سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اتباع خارجی؛

توقف صدور «شناسنامه‌های افغانستانی» و آغاز طرح جدید تثبیت هویت+ سند اختصاصی

با ابلاغ دستورالعمل آغاز طرح جدید تثبیت هویتی به مهاجرین افغانستانی در ایران از سوی اداره ثبت احوال و نفوس افغانستان به امور کنسولی وزارت خارجه و تیم‌های سیار آن در ایران، پاکستان و عربستان گمانه‌زنی‌ها به واقعیت تبدیل و خبر تسنیم تایید شد.
مبارزه جهانی با گرسنگی ؛

دولت آلمان به حمایت از پناهندگان افغان و عراقی ساکن ایران ادامه می دهد

دفتر برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) از کمک یک میلیون یورویی (تقریبا معادل 2/1 میلیون دلار) دولت جمهوری فدرال آلمان که صرف ارائه کمک غذایی به 30،000 نفر از آسیب پذیرترین پناهندگان افغان و عراقی ساکن مهمانشهرهادر جمهوری اسلامی ایران خواهد شد، استقبال می نماید.
محمد اسلام دره‌ای خبرداد؛

طرح «صدور کُد هویت» جایگزین صدور شناسنامه‌های افغانستانی برای مهاجرین شد+ جزئیات

در حالی که خیلی زمانی از روند توزیع شناسنامه‌های افغانستانی (تذکره) برای مهاجرین این کشور در ایران نگذشته اما طرحی با عنوان «صدور کُد هویت» جایگزین صدور شناسنامه‌های افغانستانی می‌شود.
یک نماینده مجلس مطرح کرد؛

رفع مشکل هویت فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، گفت: با تعیین تکلیف طرح اصلاح قانون تابعیت، ۷۰ درصد مشکلات هویتی فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی رفع می شود.
مساله اشتغال مهاجران در جهان؛

آیا مهاجران شغل‌ها را از نیروهای کار بومی می‌دزدند؟!

موضوع اشتغال مهاجران در بازار کار کشور میزبان، موضوعی است که در تمام کشورهای مهاجرپذیر دنیا رایج است. این موضوع با اصطلاح Job Loss در ادبیات مهاجرت بارها مورد بررسی قرار گرفته ‌است.
شناسایی فرزندان بی هویت؛

ادامه ظلم به کودکان بی‌شناسنامه ساکن ایران

چندی قبل صحبت‌هایی در خصوص شناسنامه دادن به این کودکان شنیده شد که به دلیل مسایل امنیتی منتفی شد و مدتی هم وزارت تعاون برای شناسایی این افراد بیانیه‌هایی صادر کرد که به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی، این طرح خیلی موثر نبود و تنها تعداد اندکی در این جامعه آماری قرار گرفتند.
وضعیت مراکز بازیافت زباله کرج؛

غربت برای ما بوی زباله می‌دهد

چند دقیقه‌ای که در محل بازیافت زباله می‌ایستی، سینه‌ات به خس خس می‌افتد. آنقدر زنبور و پشه و مگس توی هوا هست که اگرچند لحظه‌ای غافل شوی، وارد دهانت می‌شود. ساعت 8 صبح، کمی بالاتر از میدان والفجر کرج درست در مرکز شهر، در یکی از مراکز بازیافت زباله هستیم. نرگس صحرانورد، فعال حقوق کودکان همراهی‌مان می‌کند. مهم‌ترین دغدغه این روزهای او، رسیدگی به وضعیت بهداشتی و سلامت این کودکان است.
روایت تکان دهنده دو ایرانی از مهاجرت غیرقانونی به اروپا؛

قدم در راه بی‌بازگشت!

«میلاد» و «سارا» دو نفر از هزاران مهاجری هستند که وطن را برای رسیدن به زندگی بهتر ترک کرده‌اند. بسیاری از مهاجران غیرقانونی دستگیر شده و بازگشته‌اند.
خضری مطرح کرد؛

حضور ۵ میلیون افغان در کشور/ تمامی افاغنه دارای شغل هستند/ وجود ۷میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیکار ایرانی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به زندگی ۵ میلیون افاغنه در ایران و ذکر این نکته که تمامی آنها دارای شغل هستند، تصریح کرد: ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نقر بیکار در کشور وجود دارد.
نژادپرستی؛

بی مهری با اتباع افغانی

وقتى دهنمونو پر ميكنيم و نژادپرستى رو تو امريكا و كشورهاى نه چندان دوست محكوم ميكنيم، بهتره گاهى اوقات به بغل گوش خودمونم نگاه كنيم و ببينيم چقد خودمون نژادپرستيم.
زاهدی مطرح کرد؛

حضور ۲ میلیون اتباع غیرمجاز در کشور/ خواب وزارت رفاه در به کارگیری اتباع توسط کارفرمایان

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با یادآوری حضور ۲ میلیون اتباع غیرمجاز در کشور، از تعلل وزارت کشور در ساماندهی اتباع بیگانه انتقاد کرد.
تولد «ناشهروندان» بی شناسنامه؛

پیامد ممنوعیت انتقال تابعیت از مادر به فرزند

یک فعال حقوق زنان با اشاره به لزوم رفع موانع قانونی انتقال تابعیت مادر به فرزند در کشور گفت: با موانع قانونی که درحال حاضر وجود دارد اجازه می دهیم بخشی از ساکنان کشور که متولد سرزمین مادریشان هستند، با ما همزبانند و فرهنگ و شیوه زندگی ایرانی دارند، تبدیل به «ناشهروند» شوند. آنها از کلیه حقوق انسانی محروم می شوند. به این ترتیب آنها هیچ حقی به این سرزمین ندارند و در نهایت از حق تحصیل، هویت، اشتغال و مالکیت نیز محروم می‌شوند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو مطرح کرد:

پناهجویان افغان دلیل بالارفتن آمار بازماندگان از تحصیل در ایران

نصیری قیداری علت بالارفتن آمار بازماندگان از تحصیل در ایران را تعداد زیاد پناهجویان افغانی که مجوز اقامت ندارند، دانست.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد؛

لزوم تعجیل مجلس و دولت در تعیین‌تکلیف کودکان بی‌شناسنامه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر لزوم تعجیل مجلس و دولت در تعیین‌تکلیف کودکان بی‌شناسنامه تاکید کرد.
ازدواج با اتباع خارجی؛

3 استان؛ رکورددار ازدواج دختران ایرانی با مردان خارجی

بر اساس آمارهای منتشر شده درحال حاضر بیش از ۳۰ هزار زن ایرانی با مردان افغان ازدواج کرده‌اند که اگر به این تعداد آمارهای غیررسمی را هم بیفزاییم تعداد ازدواج‌ زنان ایرانی با مردان خارجی بیشتر خواهد شد هر چند این آمارها رسمی و دقیق نیست.
نوروزی مطرح کرد؛

بحران هویتی و مشکلات رفاهی یک میلیون و ۱۰۰هزار کودک فاقد شناسنامه

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به آخرین وضعیت لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در دولت، بر تلاش مجلس برای ساماندهی حدود یک میلیون و یکصد هزار کودک فاقد شناسنامه تاکید کرد و با اشاره به برخی مشکلات تصویب این لایحه، گفت که بحران هویتی و مشکلات رفاهی از جمله معضلات پیش‌روی افراد است.
از ساعتی پیش انجام شد؛

تجمع خانواده‌های فاقد مدارک هویتی مقابل مجلس+عکس

خانواده‌هایی که فاقد مدارک هویتی هستند از ساعتی پیش با تجمع مقابل مجلس، از نمایندگان خواستار رفع مشکلات چندین ساله خود شدند.
قلی زاده معاون اداره کل اتباع بیگانه وزارت کشور:

چند نفر از زندانیان کشور اتباع بیگانه هستند؟

معاون اداره‌کل اتباع بیگانه وزارت کشور گفت: بر اساس نظر برخی از کارشناسان حدود ۱.۵ میلیون اتباع بیگانه بدون مجوز داریم که اتباع غیرمجاز محسوب می‌شوند.

مورد عجیب آقای افغانی و خانم ایرانی

محمود در ایران از پدر و مادری افغانی به دنیا آمده. شناسنامه ندارد. با دختری ایرانی ازدواج کرده اما ثبت نشده. فرزندشان هم شرایطی شبیه به پدر دارد.
تحصیل کودکان افغان در ایران؛

شرایط دشوار ادامه تحصیل کودکان پناهنده افغان

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، حدود یک‌میلیون و ٥٠٠ ‌هزار مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند که این تعداد حدود ۹۹ درصد کل مهاجران واردشده به کشور را تشکیل می‌دهند‌. هرچند آمارهای غیررسمی تعداد مهاجران افغان را بسیار بیشتر و گاه تا دوبرابر این اعداد و ارقام برآورد کرده است.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها