پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
pic
مدارس را به شرکت‌های دانش‌بنیان پیوند بزنید + یکی به این آقا ، معنای تعلیم و تربیت را بیاموزد تا اینقدر حاشیه روی نکرده و اولویت دار حرف بزند
قدرت نهاد تعلیم و تربیت یک کشور، پایه اصلی حرکت تمدنی آن کشور را تشکیل می دهد. حوزه آموزش و پرورش ما به چند دلیل شرایط اقتصادی کلان جامعه، وضعیت بودجه وزارت آموزش و پرورش ، انتصابات محفلی و سیاسی و غیرشایسته سالار و همچنین بحث سیاست زدگی و حاشیه روی در اولویت ها و محتوا ، دچار آسیب جدی شده است. بعنوان مصداق اثباتی داستان، به صحبت های وزیر توجه کنید. وزیری که گویا نمی داند وظیفه آموزش، توسعه توانمندی های دانش آموزان( دانشی، مهارتی، قدرت تفکر) و وظیفه پرورش، قوی کردن دانش آموزان در مقابله با ناتوانی های آنهاست ، طبیعی است که با طرح مباحث حاشیه ای و بجای کاهش آسیب ها ، دامن زننده به کج روی ها باشد. یعنی چه مدارس را باید به شرکت های دانش بنیان پیوند زد؟ آقای وزیر عزیز، مملکت هنوز نیروهای دلسوز خود را دارد و اگر تا زمان حاضر تقابل مستقیم با شما صورت نگرفته، صرفا بدلیل اهمیت حوزه فعالیتی تان بوده و اینکه نخواستیم باری بر بارهای موجود اضافه کنیم. شما را به حرکت در مسیر اولویت ها و پرهیز از حاشیه روی سفارش می کنم. مشفقانه عرض می شود که کم توجهی به این مهم ، برایتان هزینه قانونی خواهد داشت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ماجرای کسر مقرری ماه اول دانشجو معلمان و توضیحات عذر بدتر از گناه آموزش و پرورش
معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی در مورد کسر مقرری ماه اول دانشجو معلمان ارائه کرد. آموزش و پرورش توضیح داد که با استعلام صندوق بازنشستگی کشوری برابر با مستندات فوق و پاسخ مربوطه از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور با مضمون مشمولیت و ایضا ورود دستگاه‌های، نظارتی، وزارت آموزش و پرورش به کسر مقرری مربوطه برابر ضوابط و مقررات مربوط ملزم گردید. مزید استحضار به منظور رفاه حال دانشجویان گرامی با توجه به فرآیند حقوق دریافتی این عزیزان در این مرحله به صورت ۳ قسط و بیشتر اقدام شده است. لازم به توضیح است، رویدادی شبیه به این در تیرماه ۱۴۰۱ نیز بوقوع پیوسته بود و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در تیرماه اقدام به کسرِحقوق ۲۰ درصدی دانشجو معلمان این دانشگاه کرد و باعث اعتراضاتی در بین دانشجویان شد.
محدودیت مجلس برای مدرسه‌داری مسئولان + تاکید بر مدرسه داری شخص مدیر،همسر و فرزندان
افرادی که خود یا همسر یا فرزند آن ها موسس مدرسه یا مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی هستند، در صورت تصدی یکی از سمت های مذکور این تبصره مجوز مدرسه یا مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی آنان تا پایان دوره تصدی سمت متوقف می شود. متخلف از این حکم به واریز معادل شهریه دریافتی حاصل از فعالیت مدارس یا مراکز مزبور به حساب صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی بعد از گردش خزانه داری کل کشور محکوم می شود و حسب مورد متناسب با وضعیت شغلی به مجازات یک تا سه سال انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی محکوم می‌شود.
تشکیل پرونده برای اخذ شهریه‌های هنگفت در هشت مدرسه غیرانتفاعی و عدم همکاری آموزش و پرورش برای برخورد با این شهریه‌ها + آقای محمودزاده، بعد از این، بحث قصور، تقصیر،ترک فعل و اهمال خودت پیگیری می شود، مجددا مشفقانه هشدار می دهیم
احمد اصانلو، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی بیان داشت که برای ۸ مدرسه غیر انتفاعی که شهریه هنگفت می‌گرفتند پرونده تشکیل شده است. این در حالی است که آموزش و پرورش برای برخورد با مدارس غیر انتفاعی که شهریه هنگفت می‌گیرند همکاری نمی‌کند. در برخورد با مدارسی که شهریه مازاد می‌گیرند اراده جدی داریم و نظر آموزش و پرورش را قبول نداریم و.. لازم به توضیح است که پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، در چند ماه گذشته در این خصوص هشدار‌های لازم را به وزارت آموزش و پرورش و شخص دکتر محمودزاده، داده بودند (مراتب به روابط عمومی وزارتخانه هم اعلام شفاهی گردید)، اما گویا دوستان جدی نگرفتند. از این تاریخ به بعد بشکلی مشفقانه به مدیران وزارتخانه با تاکید بر شخص دکتر محمودزاده هشدار می‌دهیم که در صورت کم توجهی به برخورد، اتهام قصور، تقصیر، ترک فعل و اهمال توسط نهاد‌های نظارتی و یا شکایت اشخاص حقیقی ذی نفع در دیوان، دنباله گیری می‌شود. بهتر است با کاهش تعارض منافع در این حوزه، باعث افزایش نگاه مشارکتی و کاستن از نارضایتی‌های عمومی شویم. فقط بررسی کنید ببینید صاحبان اکثر مدارس غیر انتفاعی، چه حاشیه سود میلیاردی در سال دارند. موضوعی که دیگر حتی قابل انکار هم نیست.
توضیحات درباره مصوبه جدید بهره‌مندی دانش‌ آموزان از «تک ماده» برای ۴ درس «نهایی»
محمدمهدی کاظمی، در خصوص مصوبه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش برای موافقت با «حذف شرط دو عنوان درس نهایی و دو عنوان درس غیر نهایی از آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه نظری» اظهار کرد: بر اساس این مصوبه، دانش‌آموزان می‌توانند برای چهار عنوان درس نهایی که نصاب قبولی را کسب نکرده‌اند از «تبصره»، استفاده کنند. با توجه به مصوبه جدید شورای عالی آموزش و پرورش، از این پس برای فارغ التحصیلی دانش‌آموزان، چنانچه آخرین نمره دانش‌آموزی در ۴ عنوان درس «نهایی» (از مجموع دروس دوره دوم متوسطه) حداقل ۷ و معدل کل آن نیز بیش از ۱۰ باشد (حدنصاب قبولی را در ۴ عنوان درسی نهایی کسب نکرده باشد) می‌تواند با استفاده از تبصره و یا همان «تک ماده» فارغ‌التحصیل شود. برخی از منتفدین این راهکار را، ابزاری برای ممانعت از انباشت بازماندگان از تحصیل و همچنین تکرار پایه تخصیلی، در نظام آموزش و پرورش ارزیابی کرده اند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آقای دکتر زلفی گل، کسی حق حضور در خط مقدم دفاع از انقلاب اسلامی را دارد که صلاحیت این کار را داشته باشد وگرنه دایی ها ریش دارند و خاله ها، خط ابرو
محمد علی زلفی‌گل در نشست سراسری اساتید معارف اسلامی دانشگاه‌ها گفت: اساتید معارف اسلامی در صف اول دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی هستند چرا که باید پاسخگوی تمامی ابهامات نسل جوان و در برخی موارد پاسخگوی کم‌کاری‌های مسئولین باشند و ... . سوال اینجاست که آقای زلفی گل تا چه حد به این حرف خودش اعتقاد دارد؟ تا چه حد اساتید معارف ، تاریخ اسلام،ریشه های انقلاب،وصایا ، اخلاق اسلامی و دروسی از این جنس، توانایی و صلاحیت حرفه ای ورود به این حوزه را دارند؟ تا چه حد توانایی و تسلط بر تدریس تعاملی و مشارکتی با رویکردی انتقادی برای نسل جوان را دارند؟چقدر روی علم کلام و درایه ، تسلط دارند؟چقدر در خصوص شکیات ، ابهامات و چالش های نسل جوان، مطالعه نموده و به روز می باشند. اقای وزیر، در مسائل پایه ای، تعارف جایی ندارد. شما باید در این جلسه مطرح می کردید که برنامه سطح بندی و آزمون ادواری( هر سه سال یکبار) اساتید این گونه دروس را در دستور کار دارید. حتی حقوق این اساتید را هم اضافه تر ( با ضریب) پرداخت کنید، اما آدم غیر مناسب را وارد خط مقدم دفاع از انقلاب نکنید. چند درصد این عزیزان بنظر شما صلاحیت ادامه تدریس را دارند؟ لبخند ما نشانه تمسخر نیست ، علامت تاسف است.
ادامه چراغ خاموش اخراج اساتید دانشگاه +«نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»
برخی از منتقدین معتقدند که حریم دانشگاه به بهانه های مختلف دچار آلودگی سیاسی- امنیتی شده و این درهم آمیزش با ساحت علم، نتیجه ای جز وانهادن دیدگاه های تقابلی در علم و کنار نهادن پارادایم ها و واگشت به آموزش مدرسه ای ، ندارد. بررسی اشتراکات همین فهرست کوتاه از اساتید اخراجی نشان می‌دهد، اغلب این اساتید اخراجی اگر متولد سال‌های نزدیک به انقلاب نباشند، دست‌کم سال‌های کودکی‌شان را در سال‌های دهه شصت گذرانده‌اند. اغلب اساتید رشته‌های علوم انسانی بوده‌اند و بیشترشان فعالیت سیاسی یا حزبی خاصی نداشته و عموما حامی دانشجویان و خواستار فشار کمتر به دانشجویان بوده‌اند.
ما درباره تخلفات گسترده و مشارکت طلبی زورکی مدارس غیرانتفاعی می گوییم و احمد محمودزاده درباره آمار مدارس غیرانتفاعی و مدارس غیرانتفاعی لاکچری؟!
شاید مصوبه جدید مجلس درباره چارچوب بخشی به هزینه‌های فوق برنامه و تعیین سقف ۴۰ درصدی شهریه پایه، تا حدی جلوی سلیقه گرایی‌ها در مشارکت طلبی زورکی را بگیرد. اما نکته جالب داستان ما اینجاست که ما وزارت آموزش و پرورش را آگاه از قصدمان برای افشاگری در خصوص اسامی مدارس غیرانتفاعی منطقه ۱ تا ۳ تهران که اخذ فوق برنامه بالای ۵۰ درصد شهریه پایه داشتند کردیم و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش، از تخلفاتی که با آن‌ها برخورد شده، مدارس لاکچری و آمار مدارس غیرانتفاعی استیجاری حرف می‌زند. برادر جان، به دین به مذهب، تو نیاز به مشاوره مدیریتی داری و سیستم تصمیم گیری و تصمیم سازی سازمان تحت مدیریت شما، به احتمال بالا فاقد توانمندی در این خصوص است. حاضریم برای مدتی معین (کمتر از شش ماه) بشکل داوطلبانه در خدمت باشیم. شاید فرجی ایجاد شود. این را نه به حساب منیت بگذارید، نه اهانت و تمسخر و نه ادعا. مسلم بدانید توانمندی اتاق‌های فکری تحت اختیار ما بشدت قویتر از ده‌ها سازمان و دستگاه دولتی است. عین فرمایشات جناب محمودزاده، برای تنویر افکار و قضاوت شهروندان، در ادامه منعکس شده است.
هشدار عباس عبدی به علمای قم درباره دو تصمیم حضور گسترده روحانیون در نقش معلم و مدرسه مسجد محور در وزارت آموزش و پرورش
عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت این یادداشت در واقع خطاب به آقایان علمای قم نوشته می‌شود، چون گمان می‌کنم فرصت کافی برای پیگیری اموری که در حال رخ دادن در جامعه است را ندارند یا آنکه ممکن است اسیر ظاهر آنها شوند و ارزیابی مثبتی از این رویدادها پیدا کنند.ماجرا این است که وزارت آموزش و پرورش اصرار دارد که آقایان طلاب و روحانیون را به عنوان آموزگار استخدام کند که تا اندازه‌ای چنین هم کرده است. از سوی دیگر طرحی غیررسمی نیز در حال اجرا است تا مدارس مسجدمحور یا «مسجد مدرسه» را گسترش دهند.
بازدید ۳ ساعته رئیسی از دانشگاه جامع امام حسین (ع)
رئیس جمهور با حضور در دانشگاه جامع امام حسین (ع) به مدت ۳ساعت از بخش‌های مختلف آن و الگوی «دانشگاه مسئله‌محور تراز انقلاب اسلامی» که در این مجموعه علمی و پژوهشی طراحی و اجرا شده است، بازدید کرد.الگوی شکل‌گیری دانشگاه تراز اسلامی متکی بر ۷ مولفه ۱- مولفه‌های جهت‌دهنده مبتنی بر مبانی دینی و منظومه فکری امامین انقلاب، ۲- مولفه سرمایه انسانی مبتنی بر کرسی‌های دانشی اعضای هیئات علمی دانشگاه‌ها، ۳- مولفه تربیت دانشجو مبتنی بر جذب هدفمند دانشجویان برای کمک به حل نظام مسائل کشور، ۴- مولفه نظامات مبتنی بر بازنگری و تحول دانشگاه با هدف تعالی معنوی و تحول علمی، ۵- مولفه فضا و محیط الهام‌بخش مبتنی بر معنویت و هنر ایرانی-اسلامی،‌۶- دوره رشته متن و محتوا مبتنی بر بازنگری بر اساس منابع دینی و تجربیات متراکم انقلاب اسلامی و ۷- علم و پژوهش مبتنی بر تولید دانش و فناوری مورد نیاز برای پیشرفت کشور و پایه‌گذاری تمدن نوین اسلامی طراحی شده است که در حضور دکتر رئیسی تشریح شدند.
درصد خانوارهای شهری بر حسب تعداد افراد محصل در خانوار در سال ۱۴۰۱؛
۸۹ درصد از خانوارهای فقیر شهرنشین «محصل» ندارند
طبق داده‌های بودجه خانوار در سال گذشته، تنها ۹.۵ درصد از خانوار‌های شهری که کمتر از ۱۲ میلیون تومان در سال درآمد داشتند، دارای یک فرد محصل بوده‌اند. این در حالی است که این نسبت در خانوار‌هایی با درآمد بیش‌تر از ۱۲۰ میلیون تومان در سال ۲۵ درصد است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دانشکده فنی شرق گیلان برای همیشه تعطیل می شود؟
پس از عدم پذیرش دانشجوی جدید در سال تحصیلی جاری (۱۴۰۲)، شنیده‌ها از موافقت با انتقال محل تحصیل دانشجویان فعلی به دانشگاه گیلان حکایت دارد تا زمزمه‌های بسته شدن دائمی این مرکز آموزشی رنگ واقعیت بگیرد. دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان که در سال ۹۲ به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه گیلان در شهر واجارگاه از توابع شهرستان رودسر شروع به فعالیت کرد، شنیده می‌شود قرار است برای همیشه تعطیل شود.
شرایط معافیت یک فرزند جزیره‌نشینان از سربازی ، کسری خدمت یک ماه هنرستانی ها و وضعیت سربازی متاهلین
مدیرکل امور عمران جزایر هرمزگان بیان داشت که ‌۶ جزیره تابعه شهرستان بوموسی شامل تنب بزرگ، تنب کوچک، بوموسی، سیری، فارورکوچک و فارور بزرگ و جزایر هندورابی، لاوان و لارک مشمول مصوبه معافیت یک فرزند جزیره‌نشینان از سربازی هستند. شرط استفاده از این مصوبه نیز آن است که هر فردی که ۱۲ سال در این جزایر از گذشته تاکنون یا به بعد سکونت داشته باشد یکی از فرزندان ذکور یا سرپرست خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد. همچنین مدیرکل دفتر آموزش فنی‌وحرفه‌ایِ آموزش‌وپرورش بیان داشته است که پیشنهاد کرده بودیم که فارغ‌التحصیلان هنرستان ۲ ماه کسری خدمت سربازی داشته باشند که با یک ماهِ آن موافقت شد. تمام دانش‌آموزان فعلیِ هنرستان‌ها و فارغ‌التحصیلانی که هنوز سربازی نرفته‌اند مشمول این کسری می‌شوند. از طرف دیگر، افراد متاهل هم شامل کسر خدمت می‌شوند به این صورت که برای همسر دوماه، برای فرزند اول سه ماه و برای فرزند دوم چهار ماه کسر خدمت دریافت می‌کنند.
واکنش وزیر به معدل پایین دانش‌آموزان + آقای رضا مراد صحرایی، ماست مالی نکن، از اقدامات اصلاحی خودت بگو
رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش در واکنش به معدل پایین دانش‌آموزان بیان داشته اند که برخی اعلام کردند، میانگین معدل رشته علوم انسانی ۸.۷۵ است. شفاف به مردم گفتیم این وضعیت آموزش کشور در دولتی است که آن را تحویل گرفتیم. رئیس‌جمهور نسبت به معدل دانش‌آموزان حساس هستند و چندین جلسه درباره معدل برگزار کردند. کدام رئیس‌جمهوری این رفتار پدرانگی را دارد؟ و ... . خدمت این مدیر عزیز عرض می شود که فرمایش متین، اما ماست مالی نکن و بگو شما چه برنامه ها و اقدامات اصلاحی در این دو سال ، برای رفع یا کاهش این معضل در پیش گرفته اید؟ نکند قصد دارید سطح سوالات را آسان تر کنید تا معدل بالاتر رود؟ منتظر پاسخ هستیم جناب وزیر.
تعیین سقف شهریه فوق برنامه مدارس غیر دولتی، حداکثر تا ۴۰ درصد شهریه  رسمی و مصوب + وزیری که خودش و روابط عمومی اش خود را به نشنیدن می زنند ( برسد بدست کمیسیون آموزش مجلس)
نمایندگان مجلس در جریان بررسی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی در ماده ۹، مصوب نمودند که سقف شهریه فوق برنامه مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی نباید در هیچ حالتی از ۴۰ درصد شهریه مصوب (برنامه درسی رسمی) بیشتر باشد. این در حالی است که گزارش‌های عدیده از مدارس تراز اول تهران وجود دارد که بالغ بر ۵۰ درصد شهریه را به اسم کمک به مدارس (کمک زورکی) اخذ نموده اند. همانگونه که در خبری در روز پیش مطرح کردیم، وزیر و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، ده روز کاری فرصت دارند که به این مهم رسیدگی کنند. در غیر این صورت، افشاگری رسانه‌ای انجام شده و مسئولیت و تبعات هرگونه سو استفاده احتمالی یا زیان وارد شده، برعهده شخص وزیر (جناب آقای رضا مراد صحرایی) خواهد بود. در صورت نیاز، پایگاه تحلیلی خبری شعار سال آماده همکاری با سازمان تعزیرات، سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و سایر نهاد‌های ذی ربط در خصوص افشای اسامی مدارس مورد ادعا می‌باشد.
تائید توزیع شیر در مدارس ابتدایی ۲۷ استان و استخدام ۷۰ هزار معلم و مربی پرورشی
سخنگوی آموزش و پرورش گفت: توزیع شیر را از استان‌های محروم آغاز کردیم و در ۲۱ استان حداقل یکبار در هفته شیر توزیع می‌شود و در ۶ استان نیز ۲ روز در هفته‌ شیر توزیع می‌شود اما ۷۰ درصد مدارس تحت پوشش قرار دارند و ۳۰ درصد مناطق تحت پوشش نیستند.
آغاز بحران پرورش و تامین نیروی انسانی، پیامد سال‌ها سیاسی بازی در آموزش و پرورش:
عباس عبدی و ادعای بیشترین کاهش نمرات پس از ریاضی در درس تعلیمات دینی و قرآن و عربی + معدل حدود ۱۰ نیمی از دانش آموزان
سال های سال است که حوزه مدیریت اجرایی کشور دچار بحران مشروعیت مدیر ناشی از بی صلاحیتی ها، عدم شایسته سالاری و محفل گرایی سیاسی و باندبازی شده و سیاسیون با برچسب های تاریخ گذشته و به فساد رسیده جناح راست و چپ، قصد توجیه و ماست مالی این بحران را دارند. در برخی از حوزه ها نظیر اموزش و پرورش و آموزش عالی، شدت تخریب این بحران به حدی است که آینده بینانسلی کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. نگاهی به وضعیت معدلی دانش آموزان، خود گویای بخشی از واقعیت پشت و روی پرده است. آیا وقت پاکسازی نظام اداری کشور از بی صلاحیت ها و کم صلاحیت های مدیریتی فرا نرسیده است؟ یادمان نرود که پهلوی دوم ، دو ضربه سخت را از توسعه نامتوازن و تندروی ها و پلشتی هسته سخت( سلیقه محوری،تفسیر به رای قانون و خود بزرگ تر از سیستم بینی و فساد اقتصادی حوزه امنیتی) خورد. سوال ما از رئیس جمهور عزیزمان این است که بنظر شما با توانمندی مدیریتی موجود در وزارت آموزش و پرورش ، می توان رسالت توسعه ای و تمدنی پذیرفت؟ با کدام مجوز شرعی، قانونی و اخلاقی، باید با خودمان تعارف کنیم؟
سیلی سخت بر امنیت ملی با عدم حساسیت ها ، مماشات و سیاسی بازی در آموزش و پرورش در کمتر از ده سال آینده + از عملکرد ضعیف نهضت سواد آموزی و آمار بالای بی سوادی خجالت بکشید
داستان اموزش و پرورش ، داستان شترمرغ شده است. می گوییم بپر ،می گوید شترم. می گوییم ببر،می گوید مرغم. ضعف بودجه در کنار لاقیدی های بوجود امده بواسطه حاکمیت نظام ارزشیابی توصیفی ( همان نظامی که در زمان استقرارش هشدار می دادیم که ارکان هفتگانه شامل رویکردها و اهداف،ساختار و تشکیلات، فراگیر،آموزشگر، محتوا، فناوری آموزشی ، محیط،برای اجرایش آماده نیست و دوستان به بهانه کاهش اضطراب بر دانش آموزان و واقعیت لاپوشی افت تحصیلی ها ،آن را اجرایی کردند) ، عدم انطباق بازار کار با آموزش رسمی و آموزش دانشگاهی ( تشدید کننده جو یاس و کم امیدی در جامعه)، فشارهای اقتصادی منجر به عدم تمایل والدین و فرزندان به تداوم تحصیل رسمی ، جولان بخشی از بدنه آموزش و پرورش در منافع مدارس غیر انتفاعی ، سیاسی بازی و سیاسی کاری در انتخاب وزرای آموزش و پرورش و کم توجهی به صلاحیت ها و شایستگی ها ، ضعف مشهود عملکرد و ضعف بیشتر مکانیزم های نظارتی درون و برون دستگاهی مرتبط با آموزش و پرورش ، سبب شده با آمار وحشتناک بی سوادی مطلق، رجعت به بی سوادی نوسوادان ، ترک تحصیل و جاماندگی منجر به تشدید بی سوادی، ضعف کیفی سطح سواد و آسیب هایی از این جنس، روبرو شویم. آسیب هایی که تخریب پایه امنیت ملی را از دروازه آموزش و پرورش هدف گرفته و در صورت تداوم حرکت با همین فرمان، در کمتر از ده سال ، سیلی سختی بر صورت امنیت ملی نواخته خواهد شد. ما حسب وظیفه حرفه ای، شرعی و تخصصی ، هشدار داده و می دهیم ، اما مسلما گوش شنوای سیاسی ، امنیتی و نظارتی هم نیاز داریم. توصیه می کنیم مداخلات اتاق فکری برون دستگاهی برای این نهاد تدارک دیده شود. آموزش و پرورش مهمتر و حساس تر از ان است که حتی به اموزش و پرورشی های واقعی سپرده شود. سربسته گفتیم و مسلما دلسوزان نظام و فعالان متعهد و متخصص آموزش و پرورش، متوجه عمق دلنگرانی های ما هستند.
استفاده از واژه گران‌فروشی در خصوص مدارس مناسب نیست؛ آنچه ما قبول داریم تخلف است + با واژه بازی نکن اخوی ، بعضی از مدارس غیر انتفاعی بعد از شهریه و هزینه خدمات جانبی، وارد جذب مثلا کمک داوطلبانه زورکی شده اند
احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی گفت، آموزش کالا نیست و مدرسه نیز واحد صنفی تلقی نمی‌شود، پس استفاده از واژه گران‌فروشی در خصوص مدارس رایج و مناسب نیست. آنچه ما قبول داریم تخلف در برخی مدارس غیردولتی است و ... . باید خدمت این مدیر عزیز عرض شود که مهم نیست قیمه با قافه یا غین، جا افتادن خورشت اهمیت داره . اولا تذکر اینکه ، این حوزه به ظاهر غیر انتفاعی و غیر صنفی ، تبدیل به ماشین تولید پول شده برای بعضی ها. باور نمی کنی ، هزینه اش را از شما می گیریم و صد مدرسه را در کشور بعنوان نمونه حسابداری و حسابرسی قانونی می کنیم. موافقی ، دستت رو بالا بگیر. در ثانی، همین منفعت باداورده ناشی از اهمال امثال شما در تعیین نادقیق و کیلویی شهریه مدارس و اضافه کردن نرخ سنواتی بر مبلغ پایه ای که بشکلی غیرعادلانه محاسبه شده است، منجر به ایجاد نرخ های نجومی شهریه گردیده و خیلی ها را وادار نموده که وارد تخلف تعارض منافع در آموزش و پرورش شوند. نکته نهایی آنکه ضعف مشهود و بعضا مماشات دار شما در نظارت و بازرسی سبب گردیده که برخی مدارس غیر انتفاعی بعد از اخذ شهریه نجومی و هزینه خدمات اضافی دریافتی ، وارد بحث مثلا اخذ کمک داوطلبانه یک جور اجباری از والدین گردند. حواست به کارت هست یا نه ؟ واقعا متوجه شدی از چی حرف می زنیم؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کارنامه دیپلم رضا مراد صحرایی را منتشر کنید، زبان چند شده؟
وزیر آموزش و پرورش نمی‌داند در دیگر کشورها بخاطر آلودگی هوا، مدارس تعطیل می‌شود؟
مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که سه شهر دهلی، پکن و مکزیکوسیتی که با شروع فصل سرد با چالش بحران آلودگی هوا مواجه می‌شوند، نه تنها اقدام به تعطیلی مدارس می‌کنند بلکه زمان‌بندی مشخصی برای این تعطیلات تا رسیدن به حد مطلوب در نظر می‌گیرند.
نگرانی از ورود شبهه‌داران کنکور به رشته پزشکی و آسیب به این حرفه + بعد از آسیب های سهمیه گرایی،نوبت به عارضه تقلب در کنکور رسید
استعدادهای کشور را با غفلت و بی عدالتی و به دستان خودمان ، نابود می کنیم و بعد ناله وامصیبتا ، وا اسفا و واویلا سر می دهیم. در ابتدای انقلاب اسلامی با گزینش های نادرست و بعضا ناقص ، بخشی از جوانان مستعد کشور را محروم کردیم تا حدی که انحراف مسیر گزینش صدای مقام معظم رهبری را نیز درآورد( البته در حوزه استخدام) . بعد بشکلی افراطی وارد تله تشدید شده سهمیه ها شدیم و به اسم خدمت به نظام، فارغ التحصیلانی کم بنیه را تحویل اجتماع و حوزه اشتغال کشور دادیم. حالا هم با چالش تقلب و گردن کلفتی با بهره گیری از خلا قانونی مواجه هستیم و مسلما جماعتی لمپن را تحویل جامعه و حوزه اشتغال خواهیم داد. دکتر «رضا صابری» رئیس مرکز حقوقی، لوایح و امور مجلس وزارت عتف در مورد چالش‌های دیوان عدالت اداری و سازمان سنجش می گوید که این قضیه باید به درستی دفاع انجام شود، چرا که اگر چنین اتفاقی نیفتد، افرادی که وارد رشته‌های پرمتقاضی مانند پزشکی می‌شوند، از منظر عدالت زیر سوال می‌روند؛ متاسفانه تمام این افراد شبهه‌دار نیز برای رشته پزشکی هستند و این مسئله حتی می‌تواند در جامعه، موجب نگرانی جدی نسبت به حرفه پزشکی ایجاد کند.
توضیحات دیوان عدالت اداری درباره استعفای رئیس سازمان سنجش
روز گذشته خبری مبنی بر استعفای دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش کشور در اعتراض به بازگشــت به تحصیل افراد مشکوک به تخلف در کنکور منتشر شد. در این نامه عبدالرسول پورعباس خطاب به وزیر عتف نوشته است: »حدود دو سال از خدمت در سازمان سنجش آموزش کشور با پدیده بازگشت متخلفان کنکور سال های ۱۴۰۰ و ماقبل آن مواجه بودیم که با تصویب استفســاریه ماده ۱۱ قانون تخلفات و جرائم آزمون های سراسری ســالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به طور کامل با عمل به استفســاریه پدیده تقلب مدیریت شد. ولی نظریه عطف به ماسبق نشدن استفساریه در موارد مختومه، با برداشــت های متفاوت روبه رو شد و اعتقاد دیوان عدالت اداری به برگشتً در هیئت های بدوی و تجدیدنظر مستقر همه مشکوکین به تقلب است که قبلا در سازمان و شعبات بدوی و تجدید دیوان به طور قطعی محکوم شده اند . هم اکنون تعداد زیادی دستور موقت مبنی بر برگشت به تحصیل این افراد صادر شده است. از آنجا که عمل به احکام دیوان لازم و ضروری است و از سوی دیگر سازمان سنجش عملا توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل متقلبان را ندارد، تصمیم به کناره گیری از سمت گرفتم و ... . در مقابل هم ،دیوان عدالت اداری پیرامون استعفای رئیس سازمان سنجش اطلاعیه‌ای را منتشر کرد.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
۱۸ هزار دانشجوی دکتری جوان ، جایگزین اساتید حق‌التدریس‌ شدند + هشدار به افت کیفیت و برخی حاشیه های اخلاقی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ۱۸ هزار دانشجوی دکتری جوان انقلابی در دانشگاه آزاد اسلامی جایگزین اساتید حق‌التدیس‌ شدند، گفت: فضای انقلابی با جذب استاد جوان ممکن می‌شود. خدمت برادر عزیزمان دکتر طهرانچی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی هشدار می دهیم که به این سبک اجرا ، متاسفانه به زودی شاهد افت تحصیلی و با کمال صدها تاسف ، برخی از حاشیه های اخلاقی خواهند بود. با مانور روی اصطلاح "جوان انقلابی" هم ،کار درست نخواهد شد. ما مشفقانه گفتیم انچه را که به عین الیقین می توان دید و از پیامدهای آن ترسید. شما برای کاهش هزینه حق التدریس ، افزایش تسلط مدیریتی بر دانشگاه ، کاهش هزینه های جنبی ناشی از حضور اساتید مدعو ، نشنیدید و گوش سنگینی کردید.
توضیحات آقامیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی در مورد ورود حراست به کلاس:
به احساس مسئولیت بیش از حد یکی از افراد حراست مربوط بود + احساس مسئولیت یا عدم درک حساسیت ها ؟
در تمام دنیا تبدیل مسائل امنیتی و انتظامی به مسائل عادی و اجرایی یک رسم معمول در اداره جامعه است ( دوری از حاکمیت فضای امنیتی و انتظامی و عادی سازی فضا برای فعالیت شهروندان). اما گویا برخی از دوستان توجیه نبوده و عادی ترین مسائل را تبدیل به مسائل امنیتی و انتظامی می کنند یا با بدفعلی، بسترساز ایجاد چنین فضاهایی هستند. معنای فرمایشات دکتر اقامیری در خصوص احساس مسئولیت بیش از حد یک کارمند حراست را نمی فهمیم؟ اگر ایشان میدان نداشت که جرات این کار را بخود نمی داد. ایشان میدان داشته که میدان داری کرده است جناب دکتر. وفق قانون ، اصول حرفه ای فعالیت در فضاهای اکادمیک و دانشگاهی ، لزوم آرام سازی فضای اجتماعی و ارتقا سرمایه اجتماعی ، توجه داشت به حساسیت های فضاهای اکادمیک، به حضرت عالی توصیه می کنیم با حساسیت بیشتری اقدام به مدیریت بر دانشگاه نموده و ضمن تلاش برای ارتقا حریم ها و حرمت ها، پاسداری از ارزش ها را در دستور کار و روند برنامه ریزی خود و همکاران محترم دانشگاه، قرار دهید.
یادداشت و دیدگاه ها
من اگر معلم انشا بودم، آقای وزیر
جای خالی تفکر در نظام آموزشی:
شهید مطهری نماد حل مسائل جامعه از طریق خلاقیت است
در نشست «رسالت ملی و جهانی دانشکده‌های الهیات» عنوان شد؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
پارادوکس انحلال امورتربیتی، بودن امری مهم یا نبودن بخشی غیرکارآمد و ناتوان
محمدرضا سنگری ، انحلال امورتربیتی و فرش قرمز زیرپای۲۰۳۰ :
زنگ خطر تشدید فقر آموزشی + اتل متل توتوله حال سیاسی بازی در انتخاب وزیر چطوره؟!
نمودار افت تحصیلی دانش‌آموزان پایه دوازدهم در چهار سال چه می‌گوید؟
خصوصی سازی در آموزش و پرورش از شهریه مدارس تا عدالت آموزشی و تعارض منافع در صحبت های تازه‌کار و پرحاشیه
گفت‌وگو با محمدرضا نیک‌نژاد درباره اظهارنظرهای جنجالی رضا مراد صحرایی:
معمای خودکشی دانش‌آموزان آبدانان + تیم مداخله در بحران آموزش و پرورش کجاست ؟
آموزش و پرورشی که گویا نه توانایی آموزش دارد و نه پرورش:
ترک تحصیل پسران ، رکورد زد!
زنگ خطر آموزش در ایران:
تسهیل در مدارک مورد نیاز برای راه اندازی مهد کودک
لزوم اخذ ۲ مجوز برای راه‌اندازی «کودکستان»
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
سایر حوزه ها