پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
زرینه‌رود و سیمینه‌رود خشک شوند؛ دریاچه ارومیه هَم خشک می‌شود
زرینه رود و سیمینه رود میاندوآب رگ حیاتی و نگین خروشان آذربایجان غربی هستند که در گذشته یکی از تأمین‌کنندگان آب دریاچه ارومیه بودند، اما در چند سال اخیر به دلیل تغییر اقلیم و خشکیدگی ایران و کاهش بارش‌ها در استان، نه تنها خود‌شان با بحران کم آبی مواجهند که توانی هم برایشان باقی نمانده تا دریاچه ارومیه را از خشکی برهانند.
مدیر اجرایی سندیکای چای؛
افزایش ۴۹ درصدی واردات چای
مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: آمار میزان واردات چای در ۲ ماهه امسال ۴۹ درصد رشد را نسبت به پارسال نشان می‌دهد.
نامه ۲۸۰ کنشگر محیط زیست و جوامع محلی خطاب به مسوولان قضایی و اجرایی، جلوی ساخت سد کسیلیان را بگیرید
جمعی از تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی و منابع طبیعی کشور و فعالان اجتماعی و کنشگران محیط زیست کشور و جوامع محلی قائمشهر و سوادکوه، با نگارش نامه‌ای خطاب به دستگاه‌ها و مسوولان اجرایی و قضایی مازندران و با اشاره به ارزیابی‌ها و آثار زیست محیطی سد بر جنگل‌های هیرکانی و منابع بیولوژیک رودخانه کسیلیان، مخالفت خود را با ساخت این سد اعلام کردند.
سرانه آب هر ایرانی از ۶۹۰۰ به ۱۲۰۰ متر مکعب رسید، نسل آینده پیشکش؛ امروز هم آب نداریم آقایان وزیر نیرو و جهادکشاورزی غیر عزیز!
یک کارشناس حوزه آب گفت: در دنیا شاخص و استاندارد‌هایی در حوزه تامین آب وجود دارد از جمله اینکه سرانه آب تجدیدپذیر وقتی به جمعیت کشور تقسیم شود به عدد مشخصی می‌رسیم این عدد در سال ۱۳۳۵ حدود ۶۹۰۰ متر مکعب برای هر ایرانی در طول یک سال بوده و اکنون کاهش پیدا کرده در حال حاضر متوسط سرانه کشور زیر ۱۲۰۰ متر مکعب است و در فلات مرکزی نصف این میزان است، یعنی اگر آب تجدیدپذیر برای فلات مرکزی را در نظر بگیریم و بر جمعیت این منطقه تقسیم کنیم به عدد ۵۰۰ متر مکعب در سال می‌رسیم که عدد نگران‌کننده و ترسناکی است، بسته به نوع مدیریت و اینکه عدد به عنوان شاخص چه عددی باشد وضع آب می‌تواند بهتر یا بدتر شود.
حریق در انبار ضایعات پتروشیمی گلپایگان؛
باز آتش سوزی انبار ضایعات پتروشیمی و باز سکوت محیط زیست
در یک ماهه اخیر، این دومین آتش سوزی انبار ضایعات صنایع است. صنایعی آلوده کننده، چون پتروشیمی که از آلوده سازترین صنایع محسوب می‌شوند. حادثه‌ای غیر مترقبه اتفاق افتاده و انبار ضایعات پتروشیمی گلپایگان دچار آتش سوزی شده است. تا اینجای داستان هیچ. سوال اینجاست که چرا محیط زیست بعد از آتش سوزی، مطالبه خسارت نمی‌کند؟ چقدر باید از کارنابلدی و حاشیه‌ای بودن مدیران و کارشناسان سازمان محیط زیست، لطمه و ضربه بخوریم؟
حال شیلات خوب نیست، ظرفیت بالا، بهره وری کم
سمیه رفیعی رئیس کمیسیون فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه تمامی طرح‌ها در حوزه شیلات چه در زمینه ماهی‌های گرمابی و ماهی‌های سردابی مورد شکست قرار گرفته است و نتوانستیم به شکل درست و اصولی این طرح‌ها را پیش بریم؛ در نتیجه یک آورده مناسبی در صنعت شیلات به وجود نیامده است.
خسارت میلیاردیِ سرمای عجیب در تیرماه ۱۴۰۱ به کشاورزانِ بویین میاندشت
سرمازدگی در فصل تابستان به ۲۱۰ هکتار ازمزارع بوئین میاندشت خسارت وارد کرد. به لحاظ ریالی هم خسارتی بیش از ۲۰۰ میلیاردریال به کشاورزان وارد شده است
اشتباه گویی امینی معاون نظارت و بهره برداری شرکت آبفای کشور درباره استفاده ۹۲ درصدی آب تجدید پذیر در بخش کشاورزی
ادعای مصرف ۹۲ درصدی آب تجدید پذیر توسط بخش کشاورزی یک ادعای مضحک بوده که متاسفانه توسط آقای امینی معاون نظارت و بهره برداری شرکت آبفای کشور مطرح شده است. ادعایی که بر کم اطلاعی شهروندان از آب تجدید پذیر و تجدید ناپذیر سوار شده است. امینی بدون تفکیک آب‌های تجدید پذیر طبیعی (پتانسیل، تئوری)، آب‌های تجدید پذیر واقعی، آب‌های تجدید پذیر قابل مدیریت و بهره برداری از دو منبع داخلی و خارجی؛ اقدام به ارایه آماری نموده که می‌تواند شائبه‌های فراوانی را ایجاد کند.
احتمال مشکل در تأمین آب آشامیدنی خرم‌آباد؛
وضعیت فعلی آب لرستان در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده است
استاندار لرستان با اشاره به وضعیت استثنایی آب استان که در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده، گفت: شهر خرم‌آباد ممکن است با توجه به شرایط پیش رو از نظر تأمین آب آشامیدنی با مشکل رو به رو شود.
تخلف اقتصادی بزرگ در وزارت جهاد کشاورزی؛
اختلاس میلیاردی از جیب کشاورز
اخیرا تعدادی از کشاورزان از این که نسبت به خرید نهاده از طریق سامانه بازارگاه اقدام کردند و نهاده‌ای در اختیار آن‌ها قرار داده نشده بود، گلایه کردند. سازمان تعاونی روستایی در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ اقدام به انعقاد قراردادی تحت عنوان تفاهم‌نامه کارگزاری با یک شرکت خصوصی کرده و به موجب این قرارداد، شرکت مذکور متعهد به تامین ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نهاده دامی از جمله گندم، جو، روغن و... شده است. این در حالی است که تاکنون حدود ۴۰ روز از موعد وارد کردن محموله نهاده‌های دامی به کشور از سوی این شرکت گذشته، اما هنوز این نهاده‌ها تامین نشده‌اند.» پ
پیش بینی واردات یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج تا پایان سال، چه شد خودکفایی با افزایش یک میلیون تنی و هزینه سه میلیارد دلاری؟
وقتی کارنابلد‌ها به هر شیوه و طریقی پست وزارت و صدارت می‌گیرند، نتیجه می‌شود وعده درمانی و شعارگرایی. وقتی حوزه حقوقی و قانونی کشور نسبت به اهمال، قصور و تقصیر ساکت است و توان بررسی موضوع جز در موارد بروز حادثه را ندارد، می‌شود همین وضعی که ما درگیرش هستیم. آقای ساداتی نژاد گفته بودند که اقدام به افزایش سطح زیر کشت برای خودکفایی برنج می‌کنند. بعد شد زهکشی مزارع فعلی و حالا هم خبر می‌رسد که یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج قرار است وارد شود.
فروش نهاده دامی در سامانه بازارگاه با کوتاژجعلی بوده است
سخنگوی گمرک گفت: همانطور که رییس محترم سازمان بازرسی کل کشور در گزارش خود به رییس محترم قوه قضائیه اعلام کرده شرکتی با اعلام ” کوتاژ جعلی” در سامانه بازارگاه مبادرت به فروش نهاده‌های دامی کرده است.
ماجرای ترخیص عجیب ۲۷ هزار تن ذرت آلوده
مکاتبه گمرکی بیانگر ترخیص ۲۷ هزار تن ذرتی است که با تشخیص سازمان استاندارد، آلوده تشخیص داده شده بود. ظاهرا دو شرکت واردکننده با هماهنگی یکدیگر برای خروج این ذرت‌ها اقدام کرده‌اند که بخشی از جزئیات این اقدام مشخص نیست.
شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی و تولید خاویار با زیانی ۱۰۰۰ درصدی؟!
صورت‌های مالی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی نشان می‌دهد که تولید خاویار و گوشت خاویاری در سال ۱۳۹۹ با زیان ۱۰۰۰ درصدی مواجه بوده است یعنی در ازای هر واحد درآمد از ناحیه فروش خاویا و گوشت خاویار
آغاز عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای شهید بروجردی
نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: با تلاش‌های انجام شده عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای شهید بروجردی بروجرد آغاز شد.
سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری؛
جنگل‌های زاگرس تامین کننده ۴۰ درصد آب کشور
سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره اهمیت جنگل‌ها و پوشش گیاهی در حفظ منابع آبی کشور گفت: از ۳۰ میلیون هکتار عرصه‌های زاگرس، نزدیک به ۶ میلیون هکتار آن جنگل است و این جنگل‌ها تامین کننده ۴۰ درصد آب کشور می‌باشند.
حمایت خاص بانک ملی از تولیدکنندگان صنایع کشاورزی و غذایی خوزستان با رویکرد تقویت امنیت غذایی
بانک ملی با هدفمند کردن بیشتر تخصیص اعتبارات بواسطه حساسیت به تلفیق حوزه‌های جغرافیایی (استان)، حوزه فعالیتی (صنعت، کشاورزی،.) و نوع سرفصل عقود، قصد ارتقا میزان تاثیرگذاری‌ها بر توسعه ملی را دارد. گزارش حاضر به عملکرد خاص این بانک در حوزه کشاورزی با رویکرد تقویت امنیت غذایی بواسطه حمایت از صنایع مرتبط در استان خوزستان، اشاره نموده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
خرد شدن دانه‌های روغنی زیر سنگ واردات و دلار ۴۲۰۰ تومانی
کارشناسان و مسئولان وزارت جهادکشاورزی، عمده‌ترین دلیل جا ماندن طرح توسعه دانه‌های روغنی از برنامه ششم را، واردات پرحجم و اختصاص ارز دولتی برای واردات دانستند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موضوع تخلفات صورت گرفته در زمینه واردات نهاده‌های دامی با فوریت و جدیت مورد پیگیری قرار گیرد
رئیس عدلیه از سازمان بازرسی خواست که موضوع تخلفات صورت گرفته در زمینه واردات نهاده‌های دامی را با فوریت و جدیت مورد پیگیری قرار دهد و در همین زمینه تصریح کرد: اینکه یک دستگاه که از متولیان امر واردات کالا به کشور است به صورت رسمی مرتکب چندین تخلف شده باشد موضوعی بسیار مهم و قابل پیگیری است. موارد اینچنینی زمینه‌ساز فساد‌های بعدی و متعدد و ایجاد پرونده‌های کثیرالشاکی می‌شود و گرفتاری‌ها و مشکلات بسیار زیادی را هم برای مردم و هم برای دستگاه قضا به وجود می‌آورد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تکذیب کرد؛
شنیده‌ها از ممانعت عراقی‌ها برای واردات مرغ و تخم مرغ از ایران
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: تاکنون بصورت رسمی نامه‌ای از وزارت کشاورزی عراق مبنی بر ممانعت از واردات مرغ و تخم مرغ ایران صادر نشده است.
توافق کابل و تهران برای پرداخت حقآبه ایران براساس معاهده هیرمند
وزارت آب و انرژی طالبان اعلام کرد با توجه به موافقت کابل و تهران بر لزوم اجرای معاهده حقآبه میان ۲ کشور تاسیسات مشترک ایجاد خواهد شد.
افتتاح دومین پردیس نوآوری و فناوری کشاورزی کشور در استان همدان
دومین پردیس نوآوری و فناوری کشاورزی با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، استاندار همدان، معاون پژوهشی معاونت تات وزارت جهاد کشاورزی و رئیس پارک علم و فناوری همدان با هدف حمایت از تولید دانش‌بنیان در بخش کشاورزی و حمایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در بخش کشاورزی با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی درهمدان، افتتاح شد.
کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف روغن پس از افزایش قیمت! برای قناعت خوشحال باشیم یا دلواپس سو تغذیه؟
علیرضا شرفی مدیرعامل شرکت تعاونی فرآوری روغن و دانه‌های روغنی گفت: افزایش قیمت این محصول باعث شد میزان تقاضا برای خرید روغن حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند. در حال حاضر مصرف‌کنندگان از ذخایر خانگی استفاده می‌کنند از این‌رو ممکن است تا ۲ ماه برای تامین نیاز به بازار مراجعه نکنند.
تجربه ناموفق وزارت جهاد کشاورزی در توزیع هوشمند کالا‌های اساسی تکرار نشود!
پس از چند ماه فعالیت سامانه بازرگام و دفاع مسئولان از شیوه عملکرد آن با افزایش میزان نارضایت‌های مردم و عدم پاسخگویی مسئولان سامانه بازرگام به مشکلات موجود عنوان نام سامانه بازرگام در سخنرانی‌ها محدود شد و با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها با شیوه جدید و بر پایه حذف یارانه و آزادسازی قیمت‌ها این سامانه کالا‌های اساسی را ناموجود و عرضه را متوقف کرد. می‌بایست از عملکرد ناموفق توزیع هوشمند کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی بهره گرفته شود تا مردم بار دیگر متضرر نشوند و میزان تخلفات نیز کاهش یابد.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
پیوند پرونده‌های اقتصادی به محیط‌زیست دور از ذهن نیست
احکام جایگزین در بهبود شرایط محیط‌زیست؛
بازهم دلالان زودتر از دولت به مزارع رسیدند
دل پر سیرکاران از محصولی که روی دست‌شان مانده؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد