پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
کناره گیری فقهی- سیاسی آیت الله حائری از مرجعیت
پیامد حاشیه های بغداد و جریان صدر؛
ملاک اخذ جریمه بدحجابی؛ تخلف یا جرم؟!
در پی اظهارات جنجالی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر؛
مسائل انتزاعی را دیگران هم می توانند انجام دهند؛
سیدحسن خمینی: پژوهش باید راجع به درد امروز جامعه باشد
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس پژوهشکده امام خمینی (س) و انقلاب اسلامی، با تأکید بر اینکه باید از تمام توان پژوهشکده در راستای بحث‌های روز استفاده کرد، گفت: در مجموعه مؤسسه و پژوهشکده امام خمینی (س) و انقلاب اسلامی، باید یک مقدار از پرداختن به امور انتزاعی فاصله بگیریم و وارد بحث‌های عینی‌تر شویم. پژوهشکده باید سنگری برای دفاع در برابر مشکلات، شبهات و هجمه‌ها تبدیل شود؛ کار انتزاعی را دیگران هم می‌توانند انجام بدهند. ایشان اظهار داشتند: وقتی کسی می‌خواهد پژوهش کند، پژوهش باید راجع به درد امروز جامعه باشد.‌
گشت ارشاد در زمان تاسیس قرار بود جنبه ارشادی داشته باشد نه انتظامی و قضایی
سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پیشین نیروی انتظامی گفت: گشت ارشاد از سال ۸۰ یا ۸۱ در کشور راه‌اندازی شد از آن زمان براساس همین عنوان گشت‌ارشاد هم که بر روی آن است قرار بر این بود تا فقط جنبه ارشادی داشته باشد نه جنبه انتظامی و قضایی. ولی فراز و فرود‌هایی داشته و نهایتا الان به نظر می‌آید با توجه به مجموعه فضای کشور و نحوه ارزیابی‌ها و نحوه اجرای قانون حجاب و عفاف و سایر مسائل، ارزیابی جامعی نیاز است و باید روش‌ها و ابزار‌ها نوسازی شود.
پژوهش‌ها در حوزه‌های علمیه باید کاربردی و منجر به تولید نظریه بشوند
حجت الاسلام علی اکبر نوایی، استاد حوزه و دانشگاه حوزه علمیه خراسان گفت:ایران حوزه نفوذ و یا همان ناحیه نفوذ گسترده ای دارد و انقلاب اسلامی هژمونی جدیدی به وجود آورده که در حال تقابل با غرب است و لذا بر نمی تابند و می خواهند با آن مقابله کنند.ایشان با بیان اینکه تجزیه طلبی در ایران مختص بعد از پیروزی انقلاب نیست و از ۸۰ سال پیش توسط دولت بریتانیا مطرح شده، گفت: یکی از مهمترین و اساسی‌ترین اهداف تجزیه طلبی در ایران جلوگیری از ناحیه نفوذ راهبردی این کشور در جهان بوده که دشمن را نگران کرده است. حجت الاسلام نوایی گفت: پژوهش‌ها در حوزه‌های علمیه باید کاربردی و منجر به تولید نظریه بشوند و برای تحقق این مهم راه زیادی داریم تا چنین پژوهش‌های صورت بگیرد.
دروس خارج باید آزاد و به همان روش سنتی ارائه شود
درس خارج درسی است که استاد با آشنا کردن حاضران با انظار موجود کیفیت استنباط را از کتاب و سنت آموزش می‌دهد و لذا برخی مجتهدان عالی مقام مسئله را طرح می‌کردند و پس از تشریح موضوع از حاضران نظر می‌خواستند و پس از سبک و سنگین کردن نظرات، دیدگاه خود را بیان می‌کردند. در این مطلب حضرت آیت الله العظمی سبحانی راجع به درس خارج و نیز نحوه برگزاری دروس حوزه نکات و تذکراتی دادند که در ادامه می خوانید.
متولیان اسلام در برابر مرگ خاموش مسلمانان مظلوم به دست طالبان سکوت می‌کنند!
طالبان به دلیل اینکه یک گروه تروریستی بیگانه از اسلام است، در سطح حکومت‌ها و دولت‌های جهانی مطرود و منزوی است و بعد از یکسال و حدود چهار ماه از تسلطش بر افغانستان هنوز هیچ دولتی و هیچ مجمع بین‌المللی آن را به رسمیت نشناخته و همگی عملکرد آن را محکوم کرده‌اند، ولی از علمای اسلام هنوز چنین تحرکی علیه این گروه منحرف از اسلام مشاهده نشده است. این واقعیت تلخ موجب تأسف شدید است که همه می‌دانند یک گروه منحرف از اسلام در افغانستان به نام اسلام نسل‌کشی می‌کند و حقوق انسان‌ها را زیر پا می‌گذارد، ولی متولیان اسلام در برابر مرگ خاموش مسلمانان مظلوم سکوت می‌کنند! رسالت متولیان دین کجا باید متجلی شود؟
آیت الله جوادی آملی:این قدرت، هوش، فکر و اندیشه‌ای که خدا به انسان داده، برای پوسیدن نیست!
حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار با مفتی اعظم مرکزی روسیه بیان داشتند: به برادران اسلامی بگویید که شبانه روز بخش مهمی از وقت خود را به علم و تفسیر و تلاوت و دراست و تشریح قرآن بپردازند و وقتی خوب با معارف قرآنی آشنا شدند، با دیگر اهالی محترم روسیه و همسایگان از راه تعلیمات قرآن سخن بگویند، بحث علمی و گفتگو نمایند و به آن‌ها نیز این نکته را یادآور شوند که این قدرت، هوش، فکر و اندیشه‌ای که خدا به انسان داده، برای پوسیدن نیست!
عمامه‌پرانان واقعی کسانی اند که با تفکر امنیتی، رسالت روحانیت را تملق‌گویی از نظام می‌دانند
کینه عجیب نسبت به کل روحانیت در میان برخی از جوانان امروز، همه مولود وضع نابسامان اقتصادی و ناامیدی نسبت به آینده نیست، بلکه معلول عوامل متعددی است که مجالی برای ذکر همه آن‌ها نیست. پدیده برداشتن عمامه از سر روحانیون در خیابان - که برای تحقیر، عنوان «عمامه‌پرانی» به آن داده شده - گاهی افرادی را هم که از روحانی و آخوند هیچ دل خوشی ندارند آزار می‌دهد. دشمن دشمن است و از هیچ تلاشی برای ترویج این اهانت دریغ نمی‌کند؛ باید دید دوستان چه کرده‌اند که برخی جوانان ولو اندک به چنین اقدامی دست می‌زنند.
آیت الله جوادی آملی: شعار «زن، زندگی، آزادی» را ما هم قبول داریم
حضرت آیت الله جوادی آملی در پایان جلسه درس علوم القرآن امروز خود بیان داشتند: شعار «زن، زندگی، آزادی» را ما هم قبول داریم؛ اما دو چیز است که اساس کار بوده و از یاد‌ها رفته است: اول اینکه تمام این هویّت مرا چه کسی به من داده است؟ دوم آیا من می‌میرم و می‌پوسم یا از پوست به در می‌آیم؟! الآن مشکل جدّی بشر کنونی، جریان مرگ است و این غائله اخیر هم همین طور است. بله، «زن» هست، «زندگی» هست، «آزادی» هست، مرد هم همین طور است، همه این‌ها سرجایش محفوظ؛ اما بالاخره این اصل هم وجود دارد که آیا انسان می‌پوسد یا از پوست به در می‌آید؟ بشر امروز غافلِ غافل است!
معاون سازمان حج و زیارت توضیح داد:
واگذاری فیش حج تمتع از طریق سامانه تشرف
اکبر رضایی معاون سازمان حج و زیارت، سامانه تشرف را پل ارتباطی بین واگذارکننده و متقاضی فیش حج اعلام کرد. اکبر رضایی با بیان اینکه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع هستند، درباره نحوه واگذاری فیش حج تمتع گفت: از سال ۱۳۸۶ ثبت‌نام حج تمتع متوقف شده است.
کشور را با کمیته امداد نمی توان اداره کرد، جلوی بی عرضه گی ها، اختلاس ها، باندبازی ها، نجومی ها و خیانت ها را بگیرید
آیت الله العظمی جوادی آملی با تاکید بر تولید و اشتغال عنوان کرد که با کمیته امداد نمی شود کشور را اداره کرد . باید با تولید و اشتغال، ضمن حفظ آبرومندی برای زندگی مردم، فقر را ریشه کن کرد تا همه کریمانه بر سر سفره خود بنشینند، چرا که پیامبر گرامی اسلام نیز می فرماید خدایا بین ما و نان ما جدایی میانداز که اگرنان نبود، نه روزه مى‌گرفتیم و نه نماز مى‌خواندیم و نه فریضه‌هاى پروردگارمان را انجام مى‌دادیم. مسئولین هم باید بیدار شوند و جلوی بی عرضگی ها، اختلاس ها، خیانت ها، نجومی ها و باندبازی ها گرفته شود تا خطری کشور را تهدید نکند، در غیر این صورت این گرفتاری ها همچنان خواهد بود!
حمله تروریستی به شاه چراغ شیراز با ده‌ها شهید و زخمی + دنباله‌ها و پیامد‌ها
عصر چهارشنبه یک فرد مسلح( احتمالا با همدستی افرادی خاص) در حرم شاه‌چراغ به مردم حمله کرده که منجر به شهادت 15 نفر تاکنون شده است. برخی منابع خبری از دستگیری دو تروریست هم خبر داده‌اند که هنوز توسط مسئولان تأیید نشده است.اسماعیل محبی پور معاون سیاسی استاندار فارس در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شهدای حادثه تروریستی حرم شاهچراغ روز شنبه تشییع می‌شوند، گفت: سه روز عزای عمومی در فارس اعلام شده است. وی بیان کرد: ضارب یک جوان حدوداً ۳۰ ساله بوده و احتمالا عملیات خود را به صورت انفرادی انجام داده است. دردناک ترین عکس این حادثه فجیع، شهادت کودک در بغل مادر شهید خود است. در پی این حادثه دردناک، مقامات کشورمان در پیام های جداگانه ای تسلیت گفتند . پایگاه تحلیلی خبری شعار سال نیز ضمن محکوم نمودن این عمل وحشیانه و غیر انسانی ، ضایعه دردناک را، خدمت حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری ،ملت شریف ایران و خانواده شهدای معزز، تسلیت عرض می نماید.
نظرات منتشره: ۷ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توصیه مجتبی توانگر به حجت الاسلام صدیقی؛
هاشمی گلپایگانی را اگر سکوت نمی کند، برکنار کنید
مجتبی توانگر نماینده مجلس در نامه‌ای به رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد از اظهارنظر‌های اخیر دبیر این ستاد گفت: آقای صدیقی در شرایط فعلی بهترین اقدام غیرآسیب‌زا توصیه آقای هاشمی گلپایگانی به سکوت است. اگر این خویشتن‌داری برای ایشان بسیار طاقت فرسا وناگوار است؛ پیشنهاد می‌کنم او از دبیری ستاد نهی از منکر برکنار شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
استاد حوزه علمیه: حوزه‌های ما از نطر نشاط علمی و انگیزه‌های کاری علمی مثل قدیم نیست
حجت الاسلام و المسلمین سید احمد اشکوری یکی از اساتید حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه طرح‌هایی که به عنوان تعیین محدوده درسی اعلام می‌شود هیچ کدام طلبگی نیست، گفت: یکی از اشکالات حوزه این است که مدام بگوییم این لازم نیست، آن وقت می‌برد، آن اضافه است، این کتاب سخت است و باید برای طلبه کار را راحت کرد، این کلمات را نباید به کار بگیریم. ایشان اضافه کردند:متأسفانه حوزه‌های ما از نظر نشاط علمی و انگیزه‌های کاری علمی مثل قدیم نیست. ان شاء الله به کسی برنخورد، شاید یکی از جهاتش این است که بزرگان ما سبک ساده زیستی قدیمی را از دست داده اند. و در جواب به سوالی درباره بحث اصلاح متون درسی حوزه ، گفتند:اصلاح نیست؛ بی سواد کردن است. من صریح به شما بگویم، اصلاح نیست.
مهاجرانی: گشت ارشاد موجب نفرت و انزجار از دین و آیین و حجاب شده
سیدعطاالله مهاجرانی در یادداشت روزنامه اعتماد نوشت: می‌توانیم تصور کنیم دختری که با اهانت و گاه هل دادن و گاه ضرب و شتم، قرار است امر به معروف شود و گاه مامور محترم دست و بازوی دختر را می‌گیرد و او را می‌کشاند تا او را به زور به درون ون بیندازد. (این تماس با نامحرم مشروع است؟!) برای همیشه تصویری سیاه از دین و ایمان و حجاب در ذهن آن دختر که «مادر» فردای این سرزمین است، نقش می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توکل حقیقی به خدا نیازمند شناخت علمی و عمیق است
توکل حقیقی به خداوند نیاز به شناخت عمیق و علمی دارد و می‌تواند انسان را به مراتب عالیه انسانی در ابعاد فردی، اجتماعی و معنوی برساند، گفت: توکل در اصطلاح عامیانه یعنی اعتماد به خدا. در کلام امیرالمؤمنین که تماماً بوی رسیدن به قرب الهی می‌دهد واژه توکل در لابه‌لای جملات گنجانده است و آثار آن را می‌توان داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس دانست.
آقای علم الهدی، سیاست باید تابع شریعت و امت باشد یا امت و شریعت ، تابع سیاست؟
علم‌الهدی امام جمعه محترم مشهد پرسیده اند که معلوم نیست چرا عده‌ای دنبال جمع‌آوری گشت ارشاد هستند؟ برای پاسخ دادن به این سوال امام جمعه محترم مشهد، چند سوال می پرسیم. آقای علم الهدی، سیاست باید تابع شریعت و امت باشد یا امت و شریعت ، تابع سیاست؟ آیا در جمهوری اسلامی ایران ، سیاست ما عین دیانت ما هست یا خیر( شهید مدرس)؟ آیا در جمهوری اسلامی ایران هدف وسیله را توجیه می کند یا خیر( شهید بهشتی)؟ اگر به این سه سوال پاسخ دادید و عملکرد ناموفق پلیس برای مداخلات فرهنگی را بررسی نمودید و معتقد بودید که فرق جمهوری اسلامی ایران با طالبان در دو حوزه وجود فقه پویا( نه فقه توجیه گر و یا فقه سنتی) و اجرای شریعت بواسطه قانون و نه اعمال سلیقه فردی و شخصی است، پاسخ سوال تان را دریافت خواهید کرد. نه بی دین هستیم، نه بی اعتقاد به حجاب و نه بی اطلاع از فقه و قانون. خوشبختانه حداقل اعتقادات در این خصوص را متعهدانه داریم و با الفای فقه و حقوق هم آشنا هستیم برادر بزرگوار. در موضوعات دینی گزینشی نمی توان ورود کرد جناب علم الهدی. البته که این حرف به معنای مشروط کردن اجرای احکام دینی نیست. فساد ستیزی و کارآمدسازی دولت و اقتصاد، از مهمترین موضوعاتی است که قوام و دوام جامعه اسلامی را سبب می شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آیت الله محقق داماد: مرگ جانسوز مهسا امینی موجب جریحه دارشدن قلوب مردم ایران شد
آیت الله محقق داماد با اشاره به مرگ مهسا امینی نوشت: پاسخگوی اصلی در پیشگاه الهی وسپس ملت شریف ایران نسبت به این گونه حوادث تلخ کسانی هستند که روزی به نام امربه معروف، تهمت و افترا ودروغ پردازی و هتک حرمت و سلب کرامت و حقوق انسانی را حلال و مجاز و حتی فریضه دانستند و ازین رهگذر عالمان را ملجم و جاهلان را مکرم ساختند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشهد گردشگر ندارد بلکه زائر و مجاور دارد
امام جمعه مشهد در همایش «در محضر امام مهربانی» گفت: تمام تفاوت مشهد با سایر شهر‌ها این است که گردشگر و شهروند ندارد. مشهد زائر و مجاور دارد. گردشگر مربوط به شهر‌هایی است که مراکز تفریحی و میراث فرهنگی دارد. مشهد جای چنین چیز‌هایی نیست؛ لذا گردشگر در مشهد نداریم.
فعالیت ۱۵۰ موکب اوقاف در اربعین ۱۴۰۱ در کشور عراق
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از فعال بودن ۱۵۰ موکب سازمان اوقاف در کشور عراق خبر داد و گفت: این مواکب روزانه هزاران پرس غذا مهیا می‌کنند. محل اسکان دارند و مجموعه خدمات مورد نیاز زائران از جمله تامین اب شرب و یخ و خدمات درمانی به گرمازدگان را ارائه می‌دهند.
تداوم مدیریت بی خیالی روحانی در کرمانشاه و ناتوانی از مدیریت تامین امکانات اولیه
امروز با مرور و تصاویر و اخبار در مرز خسروی ازدحام زائران و ناتوانی از مدیریت تامین امکانات اولیه در این مرز گوشه‌ای از مدیریت بی خیالی دوران روحانی در حال اکران مجدد است.
ارائه خدمات شبانه روزی گمرکات مرزی به زائران و موکب داران اربعین حسینی، تعیین ۶ گمرک مرزی برای تردد زائران
رئیس کل گمرک گفت: کارکنان گمرک در مبادی مرزی که برای تردد زائران و موکب داران در نظر گرفته شده به طور شبانه روزی حضور دارند و به خدمات رسانی مشغول هستند. گمرکات مرزی مهران، شلمچه، چذابه، خسروی، باشماق و پیرانشهر آماده ارائه خدمات لازم برای سهولت در تردد به زائران عزیز خروجی هستند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مظلوم حجاب و مظلوم امر به معروف و نهی از منکر!
آقای هاشمی گلپایگانی وظیفه شما به هم ریختن جامعه نیست!
اظهارنظر‌های محمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیرستاد امر به معروف و نهی از منکر در چندماه گذشته همواره باعث سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و تقلیل دو فریضه مهم شرعی حجاب و امر به معروف و نهی از منکر شده‌است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در دوسال گذشته بیش از ۱۰ بار به آرامگاه پدرم اهانت شده است
امروز رسانه‌ها از تخریب سنگ قبر مرحوم آیت الله العظمی یوسف صانعی از مراجع تقلید منتقد خبر دادند. فرزند مرحوم صانعی این خبر راد تایید کرده است
ضرورت علت شناسی شکستن شیشه خودرو‌های گردشگران در روستای ارزنه باخرز در روز عاشورا + دستگیری مجرمین
روز عاشورا یک عده جوان در نزدیکی منطقه گردشگری ارزنه -باخرز خراسان- اقدام به شکستن شیشه خودرو‌های شهروندانی نمودند که برای گردش در منطقه مورد بحث حضور داشتند (بالغ بر ۲۰ خورو). بر اساس اطلاعات دریافتی، مرتکبین این جرم شامل هفت جوان ۱۷ تا ۲۱ ساله، دستگیر شده اند. اما مهمتر از دستگیری آن‌ها، علت شناسی انگیزه‌های ارتکاب جرم است. آیا تعصبات دینی باعث این کار شده یا با تحریک عوامل خاص، مبادرت به این کار کرده اند؟ آیا پای تحریک عناصر ضد انقلاب و منافق برای بدجلوه دادن چهره دین در کار است؟ مواردی که ضرورت دارد بشکل ویژه بدان پرداخته شود.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
مکر مکرون پلید مدافع شیاطین!
در پی اظهارات ضد اسلامی؛
اینم عاقبت سلطان قبر!
سوژه کارتونی علیرضا پاکدل؛
مسجد و هیئت نروید، کرونا می‌گیرید!
بی عدالت در محدودیت‌ها
گفتگو و گزارش
کسب و کار رمالان در فضای مجازی
اعتقاد به فال در عصر ارتباطات؛
آمر به معروفی که نیازمند نهی از منکر است
دو دهه تلاش برای یک فریضه واجب؛
نقد و بررسی
این روسری‌سوزی، دین‌ستیزی نیست!
فرق معارضه دینی با معارضه سیاسی؛
حرف‌هایی از جنس زوال
درباره ماجرای حامدرضا معاونیان و علی کریمی؛
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها