سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان ؛

تنهایی زنان سالمند 4 برابر مردان است

رشد فزاینده جمعیت سالمند و پیامدهای آن باعث شده در اکثر جوامع، سالمندی به‌عنوان چالش اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد. سالمندی در ایران با شیب تندتری نسبت به برخی کشورها در حال وقوع است، در کنار عوامل و شرایط گوناگون، شهرنشینی و صنعتی شدن تحولات عمده‌ای را در نهادهای مختلف اجتماعی از جمله خانواده ایجاد کرده است، بنابراین مدرن شدن و شهرنشینی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله ایران سنت‌های حمایتی خانواده از افراد سالمند را در هم ریخته است، حال در این میان هستند سالمندانی که به دلایل مختلف اعم از تنهایی، فقر مالی، عدم مسئولیت‌پذیری خانواده در شرایط بدتری زندگی می‌کنند اگرچه سازمان بهزیستی در تلاش است تا ضمن مرتفع شدن بخش زیادی از مشکلات سالمندان تحت پوشش اوقات خوبی را برای این قشر فراهم کند، اما با توجه به افزایش جمعیت سالمندی به‌دنبال کاهش موالید بحث مراقبت از سالمندان و هزینه نگهداری و درمان آنها به مرز هشدار نزدیک شده است.
در گفتگو با نیره توکلی؛

راهکار مقابله با بحران جامعه سالمند

توکلی گفت: ما باید در برنامه‌ریزی های درازمدت و تامین بودجه های مورد لازم در کشور جایی برای تامین نیازهای کهنسالان کشور با توجه به رشد روزافزون آنها در جامعه پیر ایران داشته باشیم.
افزایش جمعیت آری یا نه؛

ایران در پنجره فرصت طلایی جمعیت

طی سال‌ها و ماه‌های اخیر پاره‌ای از افراد که نوعا مسئولیت نهاد‌های حمایتی و امدادی نظیر بهزیستی را بر عهده دارند متناوبا اعلام نظر می‌کنند که با سونامی سالمندی مواجهیم و به‌زودی موج سالمندی کشور را فرامی‌گیرد! بسیاری از افراد - حتی تحصیل کردگان و متخصصان‌- معنای دقیقی از «سالمندی» و «سالخوردگی» را از منظر علم جمعیت‌شناسی نمی‌دانند و تصورشان از این « مفهوم» صرفا دغدغه‌های ناتوانی، معلولیت سالمندان و هزینه‌های پزشکی و آسایشگاهی است.
افزایش جمعیت سالمندی در کشور؛

سونامی «سالمندی » در راه است

چرا این قدر دیر؟! جمله‌ای که از صبح بارها و بارها شنیده بود اما نمی‌توانست پاسخ دهد. انگار سخن گفتن را فراموش کرده، منتظر بود پدر بار دیگر از روی تخت بلند شود و مانند گذشته‌های نه چندان دور کوتاهی‌های او و خواهر و برادرانش را نادیده بگیرد و همه مشکلات را حل کند. اما صدای دستگاه تنفس مصنوعی از حکایتی تلخ خبر می‌دهد، این بار دیگر پدر خیال بلند شدن از تخت را ندارد. مردی با موهای جو گندمی به سمتش می‌آید. با دیدن او انگار قفل دهانش باز می‌شود و دستانش به حرکت در می‌آید. محکم به سینه‌اش می‌کوبد و فریاد می‌کشد «مگر قرار نبود دیشب پیش پدر باشی؟ باز میهمان داشتی؟ میهمان بودی یا دوباره دخترت تب کرده؟» گریه‌اش می‌گیرد.
دکتر مهتاب علیزاده؛

چالش‌های سیاست‌گذاری و اجرای برنامه سالمندان در کشور

از آنجایی که میزان ابتلا به ناتوانی‌های جسمانی، ابتلا به بیماری‌های مزمن و سرطان‌ها درجمعیت سالخورده کشور در حال افزایش است، نیاز سالمندان وخانواده‌های آنان نیز به مراقبت های درمانی، بستری، نگهداری، بازتوانی و حمایتی بیشتر شده که این امر بار هزینه‌ها را هم برای دولت و هم برای افراد سالمند و مراقبین آنان در خانواده‌ها افزایش داده است. اجرای برنامه‌های سالمندی در کشور از ابعاد آموزش و پژوهش و مراقبت های بالینی و بیمه و خدمات دچار چالش‌های زیربنایی جدی است که اگر مرتفع نشوند امکان ایجاد خدمات ومراقبت های سالمندی در کشور وجود نخواهد داشت.
دکتر بهنام شریعتی؛

خانواده‌ها، قربانیان نگهداری از سالمندان

افزایش امید به زندگی در سایه پیشرفت خدمات بهداشتی و پزشکی در سال‌های اخیر به‌همراه کاهش موالید، دو عامل مهم افزایش جمعیت سالمندی در ایران به شمار می‌آیند. این درحالی است که آمارها نشان می‌دهد روند افزایش تعداد سالمندان بیش از روند رشد جمعیت کل کشور است، به گونه‌ای که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2050 تعداد سالمندان کشور به 30 میلیون نفر برسد.
تا 30 سال آینده؛

سالمندی 25 درصد جمعیت ایران

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به این‌که جمعیت سالمندی در کشور در حال افزایش است، گفته، برآورد می‌شود تا 30 سال آینده 25 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل دهند.مدیرکل بهزیستی البرز عنوان کرد: باید از حالا برای ارائه خدمات رفاهی، معیشتی و اقتصادی این جمعیت برنامه‌ریزی کرد در غیر این صورت طی سال‌های آینده با بحران جدی در این حوزه مواجه خواهیم شد. بدون شک باید از همین حالا به فکر افزایش تعداد خانه‌های امید ویژه سالمندان، ساخت باشگاه‌های ورزشی و فضاهای تفریحی و فرهنگی خاص این جمعیت در استان باشیم.
مشکلات معیشتی بازنشستگان؛

عقب‌ماندگی یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومانی سبد معاش بازنشستگان

علی دهقان‌کیا معتقد است؛ تنها راه بهبود معیشتِ بازنشستگان، افزایش عادلانه مستمری‌هاست و طرح‌های ناکارآمدِ صدقه‌ای مثل بسته حمایتی نمی‌تواند مشکلات بازنشستگان را حل کند.وی با بیان اینکه از میانه آذر شروع به واریز بسته حمایتی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی کردند و قرار است یک نوبت دیگر تا پایان سال، این بسته واریز شود، می‌گوید: بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی به کار بازنشسته نمی‌آید و هیچ گرهی از زندگی او باز نمی‌کند. حتی اینکه قرار است یکبار دیگر تا پایان سال وایز شود، قطعی نیست و ممکن است به بهانه نبود بودجه، این واریزِ مجدد صورت نگیرد.
بهاره فلاحی/ دکتری سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه پوترای مالزی (UPM):

مسکن سالمندان در مالزی

مسائل مربوط به مسکن مناسب برای افراد سالخورده در مالزی، باید با توجه به فرهنگی که در مالزی وجود دارد، شناسایی و موردبررسی قرار گیرد؛ بنابراین، این نوشتار به دنبال شناسایی مسائل مربوط به مسکن برای سالمندان در مالزی با توجه به برنامه سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در این کشور است.
محمدرضا افشار:

دوری از انزوا با تقویت روابط اجتماعی سالمندان

سالمندی دوره جدیدی از زندگی است که اقتضائات این دوران می‌طلبد برای ارتقای سطح سلامت و بهبود معیشت و زندگی، توقعات و انتظارات این قشر برای رسیدن به یک رفاه نسبی مورد توجه قرار گیرد. با روند رو به رشد جمعیت سالمندان در بعضی از کشورهای جهان، از جمله ایران، موضوع سالمندی و مسائل و مشکلات مربوط به آنان از اهمیت فزاینده‌ای برخوردار شده است.
آن ها تنها هستند؛

بی توجهی به سالمندان، مصداق خشونت

بی توجهی به سالمندان از بزرگترین مصادیق خشونت علیه آنان است.
طرح کارت منزلت ویژه شهروندان؛

شرایط صدور کارت "منزلت"

طرح کارت منزلت ویژه شهروندان برای ارایه تخفیف 90 درصدی کارت‌های الکترونیک مدت‌دار مترو و اتوبوس تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که دارای 65 سال سن و بیشتر باشد.
برویم پیاده‌روی؟

زندگی که به نیمه می‌رسد، پوچی زنگ خانه را می‌زند

بحران میانسالی چه مشخصاتی دارد؟ ستیا می‌گوید در شکل‌های متفاوتی بروز می‌کند: گاهی فرد احساس می‌کند زندگی‌اش تهی است؛ گاهی فردْ غصه‌دارِ گزینه‌هایی می‌شود که زمانی در برابرش گشوده بودند ولی دیگر از دست رفته‌اند. از نظر خیلی‌ها، بحران میانسالی حاوی اندیشۀ مرگ و فناپذیری است
معاون وزیر بهداشت:

جمعیت سالمندان کشور ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

معاون وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر، در کشورهای با درآمد بالا، افزایش امید به زندگی عمدتاً به دلیل کاهش مرگ و میر افراد مسن‌تر است. این تغییرات در همه کشورها رخ می‌دهد و این روند تأثیرات قابل توجهی بر ساختار جمعیت دارد. در ایران در سال ۲۰۱۶، ۹,۲۸ درصد جمعیت ۶۰ سال و بالاتر بودند. سازمان بهداشت جهانی برآورد می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۲ سال دیگر، این میزان به بیش از ۳۰ درصد جمعیت خواهد رسید.
افزایش امید به زندگی سالمندان؛

تأثیر شبکه های اجتماعی در بهبود زندگی سالمندان

بهبود سطح کیفیت زندگی در جهان و افزایش امید به زندگی، رشد چشمگیر طول عمر مردم جهان را به‌دنبال داشته است و همین موضوع زندگی سالمندان را در کانون توجه قرار داده است.
به وقت پختگی؛

فصل باشکوه زندگی؛ دوران سالمندی

گابریل گارسیا مارکز بزرگ، معتقد است که زندگی، یعنی خاطراتی که داریم. البته بیراه هم نمی‌گوید. در هر سن و سالی که ایستاده‌ایم، تلقی ما از زمان‌ها و اتفاق‌های طی شده و به وقوع پیوسته، تنها خاطراتی هستند که در حافظه ما شکل گرفته‌اند. پس خاطرات، می‌شوند زندگی‌های ما. سن که بالاتر می‌رود، به مرور خاطرات هم پررنگ‌تر می‌شوند. یک تعریف ناقص هم هست که می‌گوید، وقتی خاطرات شما، مهم‌تر از آینده شما شدند، یعنی که رشد شما متوقف شده و احتمالاً به ایستگاه پیری رسیده‌اید. خیلی‌ها هم، وقتی که سن‌شان بالا می‌رود، به دو علت شروع به واکاوی گذشته و زیر و رو کردن خاطرات‌شان می‌کنند. یا برای اینکه این خاطرات و زندگی‌ها را حفظ کرده و نگه دارند. یا برای اینکه با بار روانی سنگین آینده، مقابله به مثل کنند. اینجا روایت‌هایی می‌خوانیم در ستایش یا نکوهش همین دوران؛ دوران سالمندی و پیری.
ایران پیر 1430؛

وضعیت سالمندی جمعیت ایران تا 33 سال آینده

جمعیت سالمندان ایرانی تا 1430 به بیش از ۳۰ درصد کل جمعیت کشور می‌رسد؛ یعنی در آن سال از هر سه نفر ایرانی یک نفر سالمند است. درحال‌حاضر این آمار یک به 11 نفر است. بر این اساس، در سال 1430 درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر خواهد بود. سالمندان پرتعدادی که آن سال را تجربه خواهند کرد، متولدان دهه 60 هستند.
یک روز در میان سالمندان کهریزک؛

نامهربانی آتشم زد

در جنوبی ترین نقطه تهران کمی بعد از بهشت زهرا، آسایشگاه سالمندان است، چند تابلو با نوشته های بزرگ، خانواده ها را به این سمت هدایت می کند؛ اما گویا نوشته ها به اندازه کافی بزرگ نیستند چرا که بسیاری از ساکنان کهریزک، سالهاست ملاقات خانواده ندارند
روزگار سپری‌شده مردم سالخورده؛

چقدر سالمند داریم، چقدر سالمند خواهیم داشت و این خطر است یا فرصت؟

با اینکه جزو جوان‌ترین کشورهای دنیا با میانگین سن کمی بیشتر از 31سال محسوب می‌شویم، جزو جوامع سالمند هم به‌ حساب می‌آییم. تعجب می‌کنید؟ سن میانه جمعیت در کشور ما 30سال است؛ یعنی نیمی از جمعیت ما بالای این عدد و نیمی پایین آن سن دارند. پس ما جامعه جوانی هستیم. اما از سوی دیگر، جامعه‌ای که نزدیک 8-7 درصد آن را سالمندان تشکیل بدهند، یک جامعه درگیر سالمندی محسوب می‌شود؛ ما نزدیک 3/9درصد جمعیت سالمند داریم؛ پس یک جامعه سالمند محسوب می‌شویم. در این باره، پای صحبت‌های دکتر سلمان‌نژاد نشسته‌ایم.
محسن سلمان نژاد/ رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان:

خاکستری شدن جمعیت ایران تهدید نیست

«24 میلیون از جمعیت 80 میلیونی ایران تا سه دهه آینده سالمند خواهند شد.» این پیش‌بینی کارشناسان از وضعیت پراکندگی جمعیتی ایران تا سال 2050 است. البته، این اولین هشدار نیست و سال‌هاست که پژوهشگران نسبت به پدیده پیری جمعیت اظهار نگرانی می‌کنند.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها