سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
افزایش مسافرکشی شهرستانی‌ها در منطقه 5؛

مهاجرت موقت برای یک لقمه نان

وجود دانشگاه، مراکز بزرگ خرید مانند «گلدیس»، «تیراژه» و برخی سازمان‌ها و اداره‌های دولتی، مسافران دائمی برای مسیر آزادی به چاردیواری و دانشگاه ایجاد کرده است. مسافر زیاد یعنی مسافربر زیاد و چنین تقاضایی حالا پای شهرستانی‌های مسافربر را بیش از تهرانی‌ها به این محدوده باز کرده است.
بازگشت به کاشانه؛

بازگشت مهاجران افغان به کشورشان

در ماه‌های اخیر بسیاری از مهاجران افغان به کشورشان بازگشته‌اند و فرصت‌های جدید شغلی ایجاد شده است، ولی کارگران ایرانی چقدر حاضرند، جایگزین آنها شوند؟
«می»:

قوانین مهاجرتی پسابرگزیت انگلیس سخت‌تر می‌شود

نخست‌وزیر انگلیس روز سه‌شنبه با اشاره به اجرای قانون جدید مهاجرتی در دوره پسابرگزیت، گفت که ضمن سخت‌تر شدن شرایط اخذ روادید این کشور برای مهاجران، تفاوتی در شرایط صدور آن برای اتباع اروپایی و غیراروپایی نخواهد بود.
هرلحظه مرز پشت سرت می‌آید؛

زندگی جوان‌های مهاجر چطور می‌گذرد؟

رؤیای آنهایی را که می‌خواهند مهاجرت کنند و آنهایی که از مرز رد شده‌اند و حالا کنار نامشان کلمه «مهاجر» نشسته، زندگی می‌کنند. به قول خودشان سال‌هایی را که در ایران زندگی کرده‌اند، در یکی دو چمدان جا داده‌اند و رفته‌اند دنبال آنچه قبل از مهاجرت تصور می‌کردند و دوست داشتند به آن برسند. زندگی‌شان گاهی سخت می‌گذرد و گاهی آسان. گاهی با غم غربت و پشیمانی و گاهی با امید.
رييس موسسه اینفو پارک؛

ایرانی‌ها در رتبه سوم تعداد پناهجویان در صربستان

گوردن پونویک، رييس موسسه اینفو پارک، گروه مردم‌نهادی که به پناهجویان کمک می‌کند، می‌گوید که ایرانی‌ها پس از افغان‌ها و پاکستانی‌ها بیشترین متقاضی پناهجویان این روزها در صربستان هستند.
اینفوگرافی مهاجرت ایرانیان؛

مهاجران ایرانی به کدامین کشورها می‌روند؟

در این نقشه مهم ترین مقاصد ایرانیان بر اساس جمعیت مهاجران نشان داده شده است
عراقی الاصل بودن رییس دو قوه؛

تصویر شناسنامه علی لاریجانی متولد نجف

آیا در بین ۸۰ میلیون ایرانی قحط الرجال آمده که رئیس دو قوه حساسِ مملکت باید عراقی الاصل باشند؟!
مهاجرت برای تغییر؛

وضعیت مهاجران کار ایرانی در قفقاز طی سال‌های پیش از جنگ جهانی اول

تغییرات سیاسی همواره بخشی از جمعیت را با خطرات جانی مواجه می‌کرد و به این ترتیب مهاجرت‌های سیاسی، تبعیدها و کوچ اجباری همواره جریانی ثابت در طول تاریخ ایران داشته است. به علاوه فقدان امنیت که به‌صورت عمومی منجر به ناامنی اقتصادی می‌شد، موجب شده بود تا همواره بخش‌هایی از جمعیت ایران در جست‌وجوی بهبود سطح زندگی و معیشت خود راه خروج از کشور را در پیش گیرند. مهاجران کار اما در دوره معاصر شکل تازه‌ای به خود گرفتند. کارگرانی که در جریان صنعتی شدن مناطق قفقاز در جست‌وجوی کار از ایران خارج شدند، در نتیجه مجاورت و نیازهای جدیدی که در جامعه مقصد برای آنان شکل گرفت، نسبت به عموم جمعیت ایران تجربیات مدرن را جلوتر آغاز کردند. امری که بعدها و در نتیجه بازگشت بخشی از این جمعیت، منجر به تحولات اجتماعی در داخل ایران شد.
آسان‌تر از همیشه، همچنان دشوار؛

ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مناطق کم‌برخوردار

تامین هزینه 100هزارتومانی برخی مدارس، برخی دانش‌آموزان اتباع را به کودکان کار تبدیل کرده است.در محله‌هایی که ساکنانش مشکلات مالی دارند رقم‌های کوچک مدارس هم به معضلی بزرگ تبدیل می‌شوند. مشکلی که زهرا، مادر دیگری که در مدرسه است و خانواده‌اش هم با آن روبه‌رو هستند. زهرا می‌گوید «همین الان از من هم برای ثبت‌نام فرزندم پول خواستند، الان 50 تومان از من خواسته‌اند و گفته‌اند برای ثبت‌نام است و پرداخت کردم. به خدا ما به سختی این پول‌ها را به دست می‌آوریم و شاید 300 یا 400 هزار تومان پول چند ماه است، اما خوب تا پرداخت نکنیم ثبت‌نام‌شان نمی‌کنند. تازه این مدرسه دولتی هم است. ما مشکل خاصی از هیچ لحاظی نداریم و فقط هزینه‌های مدرسه است که ما را اذیت می‌کند. بچه‌های ما مجبورند درس بخوانند و باید این کار را بکنند.»
از دید مهاجران؛

محبوب‌ترین کشورها

کار و یافتن شغل یکی از مهمترین فعالیت‌ها در زندگی افراد و بویژه جوانان است که با آینده آن‌ها سر و کار دارد. در صدر کشورهایی که مهاجران تمایل دارند برای کار به آن‌ها سفر کنند، آمریکا قرار دارد و آلمان و کانادا در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند.
افزایش مهاجرت از ایران؛

درخواست پناهندگی ۱۶۰۰ ایرانی از بوسنی!

تارنمای روزنامه بوسنیایی «سارایوو تایمز» خبر داده است تاکنون بیش از ۱۶۰۰ ایرانی از بوسنی و هرزگوین تقاضای پناهندگی کرده‌اند. این آمار ۱۰۰ برابر مجموع درخواست‌های مشابه در سال ۲۰۱۷ است.
هجمه فرهنگی غرب؛

نقش دانش آموختگان مهاجر افغان در ایران بر جامعه افغانستان

آحاد مختلف جامعه افغانستان طی چهار دهه گذشته، رنج مهاجرت گسترده ای را به نقاط مختلف دنیا از جمله ایران برده اند اما در کنار این سختی، پدیده هایی مانند تحصیل نیز شکل گرفته که اثر آن در حوزه های مختلف این کشور به ویژه بعد از بازگشت پناه جویان مشهود است.
سازمان ملل:

بیش از ۱۰۰ هزار کودک افغان به حمایت فوری نیاز دارند

دفتر هماهنگی امور کمک های بشری سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار کودک افغانستانی به حمایت فوری نیاز دارند
مردم ایران به چه دلایلی مهاجرت می‌کنند؟

بررسی دلایل مهاجرت از ایران براساس داده‌های رسانه‌ها

کوچ از ناامنی آغاز می‌شود. آدم‌ها احساس خطر می‌کنند. غریزه کار خودش را می‌کند، آدم‌ها هم مثل تمام گونه‌های جانوری پا به فرار می‌گذارند. احساس خطر البته بسته به توقع موجودات از زندگی، تنوع دارد؛ از جنگ و بی‌آبی گرفته تا نارضایتی از قوانین جامعه و ماجراجویی برای رساندن خود و اطرافیان به آینده‌ای بهتر. دلایل بسیاری برای مهاجرت از سرزمین مادری وجود دارد که در تمام نقاط کره زمین، یکی یا تعدادی از آن دلایل، انگیزه‌ای برای کوچ می‌شوند. ایران هم به هرحال یکی از کشورهای کره زمین است. ما چرا کوچ می‌کنیم؟
مفر جدیدی برای پناهنده شدن ایرانیان به اروپا:

۳ درصد مسافران صربستان، پناهجو می‌شوند

خبرها توسط هیچ مرجعی تایید نشده است اما مسئولان آژانس ها ، تور لیدرها و کسانی که در کار مهاجرت هستند از سفر بدون بازگشت ایرانی هایی می گویند که می خواهند از برداشتن روادید کشور صربستان استفاده یا به عبارتی سوء استفاده کنند.
مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت کار:

گسترش تعاونی‌های روستایی از مهاجرت روستائیان جلوگیری می کند

مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گسترش تعاونی‌های روستایی یکی از برنامه‌هاست که از سال قبل موفقیت‌های بسیاری در این زمینه حاصل شده و البته افزایش هرچه بیشتر این فعالیت‌ها از مهاجرت روستائیان به شهر جلوگیری می‌کند
رفیق من، بدان؛

خارج، حالت را خوب نخواهد کرد!

باور کن خارج ،حال کسی را خوب نخواهد کرد. اول باید حال خودت را خوب کنی ،بعد با خود ببری حالت را هر جا که می خواهی…
مهاجران پاکستانی ؛

تراژدی غم انگیز مهاجران...!

مرحوم سیداحمد خمینی وقتی زنده بود حواسش به محرومان اطراف حرم امام راحل خصوصا مهاجرین پاکستانی آنجا بود. گاهی لباس ساده‎ای می‎پوشید، کلاه پشمی می‎گذاشت، بین آنها می‎رفت و به حرف و درد دلشان گوش می‌داد و هر چه از دستش بر می‎آمد کمک‌شان می‌کرد. مناطقی که حالا ۱۵۰ هزار تبعه‌ی قانونی و غیرقانونی از شهرها و روستاهای محروم و جنگ‌زده‌ی افغانستان، پاکستان و بنگلادش دارند و با حداقلی‎ترین امکانات و نبود بهداشت زندگی می‌کنند
پای دلتنگی‌های دور ماندگان از افغانستان؛

بولانی طعم وطن دارد

چند سالی هست بولانی فروشی می‌کنند. بعضی‌هایشان کارگری را برای همیشه کنار گذاشته و زندگی خود و فرزندان‌شان را با فروش غذاهای سنتی افغانستان می‌گذرانند. این روزها دست زیاد شده اما چه کنند همه وطن‌دار (هموطن) هستند و اگر لقمه نانی گیرشان بیاید، چرا گلایه کنند؟
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور:

3 میلیون اتباع خارجی داریم/ 2.3 میلیون نفر تا کنون شناسایی و سرشماری شده‌اند

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه حدود سه میلیون اتباع خارجی مجاز و غیر مجاز داریم، گفت: اطلاعات حدود دومیلیون و 300 هزار نفر از این اتباع دریافت و ثبت شده است.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها