پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
جناب آیت الله مطیعی، در استان سمنان کارشناس ، مدیر یا صاحب نظری حضور نداشتند که شما را از پیامدها و تخریب های انتقال آب خزر به سمنان مطلع کنند؟
نماینده ولی فقیه در استان سمنان از رئیس جمهور خواست تا اجرای طرح نیمه‌کاره انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را به سرانجام برساند.این در حالی است که جمع وسیعی از کارشناسان از گذشته تا حال، درباره اکوسیستم شکننده خزز و محدود بودن حجم آب انتقالی نسبت به سرمایه گذاری های صورت پذیرفته، شوری بالای آب خزر ،نابودی حجم بالایی از جنگل های هیرکانی در پروسه انتقال ، ... ، هشدار داده اند. به اعتقاد کارشناسان، مطرح کردن چنین پروژه‌هایی نشان از ضعف درک اکولوژیک نسبت به پهنه‌های طبیعی همچون بیابان، مرتع، جنگل و دریا دارد. سوال ما این است که آیا استان سمنان کارشناس،مدیر و صاحب نظر غیر محافظه کاری ندارد که این موارد را به سمع و نظر نماینده ولی فقیه در استان برسانند؟ آیا کارشناسان نمی دانند که بدلیل هزینه بر بودن پروژه های انتقال اب و اثرات زیان بار آن بر اکوسیستم، این پروژه ها عموما برای مصارف محدود خانگی و آشامیدن و یا برخی پروژه های خاص صنعتی - معدنی اجرایی می شوند؟ آیا صاحب نظران نباید اگاه سازی کنند که قرار نیست، دریای خزر را به سمنان منتقل کنیم و صرفا با چند شریان محدود سروکار داریم؟ آیا سکوت در شرایطی که افراد دارای منافع، چنان در گوش جناب مطیعی زمزمه کرده و از اثرات شگرف این طرح در تحول استان گفته اند که ایشان مجاب به نامه نگاری شده باشد،جایز است؟
ادعای زیان ده هزار تومانی مرغدار در فروش هر کیلو مرغ و درخواست افزایش نرخ به ۶۵ هزار تومان درب مرغداری
بنا بر اداعای برخی از فعالان صنعت مرغداری، در حال حاضر فعالان صنعت مرغ ۱۰ هزار تومان بابت فروش هر کیلو مرغ زیان می‌کنند. به باور آنها هر کیلو مرغ درب مرغداری باید حداقل ۶۵ هزار تومان باشد. بدین ترتیب باید قیمت هر کیلو مرغ گرم برای مصرف‌کننده و در خرده فروشی باید به ۸۵ الی ۹۰ هزار تومان برسد. البته هنوز مشخص نیست؛ دولت این نرخ را بپذیرد یا نه؟آخرین نرخی که دولت برای مرغ تعیین کرده مربوط به دی ماه ۱۴۰۲ بوده و قیمت مصوب در مراکز توزیع ۷۸ هزار تومان تعیین شده است.
قوت غالب مردم در تنگنای تأمین سم و کود دولتی! + قیمت های خرید آزاد دست آقایان نیست
وزارت جهاد کشاورزی با توزیع کود یارانه‌ای و سم با نرخ دولتی تلاش می‌کند تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح افزایش یابد، اما توزیع سلیقه‌ای سم و کود و نبود نظارت بر نحوه توزیع آن در مناطق مختلف کشور مشکلاتی را برای کشاورزان به‌وجود آورده‌است. موضوعی که با انکار مدیران دولتی همراه است و مدعی هستند که هیچ کمبودی در این خصوص وجود ندارد اما در واقعیت و پهنه های میدانی به دلیل محدودیت در توزیع کود و سم توسط جهادکشاورزی ، کشاورزان مجبورند بخشی از نیاز‌شان را از بازار آزادی خریداری کنند که این روز‌ها به دلیل نوسانات نرخ ارز قیمت‌هایش نجومی شده و حتی در برخی از موارد، بدلیل بی ثباتی در قیمت ها و افزایشی بودن بازار ، بخش خصوصی بعضی انواع سم و کود را عرضه نکرده و نمی فروشد .
ادعای عجیب محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران درباره اتمام خشکسالی ایران تا دو سال آینده + مدل پیش بینی رو از کجا آوردی محمدحسن؟
محمدحسن نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور در جریان سفر به استان خوزستان و بازدید از سد و نیروگاه دز در شهرستان اندیمشک مدعی شد که در پنج ساله دوم خشکسالی هستیم و پیش بینی می‌شود این وضعیت تا یک یا ۲ سال آینده به پایان برسد. نکته جالب توجه اینجاست که ایشان اشاره ای نکردند که ادعاهایشان بر اساس کدام مدل یا شنیده های جلسات درون و برون سازمانی، صورت پذیرفته است.برخی از منتقدین ضمن اشاره به تکرار داستان بارش های مناسب ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و توهمات مدیریتی آن زمان، صحبت های محمدحسن نامی را بی شباهت به ادعاها چند سال پیش درخصوص اغاز تر سالی نمی دانند. از آقای نامی درخواست می کنیم، گرارشی از عملکرد سازمان مدیریت بحران در دوره مدیریتی خود ارایه دهند. چرا که از دیدگاه ما، توانمندی ایشان برای راهبری راهبردی این سازمان کاملا زیر سوال بوده و ایشان را فاقد صلاحیت لازم برای تداوم کار در چنین موقعیت خطیری می دانیم.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
چرا نهادهای امنیتی موظف به تائید صلاحیت ، پاسخگو نیستند؟
توزیع رانت در صف‌های طولانی گوشت+ باز هم پای دفتر وزیر جهاد در میان است؟
دستور غلط سرپرست وزارتی دفتر وزیر جهاد کشاورزی درباره توزیع گوشت قرمز در میادین بهمن و امین‌آباد تهران، ضمن ایجاد رانت گسترده برای برخی دلالان گوشت، موجب ایجاد صف‌های طولانی و وهن جمهوری اسلامی ایران در رسانه‌های معاند طی روزهای گذشته شد. هرچند در چند روز اخیر، این رویه قطع گردیده است ، اما باید مشخص شود که هزینه چنین تصمیمات غلطی را چه کسی قرار است بپردازد؟ سوال مشخص ما از نهادهای امنیتی تائید صلاحیت کننده در انتصاب مدیران است؟ سوال مشخص ما از بازرسین ویژه دفتر رئیس جمهور است؟ سوال خاص ما از بازرسی دفتر معاون اول است؟سوال ویژه ما از سکوت سازمان بازرسی کل کشور است؟ آقایان به چه دلیل قصد پرداخت این حجم هزینه را داشته و حساسیت لازم به منافع ملی را ندارند؟ سربسته عرض شد. هرچند در صورت کم توجهی ، در آینده نزدیک از بازرسی دفتر مقام معظم رهبری ، دادخواهی برای پیگیری را خواهیم داشت. دوستان گلایه مند نگردند، ما بشکلی شفاف اتمام حجت ها را کرده ایم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بازدید میدانی وزیر جهاد کشاورزی از مناطق سیل‌زده بلوچستان:
دستور وزیر برای احداث آب‌بندان در بلوچستان+ فیلم نیازی کجایی؟
وزیر جهاد کشاورزی امروز به منظور بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان‌های چابهار، دشتیاری و کنارک‌ در جنوب سیستان و بلوچستان و همچنین خسارات وارده سیل به بخش کشاورزی از طریق فرودگاه چابهار وارد استان شد. نکته جالب در ویدئوی منتشر شده، دنبال صفدر نیازی شهرکی گشتن(معاون آب و خاک) توسط محمد علی نیکبخت بوده است. دومین نکته جالب این ویدئو، صحبت متقابل نیازی با نیکبخت است. نیازی بیان می دارد که 3 بولدوزر شب و روز کار می کنند و وزیر می گوید کم است و ده تا کار کنند؟ یاد تصمیم گیری های احمدی نژادی در استان ها افتادیم. می گفت از اینجا تا اونجا را آسفالت کنید( اشاره با دست در بازدید میدانی). سلام بر توسعه، سلام بر برنامه ریزی و سیاستگذاری، سلام بر پیشرفت. سلام بر شایسته سالاری.راستی نیازی، ماهی هم بریز توش. توری بزن ، گاندو هم پرورش بده. پرورش اردک هم یادت نره.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
به جای درخت کاج، درخت میوه بکارید ، اگر پارک ها درختان میوه داشته باشند مردم و نیازمندان می توانند مصرف‌ کنند + جناب امام جمعه،درخت میوه در فضای شهری جواب نمی دهد اخوی
امام جمعه بروجرد(لرستان): کاشت درختان مضر مانند کاج باید متوقف شود. کاشتن درخت مثمر و احداث پارک درختان مثمر برای جامعه امروز ضروری است. خدمت این برادر عزیز باید عرض شود که تجربه کاشت درخت توت در تهران یا درخت انگور در برخی دیگر از کشورها،درخت نارنج در برخی شهرهای شمالی و غیره، تماما تجارب منجر به شکست بوده است. در دنیا، در محیط های شهری بدلیل الوده سازی محیط توسط درختان میوه و مثمر ، از کاشت آن پرهیز می شود. شما تصور کن در همین بروجرد شما پارک گردو وجود داشته باشد، آیا مستمندان می توانند از آن استفاده کنند؟ نکته اخر اینکه، خواهشا من بعد با تامل بیشتر به موضوعات تخصصی ورود کنید و ارایه طریق بدهید. از شما بابت پذیرش امر به معروف، صورت داده شده ، تشکر می کنیم.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
احتمال خشک شدن تالاب انزلی تا ۳۵ سال دیگر با تداوم وضع موجود
نتایج یک پژوهش علمی در وبسایت «ایی‌او‌اس» وابسته به اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا، نشان می‌دهد که تالاب انزلی ممکن است تا سال ۱۴۳۸ خشک شود. به گفته این پژوهشگران با گسترش تغییرات اقلیمی در جهان، تالاب‌ها در برخی از کشور‌ها با سرعت بیشتری در حال خشک شدن هستند.تالاب انزلی در شمال ایران، مکانی است که ۹ رودخانه اصلی به دریای خزر می‌رسند. این تالاب، از بزرگترین تالاب‌های آب شیرین جهان محسوب می‌شود که دارای دست‌کم ۱۵۰ گونه از پرندگان ساکن و مهاجر است.
خشک شدن منبع تأمین آب ۵ شهر و ۵۰ روستا (با ۳۲۵ هزار نفر جمعیت) در فارس به طور کامل
مدیرعامل شرکت آبفای فارس گفت: ‌سد رودبال که منبع تامین آب ۸ شهر و ۵۰ روستا و درمجموع ۳۲۵ هزار نفر جمعیت بود، کاملا خشک شد. وی اظهارداشت: این منطقه از قدیم با کم‌آبی مواجه بوده و اخیرا نیز کمبود نزولات آسمانی موجب تشدید این وضعیت شده است، تا حدی که طی یک هفته گذشته منابع آبی در این منطقه به طور ناگهانی با افت زیادی مواجه شد.
قیمت خرید تضمینی گندم در ایران بالاتر از نرخ جهانی؟! + ارزت کجا بود برای واردات و یک میلیون بیکار رو چطور سامان می دادی؟
براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، قیمت خرید تضمینی گندم بالاتر از قیمت جهانی تعیین شده است. به ظاهر هم این ادعا درست است و گندم را می‌توان با قیمتی در حدود ۱۴ هزار تومان وارد کشور کرد. باید از عزیزان ما (؟!) در وزارت جهادکشاورزی بپرسیم که هیچ می‌دانند قیمت واردات گندم در صورت عدم تمایل گندمکاران به کشت گندم چقدر می‌شود؟ ارز مورد نیاز را از کجا تامین می‌کنند؟ آقایان متوجه هستند که گندم دارای کیفیت متنوع بوده و برخی از گندم‌های وارداتی بدرد دان مرغ هم نمی‌خورد. آقایان می‌دانند که گندم صادراتی برخی از کشور‌ها با یارانه دولت همان کشور‌ها به کشاورزان با قیمت بالاتری خریداری شده و با قیمت پائین تری به فروش می‌رسد و بدلیل محصول استراتژیک بودم گندم، راهی جز این وجود ندارد؟ آقایان می‌دانند که اگر گندمکار، گندم نکارد چه پیامدی خواهد داشت، لشکر یک میلیونی بیکار گرسنه؟ آقایان می‌دانند که اگر برای کشاورز صرف نکند، ممکن است گندم را وارد بازار آزاد کند و تحویل سیلو ندهد؟ و .... بجای بلبل زبانی، سکوت در پیش بگیرید و بدانید که حداقل ما می‌دانیم، که قیمت منصافانه گندم (بدون سرکوب قیمتی) باید در دامنه ۲۱ تا ۲۵ تومان باشد. حرف نمی‌زنیم، شما دور برندارید. همینکه درخصوص انتصابات مدیران ارشد وزارتخانه بدلایلی خاص سکوت کرده ایم و برخی افشاگری‌ها را به مصلحت نمی‌بینیم، شاکر خداوند باشید.
صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی:
ممنوعیت تغییر کاربری در تمامی اراضی کشاورزی درجه ۱ و ۲ کشور
صفدر نیازی شهرکی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت در مکان‌هایی زمین دارد که می‌خواهد تبدیل به مسکن کند، در آنها نیز باید ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کلاس ۱ و ۲ که معنای عام دارد، لحاظ می شود ،چرا که ماده ۹ تبصره ۲ قانون جهش مسکن، تغییر کاربری اراضی کشاورزی کلاس ۱ و ۲ ممنوع شده است. سوال اینجاست که کشور به لحاظ جمعیتی در حال بزرگ شدن است. زمانی کشور ۳۰ میلیون نفر جمعیت داشت امروز این عدد به بیش از ۸۵ میلیون نفر رسیده است. آمار ۴ تا ۵ میلیون نفر مهاجر را هم باید به این عدد اضافه کرد؛ به این ترتیب حدود ۹۱ میلیون نفر در ایران در حال زندگی هستند. این طور باشد ساخت جاده، فرودگاه و… باید متوقف شود؟ موضوعی که نیازمند پاسخ شفاف و غیر مشروط مسئولان است.
شعار سال در سه سال اخیر مدام درباره مافیای برنج هشدار داد،کو گوش شنوا؟
شائبه های فساد احتمالی با طعم «طبیعت»؛ پس از «دبش»، بوی رانت از بازار برنج می‌آید!
«واردات ۲میلیون تن برنج با ارز ترجیحی و بخشی با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی.»براساس افشاگری دو تن از نمایندگان مجلس، این میزان واردات برنج، در زمان وزارت جواد ساداتی‌نژاد اتفاق افتاده و الان هم در دوره ریاست فعلی بانک مرکزی، ثبت سفارش انجام شده و دوباره وارد می‌کند. نکته جالب توجه اینکه ، از سه سال پیش تاکنون ،پایگاه تحلیلی خبری شعار سال درخصوص مهندسی بازار برنج توسط چند برند خاص هشدار داده و گوش شنوایی در این خصوص وجود ندارد.
آیا مالچ پاشی در بستر دریاچه ارومیه با محیط زیست سازگار است؟
شهنام اشتری، رئیس اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران دلیل این توقف را نداشتن مجوز از محیط‌زیست اعلام می‌کند و می‌گوید: طبق بررسی‌های انجام شده، این اقدام بدون هماهنگی و اخذ مجوز‌های لازم از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام شده است. بر اساس آماری که اشتری به روزنامه ایران می‌دهد، این مالچ‌پاشی به صورت آزمایشی و در یک محدوده ۵۰ متری در حال انجام بود.یک روز پیش از آنکه اشتری از توقف مالچ‌پاشی به دلیل نداشتن مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر دهد، انتشار خبر استفاده از مالچ بیولوژیک برای تثبیت حرکت شن‌های روان و ریزگردهای نمکی در دریاچه ارومیه از سوی خبرگزاری صدا‌و‌سیما، به انتقاد کاربران و کارشناسان حوزه محیط‌زیست در فضای مجازی منجر شد.
سازمان هواشناسی مدل بومی برای پیش بینی ها ندارد + از مدل های هواشناسی کشورهای دیگر یک چیزی در می آورند و آن را به خورد ملت می دهند ؟!
پیش‌بینی‌های اشتباه سازمان هواشناسی از بارش‌های پاییز امسال باعث شده تا سطح اعتماد به این سازمان تخصصی در بین افکار عمومی کاهش یابد.حسین اردکانی کارشناس هواشناسی مدعی است که سازمان هواشناسی مدل بومی که بر مبنای آن پیش‌بینی‌ها را انجام دهند ندارند و از چند مدل خارجی استفاده می‌کنند. آنها از مدل‌های هواشناسی کشورهای دیگر «یک چیزی را در می‌آورند و آنرا به خورد دولت و ملت می‌دهند» .در مقابل این نظر،سحر تاجبخش مسلمان رئیس سازمان هواشناسی کشور در اواخر آذرماه امسال در نشست خبری با اشاره به این‌که پیش‌بینی‌ها با استفاده از شواهد و مدل‌های عددی اعلام می‌شود، گفته بود: پیش‌بینی، پیش‌گویی نیست و اطلاعاتی است که به‌روش معادلات ریاضی حل می‌شود. از خرداد تا شهریور ماه امسال تمام مدل‌ها حاکی از افزایش بارش در کل کشور به‌خصوص غرب کشور بود و تا شهریور این مدل‌ها حفظ شد. تا مهرماه هم روند افزایش بارش را داشتیم اما در آبان و آذر پیش‌بینی بارش‌ها اتفاق نیفتاد. سوال اینجاست که آیا می شود حوزه های تخصصی کشور را با شد و نشد ، ما گفتیم اما ، کاشتیم به ما چه در نیامد و غیره، اداره کرد؟
نیاز سالانه کشور به نهاده‌های دامی حدود ۲۰ میلیون تن است + چاره اندیشی برای هزینه واردات و الگوی تامین منابع کجاست؟
احمدرضا سیدعلیان بیان داشت که سالانه ۱۸ تا ۲۰ میلیون تن نهاده‌های دامی مانند ذرت و کنجاله سویا برای مصرف صنعت دام و طیور مورد نیاز است. هم‌زمان با ورود صنعت دام و طیور به کشور ‌باید برای بومی‌سازی صنعت خوراک دام و طیور متناسب با شرایط جغرافیایی کشور فکری می‌شد.نیاز سالانه کشور ۳۲ میلیون تن علوفه، ۱۵ میلیون تن بقایای زراعی و ۱۸ تا ۲۰ میلیون تن نهاده‌هایی مانند ذرت، کنجاله سویا و سایر کنجاله‌ها برای مصرف صنعت دام و طیور است که این نیاز، با توجه به افزایش تولید چهار محصول استراتژیک شیر، گوشت، مرغ و تخم‌مرغ، متناسب با رشد جمعیت کشور و به‌تبع آن افزایش جمعیت دامی بیشتر خواهد شد. سوال ما از این مدیر محترم این است که سناریوهای تامین مالی برای کمترین اثرگذاری تخریبی بر امنیت غذایی کشور و الگوی کاهش وابستگی ها در این حوزه چیست و وزارت جهادکشاورزی چه برنامه ای در این خصوص دارد؟ موارد بیان شده در فرمایشات شما ، بیشتر به شعار و حرف های گل درشت شبیه است تا راهکار.
بالا کشیدن نرخ تورم آذر ماه با قیمت گوشت:
دام‌های محترم!  اونا کاری نمی کنند، شما چرا گرانید؟
درحالی‌که طی چندماه گذشته بازار اجاره مسکن محرک اصلی تورم ماهانه بوده، اما در آذرماه این میدان‌داری از آن اقلام خوراکی شده است. گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات متوسط قیمت حدود ۵۰ قلم کالا‌های خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور نشان می‌دهد در آذر ١٤٠٢ به جز گوجه‌فرنگی که جهش قیمت فصلی و نقطه‌ای را تجربه کرده، میدان‌دار افزایش قیمت‌ها در بین اقلام خوراکی طی دوره یک‌ساله (آذرماه ۱۴۰۱ تا آذرماه ۱۴۰۲) در دست اقلام خوراکی همچون گوشت گوسفندی با ۱۳۷ درصد افزایش قیمت، گوشت گاو با ۱۳۰ درصد، ماهی تن با ۱۱۴ و ماهی قزل‌آلا نیز با ۸۹ درصد بوده است. مسئولان مربوطه که کاری نمی‌کنند، نمی‌دانیم می‌توان از دام‌های محترم تقاضا نمود که جلوی افزایش قیمت شان را بگیرند.
می‌خواهند خیانت‌ها را توجیه کنند + در روسیه چه می گذرد؟
کلانتری رئیس سابق سازمان محیط‌زیست، می گوید فکر می‌کنم سیاست‌های آبی ایران که ورشکسته شده به دنبال توجیه هستند؛ از نظر علمی هم کسی نمی‌داند که چرا خزر اینطور شده چرا که نمی‌دانند در روسیه چه می‌گذرد.کلانتری با بیان اینکه فکر می‌کنم بارش‌های خزر کاهش یافته است، تاکید کرد: «این همان اتفاقی است که در دهه ۷۰ رخ داد و بعد از یک دوره چهار، پنج‌ساله بارندگی‌ها تغییر کرده و بیشتر و دوباره خزر احیا شد و اوایل دهه ۸۰ نه‌تن‌ها پسروی‌ها جبران شد، بلکه خزر پیشروی هم کرد.»
فرار ابر‌ها از ایران از شایعه تا واقعیت
در تازه‌ترین مورد هم انتشار فیلمی در فضای مجازی با عنوان «فرار ابر‌ها از ایران» حسابی فراگیر شده و مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.آنچه در این فیلم به نمایش درآمده است، رسیدن ابرهای بارشی از سمت ترکیه به مرزهای ایران و تغییر جهت ناگهانی‌شان است که از آن با عنوان فرار از ایران یاد شده است.تاجبخش در این خصوص بیان داشته است که یکسری ابر هستند که در سامانه بالاتر شکل می‌گیرند و اصلاً روی ایران نمی‌آیند، هر قدر هم که با ترکیه هم مرز باشیم ولی هر تغییر آب هوایی که روی ترکیه باشد نمی‌تواند روی ایران بنشیند.
تحقیق و تفحص ، ابزار عقده گشایی نمایندگان یا پیگیری اولویت های نظارتی مجلس در تامین منافع ملی؟!
سعیدی نماینده مجلس، به جای تحقیق و تفحص از چای دبش، شاهد تحقیق و تفحص از واردات اسب و اسپرم منجمد هستیم + اولویت ملی را معنا کنیم
تحقیق و تفحص، یکی از ابزارهای نظارتی در اختیار نمایندگان مجلس است. سوال اینجاست که ایا می بایست از این ابزار نظارتی برای هر مسئله گل درشت یا تسویه حساب شخصی ، بهره برداری کرد؟ معین الدین سعیدی نماینده چابهار با نگاهی انتقادی می گوید که امروز با وجود بحث اختصاص ارز برای واردات چای دبش که بخشی از اعتماد مردم به پایانه‌های سیستم اجرایی را لرزانده است، اولویت مجلس باید همین موضوع باشد. اما در چنین شرایطی ما امروز شاهد بودیم در مجلس در خصوص ۲ تحقیق و تفحص بحث شد؛ یکی عملکرد فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران در خصوص واردات اسب و اسپرم منجمد شده و دیگری گزارشی از عملکرد شرکت سیاحتی همدان در خصوص غار علیصدر.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هیچگونه ارز ترجیحی برای چای در دولت سیزدهم داده نشده است + تخلف عدم نظارت منجر به تقلب  ، گران فروشی و ضربه به امنیت غذایی را چگونه توجیه می کنید؟
وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پرونده موسوم به فساد چای دبش، مجموعه اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه‌های ذیربط در دولت برای رسیدگی به این پرونده را تشریح کرد. این در حالی است که این پرونده فساد چند سر، تنها متمرکز بر تخصیص ارز ترجیحی نبوده و کلیت خروج ارز از کشور مطرح است. بحث اهمال ، قصور ، تقصیر و ترک فعل مدیران وزارت جهادکشاورزی و چند دستگاه دیگر، منجر به گران فروشی ، تقلب و ضربه به امنیت غذایی مطرح است. بحث صادرات چای سنواتی و واردات مجدد ان مطرح است. بحث کم اظهاری و بیش اظهاری در گمرک و تعریف خط سبز مطرح است. باید از وزارت جهادکشاورزی پرسید که چرا اینقدر الوده به توجیه گری شده است؟ از منافع چه کسانی در مقابل منافع ملی ، منافع نظام و منافع شهروندان، دفاع می کند؟
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تولید سالانه ۱.۳ میلیون تن خرما در کشور و مقام سومین تولیدکننده جهانی خرما + مشکلات صنایع تکمیلی و تبدیلی در این حوزه
محسن رشیدی فرخی رییس انجمن ملی خرمای ایران گفت، ایران با تولید سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول خرما رتبه دوم تا سوم تولیدکننده دنیا را داراست( بعد از مصر و عربستان).طبق آمارها ۱۲ استان کشور دارای نخیلات هستند که از این تعداد ۶ استان شامل بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و خوزستان عمده تولیدکننده خرمای کشور به شمار می‌روند که تولید اقتصادی دارند. به‌دلیل بروز و شیوع آفت سوسک سرخرطومی حنایی افت تولید در برخی استان‌های خرماخیز کشور داشته‌ایم که ادامه این روند خطرناک است.طبق آمارها، سرانه مصرف خرما کشور ۷ کیلو و ۲۰۰ گرم است که در برخی استان‌های کشور سرانه مصرف یک کیلوگرم و در برخی استان‌های جنوبی کشور ۳۰ کیلوگرم است.یکی از مشکلات اصلی صنعت خرما در کشور هم ، روند کند و تدریجی توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی است.
فساد میلیارد دلاری شرکت خصوصی واردکننده چای در دوره چهار ساله ! + تخلفات مدیرانی از وزارت جهادکشاورزی، وزارت صمت، گمرک، استاندارد و حوزه بانک
بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط سازمان بازرسی کل ارز دریافتی یک شرکت خاص فعال در حوزه واردات چای و ماشین آلات چای از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ (در قالب واردات چای و ماشین آلات) معادل ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار بوده ( دوره چهار ساله) که از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از ارز نیمایی تامین شده برای ماشین آلات و مابقی آن برای واردات چای بوده است( طی این مدت، ۷۹ درصد از ارز نیمایی تخصیص یافته برای واردات چای، به این گروه تجاری اختصاص پیدا کرده بود).گروه تجاری مذکور، تاکنون برای یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از ارز‌های دریافتی خود، رفع تعهد نداشته و کالایی وارد کشور نکرده است. از طرف دیگر این گروه، نسبت به ثبت سفارش چای درجه یک هند به نام دارجلینگ به ارزش هر کیلو ۱۴ دلار اقدام کرده بود، اما در عمل چای کشور کنیا و چای صادراتی درجه دو ایران را به ارزش حدود ۲ دلار وارد کشور نموده است(برخی از کارشناسان معتقدند که به اندازه کل مصرف کتتذگان چای خارجی در کشور، پتانسیل ایجاد شاکی خصوصی وجود دارد). لطفا نگاهی به اخبار مرتبط این خبر بیندازید و ملاحظه کنید گه پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، در دو سال اخیر، چقدر در خصوص فساد و باند مافیایی واردات چای ، هشدار داده است.
نظرات منتشره: ۶ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
سود هزار میلیاردی «سلطان موز» دولت روحانی از پرونده جنجالی واردات میوه + سلطان موز دولت رئیسی ، احمدی نژاد و خاتمی چه کسانی بودند؟
یکی از اقوام رئیس‌جمهور سابق در پرونده فعالیت یک شرکت به ظاهر اماراتی-اردنی، اما دارای روابط تجاری با رژیم صهیونیستی، رقم کلانی به جیب زده است. اما شرکت مذکور برای گسترش فعالیت‌های خود در ایران، صرفاً به امور تجاری بسنده نکرده و با یک دسیسه‌چینی، اقدام به برنامه ریزی برای یک راهزنی بزرگ از برخی واردکنندگان بزرگ ایرانی کرده که نگاهی به برخی ابهامات و اتفاقاتی که در خلال پرونده‌سازی این شرکت برای تجار ایرانی رخ داده، ورود قاطع مسئولان قوه قضائیه و بخش‌های نظارتی دیگر را می‌طلبد. مدیرعامل شرکت به ظاهر اماراتی، فردی به نام «عبدالرضا منصوری» است که بیش از ۱۰ سال قبل و با فروش تمام اموال خود، از کشور خارج شده و با توجه به همکاری‌های تجاری با اسرائیل و ترس از افشا و برخورد قضایی و امنیتی با وی، دیگر به کشور بازنگشته است، اما ۲ عضو اردنی هیأت مدیره fresh fruits با نام‌های «الهشلمون» و «الرجل» دارای تابعیت اسرائیلی هستند و در پوشش این شرکت، روابط تجاری رژیم صهیونیستی با کشور‌های منطقه را تسهیل می‌کنند. لازم به توضیح است که دولت‌های خاتمی، احمدی نژاد، روحانی و رئیسی، هر کدام سلطان موز خودشان را داشته و دارند.
صفدر نیازی معاون خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی:
اختلاف دو وزارتخانه کشاورزی و نیرو درباره آب مصرفی کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت، بر اساس مطالعات وزارت جهاد کشاورزی درباره مصرف آب ۳۸ محصول کشاورزی، میزان مصرف آب بخش کشاورزی ۷۲ میلیارد متر مکعب برآورد شده ،اما وزارت نیرو این رقم را ۸۲ میلیارد متر مکعب می‌داند. طبق برنامه هفتم توسعه میزان مصرف آب بخش کشاورزی باید به ۶۷ میلیارد متر مکعب برسد.دلیل این اختلاف، عدم تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی است و معتقدیم آب مصرفی کشاورزی، آبی است که در مزرعه و با حجم مشخص به کشاورزان تحویل داده می‌شود. بر اساس رایزنی هایی که با وزارت نیرو در حال انجام داریم، امیداریم که تا پایان دولت سیزدهم، حداقل ۷۰ درصد آب مصرفی بخش کشاورزی به صورت حجمی به کشاورزان تحویل داده شود.
یادداشت و دیدگاه ها
دشت‌های حاصلخیز فارس؛ قربانی سدسازی
سیروس زارع عضو تشکل‌های تالابی کشور:
مدیریت پایدار با اصلاح ساختار منابع طبیعی کشور
کنشگران وکارشناسان در نامه به وزیر جهادکشاورزی؛
یک‌سوم محصولات کشاورزی در ایران به زباله تبدیل می‌شود
وضعیت هشداردهنده تولید غذا در ایران:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
واقعیت تخریب جنگل‌ها + با کاشت درخت مسئله حل نمی‌شود
تخریب جنگل، منافع محدود افراد خاص، زیان بینانسلی:
تشدید بحران کم‌آبی با احداث سدهای ضد محیط‌زیستی در استان زنجان
احداث ۵۱ سد روی حدود ۲۰ رودخانه در استان زنجان؟
توقف مدیریت جنگل‌های شمال اشتباه بود
گفت‌وگو با معاون امور جنگل سازمان منابع‌طبیعی:
چرا همای سعادت برای ایرانی ها مهم است؟
همه چیز درباره کرکس ریش دار:
تخلفات مکرر شهرداری تهران در راه‌اندازی غیرقانونی کارخانه آسفالت سرخه‌حصار
فریاد حفاظت محیط‌زیست تهران به راه‌اندازی کارخانه آسفالت غیرقانونی؛
ماجرای تایید صلاحیت دبش ساداتی نژاد و انصرافش
وزیری با چهره پرحاشیه برای دولت رئیسی؛
نقد و بررسی
کهنسالی در انتظار کشاورزی؟
آمارهایی که باید برای پژوهشگران امنیت غذایی مهم باشد؛
مدیریت منابع آب و آنچه در دولت‌های نهم و دهم گذشت
سیاست احمدی نژادی برای بحران آب؛
از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی
سیر تاریخی نگاه به آب؛
سیاست علیه توسعه اقتصادی
داستان گندم و اقتصاد ایران:
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد