سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تقاطع دردها؛

روایت پبرمرد بدون شناسنامه‌ای که جایی برای مردن ندارد +فیلم

سالمندان به دلیل شرایط خاص روحی و جسمی نیاز به حمایت‌های ویژه دارند، اما برای سالمندانی که شناسنامه ندارند معضل بزرگ تری است. سالمندان فاقد هویت، کمتر از هر سالمند دیگری می‌توانند از خدمات مورد نیازشان بهره‌مند شوند.
بحران‌زایی بازنشستگی؛

کابوس بازنشستگی؛ تأملی بر تجربه بازنشستگی در ایران

در کتاب «کــابوس بازنشستــگی» تلاش شده تا با نگاه تحلیلی، سویه دیگر واقعیت یعنی بحران‌زایی بازنشستگی نشان داده شود؛ بحران‌هایی گاه عمیق، پردامنه و مخرب‌ که در برخی موارد از فرد بازنشسته انسانیت‌زدایی می‌کند.
دکتر سلمان نژاد مطرح کرد؛

۳۰ درصد سالمندان زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند

بر اساس اعلام اورژانس اجتماعی سالمند آزاری سومین خشونت خانگی در کشور است پدیده‌ای که برای جامعه‌ای درحال حرکت به سمت پیری جمعیت می‌تواند زنگ خطر محسوب شود.
پدیده‌ای که کمتر می‌شناسیم؛

ایرانی‌ها سالمندآزار هستند؟

سالمندآزاری بعد از کودک‌آزاری و همسر آزاری، رتبه سوم خشونت‌های خانگی را به خود اختصاص داده است.
جمعیت کشور ۸۳ میلیون نفر شد؛

سهم سالمندان در ۱۴۳۰، ۲۵درصد

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه جمعیت کشور در سال ۹۸ به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده و رشد ۱.۲۴ درصد داشته گفت: این در حالی است که نرخ رشد جمعیت سالمند کشورمان ۳.۶۲ درصد است.وی متذکر شد: در سال 1400 که سهم سالمندی جمعیت از مرز 10 درصد عبور می‌کند در سال 1420 از مرز 19.4 درصد و در سال 1430 از مرز 26.1 درصد عبور خواهد کرد یعنی در آن زمان یک‌چهارم جمعیت کشور سالمند خواهند بود.
علی اکبر محزون مطرح کرد؛

سرعت افزایش سالمندان ۳ برابر رشد جمعیت کشور

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه جمعیت کشور در سال ۹۸ به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده و رشد ۱.۲۴ درصد داشته گفت: این در حالی است که نرخ رشد جمعیت سالمند کشورمان ۳.۶۲ درصد است.
رئیس اورژانس اجتماعی کشور:

«سالمند آزاری» رتبه سوم خشونت‌های خانگی در ایران

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: علی‌رغم اینکه توجه به سالمند در دین اسلام مورد تأکید است، در حال حاضر سالمند آزاری بعد از کودک آزاری و همسر آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی در کشور را دارد که نیاز به برنامه‌ریزی مناسبی در این حوزه وجود دارد.
ناهید تاج الدین؛

سونامی سالمندی در راه است/تغییرات اجتماعی با کاهش نرخ باروری

طبق آمار گفته می‌شود تا ۲۰ سال آینده بیش از ۱۵درصد جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل دهند و تا ۳۰ سال آینده نیز از هر چهار نفر، یکی بالای ۶۰ سال است.
مدیرکل بهزیستی استان تهران اعلام کرد؛

جمعیت سالمندی تهران 2 برابر میانگین کشوری

مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان این‌که جمعیت سالمندی در استان تهران دو برابر استان‌های دیگر است، گفت: 13 هزار و 900 سالمند در استان تهران پشت نوبت دریافت خدمات هستند.
مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی در سالمندان؛

"تورم" در صدر فشارهای روانی سالمندان

مرکز ملی افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر سالمندان کشور را در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ مورد بررسی قرار داده که برخی از این عوامل طی این سال‌ها پررنگ‌تر شده و باعث شده‌اند درصد بیشتری از سالمندان تحت تأثیر آن‌ها قرار گیرند.
سیدحسن موسوی چلک :

«۲۶ سال آینده جمعیت ایران سالمند می‌شود»

سیزده میلیون جوان ایرانی از سن ازدواج عبور کرده‌اند و تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده در بین آنها هر سال کمتر می‌شود و این عدم تمایل به تشکیل خانواده در سال‌های آینده باعث پیر شدن جمعیت و تبعات بعدی آن بر جامعه می‌شود.
حیدرعلی عابدی:

جمعیت سالمندان به هفت درصد جمعیت کل کشور رسیده است

درصد بالایی از سالمندان ایران به عنوان سالمندان موفق شناخته می‌شوند به این معنی که می‌توانند امور خود را پیگیری کنند و نیاز به بستری شدن ندارند. اما افرادی که نیاز به بستری شدن دارند گاهی باید هزینه‌ها سنگینی را تقبل کنند که چاره‌اندیشی برای کم کردن این هزینه‌ها در کنار مراقبت صحیح، موضوع و رسالت وزارت بهداشت و درمان است.
رئیس اورژانس اجتماعی کشور اعلام کرد؛

سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت های خانگی

سوء‌رفتار با سالمند و سالمندآزاری پدیده‌ای است که به روایت آمار دو درصد از خشونت‌های خانگی جامعه ایرانی را به خود اختصاص داده است. این پدیده در شرایطی اتفاق می‌افتد که تا سال 1425 از هر سه نفر ایرانی یک نفر در گروه سالخوردگان قرار خواهد گرفت. از این رو توجه به آن ضروری به نظر می‌رسد.دکتر رضا جعفری مدیر اورژانس اجتماعی کشور در این باره به «ایران» می‌گوید: سالمند آزاری یکی از مهمترین مقوله‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی و همچنین اورژانس اجتماعی است. در حقیقت سالمند آزاری بعد از کودک آزاری و همسر آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی را به خود اختصاص داده است.
يک روانشناس تاکيد کرد؛

نقش خاطره گويي در کاهش احساس تنهايي سالمندان

مرضيه صبحاني، کارشناس ارشد روانشناسي باليني با بيان اينکه خاطره گويي در دوران سالمندي به کاهش احساس تنهايي در دوران سالمندي کمک مي کند، گفت: خاطره گويي يک روش روان شناختي و در واقع، نوعي فراخواني گذشته است و مي تواند براي افراد سالمند جذاب باشد
بررسی ابعاد جمعیت در ایران ؛

آمارهای ترسناک از وضعیت کهنسالی ایران

از دهه ۷۰ به بعد سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور عملیاتی شد؛ در اثر تداوم این سیاست‌ها، نرخ جمعیت ایران به زیر نرخ جانشینی رسید؛ با وجود تجدید‌نظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده‌ است!
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛

سالمندی، مهمترین معضل جامعه ایران در ۳۰ سال آینده

در ۳۰ سال آینده مهمترین معضل جامعه، سالمندی است که اگر اکنون به فکر نباشیم دچار مشکلات زیادی می‌شویم.داریوش فرهود در مورد چالش‌های سالمندی بیان کرد: امروز به دلیل بالا رفتن امید به زندگی و کاهش میزان زاد و ولد در کشور‌های توسعه یافته و درحال توسعه، پدیده سالمندی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
شهروندان سالخورده در مالزی؛

آموزه‌های کشور مالزی برای تحقق شهر دوستدار سالمند

تعداد شهروندان سالخورده در مالزی در 20 سال گذشته بین سال‌های 1970-1991 از 546 هزار نفر در سال 1970 به 1،03 میلیون نفر رسید. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده برآورد می‌شود جمعیت سالمند در 20 سال آینده به 3.4 میلیون نفر برسد. در این نوشتار درصدد هستیم شهر دوستدار سالمند در مالزی را مورد بررسی قرار دهیم.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:

پیش نویس نظام حقوقی سالمندان تدوین شد

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از تدوین پیش نویس نظام حقوقی سالمندان خبر داد و گفت: پیش نویس حقوق سالمندان نشات گرفته از سند ملی سالمندان است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت:

بروز "سونامی سالمندی" در ایران تا ۳۰ آینده

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به افزایش رو به رشد جمعیت سالمندان کشور، بر ضرورت توجه به راهکارهای پیشگیرانه در مسایلی نظیر بیماری های قلبی عروقی تاکید کرد.
دانستنی ها؛

سالمندی موفق در سنگاپور

سنگاپور ازلحاظ رشد جمعیت و رشد اقتصادی و توسعه شهری در نقطه ضعیفی قرار دارد. عدم وجود جمعیت رو به رشد، ایجاد هسته شهروندان سالمند همراه با رشد اقتصادی کمتر پیامدهای درازمدت را نشان می‌دهد. این امر نیاز به انعطاف بیشتری در فراهم آوردن ثبات اجتماعی و اقتصادی، رفع معضلات شهری و مسکن، مراقبت‌های بهداشتی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای این بخش از جمعیت دارد.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها