سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شهر، پیری و چشمانی که هنوز منتظرند؛

تهران تاکنون برای شهروندان سپیدمویش چه کرده است؟

در ساختارهای اجتماعی‌مان باشگاه‌های مشاوره‌ای و تسهیل‌گری اجتماعی و مدنی با حضور سالمندان، ‌تعریف نشده و تنها بعضی از این افراد با توجه به علاقه شخصی در حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد همکاری می‌کنند درحالی‌که نهادی مانند شهرداری می‌تواند به خوبی این فضا را برای سالمندان و در قالب نوعی کسب و کار فراهم کند
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران؛

متوسط هزینه یک بار بستری سالمندان یک میلیون و ۶۷۲ هزار تومان است/۱۶ درصد سالمندان نیازمند بستری

مرکز آمار ایران گزارش داد: متوسط هزینه‌‌ یک‌ بار بستری برای سالمندان بستری‌شده برابر با ١٬۶٧۲٬۴٢٠ تومان بوده که در مقایسه با سطح ملی یک‌ بار هزینه‌ی بستری (۱٬۴۴۶٬۲۱۴تومان) در سطح بالاتری قرار دارد.
رشد وسیع سالمندی در کشور؛

چالش سالمندی دهه شصتی‌ها

پیر شدن جمعیت کشور در 3دهه آینده موضوعی است که در سال‌های اخیر درباره آن صحبت‌های بسیاری شده و از همین حالا هشدارهای جدی نسبت به آغاز این دوران در کشور داده شده است.
یک متخصص طب سالمندان عنوان کرد؛

علائم استرس دوران سالمندی/نکات طلایی برای سلامت سالمندان

یک متخصص طب سالمندان گفت: در صورتی که استرس و اضطراب در دوران سالمندی تداوم پیدا کند و مقدار آن زیاد شود می تواند سالمندان را فرسوده و آسیب پذیر کند.
گزارش یورونیوز؛

سالمندان کدام کشورها بیشتر از خدمات بانکی آنلاین استفاده می‌کنند؟

بررسی‌های جدید نشان می دهد سالمندان دانمارکی با فاصله زیادی از سالمندان سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از خدمات بانکی آنلاین استفاده می‌کنند.
رئیس شورای دبیرخانه سالمندی؛

مردان سالمند در نه ماه اول امسال هشت برابر زنان سالمند ازدواج‌ کرده‌اند

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور: متأسفانه دلایل فرهنگی و مالی باعث می‌شود که مردان سالمند بیشتر از زنان شانس ازدواج داشته باشند. بعضاً مردان سالمند با اتکا به درآمدشان ترجیح می‌دهند با زنان جوان‌تر از خودشان ازدواج کنند و این یک فرهنگ غلط است. به طور کلی ازدواج سالمندی یک اتفاق خوب است اما به شرط اینکه مردان سالمند با زنانی که از خودشان بسیار جوان‌تر هستند ازدواج نکنند، چون در این صورت چنین ازدواجی یک معضل فرهنگی محسوب می‌شود.
ننه مسطوره، پیرترین زن دنیا؛

پیرترین زن جهان در روستای شریف کندی بیجار

ننه مسطوره، پیرترین زن دنیا که از قلم گینس جا افتاده است .
با کاهش نرخ رشد جمعیت؛

سبقت سالمندی از آموزش‌های اجتماعی

جامعه ایرانی با گام‌هایی شتابنده به سمت سالمندی پیش می‌رود و طولی نمی‌کشد که سالمندی پدیده‌ای غالب و مشکل‌آفرین برای جامعه می‌شود، به نظرمی‌رسد سلامت سالمندی در کشور در شرایط کنونی به آگاهی جامعه از مسیر آموزش در حوزه‌های مختلف و تقویت زیرساخت‌های مرتبط برای افزایش مشارکت اجتماعی سالمندان نیازمند است.
کارشناس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه؛

بحران سالمندی در پیش است؟

حجم، نرخ رشد و ساختار سنی جمعیت کشور از دهه ۶۰ تاکنون تحولات شگرفی را پشت سر گذاشته است. پس از تجربه انفجار موالید در دهه ۶۰ و افزایش نرخ باروری به حدود ۶ فرزند که موجب پهن شدن قابل توجه پایه هرم سنی جمعیت کشور شد، نرخ باروری کل در روند کاهشی شدید طی یک دوره ۱۵‌ساله به حدود ۲ فرزند در سال ۱۳۷۹، کاهش یافت. سپس در دهه ۹۰- ۱۳۸۰ نرخ باروری در حدود ۹/ ۱ فرزند تثبیت شد.
دکتر حریرچی:

نادیده گرفته نشدن توسط فرزندان،مهم ترین نیاز سالمندان است

یک جامعه شناس معتقد است فرزندانی که از توانایی مالی مناسبی برخوردار هستند نباید والدین خود را به خانه سالمندان منتقل کنند بلکه بهتر است برای آن ها خانه ای در نزدیک محل زندگی خودشان در نظر بگیرند و خودشان امور روزمره والدین خود را انجام دهند، در صورت داشتن مشغله، می توانند امور والدینشان را به یک پرستار محول کرده و هر روز به آن ها سربزنند.
تغییرات جنسیتی در هرم سالمندی کشور ؛

آینده در مسیر زنانه شدن سالمندی

مرگ شوهر، 16 سال است که سرنوشت‌شان را به هم گره زده. مادر 110ساله و دختر 70 ساله‌اش. مادر، موهای جوگندمی‌اش را کوتاه کرده و چند تار موی حنایی در موهای سرش هویداست.
قصری دلگیر برای پایان زندگی؛

ساعاتی در مراکز لاکچری نگهداری از سالمندان

مراکز نگهداری از سالمندانی وجود دارند که بابت نگهداری از والدین سالخورده مبالغ هنگفتی دریافت می کنند و در عوض خدمات هتل های پنج ستاره را ارائه می دهند.
به مناسبت روز سالمند؛

بازي سنتي ، نجفي شهردار تهران در حاشيه مراسم روز سالمند

شهردار تهران در روز سالمند، در بازی سالمندان شرکت کرد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد؛

رشد فزاینده جمعیت سالمندی طی سال‌های آینده/تدوین سند سالمندی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:در سرشماری سال ۹۰نرخ جمعیت بالای ۶۰ سال ۸.۳ درصد بود اما این رقم در سرشماری سال 95 به 9.3 درصدافزایش یافته که متأسفانه در بعضی از استان‌ها این نرخ از متوسط جهانی بالاتر رفته است.
افزایش میانگین سالمندی ایرانیان؛

۳۳ سال تا رکوردزنی ایران در سالمندی

ایران در حال پیر شدن است؛ از اعلام این نگرانی مدت‌ها است که می‌گذرد و هرچند وقت یکبار نیز درباره آن هشداری داده می‌شود، اما هنوز برنامه‌ای جامع که نظر همه دست‌اندرکاران و دستگاه‌های مسوول برای حمایت‌های اجتماعی از جمعیت سالمندان آینده ایران را تامین کند، تدوین نشده است.
سلمان نژاد:

سند جامع سالمندان تدوین شده است

سن تقریبی سالمندان ۶۰ است و پراکندگی بیش از نه درصد جمعیت را تشکیل می دهد و پنجره جمعیتی کشور در حال بسته شدن است، ما در کشور ۷۰ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۰ سال فعال داریم.
آمارها خبر می دهند؛

افزایش ۱.۵برابری «سالمندان» در یک دهه اخیر

طبق آمار موجود سالمندان کشور در یک دهه اخیر یک و نیم برابر شده‌اند و در میان آمار زنان سالمند بیش از مردان است.
رئیس سازمان بهزیستی مطرح کرد:

پاسخ به تمام نیاز‌های سالمندان از عهده سازمان بهزیستی خارج است

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی کشور قادر نخواهد بود به تنهایی تمام نیاز‌های قشر سالمند کشور را برطرف کند.
«زنان سالمند» پديده اجتماعي غالب دهه‌هاي آينده؛

آمار چند برابري زنان سالمند تنها/30 درصد سالمندان فقيرترين اقشار جامعه‌ هستند

سالمندي به سمت زنانه شدن پيش مي‌رود؛‌ اين خود پديده‌اي است كه جدا از شتاب تغيير ساختار سني جامعه و 5/1 برابر شدن جمعيت سالمندان كشور طي يك دهه قابل بررسي است.
شیوع سالمندآزاری در کشورهای مختلف؛

سالمند آزاری چیست؟

امروز در دنیا فقط یک کشور وجود دارد که تعداد سالمندانش بیش از سی درصد کل جمعیت است، ژاپن. اما تا میانه قرن بیست و یکم کشورهای بسیاری بخصوص در میان کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی چنین نسبت جمعیتی خواهند داشت. ایران هم در کنار کره، چین، شیلی، روسیه، تایلند و ویتنام یکی از این کشورها خواهد بود.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها