سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه روایت از مهاجرانی که بازگشته‌اند؛

آنجا وطن آنها بود

«آنجا وطن آنها بود و من غریبه‌ای در میان‌شان. اگر هم احترامی می‌گذاشتند، به خاطر قانون بود. من مهاجری بودم که فقط به خاطر پیدا کردن کار و یک زندگی مناسب آنجا بودم. باید از صفر شروع می‌کردم و شاید اگر مثل خیلی‌ها به کشورم پشت می‌کردم می‌توانستم اقامت بگیرم و بمانم اما من ایران را خانه‌ام می‌دانستم و آنجا کشور من نبود.» این بخشی از حرف‌های یونس است. 40سال دارد و چند سالی است که از انگلیس به ایران بازگشته و برای خودش مغازه میوه‌فروشی به راه انداخته است.
بنابر اعلام وزارت کشور ترکیه ؛

ایرانی‌ها در صدر خریداران شهروندی ترکیه

بنابر اعلام وزارت کشور ترکیه از زمان اعلام تسهیل شرایط کسب شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه از شهریور پارسال، حدود ۹۸۱ تبعه کشورهای دیگر به همین روش شهروند ترکیه شده‌اند.
زن‌ها مهاجران بهتری هستند؛

تمامی مهاجران زیر چرخ دنده‌های هجرت خرد شده‌اند

حسام فطرتی از جمله هنرمندان ایرانی است که به استرالیا مهاجرت کرده و سعی دارد در آثار خود روایتی از این مهاجرت را با استفاده از نمادهای کلیشه‌ای و انتزاعی به نمایش بگذارد. هاشورهایی که از مهاجرت تا روایتی جهانی را بیان می‌کنند.
مقررات لغو ویزای ایران با چین اعلام شد؛

اتباع چینی در هر بار سفر به ایران ۱۵ روز اجازه اقامت بدون ویزا دارند

به دنبال تصویب لغو یک‌طرفه ویزای ایران با چین، قرار است این مصوبه از ۲۵ تیرماه امسال در مبادی ورودی کشور اجرا شود. اتباع چینی در هر بار سفر به ایران، ۱۵ روز اجازه اقامت بدون روادید خواهند داشت.هیات وزیران در پنجم تیرماه به پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه، طرح لغو یکطرفه روادید ایران با چین را تصویب کرد. پس از ابلاغ اسحاق جهانگیری ـ معاون اول رییس‌جمهور ـ به تمام نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط، وزارت امور خارجه نیز شرایط برقراری مقرارت لغو یکطرفه روادید برای ورود اتباع کشور چین به ایران را تبیین و به سایر دستگاه‌های مرتبط اعلام کرد.
مهاجرت افغانستانی‌ها؛

جست‌وجوی زندگی در صندوق عقب

«هیچ‌کس دوست ندارد وطنش را ترک کند، مگر اینکه خیلی مجبور باشد. یک وقت‌هایی که در صندوق عقب سواری‌های افغان‌بر به سختی نفس می‌کشم با خودم می‌گویم: خدایا! کاش مجبور نبودم این حقارت را تحمل کنم.»
رفتار ایران در موضوع پناهندگان خارجی؛

سایه تحریم‌ها بر خدمت‌رسانی به اتباع خارجی

دیروز روز جهانی «پناهنده» بود. تقریباً 19 سال از روزی که مجمع عمومی سازمان ملل، این روز را به‌نام پناهندگان گذاشته است، می‌گذرد. تعداد پناهندگان جهان حالا به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است. ایران، دهه هاست که میزبان پناهندگان از سرتاسر جهان است.آمارها می‌گوید درحال حاضر 3 میلیون اتباع مجاز و غیر مجاز در کشور ساکنند که 97 درصد آنها در شهرها و 3 درصد نیز در 20 میهمان‌شهر زندگی می‌کنند. 30 درصد از مهاجران البته جزو اقشار آسیب پذیر به حساب می‌آیند.
تاکنون ۷۷۰ هزار افغانستانی از ایران مهاجرت کرده اند؛

تا پایان سال، نیمی از کارگران افغانستانی از ایران کوچ می کنند

با توجه به آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده است در ایران نزدیک به ۲.۵ تا ۳ میلیون افغان زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد تا اواخر امسال به نصف برسد. با توجه به اطلاعات سازمان مهاجرت بین الملل تاکنون ۷۷۰.۰۰۰ افغان از ایران مهاجرت کردند و ۵۷۰.۰۰۰ نفر دیگر نیز در حال انجام کارهای خود برای بازگشت به کشورشان هستند.
کودکان امنیتی!

مخالفان اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی چه می‌گویند؟

لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یکی از مناقشاتی است که سال‌هاست میان دو رویکرد سیاسی- امنیتی و رویکرد اجتماعی نسبت به این موضوع وجود داشته است، ایرادات وارده بر این لایحه از سوی شورای نگهبان نیز، اما و اگر‌هایی به دنبال داشت.
سازمان جهانی مهاجرت:

بیش از صد هزار افغان از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند

به نقل از بی‌بی‌سی، سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده است که در شش ماه گذشته بیش از ‌صد و ۱۲ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند.
مشکلات تابعیت خارجی ها؛

مانع پیش روی اعطای تابعیت

لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که با 188رأی در مجلس مصوب شده بود، بعد از ارجاع به شورای نگهبان با ایراداتی از سوی اعضای این شورا مواجه و برای رفع ایرادات به مجلس برگشت داده شد.عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این موضوع گفت: ‌این لایحه با قوانین فعلی تفاوت چندانی ندارد و نظر هر فرد دلسوزی را به‌خود جلب می‌کند. اما فقهای شورای نگهبان معتقدند در ماده اول این لایحه مسائل امنیتی حذف شده و موارد دیگری نیز در رابطه با این لایحه وجود دارد که به مجلس ارسال شده است.
مطلوب ترین کشورها برای مهاجرت ؛

مهاجران اقتصادی و شغلی به کدام کشورها تمایل دارند؟

بر اساس یک نظرسنجی از ۳۶۶ هزار نفر در ۱۹۷ کشور، سه کشو آمریکا، آلمان و کانادا به عنوان مطلوب‌ترین مقاصد برای مهاجران اقتصادی و کاری تلقی می‌شوند. گفته می‌شود مسأله برگزیت (برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) باعث شده آلمان جایگاه بریتانیا را در این رده‌بندی تصاحب کند. در منطقه اروپا و آسیای مرکزی، آلمان مطلوب‌ترین مقصد به حساب می‌آید. اینفوگرافی پیش رو نمایی از مقاصد مطلوب مهاجران شغلی و اقتصادی است.
فریده اولادقباد؛

کودکان زنان ایرانی با پدر خارجی در آمارهای رسمی نیستند

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه اعطای تابعیت ایران به فرزندان مادر ایرانی با پدر خارجی ، اظهار داشت: ان‌شاالله با رفع هرچه زودتر ایراد گرفته از سوی شورای نگهبان و اجرایی شدن این لایحه باتوجه به اینکه اکنون در فصل تابستان قرار داریم این کودکان بتوانند در سال جدید تحصیلی به حق خود برسند.
بازگشت افغان ها به وطن ؛

185 هزار مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشتند

کانال یک شبکه خبری افغانستان روز دوشنبه به نقل از وزارت مهاجرین اضافه کرد ۸۵ هزار نفر از مهاجران به صورت داوطلبانه و بقیه به علت سخت شدن شرایط زندگی و نیافتن کار ایران را به سوی افغانستان ترک کرده اند.
احمد رضا خزاعی خبر داد؛

آغاز صدور و تمدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی، از آغاز اجرای همزمان طرح آمایش مرحله ۱۴ و صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان به صورت همزمان در دفاتر خدمات اتباع خارجی خبر داد.
سجادی:

ازدواج اتباع خارجی با زن ایرانی مزایا و حقوق شهروندی ندارد

دبیر شورای مشورتی فقهی حقوقی و دستیار حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: ازدواج اتباع خارجی با زن ایرانی مزایا و حقوق شهروندی ندارد.
مهاجرپذیری در شرایط تحریم؛

وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد

تحریم‌های آمریکا در حوزه‌های مختلف پیامدهای زیادی به همراه داشته است.
ساماندهی مهاجران داخلی ایران؛

8میلیارد دلار هزینه پذیرایی از مهاجران

کنترل هزینه‌ها بخش مهمی از برنامه دولت مقابل تحریم‌های آمریکاست. بازنگری در اداره امور میلیون‌ها نفر مهاجر ساکن ایران نیز جزئی از برنامه دولت در همین ارتباط هستند. خیلی پیش‌تر از آنکه اظهارات هفته گذشته معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره بازگرداندن احتمالی مهاجران افغان به کشورشان جنجال‌برانگیز شود، سایر مقامات ارشد دولتی نیز پیش‌بینی چنین اتفاقی را کرده بودند. کاهش یا قطع کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران به واسطه تحریم‌های بین‌المللی محدودیت‌هایی را در تحمل هزینه‌های امور مهاجران ایجاد کرده بودند و با تحریم‌های مالی ناشی از خروج آمریکا از برجام، این محدودیت‌ها برای دولت ایران بیشتر هم شده‌اند. برادران افغانستانی با وجود همه سیاست‌های کنترل مهاجرتی همچنان بزرگ‌ترین دسته مهاجران در ایران را تشکیل می‌دهند و پیداست هرگونه بازنگری در سیاست‌های مهاجرتی نخست دامنگیر آنان خواهد شد.
در پی اظهارات جدید عراقچی؛

حضور مهاجران افغانستانی برای اقتصاد ایران، فرصت یا تهدید؟

برخلاف اظهارات سید عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه، حضور برادران افغانستانی نه‌تنها به ضرر اقتصاد کشور در برهه کنونی نبوده، بلکه خروج ایشان از کشور موجب ایجاد رکود و نیز افزایش تورم در بخش‌هایی از اقتصاد ایران می‌گردد.
مرکز آمار ایران؛

چه تعداد افغانستانی مهمان ایرانی‌ها هستند؟

بر اساس سالنامه آماری «مرکز آمار ایران» تا پایان سال 95 حدود 1.5 میلیون افغانستانی در ایران حضور داشتند.
یادداشت محمدکاظم کاظمی در واکنش به اظهارات عراقچی؛

مهاجران افغانستان و شمشیر داموکلس

محمدکاظم کاظمی شاعر صاحب نام افغانستانی در واکنش به اظهارات سید عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه، مبنی بر احتمال اخراج مهاجران افغانستان در صورت تشدید تحریم‌ها یادداشتی را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است.
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها