست روسای پارک‌های علم و فناوری با حضور وزیر علوم
نشست روسای پارک‌های علم و فناوری با حضورمحمد علی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان پژوهشی و فناوری و نوآوری و روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز شد.
ردپای ایلان ماسک در ماهواره‌های آنکارا
رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه گذشته در یک تماس ویدئویی با ایلان ماسک درباره روند پرتاب این ماهواره صحبت کرده بود.
رئیسی در بازدید از کارخانه الکترو کویر:
کارخانه الکترو کویر؛ نمادی از خنثی سازی تحریم‌ها!
رئیس جمهور در بازدید از کارخانه الکترو کویر گفت: کارخانه الکترو کویر نمونه یک کار موفق است که توانسته با همت و تلاش به فناوری پیچیده تولید تابلو‌های برق دست پیدا کند.
ایجاد معاونت فناوری در وزارت علوم یک اقدام مطلوب و پیشتازانه
معاون علمی فناوری رئیس جمهور، ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم را اقدامی مطلوب و پیشتازانه توصیف کرد و گفت: حتماً پارک‌های علم و فناوری نیازمند حمایت بیشتری هستند و در این راستا هیچ لزومی ندارد رئیس پارک علم و فناوری حتما یک عضو هیئت علمی باشد.
چاره‌ای جز پذیرش اینترنت ماهواره‌ای نداریم!
فیلترینگ اینترنت ماهواره‌ای امکان پذیر است؟
اینترنت ماهواره‌ای به زودی تمام جهان را در بر خواهد گرفت و ما نیز باید آماده مواجه و پذیرش این فناوری باشیم. بهتر آنکه با درس از تجربه‌های قبلی و دست برداشتن از مخالفت و مقاومت با این فناوری نوین، هزینه آن را برای کشور کمتر کنیم.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین