پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
مشروط سازی پیوستن ایران به معاهده پاریس به رفع تحریم‌ها
معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: اگر بخواهیم تعهداتی در خصوص محیط زیست انجام دهیم، حتماً مستلزم نبود تحریم‌هاست که بتوانیم تجهیزات وارد کنیم و مراودات مختلف فنی و مالی با دنیا داشته باشیم.
دو برابر شدن شوری آب‌های استحصالی از چاه‌ها؛
هشدار به احتمال خشک شدن نیمی از آبخوان‌های کشور
بحران‌های ناشی از عدم توجه به مقوله آب می‌تواند حتی امنیت ملی را به خطر بیندازد لذا از مسئولان ارشد نظام، رؤسای سه قوه و تمام مدیران ارشد دستگاه‌های دولتی و حتی خصوصی این درخواست وجود دارد که در پیام‌های نوروزی خود موضوع پیام روز جهانی آب و موضوع مشارکت همه مردم در کاهش مصرف آب را به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی کنند. در حال حاضر، تقریباً نیمی از ۶۰۰ آبخوان‌های آب زیرزمینی دشت‌های کشور در آستانه خشک شدن کامل قرار دارند و شوری آب‌های استحصالی به‌وسیله چاه در سطح کشور دو برابر شده است.
رکورد جهانی کاشت ۱۰۰ هزار درخت در ۱۹ دقیقه و ۴۳ ثانیه توسط ایران شکسته شد + بدبخت نهال‌هایی که قرار است خشک شوند
یکی از خصوصیات مدیران نهاد‌های دولتی و عمومی در کشور تاکید بر بحث عملکرد‌های نمایشی و ویترین چینی مدیریتی است. آسیبی که به کرات و بشکلی مستمر با آن مواجه بوده و از مهمترین عوامل توسعه نیافتگی محسوب می‌گردد. در خصوص خبر حاضر سوال این است که چه کسی قرار است نگهداری از این صدهزار هزار نهال کاشته شده را عهده‌دار گردد؟ نهال‌هایی که به احتمال بالا خشک شده و از بین خواهند رفت. پاسخ این سوال را در نظام بودجه ریزی کشور باید جستجو نمود. باید پرسید اثرگذاری این کار بر توسعه بخش کشاورزی چیست و چه اثراتی بر توسعه ملی دارد؟ سوالی که اگر از مدیران دولتی پرسیده شود خود را در هفت سوراخ مخفی خواهند نمود. سوالی که مطالبه گری در خصوص آن بر عهده دو سازمان کم توان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات است. دو نهادی که توانمندی پایینی در این خصوص داشته و اهمال‌های مسلم دارند. زنده باد فساد.
محموله‌های برنج آلوده به سم آرسنیک وارد بازار نشده و برگشت خورده است
مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: محموله‌های آلوده به سم آرسنیک وارد بازار نشده و برگشت خورده است. وی افزود: سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد ۳۶۰ آیتم را آزمایش می‌کنند، مشکلی از این بابت نیست و برنج در سلامت کامل وارد کشور و توزیع می‌شود، البته سال‌های قبل هم برخی به این سناریو دامن زدند، زیرا برایشان منافع دارد و در نظر داشتند جلوی برنج وارداتی را بگیرند و قیمت برنج داخلی را بالا ببرند.
پرونده یوز به مجلس کشید ، تجویز داروی اشتباه، اصلی‌ترین عامل مرگ پیروز بوده است!
در پی تلف شدن «پیروز» توله یوزپلنگ ایرانی، فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی نشست ویژه‌ای جهت بررسی علل و عوامل مربوطه و بررسی اقدامات صورت گرفته با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از دامپزشکان و کارشناسان برگزار کرد.
کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت گوشت در حد وعده ماند؟
چند وقتی است قیمت گوشت قرمز افزایش یافته است و گزارش‌های رسمی دولت نیز افزایش بیش از ۷۰ درصدی قیمت گوشت در طول یک‌سال گذشته را تایید می‌کند. این در شرایطی است که هنوز وعده ارزانی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی در بازار اثرگذار نبوده و سیاست واردات و عرضه سراسری گوشت، نتوانسته قیمت گوشت در بازار را مهار کند.
گوشت گوسفند وارداتی کیفیت مناسبی ندارد و رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز این موضوع را تایید کرده است
محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: به منظور تامین نیاز بازار داخلی وزارت جهاد کشاورزی اقدام به واردات کرده، اما کیفیت گوشت گوسفندی وارداتی عرضه شده در میادین میوه و تره بار مناسب نیست و درصد چربی بالایی دارد.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
انتقاد روزنامه همشهری از دولت: به هشدار‌ها توجه نکردید، گوشت گران شد
درحالی‌که نگاه سیاستگذار و تنظیم‌گر بازار گوشت به کشتارگاه‌ها دوخته شده، اما اگر این نگاه به دامداری‌ها و وضع تولید متمرکز شده بود، معمای گرانی گوشت قرمز قابل پیش‌بینی بود. مرکز آمار پیش از این فاش کرده بود که تعداد گاو و گوساله پروار شده در دامداری‌ها، در پاییز امسال نسبت به‌مدت مشابه سال قبل، ۲۲ درصد افت کرده و از سوی دیگر تعداد گوسفند و بره پرواری در دامداری‌ها از ۵.۷ میلیون رأس در تابستان امسال به ۴.۲ میلیون رأس در پاییز امسال کاهش یافته است.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عملیات عمرانی خط لوله انتقال آب به دریاچه پایان یافت
دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه از پایان عملیات عمرانی تونل ۳۶کیلومتری انتقال آب به دریاچه ارومیه خبر داد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی:
۵۰ درصد محصولات کشاورزی کشور به ضایعات تبدیل می‌شود
علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: اکنون حدود ۵۰ درصد محصولات تولید شده در بخش کشاورزی کشاورزی از مزرعه تا سفره به ضایعات تبدیل می‌شود.
سایه تردید بر سر مفید بودن سیستم‌های آبیاری نوین؛
مشکل کنونی کشاورزی ما در
راه اندازی سیستم‌های آبیاری نوین از جمله طرح‌های جامع در حوزه اقتصاد کشاورزی است که حدود سه دهه برای مقابله با مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی ایران مورد توجه مسوولان کشور بوده است، اما در سالیان اخیر زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که باور در کارآیی این سیستم‌ها را زیر سوال برده است. دکتر عباس خاشعی‌سیوکی در این باره گفت: با اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای، نه تنها میزان مصرف آب کم نخواهد شد بلکه در سیستم جدید، چون آبی وارد سفره‌های آبی زیرزمینی نمی‌شود در عمل در یک روستا ممکن است زمین کشاورزی توسعه یابد، اما در روستای مجاور، به دلیل خشک شدن منابع آب زیرزمینی، کشاورزی از رونق بیفتد. رییس دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: مشکل کنونی کشاورزی ما در "بد مصرف کردن" نیست، بلکه در "زیاد مصرف کردن" است.
بررسی علمی عملکرد سد‌ها در پی وقوع زلزله؛
زلزله ترکیه و گمانه‌ها درباره آسیب دیدگی سد آتاتورک
گزارش‌ها حاکی از اینست زمین‌لرزه‌ای که ترکیه و سوریه را لرزاند، به دو سد بزرگ در این کشور‌ها آسیب‌رسانده و نگرانی ساکنین در مورد احتمال شکستن آن‌ها و وقوع یک تراژدی مشابه زمین لرزه اخیر را برانگیخته است. پس از وقوع دو زمین‌لرزه ویرانگر ۷.۵ و ۷.۸ ریشتری در ترکیه، اکنون توییت‌های کاربران فضای مجازی حاکی از اینست که سد "آتاتورک" در جنوب شرقی این کشور در وضعیتی بحرانی قرار گرفته است. اینکه سرنوشت سد‌های ترکیه و سوریه چه خواهد شد، هنوز مشخص نیست؛ اما با توجه به سوابق قبلی کشور‌ها در کنترل سد‌های آسیب‌دیده به نظر می‌رسد امکان حفظ و نگهداری آن‌ها وجود داشته باشد تا از بروز فاجعه‌ای دیگر جلوگیری شود، اما باید گفت که شکستن سد هم تا حدودی شبیه به زلزله غیر قابل پیش‌بینی است و برای مشاهده سرنوشت این سد‌ها باید منتظر بمانیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نامه‌ سرگشاده نظرعلی علیزاده خطاب به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص مرکبات
نظرعلی علیزاده، رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلابی استان گیلان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر جهاد کشاورزی درباره مشکلات کشاورزان مرکبات دار گیلانی مطالبی را مطرح کرد و افزود: سوال از جهاد کشاورزی این است چطور برای متضرر نشدن تولیدکنندگان مرغ همه‌ی امکان وزارت کشاورزی و صداوسیما بکار گرفته می‌شود و علاوه بر صادرات از مردم خواسته می‌شود مرغ خریداری نمایند که تولیدکنندگان خسارت نبینند که کار درستی هم بود و چرا با مرکبات‌داران گیلانی این گونه رفتار نمی‎شود؟ مگر کشاورز گیلانی مرکبات‌کار این حق را ندارد که وزارتخانه به دادش برسد؟
این به اصطلاح رصدخانه، مگر در دوره خاوازی افتتاح نشده بود جناب ساداتی نژاد
مثلا رصدخانه اطلاعات بخش کشاورزی و روستایی است. اما مبنای اطلاعات آن کجاست و تا چه میزان توان راست آزمایی دارد؟ مگر طرحی نظیر طرح حاضر در دوره خاوازی افتتاح نشده بود؟ آقای وزیر، تات چه برنامه‌ای برای ارتقا سازمانی و فنی- تولیدی بخش کشاورزی دارد، می‌توانید نام ببرید؟
بلای قیمت گذاری دستوری؛ زیان مرغداران تخم‌گذار از ۱۵ هزار میلیارد تومان گذشت
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن از افزایش زیان مرغداران تخمگذار به ۱۵ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: به رغم واگذاری امور به اتحادیه به دلیل ادامه دخالت دولت در عرضه و تقاضا، اجرای قیمت دستوری و همچنین ادامه اثر سیاستگذاری‌های غلط گذشته زیان مرغداران تخمگذار ادامه دارد.
پیاز صادر می‌کنیم تا ۵۰ هزار تن پیاز وارد کنیم؟ تنظیم بازار به سبک جهادکشاورزی در دوره صدارت ساداتی نژاد
مطمئن هستیم برای کمتر کسی در کشور (از مدیران اجرایی)، بحث منافع ملی و تخصص گرایی و شایسته سالاری، می‌تواند اهمیت داشته باشد. واقعا توجیه وزارت جهادکشاورزی به دادن اجازه صادرات پیاز و سپس واردات ۵۰ هزار تن پیاز چیست؟ کشور چقدر در این نامعادله متضرر شده است؟ آیا تنظیم بازار و تعزیرات کار خودشان را درست انجام داده اند؟ آیا با احتکار پیاز مواجه هستیم؟ آقایان، لطفا سرتان را پائین بیندازید و اندکی حالت گوجه فرنگی را شبیه سازی نموده و قرمز شوید. اهمال و قصور و تقصیر به چه میزان؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آزمایشگاه‌های سموم محصولات کشاورزی کشور استاندارد نیستند
سیدمهدی طبیب‌زاده رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: حساسیت و حدتشخیص تجهیزات آزمایشگاه‌های سنجش سموم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی کشور زیر حد استاندارد جهانی است.
برداشت رسوبات از پشت سدها، پروژه‌ای دو سر سود برای گیلان با نیازمندی سالانه ۲۵ میلیون تن مصالح
گیلان با شرایط ویژه جغرافیایی همواره در مساله تامین مصالح برای طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی مواجه بوده و هست، در این سال‌ها عمده مصالح از بستر رودخانه‌ها برداشت می‌شد، اما دیگر رودخانه‌های استان از جمله سفیدرود به اعلام شرکت آب منطقه‌ای، پتانسیل برداشت ندارد. این در حالیست که طرح برداشت رسوبات پشت سد‌ها از جمله منجیل می‌تواند اقدامی دو سر سود برای استان باشد که هم آثار مخرب زیست محیطی استان راکاهش می‌دهد و هم بخشی از نیاز پروژه‌های عمرانی استان را تامین می‌کند. طبق اظهارات معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان حسب برآورد حوزه عمرانی استانداری گیلان حداقل نیاز سالانه مصالح این استان بیش از ۲۵ میلیون تن است.
محمد سرگزی: باید از طریق دیپلماسی و کمیساریای آب، حقابه ایران پیگیری شود
محمد سرگزی، نماینده مجلس زابل در مجلس، گفت: با حکومت طالبان «اتمام حجت» شود که اگر حق‌آبه هیرمند را «ندهند» تمام مهاجران افغان در استان سیستان و بلوچستان اخراج شوند. وی گفت: رئیس‌جمهور به وزارت امور خارجه تکلیف کرده که هر چه سریع‌تر با اتمام حجت به افغانستان حقابه هیرمند را بگیرند.
اسفناک بودن وضعیت بودجه۱۴۰۲ در بخش کشاورزی و مخاطره برای امنیت غذایی مردم
ذبیح الله اعظمی ساردویی عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به بودجه حوزه کشاورزی، گفت: با این بودجه‌ای که مقرر کرده اند باید فاتحه کشاورزی را خواند. برای اولین بار نام محیط زیست در تبصره ۸ اضافه شده است که اقدام خوبی است، اما اگر تورم را در نظر بگیریم این میزان بودجه، خیلی موثر نخواهد بود. در بخش آب هم سال قبل بودجه را تقویت کردیم و امسال هم بودجه قابل توجهی مقرر شده است.
لایحه بودجه در فصل "منابع آب" ناامید کننده است؛
تغییر نگرشی برای مدیریت منابع آب کشور در دستور کار نیست
حنیف رضا گلزار کارشناس ارشد خاک وآب، لایحه بودجه در فصل "آب" را مانند سال‌های گذشته ناامیدکننده خواند و به سلامت نیوز گفت: «بیش از ۹۰ درصد از بودجه "فصل آب" لایحه، برای هزینه کرد در دو بخش «عرضه» و «تامین» در نظر گرفته شده است و اعداد ردیف‌های تخصصی این فصل فریاد می‌زنند که هر یک از بخش‌های سه گانه کشاورزی، خانگی و صنعتی، هرچقدر می‌خواهند آب مصرف کنند و وزارت نیرو با «سدسازی» و «انتقال آب»، آب مورد نیاز آن‌ها را تامین خواهد کرد!»
نامه توکلی به رئیس جمهور و ماجرای واردات بدون ترک تشریفات میلیون‌ها تن کالای اساسی، آیا ساداتی نژاد استیضاح می‌شود؟
احمد توکلی رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در نامه به رئیس جمهور مدعی شده است که امتیاز واردات 13 میلیون تن کالای اساسی بدون رعایت قانون به یک شرکت تازه کار واگذار شده و این رانت بی سابقه است.وزارت جهادکشاورزی نیز در تکذیبیه ای آبکی ، اقدام به پاسخ نموده است.
نارضایتی مردم در خصوص کیفیت پائین میوه در میادین میوه و تره بار شهرداری شنیده شد
ایوب فصاحت مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: در راستای ارتقاء کیفیت محصولات قابل عرضه در میادین میوه و تره‌بار پایتخت، تعداد ۷۰ بازار از دنباله بازار‌های تره‌بار خارج شد.
سهم بنیاد مستضعفان در تامین امنیت غذایی ؛
تولید ۱۰ درصد شیر کشور در واحد‌های دامی بنیاد مستضعفان
رئیس بنیاد مستضعفان کشور گفت: با فعالیت واحد‌های دامی با ظرفیت ۶۰۰ هزار راس در حال حاضر ۱۰ درصد محصول شیر مورد نیاز کشور در مجموعه‌های اقتصادی تحت پوشش بنیاد تولید می‌شود.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
بودجه محیط زیست نصف بودجه حوزه علمیه!
وقتی از اولویت‌های دولت حرف می‌زنیم...
ریشه جنگ آب در زاگرس نشینان کجاست؟
حکمرانی اشتباه بر منابع آبی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد