پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
ضربه‌فنی تحریم با فن دانش‌بنیان
شاهکار دانشجویان نخبه ایرانی؛
چگونه یک استارت‌آپ موفق شود؟
پاسخ به برخی از دغدغه‌های ایده‌پردازان؛
شکل‌گیری ماهواره پیام؛ روایت یک رویا
ماهواره پیام در مدار آرام نگرفت؛
ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور :
برابری جوانان ایرانی در عرصه‌های علمی با غربی‌ها
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: هم اکنون جوانان ایرانی و جوانان جهان اسلام در علوم نوین مانند نانو با کشور‌های غربی برابری می‌کنند.
تجهیزات پیشرفته لیزر به زودی در داخل تولید می شود
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری امروز در مراسم امضای قرارداد «خرید سیستم جوش لیزری میان مرکز ملی لیزر ایران و یک شرکت فعال در صنعت فولاد فولادی» گفت: با امضای این قرار داد نیز به زودی تجهیزاتی پیشرفته در حوزه لیزر در داخل تولید می شود.
ناآگاهی کاربران؛ عامل اصلی حملات فیشینگ
این روزها خبرهای زیادی درباره فیشینگ می‌شنویم که به‌علت کلاهبرداری و تقلب، فردی حساب بانکی‌اش خالی شده یا به‌پای ای‌تی‌ام‌های بانکی کشانده شده و به بهانه برنده شدن در مسابقه و... مبلغی به‌حساب کلاهبردار واریز کرده است. اما فیشینگ چیست؟ چرا عده‌ای از کاربران در دام فیشینگ می‌افتند و برای مقابله با آن‌چه باید کرد؟ ما درباره این موضوع به‌سراغ دو نفر از کارشناسان حوزه امنیت رفتیم و نظر آنها را جویا شدیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نمایشگاه وب‌سامیت ۲۰۱۹ در پرتغال برگزار شد؛
دیدار استارت‌آپی با غول‌های تکنولوژی
رخداد وب‌سامیت ۲۰۱۹ کار خود را از روز دوشنبه ۱۳ آبان آغاز کرده و تا ۱۶ آبان ادامه داشت. این رویداد در شهر لیسبون پرتغال برگزار ‌شد.
فتح قله‌های علم توسط دانشمندان ایرانی؛
ایران صدرنشین دانش هوش مصنوعی در منطقه
تجزیه و تحلیل آمار و ارقام نظام رتبه‌بندی ساینگو نه‌تنها حکایت از صدرنشینی ایران در علم هوش مصنوعی منطقه دارد، بلکه نشان می‌دهد دانشمندان ایرانی در سال 2018 نسبت به سال گذشته آن پیشرفت کرده‌اند.
سیستم جدید تصفیه هوا چگونه کار می‌کند؟
گروهی از مهندسان دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) موفق شدند روشی جدید و تحول‌ساز برای حذف گاز دی‌اکسید کربن از هوا کشف کنند. این روش به لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است و از سیستم‌های موجود کارایی بسیار بیشتری دارد.
فتح قله‌های علم توسط دانشمندان ایرانی؛
ایران صدرنشین دانش هوش مصنوعی در منطقه
تجزیه و تحلیل آمار و ارقام نظام رتبه‌بندی ساینگو نه‌تن‌ها حکایت از صدرنشینی ایران در علم هوش مصنوعی منطقه دارد، بلکه نشان می‌دهد دانشمندان ایرانی در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته آن پیشرفت کرده‌اند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ساخت دستگاه پایش سلامت احشام و هوشمندسازی دامداری‌ها
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که با نظارت هوشمندانه سبب افزایش کیفیت حفاظت از دام می‌شود.
کیسه‌های نانویی که کار دستگاه اتوکلاو را می‌کند / تولیدات ایرانی در بازار‌های جهانی
مدیر بازرگانی شرکت سبز محیط نانو ارس اظهار کرد:ما تولید کننده انواع کیسه‌های نانو بوده و در منطقه آزاد ارس فعالیت می‌کنیم. وی ادامه داد: فناوری نانو موجب افزایش کیفیت کیسه‌ها می‌شود و باعث می‌شود که این کیسه‌ها خاصیت تجزیه و تخریب پذیری پیدا می‌کنند و در طی پنج سال تجزیه می‌شوند.
سامانه رسیدگی به درخواست استارتاپ‌ها در شرف راه‌اندازی
شهرام آدم نژاد معاون حمل‌و‌نقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سامانه‌های رسیدگی به درخواست‌های استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان‌ حمل‌و‌نقلی در شرف راه‌اندازی هستند، گفت: از سوی این معاونت با حدود ۵۱۱ استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان‌ حوزه حمل‌و‌نقل مصاحبه شده و از ‌بین آن‌ها نیازها و احتیاجات نزدیک به ۱۱۱ استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان حمل‌و‌نقلی را احصا کرده است. شهرام آدم‌نژاد اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی ارتباط تنگاتنگی با شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در حوزه حمل‌و‌نقل دارد، در این راستا این وزارتخانه ‌با حدود ۵۱۱ استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان‌ در حوزه حمل‌و‌نقل مصاحبه کرده و از ‌بین آنها نیازها و احتیاجات نزدیک به ۱۱۱ استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان حمل و نقلی را احصا کرده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
آزادی آکادمیک در ایران مضطربانه است
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر این‌که آزادی آکادمیک در ایران مضطربانه است، گفت: بر این اساس هر کسی این حق را دارد ما را بابت انتشار کار پژوهش و تحقیقی بازخواست کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تولید پاک‌ترین بنزین با عدد اکتان ۱۰۰ از پسماندهای پالایشگاهی
محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی با استفاده از پسماندهای پالایشگاه‌ها و راکتور ممبرین‌ها به پاک‌ترین بنزین با عدد اکتان ۱۰۰ دست یافتند.
دیدن آثار باستانی با استفاده از گوگل مپ!
گوگل مپ در جدیدترین آپدیت خود به کاربران در پیدا کردن آثار باستانی و مهم شهرهای بزرگ کمک می‌کند. گوگل مپ که بدون شک یکی از بزرگترین اپلیکیشن‌های ناوبری مبتنی بر مکان جغرافیایی به شمار می‌رود، به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی آثار تاریخی و باستانی مهم در شهرهای بزرگ کشورهای مختلف جهان پیدا کنند.
مهم‌ترین کاربرد مدل‌های کسب‌وکار طرح و بررسی چالش‌های استارت‌آپ‌ها است
مهم‌ترین کاربرد مدل‌های کسب‌وکار طرح و بررسی سؤالات و چالش‌های استارت‌آپ‌ها، مؤسسات و شرکت‌های نوپا است.
مدعیان امضا‌های طلایی مانعی سر راه شرکت‌های دانش‌بنیان
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اشخاصی که معتقدند امضای آنان باید باشد تا کاری در کشور صورت گیرد! و یا خدای ناکرده رانت تشکیل شود تا کار روی زمین نماند، در بخش‌هایی از ادارات وجود دارند که مانعی سر راه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
متخصصان جوان ایرانی بار دیگر تحریم‌ها را دور ز‌دند؛
رونمایی از ۳ طرح مهم و فناورانه در البرز
طرح فناورانه "ذره‌روب صوتی به منظور زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو در کاربردهای صنعتی‌"، طرح فناورانه " تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش‌های سد حرارتی نانو ساختار بر پایه ysz "، و طرح فناورانه " تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات(CMA) به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست " با حضور قائم مقام وزیر علوم در فردیس کرج رونمایی شد.
بدافزاری برای جاسوسی از روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر
«واتس اپ»، به عنوان یکی از پیام رسان‌های جهان که همواره ادعا می‌شده بالاترین ضریب امنیتی را دارد و به‌دلیل رمزگذاری‌های خاص امکان هک شدن آن وجود ندارد، در اثبات این ادعا ناکام ماند چراکه بتازگی حداقل 1400 نفر در 20 کشور 5 قاره جهان از طریق واتس اپ و با استفاده از یک نرم افزار با نامNSO متعلق به رژیم صهیونیستی مورد حمله سایبری قرار گرفته اند؛ یک پلتفرم جاسوسی که پیش از این نیز ردپای آن در پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی وجود داشت.
ماهواره‌های جدید ایرانی در مدار قرار می‌گیرد
مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران گفت: در ادامه عملیاتی شدن برنامه دوم ۱۰ ساله توسعه فضایی کشور سه ماهواره در حال تکمیل و قرار گرفتن در مدار است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
برج نوآوری هرمز» آغازی بر رونق زیست بوم نوآوری هرمزگان است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین افتتاح برج نوآوری هرمز با بیان این که رونق کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، به زیست بومی مساعد برای رشد و بلوغ ایده‌های خلاقانه نیاز دارد، گفت: پروژه‌هایی مانند برج نوآوری هرمز موجب اتفاق های خوبی در توسعه کارآفرینی و خلق ارزش افزوده می‌شود. در آینده‌ای نزدیک، تحولات عظیمی در ایجاد این زیست‌بوم باکمک بخش خصوصی رونق می گیرد و معاونت علمی و فناوری از این حرکت حمایت می‌کند.
تولید ضدیخ‌های نانویی برای کارخانه‌های معتبر دنیا
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: ضدیخ‌های نانویی شرکت ما به صورت انحصاری برای کارخانه‌های معتبر دنیا مثل رنو و اسکانیا تولید می‌شود.
میکروتوربین های ایرانی به اروپا صادر می شوند
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، میکرو توربین ها، تکنولوژی نسبتاً جدیدی هستند که به مصرف کننده، این امکان را می دهند که شخصاً در منزل مسکونی یا هر مکان دیگری برق تولید کند. این توربین های کوچک همچنین مانند مشعل های معمولی مورد استفاده در موتورخانه ها، گرما و بخار نیز تولید می کنند
ساخت رایانه‏ کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا/ تدوین نسخه اولیه
مجری پروژه «مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان‌سنجی بومی‌سازی آن» از وجود آزمایشگاه‌های مجهز و پتانسیل مناسب برای ساخت رایانه‏ های کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا خبر داد.
دستگاه نوار قلب ۱۲ کاناله تولید شد
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه نوار قلب ۱۲ کاناله شدند.
ارتباط صنعت و دانشگاه به‌جای شعار به عمل تبدیل شود
محمدعلی طالبی ساعتی پیش در مراسم تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری یزد بابیان اینکه برای رفع برخی از چالش‌ها مانند آلودگی هوا، تامین آب، اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده و غیره که استان یزد با آن روبه‌رو است باید صنایع دانش‌بنیان را ارتقا داد گفت: توسعه استان یزد نیازمند فناوری و فعالیت‌های دانش‌بنیان است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
دولت الکترونیک در ایران؛
تأملی در باب انتحال علمی؛
امیر ناظمی مطرح کرد؛
انقلاب فرهنگی دوم؛
یادداشت افشین کلاهی؛
صنعت هوش مصنوعی؛
استارت آپ های سلامت؛
بازار اپلیکیشن ها؛
طنز و کاریکاتور
قاچاق کتاب در فضای مجازی؛
اولویت بندی تان در حلقم؛
گذران سخت زندگی؛
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین