پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
۶۸ سال مهندسی تهاجمی نسبت به حوضه آبریز کارون
پژوهشگر آب و توسعه پایدار بیان کرد؛
تنش آبی در خاورمیانه و شمال آفریقا
پرده جدید بحران در خاورمیانه؛
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت:
حریق تمامی جنگل‌ها و مراتع کشور را تهدید می‌کند
آتش سوزی در این فصل سال تمامی جنگل‌ها و مراتع کشور را تهدید می‌کند. این در حالی است که بخش قابل توجهی از حریق به دلیل سهل انگاری انسانی بروز می‌کند. فقط ۷ درصد از مساحت کل در کشور ما از پوشش جنگلی تشکیل شده است و ۹۳ درصد مابقی آن خشک و نیمه خشک بوده که پوشش گیاهی آن اندک است. حفاظت از درختان در این شرایط از اهمیت برخوردار است. طی سال گذشته ۵۸۴ هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان گلستان طعمه حریق شد که دو مورد آن عمدی، ۳۱ مورد غیرعمد و ۳۶۲ مورد نیز نامعلوم است.
جلوی کوهخواری دامنه کرکس را بگیرید
فعالان محیط زیست با انتشار درخواستی درباره کوه خواری در نطنز نوشتند: دامنه کوه کرکس حداقل ۶۹ معدن را در دل خود جای داده است، شدت بهره‌برداری از این معادن به قدری است که تا چند سال دیگر اثری از کوهستان کرکس باقی نخواهد ماند.
کاهش ۱۴ تا ۳۵ درصدی آمار مربوط به تحویل گندم به مراکز خرید دولتی
حسن حنان با بیان اینکه مطابق با پیش‌بینی‌ها در پی خشکسالی با کاهش تحویل گندم به مراکز دولتی مواجه هستیم، اظهار کرد: تا امروز به مراکز خرید دولتی ۴ میلیون و ۲۰۶ هزار تن گندم تحویل داده شده است که نسبت به سال گذشته کاهش ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.
۹۱ درصد مساحت استان گلستان دچار خشکسالی شدید است
مدیر کل هواشناسی استان گلستان گفت: میانگین بارش‌ها در یک سال گذشته ۳۸ درصد کاهش داشته است و ۹۱ درصد مساحت استان گلستان دچار خشکسالی شدید است.
حوادث هولناک آب و هوایی؛
پیامد‌های اقتصادی تغییرات اقلیمی
در هفته‌های اخیر حوادث هولناک آب و هوایی در اقتصاد‌های توسعه‌یافته سبب شده، مردم و نیز بسیاری از دانشمندان دچار شوک شوند. در چند دهه اخیر دانشمندان با تکیه بر مدل‌های آب و هوایی هشدار داده‌اند که افزایش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای که سبب گرم‌تر شدن کره‌زمین می‌شود زمینه را برای رخ‌دادن حوادث مرگبار آب و هوایی فراهم خواهد کرد، اما حتی همین دانشمندان از اینکه حوادث یاد شده حالا با این وسعت در حال وقوع است متعجب شده‌اند.
هشدار معاون محیط زیست دریایی؛
فاجعه زیست محیطی در خلیج فارس
لاهیجان زاده، با بیان اینکه جلوگیری از ورود آب شیرین به دریا از عوامل اصلی ایجاد فاجعه زیست محیطی در خلیج فارس است خاطر نشان کرد: احداث آب‌شیرین‌کن و جلوگیری از ورود آب شیرین به دریا از عوامل اصلی ایجاد فاجعه زیست محیطی در خلیج فارس محسوب می‌شود.
اترک هم به جمع رودخانه‌های خشک می‌پیوندد
رودخانه اترک با ۵۳۵ کیلومتر مسافت، پنجمین رودخانه بلند کشور محسوب می‌شود که سر راه سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان قرار دارد و این روز‌ها به دلیل خشکسالی و سرازیر شدن فاضلاب‌های صنعتی، خانگی و سموم کشاورزی به داخل آن نفسش به شماره افتاد.
در بهترین شرایط خوزستان چیزی بالای ۵۱۳ میلیون مترمکعب کمبود آب دارد
انتقال آب در طرح بهشت آباد از طریق تونل نه تنها در سال‌های خشکسالی همچون امسال، بیشتر از حال برای خوزستان دردسرساز خواهد شد بلکه آورد آب به استان را در بازه بلندمدت هم کاهش خواهد داد و چنین اقدامی صدمات جبران ناپذیری را به خوزستان، محیط زیست و کشاورزی و حتی نیاز آشامیدنی آن وارد خواهد نمود.
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو خبرداد؛
بهینه‌سازی‌های نانو در بخش کشاورزی
یکی از کاربرد‌های ویژه نانومواد در کشاورزی به کاهش کاربرد‌های محصولات محافظت از گیاهان، به حداقل رساندن اتلاف مواد مغذی در کوددهی و افزایش بازده از طریق مدیریت بهینه مواد مغذی منجر می‌شود.
با ارزش ۲۶۵ میلیارد تومان؛
۶۰ پروژه زیست محیطی اجرایی می‌شود
مدیر عامل صندوق ملی محیط‌ زیست گفت: تاکنون ۶۰ پروژه زیست محیطی با ارزش ۲۶۵ میلیارد تومان به بانک عامل اعلام شده که تا سقف ۹۰۰ میلیارد تومان ادامه خواهد داشت.
تخلف ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی یک کشتارگاه طیور در استان گلستان
«علی اصغر اصغری» معاون بازرسی، نظارت و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: یک واحد کشتارگاه طیور در گلستان به دلیل عدم ثبت اقدامات کشتارگاه در سامانه جامع تجارت و همچنین ورود و خروج تمامی محموله‌ها در این سامانه زمینه عرضه خارج از شبکه مرغ را در بازار فراهم کرده که تخلف است.
تشکیل کمیته ساماندهی زنجیره مرغ در مجلس
احد آزادی خواه از تشکیل کمیته ساماندهی زنجیره مرغ در مجلس برای بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ خبر داد و گفت: بین ۴تا ۶میلیون تن نهاده در بنادر و گمرکات کشور دپو شده که با توزیع مناسب آن‌ها می‌توان نوسانات قیمتی در بازار مرغ را مهار و آرامش را به این بازار بازگرداند.
تخصیص وام‌های کشاورزی و اعتبار میلیاردی برای وزارت‌های کشاورزی و نیرو
امهال سه ساله وام‌های کشاورزی و تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی. خاوازی گفت: تخصیص اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومانی برای لایروبی و وزارت جهاد کشاورزی در استان اهواز مصوب شد.
مجوز محیط‌زیستی سد گتوند را چه کسی صادر کرد؟
مطالعات با هدف آسیب‌شناسی زیست محیطی در سال ۱۳۸۳ آغاز و در نهایت مشخص شد که آب این سد در معرض خطر شور شدن است. برخی کارشناسان بر این باور بودند که اگر مطالعات سال ۱۳۸۳ در سال ۱۳۷۵ انجام می‌شد، چه بسا اجرای این سد تصویب نمی‌شد. چالش‌های این سد از ابتدا تا حدی زیاد بود که نه تنها برخی ساخت سد گتوند را از ابتدا اشتباه دانستند، بلکه عده‌ای از منتقدان حتی خواستار تخریب آن شده بودند.
متهم شدن شرکت نفت، در خشکی هورالعظیم
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست مدعی است که هورالعظیم با مجوز یکی از شورا‌های عالی امنیتی در سال ۱۳۸۹ به نفع شرکت نفتی چینی خشک شد. ژاپنی‌ها حاضر بودند برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران با تکنولوژی سطح بالا، همانند استخراج در دریا از این حوزه‌ها بهره‌بردای کنند. اما چینی‌ها حاضر به انجام این کار نشدند و بخاطر ارزانتر شدن پروژه پیشنهاد خشک شدن هور را دادند که متاسفانه شورای عالی امنیت ملی هم آن را می‌پذیرد.
گوشت قرمز باز هم گران می‌شود
طی چند سال اخیر بار‌ها مشکلات مربوط به کمبود، گرانی و دسترسی به نهاده‌های دامی از سوی مرغداران و دامداران مطرح شد که متاسفانه مسئولان تدبیر مناسبی برای رفع این بحران بکار نگرفتند و در نهایت آثار سو اتخاذ تصمیمات نادرست در تولید و قیمت نهایی کالا در بازار کاملا مشهود است.
کاهش ۴۵۰ هزار تنی محصولات کشاورزی در اردبیل
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: خشکسالی سال زراعی جاری و تنش‌های آبی به کاهش تولید ۴۵۰ هزار تنی محصولات کشاورزی در استان اردبیل منجر شده است.
تقاضای خرید آب‌شیرین‌کن برای آبادان و خرمشهر
استاندار خوزستان با اشاره به رهاسازی آب در خوزستان در چند روز اخیر گفت: مجدداً برخی در یکی دو روز اخیر شلتوک کشت کردند که باعث وارد نشدن آب به هورالعظیم و یا وارد شدن زهاب به تالاب و رودخانه‌ها می‌شود که مشکل‌ساز است.
نامه گلایه آمیز بیش از ۵۰۰ استاد و کارشناس بحران آب؛
حمایت دانشگاهیان از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم خوزستان
بیش از ۵۰۰ استاد و کارشناس درباره بحران آب در ‎خوزستان نامه گلایه‌آمیز نوشته‌اند و راهکار داده‌اند و در نهایت گفته‌اند: ‎چهارمحالوبختیاری، ‎گیلان و ‎مازندران نیز در معرض چنین تهدیدی هستند، چون طرح‌های مشابهی برای انتقال آب از سرچشمه‌های رودخانه‌های این استان‌ها اجرا شده است.
کد‌های تعیین شده وزیر دولت جدید
این کد‌های گفته شده بر اساس منطق و شواهد موجودِ واقعیت روز می‌باشند و اگر کاندیدا‌های وزرات به آن توجه کنند قطعا خود منتفع می‌شوند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور:
دولتمردان باید از خواب بیدار شوند
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با اشاره به کشتار گسترده بره‌ها، گفت: بین سه تا ۶ ماه آینده با کمبود شدید در حوزه عرضه دام و گوشت مواجه می‌شویم.
صنعت دامداری زیر سایه رکود و تعطیلی
علیرضا نظری، نماینده مردم خمین، معتقد است زمانی که قیمت نهاده‌ها با افزایش ۱۰۰الی ۳۰۰درصدی مواجه شده است، افزایش ۲۵درصدی قیمت شیر خام، نمی‌تواند جوابگوی استمرار فعالیت‌های تولید کنندگان باشد.
کمبودی در تامین واکسن تب برفکی نداریم
اکبرشاهی مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی، با اشاره به اینکه کمبودی در تامین واکسن علیه بیماری تب برفکی نداریم، تصریح کرد: سازمان دامپزشکی تامین واکسیناسیون بصورت رایگان برای جمعیت دام سبک و سنگین روستایی را در دستور کار دارد که تا پایان سال امیدواریم واکسیناسیون در زمان بندی خود انجام شود.
آبی که در خوزستان، رها سازی شد، ذخیره استراتژیک پاییز بود؛ اکنون، ذخیره هم، به انتها رسیده
سازمان آب و برق خوزستان آبی که در خوزستان، رها سازی شد، ذخیره استراتژیک بود؛ قرار بود برای کشت پاییزه از آن استفاده شود؛ ۷۰ درصد حجم سد کرخه، خالی است و تامین منابع آب شرب ما هم، به سد کرخه وابسته است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد