پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
برگزیده ها
pic
راه اندازی سایت مواد ژنی شتر دوکوهانه در جعفرآباد مغان
نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران گفت: با هدف تداوم نسل در حال انقراض شتر دو کوهانه، اقدامات حمایتی این سازمان افزایش یافته و همکاری مشترک از جمله پروژه توسعه و ایجاد سایت مواد ژنی با استفاده از ظرفیت مرکز تکثیر شتر دو کوهانه جعفرآباد انجام می‌گیرد.
دلالان سیب زمینی‌ها را انبار می‌کنند تا قیمت‌ها را بالا ببرند
براساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران، قیمت هر کیلو سیب‌زمینی به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده است. این در حالیست که قیمت آن هفته گذشته کمتر از ۱۰ هزار تومان بود. افزایش قیمتی که رییس اتحادیه بارفروشان تهران علت اصلی آن را انبار کردن سیب زمینی و کاهش عرضه عنوان کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مطالبه جدی مردم سیستان؛ ممانعت از انحراف آب بند کمال خان و حق‌آبه هیرمند
نماینده مردم زابل در مجلس تاکید کرد: تنها بازگشایی دریچه‌های بند کمال خان کافی نیست؛ طبق حقوق جاری کشور افغانستان حق انحراف آب رودخانه هیرمند را نداشته و نخواهد داشت و ضروری است دستگاه دیپلماسی کشور این موضوع را به صورت جدی دنبال کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تامین مالی چهار میلیارد تومانی طرح تولید داروی گیاهی ضدجرب طیور با فین تک‌ها
طرح «تولید داروی گیاهی خوراکی ضد جرب قرمز طیور» یک شرکت دانش‌بنیان که به عنوان یکی از طرح‌های ارائه شده در مسابقه تلویزیونی «کارویا» برگزیده شد، موفق به جذب سرمایه ۴ میلیارد تومانی ۶۲ سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی طی ۱۵ دقیقه به روش تامین مالی جمعی شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عرضه سیب‌زمینی را یک سوم کرده‌اند تا قیمت‌ها را بالا ببرند
براساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران، قیمت هر کیلو سیب‌زمینی به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده است. این در حالیست که قیمت آن هفته گذشته کمتر از ۱۰ هزار تومان بود. مصطفی دارایی‌نژاد گفت: عده‌ای دلال و سودجو در استان‌های همدان، کرمانشاه و اردبیل که تامین‌کننده سیب زمینی کشور هستند، سیب زمینی‌ها را انبار کرده و عرضه آن را به یک سوم کاهش داده‌اند تا قیمت‌ها را بالا ببرند.
حق قانونی مالکیت کشاورزان؛
اراضی کشاورزی سند دار می‌شود
سنددار شدن اراضی کشاورزی علاوه بر قانونی شدن حق مالکیت کشاورزان، آثار مثبت دیگری، چون جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی، حل اختلاف بین کشاورزان با هم و با دولت را به حداقل می‌رساند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تأکید معاون اول رییس جمهور بر لزوم اصلاح قانون دفاع محیط بانان
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم اصلاح قانون دفاع محیط بانان، تصریح کرد که باید برای محافظت از طبیعت و محیط بان این قانون دقیق‌تر شود. نمی‌شود متخلفی حین تخلف کشته شود و محیط بانی که از خود و طبیعت دفاع کرده قربانی شود.
چه کسی پاسخگوی پیامد‌های نبود کوره در کشتارگاه‌های خراسان جنوبی است؟
کشتارگاه بیرجند صنعتی نیست به همین دلیل کوره ندارد و قصابان مجبورند به جای معدوم کردن این استخوان‌ها در کشتارگاه آن‌ها را به مکان‌هایی خاص ببرند. ۱۰ کشتارگاه دیگر هم در سطح استان کوره ندارند و برای معدوم کردن استخوان‌ها و بقایای دام بایستی آن‌ها به خراسان رضوی منتقل کنند. ضایعاتی که در دل محیط زیست رها شده شرایطی را برای تغذیه و تجمع سگ‌های بلاصاحب فراهم کرده و باعث افزایش سگ‌های ولگرد در روستا‌های امیرآباد، حاجی آباد، حسین آباد، شمس آباد و حتی اطراف بیرجند شده است.
کمیته ساماندهی گرگاس‌های طاق‌بستان کرمانشاه تشکیل شد
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست کرمانشاه اعلام کرد که به دنبال انتشار گزارش در رابطه با وجود گرگاس‌ها در طاق‌بستان، کمیته‌ای به منظور ساماندهی این حیوانات تشکیل شد.وی با تاکید بر اینکه بر اساس دستور العمل قانونی سازمان جهانی محیط زیست گرگاس ها باید معدوم شوند، گفت: یک بار برای گرفتن این حیوانات اقدام به تله گذاری شد اما آنها حیوانات با هوشی هستند و به راحتی به دام نمی افتند.
بی‌توجهی وزارت جهاد کشاورزی به طرح شناسنامه‌دار کردن زعفران
دبیر شورای ملی زعفران گفت: باوجود نامه‌های فراوان به وزرای قبلی و وزیر فعلی جهاد کشاورزی مبنی بر ضرورت اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن زعفران جهت تعیین مساحت زیر کشت و میزان تولید زعفران در کشور، متأسفانه تاکنون وزارت جهاد کشاورزی نسبت به انجام این طرح هیچ‌گونه اقدامی نکرده است.
ضرورت تغییر در استاندارد‌های تولید عسل؛
آمار دقیقی از میزان عسل‌های تقلبی موجود در بازار نداریم
یک کارشناس صنعت زنبورداری با اشاره به ضرورت تغییر در شاخص‌ها و استاندارد‌های تولید عسل که مربوط به سال ۱۳۹۲ است، گفت: با توجه به این‌که عسل‌های موجود در کشور توسط هیچ محققی شناسایی نشده و هیچ سازمانی بر عسل‌های تولیدشده در کشور نظارت ندارد، دقیقاً نمی‌دانیم چند نوع عسل در کشور وجود دارد و هرکدام از این عسل‌ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؛ بنابراین آمار دقیقی از میزان عسل‌های تقلبی موجود در بازار در اختیار نداریم.
چگونه آمار بارش شما را فریب می‌دهد؟
مدیرکل دفتر داده‌ها و اطلاعات آب کشور مدعی شده است که متوسط بارش کشور بر اساس ایستگاه‌های مبنای وزارت نیرو به ۱۱۰ میلیمتر رسیده و ۱۵ درصد نسبت به شرایط بلندمدت ۵۰ ساله بارش‌ها مثبت است و حدود ۳۳ درصد نسب به سال گذشته مثبت یعنی در شرایط نرمال بارشی قرار داریم. این در حالی است که نامبرده به بحث بارش تداومی منجر به فرونشست نزولات جوی توجه نکرده و بارش‌های منجر به سیلاب و روان آب حاضر را، بارشی مناسب ارزیابی کرده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
جزئیاتی از واردات «گندم» قبل و بعد از حذف ارز ۴۲۰۰
واردات گندم در سال جاری با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی به حدود ۱.۷ میلیارد دلار رسیده است که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، نرخ ارز آن تا پنج برابر رشد خواهد کرد. در این بین منابعی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت که جریان مدیریت و نحوه حمایت در این بخش مورد توجه است.
نشست کمیسیون کشاورزی اتاق ایران؛
غفلت متولیان از آموزش و ترویج مصرف سموم کشاورزی
شاهپور علائی مقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور معتقد است علت مشکلات اخیر درباره برگشت محصولات کشاورزی صادراتی به نحوه مصرف سم و کود برمی‌گردد. بر اساس گفته‌های او ۴۰ درصد تولید محصولات کشاورزی به کمک آفت‌کش‌هاست و از سویی مصرف سرانه سم در ایران ۴۰۰ گرم به ازای هر نفر در یک سال است و میانگین مصرف آن در هر هکتار نیز ۲ کیلوگرم ابرآورد می‌شود. این ارقام نسبت به سایر کشور‌ها ارقام بسیار پایینی است بنابراین مشکل به نبود فرهنگ استفاده از آفت‌کش‌ها برمی‌گردد.
برگشت میوه‌های صادراتی ناراحتی ندارد، سم زیاد به سلامتی آسیب نمی‌زند!
سیب زمینی و فلفل دلمه‌ای از کشور‌های مختلف برگشت خوردند. گویا سال‌ها قبل روسیه درباره واردات محصولات ایرانی به کشورش پیش شرط گذاشته، اما سازمان حفظ نباتات فراموش کرده پیش شرط‌ها را به صادرکنندگان اعلام کند. نتیجه‌اش می‌شود برگشت محصولات مختلف کشاورزی از مرز‌های مختلف! اما سازمان حفظ نباتات می‌گوید مقصر این ماجرا صادرکنندگان هستند.
کاهش ۱۹ سانتیمتری تراز آب دریای‌خزر و توهم انتقال آب به سمنان
در حالی که داده های آماری نشان دهنده کاهش ۱۹ سانتیمتری سطح آب دریای خزر در یک سال اخیر است و پیش بینی های منتج از مطالعه سری های زمانی گویای تداوم این کاهش در سال های آتی می باشد، گروهی از کارشناسان بنا بر دلایلی نامشخص از بعد فنی و دلایلی قابل حدس در ابعاد اقتصادی و سیاسی، سودای انتقال آب خزر به سمنان را در سر می پرورانند .
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تضمین سلامت، اولویت تامین کالا‌های اساسی وارداتی است
شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان متولی تامین کالا‌های اساسی گندم، برنج، روغن و شکر، سالیانه اقدام به واردات میلیون‌ها تن کالا‌های اساسی می‌کند که بدیهی است یکی از مهمترین ملاحظات این شرکت در واردات یاد شده، برخورداری آن‌ها از شاخص‌های سلامت اعلام شده از سوی دستگاه‌های نظارتی است.
پیشنهاد تهاتری برزیل:اوره و محصولات پتروشیمی در مقابل ذرت و نهاده‌های دامی
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در خصوص همکاری با کشور برزیل در زمینه ایجاد زنجیره بین‌المللی و منطقه‌ای تامین کالا وتوسعه همکاری‌های بانکی و تهاتر میان دو کشور اعلام آمادگی کرد. سفیر کشور برزیل در ایران نیز از تمایل دولت برزیل برای توسعه روابط و آمادگی برای واردات اوره و محصولات پتروشیمی از ایران و در مقابل صادرات ذرت و نهاده‌های دامی برزیل خبر داد.
چرا خرما در بورس کالا نماند؟
ورود خرما به بورس کالا سبب واقعی شدن قیمت آن می‌شود، اما پس از گذشت یک سال از پذیرش دومین انبار خرما در بورس کالا دیگر پذیرشی در این حوزه صورت نگرفت.
هیچ نیروگاهی اجازه سوزاندن مازوت ندارد
مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رسیدگی به وضعیت پروژه‌های مغایر با ضوابط محیط زیستی را نمی‌توان مسکوت گذاشت، چون هم از سوی دفتر ریاست‌جمهوری و هم شبکه‌های اجتماعی روی این موضوع تأکید شده است.
ادعای جمهوری آذربایجان در خصوص وجود ویروس قهوه‌ای چروکیدگی در فلفل دلمه‌ای ایران+توضیحات
جمهوری آذربایجان اعلام کرد محموله‌های فلفل آلوده به بیماری ویروس چروکیدگی قهوه‌ای (ویروس روگوز قهوه‌ای میوه گوجه فرنگی) که از ایران وارد این کشور شده بود را کاملا از بین برده است. ۱۴ تن فلفل از دو شرکت "آموتراد" و "تیس سوت" معدوم شده است,، اما ۱۱ تن از محصول وارداتی شرکت "پالن آس" علی رغم التزام به رعایت قوانین به بازار عرضه شده است که پرونده به مراجع ارجاع شد.
آیا واردات گندم آلوده به سرب از روسیه صحت دارد؟
رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با تایید سلامت محموله گندم وارداتی از روسیه، گفت: هفته پیش نامه‌ای از وزارت بهداشت به ما ارسال شد مبنی بر اینکه محموله گندم روسی آلوده به سرب است و باید از مصرف آن جلوگیری کنیم ما حدود یک هفته این محموله را نگه داشتیم تا آزمایش‌ها برای تایید سلامت آن صورت بگیرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رئیس ستاد ملی مقابله با گرد و غبار:
مالچ پاشی آخرین راه‌حل مقابله با گرد و غبار است
علی محمد طهماسبی در نشست خبری در رابطه با مالچ‌پاشی گفت: در روند مقابله با گرد و غبار مالچ پاشی آخرین راه حلی است که انجام می‌دهیم و به منظور مقابله با پدیده گرد وغبار، رویکرد پیشگیرانه و اصلاحی را مدنظر داریم که هزینه کمتری نیاز دارند. از سال ۱۳۹۷ دیگر مالچ نفتی استفاده نمی‌شود.
فلفل دلمه‌ای گلوی سازمان حفظ و نباتات را گرفت!
چند روز قبل روسیه فلفل دلمه‌های صادراتی ایران را برگشت زد. حالا رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی می‌گوید: مقصر اصلی برگشت خوردن این میوه‌ها سازمان حفظ نباتات بوده، چون روسیه از خرداد ماه اطلاعیه‌ای برای این سازمان ارسال کرده و در آن تاکید کرده بود که ایران برای تولید محصولات صادراتی به روسیه نباید از چهار نوع سم استفاده کند.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد