پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
مهلت اخذ شناسه کالا برای موجودی بازار ۵۴ قلم لوازم یدکی مشمول طرح، تا آخر سال تمدید شد
امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: اتحادیه لوازم یدکی همراهی مناسبی در اجرای طرح شناسه کالا در سطح عرضه داشت، اما نتایج بررسی‌های به عمل آمده از یک سو و درخواست اتاق اصناف ایران و اتحادیه ذیربط از سوی دیگر موجب شد مهلت اخذ شناسه کالا برای موجودی بازار ۵۴ قلم لوازم یدکی مشمول طرح، تا آخر سال تمدید شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اطلاعیه ایران خودرو برای تکذیب دخالت در قرعه کشی ها؛
شائبه تقلب و تغییر نتایج قرعه کشی محصولات ایران خودرو!
ایران‌خودرو طی اطلاعیه‌ای ضمن رد هر گونه شائبه تقلب در نتایج قرعه‌کشی تاکید کرد در صورت وجود شواهد و مستندات، با ارایه به مراجع ذیربط، نسبت به پی‌گیری و اثبات آن اقدام شود.
بخشنامه‌ها و آئین نامه‌های مزاحم، ثبات و امنیت اقتصادی معادن را از بین می‌برد
حسن حسینقلی مدیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی ایران گفت: تدوین یک برنامه توسعه بلندمدت ۲۵ و حتی ۵۰ ساله در حوزه معدن لازم است و دولت و مجلس و قوه قضائیه باید از برنامه ریزی در این بخش حمایت کنند و مسوولان نیز خود را موظف و متعهد بدانند که بر اساس برنامه ریزی‌های مصوب و نه سلیقه شخصی تصمیم بگیرند. وی با انتقاد از ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی به کشور افزود: صدور بخشنامه‌های متعدد و آئین نامه‌های مزاحم نه تنها کمکی به بخش معادن کشور نمی‌کند بلکه ثبات و امنیت اقتصادی بخش معدن را هم از بین می‌برد.
تکلیف سهامداران پتروشیمی بروجن چه می شود؟
نه زمینی برای احداث پتروشیمی بروجن هست و نه مدیرعاملی!
بر اساس شواهد ارائه شده در گزارش زیر، برخی از کارشناسان معتقدند، پرونده شرکت پتروشیمی بروجن و ساخت این پتروشیمی به طوری ناگفته بسته شده و دیگر قرار نیست این پتروشیمی احداث گردد. دراین بین این سوال به قوت خود باقی است که تکلیف سهامداران این پتروشیمی چیست؟ سهامدارانی که از یک سو ارزش سهامشان در گچساران با کاهش محسوسی مواجه شده و ازسویی دیگر امید چندانی به احداث این پتروشیمی ندارند؟
زنگ خطر برای سرمایه بازنشستگان تامین اجتماعی ؛
در شرکت پلی پروپیلن جم چه می‌گذرد؟ ۸ ماه بی مدیرعامل؟
شرکت پلی پروپیلن جم که از ۳۱ فروردین ماه سالجاری با مدیریتی جدید مشغول به فعالیت است؛ همچنان بدون مدیرعامل و با سرپرست اداره می‌شود! دراین بین با توجه به آنکه این شرکت متعلق به وزارت کار است و سهامداران آن بازنشستگان تامین اجتماعی کشور تلقی می‌گردند؛ برخی از سهامداران نسبت به ادامه روند فعلی ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند عدم تایید حکم مدیرعاملی یک سرپرست پس از مدت مذکور ابهامات زیادی به همراه دارد که درصورت صحت هر کدام از شایعات کنونی می‌تواند لطمه بزرگی به سرمایه بازنشستگان تامین اجتماعی وارد سازد!
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد:
فقدان مواد افزودنی برای تولید و قیمت بالا ، مانع تولید بنزین سوپر در داخل کشور
 مهراد عباد نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: فرآوری بنزین سوپر نیاز به مواد افزودنی دارد که موجود نیست، بحث دیگر هم قیمت است، به صرفه نیست که این بنزین گران را تولید کنند، چون قیمت تمام‌شده چندین برابر آن چیزی است که در جایگاه‌ها عرضه می‌شود.
مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس:
۱۸۳ میلیون تن ظرفیت مس ارس بلاتکلیف مانده است
مجید کیانی، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس، گفت: در بحث واحد‌های صنعتی در کل مناطق آزاد با مشکلات اساسی مواجه هستیم، ۱۸۳ میلیون تن ظرفیت مس منطقه آزاد ارس تخمین زده شده، اما متاسفانه به دلیل مشکلات زیست محیطی چندین سال است بلاتکلیف مانده، در حالی که با یک مطالعه و بررسی تخصصی می‌توانیم از این مجتمع بهره برداری کنیم و آسیبی هم به محیط زیست وارد نشود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هر چقدر شماره رندتر، قیمت بالاتر!
قانون عجیب فروش خطوط رند تلفن ثابت و پاسخ مخابرات
برخی از مشترکان می‌گویند هنگام فروش تلفن ثابت خود متوجه شده‌اند که شماره تلفن ثابت آن‌ها پس از تعیین معیار‌هایی شامل شماره‌های رند و با ارزش محسوب می‌شود و در نتیجه امکان فروش آن را ندارند مگر اینکه هزینه رند بودن را به مخابرات بپردازند. در این باره شرکت مخابرات ایران اعلام کرده که برای این مشترکان تسهیلات خوبی را در نظر گرفته که ۹۰ درصد محدودیت‌ها با آن برداشته می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
با اخذ اختیار از مقام معظم رهبری، خرید هواپیما تسهیل شده است
ناوگان هوایی ایران به نوسازی نیاز دارد و به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، اکنون با اخذ ۲۳ اختیار ویژه از مقام معظم رهبری، خرید هواپیما، هلی‌کوپتر، ترخیص قطعات و ارز تسهیل شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشکل تامین کامیون و مسائل ارزی؛ عامل دپوی حدود ۴ میلیون تن نهاده دامی در انبار‌های بندر امام
مشکل اسنادی فروشنده ناشی از مشکلات تامین ارز بود که خوشبختانه این مشکل با همکاری بانک مرکزی در تخصیص ارز، تسهیل شده است.
اسقاط خودرو در پیچ و خم واریز اعتبار به صندوق محیط زیست یا صندوق صنایع!
علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه اصلاح قانون اسقاط خودرو گفت: قرار شد که برای ساماندهی اسقاط یک تا یک و نیم درصد قیمت تمام شده خودروی نو به صندوق محیط زیست کشور واریز شود، اما وزارت صمت قصد قرار دادن این اعتبار را در مجموعه صندوق صنایع دارد که ما این را نمی‌پذیریم. وی افزود: فکر می‌کنم همان روال قبلی اسقاط خودر و رعایت قانون هوای پاک بسیار مناسب‌تر باشد. امکان دارد دولت در موضوع تولید خودرو دچار مشکل شود و ما حتما باید مشارکت داشته باشیم.
اعتراض کامیونداران؛ برخی جایگاه‌ها گازوئیل ۶۰۰ تومانی را تا سه برابر قیمت فروختند
سید جلال موسوی نایب رییس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی کامیون‌داران کشور اظهار داشت: هر چند که مسئولان هیچ راهکاری برای برطرف سازی مشکل سوخت رانندگان کامیون در نظر نگرفته‌اند و هیچ وعده‌ای هم ندادند اما شرایط در تمام شهرها و استان‌های کشور آرام است و هیچ کامیونداری دست به اعتصاب نزده‌است. موسوی افزود: هر چند که مسئولان هیچ راهکاری برای برطرف سازی مشکل سوخت رانندگان کامیون در نظر نگرفته‌اند و هیچ وعده‌ای هم ندادند، اما شرایط در تمام شهر‌ها و استان‌های کشور آرام است و هیچ کامیونداری دست به اعتصاب نزده‌است.
ادعای ارتقا ظرفیت ذخیره‌سازی روغن خام کشور به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن
با بهره‌برداری از دو مجتمع جدید ذخیره‌سازی، ظرفیت نگهداری روغن خام نباتی کشور به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خواهد رسید و به این ترتیب، کشورمان بیش از پیش، از شرایط ایده‌آلی برای ذخیره‌سازی این محصول موثر تأمین امنیت پایدار غذایی برخوردار خواهد شد.
صادرات تجهیزات نیروگاهی به روسیه، لغو تحریم‌ها تأثیری بر توسعه صنعت نیروگاهی ندارد
عبدالرسول پیشاهنگ مدیر عامل شرکت نیروی برق حرارتی گفت: لغو تحریم‌ها تاثیری در توسعه صنعت نیروگاهی نخواهد داشت، زیرا ما با توان داخلی توانسته‌ایم صادرکننده توربین باشیم و در این زمینه بی‌نیاز هستیم. وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای صادرات تجهیزات به کشور‌های دیگر نیز اعلام کرد: تاکنون به کشور عراق، سوریه، مالزی و اخیرا روسیه تجهیزاتی را صادر کرده‌ایم.
بحران مواد اولیه به افزایش قیمت کالا‌های تولیدی منجر خواهد شد
این روز‌ها صحبت از مشکلات صنایع بسیار سخت است. چراکه این مشکلات به یک یا دو مشکل ختم نمی‌شود که بتوان با صحبت در رابطه با آن به راه حل‌ها و راهکار‌های نجات دهنده صنعت دست پیدا کرد. مشکلات صنایع به اندازه‌ای بزرگ و بغرنج شده که صنعتگران دیگر از خیر حل مشکلات گذشته و به فکر مهاجرت از کشور افتاده اند. کوچ صنعتگران کشور به کشور‌های همسایه به دلیل تامین مالی و استفاده از ابزار‌های متنوع و مورد نیاز تولید در این کشورها، زنگ خطر کاهش تولید و افزایش قیمت کالا‌ها را در آینده‌ای نزدیک به صدا در آورده است.
ادعا‌های مطرح در نامه کارگران سایپا به رئیس جمهور درست است یا با عامل تحریک پنهانی مواجه می‌باشیم؟
ادعا شده که جمعی کارگران سایپا اقدام به تهیه و ارسال نامه‌ای بلند بالا به رئیس جمهور و گلایه از وضعیت مدیریتی و روند تولید و حاشیه‌های موجود در این خودرو سازی نموده و هشدار به از بین رفتن این شرکت در صورت تداوم وضع موجود داده اند (انعکاس یافته در گزارش انصاف نیوز). ورای صحت ادعا‌های مطرح در این نامه یا غلوآمیز بودن آن، باید بررسی شود که آیا این نامه واقعا منشا کارگزی دارد یا جریان پشت پرده در حال جهت دادن به ان است. منتظر دریافت توضیحات شرکت سایپا هستیم.
استقبال مردم از پیام رسان های داخلی در شرایط کنونی از روی اجبار بوده نه اعتماد!
وزیر ارتباطات در صحن علنی مجلس گفته است: «مردم به پیام رسان‌های داخلی اعتماد کردند، ۱۷ میلیون ایرانی در یک روز به یک پلتفرم داخلی پیوستند و۶۰ درصد از ترافیک داخلی مردم ترافیکی است که از پلتفرم‌های داخلی استفاده می‌کنند».
شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل پاسخگو باشد؛
راه آهن رشت -کاسپین معطل ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار
در حالی که فقط ۲۰ کیلومتر مانده تا راه آهن سراسری کشور به دریای خزر برسد، شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل از تامین اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل فاز اول پروژه و اتصال راه آهن سراسری به دریای خزر تعلل می‌کند.
دستگیری مدیرعامل و دو معاون پتروشیمی؛
جزئیات دستگیری های گسترده در پتروشیمی اوره ساز شیراز
با تائید اخبار پراکنده و غیر رسمی مدعی دستگیری مدیرعامل،معاونین و بخشی از مدیران رده عملیاتی (مدیر بازاریابی و فروش) و کارکنان پتروشیمی فارس توسط رئیس کل دادگستری استان فارس، باید منتظر افشای ازقام اختلاس، علل وقوع، شیوه ایمن سازی و بازگرداندن سلامت در چرخه تولید از طریق مسدود سازی روش تبانی در معاملات دولتی و اختلاس در سایر پتروشیمی های کشور ، بررسی پشت پرده معرف های انتصاب افراد دستگیر شده و مواردی همانند بود.مدیرعامل بازداشتی در تاریخ 21 اردیبهشت 1401 به این سمت منصوب شده بود و این شرکت،گویا زیر مجموعه وزارت دفاع قرار دارد.
حاضر جوابی یا دهن کجی سخنگوی وزارت صمت به انتقادات پلیس در خصوص کیفیت خودرو داخلی
پلیس راهور از کیفیت تولیدات داخلی گلایه می کند و ایمنی و مصرف سوخت خودروی داخلی را غیرقابل قبول می داند. در مقابل سخنگوی وزارت صمت بجای پذیرش داستان و تلاش برای رفع مشکل،برای پلیس شرط و شروط گذاشته و می گوید که پلیس راهور بهتر است در گام اول ترافیک شهری و جاده ای را برطرف کنند تا مردم بتوانند با آرامش رانندگی کنند و در گام دوم به کیفیت خودرو بپردازند؟ به کجا رسیده ایم؟ باز آقایان اصرر دارند که به هر قیمتی ، رسانه را وادار به سکوت کنند؟ اگر رسانه اختیار تام داشت، می گذاشت سخنگوی یک وزارتخانه( که خودش هم از اهالی رسانه است) جرات این نوع سخن گفتن داشته باشد؟ تا کی باید اجازه تداوم این مسیر اشتباه را بدهیم؟
گزارش جدید شرکت ایران‌خودرو نشان می‌دهد تعداد شاغلان شرکت اصلی ایران‌خودرو (به‌جز گروه) طی یکسال اخیر با افزایش ۱۴۲۵ نفری از ۲۰ هزار و ۵۲۱ نفر در شهریور سال ۱۴۰۰ به ۲۱ هزار و ۹۴۶ نفر در شهریور امسال رسیده است. این گزارش نشان می‌دهد که شاغلان این شرکت طی یکسال گذشته به ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده‌اند.
از دست رفتن بازار قیر ترکیه با قراردادهای «تعرفه ترجیحی»،عراق پاشنه آشیل بازار صادراتی ایران
در حالیکه ایران بعد از کره جنوبی بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده قیر در آسیا محسوب می‌شود که به دلایل مختلفی برخی بازار‌های مهم مثل ترکیه را از دست داده و کشور عراق جایگزین و تامین کننده نیاز این کشور محسوب می‌شود. ایران در حالی بازار قیر ترکیه را به دلیل قرارداد‌های تعرفه ترجیحی از دست داده است که این کشور این روز‌ها نیاز‌های خود را از عراق تامین می‌کند. البته اخیرا برخی از مقامات دولتی و بخش خصوصی از ورود قیر‌های بی کیفیت از کشور‌های همسایه و استفاده آن در پروژه‌های راهسازی اظهار گلایه کرده بودند.
هشدار به حذف تدریجی ایران از بازار جهانی متانول با دو چالش لایسنس و گرید
متانول یکی از مهم‌ترین محصولات پتروشیمی است که کاربرد‌های گسترده‌ای در زنجیره تولید کالا‌های فناورانه دارد، اما مجموعه‌ای از متغیر‌های درون‌زا و برون‌زا، باعث شده بازار‌های جهانی این محصول به سرعت از دست تولیدکنندگان ایرانی خارج شود.مسعود فروزنده کارشناس بازاریابی و صادرات محصولات پتروشیمی به استفاده از فرمول‌های جدید تولید متانول توسط رقبای ایران اشاره کرد و گفت: دو چالش لایسنس و گرید، قابلیت تولیدکنندگان ایرانی برای رقابت با شرکت‌های خارجی را به شدت کاهش داده است.
بهره‌برداری از راه‌آهن زاهدان ـ خاش بعنوان استراتژیک‌ترین خط ریلی ایران پس از ۱۲ سال
مخبر، معاون اول رئیس جمهور پروژه راه‌آهن زاهدان- خاش به طول ۱۵۰ کیلومتر را به عنوان یکی از قطعات خط ریلی استراتژیک چابهار- میلک- سرخس افتتاح کرد. با توجه به اینکه این طرح به جهت ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد ارتباط ریلی، اتصال کشور‌های آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه اهمیت فراوانی دارد تاکنون برای ساخت آن بیش‌از ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
یادداشت و دیدگاه ها
تله روسی برای بازار‌های گازی ایران
مشتریان انرژی ایران در دست روسیه؛
نفوذ به قلعه تخلفات معدنی
چالش‌های بکارگیری مسئول فنی؛
فاجعه ای جدید با ابلاغ قانون «مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق» توسط رئیس جمهور + متن قانون
پیامدهای اجرای قانون و دنیایی جدید برای رانت ، فساد و ابهام؛
توقف سرمایه‌گذاری جدید در حوزه تولید نیروگاه و تولید برق
خاموشی‌های گسترده و افزایش مصرف برق؛
تولید در بخش معدن ۹۳ درصد گران شد
براساس گزارش مرکز آمار ایران:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
سرانجام صادرات گاز عمان چه شد؟
رقبا منتظر نمی مانند؛
عناصر نادر معدنی آخرین اهرم فشار ایران در برجام
چین در زمین آمریکا بازی می‌کند؟
مرگ اسکرام مستر گروه اسنپ در آسانسور شرکت + توضیحات مدیرعامل
نقص فنی آسانسور ساختمان مرکزی اسنپ در جردن؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها -دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
ICT،های،بیو،نانو،تجهییزات
اصناف،اتحادیه،تشکل ها
ابنیه،راه،خودرو،حمل و نقل
نفت،انرژی،برق