پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۲۸۲
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۲
نماینده صندوق کودکان ملل متحد (United Nations Children's Fund) در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به افتتاح نخستین بانک شیر مادر در تبریز گفت: به طور حتم این مهم گامی در بهبود زندگی نوزادان و زیربنای کوشش های ارزنده ایران در کاهش مرگ و میر نوزادان و نجات جان آنهاست.

شعارسال: دکتر ویل پارکس روز جمعه در مراسم افتتاح نخستین بانک شیر مادر کشور در تبریز با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر برای نجات جان کودکان مانند یک معجون جادویی عمل می کند، ادامه داد: بر اساس مطالعه ای که در سال 2013 انجام شده تغذیه بهینه نوزادان زیر دو سال با شیر مادر بیشترین تاثیر ممکن را در جلوگیری از مرگ و میر کودکان دارد و می تواند سالانه مانع مرگ بیش از 800 هزار کودک زیر پنج سال در کشورهای در حال توسعه شود.

وی اظهار کرد: در حقیقت تغذیه انحصاری و به هنگام با شیر مادر نه تنها به بقا کودکان کمک می کند بلکه به رشد مغزی سالم، افزایش توانایی های شناختی و یادگیری و همچنین موفقیت های آموزشی کودکان در پنج سالگی کمک شایانی می کند.

دکتر پارکس گفت: اهمیت این موضوع در باره نوزادان زودرس و نوزادانی که با بیماری به دنیا می آیند و با خطر جدی مرگ و یا معلولیت رو به رو هستند بسیار بیشتر است.

وی افزود: تغذیه این نوزادان با شیر مادر می تواند تفاوت چشمگیری در سلامت آنها ایجاد کند و تاثیر قابل ملاحظه ای بر تقویت سیستم ایمنی آنها و کمک به جذب تمامی مواد مغذی مورد نیازشان دارد.

نماینده یونیسف (UNICEF) در ایران گفت: پژوهش ها نشان می دهد که نوزادان نارسی که با شیر مادر تغذیه شده اند 15 روز زودتر از نوزادان نارسی که با شیر خشک تغذیه شده اند از بیمارستان ترخیص شده اند.

وی ادامه داد: برخی از مادران قادرند این ماده مغذی را برای نوزادشان تامین کنند و یا مقادیر کافی آن را تولید کنند، بانک شیر می تواند کمک بسیار زیادی برای جبران این موضوع باشد.

دکتر پارکس خاطرنشان کرد: تبادل دانش و تجربه میان متخصصان ایرانی و کشورهای دیگر در زمینه تجربه ها و روش های موفق برای فراهم آوردن زندگی بهتر برای کودکان از اصلی ترین ماموریت های یونیسف است.

وی ادامه داد: ما متعهدیم که این روند تبادل دانش و تجربه با کشورهای دیگر را که در برنامه مشترک جدیدی برای سال های 2017 تا 2021 با دولت جمهوری اسلامی ایران داریم ادامه دهیم.

نماینده یونیسف در ایران اظهار کرد: در واقع این نوع تبادل دانش و تجربه می تواند الگویی ارزنده و یک فرصت یادگیری برای سایر کشورها باشد تا از موفقیت های ایران در زمینه های گوناگون مربوط به کودکان به ویژه بهداشت و سلامت بهره مند شوند.

وی با اشاره به اهمیت افتتاح بانک شیر در ایران گفت: امیدوارم در سال های آتی شاهد افتتاح تعداد بیشتری بانک شیر اهدایی در سراسر کشور ایران باشیم.

نخستین بانک شیر مادر کشور روز جمعه در مرکز آموزش درمانی الزهرا تبریز با هدف تامین شیر مادر برای نوزادان نارس و پرخطر افتتاح شد.

یونیسف همکاری های خود با ایران را در اوایل دهه پنجاه میلادی در خصوص سلامت و تغذیه کودکان آغاز کردند اما در سال های بعد با گسترش همکاری ها برنامه هایی در زمینه آموزش، فعالیت های حمایتی، پیشگیری از اچ آی وی و ایدز، پایش حقوق کودک و کاهش فقر کودکان به اجرا درآمد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار خبر 25 تیر 1395، کدمطلب: 82149645 (5445206) ،www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین