سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مرکز آمار اعلام کرد؛

استان البرز رتبه نخست مهاجرت به تهران

استان البرز با حدود ٨٩ هزار نفر و استان‌های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد با حدود ١ هزار نفر به ترتیب بیشترین وکمترین سهم مهاجرپذیری از استان تهران را داشته‌اند.
سودای مهاجرت؛

ایرانیان در سودای مهاجرت

پیش‌تر از مهاجرت گفتم و شهری که ساکنانش در آرزوی سفر به شهری دیگر می‌زیستند. این‌بـار ابتدا با سفرکرده‌ها همــراه می‌شوم؛ آنهایی که اکنون ساکن شهري دیگرند. از تجربه‌شان پرسیدم. پاسخ بیشترشان جالب بود: می‌گفتند دغدغه رفتن یا ماندنمان در ایران اکنون به شکل برگشتن یا ماندنمان در اینجا درآمده. گویی این پرسش از مهاجرت سرنوشت محتوم ماست! عده‌ای راضی و عده‌ای ناراضی، اما بسیاری در یک موضوع اتفاق نظر داشتند، اینکه انتظارشان از مهاجرت با تجربه زیسته آنان پس از مهاجرت یکسان نبوده است.
خواندنی های جالب؛

مهاجرت بیست ساله عقاب

بیست سال مهاجرت یک عقاب از روسیه تا عربستان، بر فراز آسمان ایران با استفاده از یک GPS، مسیر مهاجرت یک عقاب در فاصله زمانی بیست‌ساله، در این نقشه دیده می‌شود. دستگاه جی‌پی‌اس، در روسیه کارگذاشته شده بود و پایان عمر عقاب، در دره‌ای در عربستان روی داد
قاچاقچیان انسان در ایران؛

ایرانی‌ها چگونه قاچاق می‌شوند؟

قاچاقچی مسافرش را از مرز ترکیه رد می‎کند. پرواز از ترکیه به آلمان یا هر کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، ده هزار یورو هزینه دارد. البته راه ارزان‏تری هم وجود دارد.
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس؛

تابعیت ایران برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از تصویب لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی با ارائه درخواست به تابعیت ایران در می آیند
مهاجرت از ایران ؛

چگونه کلاه شیفتگان مهاجرت را می‌توان برداشت؟

از هر ۱۰۰ جوان ایرانی ۴ نفر در صف مهاجرت به کانادا ‏و استرالیا ایستاده و پرونده باز مهاجرت به این دو کشور را دارد‎.‎‏
معاون رفاه اجتماعی وزارت کار:

49 هزار کودک شناسنامه ندارند

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 49هزار کودک در کشور فاقد شناسنامه هستند و ما برای کاهش مشکلات این کودکان به دنبال انتقال تابعیت از مادر به کودک هستیم.
عبدالله ‌ناصری؛

به احترام مهاجران افغان

مسئله مهاجرت را از مناظر و جنبه‌های گوناگون می‌توان ارزیابی کرد؛ از دیدگاه دینی و اعتقادی، خداوند خالق هستی شوق و رغبت به مهاجرت را ایجاد کرده و در همه منابع آسمانی نیز به آن اشاره شده است و همچنین در تاریخ اسلام و تاریخ ادیان توحیدی و حتی غیرتوحیدی نمونه‌های متعددی از آن را می‌توان برشمرد. با این رویکرد اگر یک حوزه جغرافیایی مطالبات یا تمایلات انسان را برآورده یا ارضا نمی‌کند، هجرت و مهاجرت امری است که شاید لازم هم باشد. اما در دنیای امروز که روابط بین‌الملل و روابط میان کشورها، مردم آن سرزمین‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، نگاه درست و اخلاقی به پدیده مهاجرت و مهاجران ضرورتی دوچندان پیدا می‌کند.
تحصیل کودکان مهاجر در شیراز:

ثبت نام نمی‌کنند تا بگویند تعداد کودکان مهاجر کم است

سه سال پیش مقام معظم رهبری فرمان داد که هیچ کودکی از تحصیل بازنماند و پس از آن کودکان مهاجر توانستند به مدرسه بروند؛ کودکان مهاجر، قانونی در مدارس دولتی ثبت‌نام می‌شدند و مهاجران فاقد مدرک بایستی برای ثبت‌نام برگه حمایت از تحصیلی دریافت می‌کردند. برای دریافت برگه حمایت از تحصیل، همه اعضای خانواده را سرشماری می‌کردند و به همه بچه‌های خانواده که در سن مدرسه بودند، برگه حمایت از تحصیل داده می‌شد اما امسال به دلیل قوانین جدید برای دادن برگه حمایت از تحصیل، مشکلاتی به وجود آمد و تعداد بیشتری از کودکان از تحصیل بازماندند.
ما به دور خود دام می‌بافیم؛

رونق گرگوربافی بوشهر با هنر کارگران افغان

صدای برخورد سیم‌ها و حرکت تند دست‌های کارگران افغان گرگورباف پشت دیوار کارگاه‌های بوشهر کمتر دیده می‌شود. آنقدر منظم و یکدست می‌بافند که انگار مشغول ساز زدن هستند. در ساحل بوشهر تا چشم کار می‌کند جاشوها و ناخداهایی می‌بینید که مشغول سرهم کردن این قفس‌های سیمی ماهیگیری هستند. اما افغان‌ها را باید آن سوی دیوارها دید. آنهایی که چند سالی است با تولید انبوه گرگور نقش عمده‌ای در تولید این نوع از دام‌های ماهیگیری دارند. شغلی که خطراتی مانند نابینا شدن به خاطر برخورد سیم با چشم یا زخم شدن دست و پا را هم در پی دارد.
دغدغه مهاجرت از کشور؛

راست و دروغ" و "سیاه و سفید" مهاجرت ایرانیان به خارج

در سال‌های اخیر با توجه به وضعیت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی کشور به ویژه تحت تاثیر تحریم‌های شدید آمریکا و برخی سیاست‌های اقتصادی و سیاسی داخلی، شاهد تغییر میزان مهاجرت ایرانیان به کشورهای مختلف اروپایی‌، آمریکا، استرالیا و غیره بوده‌ایم به نحوی که آمارهای غیررسمی حکایت از چند برابر شدن میزان مهاجرت از کشور دارد. این موج بعد از آنکه قیمت دلار به طور افسار گسیخته‌ای در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های گذشته افزایش یافت، ابعاد و سرعت وسیع‌تری پیدا کرده است.
مرثیه‎ای برای یک رویا؛

روی دیگری از ماجرای آوارگی پناهندگان ایرانی در صربستان

رویای فرار به اروپا، برای ایرانی‌هایی که در صربستان پناهنده شده‌اند بحرانی بزرگ به وجود آورده.آن‌ها توضیح دادند که ورود گردشگران ایران و هند و سرمایه‌گذاران بالقوه این کشورها، فضای اقتصادی مطلوبی را برای صربستان ایجاد خواهد کرد و باعث رشد مناسبات دو کشور می‌شود. در همان زمان دراگان تئودورویچ سفیر صربستان در ایران گفت: «توریست‌هایی که به صربستان می‌روند مهمان مردم صربستان خواهند بود. اخلاق صرب‌ها به ایرانی‌ها شبیه است. توریست‌های ایرانی که به صربستان می‌روند از نظر تکریم و احترام مطمئن باشند، چون دو کشور با هم دوست هستند. من مطمئنم که گردشگری در بخش‌های فرهنگی، وزرشی و اقتصادی به دو کشور کمک می‌کند.»
مهاجرت های بی رویه؛

چگونه مسیر مهاجرت در دریای مدیترانه تغییر کرد؟

مسیر مهاجرت و قاچاق انسان در این سال ها تغییراتی داشته است. این آمار رو به افزایش است و بویژه اغلب این مهاجرت ها رو به سوی اروپا است.
استمرار قاچاق اتباع؛

«قاچاق انسان» با سرعت ۱۸۰ کیلومتر

قاچاق اتباع افغانستانی از مرزهای شرقی به سمت استان‌های مرکزی به شغلی پردرآمد برای کشاورزان دیروز و راننده‌های امروز تبدیل‌ شده که به برخی نان می‌دهد و جان و کار عده‌ای را می‌گیرد.
مشکلات دانشجویان افغانستانی؛

اجازه تحصیل با سفر به کیش و کابل

«سال‌هاست ایران زندگی می‌کنم، خودم را فرزند این آب و خاک می‌دانم اما وقتی دانشجو شدم، فهمیدم ایرانی‌ها هنوز ما را نپذیرفته‌اند. تفاوت‌های زیادی بین من و یک دانشجوی ایرانی وجود دارد؛ تفاوت‌هایی که شاید خیلی از شماها درباره‌اش ندانید.» این ها حرف‌های احمد، دانشجوی افغانستانی ساکن ایران است که برایم از دشواری‌های درس خواندن در ایران می‌گوید. سختی‌هایی که شاید خیلی از ما کمتر درباره‌اش شنیده باشیم.
بازگشت به خانه؛

بهترین جای دنیا وطن است

طبق آمار جهانی حدود ۳ درصد از جمعیت جهان را مهاجران تشکیل می‌دهند که به دلیل نبود امنیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و برای ساختن زندگی بهتر مهاجرت می‌کنند. مهاجرتی که غالباً اجباری‌ست و با چشم‌انداز بازگشت به وطن صورت می‌گیرد. این امید به بازگشت شاید در نتیجه این امر باشد که بهترین جای دنیا برای هر کسی موطن اوست.
آغاز موج خروج افغان‌ها از ایران؛

721 هزار افغان از ایران خارج شده‌اند

آمار سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که در یک سال گذشته ٧٥٢ هزار و ٣٢٥ افغان از ایران و پاکستان به خود بازگشته اند که از این تعداد ٧٢١ هزار و ٦٣٣ نفر از آنان از پناهجویان ساکن ایران بوده‌اند.
احمد رضا خزاعی:

۸۲ هزار ایرانی درخارج کشور از تامین اجتماعی مستمری می‌گیرند

مدیرکل اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی گفت: این سازمان به ۸۲ هزار نفر از ایرانیان خارج از کشور مستمری پرداخت می‌کند.
مهاجرت به کانادا؛

وضعیت زندگی مهاجران مسلمان در کانادا

سالانه نزدیک به ده هزار ایرانی کشور خود را به مقصد اقامت دائم در کانادا ترک می‌کنند. این میزان مهاجر در ده سال گذشته سبب شده است که ایران یکی از ده کشور مهاجرفرست به کانادا باشد. نکته مهم این‌که دلایل ایرانیان برای مهاجرت به کانادا با دلائل مهاجران نه کشور دیگر مهاجرفرست متفاوت است. این‌ها بخش بسیار کوچک اطلاعاتی است که کتاب «در تنگنای بیم و امید» به شما می‌دهد.
خروج دانشجویان از کشور؛

بهره‌گیری از ظرفیت متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور

مسئله مهاجرت نخبگان و افراد تحصیل کرده بخشی از مسئله بزرگ‌تر مهاجرت به‌صورت کلی است و هم مهاجرت به داخل کشور و هم مهاجرت به خارج از کشور را دربرمی گیرد. پس سیاستگذاری در این بخش و وضع قوانین بایستی با توجه به شرایط کلی و قوانین این حوزه صورت گیرد. در این سیاستگذاری کلان باید از رابطه بین مهاجرت و نیازهای توسعه ملی اطمینان حاصل شود. برای کشورهای فرستنده این ارتباط با دسترسی به مهاجران مقیم و چرخش نخبگان اتفاق می‌افتد. پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف در چارچوب برنامه سیاستگذاری مهاجرت، به بررسی وضعیت جابجایی بین­‌المللی دانشجویان و تحصیل کردگان در سطح ایران و جهان پرداخته است و با ارائه آمارهای دقیق، تصویری از وضعیت موجود ارائه داده است. در این گزارش، راهکارها و ابزارهای سیاستی به منظور بهره­‌مندی از ظرفیت نخبگان، دانشجویان و متخصصان پیشنهاد شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
صفحه  از ۱۰
نظرات و گلایه ها