پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ورود سرمایه‌های ساختمانی به شهر‌ها و روستا‌های شمالی با «محرک جدید» همراه شد. آمار یک دهه رویش و ریزش ساخت‌وساز‌های مسکونی در استان‌ها نشان می‌دهد پایتخت وزن غالب دهه۹۰ در «پروانه‌های ساختمانی» را از دست داده است؛ به‌طوری‌که تصویر۱۴۰۰ بازار ساختمان‌سازی از «سبقت شمال» نسبت به تهران حکایت دارد. سازنده‌ها با اثرپذیری از جهش قیمت جابه‌جا شده‌اند.
مهدی قمشی استاد مهندسی آب دانشگاه شهید چمران اهواز:ماه‌های سخت کرخه در پیش است باید آب با دبی ۱۲ تا ۱۵ مترمکعب در ثانیه از شاخه‌های انتهایی کرخه به هورالعظیم رسانده شود تا از نظر محیط زیستی تالاب مشکلاتی مانند سال گذشته را تجربه نکند.
روایت مهاجران کرمانی؛
سال‌ها است مردمی که به دلیل شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان به رفسنجان در استان کرمان مهاجرت کرده‌اند از دریافت شناسنامه محرومند. این شهروندان با وجود افزایش جمعیت‌شان در سال‌های اخیر، هنوز بدون داشتن شناسنامه به سختی زندگی می‌کنند. این در حالی است که با افزایش یکباره قیمت‌ها در روز‌های اخیر، یارانه کمک معیشیتی جدید هم به آن‌ها تعلق نگرفته است.
با گذشت ۱۰۸ روز از اولتیماتوم بیست روزه رئیس جمهور:
تحقیقات نشان می‌دهد، در ۱۰۸ روز گذشته، دو شکل انحرافی اجرای فرمان رئیس جمهور از سوی برخی از سازمان‌ها، نهاد‌ها و ارگان‌های وابسته دولت در راستای آزادسازی سواحل انجام شده است. اولین اقدام در همان روز‌های ابتدایی بعد از صدور فرمان اول در شکل تخریب تجهیزات ساحلی تعداد انگشت شماری از نهاد‌های دولتی به جای آزادسازی ساحل و ویلا، انجام شد. پلیتیک دوم این دستگاه‌ها نیز در شکل بازگشایی فضا‌های بیرونی و عمومی این ویلا‌ها وهتل‌های ساحلی موسوم به مراکز فرهنگی، آموزشی و تفریحی دستگاه‌ها، آن هم تنها در تعداد محدودی از آن‌ها مشاهده می‌شود.
اولویت با تدفین شهدای گمنام در دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها؛
اینکه با نوعی ظاهر گرایی بنا بر این بگذاریم که با تدفین شهدای گمنام در مدارس و دانشگاه‌ها، بستر را برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت فراهم می‌کنیم، در شرایط حاضر بنظر امری اشتباه خواهد بود. حتی ممکن است، زمینه را برای نوعی کم توجهی هم فراهم کند. از استاندار محترم کرمان و توصیه شان در خصوص تدفین شهدای گمنام در مدارس و دانشگاهی، درخواست می‌کنیم، اندکی بیشتر بیندیشند.
وضعیت بحرانی فرونشست زمین در کشور؛
معصومه آمیغ رییس اداره ترازیابی دقیق سازمان نقشه برداری کشور گفت: در کشور ما در اکثر استان‌ها فرونشست زمین در حال وقوع است و تنها استان گیلان از این پدیده مستثنی است و حتی در استان‌های شمالی کشور مانند مازندران و گلستان نیز شاهد فرونشست هستیم و در استان‌های جنوبی که در کنار خلیج فارس هستند نیز این فرونشست‌ها قابل مشاهده است و استان‌های خوزستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی به شدت درگیر فرونشست زمین هستند و شدت فرونشست زمین در استان‌های کرمان و یزد نیز به بالا است.
خاورمیانه دومین تولیدکننده بزرگ گرد و غبار در جهان؛
طهماسبی بیرگانی گفت: بر اساس اعلام ستاد ملی گرد و غبار که با عنوان ستاد سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار شناخته می‌شود، ۳ میلیون هکتار از اراضی زراعی دیم و ۲ میلیون از زمین‌های کشاورزی آبی و ۱.۵ میلیون هکتار از تالاب‌ها به کانون گرد و غبار تبدیل شده‌اند البته سطح این پوشش قابل انعطاف است و این اعداد به‌صورت میانگین بیان شده است.
سید هادی موسوی نیک، مدیر دفتر مطالعات رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مسکن مقرون به صرفه که به عنوان معیار درنظر گرفته می‌شود، در مقایسه با دیگر کشورها در برخی استان ها وضعیت حادتر است و بالغ بر ۸۰ درصد خانوار مستاجر در تهران سهم هزینه مسکن‌شان از سبد هزینه خانوار، بیش از ۳۰ درصد است. خانوارهای ایرانی نجیبانه از هزینه‌های دیگر زندگی می‌کاهند تا هزینه مسکن را تامین کنند که تا حدی اجتناب‌ناپذیرتر از سایر هزینه هاست. خانواده‌ها حتی از هزینه غذا و کالای اساسی می‌زنند تا بهای مسکن را تامین کنند.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه خطوط انتقال گاز به زابل رسیده است، گفت: تا یک ماه آینده طولانی‌ترین حفاری افقی دریایی در خاورمیانه از بندر لافت تا جزیره قشم توسط این شرکت آغاز خواهد شد.
واقعیت آن است که صنعت زباله در دنیای امروز با فناوری‌های دانش‌بنیان گره خورده است. فناوری‌هایی که به‌طور توأمان از خلاقیت، ایده‌های کار آفرینی و دانش پیشرو بهره می‌برد. کلید حل معمای زباله در سراوان و بسیاری از نقاط دیگر کشور هم در همین جاست. زباله برای اینکه طلای سیاه باشد باید در مسیر پژوهش و سرمایه‌گذاری فناوری‌های دانش‌بنیان قرار گیرد.
سرپرست شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: تزریق گاز به خط انتقال زاهدان به زابل تا ایستگاه ورودی حوزه سیستان انجام شده و تست نهایی شبکه داخلی نیز در حال انجام است.
بیابان‌های ایران با ۱.۲ درصد خشکی‌های جهان، ۲.۴ درصد پدیده‌های بیابانی فاقد پوشش و ۳.۸ درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است.
چه موقع ترمز مرگ در این جاده کشیده می‌شود؟!
سال‌ها است بونگ چَمر در جاده پل‌دختر به مرکز استان پیچیده و هر روز در این جاده دستان پینه‌بسته‌ی پدران و مادران زحمت‌کش پل‌دختری و معمولانی در سوگ عزیزانشان بر سر می‌زنند. جاده‌ای که به‌جای چهارخطه شدن، اتوبان مرگ شده است و در پل‌دختر و معمولان خانواده‌ای نیست که از اعضاى خانواده خود یا فامیل کسى را در این قتلگاه از دست نداده باشند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، ایران را دارای رنگین‌کمانی از گسل‌ها توصیف کرد و گفت: لازم است با اجرای طرح‌های تحقیقاتی ابهامات موجود در این زمینه را مرتفع کنیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
خواندنیها و دانستنیها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها
آذر شرقی،غربی،اردبیل
خراساشمال،جنوبی،رضوی
قزوین،البرز،تهران،سمنان
ک و ب/ چ و ب/ لرستان
قم،زنجان،مرکزی،همدان
گیلان،مازندران،گلستان
چهار استان جنوبی
ایلام،کرمانشاه،کردستان