سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس اورژانس اجتماعی کشور اعلام کرد؛

سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت های خانگی

سوء‌رفتار با سالمند و سالمندآزاری پدیده‌ای است که به روایت آمار دو درصد از خشونت‌های خانگی جامعه ایرانی را به خود اختصاص داده است. این پدیده در شرایطی اتفاق می‌افتد که تا سال 1425 از هر سه نفر ایرانی یک نفر در گروه سالخوردگان قرار خواهد گرفت. از این رو توجه به آن ضروری به نظر می‌رسد.دکتر رضا جعفری مدیر اورژانس اجتماعی کشور در این باره به «ایران» می‌گوید: سالمند آزاری یکی از مهمترین مقوله‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی و همچنین اورژانس اجتماعی است. در حقیقت سالمند آزاری بعد از کودک آزاری و همسر آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی را به خود اختصاص داده است.
يک روانشناس تاکيد کرد؛

نقش خاطره گويي در کاهش احساس تنهايي سالمندان

مرضيه صبحاني، کارشناس ارشد روانشناسي باليني با بيان اينکه خاطره گويي در دوران سالمندي به کاهش احساس تنهايي در دوران سالمندي کمک مي کند، گفت: خاطره گويي يک روش روان شناختي و در واقع، نوعي فراخواني گذشته است و مي تواند براي افراد سالمند جذاب باشد
بررسی ابعاد جمعیت در ایران ؛

آمارهای ترسناک از وضعیت کهنسالی ایران

از دهه ۷۰ به بعد سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور عملیاتی شد؛ در اثر تداوم این سیاست‌ها، نرخ جمعیت ایران به زیر نرخ جانشینی رسید؛ با وجود تجدید‌نظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده‌ است!
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛

سالمندی، مهمترین معضل جامعه ایران در ۳۰ سال آینده

در ۳۰ سال آینده مهمترین معضل جامعه، سالمندی است که اگر اکنون به فکر نباشیم دچار مشکلات زیادی می‌شویم.داریوش فرهود در مورد چالش‌های سالمندی بیان کرد: امروز به دلیل بالا رفتن امید به زندگی و کاهش میزان زاد و ولد در کشور‌های توسعه یافته و درحال توسعه، پدیده سالمندی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
شهروندان سالخورده در مالزی؛

آموزه‌های کشور مالزی برای تحقق شهر دوستدار سالمند

تعداد شهروندان سالخورده در مالزی در 20 سال گذشته بین سال‌های 1970-1991 از 546 هزار نفر در سال 1970 به 1،03 میلیون نفر رسید. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده برآورد می‌شود جمعیت سالمند در 20 سال آینده به 3.4 میلیون نفر برسد. در این نوشتار درصدد هستیم شهر دوستدار سالمند در مالزی را مورد بررسی قرار دهیم.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:

پیش نویس نظام حقوقی سالمندان تدوین شد

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از تدوین پیش نویس نظام حقوقی سالمندان خبر داد و گفت: پیش نویس حقوق سالمندان نشات گرفته از سند ملی سالمندان است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت:

بروز "سونامی سالمندی" در ایران تا ۳۰ آینده

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به افزایش رو به رشد جمعیت سالمندان کشور، بر ضرورت توجه به راهکارهای پیشگیرانه در مسایلی نظیر بیماری های قلبی عروقی تاکید کرد.
دانستنی ها؛

سالمندی موفق در سنگاپور

سنگاپور ازلحاظ رشد جمعیت و رشد اقتصادی و توسعه شهری در نقطه ضعیفی قرار دارد. عدم وجود جمعیت رو به رشد، ایجاد هسته شهروندان سالمند همراه با رشد اقتصادی کمتر پیامدهای درازمدت را نشان می‌دهد. این امر نیاز به انعطاف بیشتری در فراهم آوردن ثبات اجتماعی و اقتصادی، رفع معضلات شهری و مسکن، مراقبت‌های بهداشتی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای این بخش از جمعیت دارد.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان ؛

تنهایی زنان سالمند 4 برابر مردان است

رشد فزاینده جمعیت سالمند و پیامدهای آن باعث شده در اکثر جوامع، سالمندی به‌عنوان چالش اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد. سالمندی در ایران با شیب تندتری نسبت به برخی کشورها در حال وقوع است، در کنار عوامل و شرایط گوناگون، شهرنشینی و صنعتی شدن تحولات عمده‌ای را در نهادهای مختلف اجتماعی از جمله خانواده ایجاد کرده است، بنابراین مدرن شدن و شهرنشینی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله ایران سنت‌های حمایتی خانواده از افراد سالمند را در هم ریخته است، حال در این میان هستند سالمندانی که به دلایل مختلف اعم از تنهایی، فقر مالی، عدم مسئولیت‌پذیری خانواده در شرایط بدتری زندگی می‌کنند اگرچه سازمان بهزیستی در تلاش است تا ضمن مرتفع شدن بخش زیادی از مشکلات سالمندان تحت پوشش اوقات خوبی را برای این قشر فراهم کند، اما با توجه به افزایش جمعیت سالمندی به‌دنبال کاهش موالید بحث مراقبت از سالمندان و هزینه نگهداری و درمان آنها به مرز هشدار نزدیک شده است.
در گفتگو با نیره توکلی؛

راهکار مقابله با بحران جامعه سالمند

توکلی گفت: ما باید در برنامه‌ریزی های درازمدت و تامین بودجه های مورد لازم در کشور جایی برای تامین نیازهای کهنسالان کشور با توجه به رشد روزافزون آنها در جامعه پیر ایران داشته باشیم.
افزایش جمعیت آری یا نه؛

ایران در پنجره فرصت طلایی جمعیت

طی سال‌ها و ماه‌های اخیر پاره‌ای از افراد که نوعا مسئولیت نهاد‌های حمایتی و امدادی نظیر بهزیستی را بر عهده دارند متناوبا اعلام نظر می‌کنند که با سونامی سالمندی مواجهیم و به‌زودی موج سالمندی کشور را فرامی‌گیرد! بسیاری از افراد - حتی تحصیل کردگان و متخصصان‌- معنای دقیقی از «سالمندی» و «سالخوردگی» را از منظر علم جمعیت‌شناسی نمی‌دانند و تصورشان از این « مفهوم» صرفا دغدغه‌های ناتوانی، معلولیت سالمندان و هزینه‌های پزشکی و آسایشگاهی است.
افزایش جمعیت سالمندی در کشور؛

سونامی «سالمندی » در راه است

چرا این قدر دیر؟! جمله‌ای که از صبح بارها و بارها شنیده بود اما نمی‌توانست پاسخ دهد. انگار سخن گفتن را فراموش کرده، منتظر بود پدر بار دیگر از روی تخت بلند شود و مانند گذشته‌های نه چندان دور کوتاهی‌های او و خواهر و برادرانش را نادیده بگیرد و همه مشکلات را حل کند. اما صدای دستگاه تنفس مصنوعی از حکایتی تلخ خبر می‌دهد، این بار دیگر پدر خیال بلند شدن از تخت را ندارد. مردی با موهای جو گندمی به سمتش می‌آید. با دیدن او انگار قفل دهانش باز می‌شود و دستانش به حرکت در می‌آید. محکم به سینه‌اش می‌کوبد و فریاد می‌کشد «مگر قرار نبود دیشب پیش پدر باشی؟ باز میهمان داشتی؟ میهمان بودی یا دوباره دخترت تب کرده؟» گریه‌اش می‌گیرد.
دکتر مهتاب علیزاده؛

چالش‌های سیاست‌گذاری و اجرای برنامه سالمندان در کشور

از آنجایی که میزان ابتلا به ناتوانی‌های جسمانی، ابتلا به بیماری‌های مزمن و سرطان‌ها درجمعیت سالخورده کشور در حال افزایش است، نیاز سالمندان وخانواده‌های آنان نیز به مراقبت های درمانی، بستری، نگهداری، بازتوانی و حمایتی بیشتر شده که این امر بار هزینه‌ها را هم برای دولت و هم برای افراد سالمند و مراقبین آنان در خانواده‌ها افزایش داده است. اجرای برنامه‌های سالمندی در کشور از ابعاد آموزش و پژوهش و مراقبت های بالینی و بیمه و خدمات دچار چالش‌های زیربنایی جدی است که اگر مرتفع نشوند امکان ایجاد خدمات ومراقبت های سالمندی در کشور وجود نخواهد داشت.
دکتر بهنام شریعتی؛

خانواده‌ها، قربانیان نگهداری از سالمندان

افزایش امید به زندگی در سایه پیشرفت خدمات بهداشتی و پزشکی در سال‌های اخیر به‌همراه کاهش موالید، دو عامل مهم افزایش جمعیت سالمندی در ایران به شمار می‌آیند. این درحالی است که آمارها نشان می‌دهد روند افزایش تعداد سالمندان بیش از روند رشد جمعیت کل کشور است، به گونه‌ای که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2050 تعداد سالمندان کشور به 30 میلیون نفر برسد.
تا 30 سال آینده؛

سالمندی 25 درصد جمعیت ایران

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به این‌که جمعیت سالمندی در کشور در حال افزایش است، گفته، برآورد می‌شود تا 30 سال آینده 25 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل دهند.مدیرکل بهزیستی البرز عنوان کرد: باید از حالا برای ارائه خدمات رفاهی، معیشتی و اقتصادی این جمعیت برنامه‌ریزی کرد در غیر این صورت طی سال‌های آینده با بحران جدی در این حوزه مواجه خواهیم شد. بدون شک باید از همین حالا به فکر افزایش تعداد خانه‌های امید ویژه سالمندان، ساخت باشگاه‌های ورزشی و فضاهای تفریحی و فرهنگی خاص این جمعیت در استان باشیم.
مشکلات معیشتی بازنشستگان؛

عقب‌ماندگی یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومانی سبد معاش بازنشستگان

علی دهقان‌کیا معتقد است؛ تنها راه بهبود معیشتِ بازنشستگان، افزایش عادلانه مستمری‌هاست و طرح‌های ناکارآمدِ صدقه‌ای مثل بسته حمایتی نمی‌تواند مشکلات بازنشستگان را حل کند.وی با بیان اینکه از میانه آذر شروع به واریز بسته حمایتی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی کردند و قرار است یک نوبت دیگر تا پایان سال، این بسته واریز شود، می‌گوید: بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی به کار بازنشسته نمی‌آید و هیچ گرهی از زندگی او باز نمی‌کند. حتی اینکه قرار است یکبار دیگر تا پایان سال وایز شود، قطعی نیست و ممکن است به بهانه نبود بودجه، این واریزِ مجدد صورت نگیرد.
بهاره فلاحی/ دکتری سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه پوترای مالزی (UPM):

مسکن سالمندان در مالزی

مسائل مربوط به مسکن مناسب برای افراد سالخورده در مالزی، باید با توجه به فرهنگی که در مالزی وجود دارد، شناسایی و موردبررسی قرار گیرد؛ بنابراین، این نوشتار به دنبال شناسایی مسائل مربوط به مسکن برای سالمندان در مالزی با توجه به برنامه سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در این کشور است.
محمدرضا افشار:

دوری از انزوا با تقویت روابط اجتماعی سالمندان

سالمندی دوره جدیدی از زندگی است که اقتضائات این دوران می‌طلبد برای ارتقای سطح سلامت و بهبود معیشت و زندگی، توقعات و انتظارات این قشر برای رسیدن به یک رفاه نسبی مورد توجه قرار گیرد. با روند رو به رشد جمعیت سالمندان در بعضی از کشورهای جهان، از جمله ایران، موضوع سالمندی و مسائل و مشکلات مربوط به آنان از اهمیت فزاینده‌ای برخوردار شده است.
آن ها تنها هستند؛

بی توجهی به سالمندان، مصداق خشونت

بی توجهی به سالمندان از بزرگترین مصادیق خشونت علیه آنان است.
طرح کارت منزلت ویژه شهروندان؛

شرایط صدور کارت "منزلت"

طرح کارت منزلت ویژه شهروندان برای ارایه تخفیف 90 درصدی کارت‌های الکترونیک مدت‌دار مترو و اتوبوس تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که دارای 65 سال سن و بیشتر باشد.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها