سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یافته هایی در خصوص چشم؛

ترمیم بینایی چشم با پیوند سلول‌های بنیادی

گروهی از دانشمندان آمریکایی برای اولین بار موفق شدند با استفاده از سلول‌های پوست بخش‌های آسیب دیده شبکیه چشم موش را ترمیم کنند و قدرت بینایی را تاحد قابل توجهی بهبود بخشند. به گزارش مهر، نتایج تحقیقات دانشمندان موسسه تحقیقات چشم شپنس در این تحقیقات، از سلول‌های پوست سلولهای بنیادی پرتوان القایی (iPSC ) را به دست آوردند.
اختلالات چشمی کودکان را جدی بگیرید؛

مهمترین نشانه‌های مشکلات بینایی در کودکان چیست؟

شایع‌ترین اختلالات چشمی در کودکان شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، خطا‌های انکساری، تنبلی چشم و اختلالات عضلانی حرکت چشم است که باید درمان توجه شوند.
نزدیک بینی خطری جهانی؛

بازی های رایانه ای، بلای چشم کودکان چینی

اشتیاق بی رویه کودکان، نوجوانان و حتی جوانان چینی به بازی های اینترنتی و رایانه ای موجب شده است تا نسل جوان این کشور با بیماری های مختلف چشمی از جمله «نزدیک بینی» مواجه شوند، این وضعیت دولت را بر آن داشته است تا این روند را کنترل کند.
دانستنی ها؛

سوختگی های چشم

سوختگی های قلیایی (مثل آب قلیا و آمونیاک) آسیب بیشتری ایجاد می کنند زیرا سریعا در بافت های چشمی نفوذ کرده و به مدت طولانی تری پس از شروع آسیب، همچنان به اثرات مخرب خود ادامه می دهند. اسیدها معمولا آسیب کمتری وارد می کنند (مثل ماده بلیچ، و باطری ماشین) زیرا پروتئین های مربوط به بافتهای نکروتیک، رسوب کرده و به مانعی در مقابل نفوذ بیشتر اسید تبدیل می شوند.
مقاله روز؛

سوختگي هاي شيميايي چشم

سوختگي‌هاي شيميايي چشم جز مهم‌ترين فوريت‌هاي چشمي‌اند و اغلب منجر به افت شديد حدت بينايي (VA) يا آسيب ظاهري چشم مي‌شود. هدف از این مقاله ارائه اطلاعات لازم باليني به پزشك عمومي براي برخورد (تشخيص و درمان) درست با بيمار مبتلا به سوختگي شيميايي حاد قبل از دسترسي به متخصص چشم مي‌باشد تا به ميزان زيادي از عوارض عادي و مشكلات آن بكاهد.
دانستنی ها؛

بهترین سن برای عمل لازک و لیزیک چه سنی است؟

بیشتر جراحان انجام عمل لیزر چشم را برای کودکان توصیه نمی‌کنند مگر در موارد خاص. چشم کودک تا دوران بزرگسالی و در حدود سن 18 سالگی شکل نمی‌گیرد. از آنجا که چشم کودکان دائماً در حال تغییر و رشد است، در صورت انجام عمل‌های جراحی، بهبود بینایی آنها موقتی خواهد بود.
جراح و متخصص چشم تشریح کرد؛

خطر سونامی نزدیک بینی با افزایش استفاده از صفحات دیجیتالی

دکتر عبدالرضا مدقالچی، جراح و متخصص چشم و فلوشیپ چشم اطفال گفت: با افزایش استفاده از صفحات دیجیتالی، سونامی نزدیک بینی در راه است. وی “عیوب انکساری” را از شایع ترین بیماری های چشم پزشکی دانست و از “نزدیک بینی” به عنوان شایع ترین عیوب انکساری در سنین بزرگسالی یاد کرد. خطر سونامی نزدیک بینی با افزایش استفاده از صفحات دیجیتالی
بیماری دوبینی یا دی پلویی؛

علل دوبینی چشم چیست؟

دوبینی یا دی پلوپی (diplopia) یک عارضه جدی و خطرناک در چشم است. برخی علل دو بینی چشم، جزئی هستند، ولی برخی دیگر نیاز به درمان فوری دارند.
پرش چشم گاه در اثر عوارض برخی داروها ایجاد می‌شود؛

چرا پلک چشممان می‌پرد؟

برای بسیاری از افراد پیش آمده است که می‌گویند پلکمان می‌پرد. این پرش غیرارادی،‌ اعصاب را به هم می‌ریزد و فرد به بسیاری از راه‌ها متوسل می‌شود تا از شر آن خلاص شود. این که پرش پلک چه علتی دارد و چه موقع باید نگران آن شوید، سوال بسیاری از افراد است،‌اما واقعا چرا پلک چشممان می‌پرد؟
استرابیسم چیست ؟؛

انحراف چشم

استرابیسم نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر داشته و نگاه آنها به جهات مختلف است. این ناهمگونی ممکن است واضح بوده و یا آنکه صرفاً بعضی اوقات وجود داشته باشد. در حالیکه یک چشم مستقیماً به سمت جلو نگاه می­کند چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین چرخیده است. چشم چرخیده بعضی اوقات به وضعیت اصلی و مستقیم برگشته و بر عکس چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می­شود.
با عوامل ايجاد قوز قرنيه آشنا شويم؛

آيا موارد شديد «قوز قرنيه» به كوري منجر مي‌شود؟

به افزايش پيشرونده انحناي قرنيه كه منجر به مخروطي شكل شدن آن مي‌شود، كراتوكونوس (قوز قرنيه) گفته مي‌شود. در اين بيماري، قرنيه در بخش مركزي نازك شده و در نهايت منجر به نزديك بيني و آستيگماتيسم شديد مي‌شود. اين اختلال معمولا دو طرفه بوده، در دوره نوجواني آغاز مي‌شود و تا دهه سوم و چهارم زندگي پيشرفت مي‌كند. ميزان شيوع كراتوكونوس در جمعيت عادي یک در هر دو هزار نفر است.
بیماری مگس پران چشم؛

مگس پران و جرقه خطرناک یا بی خطر؟

مگس پران چشم حالتی است که افراد در میدان دید خود ممکن است کدورت‌ هایی را ببینند که به اشکال مختلف مانند خط، نقطه و یا شی در جلوی چشم حرکت می‌کند و گاهی اوقات تصور می‌کنند که حشره‌ای مانند پشه، مگس و. . . بر روی دیوار مقابل چشم آنها در حرکت است اما با کمی دقت متوجه اشتباه خود می‌شوند و یکی از دلایل نامگذاری این مشکل با عنوان مگس پران (فلوکر) همین مورد است.
فوق تخصص چشم:

بیماران چشمی که دچار "آب سیاه" هستند، روزه نگیرند

افرادی که از عیوب انکساری چشم با هر شماره‌ای رنج می‌برند قادر هستند روزه بگیرند.
دانستنی ها؛

دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا (AMD or ARMD) شایع ترین علت کوری در جهان است! در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

جراحی برداشتن عینک به روش PRK977

در فیلم حاضر جراحی برداشتن عینک به روش PRK977 نشان داده شده است.
دانستنی های پزشکی؛

چرا چشم ها ناخودآگاه قرمز می شود؟

شاید اولین و طبیعی ترین علت سرخ شدن چشم ها خستگی ناشی از کارکردن زیاد با چشم ها و کم خوابی باشد البته قرمزی چشم می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که از آن میان می توان به انواع عفونت ها، التهاب های خارج چشمی و داخل چشمی، خشکی چشم، تحریکات خارجی و ... اشاره کرد.
کوری سالمندی ؛

تخریب وابسته به سن ماکولا

AMD ماکولا را تخریب می کند. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است که مسوول دید مستقیم و واضحی است که در اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها، تماشای تلویزیون و رانندگی مورد نیاز است.
دانستنی ها؛

بررسی علل عیوب انکساری چشم و معرفی روش‌های درمانی

اگر چشم‌های شما ضعیف شده‌اند و دیگر به خوبی قبل نمی‌بینند و اگر می‌خواهید یک روش جراحی مناسب برای اصلاح دید خود پیدا کنید این متن را بخوانید.
جوش های سفید زیر چشم؛

علل پیدایش جوش سفید دور چشم +روش درمان

جوش های سفید دور چشم یکی از مشکلات پوستی است که زیبایی صورت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
لوچی یا استرابیسم؛

علل و درمان انحراف چشم

انحراف چشم یا استرابیسم یا لوچی، نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر دارند و نگاه آنها به جهات مختلف است. انحراف چشم ممکن است واضح بوده و یا آنکه صرفا بعضی اوقات وجود داشته باشد.
صفحه  از ۶
نظرسنجی
شهروندان تا چه اندازه اطلاعات لازم برای انتخاب و تفکیک لنزها و عدسی های خوب و بادوام از لنزها و عدسی های نامرغوب موجود در بازار را دارند؟
کم
متوسط
زیاد
نمی دانم
نظرات و گلایه ها