سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون رفاه اجتماعی وزارت کار:

49 هزار کودک شناسنامه ندارند

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 49هزار کودک در کشور فاقد شناسنامه هستند و ما برای کاهش مشکلات این کودکان به دنبال انتقال تابعیت از مادر به کودک هستیم.
عبدالله ‌ناصری/استاد بازنشسته دانشگاه:

به احترام مهاجران افغان

مسئله مهاجرت را از مناظر و جنبه‌های گوناگون می‌توان ارزیابی کرد؛ از دیدگاه دینی و اعتقادی، خداوند خالق هستی شوق و رغبت به مهاجرت را ایجاد کرده و در همه منابع آسمانی نیز به آن اشاره شده است و همچنین در تاریخ اسلام و تاریخ ادیان توحیدی و حتی غیرتوحیدی نمونه‌های متعددی از آن را می‌توان برشمرد. با این رویکرد اگر یک حوزه جغرافیایی مطالبات یا تمایلات انسان را برآورده یا ارضا نمی‌کند، هجرت و مهاجرت امری است که شاید لازم هم باشد. اما در دنیای امروز که روابط بین‌الملل و روابط میان کشورها، مردم آن سرزمین‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، نگاه درست و اخلاقی به پدیده مهاجرت و مهاجران ضرورتی دوچندان پیدا می‌کند.
روایت یک فعال اجتماعی از تحصیل کودکان مهاجر در شیراز:

ثبت نام نمی‌کنند تا بگویند تعداد کودکان مهاجر کم است

سه سال پیش مقام معظم رهبری فرمان داد که هیچ کودکی از تحصیل بازنماند و پس از آن کودکان مهاجر توانستند به مدرسه بروند؛ کودکان مهاجر، قانونی در مدارس دولتی ثبت‌نام می‌شدند و مهاجران فاقد مدرک بایستی برای ثبت‌نام برگه حمایت از تحصیلی دریافت می‌کردند. برای دریافت برگه حمایت از تحصیل، همه اعضای خانواده را سرشماری می‌کردند و به همه بچه‌های خانواده که در سن مدرسه بودند، برگه حمایت از تحصیل داده می‌شد اما امسال به دلیل قوانین جدید برای دادن برگه حمایت از تحصیل، مشکلاتی به وجود آمد و تعداد بیشتری از کودکان از تحصیل بازماندند.
ما به دور خود دام می‌بافیم؛

رونق گرگوربافی بوشهر با هنر کارگران افغان

صدای برخورد سیم‌ها و حرکت تند دست‌های کارگران افغان گرگورباف پشت دیوار کارگاه‌های بوشهر کمتر دیده می‌شود. آنقدر منظم و یکدست می‌بافند که انگار مشغول ساز زدن هستند. در ساحل بوشهر تا چشم کار می‌کند جاشوها و ناخداهایی می‌بینید که مشغول سرهم کردن این قفس‌های سیمی ماهیگیری هستند. اما افغان‌ها را باید آن سوی دیوارها دید. آنهایی که چند سالی است با تولید انبوه گرگور نقش عمده‌ای در تولید این نوع از دام‌های ماهیگیری دارند. شغلی که خطراتی مانند نابینا شدن به خاطر برخورد سیم با چشم یا زخم شدن دست و پا را هم در پی دارد.
دغدغه مهاجرت از کشور؛

راست و دروغ" و "سیاه و سفید" مهاجرت ایرانیان به خارج

در سال‌های اخیر با توجه به وضعیت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی کشور به ویژه تحت تاثیر تحریم‌های شدید آمریکا و برخی سیاست‌های اقتصادی و سیاسی داخلی، شاهد تغییر میزان مهاجرت ایرانیان به کشورهای مختلف اروپایی‌، آمریکا، استرالیا و غیره بوده‌ایم به نحوی که آمارهای غیررسمی حکایت از چند برابر شدن میزان مهاجرت از کشور دارد. این موج بعد از آنکه قیمت دلار به طور افسار گسیخته‌ای در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های گذشته افزایش یافت، ابعاد و سرعت وسیع‌تری پیدا کرده است.
مرثیه‎ای برای یک رویا؛

روی دیگری از ماجرای آوارگی پناهندگان ایرانی در صربستان

رویای فرار به اروپا، برای ایرانی‌هایی که در صربستان پناهنده شده‌اند بحرانی بزرگ به وجود آورده.آن‌ها توضیح دادند که ورود گردشگران ایران و هند و سرمایه‌گذاران بالقوه این کشورها، فضای اقتصادی مطلوبی را برای صربستان ایجاد خواهد کرد و باعث رشد مناسبات دو کشور می‌شود. در همان زمان دراگان تئودورویچ سفیر صربستان در ایران گفت: «توریست‌هایی که به صربستان می‌روند مهمان مردم صربستان خواهند بود. اخلاق صرب‌ها به ایرانی‌ها شبیه است. توریست‌های ایرانی که به صربستان می‌روند از نظر تکریم و احترام مطمئن باشند، چون دو کشور با هم دوست هستند. من مطمئنم که گردشگری در بخش‌های فرهنگی، وزرشی و اقتصادی به دو کشور کمک می‌کند.»
مهاجرت های بی رویه؛

چگونه مسیر مهاجرت در دریای مدیترانه تغییر کرد؟

مسیر مهاجرت و قاچاق انسان در این سال ها تغییراتی داشته است. این آمار رو به افزایش است و بویژه اغلب این مهاجرت ها رو به سوی اروپا است.
استمرار قاچاق اتباع؛

«قاچاق انسان» با سرعت ۱۸۰ کیلومتر

قاچاق اتباع افغانستانی از مرزهای شرقی به سمت استان‌های مرکزی به شغلی پردرآمد برای کشاورزان دیروز و راننده‌های امروز تبدیل‌ شده که به برخی نان می‌دهد و جان و کار عده‌ای را می‌گیرد.
مشکلات دانشجویان افغانستانی؛

اجازه تحصیل با سفر به کیش و کابل

«سال‌هاست ایران زندگی می‌کنم، خودم را فرزند این آب و خاک می‌دانم اما وقتی دانشجو شدم، فهمیدم ایرانی‌ها هنوز ما را نپذیرفته‌اند. تفاوت‌های زیادی بین من و یک دانشجوی ایرانی وجود دارد؛ تفاوت‌هایی که شاید خیلی از شماها درباره‌اش ندانید.» این ها حرف‌های احمد، دانشجوی افغانستانی ساکن ایران است که برایم از دشواری‌های درس خواندن در ایران می‌گوید. سختی‌هایی که شاید خیلی از ما کمتر درباره‌اش شنیده باشیم.
بازگشت مهاجران افغان ؛

بهترین جای دنیا وطن است

طبق آمار جهانی حدود ۳ درصد از جمعیت جهان را مهاجران تشکیل می‌دهند که به دلیل نبود امنیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و برای ساختن زندگی بهتر مهاجرت می‌کنند. مهاجرتی که غالباً اجباری‌ست و با چشم‌انداز بازگشت به وطن صورت می‌گیرد. این امید به بازگشت شاید در نتیجه این امر باشد که بهترین جای دنیا برای هر کسی موطن اوست.
آغاز موج خروج افغان‌ها از ایران؛

721 هزار افغان از ایران خارج شده‌اند

آمار سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که در یک سال گذشته ٧٥٢ هزار و ٣٢٥ افغان از ایران و پاکستان به خود بازگشته اند که از این تعداد ٧٢١ هزار و ٦٣٣ نفر از آنان از پناهجویان ساکن ایران بوده‌اند.
احمد رضا خزاعی:

۸۲ هزار ایرانی درخارج کشور از تامین اجتماعی مستمری می‌گیرند

مدیرکل اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی گفت: این سازمان به ۸۲ هزار نفر از ایرانیان خارج از کشور مستمری پرداخت می‌کند.
مهاجرت به کانادا؛

وضعیت زندگی مهاجران مسلمان در کانادا

سالانه نزدیک به ده هزار ایرانی کشور خود را به مقصد اقامت دائم در کانادا ترک می‌کنند. این میزان مهاجر در ده سال گذشته سبب شده است که ایران یکی از ده کشور مهاجرفرست به کانادا باشد. نکته مهم این‌که دلایل ایرانیان برای مهاجرت به کانادا با دلائل مهاجران نه کشور دیگر مهاجرفرست متفاوت است. این‌ها بخش بسیار کوچک اطلاعاتی است که کتاب «در تنگنای بیم و امید» به شما می‌دهد.
خروج دانشجویان از کشور؛

بهره‌گیری از ظرفیت متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور

مسئله مهاجرت نخبگان و افراد تحصیل کرده بخشی از مسئله بزرگ‌تر مهاجرت به‌صورت کلی است و هم مهاجرت به داخل کشور و هم مهاجرت به خارج از کشور را دربرمی گیرد. پس سیاستگذاری در این بخش و وضع قوانین بایستی با توجه به شرایط کلی و قوانین این حوزه صورت گیرد. در این سیاستگذاری کلان باید از رابطه بین مهاجرت و نیازهای توسعه ملی اطمینان حاصل شود. برای کشورهای فرستنده این ارتباط با دسترسی به مهاجران مقیم و چرخش نخبگان اتفاق می‌افتد. پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف در چارچوب برنامه سیاستگذاری مهاجرت، به بررسی وضعیت جابجایی بین­‌المللی دانشجویان و تحصیل کردگان در سطح ایران و جهان پرداخته است و با ارائه آمارهای دقیق، تصویری از وضعیت موجود ارائه داده است. در این گزارش، راهکارها و ابزارهای سیاستی به منظور بهره­‌مندی از ظرفیت نخبگان، دانشجویان و متخصصان پیشنهاد شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
حشمت الله فلاحت‌پیشه:

ممنوعیتی در سفر اتباع عربستان به ایران وجود ندارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تصریح کرد هرگز ممنوعیتی در سفر اتباع عربستان سعودی به این کشور وجود نداشته است.
مولاوردی عنوان کرد؛

تولد ۶۰ هزار کودک از مادر ایرانی و پدر خارجی

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار کودک حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی در کشور داریم.وی اظهار داشت: لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی در آستانه رفتن به مجلس است.وی یادآوری کرد: مجلس شورای اسلامی هم طرح مشابهی در این خصوص داشت که به دلیل بار بالای مالی از دستور کار خارج کرده بود.
احمدرضا خزاعی عنوان کرد؛

زباله‌گردی؛ یکی از 4 گروه شغلی پناهندگان

مدیرکل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه موافق زباله‌گردی اتباع افغانستانی در کشور نیستیم، بیان کرد: زباله‌گردی یکی از 4 گروه شغلی برای پناهندگان محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، احمدرضا خزاعی در نشستی خبری در این‌باره اظهارکرد: اداره کل اتباع سازمان تأمین‌اجتماعی از سال ۹۴ با تدبیر مدیرعامل سازمان تشکیل شد و ماده 5 قانون تامین اجتماعی مبنای کار اداره کل اتباع خارجی است. وی با بیان اینکه هیچ تفاوتی بین اتباع خارجی و ایرانیان نیست، تصریح کرد: کارفرمایان مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده به سازمان هستند و باید در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا، 7 درصد سهم کارگر و ۲۰ درصد سهم خود را کسر کرده و حداکثر تا آخرین روز ‌ماه بعد به سازمان پرداخت کنند. مدیرکل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی افزود: اتباع خارجی که متقاضی ادامه بیمه‌پردازی به‌صورت اختیاری هستند، می‌توانند با دارا بودن شرایط لازم در قانون بیمه اختیاری نسبت به انعقاد قرارداد، اقدام کرده و تحت پوشش حمایت‌های بیمه‌ای مقرر شامل بازنشستگی، فوت و خدمات درمانی قرار بگیرند.
اعطای تابعیت به فرزندان با مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی؛

بالاخره پای «بی شناسنامه‌ها» به مجلس باز شد

قوانین قدیمی و پر اشکال اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی، پس از سال‌ها خودداری دولت‌ها از ورود جدی به این مسأله، در مسیر امیدوار کننده‌ای قرار گرفته و این احتمال وجود دارد که در صورت همراهی مجلس شورای اسلامی، به یک تبعیض جنسیتی بزرگ کشور پایان دهد؛ تبعیضی که تا کنون صد‌ها هزار فرزند متولد از مادر ایرانی را از ابتدایی‌ترین خدمات دولتی نیز محروم کرده است.
تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی؛

پایان‌سرگشتگی‌کودکان بی‌شناسنامه

در آخرین جلسه هیأت دولت اتفاق مهمی در حوزه زنان و کودکان رقم خورد و آن اصلاح قانون تابعیت و فراهم شدن امکان ارائه تابعیت به فرزندان زنان ایرانی که همسران غیرایرانی دارند پیش از 18سالگی بود. این موضوع مهمی بود که بعد از سال‌ها انتظار و تلاش فعالان حقوق مدنی رخ داد. تا قبل از این اصلاحیه فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی تنها بعد از رسیدن به سن 18سالگی می‌توانستند برای گرفتن تابعیت ایرانی اقدام کنند اما با این اصلاحیه، فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها می‌توانند از کودکی و به درخواست مادر و پس از 18سالگی به درخواست خودشان تقاضای تابعیت ایرانی کرده و شناسنامه دریافت کنند، گام مهمی که می‌تواند جلوی شکل‌گیری کودکان بی‌شناسنامه را بگیرد. البته این اصلاحیه دولت باید به تصویب نمایندگان مجلس نیز برسد و بعد از تأیید در شورای نگهبان قابلیت اجرا پیدا کند؛ با وجود این اصلاحیه این قانون گامی رو به جلو در تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی است.
گفتگو با تعدادی از نمایندگان مجلس؛

موافقان و مخالفان اعطای تابعیت به فرزندان دارای پدر خارجی و مادر ایرانی چه می‌گویند؟

قرار است لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی در مجلس مطرح شود؛ مخالفان آن را باعث بروز مشکلات امنیتی می‌دانند و موافقان، آن را لایحه‌ای برای حمایت از افراد حاصل از ازدواج‌های قانونی می‌دانند.
صفحه  از ۱۰
نظرات و گلایه ها