پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سکته قلبی ناشی از استرس صف طولانی سهمیه نفت!
واکنش نماینده زاهدان به مرگ یک زن در صف نفت: اطلاعی ندارم!
روز پنج‌شنبه، ۶ بهمن ۱۴۰۱، فوت یک زن در «فنوج» استان سیستان و بلوچستان خبرساز شد. گرچه نزدیکان این فرد فوت او را ناشی از استرس ناشی از مشاهده صف دریافت سهمیه نفت و سپس سکته قلبی عنوان می‌کنند، اما روایت دولتی بر بیماری قلبی پیشین این زن حکایت دارد. یه دنبال پیگیری تجازت‌نیوز از نمایندگان این استان، حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس، گفت: «اطلاعی از این موضوع ندارم، کسی به من خبر نداد.»!
ورود رئیسی به منطقه دوم دریایی ولایت نداجا در بندر جاسک و تاکیدات در بازدید+ تصاویر
آیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه به‌منظور شرکت در مراسم رژه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌مناسبت هفتم آذر روز نیروی دریایی به بندر جاسک سفر کرد. رئیس جمهور با اشاره به مشکلات منطقه گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مسئله اشتغال و کار است، صیادی یکی از کار‌های جدی در اقتصاد منطقه و ایجاد درآمد برای منطقه است که بایستی با جدیت پیگیری شود. رئیسی با تأکید بر اینکه آنقدر استعداد در سواحل مکران وجود دارد که می‌تواند این نقطه را به نقطه مهم راهبردی اقتصادی توریستی و تجاری تبدیل کند، با دعوت از سرمایه‌گذاران برای حضور در منطقه جا‌سک گفت: امنیت سرمایه‌گذاری را در این منطقه تضمین می‌کنیم.
بهره‌برداری از راه‌آهن زاهدان ـ خاش بعنوان استراتژیک‌ترین خط ریلی ایران پس از ۱۲ سال
مخبر، معاون اول رئیس جمهور پروژه راه‌آهن زاهدان- خاش به طول ۱۵۰ کیلومتر را به عنوان یکی از قطعات خط ریلی استراتژیک چابهار- میلک- سرخس افتتاح کرد. با توجه به اینکه این طرح به جهت ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد ارتباط ریلی، اتصال کشور‌های آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه اهمیت فراوانی دارد تاکنون برای ساخت آن بیش‌از ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
آقای فرماندار خاش! این
عصر ایران در گزارشی انتقادی نسبت به عملکرد فرماندار خاش در رابطه با کشتار مردم خاش در زمان ناآرامی های چند روز اخیر پرداخته است. و با توجه به گزارش ناقص و ابتری که از ارائه نموده ، از ایشان می پرسد؛ این چه طرز گزارش دادن به مردم است؟ می‌پذیریم که تحریک نمازگزاران و شلیک به سمت مردم، معترضین، اغتشاشگران یا هر نامی که شما بر آن‌ها می‌نهید، کار همان افراد مشکوک بوده است؛ در این صورت باید بپرسیم پس شما و سیستم امنیتی تان آنجا چه کار می‌کنید که به قول خودتان یک تعداد آدم مشکوک یک روز در زاهدان و روزی دیگر در خاش مردم را به گلوله می‌بندند؟ این‌ها کیستند؟ مشکوک یعنی چه؟ سِمت شان مشکوک است؟ کارشان مشکوک است یا اسم شان؟! و در آخر اینگونه درخواست می کند که؛ مردم ایران، امروز بیش از هر زمان دیگری خواهان صداقت هستند؛ باور کنید اگر ببینند که مسوولان شان صادقانه با آن‌ها سخن می‌گویند، مسوولیت می‌پذیرند، خطاکارانِ سمت خویش را مجازات می‌کنند و اجرای مطالبات عمومی را به طور عملی در دستور کار قرار داده اند، حتماً از نظام و مسوولانش حمایت هم می‌کنند، نه این که به خیابان‌ها بریزند و توسط افراد مشکوک کشته و مجروح شوند.
تصرف فرمانداری خاش ناکام ماند و اداره جهاد کشاورزی به طور کامل در آتش سوخت
صاحبگل صالحیفرماندار خاش اظهار داشت: تعدادی عوامل اغتشاشگر ظهر دیروز پس از اقامه نماز جمعه با حضور بین نمازگزاران و سردادن شعار‌های هنجارشکن تلاش کردند جمعیت را تحریک کنند و در ادامه به‌سمت فرمانداری هجوم آورده با شلیک گلوله سعی بر ورود داشتند. اغتشاشگران درب ورودی فرمانداری را تخریب کرده نگهبانی آن را به آتش کشیدند، اما با مقاومت مأموران انتظامی از وارد آمدن خسارت بیشتر جلوگیری به‌عمل آمد.
تداوم آشوب های پراکنده در زاهدان ؛
گزارشی چند وجهی از دومین جمعه ناآرام  در زاهدان
بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و گزارشات رسانه های رسمی، پس از نماز جمعه ششم آبان ماه در زاهدان، جمعی از مردم به خیابان‌ها آمدند و شعار‌هایی سر داده‌اند. برخی مدعی کشته شدن شش نفر در این ناآرامی‌ها شده‌اند. با این حال، شورای تامین این ادعا را رد و مرگ یک نفر که گفته شده یک کودک است را تائید کرده است. علاوه بر زاهدان، برخی شهر‌های دیگر زاهدان از جمله سراوان، چابهار نیز اندکی ناآرام بوده است.در ویدئو‌های منتشر شده از تجمعات زاهدان، علاوه بر مشاهده شلیک گاز اشک‌آور، صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود. اینترنت نیز در شهر زاهدان نیز دچار اختلال شده بود.بر اساس برخی تحلیل ها ناآرامی از حوزه فراگیری اجتماعی و تعصبات دینی احتمالا خارج شده و با مهندسی دست های پشت پرده، بشکل لکه ای و نقطه ای در حال ادامه است. همکاری علمای دینی ، سران طوائف و نزدیکی مدیران و سیاسیون با مردم، قابل تحسین و تقدیر است.
عزل فرمانده انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ این شهر
شورای تأمین سیستان و بلوچستان در اطلاعیه ای از عزل رییس پلیس زاهدان خبر داد و اعلام کرد: فرمانده انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ این شهر از سمت خود عزل شده اند. برخی از منتقدین این عزل را نوعی نوشدارو بعد از مرگ سهراب می دانند.
شهریاری و ادعای محسوب شدن کشته شدگان به ناحق زاهدان، جزو شهدا
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان مدعی شده که بر اساس پاره ای مذاکرات و امتنان از عقلانیت نظام برای حل مشکلات، قول هایی در خصوص محسوب کردن بخشی از کشته شده های زاهدان که به ناحق در جریان درگیری ها مورد اصابت قرار گرفته اند، بعنوان شهدا داده شده است.وی آمار پزشکی قانونی در خصوص کشته‌های حادثه هفته پیش این شهر را ۲۵ نفر اعلام کرد و گفت که این آمار شامل افرادی که پیش از بردن به پزشکی قانونی دفن شده اند، نمی شود. شهریاری اوضاع زاهدان را عادی و آرام بیان کرده است. لازم به توضیح است که اغتشاشگران ، معاندین و اعضای گروه جیش العدل، مسلما جزو آمار شهدا نخواهند بود و پیگیری های امنیتی و قضایی در خصوص آنها ادامه خواهد داشت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اجرای بزرگترین طرح آبرسانی کشور در سیستان و بلوچستان
خشکسالی و کمبود آب در روستا‌های سیستان و بلوچستان در سال‌های گذشته با وجود بارش‌های سیل‌آسا، ضرورت تامین آب در این مناطق را به عنوان یکی از کانون‌های مهم جمعیتی استان را دو چندان کرده است.جهاد آبرسانی یکی از بزرگترین طرح‌های عمرانی سیستان و بلوچستان بوده و یکی از طرح‌های مهمی محسوب می‌شود که برای کاهش تنش آبی در استان در حال اجرا است که در این گزارش به اختصار به روند اجرای این طرح خواهیم پرداخت.
مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی در توسعه همه جانبه سواحل مُکران
دومین نشست مشترک دانشگاه علامه طباطبائی با دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مُکران درباره همکاری‌های پژوهشی دانشگاه با این شورا برای توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و گردشگری سواحل مکران، در محل سالن اجتماعات حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبائی تشکیل شد.
اعتماد ایران به طالبان بشدت صدمه دیده و باحقه آبه هیرمند بازی می‌کنند!
فدا حسین مالکی گفت: طالبان در مورد حقابه هیرمند بازی در می‌آورند یک روز می‌گویند آب نیست یک روز می‌گویند این حقابه داده می‌شود، اما خبری از پرداخت نیست. به گونه‌ای رفتار کرده اند که ما احساس می‌کنیم اعتماد لازم بین ما و طالبان کمرنگ شده است و اگر این رفتار آن‌ها ادامه داشته باشد این اعتماد سلب می‌شود.
سیلاب مونسون در جنوب سیستان و بلوچستان قابل پیش‌بینی بود، مدیریت بحران، آمادگی نداشت
معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس در خصوص سیل در استان سیستان و بلوچستان، می‌گوید که بحث سیلاب فصل مونسون در جنوب سیستان و بلوچستان، توالی‌اش به قدری زیاد است که کاملا قابل پیش‌بینی است. متاسفانه سازمان مدیریت بحران، هیچ آمادگی در خصوص این اتفاقاتی که دیگر استثنا نیستند و تبدیل به قاعده شده‌اند، نداشت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توضیح یا توجیه ناظر گمرک زاهدان برای آب گرفتگی ، دادستان زاهدان ورود کند
توضیحات ناظر گمرک زاهدان به ظاهر منطقی می باشد، اما بیشتر توجیه روند و قانونی جلوه دادن اتفاقات بدلیل کمبودها، اهمال ها و محدودیت هاست. از دادستان زاهدان درخواست می شود، با قید فوریت و بعنوان مدعی العموم به بحث آبگرفتگی منجر به نابودی کالا در محوطه گمرک ورود کند. هرچند کالا ممکن است صاحب خصوصی داشته باشد، اما سرمایه ملی در حال نابودی است.
بی‌شناسنامه‌های سراوان چگونه نان می‌خورند؟ محدودیت سلیقه‌ای ۵ نان در روز!
طبق آمار غیررسمی نزدیک به یک میلیون بی‌شناسنامه در سراسر کشور زندگی می‌کنند و با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان برای خرید قوت غالب خود می‌توانند دچار چالش شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دلیل فاصله نجومی در حوزه توزیع شاخص‌های سلامت بین مناطق محروم و مناطق برخوردار چیست؟
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از شاخص‌های ویژه انقلاب ما بحث عدالت و توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع در کشور است. سوال بنده این است که دلیل فاصله نجومی در حوزه توزیع شاخص‌های سلامت بین مناطق محروم و مناطق برخوردار چیست؟ در سیاست‌های بالادستی ما توجه به عدالت در حوزه بهداشت و درمان تاکید شده است، اما در عمل این موضوع محقق نشده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ارتقای ظرفیت‌های سواحل مکران در گرو توسعه حمل و نقل زمینی و دریایی کالا و مسافر
با توجه به ظرفیت‌های خوب تجاری برای صادرات محصولات یخچالی و سردخانه‌ای در منطقه مکران و نیز وجود اشتراکات قومی و مذهبی بین ساکنان با کشور‌ها و بنادر منطقه ، بنظر می رسد که علاوه بر توسعه ناوگان تجاری دریایی، سرمایه‌گذاری حمل و نقل دریایی مسافر در کنار تامین ناوگان کانتینر یخچالی، رونق فعالیت‌های شناور‌های Ro_RO ، می تواند تحولات مناسبی را در استان و سطوح ملی ایجاد کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هوتگ‌های بلوچستان در کوتاه‌ترین زمان ممکن حصارکشی می‌شود
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آبگیرها، هوتگ‌ها و سواحل جنوب استان ایمن‌سازی می‌شود، گفت: تمامی هوتگ‌ها در چابهار، کنارک و دشتیاری باید به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن حصارکشی شوند.
غرق شدن یک معلم و دو دانش‌آموز در یک هوتگ در بلوچستان + پیام وزیر آموزش و پرورش کجاست؟
شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ سه نفر از جمله دو کودک در روستای سلوربازار از توابع شهرستان دشتیاری در یک هوتگ غرق شده و جان خود را از دست دادند. هویت این کودکان مریم هوت فرزند عبدالباسط، رقیه هوت فرزند امجد و یاسمین هوت فرزند بهرام عنوان شده است. گفته می‌شود «یاسمین» معلم این دو کودک بوده که بدنبال سقوط دانش آموزانش به داخل هوتگ، برای نجات دادن آن‌ها شتافته است. بدنبال این حادثه معلم این دانش آموزان نیز در هوتگ غرق شده و جان خود را از دست داده است. سوال اینجاست که پیام وزیر آموزش و پرورش در این خصوص چرا صادر نشده؟ چرا مدیر کل استان سیستان و بلوچستان به وظایف قانونی و اخلاقی و حرفه‌ای خود برای صدور پیام تسلیت و دلجویی اقدام نکرده است؟
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آغاز طولانی‌ترین حفاری افقی دریایی در خاورمیانه از ماه آینده
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه خطوط انتقال گاز به زابل رسیده است، گفت: تا یک ماه آینده طولانی‌ترین حفاری افقی دریایی در خاورمیانه از بندر لافت تا جزیره قشم توسط این شرکت آغاز خواهد شد.
گاز به خط انتقال زاهدان به زابل تزریق شد
سرپرست شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: تزریق گاز به خط انتقال زاهدان به زابل تا ایستگاه ورودی حوزه سیستان انجام شده و تست نهایی شبکه داخلی نیز در حال انجام است.
سیستان و بلوچستان گنجینه‌ای از ذخایر معدنی کشور؛
تحویل زمین معدن مس و طلای جانجا به سرمایه‌گذار
به منظور انجام سرمایه گذاری به منظور اکتشاف تکمیلی، تجهیز، آماده سازی بهره برداری از معدن مس و طلای جانجا و احداث و بهره برداری از کارخانه تولید کنسانتره مس با ظرفیت سالیانه حداقل ۱۳۰هزارتن کنسانتره، زمین معدن مس و طلای جانجا به سرمایه‌گذار تحویل شد.
درگیری ۹۲ درصدی سیستان و بلوچستان به خشکسالی
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در دیدار با مدیر کل اقتصاد و دارایی این استان درمورد پیامد‌های خشکسالی‌های درازمدت ابراز نگرانی کرد.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سقوط دکل شرکت مخابراتی ایرانسل بر روی یک منزل مسکونی در زاهدان
امروز شنبه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۱، بدنبال عدم توجه مسئولان، یک دکل شرکت مخابراتی ایرانسل بر روی یک منزل مسکونی در خیابان پهلوانی شهر زاهدان سقوط کرد. در پی اقدام خرابکارانه برای دکل ارتباطی ایرانسل در زاهدان، ایرانسل اطلاعیه‌ای منتشر کرد
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
به دَرَک که تک نخل ساحل کویری دَرَک نابود شد؟!
این را دیگر نمی‌توان به حساب دشمن یا نیرو‌های تندرو یا تعصبات دینی و ... گذاشت. نابودی تک نخل ساحل کویری درک را باید به حساب ضعف فرهنگی گذاشت. عده‌ای لاابالی کم هویت، با توهماتی توجیه گر، سنگی را در چاه می‌اندازند که صد‌ها عاقل باید تلاش کنند تا بیرون بیاید. از آقای ضرغامی درخواست انتقال حداقل ده نخل سازگار با شرایط را به یادبود تک نخل ساحلی درک داریم.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بر اساس دستور ریاست جمهور هیچ نقطه مسدود شده‌ای به سمت ساحل نداریم
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: دستور رئیس جمهور در خصوص رفع تصرفات و آزادسازی سواحل کشور برای استفاده عموم مردم به طور کامل در سیستان و بلوچستان اجرا شده است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
چسبندگی میزهای مسئولان ناکارامد!
اندر احوالات سیل سیستان و بلوچستان؛
گزارشی از وضعیت روستاهای حادثه دیده سیستان
جان‌کندن‌در رگبار شن‌ و خاک:
آخرین درس معلم فداکار در کلاس
به احترام یک نجیب زاده:
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
راهبردهای دشمن در سیستان وبلوچستان
هفت استراتژی ایجاد نفاق:
هامون در اوستا
آشنایی با دریاچه هامون:
آثار تاریخی زاهدان
تاریخ استان سیستان و بلوچستان:
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
سطح رضایتمندی شما از عملکرد استاندار به چه میزان می باشد (لطفا بدون گرایشات سیاسی و با در نظر گرفتن اصول اخلاقی، پاسخ دهید)؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
زابل،زهک،هامون،هیرمن
ایرانشهر،دلگان، فنوج
سراوا،سیب و،مهرستان
نیک شهر،کنارک