سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سجادی:

ازدواج اتباع خارجی با زن ایرانی مزایا و حقوق شهروندی ندارد

دبیر شورای مشورتی فقهی حقوقی و دستیار حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: ازدواج اتباع خارجی با زن ایرانی مزایا و حقوق شهروندی ندارد.
مهاجرپذیری در شرایط تحریم؛

وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد

تحریم‌های آمریکا در حوزه‌های مختلف پیامدهای زیادی به همراه داشته است.
ساماندهی مهاجران داخلی ایران؛

8میلیارد دلار هزینه پذیرایی از مهاجران

کنترل هزینه‌ها بخش مهمی از برنامه دولت مقابل تحریم‌های آمریکاست. بازنگری در اداره امور میلیون‌ها نفر مهاجر ساکن ایران نیز جزئی از برنامه دولت در همین ارتباط هستند. خیلی پیش‌تر از آنکه اظهارات هفته گذشته معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره بازگرداندن احتمالی مهاجران افغان به کشورشان جنجال‌برانگیز شود، سایر مقامات ارشد دولتی نیز پیش‌بینی چنین اتفاقی را کرده بودند. کاهش یا قطع کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران به واسطه تحریم‌های بین‌المللی محدودیت‌هایی را در تحمل هزینه‌های امور مهاجران ایجاد کرده بودند و با تحریم‌های مالی ناشی از خروج آمریکا از برجام، این محدودیت‌ها برای دولت ایران بیشتر هم شده‌اند. برادران افغانستانی با وجود همه سیاست‌های کنترل مهاجرتی همچنان بزرگ‌ترین دسته مهاجران در ایران را تشکیل می‌دهند و پیداست هرگونه بازنگری در سیاست‌های مهاجرتی نخست دامنگیر آنان خواهد شد.
در پی اظهارات جدید عراقچی؛

حضور مهاجران افغانستانی برای اقتصاد ایران، فرصت یا تهدید؟

برخلاف اظهارات سید عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه، حضور برادران افغانستانی نه‌تنها به ضرر اقتصاد کشور در برهه کنونی نبوده، بلکه خروج ایشان از کشور موجب ایجاد رکود و نیز افزایش تورم در بخش‌هایی از اقتصاد ایران می‌گردد.
مرکز آمار ایران؛

چه تعداد افغانستانی مهمان ایرانی‌ها هستند؟

بر اساس سالنامه آماری «مرکز آمار ایران» تا پایان سال 95 حدود 1.5 میلیون افغانستانی در ایران حضور داشتند.
یادداشت محمدکاظم کاظمی در واکنش به اظهارات عراقچی؛

مهاجران افغانستان و شمشیر داموکلس

محمدکاظم کاظمی شاعر صاحب نام افغانستانی در واکنش به اظهارات سید عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه، مبنی بر احتمال اخراج مهاجران افغانستان در صورت تشدید تحریم‌ها یادداشتی را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است.
مروری به آمارهای مهاجرت جهانی؛

ایران جزو ١٥ کشور اول مهاجرفرست نیست

نگاهی به تحلیل‌های آماری و پژوهش‌ها درباره «مهاجرپذیری» و «مهاجرفرستی» به وضوح نشان می‌دهد وضعیت ایران نسبت به بسیاری از کشورهای جهان در مهاجر فرستی بهتر است، به طوری‌که ایران در میان ۱۵ کشور مهاجر دنیا قرار ندارد.
کمپ نگهداری افغان‌ها؛

اینجا عسگرآباد؛ پایان دنیاست

روزنامه اعتماد در گزارشی به روایتی از کمپ نگهداری افغان‌هایی که رد مرز می‌شوند، می پردازد و می نویسد: اردوگاه عسگرآباد هم گویی تعارفی داشته که نوشته اتباع خارجی وگرنه آنچنان ساخته شده که از پیش مشخص است برای همان مهمان‎های همزبان افغانستانی و نهایتا سالی یکی دو نفر از دیگر کشورهای همسایه است.
روزنامه کویتی مدعی شد؛

محدودیت صدور روادید برای اتباع ایرانی

یک رسانه کویتی مدعی شد که صدور روادید برای شهروندان ایرانی و پنج کشور دیگر برای سفر به کویت تنها با موافقت وزیر کشور کویت انجام خواهد شد.
کودکان بی هویت؛

بچه من همان‌قدر که خارجی است، ایرانی هم هست!

درحالی‌که مردان ایرانی در صورت ازدواج با زن ایرانی و تولد فرزندانشان در خارج از کشور می‌توانند برای او اوراق هویتی ایرانی بگیرند، اما این مسئله برای زنان ایرانی اتفاق نمی‌افتد.
مادران ایرانی با فرزندان خارجی؛

بچه من همان‌قدر كه خارجي است، ايراني هم هست!

هويت بخش اصلي شکل‌گيري شخصيت انسان‌هاست. بخشي از هويت را خاک تشکيل مي‌دهد.
لایحه انتقال تابعیت از مادر ایرانی، در مجلس به رأی گذاشته می‌شود؛

مادرم ایرانی است، من کجایی‌ام؟

«می‌فهمی درد ما چیست؟ نمی‌فهمی. درد ما را کسی درک نمی‌کند. خیلی‌ها نمی‌دانند ما چه می‌گوییم چون هیچ وقت جای ما نبوده‌اند. درد ما درد بی‌شناسنامه بودن است.» زهرا زن ایرانی که 15 سال پیش با یک مرد افغانستانی ازدواج کرده، اینها را می‌گوید و از درد بی‌شناسنامه بودن بچه‌هایش می‌نالد.
واکنش یک مقام ایرانی به اظهارنظر وزارت خارجه افغانستان:

واژگونی خودرو علت مجروحیت "اتباع غیرمجاز افغان" بوده است

معاون امنیتی انتظامی استانداری سیستان وبلوچستان در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: گزارش های اولیه حکایت از واژگونی خودروی حامل اتباع بیگانه غیرمجاز دارد و تیراندازی به سمت آنها هنوز تایید نشده است.
مرکز آمار اعلام کرد؛

استان البرز رتبه نخست مهاجرت به تهران

استان البرز با حدود ٨٩ هزار نفر و استان‌های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد با حدود ١ هزار نفر به ترتیب بیشترین وکمترین سهم مهاجرپذیری از استان تهران را داشته‌اند.
سودای مهاجرت؛

ایرانیان در سودای مهاجرت

پیش‌تر از مهاجرت گفتم و شهری که ساکنانش در آرزوی سفر به شهری دیگر می‌زیستند. این‌بـار ابتدا با سفرکرده‌ها همــراه می‌شوم؛ آنهایی که اکنون ساکن شهري دیگرند. از تجربه‌شان پرسیدم. پاسخ بیشترشان جالب بود: می‌گفتند دغدغه رفتن یا ماندنمان در ایران اکنون به شکل برگشتن یا ماندنمان در اینجا درآمده. گویی این پرسش از مهاجرت سرنوشت محتوم ماست! عده‌ای راضی و عده‌ای ناراضی، اما بسیاری در یک موضوع اتفاق نظر داشتند، اینکه انتظارشان از مهاجرت با تجربه زیسته آنان پس از مهاجرت یکسان نبوده است.
خواندنی های جالب؛

مهاجرت بیست ساله عقاب

بیست سال مهاجرت یک عقاب از روسیه تا عربستان، بر فراز آسمان ایران با استفاده از یک GPS، مسیر مهاجرت یک عقاب در فاصله زمانی بیست‌ساله، در این نقشه دیده می‌شود. دستگاه جی‌پی‌اس، در روسیه کارگذاشته شده بود و پایان عمر عقاب، در دره‌ای در عربستان روی داد
قاچاقچیان انسان در ایران؛

ایرانی‌ها چگونه قاچاق می‌شوند؟

قاچاقچی مسافرش را از مرز ترکیه رد می‎کند. پرواز از ترکیه به آلمان یا هر کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، ده هزار یورو هزینه دارد. البته راه ارزان‏تری هم وجود دارد.
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس؛

تابعیت ایران برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از تصویب لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی با ارائه درخواست به تابعیت ایران در می آیند
مهاجرت از ایران ؛

چگونه کلاه شیفتگان مهاجرت را می‌توان برداشت؟

از هر ۱۰۰ جوان ایرانی ۴ نفر در صف مهاجرت به کانادا ‏و استرالیا ایستاده و پرونده باز مهاجرت به این دو کشور را دارد‎.‎‏
معاون رفاه اجتماعی وزارت کار:

49 هزار کودک شناسنامه ندارند

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 49هزار کودک در کشور فاقد شناسنامه هستند و ما برای کاهش مشکلات این کودکان به دنبال انتقال تابعیت از مادر به کودک هستیم.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها