سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بررسی بحران کهنسالی متولدین دهه60 در گفتگو با صاحب‌نظران
دردسرهای دهه‌شصتی‌های ۶۰ساله!

بررسی بحران کهنسالی متولدین دهه60 در گفتگو با صاحب‌نظران

«انسداد تدريجي روزنه‌هاي اميد»، «جواني از دست رفته» و غلبه «معاش بر دانش»؛ دهه شصتي ها را به ترجيح واقع گرايي افراطي واداشته است، آنان به عنوان تشکيل دهنده متورم ترين بخش از هرم جمعيتي، سرمايه‌اي هستند که حتي ارزشي فراتر از منابع طبيعي دارند اما بر اثر سياست ناديده انگاري، به حاشيه رانده شدند و پيش بيني مي شود با شتاب پيشرونده جمعيت سالمندان، دوران کهنسالي شان، مقدمه بحراني بزرگتر باشد.
شیوع سالمندآزاری
رتبه سوم خشونت های خانگی ؛

شیوع سالمندآزاری

وقتی صحبت از خشونت می شود معمولا کودک آزاری و همسر آزاری به ذهن متبادر می شود. این در حالی است که سالمند آزاری به دلیل روند حرکت جمعیت، رتبه سوم خشونت های خانگی را به خود اختصاص داده و مستلزم تدابیر حقوقی و قانونی لازم در این زمینه است.
افزایش هفت میلیون نفری جمعیت «میانسال» تا سال ۱۴۲۰/ تجرد بیش از یک میلیون نفر از مردان میانسال
براساس سرشماری مرکز آمار؛

افزایش هفت میلیون نفری جمعیت «میانسال» تا سال ۱۴۲۰/ تجرد بیش از یک میلیون نفر از مردان میانسال

براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران حدود ۱۶.۸ میلیون نفر از مردان و ۱۶.۵ میلیون نفر از زنان ایران در بازه سنی ۳۰ تا ۵۹ سال قرار دارند که براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد جمعیت میانسالان ایران تا سال ۱۴۲۰ از ۳۶ میلیون نفر به ۴۰ میلیون نفر می‌رسد اما پس از آن مجددا نرخ میانسالان روندی کاهش را طی می‌کند.
شیوع خودکشی در سالمندان افسرده را جدی بگیرید
یک روانشناس:

شیوع خودکشی در سالمندان افسرده را جدی بگیرید

افسردگی در سالمندان عموما نادیده گرفته می شود. این درحالی است که حتی برخی از پزشکان علائم و نشانه‌های افسردگی در سالمندان را تشخیص نمی‌دهند و متاسفانه به رسمیت نشناختن افسردگی در سالمندان باعث می‌شود که این افراد نسبت به درمان بیماری خود اقدام نکنند و در نهایت با افزایش بیماری فرد ترغیب به خودکشی شود.
جمعیت سالمندان تا سال ۱۴۳۰ به بیش از ۲۶ درصد می‌رسد
وحید قبادی دانا عنوان کرد؛

جمعیت سالمندان تا سال ۱۴۳۰ به بیش از ۲۶ درصد می‌رسد

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:. اگر امروز جمعیت سالمندان ۱۰ درصد جامعه است در سال ۱۴۳۰ این جمعیت به بیش از ۲۶ درصد خواهد رسید. وحید قبادی دانا‌ (رئیس سازمان بهزیستی کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با سند ملی سالمندی گفت: این سند ملی به منظور ارتقای خدمات‌رسانی به سالمندان کشور و تحقق شعار «فرصت های برابر برای تمام سنین»، رونمایی می‌شود. تشکیل این سند با همکاری سازمان بهزیستی به عنوان متولی شورای ملی سالمندان، سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت به عنوان متولیان دیگر این حوزه نوشته شده است.
سالمندی زمانی برای آغاز دوباره زندگی
هفته ملی سالمندان؛

سالمندی زمانی برای آغاز دوباره زندگی

یک اکتبر، (نهم مهر ماه) روز جهانی سالمندان و یکی از روزهای هفته ملی سالمند در ایران است، کتاب‌های این هفته برای بزرگترهای جامعه و درباره آنها معرفی شده‌اند.
۲۲ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند
مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد:

۲۲ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه ۲۲ درصد سالمندان کشور تحت پوشش این نهاد هستند، گفت: عمده مددجویان سالمند کمیته امداد در روستاها ساکن هستند و بیشترین خدماتی که دریافت می‌کنند کمک معیشت ماهانه و حمایت درمانی ‌است.
برای سالمندان چه کردید؟
یادداشت امیرمحمود حریرچی؛

برای سالمندان چه کردید؟

در حال حاضر که در هفته سالمندان به سر می‌بریم لازم می‌دانم به نکاتی اشاره کنم، میانگین طول عمر نقشه ای است که در جمعیت شناسی مطرح می‌شود و در آن جمعیت‌ها را بر اساس رده سنی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند که فاصله سنی آن‌ها با دسته قبل از خودشان 5 سال است. با میزان جمعیت و میزان مرگ و میر آن‌ها، میانگین طول عمر در جامعه را مشخص می‌کنند. فرضا اگر در جامعه ای میزان مرگ و میر اطفال زیاد باشد بر میانگین طول عمر در این جامعه نیز اثرگذار بوده و پایین است. این میانگین زمانی در کشور ما حدود 52 سال بود اما در حال حاضر به 72 سال رسیده است و یکی از دلایل آن هم این است که میزان مرگ و میر نوزادان، اطفال و رده های سنی بالاتر کاهش یافته است. فرضا در مورد زیر یکساله ها که در گذشته 137 در هزار بود امروزه با پوشش‌های سلامت و واکسیناسیون این عدد به زیر 12 در هزار رسیده است. یعنی در گذشته از هر هزار نوزاد که متولد میشدند حدود 137 نفر آن‌ها قبل از یکسالگی میمردند می‌مردند اما اکنون این میزان به زیر 12 نفر رسیده است.
داریم پیر می‌شویم؛ کسی به فکر این همه سالمند در آینده هست؟! ...
بحران سالمندی؛

داریم پیر می‌شویم؛ کسی به فکر این همه سالمند در آینده هست؟! ...

در حالی که جامعه ایران شاهد رشد شتابان نسبت جمعیت سالمندی است و هزینه های سنگین اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی آ‌ینده جامعه ایران را تهدید می کند، هیچ برنامه مشخصی برای پیشگیری از مشکلاتی که بروز آن در آ‌ینده نزدیک قطعی است به چشم نمی خورد.
نظرات و گلایه ها