پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
افتتاحیه رویداد نوآوری بهره‌ور در حوزه کشاورزی برگزار شد؛
نشست بازی در وزارت جهادکشاورزی برای حل یک پنجم تولیدات اتلاف شده در چرخه تولید تا مصرف؟
یکی از وزارتخانه‌هایی که باید ماست خور وزیرش را بشدت چسبید و وادار به برنامه ریزی درست و عملکرد طلبی نمود، وزارت جهادکشاورزی است. وزارتی که به گونه‌ای با چند مبحث امنیت غذایی، امنیت ملی، اشتغال، پایداری سرزمینی، مهاجرت و ...، ارتباط مستقیم دارد. آمار نشان می‌دهد که حدود یک پنجم تولیدات غذایی کشور از زمان تولید تا مصرف، هدر می‌رود. با وجود درک اهمیت این موضوع، گویا اقدام در حد نشست بازی در حال دنباله گیری است. قضاوت با خودتان و خودشان.
در نخستین جشنواره زیتون طارم سفلی مطرح شد:
زیتون رودبار و تشکیل صندوق ملی زیتون قزوین؟!
رضا افلاطونی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: تشکیل صندوق ملی زیتون طارم قزوین، از مصوبات سفر رئیس جمهور به استان در دستور کار قرار دارد و به زودی نیز محقق می‌شود. افلاطونی روز یکشنبه در نخستین جشنواره زیتون طارم سفلی و آیین شکرگذاری این محصول اظهار داشت: ۱۰ میلیارد تومان برای شکل گیری صندوق ملی زیتون قزوین در نظر گرفته شده است.
تهاتر صادرات کیوی با واردات میوه‌های گرمسیری
زهرا جلیلی‌مقدم مدیر کل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: به منظور حمایت از صادرات کیوی، بحث تهاتر این محصول با واردات میوه‌ها گرمسیری (موز، انبه، آناناس و نارگیل) مورد در خواست و پیگیری بوده که در دست اقدام است.
انتصاب سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور و چالش های پیش روی آقای رئیس
طی حکمی از سوی سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، کریم ذوالفقاری به سمت سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد. پیشش از او حسین اصغری سرپرستی این مرکز را برعهده داشت و قبل از اصغری نیز، کامبیز عباسی، ریاست مرکز توسعه مکانیزاسیون را عهده دار بود. با توجه به وضعیت اعتبارات و فناوری و تولیدات صنعتی مورد نیاز بخش کشاورزی کشور، این مرکز با چالش های زیادی برای توسعه مکانیزاسیون روبرو است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشکل تامین کامیون و مسائل ارزی؛ عامل دپوی حدود ۴ میلیون تن نهاده دامی در انبار‌های بندر امام
مشکل اسنادی فروشنده ناشی از مشکلات تامین ارز بود که خوشبختانه این مشکل با همکاری بانک مرکزی در تخصیص ارز، تسهیل شده است.
اسقاط خودرو در پیچ و خم واریز اعتبار به صندوق محیط زیست یا صندوق صنایع!
علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه اصلاح قانون اسقاط خودرو گفت: قرار شد که برای ساماندهی اسقاط یک تا یک و نیم درصد قیمت تمام شده خودروی نو به صندوق محیط زیست کشور واریز شود، اما وزارت صمت قصد قرار دادن این اعتبار را در مجموعه صندوق صنایع دارد که ما این را نمی‌پذیریم. وی افزود: فکر می‌کنم همان روال قبلی اسقاط خودر و رعایت قانون هوای پاک بسیار مناسب‌تر باشد. امکان دارد دولت در موضوع تولید خودرو دچار مشکل شود و ما حتما باید مشارکت داشته باشیم.
بخش عمده چای، مصرف داخلی دارد و یک سوم چای کشور صادر می‌شود
حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای درباره وضعیت فعلی بازار چای گفت: بازار چای خوشبختانه بازار باثباتی است و از نظر تولید و واردات کمبودی در بازار نیست.جهانساز درباره اقداماتی که برای بهبود بازار صورت گرفته نیز اظهار کرد: کارخانجات تولید کیفی کرده اند و برخلاف گذشته خوشبختانه از این طریق ذائقه‌ها به چای داخلی برگشته است و بخش عمده‌ای از چای ما در بسته بندی‌ها در بازار توزیع می‌شود و بخش کوچکی هم صادر می‌شود.
واردات یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن گندم فقط از بندرامام به کشور از ابتدای سال تا الان
امید جهان نژادیان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان از واردات یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن گندم به کشور از طریق بندر امام خمینی خبر داد و گفت: ۵ کشتی حامل گندم نیز در لنگرگاه بندر امام خمینی قرار دارند که پس از پرداخت هزینه‌های ارزی این کشتی‌ها نسبت به تخلیه، بارگیری و حمل کالای آن‌ها اقدام خواهد شد.
تائید افزایش ۱۰ هزار تومانی نرخ گوشت گوسفندی و وعده راه اندازی فروش اینترنتی گوشت
 نیما حبیب‌فر فروش اینترنتی گوشت و خرید مستقیم کسبه از کشتارگاه‌ها را به عنوان طرح‌های در دست اجرا شرکت پشتیبانی امور دام معرفی کرد. عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان با تایید خبر افزایش گران شدن نرخ گوشت گوسفندی در بازار، گفت: قیمت گوشت گوساله در هفته اخیر تغییر محسوسی نکرد، اما نرخ گوشت گوسفند افزایش ۱۰ هزار تومانی را تجربه کرد و قیمت لاشه گوشت گوسفندی در بازار به کیلویی ۲۰۵ هزار تومان رسید.
۸۰ درصد از محصول برنج کاران در کارخانه‌های شالی کوبی باقی مانده: برنج محصول ایرانی نیست؟!
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور، دولت مردان، وزرای جهاد کشاورزی و صمت، گفت: در تیرماه سال جاری برنج کاران محصول خود را برداشت کردند، اما پس از گذشت حدود ۵ ماه از آن تاریخ حدود ۸۰ درصد از محصول برنج کاران در کارخانه‌های شالی کوبی باقی مانده، ولی در دانشگاه‌ها و مراکز دولتی برنج خارجی پخت می‌شود. مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از محصولات داخلی بیاناتی را داشتند مگر برنج ایرانی محصول داخلی نیست. اضافه کرد: این مشکل با دست رئیس جمهور حل می‌شود، بایستی دولتمردان و وزرا به مسئولین دستور دهند تا در درون کارخانه‌های شالی کوبی خرید کنند به جای اینکه برنج‌های خارجی در مراکز دولتی توزیع شود. کی قصد دارید تصمیم بگیرید؟ اکنون مجددا فصل کشاورزی آغاز شده است.
ادعای ارتقا ظرفیت ذخیره‌سازی روغن خام کشور به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن
با بهره‌برداری از دو مجتمع جدید ذخیره‌سازی، ظرفیت نگهداری روغن خام نباتی کشور به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خواهد رسید و به این ترتیب، کشورمان بیش از پیش، از شرایط ایده‌آلی برای ذخیره‌سازی این محصول موثر تأمین امنیت پایدار غذایی برخوردار خواهد شد.
خارج شدن دستور کار ادغام دو سازمان محیط زیست و منابع طبیعی با یکدیگر به روایت سلاجقه
علی سلاجقه، در واکنش به دیدگاه‌ها و انتقادات وارد شده به طرح ادغام سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد:موضوع ادغام سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی تنها در قالب پیشنهادی از سوی سازمان امور اداری استخدامی کشور در شورای عالی اداری کشور قرار گرفت و رئیس جمهوری با توجه به موضوعات مطرح شده ماموریت دوماهه دادند تا موضوع دوباره به‌طور کامل بررسی شود بنابراین فعلا اتفاقی نیفتاده است.
آبگیری چمشیر، منوط به نتایج نمونه برداری وگمانه زنی؛ اجازه تکرار
علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به "کهکیلویه وبویراحمد" درباره مجوز آبگیری سد چمشیر گفت: «اجازه نمی‌دهم "گتوند" دیگری در کشور تکرار شود؛ حساس‌ترین سازند‌های زمین شناسی را در استان کهگیلویه و بویراحمد داریم؛ گفته ایم گمانه زنی انجام شود و نمونه برداری صورت گیرد و نتایج نهایی را اعلام کنند؛ در صورتی که مشکل نداشته باشند مجوز آبگیری سد چمشیر گچساران داده می‌شود.»
ترک فعل سازمان تعاونی روستایی در خرید حمایتی زیتون و نابودی باغداران و صنایع تبدیلی
 مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون گفت: سازمان تعاون روستایی بنا به دستور وزارت جهادکشاورزی مکلف شد که ۳۰ هزار تن دانه روغنی با قیمت ۲۵ هزار تومان خریداری کند. این تصمیم حدود یک و نیم‌ماه پیش گرفته شد، ولی هنوز حتی یک کیلو هم خریداری نشده است.عباسی تصریح کرد: این عدم خرید حمایتی مصداق ترک فعل سازمان تعاون روستایی است. این ترک فعل باعث نابودی باغداران و صنایع تبدیلی شده است. صنایع تبدیلی در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های کلان کرده‌اند. وی افزود:گفت:وزیر دستور خرید حمایتی داد. مجلس نیز پیگیر آن بود و معاونت امور باغبانی وزارت جهاد آن را پیگیری و دستورالعملش را تدوین کرد. شورای ملی زیتون نیز پیگیر این خرید بود، ولی مشخص نیست که چرا معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهادکشاورزی و تعاون روستایی آن را به تعویق انداخته‌است.
از شعار تا واقعیت ادعاهای صادرات کیوی ساداتی نژاد؛
صادرات کیوی به هند در حد پایلوت است، نام صادرات بر آن نگذارید
سال گذشته هند ورود کیوی از ایران را به دلیل آلودگی به آفت، با سر و صدای زیاد ممنوع کرد. ممنوعیت واردات کیوی ایران به هند تاثیرات منفی بر بازار صادراتی سایر محصولات کشاورزی داشت. به تازگی مسئولان جهاد کشاورزی خبر دادنده اند که، نخستین محموله صادرات کیوی با دیپلماسی قوی دولت جهادی سیزدهم به کشور هند صادر شده است. اما، صدرالدین نیاورانی، نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، تاکید دارد که ارسال کیوی به هند به صورت پایلوت بوده و نام آن را نمی‌توان صادرات گذاشت.نیاورانی از جمله شروط هند را شناسنامه دار کردن مناطق تولید کیوی و شرکت‌های سورتینگ میوه عنوان کرد.
علی‌قلی‌ایمانی: هفت خان کشت قراردادی برای دریافت ۵۰ درصد یک کود!
علی‌قلی‌ایمانی مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران کشور با انتقاد از مرحله طولانی و دور از دسترس کشت قراردادی برای کشاورزان گندمکار آن را هفت خان توصیف کرد و گفت: درحالی از کشاورز انتظار می‌رود این هفت خان را طی کند که، بر اساس کشت قراردادی تنها ۵۰ درصد از کود پایه به کشاورزان تحویل داده می‌شود و پس از برداشت محصول بهای آن گرفته می‌شود.
نگرانی محیط زیستی در خصوص مزایده پنج هزار واحد معدنی در کشور
حسن اکبری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع مزایده پنج هزار واحد معدنی در کشور از سوی وزارت صمت مطرح شده است که این موضوع بسیار نگران کننده است، زیرا بسیاری از گونه‌های حیات وحش به دلیل فعالیت‌های معدنی در حال نابودی هستند.
خبری از صادرات مرکبات ایران به چین و روسیه نیست، هنوز تمایل به تحمل مدیریت ساداتی نژادیسم، وجود دارد؟
در خصوص ناتوانی ها و ضعف های ساداتی نژاد و تیم مدیریتی همکار او از رئیس جمهور تا نهادهای امنیتی کشور هشدار داده ایم. اما اراده ای گویا برای برداشتن او وجود ندارد. تا کی باید منافع ملی و نظام، هزینه های وعده درمانی و شعرگرایی فردی کم اطلاع از بخش کشاورزی را بپردازند؟ تا کی باید تازیانه پیامدهای کم اطلاعی ها و بی برنامگی ها و نمایش گرایی های این فرد را به روستائیان و کشاورزان بزنیم؟ به چه زبانی بگوییم که این آقا فاقد صلاحیت و توانمندی فنی است؟ آقای ساداتی نژاد عزیز، برای اینکه توانمندی خودت را به مردم نشان دهی و ما را روسیاه کنی، لطفا طرح الگوی کشت را انتشار عمومی بده؟ البته اگر جرات داری.
هزینه بالای کشت پنبه و خرید تضمینی که بصرفه برای کشاورز نیست؟!
پنبه به عنوان یک محصول استراتژیک برای کشور بسیار اهمیت دارد و برای ادامه کشت این محصول نیاز به حمایت جهاد کشاورزی اهم است. گلایه پنبه کاران از عدم حمایت جهاد کشاورزی در حوزه خرید تضمینی پنبه و در اختیار قرار دادن نهاده و عدم مکانیزه بودن کشت این محصول،پنبه کاران را با چالش های زیادی مواجه نموده است . مثل حضور دلالان پنبه و سود پایین کشت این محصول که در گزارش زیر به آن اشاره شده است. ناصر سارانی کشاورز پنبه کار در گلستان گفت: قیمت پایین خرید پنبه برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد به طوری که حتی هزینه‌های کاشت نیز بدست نمی‌آید نیاز است تا دولت در این زمینه حمایت بیشتری داشته باشد.
بدهی پنج هزار میلیاردی صندوق بیمه به کشاورزان و وعده‌های وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان برنامه؟!
محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: میزان تعهدات صندوق بیمه به کشاورزان ما حدودا ۵ هزار میلیارد تومان است و ما در این بخش و در برخی از استان‌ها شاهد وضعیت نابه سامانی هستیم. وی افزود: یکی از موضوعاتی که طی چند هفته اخیر در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار دادیم موضوع تعهدات دولت در زمینه باز پرداخت مربوط به حق بیمه محصولات کشاورزی بود که باید در این راستا اقدام می‌شد.
تورم نقطه‌ای تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی به ۹۰ درصد رسید
تورم سالانه قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی با یک درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۶۷.۲ درصد و تورم تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی با ۹ درصد افزایش به ۵۲.۴ درصد رسیده است.
تقلب در بازار گوشت گوسفند، با فروش دام ماده و بز، بجای گوسفند نر
علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران افزایش قیمت دام زنده را یکی از مهم‌ترین دلیل گرانی گوشت اعلام کرده و از رسیدن قیمت دام زنده سبک به کیلویی ۸۰هزار تومان خبر داده است، این در حالی است که روز گذشته مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها ضمن رد ادعای افزایش قیمت دام زنده، از تقلب در عرضه گوشت قرمز خبر داد. افشین صدردادرس گفت: عمده گوشتی که هم‌اکنون در بازار عرضه می‌شود گوشت دام نر پرواری نیست بلکه گوشت دام ماده و بز است و فروشندگان، دام ماده را با قیمت دام نر در بازار عرضه می‌کنند.
توصیه رئیس سازمان امور اراضی در صف اول:
استعلام و دریافت مجوز تنها راه جلوگیری از تخریب خانه‌باغ
صفدر نیازی شهرکی، رئیس سازمان امور اراضی با اشاره به قطعیت قانون در ممنوعیت ساخت و ساز در اراضی ملی و کشاورزی، از هموطنان خواست قبل از خرید زمین یا اقدام به ساخت و ساز، وضعیت کاربری زمین مورد نظر را استعلام کنند.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
چه شد که سرزمین طلای سفید، بدون پنبه شد؟
چالش های یک محصول استراتژیک؛
مشکلات کیوی کاران و کم اقدامی های جهادکشاورزی
شناسنامه‌دار شدن باغ‌های کیوی؛
نقد و بررسی
ریشه جنگ آب در زاگرس نشینان کجاست؟
حکمرانی اشتباه بر منابع آبی؛
ذبح بهداشت جلوی چشم ناظران!
عرضه و کشتار دام غیر مجاز؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد