سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روز جهانی پناهندگان؛

ایران و پناهندگانش

حالا 18 سالی می‌شود که سازمان ملل هر سال، 20 ژوئن (30 خرداد) را «روز جهانی پناهندگان» می‌نامد. هدف از این روز، اطلاع‌رسانی و بهبود وضعیت پناهندگان در سراسر جهان است. هر سال در این روز آژانس‌های سازمان ملل اخبار ویژه‌ای را برای این روز تدارک می‌بینند و کشورهای پذیرنده پناهندگان سعی می‌کنند دستاوردهای انسانی خود در این زمینه را ارائه کنند.
دکتر مصطفی اقلیما- رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران طی یادداشتی عنوان کرد؛

روزي كه نباید فقط یک نام باشد

وقتی بحث پناهندگان در میان است، در واقع بحث کشورهای بی‌سامان در میان است؛ کشورهایی که بعضی برنامه‌هایشان به هم ریخته است. عده‌ای از افراد مجبور به رفتن می‌شوند و عده‌ای دیگر هم به علل وجود مسائلی در آن کشور، احساس می‌کنند جایی برای زندگی ندارند و به امید زندگی بهتر به کشوری دیگر می‌روند. در همه‌جای دنیا چنین اتفاقاتی می‌افتد. مثلا می‌توانيد به مسائل سوریه نگاه کنید یا کشورهای دیگر که وقتی عده‌ای به دنبال جای بهتری می‌گردند، چقدر مسائل برایشان به‌وجود می‌آید.
نماینده کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران :

ایران از کشورهای میزبان پناهندگان است/ نیاز تهران به حمایت‌های بیشتر در این زمینه

نماینده کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفت: یکی از اهداف ما این است که از حجم باری که بر دوش دولت‌های میزبان پناهندگان است کم شود. مسلما ایران نمونه بارزی از یک کشور میزبان است و همه واقفیم که باید حمایت‌های بیشتری از تهران در این راستا انجام شود.
بازار کاري که ديگر جذابيت ندارد؛

کوچ افغانستاني‌ها از ايران

جوانمردقصاب، رئيس ميز افغانستان در سازمان توسعه تجارت، مي‌گويد کارگران افغانستاني ديگر ايران را مقصد مناسبي براي کار نمي‌دانند، بنابراین يا به کشور خود بازمي‌گردند يا راهي ترکيه و اروپا مي‌شوند.
گفت‌و‌گو با نخستین بخشدار زن در دولت دوم روحانی؛

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

«فاطمه فکوریان قهوه چی» بخشدار مرکزی شهرری شد. وی سال 93 مشاور امور زنان فرمانداری شهرری بوده و نخستین زنی است که در دولت دوازدهم روحانی بر این سمت تکیه می‌زند. فکوریان دهه شصتی و متولد مشهد است. اودر گفت‌و‌گو با «ایران»، می‌گوید: «بین شهر مشهد و شهرری شباهت زیادی است بنابراین با توجه به همین شباهت معتقدم که با سختی خاصی در شهرری روبه‌رو نخواهم شد. وی که تحصیلاتش کارشناسی ارشد علوم سیاسی است می‌افزاید: بین این تحصیلات و سمتی که پذیرفته‌ام همواره قرابت وجود داشته است. او تحصیل در دانشگاه مشهد را تمام می‌کند و بعد از ازدواج ساکن تهران می‌شود.
نقش دلار بر میزان جذابیت ایران برای افاغنه؛

مهاجرت کارگران افغانی ساکن ایران به کشورهای دیگر

رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز، در موارد متعدد شاهد مهاجرت افغانی‌های ساکن ایران هستیم و این افراد به صورت غیرقانونی به جای آمدن به ایران به کشورهای اروپایی، ترکیه یا کشورهای عربی برای کار مهاجرت می‌کنند.
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران تشریح کرد:

تسهیلات جدید بیمه درمانی برای اتباع خارجی

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن اعلام جزییات بیمه درمانی اتباع مجاز خارجی، درباره چگونگی برقراری "بیمه روی تخت" برای افراد فاقد بیمه هنگام بستری در بیمارستان‌ها توضیح داد.
اینفوگرافیک؛

چه تعداد افغانستانی مهمان ایرانی‌ها هستند؟

بر اساس سالنامه آماری «مرکز آمار ایران» تا پایان سال 95 حدود 1.5 میلیون افغانستانی در ایران حضور داشتند.
دلنوشته بازیگر ایرانی - افغانی؛

چه چیزی در من وجود دارد که شما را آنقدر آزار می‌دهد؟ چرا بی احترامی؟

چی باعث می شود وقتی می خواهید کسی را مسخره کنید بگویید «مثل افغانی ها» می ماند؟ چه چیزی در من وجود دارد که شما را انقدر آزار می دهد؟
پدرام سلطانی/ نایب‌رئیس اتاق ایران دردواره مهاجرت:

دردواره مهاجرت

اگر در تاریخ ایران گشتی بزنیم متناوباٌ به دوران هایی بر می خوریم که مهاجرت های دسته جمعی اتفاق افتاده است. در زمان هایی حکمرانی کشور با ثبات و رواداری همراه بوده است و ایران مأمن اقلیت ها، اقوام، دانشمندان و صنعتگران بوده است و در زمان های دیگری آشفتگی در امنیت و اقتصاد کشور، سختگیری ها و برخوردهای تند و تبعیض آمیز موجب مهاجرت از ایران به سایر کشورها شده است. مثال های دسته اول مهاجرت یهودیان، آشوریان، ارامنه، گرجی ها، لهستانی ها، عراقی ها و افغان ها به ایران بوده است و دسته دوم مهاجرت ایرانیان به هند، قفقاز، عثمانی، عراق، آمریکا، کانادا، اروپا و استرالیا می باشد. اگر در تاریخ ایران گشت.
بی‌سرزمین‌تر از باد؛

طرح اصلاح قانون تابعیت همچنان در دست بررسی است

طرح اصلاح قانون تعیین‌تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، پس از بررسی‌های فراوان در کمیسیون‌ها و صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ 27/2/1391 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اما هنوز تعیین‌تکلیف نشده و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگویی گفته است شورای نگهبان قطعا به این طرح ایراد خواهد گرفت.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد؛

35 هزار کودک بی‌هویت در پایتخت/ اشتغال غیرقانونی 350 هزار اتباع بیگانه در کشور

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از نبود سازمانی مستقل جهت رسیدگی به امور مهاجرین از حضور و اشتغال غیرقانونی 350 هزار نفر اتباع بیگانه در کشور انتقاد کرد.
وضعیت اشتغال اتباع بیگانه در بازار کار؛

اشتغال ۳۵۰ هزار تبعه غیر مجاز در ایران

۳۵۰ هزار تبعه خارجی در ایران بدون مجوز مشغول به کار هستند؛ در عین حال گفته می شود در هر ۲۴ ساعت حدود ۴۰۰۰ هزار نفر از مرزهای کشور به صورت غیر مجاز ورود و خروج می کنند.
مهــاجران؛

بازدید طیبه سیاوشی، نماینده مجلس، از کپرهای پاکستانی‌ها در شهرری

بچه‌ها صورتشان از رد رژلب قرمز است، دختر و پسر ندارند و روز عید خودشان را آرایش کرده‌اند، معلوم می‌شود دیشب عروسی بوده، عروسی نورمحمد و بهار؛ نورمحمد ١٣ساله ‌است و بهار ١١ساله... . عروسی اینجا بود؛ از شهرک علائین که به محله جمع‌آوری نخاله‌ها می‌رسیم، کوره‌ها پدیدار می‌شوند.
اینفوگرافی؛

سال ۹۶ و وعده‌هایی که برای مهاجرین افغانستانی محقق نشد

متأسفانه بار برخی مطالبات جدی و به‌حق مهاجرین به‌رغم وعده‌های امروز و فردای مسئولان به زمین مانده و مشخص نیست این مطالبات در سال جدید رنگ عملی‌شدن به خود خواهد دید یا خیر.
یکی از مسئولان سفارت ژاپن در تهران خبر داد:

خبر اعطای تابعیت موقت به اتباع ایرانی توسط ژاپن صحت ندارد

خبر اعطای تابعیت موقت دو ساله به اتباع برخی کشورها از جمله ایران به خاطر کاهش جمعیت ژاپن و منفی شدن نرخ رشد جمعیت در این کشور صحت ندارد.
مهاجرین و اتباع خارجی ؛

مهاجرین افغانستانی در ایران، فرصت‌ها و تهدیدها

در طول سال‌های پس از انقلاب، تعداد مهاجرین افغانستانی در کشور به شدت افزایش ‌یافته ‌است؛ به‌طوری‌که گاهی‌‌‌، شاهد حضور جمعیت میلیونی مهاجرین افغانستانی در کشور هستیم. در این گزارش، پس از بررسی تهدیدها و فرصت‌های موجود درباره این پدیده، پیشنهادهایی برای مواجهه با آن ارائه شده است.
شرایط بیمه شدن ایرانیان خارج از کشور؛

سه روش بیمه شدن ایرانیان مقیم خارج از کشور

اتباع ایرانی که در خارج از کشور سکونت دارند اعم از شاغل، غیر شاغل و یا دانشجو در صورت تقاضا می‌توانند از مزایای سازمان تامین اجتماعی بر اساس برنامه‌های موجود استفاده کنند؛ بنابراین سه روش برای اختصاص خدمات بیمه‌ای به این افراد تعریف شده است.
حسین جودکی:

پوشش بیمه ای 32 هزار اتباع خارجی داخل کشور

اصل آخر این‌که وظیفه انسانی و آموزه‌های دینی ما رسیدگی به این قشر از جامعه را برای سازمانی که یک سازمان اجتماعی است ذاتا مورد تاکید قرار می‌دهد.
حسن بهرام‌نیا؛

درخواست یک نماینده برای اخراج اتباع غیرقانونی از کشور

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت که اتباعی که بدون جواز قانونی وارد کشور شده‌اند و موجب بیکاری کارگران فصلی ایرانی شده‌اند از کشور اخراج شوند.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها