سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روایت زندگی سه مادر؛

چرا فرزند زنان ایرانی شناسنامه ندارند؟

ازدواج زنان ایرانی با مردان تبعه دیگر کشورها خصوصا کشور‌های همسایه یا با مردان فاقد شناسنامه، با مشکلات و آلام زیادی همراه است، چرا که ازدواج آن‌ها به دلیل وجود برخی خلاهای قانونی درهیچ نهاد رسمی ثبت نشده و فرزندانشان هم در سرزمین مادری که سهم همه ایرانیان است، به دلیل بی‌هویتی و بی‌تابعیتی از همه حقوق خود محروم می‌شوند. دور باطلی که در صورت عدم رسیدگی مسئولان نسل به نسل ادامه می‌یابد.
کاسبان مهاجرات؛

گرفتن پناهندگی تبدیل به یک صنعت شده است

در روزهایی که میل به مهاجرت از ایران مدام رو به رشد است، گرفتن پناهندگی از کشورهای مختلف جهان تبدیل به یک صنعت شده است. این گزارش توضیح می‌دهد که این صنعت در ایران چگونه کار می‌کند.
سفر از وابستگی به گسستگی؛

مهاجرت و تقابلات فرهنگی

فردین علیخواه، جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان، در یادداشت اخیر خود تحت عنوان «سفر از وابستگی به گسستگی» با زبانی ساده به تفاوت فرهنگ‌های فردگرا و جمع‌گرا پرداخته و معضل تطبیق مهاجران ایرانی با فرهنگ‌های غربی را بررسی کرده است.
مهاجرت نیروی کار ؛

عوامل اصلی مهاجرت و ترک وطن در ایران چیست؟

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار نشان می‌دهد که عوامل زیادی موجب ترک وطن و مهاجرت افراد در سال گذشته شده که بیشترین و مهم‌ترین دلیل آن پیروی از خانوار بوده است.
رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس:

ایرادات لایحه اعطای تابعیت به کودکان دارای مادر ایرانی رفع شد

رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: ایرادات لایحه اعطای تابعیت به کودکان دارای مادر ایرانی رفع شد.
جمعیت مهاجر کشور در سال گذشته؛

بیشترین دلیل مهاجرت ایرانیان در سال گذشته چه بود؟

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار نشان می‌دهد که هشت عامل موجب ترک وطن و مهاجرت افراد در سال گذشته شده که بیشترین و مهم‌ترین دلیل آن پیروی از خانوار بوده است.
فروش دختران به اتباع خارجی؛

فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی در سراب هویت

خرداد ماه سال جاری لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی برای رفع ایرادات شورای نگهبان نسبت به آن در کمیسیون قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و به صحن مجلس برده شد، خبر‌ها حاکی از آن بود که این لایحه این‌بار در صحن علنی مجلس به تصویب نهایی می‌رسد که چند روز پیش باردیگر شورای نگهبان این لایحه را دارای ایراد امنیتی عنوان کرد.
ایرانی‌ها دچار توهم بالا بودن مهاجرت شده‌اند؟!

۳۰ درصد جمعیت ایران تمایل به مهاجرت دارند

روزنامه شهروند با مدیر رصدخانه مهاجرت و عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی کشور درباره پدیده مهاجرت ایرانیان گفتگو کرده است.
وزارت کشور:

حذف مهر ورود بر گذرنامه اتباع خارجی در تمام مرزهای مجاز انجام می شود

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری درباره حذف مهر از گذرنامه اتباع خارجی گفت: در تمامی مرزهای مجاز این مساله در حال اجرا شدن است.
نقوی حسینی:

از مهاجرپذیری ایران تا معضلی به‌نام اتباع غیرقانونی

اتباع غیر قانونی در خاک ایران تعداد قابل توجهی دارند، عده زیادی از فعالان حقوقی و فعالان مدنی تا بعضی از مسوولان این مساله را مربوط به کنترل نکردن مرزهای کشور به خصوص در شرق و جنوب شرق می‌دانند و نظارت بر این مساله را راه حل بسیاری از مشکلات برمی‌شمرند، اما سوال قابل پرسش این است که نظارت بر روی مرزهای کشور تا چه اندازه برای دولت هزینه بر است و علت نبود کنترل کافی در مرز با وجود تمام عواقب آن چیست؟
مهاجرین افغان و مشکلات زیاد؛

سرگذشت دختر افغانستانی ورزشکار ساکن پاکدشت

فاطمه از رفتار بعضی از ایرانی‌ها راضی است و مصداقش هم مهربانی مربیان مرد و زن در خانه علم پاکدشت با افراد غیر ایرانی مثل او است: «پناه ما خانه علم و خاله‌های مهربان این مرکز هستند.دلم می‌خواهد شب و روز در خانه علم بمانم. چون به من احساس آرامش می‌دهد. اما بعضی از ایرانی هم می‌گویند افغانی‌ها اومدن ایران جای ما را تنگ کردن و شغل ما رو گرفتن.»
کودکان چه تصوری از مهاجرت دارند؟؛

این بچه ها عاشق غربتند

«آقا شما که زبانت خوبه، چرا نمی‌ری؟»، «آقا، می‌شه هفته‌ بعد امتحان نگیرین، ما داریم می‌ریم کانادا.»، «آقا، امیرسام رفته کانادا، دیگه برنمی‌گرده، خوش به حالش!» این‌ها فقط چند جمله از زبان شاگردهای دبستانی‌ من است که یا رؤیای مهاجرت دارند یا حسرتش را می‌خورند.دکتر سهیل رحیمی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می‌گوید: «مهاجرت یک امر انتزاعی است و کودکان تا پیش از هفت سالگی، هنوز تفکرشان قوام پیدا نکرده و بیشتر، تفکر شهودی دارند.
خبرگزاری فرانسه مدعی شد؛

کارگران ایرانی‌ به عراق مهاجرت می‌کنند حتی لیسانسه‌ها

خبرگزاری فرانسه از موج مهاجرت کارگران ایرانی به کردستان عراق، گزارش داد؛ در این گزارش، آمده است که ایرانی‌های مهاجر بیشتر در بخش ساختمان مشغول به کار هستند.
مسافرخانه‌های اربیل پر از کارگران ایرانی؛

موج حرکت کارگران ایرانی به سمت کردستان عراق

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به حرکت کارگران ایرانی به سمت کردستان عراق پرداخته است.بیشتر این افراد ایرانی‌هایی هستند که احتمالا در کارگاه‌های "ساخت‌و ساز" منطقه کردنشین عراق مشغول خواهند شد تا شرایط اقتصادی خود را بهبود بخشند. اکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند.
ستاری اعلام کرد؛

کاهش آمار مهاجرت کشور طی سال‌های اخیر

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از کاهش آمار مهاجرت از ایران به سایر کشورها طی سال‌های اخیر خبر داد. سورنا ستاری در جمع خبرنگاران در بجنورد گفت: جمهوری اسلامی ایران از آن دسته از کشورهایی است که مهاجرت پذیر و مهاجر فرست نیست و آمارهای بالایی برای مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر وجود ندارد و مهم کیفیت نخبگانی است که می‌روند که در بنیاد ملی نخبگان به این موضوع اهمیت داده شده و بررسی می‌شود.
سه روایت از مهاجرانی که بازگشته‌اند؛

آنجا وطن آنها بود

«آنجا وطن آنها بود و من غریبه‌ای در میان‌شان. اگر هم احترامی می‌گذاشتند، به خاطر قانون بود. من مهاجری بودم که فقط به خاطر پیدا کردن کار و یک زندگی مناسب آنجا بودم. باید از صفر شروع می‌کردم و شاید اگر مثل خیلی‌ها به کشورم پشت می‌کردم می‌توانستم اقامت بگیرم و بمانم اما من ایران را خانه‌ام می‌دانستم و آنجا کشور من نبود.» این بخشی از حرف‌های یونس است. 40سال دارد و چند سالی است که از انگلیس به ایران بازگشته و برای خودش مغازه میوه‌فروشی به راه انداخته است.
بنابر اعلام وزارت کشور ترکیه ؛

ایرانی‌ها در صدر خریداران شهروندی ترکیه

بنابر اعلام وزارت کشور ترکیه از زمان اعلام تسهیل شرایط کسب شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه از شهریور پارسال، حدود ۹۸۱ تبعه کشورهای دیگر به همین روش شهروند ترکیه شده‌اند.
زن‌ها مهاجران بهتری هستند؛

تمامی مهاجران زیر چرخ دنده‌های هجرت خرد شده‌اند

حسام فطرتی از جمله هنرمندان ایرانی است که به استرالیا مهاجرت کرده و سعی دارد در آثار خود روایتی از این مهاجرت را با استفاده از نمادهای کلیشه‌ای و انتزاعی به نمایش بگذارد. هاشورهایی که از مهاجرت تا روایتی جهانی را بیان می‌کنند.
مقررات لغو ویزای ایران با چین اعلام شد؛

اتباع چینی در هر بار سفر به ایران ۱۵ روز اجازه اقامت بدون ویزا دارند

به دنبال تصویب لغو یک‌طرفه ویزای ایران با چین، قرار است این مصوبه از ۲۵ تیرماه امسال در مبادی ورودی کشور اجرا شود. اتباع چینی در هر بار سفر به ایران، ۱۵ روز اجازه اقامت بدون روادید خواهند داشت.هیات وزیران در پنجم تیرماه به پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه، طرح لغو یکطرفه روادید ایران با چین را تصویب کرد. پس از ابلاغ اسحاق جهانگیری ـ معاون اول رییس‌جمهور ـ به تمام نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط، وزارت امور خارجه نیز شرایط برقراری مقرارت لغو یکطرفه روادید برای ورود اتباع کشور چین به ایران را تبیین و به سایر دستگاه‌های مرتبط اعلام کرد.
مهاجرت افغانستانی‌ها؛

جست‌وجوی زندگی در صندوق عقب

«هیچ‌کس دوست ندارد وطنش را ترک کند، مگر اینکه خیلی مجبور باشد. یک وقت‌هایی که در صندوق عقب سواری‌های افغان‌بر به سختی نفس می‌کشم با خودم می‌گویم: خدایا! کاش مجبور نبودم این حقارت را تحمل کنم.»
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها