سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون وزیر بهداشت:

جمعیت سالمندان کشور ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

معاون وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر، در کشورهای با درآمد بالا، افزایش امید به زندگی عمدتاً به دلیل کاهش مرگ و میر افراد مسن‌تر است. این تغییرات در همه کشورها رخ می‌دهد و این روند تأثیرات قابل توجهی بر ساختار جمعیت دارد. در ایران در سال ۲۰۱۶، ۹,۲۸ درصد جمعیت ۶۰ سال و بالاتر بودند. سازمان بهداشت جهانی برآورد می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۲ سال دیگر، این میزان به بیش از ۳۰ درصد جمعیت خواهد رسید.
افزایش امید به زندگی سالمندان؛

تأثیر شبکه های اجتماعی در بهبود زندگی سالمندان

بهبود سطح کیفیت زندگی در جهان و افزایش امید به زندگی، رشد چشمگیر طول عمر مردم جهان را به‌دنبال داشته است و همین موضوع زندگی سالمندان را در کانون توجه قرار داده است.
به وقت پختگی؛

فصل باشکوه زندگی؛ دوران سالمندی

گابریل گارسیا مارکز بزرگ، معتقد است که زندگی، یعنی خاطراتی که داریم. البته بیراه هم نمی‌گوید. در هر سن و سالی که ایستاده‌ایم، تلقی ما از زمان‌ها و اتفاق‌های طی شده و به وقوع پیوسته، تنها خاطراتی هستند که در حافظه ما شکل گرفته‌اند. پس خاطرات، می‌شوند زندگی‌های ما. سن که بالاتر می‌رود، به مرور خاطرات هم پررنگ‌تر می‌شوند. یک تعریف ناقص هم هست که می‌گوید، وقتی خاطرات شما، مهم‌تر از آینده شما شدند، یعنی که رشد شما متوقف شده و احتمالاً به ایستگاه پیری رسیده‌اید. خیلی‌ها هم، وقتی که سن‌شان بالا می‌رود، به دو علت شروع به واکاوی گذشته و زیر و رو کردن خاطرات‌شان می‌کنند. یا برای اینکه این خاطرات و زندگی‌ها را حفظ کرده و نگه دارند. یا برای اینکه با بار روانی سنگین آینده، مقابله به مثل کنند. اینجا روایت‌هایی می‌خوانیم در ستایش یا نکوهش همین دوران؛ دوران سالمندی و پیری.
ایران پیر 1430؛

وضعیت سالمندی جمعیت ایران تا 33 سال آینده

جمعیت سالمندان ایرانی تا 1430 به بیش از ۳۰ درصد کل جمعیت کشور می‌رسد؛ یعنی در آن سال از هر سه نفر ایرانی یک نفر سالمند است. درحال‌حاضر این آمار یک به 11 نفر است. بر این اساس، در سال 1430 درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر خواهد بود. سالمندان پرتعدادی که آن سال را تجربه خواهند کرد، متولدان دهه 60 هستند.
یک روز در میان سالمندان کهریزک؛

نامهربانی آتشم زد

در جنوبی ترین نقطه تهران کمی بعد از بهشت زهرا، آسایشگاه سالمندان است، چند تابلو با نوشته های بزرگ، خانواده ها را به این سمت هدایت می کند؛ اما گویا نوشته ها به اندازه کافی بزرگ نیستند چرا که بسیاری از ساکنان کهریزک، سالهاست ملاقات خانواده ندارند
روزگار سپری‌شده مردم سالخورده؛

چقدر سالمند داریم، چقدر سالمند خواهیم داشت و این خطر است یا فرصت؟

با اینکه جزو جوان‌ترین کشورهای دنیا با میانگین سن کمی بیشتر از 31سال محسوب می‌شویم، جزو جوامع سالمند هم به‌ حساب می‌آییم. تعجب می‌کنید؟ سن میانه جمعیت در کشور ما 30سال است؛ یعنی نیمی از جمعیت ما بالای این عدد و نیمی پایین آن سن دارند. پس ما جامعه جوانی هستیم. اما از سوی دیگر، جامعه‌ای که نزدیک 8-7 درصد آن را سالمندان تشکیل بدهند، یک جامعه درگیر سالمندی محسوب می‌شود؛ ما نزدیک 3/9درصد جمعیت سالمند داریم؛ پس یک جامعه سالمند محسوب می‌شویم. در این باره، پای صحبت‌های دکتر سلمان‌نژاد نشسته‌ایم.
محسن سلمان نژاد/ رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان:

خاکستری شدن جمعیت ایران تهدید نیست

«24 میلیون از جمعیت 80 میلیونی ایران تا سه دهه آینده سالمند خواهند شد.» این پیش‌بینی کارشناسان از وضعیت پراکندگی جمعیتی ایران تا سال 2050 است. البته، این اولین هشدار نیست و سال‌هاست که پژوهشگران نسبت به پدیده پیری جمعیت اظهار نگرانی می‌کنند.
روند پیری در کشور؛

سالمندی 30 درصد جمعیت کشور در 20 سال آینده

روز جهانی سالمند بهانه‌ای است تا نسبت به روند سالمندی جمعیت کشور در طول ۲۰ سال آینده نگاه ویژ‌ه‌ای داشته باشیم و بدانیم که حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور در دو دهه آینده سالمندی را تجربه می‌کنند، بر همین اساس باید مشکلات و مسائل این گروه سنی مورد توجه دستگاه‌های متولی قرار گیرد.
فاطمه رهبر؛

آماری از تعداد سالمندان در کشور

فاطمه رهبر با تأکید بر اینکه سالمندان ظرفیت‌هایی دارند که باید مغتنم بدانیم، گفت: در تعاریف بین‌المللی افراد بالای 60 سال سالمند هستند و در کمیته امداد کشور، هفت میلیون و 400 هزار سالمند وجود دارد.
به مناسبت روز بزرگداشت سالمند؛

سالمندان در سایه تنهایی و بیماری

سالمندی می تواند دوران خوش کسانی باشد که می خواهند فارغ از دغدغه های زندگی، روزهای آرام و خوشی را در کنار هم سن و سالان خود سپری کنند. اما، حالا باید به دنبال درمان بیماری های کهنسالی باشند.در کشورهای پیشرفته سالمندی یکی از دغدغه های آنها بوده بطوریکه در این کشورها رتبه بندی انجام شده و کشورهایی که رتبه اقتصادی خوبی ندارند جایگاه مناسبی در رتبه ارائه خدمات به سالمندان کسب کردند که بولیوی از آن جمله است. متاسفانه در کشور ما تعداد بیماران سالمند زیاد است، دلیل این موضوع این است که در سنین جوانان نکات لازم رعایت نمی شود بنابراین دوره سالمندی سختی پیش روی برخی سالمندان است.
روز جهانی سالمندان؛

وضعیت سالمندی در ایران و جهان+ اینفوگرافی

جمعیت جهان بر اساس گروه‌های سنی به سه دسته صفر تا ۱۴ سال، ۱۵ تا ۶۴ سال و ۶۵ سال به بالا تقسیم می‌شود که سن بالای ۶۰ سال را سالمند می‌نامند. آمار افراد بالای ۶۰ سال در سال ۲۰۱۷ میلادی ۹۶۰ میلیون نفر معادل ۱۳ درصد از ساکنان کره زمین بوده و افراد بالای ۶۰ سال در سال ۱۳۹۷ در ایران معادل ۷ میلیون نفر و آمار بالای ۶۵ سال نیز ۵ میلیون نفر است.
آماری که باید جدی گرفت؛

طوفان سالمندی در راه است

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه در آینده نزدیک یک پنجم جمعیت دنیا را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: بر اساس آمارهای موجود طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده بیش از ۳۰ درصد جمعیت ما را نیز سالمندان تشکیل خواهند داد که یکی از دلایل آن افزایش امید به زندگی و سطح رفاه در دنیا است.
فرماندار هشترود:

شاخص سالخوردگی در هشترود به ۴۵ رسید

فرماندار هشترود گفت: شاخص سالخوردگی یعنی نسبت افراد بالای ۶۵ سال به افراد پایین ۱۵ سال در هشترود به ۴۵ رسید، درحالیکه این شاخص در کشور ۳۰ است
مشکلات سالمندان؛

۷۰۰ هزار سالمند ایرانی «دمانس» دارند

پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰، درصد سالمندان ایران به بیش از ۳۰ درصد برسد؛ بر این اساس درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر و از هر سه نفر، یک نفر سالمند خواهد بود. از طرفی هم طبق پژوهش‌های انجام شده، آلزایمر هفت تا ۹ درصد سالمندان در سنین مختلف را درگیر می‌کند و به طور تخمینی، ۷۰۰هزار سالمند در ایران مبتلا به دمانس هستند.
معاون استاندار بوشهر؛

تغییر نگاه نسبت به سالمندان ضروری است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: سالمندی ناتوانی و پایان راه نیست و تغییر نگاه نسبت به سالمندان در جامعه ضروری است.
حج درکهریزک؛

طواف کعبه نمادین در آسایشگاه کهریزک

مراسم حج سالمندان صبح امروز ۳۱ مرداد، به صورت نمادین در آسایشگاه کهریزک برگزار شد.
قائم مقام مرکز آموزشی علمی کاربردی کهریزک:

مشکل تامین داروی سالمندان و بیماران خاص در کهریزک

قائم مقام مرکز آموزشی علمی کاربردی کهریزک با اشاره به اینکه در تامین داروی سالمندان و بیماران خاص در آسایشگاه با مشکل مواجه هستیم، گفت: وزارت بهداشت، کهریزک را به عنوان مرکز درمانی نمی پذیرد.
احساس ناامنی و اضطراب؛

چرا وقتی پیرمی‌شویم نژادپرست می‌شویم؟

افراد سالمند نژادپرست‌تر هستند اما این بدان معنا نیست که آن‌ها متعلق به زمانی متفاوت از ما هستند.
نقشه‌ای برای عبور از وضعیت قرمز؛

نگاهی به چالش‌های پیش‌روی صندوق بازنشستگی

امروزه سالخوردگی جمعیت پدیده‌ای فراگیر و عظیم است که کل دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. به همین دلیل صندوق‌های بازنشستگی و بیمه با چالش ارائه خدمات مورد نیاز این جمعیت مسن بیش از پیش رو به رو هستند. اگر رسیدگی و اصلاحاتی در سیستم‌های بازنشستگی صورت نگیرد بسیاری از کشورها با سیلی از جمعیت مسن که نیازمند خدمات و مزایایی هستند روبه رو خواهند شد. مشکلاتی که مسن شدن جمعیت با خود همراه دارد برای تمام کشور‌ها یکسان است.
حال ناخوش بازنشستگان ایرانی؛

۷۷ درصد مستمری بگیران زیر خط فقر هستند

روزگار بازنشستگان ایران اصلا تعریفی ندارد و حال آنها ناخوش است . این روزگار ناخوش بازنشستگان و مستمری بگیران اگر در آینده بهتر می شد، شاید اندوه امروز به چشم نمی آمد . اما آمارهایی که مدیران سازمان متولی از امروز و فردای مستمری بگیران ارایه می کنند جز اندوه دستاوردی برای کهنسالان تهی دست ایرانی ندارد.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها