پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
بازدید میدانی وزیر جهاد کشاورزی از مناطق سیل‌زده بلوچستان:
دستور وزیر برای احداث آب‌بندان در بلوچستان+ فیلم نیازی کجایی؟
وزیر جهاد کشاورزی امروز به منظور بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان‌های چابهار، دشتیاری و کنارک‌ در جنوب سیستان و بلوچستان و همچنین خسارات وارده سیل به بخش کشاورزی از طریق فرودگاه چابهار وارد استان شد. نکته جالب در ویدئوی منتشر شده، دنبال صفدر نیازی شهرکی گشتن(معاون آب و خاک) توسط محمد علی نیکبخت بوده است. دومین نکته جالب این ویدئو، صحبت متقابل نیازی با نیکبخت است. نیازی بیان می دارد که 3 بولدوزر شب و روز کار می کنند و وزیر می گوید کم است و ده تا کار کنند؟ یاد تصمیم گیری های احمدی نژادی در استان ها افتادیم. می گفت از اینجا تا اونجا را آسفالت کنید( اشاره با دست در بازدید میدانی). سلام بر توسعه، سلام بر برنامه ریزی و سیاستگذاری، سلام بر پیشرفت. سلام بر شایسته سالاری.راستی نیازی، ماهی هم بریز توش. توری بزن ، گاندو هم پرورش بده. پرورش اردک هم یادت نره.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توسعه منطقه چابهار با کدام زیر ساخت؟گاهی ۷ کشتی وارد چابهار می شود ولی ما انبار نداریم و کالاها دموراژ می‌خورد!
توسعه منطقه مکران متاسفانه در سنوات قبل بشکلی اسمی مطرح بود. بار‌ها در همین رسانه از جناب حسین دهقان در خصوص الگوی توسعه منطقه‌ای مکران پرسشگری و مطالبه گری نمودم و هیچ پاسخی دریافت نشد. یکی از آفات کشور هم همین گونه و مدل انتصابات است که اخرش دستمان گیر در ظرف خالی می‌ماند. نهاد‌های نظارتی که توان و در برخی موارد جرات لازم برای ورود به مسائل را ندارند. رسانه‌ها هم که فاقد قدرت و اثرگذاری اجرایی و حقوقی هستند؛ لذا کشور می‌ماند و حوض توسعه نیافتگی ها. رضا راستی، مدیرکل دفتر ترانزیت گمرک ایران هرچند با نگاهی مثبت و تا حدی تعارفی، نقاد وضعیت بوده و می‌گوید که گاهی ۷ کشتی وارد چابهار می‌شود، ولی ما انبار نداریم و کالا‌ها دموراژ می‌خورد!
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری طالبان در چابهار در زمینه اجرای پروژه های تجاری، مسکونی و اداری
عبدالحکیم عاصفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: هیات تجاری و اقتصادی افغانستان در سفر به چابهار سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری در زمینه اجرای پروژه تجاری، مسکونی و اداری را آغاز کرد. این پروژه به عنوان بزرگترین و مرتفع‌ترین برج جنوب شرق کشور در ۲۵ طبقه، به همت گروه سرمایه گذاری ستارگان خراسان مهاجر از کشور افغانستان، رسما آغاز شد. برخی از منتقدین، این شیوه سرمایه گذاری را نمایشی دانسته و معتقدند که با توجه به اختلاف دامنه دار درباره آب هیرمند، چنین سرمایه گذاری‌هایی فاقد اثربخشی لازم است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
گزارش وزیر درباره آبرسانی به استان سیستان و بلوچستان و نصب بزرگترین آب شیرین‌کن خشکی جهان در زاهدان
محرابیان در ادامه تامین آب منطقه زاهدان و سیستان شامل پنج شهرستان و تعداد قابل توجهی روستا را از جمله مهمترین چالش‌ها عنوان کرد و گفت: با توجه به محدودیت‌های تامین آب از طریق هیرمند از سمت افغانستان، مقرر شد تامین آب شرب سیستان و بلوچستان از محل هیرمند جداسازی شود. اکنون سه طرح عظیم را در منطقه سیستان و بلوچستان در حال اجرا داریم که شامل تامین آب در منطقه سیستان و زاهدان، خط انتقال آبخوان شرقی به سمت زاهدان و نیز تامین آب از دریا به سمت زاهدان و منطقه سیستان و در ادامه برای استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی می‌شود.طرح تامین آب برای منطقه سیستان با حفر ۱۲۰ حلقه چاه در نقاط مختلف سیستان در حال اجراست. به عبارتی بزرگترین آب شیرین‌کن خشکی جهان در حال اجرا می باشد.
ادعای شکل گیری قطب سوم پتروشیمی کشور در منطقه آزاد چابهار + تکرار اشتباه بواسطه تاکید روی توسعه صنعتی بجای توسعه منطقه ای
محمد هدایی معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار با تاکید بر اینکه حمایت از صنایع کوچک تا بزرگ در سیاست های کلان منطقه چابهار جای گرفته بیان داشت که، بر همین مبنا قطب سوم پتروشیمی کشور در منطقه آزاد چابهار در حال شکل گیری است، به طوری که نخستین واحد پتروشیمی این منطقه ابتدای سال ۱۴۰۴ به بهره برداری می رسد. همچنین یک واحد فولادی با ظرفیت ۱.۶ میلیون تن به بهره برداری می رسد. نکته مغفول و اشتباه کلیدی صورت گرفته در توسعه چابهار و منطقه مکران ،کم توجهی به توسعه منطقه ای و معادل پنداری توسعه صنعتی با توسعه منطقه ای است. به گونه ای که در آینده نزدیک و به فرض تداوم روند موجود، با شکنندگی ناشی از توسعه نامتوازن مواجه شده و ظرفیت تحول یابی منطقه بدلیل ایجاد زیرساخت ها و کانون های صنعتی دامن زننده به عدم توازن ، مختل خواهد شد. این همان اشتباهی است که در دوره سردار حسین دهقان نیز در منطقه مکران در حال دنباله گیری بود و بارها درباره مخاطرات آن اطلاع رسانی شده است.
سد کهیر آماده مهار سیلاب‌های احتمالی در سیستان و بلوچستان
درحالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از احتمال سیلابی شدن مناطق جنوبی استان سیستان‌وبلوچستان در محدوده بالادست سد کهیر است، این سد با مخزن ۳۴۳ میلیون مترمکعبی، آماده مهار سیلاب‌های احتمالی است.
سلاجقه و هیات همراه در کف خشکیده تالاب :
بازدید رئیس سازمان محیط زیست کشور از تالاب خشکیده هامون
با توجه به اهمیتی که مقابله با پدیده گرد و غبار در سیستان و بلوچستان برای دولت سیزدهم دارد، برای نخستین بار جلسه «ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار» در این استان برگزار شد.رئیس سازمان محیط زیست کشور به همراه رئیس منابع طبیعی کشور و جمعی از مسوولان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه از بستر تالاب خشکیده هامون بازدید کردند.
قطع ۴۸ ساعته آب در زاهدان امان مردم را برید + ۳۵ درصد شهر دچار بی آبی
قطع بیش‌از ۴۸ ساعته آب در کلانشهر زاهدان به دنبال اختلال پیش آمده در شبکه آبرسانی و افت فشار در روزهای گرم تابستان تاب تحمل از مردم را ستانده و اکنون ۳۵ درصد از جمعیت این شهر با تنش آبی مواجه است.
طرح مجتمع پتروپالایش مَکُران ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
مدیر اجرایی و مجری طرح پترو پالایش مکران گفت: این پتروپالایشگاه در مجموع ۳۷ درصد پیشرفت داشته و عملیات سیویل پالایشگاه اول این مجتمع آغاز شده است.
ضعف دیپلماسی ایران در قبال بدعهدی طالبان؛
وقتی حق آبه سیستان بدلایل سیاسی، اولویت وزارت امور خارجه نیست!
حق آبه سیستان مسئله قابل گذشت و اهمالی نیست. بخشی از معیشت استان و امنیت منطقه به همین مسئله وابسته است. اما در عمل، با وزارت امور خارجه‌ای مواجه هستیم که ضمن کم توانی اثبات شده در موضوعات مختلف، فاقد اراده معطوف به عمل برای پیگیری دیپلماتیک و حقوق بین الملل این موضوع است. آقایان توجه دارند که سد کمال خان ترک برداشته است؟ بفهمید تا قبل از اینکه دیر شود.
حسن کاظمی قمی: فقط چهار درصد از حق‌آبه ایران از هیرمند وارد کشور شد
حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان و سفیر ایران گفت: طبق معاهده بین‌المللی باید در سال‌هایی که آب وجود دارد، به‌میزان ۸۲۰میلیون مترمکعب از آب هیرمند به‌سمت ایران بیاید، اما سال گذشته فقط ۲۷میلیون مترمکعب آب وارد ایران شد.کاظمی قمی گفت: واقعیت این است که دستگاه حاکمیتی در استان سیستان و بلوچستان، دارند عمل می‌کنند، اما میزان کمبود و نیازی که در آب شرب و کشاورزی هست حجم وسیعی هست. ما بحثمان الآن راجع به تعهدات طرف افغانی است و آن چیزی که الآن طرف افغان به ما اعلام کرده است به این‌که "ما اقدامات فنی‌ام را انجام دادیم و نسبت به این معاهده صددرصد پایبند هستیم، آن وضعیتی که در سال گذشته اتفاق افتاد ان‌شاءالله اتفاق نخواهد افتاد و ما همۀ مساعی‌مان به این هست که بتوانیم وضعیت آب کجکی به‌گونه‌ای بشود که رها می‌شود این به‌سمت ایران بیاید. "
عدم تکمیل شبکه فاضلاب شهر کنارک با گذشت ۱۸ سال از آغاز به کار
فاروق اعظمی نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به نیمه کاره ماندن شبکه فاضلاب شهر کنارک گفت: این پروژه از سال ۱۳۸۴ کلید خورد، اما تاکنون تکمیل نشده است و لازم است هرچه سریعتر نسبت به تکمیل آن اقدام شود.
طرح تدقیق سواحل باید مبنای مطالعات سواحل مکران باشد
حسین دهقان دبیر شورای عالی توسعه سواحل مکران گفت: طرح تدقیق سواحل سازمان بنادر ودریانوردی باید مبنای تمام پروژه‌هایی مطالعاتی در حال انجام در سواحل مکران قرار بگیرد.
کمی تا قسمتی دیر به فکر استعفا نیفتادی جناب محمد سرگزی، نماینده محترم زابل؟!
ضمن احترام به دغدغه درونی جناب سرگزی نماینده محترم زابل برای دفاع از حقوق حقه مردم و منطقه محروم زابل، باید از ایشان پرسید که کمی دیر به فکر استعفا نیفتاده اند؟ ماه‌های اخر مجلس مسئله دار یازدهم از نظر عملکرد، استعفا بدهی یا ندهی چه چیز را عوض می‌کند؟ در طول دوره نمایندگی خودت، با کدام انجمن علمی یا اتاق‌های فکر و گروه‌های سیاستگذاری، ارتباط داشتی؟ کدام مشکل منطقه را با تشکیل تیم تخصصی حل کردی؟ با کدام دانشگاه رفت و آمد نمودی؟ و.. نه برادر خوبم، نه. استعفای واقعی تعداد زیادی از نمایندگان مجلس یازدهم بر اساس عملکرد حدودا چهار ساله شان، خیلی وقت است که نوشته شده و باید از دو عالم سیاست و مدیریت، خداحافظی تاریخی داشته باشند.
مردم سیستان و بلوچستان آب و رب و نان را به عنوان غذا مصرف می کنند
عضو هیات نمایندگان استان سیستان و بلوچستان گفت: فقر ریشه‌دار در استان و شرایط بغرنج مالی باعث شده مردم به جز نان امکان استفاده از دیگر اقلام خوراکی را ندارند و در این شرایط شاهدیم که سرانه آرد مردم استان نیز کمتر از دیگر نقاط کشور است.
سکته قلبی ناشی از استرس صف طولانی سهمیه نفت!
واکنش نماینده زاهدان به مرگ یک زن در صف نفت: اطلاعی ندارم!
روز پنج‌شنبه، ۶ بهمن ۱۴۰۱، فوت یک زن در «فنوج» استان سیستان و بلوچستان خبرساز شد. گرچه نزدیکان این فرد فوت او را ناشی از استرس ناشی از مشاهده صف دریافت سهمیه نفت و سپس سکته قلبی عنوان می‌کنند، اما روایت دولتی بر بیماری قلبی پیشین این زن حکایت دارد. یه دنبال پیگیری تجازت‌نیوز از نمایندگان این استان، حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس، گفت: «اطلاعی از این موضوع ندارم، کسی به من خبر نداد.»!
ورود رئیسی به منطقه دوم دریایی ولایت نداجا در بندر جاسک و تاکیدات در بازدید+ تصاویر
آیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه به‌منظور شرکت در مراسم رژه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌مناسبت هفتم آذر روز نیروی دریایی به بندر جاسک سفر کرد. رئیس جمهور با اشاره به مشکلات منطقه گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مسئله اشتغال و کار است، صیادی یکی از کار‌های جدی در اقتصاد منطقه و ایجاد درآمد برای منطقه است که بایستی با جدیت پیگیری شود. رئیسی با تأکید بر اینکه آنقدر استعداد در سواحل مکران وجود دارد که می‌تواند این نقطه را به نقطه مهم راهبردی اقتصادی توریستی و تجاری تبدیل کند، با دعوت از سرمایه‌گذاران برای حضور در منطقه جا‌سک گفت: امنیت سرمایه‌گذاری را در این منطقه تضمین می‌کنیم.
بهره‌برداری از راه‌آهن زاهدان ـ خاش بعنوان استراتژیک‌ترین خط ریلی ایران پس از ۱۲ سال
مخبر، معاون اول رئیس جمهور پروژه راه‌آهن زاهدان- خاش به طول ۱۵۰ کیلومتر را به عنوان یکی از قطعات خط ریلی استراتژیک چابهار- میلک- سرخس افتتاح کرد. با توجه به اینکه این طرح به جهت ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد ارتباط ریلی، اتصال کشور‌های آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه اهمیت فراوانی دارد تاکنون برای ساخت آن بیش‌از ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
آقای فرماندار خاش! این
عصر ایران در گزارشی انتقادی نسبت به عملکرد فرماندار خاش در رابطه با کشتار مردم خاش در زمان ناآرامی های چند روز اخیر پرداخته است. و با توجه به گزارش ناقص و ابتری که از ارائه نموده ، از ایشان می پرسد؛ این چه طرز گزارش دادن به مردم است؟ می‌پذیریم که تحریک نمازگزاران و شلیک به سمت مردم، معترضین، اغتشاشگران یا هر نامی که شما بر آن‌ها می‌نهید، کار همان افراد مشکوک بوده است؛ در این صورت باید بپرسیم پس شما و سیستم امنیتی تان آنجا چه کار می‌کنید که به قول خودتان یک تعداد آدم مشکوک یک روز در زاهدان و روزی دیگر در خاش مردم را به گلوله می‌بندند؟ این‌ها کیستند؟ مشکوک یعنی چه؟ سِمت شان مشکوک است؟ کارشان مشکوک است یا اسم شان؟! و در آخر اینگونه درخواست می کند که؛ مردم ایران، امروز بیش از هر زمان دیگری خواهان صداقت هستند؛ باور کنید اگر ببینند که مسوولان شان صادقانه با آن‌ها سخن می‌گویند، مسوولیت می‌پذیرند، خطاکارانِ سمت خویش را مجازات می‌کنند و اجرای مطالبات عمومی را به طور عملی در دستور کار قرار داده اند، حتماً از نظام و مسوولانش حمایت هم می‌کنند، نه این که به خیابان‌ها بریزند و توسط افراد مشکوک کشته و مجروح شوند.
تصرف فرمانداری خاش ناکام ماند و اداره جهاد کشاورزی به طور کامل در آتش سوخت
صاحبگل صالحیفرماندار خاش اظهار داشت: تعدادی عوامل اغتشاشگر ظهر دیروز پس از اقامه نماز جمعه با حضور بین نمازگزاران و سردادن شعار‌های هنجارشکن تلاش کردند جمعیت را تحریک کنند و در ادامه به‌سمت فرمانداری هجوم آورده با شلیک گلوله سعی بر ورود داشتند. اغتشاشگران درب ورودی فرمانداری را تخریب کرده نگهبانی آن را به آتش کشیدند، اما با مقاومت مأموران انتظامی از وارد آمدن خسارت بیشتر جلوگیری به‌عمل آمد.
تداوم آشوب های پراکنده در زاهدان ؛
گزارشی چند وجهی از دومین جمعه ناآرام  در زاهدان
بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و گزارشات رسانه های رسمی، پس از نماز جمعه ششم آبان ماه در زاهدان، جمعی از مردم به خیابان‌ها آمدند و شعار‌هایی سر داده‌اند. برخی مدعی کشته شدن شش نفر در این ناآرامی‌ها شده‌اند. با این حال، شورای تامین این ادعا را رد و مرگ یک نفر که گفته شده یک کودک است را تائید کرده است. علاوه بر زاهدان، برخی شهر‌های دیگر زاهدان از جمله سراوان، چابهار نیز اندکی ناآرام بوده است.در ویدئو‌های منتشر شده از تجمعات زاهدان، علاوه بر مشاهده شلیک گاز اشک‌آور، صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود. اینترنت نیز در شهر زاهدان نیز دچار اختلال شده بود.بر اساس برخی تحلیل ها ناآرامی از حوزه فراگیری اجتماعی و تعصبات دینی احتمالا خارج شده و با مهندسی دست های پشت پرده، بشکل لکه ای و نقطه ای در حال ادامه است. همکاری علمای دینی ، سران طوائف و نزدیکی مدیران و سیاسیون با مردم، قابل تحسین و تقدیر است.
عزل فرمانده انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ این شهر
شورای تأمین سیستان و بلوچستان در اطلاعیه ای از عزل رییس پلیس زاهدان خبر داد و اعلام کرد: فرمانده انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ این شهر از سمت خود عزل شده اند. برخی از منتقدین این عزل را نوعی نوشدارو بعد از مرگ سهراب می دانند.
شهریاری و ادعای محسوب شدن کشته شدگان به ناحق زاهدان، جزو شهدا
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان مدعی شده که بر اساس پاره ای مذاکرات و امتنان از عقلانیت نظام برای حل مشکلات، قول هایی در خصوص محسوب کردن بخشی از کشته شده های زاهدان که به ناحق در جریان درگیری ها مورد اصابت قرار گرفته اند، بعنوان شهدا داده شده است.وی آمار پزشکی قانونی در خصوص کشته‌های حادثه هفته پیش این شهر را ۲۵ نفر اعلام کرد و گفت که این آمار شامل افرادی که پیش از بردن به پزشکی قانونی دفن شده اند، نمی شود. شهریاری اوضاع زاهدان را عادی و آرام بیان کرده است. لازم به توضیح است که اغتشاشگران ، معاندین و اعضای گروه جیش العدل، مسلما جزو آمار شهدا نخواهند بود و پیگیری های امنیتی و قضایی در خصوص آنها ادامه خواهد داشت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اجرای بزرگترین طرح آبرسانی کشور در سیستان و بلوچستان
خشکسالی و کمبود آب در روستا‌های سیستان و بلوچستان در سال‌های گذشته با وجود بارش‌های سیل‌آسا، ضرورت تامین آب در این مناطق را به عنوان یکی از کانون‌های مهم جمعیتی استان را دو چندان کرده است.جهاد آبرسانی یکی از بزرگترین طرح‌های عمرانی سیستان و بلوچستان بوده و یکی از طرح‌های مهمی محسوب می‌شود که برای کاهش تنش آبی در استان در حال اجرا است که در این گزارش به اختصار به روند اجرای این طرح خواهیم پرداخت.
مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی در توسعه همه جانبه سواحل مُکران
دومین نشست مشترک دانشگاه علامه طباطبائی با دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مُکران درباره همکاری‌های پژوهشی دانشگاه با این شورا برای توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و گردشگری سواحل مکران، در محل سالن اجتماعات حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبائی تشکیل شد.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
چسبندگی میزهای مسئولان ناکارامد!
اندر احوالات سیل سیستان و بلوچستان؛
گزارشی از وضعیت روستاهای حادثه دیده سیستان
جان‌کندن‌در رگبار شن‌ و خاک:
آخرین درس معلم فداکار در کلاس
به احترام یک نجیب زاده:
گفتگو و گزارش
با نیم‌کیلو لوبیا و برنج، مشکلات‌مان حل نمی‌شود؛ حتی فاضلابِ سالم نداریم!
روایتی از رنج‌های سیل‌زدگانِ سیستان و بلوچستان؛
سیستان و بلوچستان در قله بیکاری تابستان ۱۴۰۲
جدیدترین آمار از نرخ بیکاری در استان‌های کشور؛
تسریع توسعه سواحل مکران زیر سایه صنعت نفت
پیگیری مطالبات رهبری برای تحول در سیستان؛
مرگ ۷ کودک در کمتر از سه ماه به دلیل محرومیت و سهل‌انگاری مسئولان!
آقایان مسئول، اگر وقت کردید به فکر مردم باشید؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
راهبردهای دشمن در سیستان وبلوچستان
هفت استراتژی ایجاد نفاق:
هامون در اوستا
آشنایی با دریاچه هامون:
آثار تاریخی زاهدان
تاریخ استان سیستان و بلوچستان:
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
سطح رضایتمندی شما از عملکرد استاندار به چه میزان می باشد (لطفا بدون گرایشات سیاسی و با در نظر گرفتن اصول اخلاقی، پاسخ دهید)؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
زابل،زهک،هامون،هیرمن
ایرانشهر،دلگان، فنوج
سراوا،سیب و،مهرستان
نیک شهر،کنارک