پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
با وجود تاکیدات برنامه ششم توسعه کشور بر استقرار جمعیت در ساحل خلیج فارس و دریای عمان (چهار برابر شدن جمعیت از یک میلیون و نیم به بیش از ۶ میلیون نفر)، در شرایط کنونی نزدیک به ۲ درصد جمعیت کشور در این مناطق، ساکن بوده و این در حالی است که در کشور‌های دارای مرز دریایی تا ۸۰ درصد جمعیت آن‌ها در سواحل مستقرند. استقرار جمعیت در سواحل خلیج فارس و دریای عمان کشور نیازمند توسعه آن مناطق از طریق ایجاد زیرساخت‌های لازم منجر به مناسب شدگی منطقه برای زیست پذیری نظیر ایجاد تأسیسات آب شیرین کن (با توجه به کاهش منابع آبی در مناطق مرکزی کشور) و تأسیسات زیربنایی و روبنایی شهری و استقرار صنایع مختلف به ویژه صنایع آب بر و ... می‌باشد. ساخت سکونتگاه‌های ساحلی در ۲۷ نقطه از کشور در شورای برنامه‌ریزی چهار استان ساحلی کشور یعنی هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان مصوبه شده تا با احداث این سکونتگاه‌ها در هم‌پیوندی با استان‌های بدون ساحل، گامی در جهت تحقق اقتصاد دریامحور باشد. طرح توسعه سواحل مکران نیز با همین دلایل، می‌بایست قاعده گذاری می‌شد. اما آنچه که در عمل شاهد آن هستیم، فاصله داشتن برنامه‌های خیالی با عملکرد‌های شعارگونه است. راستی اسم مسئول سابق توسعه منطقه مکران چه بود؟ چرا کسی از عملکرد وی بازخواست نکرد؟ بشکل اتفاقی، یاد آیه یازده سوره رعد افتادیم. قرائت آن خالی از لطف نیست.
پروژه مهم و زیرساختی سد بختیاری که بعد از یک دهه توقف، قرار است با ارتفاع ۲۷۵ متر، حجم مخزن ۲.۷ میلیارد مترمکعب و ظرفیت ۷۵۰ مگاوات تولید برق در غرب ایران احداث شود، از مسیر فاینانس چین تأمین مالی خواهد شد. طبق اعلام معاون برنامه‌ریزی شرکت توسعه منابع آب، این طرح توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فاینانسور چینی معرفی شده و هم اکنون در حال اخذ مجوز‌های لازم است. هشتم فروردین سال ۹۲ کلنگ سد بختیاری با ارتفاع ۳۲۵ متر به عنوان بلندترین سد بتنی جهان با حضور رئیس جمهور وقت به زمین خورد و قرار بود این سد با توانمندی کاملاً ایرانی احداث شود؛ اما در دولت یازدهم ابتدا ساخت این سد متوقف شد، سپس ارتفاع این سد مورد تعدیل قرار گرفت و مقرر شد این سد با ارتفاعی حدود ۲۷۰ متر توسط شرکت کره‌ای Daelim ساخته شود که این اقدام نیز صورت نگرفت.
مدیرعامل شرکت آبفای فارس گفت: ‌سد رودبال که منبع تامین آب ۸ شهر و ۵۰ روستا و درمجموع ۳۲۵ هزار نفر جمعیت بود، کاملا خشک شد. وی اظهارداشت: این منطقه از قدیم با کم‌آبی مواجه بوده و اخیرا نیز کمبود نزولات آسمانی موجب تشدید این وضعیت شده است، تا حدی که طی یک هفته گذشته منابع آبی در این منطقه به طور ناگهانی با افت زیادی مواجه شد.
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی درباره شایعه آلودگی آب رودخانه ارس به وسیله پسماند نیروگاه اتمی ارمنستان، اظهار کرد، با توجه به پایش های مستمر آب رودخانه ارس، می توان بیان داشت که آلودگی وجود ندارد. وی مدعی شد که سازمان انرژی اتمی به صورت مستقل و مستمر پایش می‌کند. این پایش برخط و مرتب است. سوال اینجاست که آیا سازمان انرژی اتمی از نظر قانونی حق اظهار نظر عمومی و مرجعیت اطلاع رسانی در خصوص آلودگی یا عدم آلودگی رودخانه ارس را دارد یا موضوع باید توسط سازمان محیط زیست دنباله گیری و طرح موضوع شود؟
صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی:
صفدر نیازی شهرکی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت در مکان‌هایی زمین دارد که می‌خواهد تبدیل به مسکن کند، در آنها نیز باید ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کلاس ۱ و ۲ که معنای عام دارد، لحاظ می شود ،چرا که ماده ۹ تبصره ۲ قانون جهش مسکن، تغییر کاربری اراضی کشاورزی کلاس ۱ و ۲ ممنوع شده است. سوال اینجاست که کشور به لحاظ جمعیتی در حال بزرگ شدن است. زمانی کشور ۳۰ میلیون نفر جمعیت داشت امروز این عدد به بیش از ۸۵ میلیون نفر رسیده است. آمار ۴ تا ۵ میلیون نفر مهاجر را هم باید به این عدد اضافه کرد؛ به این ترتیب حدود ۹۱ میلیون نفر در ایران در حال زندگی هستند. این طور باشد ساخت جاده، فرودگاه و… باید متوقف شود؟ موضوعی که نیازمند پاسخ شفاف و غیر مشروط مسئولان است.
بافت های فرسوده یکی از مشکلات جدی شهر گرگان است که از جمله این مشکلات می توان به ترافیک بسیار سنگین برای تردد در ساعت‌های ظهر و عصر، عدم زیر ساخت فاضلاب مناسب، عدم امداد‌‌رسانی به موقع در مواقع حوادث اشاره کرد.
فقر مدیریتی پنهان زیر مربع سبز و آسمان آبی بویراحمد:
شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن طبیعتی بکر و زیبا یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران محسوب می شود. این شهرستان با وجود ظرفیت های فراوان محیط زیستی، با مشکلات متعددی در این حوزه نیز دست و پنجه نرم می کند.
عیسی بزرگ‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور بیان داشت که پنج ابرپروژه انتقال آب دریا در دولت سیزدهم در حال اجرا است.یکی از این طرح‌ها، انتقال آب از خلیج‌فارس بوده که از استان‌های کرمان، یزد و در بخشی از مسیر از استان هرمزگان نیز عبور می‌کند و اکنون در مرحله بهره‌برداری است. چهار طرح دیگر انتقال آب دریا نیز در دولت سیزدهم در حال اجرا بوده و شامل انتقال آب به اصفهان از منطقه سیریک، کریدور شرقی به‌منظور انتقال آب از چابهار به سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی، خط انتقال آب به هرمزگان، کرمان و یزد و همچنین خط انتقال آب به استان فارس است. و .... . ضمن تشکر از زحمات مدیران مرتبط با این طرح های زیربنایی کشور، انتظار می رفت که آقای عیسی بزرگ زاده درباره مجریان این طرح های پنج گانه، هزینه اجرای آنها و سرفصل های تامین هزینه نیز توضیح می دادند.
چه خبر از سدهای در حال ساخت گیلان:
علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، در روز پنجشنبه در سفر به گیلان با همراهی استاندار و جمعی از مسئولان از سد‌های مخزنی شفارود در شهرستان رضوانشهر و سد مخزنی پلرود رودسر بازدید کرد؛ عملیات اجرایی احداث سد مخزنی شفارود در شهرستان رضوانشهر با حجم مخزن ۵۲ میلیون مترمکعب با استفاده از تسهیلات بین‌المللی فاینانس خارجی از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ آغاز شد. سد مخزنی پلرود رودسر با هدف تنظیم آب رودخانه پلرود به عنوان دومین رودخانه بزرگ استان و استفاده از آن برای تامین نیاز آبی بالغ بر ۳۳ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی منطقه (پلرود و شلمان رود) در حال اجرا بوده و در حال حاضر دارای ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی است.
دو سال و نیم بعد از رانش کوه در روستای خِرِشک شهرستان رودبار شاهد اشک‌ها، بغض‌ها و سرگردانی اهالی هستیم، هنوز هیچ اتفاقی که نتیجه مثبت و عملی به همراه داشته باشد را شاهد نیستیم، راه‌های دسترسی و زیرساخت‌ها علی‌رغم داشتن مصوبه، نیمه کاره رها شده و اهالی بی‌خانمان روستا همچنان مجبور‌ به ادامه زندگی در شرایط سخت هستند. باید پرسید که آیا شهرستان رودبار فرماندار دارد؟ اگر پاسخ مثبت است ، دست به دست کنید برسد به دست جناب فرماندار. سلام برسانید و بگویید در مرحله بعد و خدای ناکرده تداوم کم توجهی ها، با ادبیات دیگری صحبت خواهیم کرد که تغییرات را رقم خواهد زد. اختیار و انتخاب با شما (کتره و گمج ، دو اصطلاح شمالی در معنای کفگیر چوبی و ظرف تهیه خورشت از جنس سفال است).
درحالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از احتمال سیلابی شدن مناطق جنوبی استان سیستان‌وبلوچستان در محدوده بالادست سد کهیر است، این سد با مخزن ۳۴۳ میلیون مترمکعبی، آماده مهار سیلاب‌های احتمالی است.
معاون اجرایی رییس‌جمهور بیان داشته است که عمده تصمیمات و تعهدات رییس‌جمهور در دور اول سفر به استان کردستان عملیاتی‌ و اجرایی شده است.پروژه کلان راه‌آهن سنندج-همدان از مهم‌ترین پروژه های دولت در این استان است که با حضور ریاست محترم جمهور افتتاح می‌شود. این راه‌آهن در طی ۱۸ سال اخیر تنها ۶۰ درصد پیشرفت داشته ولی از سال ۱۴۰۱ با همت دولت‌مردمی و تخصیص اعتبار یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی اکنون آماده بهره‌برداری است.محسن منصوری معاون اجرایی رییس جمهور در بازدید از ایستگاه راه آهن سنندج در استان کردستان خبرداد: این راه آهن در طی ۱۸ سال اخیر تنها ۶۰ درصد پیشرفت داشته ولی از سال ۱۴۰۱ با همت دولت مردمی و تخصیص اعتبار یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی اکنون آماده بهره برداری است که در سفر استانی پیش رو رئیس جمهور به این استان این وعده دولت محقق خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: برای تکمیل این پروژه به صورت شبانه روزی حدود هزاران نفر از متخصصین و مهندسان ایرانی مشغول به کار بوده اند که‌این مصداق یک کار جهادی است.
متاسفانه بجای تمرکز روی توسعه منطقه ای و برنامه ریزی منجر به تحقق ان ، تاکیدات مدیران توسعه سواحل مکران بر روی توسعه بخشی قرار گرفته است و این امر را می توان از صحبت های انها استنباط نمود. عموما بدلیل کمبود منابع و کم توانی در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، بشکلی اشتباه روی توانمندی های بخش کشاورزی یا حضور پتروشیمی ها و پالایشگاه ها مانور داده می شود. سردار دهقان فرموده اند که سالی ۵۰۰ میلیون دلار موز از خارج وارد می‌کنیم، در حالیکه براحتی می‌توان همین مقدار را در سواحل مکران تولید کرد.
هشت طرح بزرگ آب و فاضلاب با اعتباری بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال با حضور رییس جمهور در استان فارس به بهره‌برداری رسید، بهره‌برداری از پروژه خط دوم انتقال آب شرب از سد درودزن به شهر شیراز از جمله این طرح‌ها بود. این طرح شامل ۷۸کیلومتر خط انتقال با لوله‌های فولادی به قطر یک هزار و ۶۷۶، یک هزار و ۸۰۰، یک هزار و۶۰۰، یک هزار و ۶۷۶ و یک هزار و ۴۰۰میلیمتر، یک ایستگاه پمپاژ شامل پنج دستگاه الکترو پمپ (۴+۱) با فشار ۲۵۰ متر، یک باب تصفیه‌خانه به ظرفیت سه مترمکعب درثانیه، چهار هزار و ۴۲۲ متر تونل لوله‌بر، ایستگاه پست برق ۶۶ به ۳/۶ کیلوولت، سه مخزن ذخیره بتنی شهری جمعاً به ظرفیت ۶۰هزارمترمکعب که آب تصفیه شده است که به وسیله جریان ثقلی و پمپاژ از محل تأمین به شهر شیراز انتقال می‌یابد.
خواندنیها و دانستنیها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها
آذر شرقی،غربی،اردبیل
خراساشمال،جنوبی،رضوی
قزوین،البرز،تهران،سمنان
ک و ب/ چ و ب/ لرستان
قم،زنجان،مرکزی،همدان
گیلان،مازندران،گلستان
چهار استان جنوبی
ایلام،کرمانشاه،کردستان
یزد ، اصفهان