پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
بجای تاکید بر مشارکت عمومی، فرهنگ سازی و ارزش آفرینی همگانی، گرایش به محله اسلامی، امام محله و مسجد تراز؟!
حجت الاسلام حسین ملانوری معاون حوزه‌های علمیه مدعی شده است که هم‌اکنون برای احیای کارکرد‌های مسجد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طرح «محله اسلامی»، سازمان تبلیغات اسلامی طرح «امام محله» و حوزه علمیه طرح «مسجد تراز» را در دستور کار دارند که این طرح‌ها در ماهیت و هدف اختلافی با هم ندارند و حتی مکمل یکدیگر هم هستند. برخی از منتقدین بر این سه گانه انتقاد وارد نموده و آن را القای تشدید شده تر خودی- غیر خودی (ناشی از ضعف حوزه‌های کلان برنامه ریزی و سیاستگذاری برای جذب حداکثری) در سطوح محلی می‌دانند. منتقدین پیامد‌های اجرای این طرح به ظاهر منطقی و همراستا با اصول را، کاهش سرمایه اجتماعی نظام و افزایش درگیری‌ها در سطوح محلی بیان داشته اند. طرحی که گذر مردمی از آن، خدای ناکرده می‌تواند برای نظام بسیار پرهزینه تمام شود. این گروه بعنوان راهکار، بازنگری و برخورد در فساد‌های برخی از عناصر هسته سخت، بازنگری در کارآمدی مدیران اجرایی و طرح احیاگری دینی- ارزشی- فرهنگی را بعنوان سه راهکار ارتقا مشروعیت نظام و تثبیت پایه‌های جمهوری اسلامی ایران بر اساس سه رکن جمهوریت، اسلامیت و انقلابی گری، بیان می‌کنند.
هیچ تردیدی نیست که انقلاب اسلامی ایران بزرگترین انقلاب جهان در عصر فعلی است
آیت الله رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت گفت: انقلاب اسلامی ایران با بیش از ۷۰ درصد حضور مردم پیروز شد. این درحالی است که در انقلاب کبیر فرانسه میزان حضور مردم حدود ۳۰ درصد بوده است. اگر انقلاب فرانسه، کبیر است این انقلاب اکبر است و هیچ تردیدی نیست که انقلاب اسلامی ایران بزرگترین انقلاب جهان در عصر فعلی است.
تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۵ شخص و یک شرکت مرتبط با سپاه به اتهام تلاش برای «ترور مقامات سابق دولتی و اتباع دوتابعیتی آمریکایی»
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که ۳ شخص و یک شرکت مرتبط با نیروی قدس و ۲ مقام ارشد سازمان اطلاعات سپاه را به لیست تحریم‌ها اضافه کرده است. در این بیانیه نام اشخاص و شرکت تحریم‌شده به این شرح ادعا شده است: محمدرضا انصاری، شهرام پورصافی، حسین حافظ امینی، روح‌الله بازقندی، رضا سراج و شرکت «سهامی صنعت و تجارت صادرات و واردات هوانوردی رِی» مستقر در ترکیه موسوم به «رِی ایرلاین».
ایران می‌تواند شاهرگ مالی طالبان یعنی صادرات مواد مخدر را قطع کند؛ این مهمترین ضعف آن‌هاست
حشمت فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: معتقدم تنها در یک مورد اگر دولت ایران بتواند وابستگی ایرانیان به این شاهرگ مالی طالبان یعنی صادرات مواد مخدر را قطع کند، آن‌ها هر قراردادی با ایران را اجرا می‌کنند. وی افزود:زمانی که ما با یک دولت به رسمیت شناخته شده مواجه نیستیم نوع ابزار‌های تعاملی و تقابلی متفاوتی را هم، باید در برابر آن در پیش بگیریم. هرچند که معتقدم از همان ابتدا سیاست کلی دولت ایران در قبال طالبان سیاست اشتباهی بود. سیاستی توام با تفریط و افراط. جنبه تفریط آن زمانی بود که ایران به صورت تلویحی طالبان را به رسمیت شناخت.
لزوم پاسخگویی سیدحسن خمینی درباره رفتار زشت محافظانش در هتاکی و برخورد با خبرنگار ایلنا
خبرگزاری ایلنا از ضرب و شتم خبرنگار خود و ممانعت از انجام وظیفه خبری برای پوشش خبری مراسم سالگرد درگذشت مرحوم سید محمود دعایی خبر داده و آن را به محافظان سید حسن خمینی نسبت داده است.
جای توسعه دائماً باید مواظب باشیم کشور و انقلاب سقوط نکند،براندازان اصلی آنهایی هستند که برخلاف اراده مردم عمل می‌کنند
محسن هاشمی در یادداشت «وطن، توسعه و جهانی شدن» روزنامه سازندگی نوشت: گویا نعمت تحریم‌ها را برای مجموعه خود بالاتر از حل مشکل تحریم‌ها برای مردم می‌دانند و گویا بر مدیریت کشور و مردم فقیر افتخار و لذت می‌برند.
حسین دهقان:شورای نگهبان دست مردم را برای انتخاب باز بگذارد
حسین دهقان راهکار برپایی انتخابات پرشور را که مورد تأکید رهبر انقلاب نیز بوده است، باز گذاشتن دست مردم برای انتخاب نماینده مورد نظرشان دانست و گفت: من یک خواهش دارم. شورای نگهبان اینقدر اذیت نکند. صدا و سیما اینطوری رفتار نکند و اجازه بدهند مردم به صحنه بیایند و نمایندگان خودشان را انتخاب کنند.
بازدید ایرانی‌ها از سدهای افغانستان جزء معاهده هیرمند نیست
سخنگوی طالبان در اظهاراتی گفت: با توجه به معاهده حقآبه هلمند ممکن است طالبان به هیأت ایرانی اجازه‌ بازدید از سدهای آب افغانستان را ندهند.
هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم، تاکید بر تشکیل دولت فراگیر داریم
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم.
افغانستان رودخانۀ هیرمند را منحرف می‌کند
سازمان فضایی ایران اعلام کرده که با استفاده از ماهواره خیام و پایش تصاویر آن متوجه شده که حکومت افغانستان مسیر رودخانه هیرمند را منحرف می‌کند.سازمان فضایی ایران: افغانستان رودخانۀ هیرمند را منحرف می‌کند ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در سفر به چابهار پیرامون حق آبه هیرمند اظهار کرده بود: به حاکمان افغانستان اخطار می‌کنم، حق‌آبه مردم سیستان و بلوچستان را به فوریت بدهند.
میزان اجرایی بودن راهکار خرید آب از طالبان، آیا طالبان اهل معامله است یا اهل دبه و افزایش قیمت؟
محمدتقی رخشانی، مدیرمسئول روزنامه زاهدان اظهار داشت: به جد معتقدم اگر در شرایط کنونی افراد مطلعی به موضوع حقابه ورود کنند و دولت برای سیستان آماده پرداخت هزینه باشد، با طالبان به توافق می‌رسیم ... اگرچه حقابه یک قرارداد بین‌المللی است و دولت همسایه افغانستان ازنظر قانونی موظف به تأمین حقابه است. اما واقعیت‌های منطقه از فرآیند دیگری حکایت می‌کند. لازم است تدابیری اتخاذ گردد تا عمل به قرارداد علاوه بر ما برای آن‌ها نیز سودمند باشد
اعلام گزینه فراکسیون انقلاب اسلامی برای ریاست مجلس در سال پایانی
سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: دکتر قالیباف تنها گزینه فراکسیون برای ریاست مجلس در اجلاسیه چهارم است و هیچ یک از نمایندگان برای ریاست در فراکسیون ثبت نام نکرده اند و سه نفر نیز برای نایب رئیسی اعلام آمادگی کرده اند.
شرکت هواپیمایی گرجستان خدمات‌دهی به رئیس جمهور این کشور را ممنوع کرد
سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور گرجستان از مقامات کشورش خواست که ابتکارات روسیه را خنثی کنند؛ درخواستی که از سوی تاماز گایاشویلی، موسس شرکت هواپیمایی خصوصی «جورجین ایرویز» نادیده گرفته شد.
قالیباف: اغماضی درباره حق آبه هیرمند وجود ندارد، افغانستان از ایجاد مشکل جدی در روابط دو‌ کشور پیشگیری کند
محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس با تاکید بر توافق ایران و افغانستان درباره حق آبه هیرمند که غیرقابل خدشه است، گفت: با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد، این کشور همسایه از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دو‌کشور پیشگیری کند.
اولتیماتوم یک‌ماهه نماینده ویژه رئیس‌جمهور به طالبان درباره حق آبه:
اگر آب باشد و ندهند، برای ایران حجت تمام است
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان با بیان این که در مدت یک ماه طالبان باید حقآبه را به ایران دهد، اظهار داشت‌: اگر آب باشد و طالبان ندهد برای ایران حجت تمام است که این مساله جزو حقوق ملت بوده و چگونه باید عمل کند.
محدودتر کردن سهمیه آب ایران از افغانستان با افتتاح کانال های سد بخش آباد فراه رود
مقامات طالبان طی مراسمی کانال‌های سد بخش‌آباد در فراه‌رود را برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در ولایت فراه این کشور افتتاح کردند. سد بخش‌آباد با ظرفیت ۱۲۰۰ میلیون مترمکعب (۲۶ برابر سد کمال خان) بر روی رودخانه فراه‌رود قرار دارد و تکمیل این سد باعث می‌شود تا آبی که هر ساله از طریق فراه‌رود به تالاب هامون می‌رسد، قطع شود!پیش از این کارشناسان ایرانی در رابطه با تکمیل این سد هشدار داده بودند.
قانون هیچ کجا نگفته برای تظاهرات باید مجوز بگیرید ، احزاب بار‌ها درخواست مجوز دادند، اما وزارت کشور قبول نکرد!
اسماعیل گرامی‌مقدم می‌گوید اصل ۲۷ قانون اساسی در ارتباط با آزادی برگزاری اجتماعات و تظاهرات عقیم گذاشته شده و با اینکه در هیچ کجای قانون نگفته که تظاهرات باید با اخذ مجوز باشد، این قاعده سبب به بن بست رسیدن اجرای این اصل قانون اساسی شده و مردم را به سمت براندازی برده است.
واکنش آمریکا به سفر بشار اسد به عربستان:
از اقدام متحدانمان حمایت نمی‌کنیم
وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر رئیس جمهور سوریه به عربستان سعودی برای شرکت در نشست اتحادیه عرب بعد از ۱۲ سال گفت که از این اقدام متحدانش حمایت نخواهد کرد. آمریکا با بیان اینکه واشنگتن از هرگونه عادی سازی روابط با «رژیم اسد» حمایت نمی‌کند و کما اینکه از اقدام متحدانش در این راستا نیز حمایت نخواهد کرد، گفت ما نه‌تنها با بشار اسد عادی سازی روابط نخواهیم داشت، بلکه تحریم‌ها به صورت کامل بر این سوریه باقی خواهد ماند.
۲۰۰ پرسش حقوقی قضات عالی رتبه، استادان دانشکده‌های حقوق و وزاری سابق دادگستری درباره ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱+اسامی نویسندگان
جمعی از اساتید دانشگاهی، قضات عالی رتبه، حقوقدانان و وزاری سابق دادگستری کشور در مقاله‌ای علمی با عنوان «مسئله‌یابی حقوقی در ناآرامی‌های ۱۴۰۱ ایران» که منتشر شده است، تلاش کردند تا سؤال‌ها و مسئله‌های حقوقی در ارتباط با ناآرامی‌های پاییز سال ۱۴۰۱ کشور را کشف و شناسایی کنند.این پژوهش با هدف کشف و شناسایی سؤال‌ها و مسائل حقوقی قابل پژوهش توسط جمعیت حقوقی و به منظور تسهیل و ترویج شرایط خود اصلاحی نظام سیاسی-اجتماعی کشور انجام شده است.
با تغییرات انجام شده در کابینه؛
رئیسی در یک قدمی گرفتن رای اعتماد مجدد از مجلس
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اگر بحث تغییر وزیر ورزش و جوانان جدی باشد، با توجه به اینکه تاکنون ۴-۵ وزیر هم تغییر کرده‌اند و به مرحله‌ای نزدیک می‌شویم که کل کابینه دولت باید مجددا از مجلس رأی اعتماد دریافت کند، به همین خاطر ممکن است که بحث استیضاح وزیر ارتباطات مطرح نشود.
انقلابی‌بودن به شعار و دادزدن نیست بلکه به بازکردن گره از کار مردم است+ تو انقلابی هستی آقای قالیباف؟
باید بپذیریم و مسلم بدانیم که اگر نجنبیم، انقلاب اسلامی توسط مدعیان انقلاب اسلامی به بیراه کشیده می شود و آرمان های سال 1357 به لیبرالیسم و حاکمیت سرمایه و تسلط استثمار داخلی و استعمار خارجی ختم خواهد شد. آقای رئیس مجلس که داد می زند و مدعی است که انقلابی‌بودن به شعار و دادزدن نیست بلکه به بازکردن گره از کار مردم است ، شفاف بگوید ده کار خاصی که برای مردم انجام داده است ، چیست؟ آقای قالیباف، خودت در افکار عمومی دنیایی از شایعه و شائبه به همراه داری برادر. دست بردار . مطمئن باش با این خطی که می روید توی امواج نسل های جدید انقلاب کنار زده می شوید. دهه 50 ای ها وارد میدان تفکر و عمل و اقدام شده اند. یا متعهدانه تر کار کن یا کنار برو. اگر باور نداری، منتظر 5 سال پیش روی سیاسی خودت باش.
استعفا برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس از خردادماه  1402
رئیس کمیسیون شوراهای مجلس گفت: بر اساس قانون فعلی انتخابات مجلس، استعفای مقامات باید ۹ ماه پیش از زمان انتخابات صورت گیرد که در خرداد ماه عملی می شود.
شکسته شدن اعتصاب کارگران در پارس جنوبی با بازداشت ۸ رهبر اعتصاب و لیست سیاه برای ۸ شرکت و پیمانکار
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: اعتصاب کارگری در منطقه پارس جنوبی سازمان‌یافته با حمایت شبکه‌های خارج از کشور بود که با رصد انجام‌شده لیدر‌های اصلی داخلی آن‌ها شناسایی شد.وی از دستگیری ۸ لیدر اصلی اعتصاب کارگری در منطقه پارس جنوبی خبر داد و گفت: این افراد با تلاش سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شدند.
خروجی هیات اجرایی با سخت گیری یا عدم سختگیری چه گلی به سر کارآمدی مجلس زده جناب وزیر کشور، این صورت قانونی نیازمند تغییر قانون است
فعالیت‌های هیات اجرایی و نظارتی کشور، صورت قانون کاملا مشخص دارد. اما عملکرد آن‌ها با وجود قوانین جانبدارانه و وسیع الید موجود، نه تنها قابل قبول نیست، بلکه باید حتی برخی از افراد را به اتهام گزینش‌های نادرست و ظاهربینی، به دادگاه کشاند. بطور خلاصه، روند نظارتی و گزینشی داوطلبان مجلس نه تنها کارامدی اثبات شده‌ای ندارد، بلکه فضای رانت و برخی فساد‌های پشت پرده را هم هموار نموده است. بر این قاعده، تغییر و اصلاح این صورت‌های قانونی، یک الزام برای کارامدی نظام و توسعه مشارکت‌ها در جمهوری اسلامی است. هرچند ممکن است دکان و دستک بعضی‌ها را هم آجر نموده و با حاشیه مواجه کند.
یادداشت و دیدگاه ها
رمزگشایی از سفر سلطان عمان به ایران
تحولات سیاست خارجی ایران؛
چرا روابط ایران با روسیه استراتژیک شده است؟
دور کردن تهران از مدارهای غربی؛
تمام سخنان انصاریان در شب قدر، مستند و متکی بر آیات و روایات است
دفاع مهاجرانی از سخنان جنجالی شیخ حسین انصاریان:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
حسن خمینی باید پاسخگو بودن را بیاموزد؛
چرا باید نوه امام خمینی محافظ داشته باشد!
ابرتوانایی بدون اولویت
سیدمصطفی هاشمی‌طبا:
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها