پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ائمه جمعه یاد بگیرند تحلیل کنند و از برچسب زدن فاصله بگیرند
هنوز چند روزی از معاهده چین و دیدار اخیر رئیس جمهور از روسیه نگذشته است که شاهد برچسب زدن‌های معمول توسط ائمه جمعه هستیم. رسول فلاحتی امام جمعه محترم رشت در نماز جمعه این هفته مدعی شده است که مخالفان روابط ایران با روسیه و چین سمپات دشمن دارند؟ این چه برداشت و تحلیلی است آقای فلاحتی؟ شما نماینده، ولی فقیه در استان هستید. شما عهده دار کرسی امامت جمعه شهرستان هستید. اگر از شما انتظار الگو بودگی نداشته باشیم، از چه کسی می‌توان این انتظار را داشت. تمنا داریم، بر اساس توانمندی‌های مسبوق به سابقه تان، وزن تحلیل‌ها را در نماز جمعه افزایش دهید و بشکل مطلق، برچسب زدن‌ها را کنار نهاده و از سایر ائمه جمعه و جماعت استان هم بخواهید که این رویه را در پیش گیرند. بر اساس نص آشکار دین مبین اسلام و قانون اساسی، ما حتی می‌توانیم شهروند مخالف روابط ایران با روسیه و چین داشته باشیم و سمپاد دشمن هم نباشند. ممنون از تمامی بزرگواری‌های مسبوق به سابقه شما.
کتاب‌های سنتی حوزه باید ساختار آموزشی پیدا کنند
مدیرعامل موسسه انتشارات حوزه بیان کرد: تغییر کتاب‌های درسی به طور طبیعی اشکالی ندارد و نباید نسبت به کتاب‌هایی که به طور سنتی در حوزه تدریس می‌شود نگاه توقیفی داشت بلکه می‌توان همان کتاب‌ها را که دارای محتوای غنی و در عین حال زبان ثقیل و سنگین و پیچیده‌ای است را مانند رسائل و مکاسب و کفایه را با حفظ علمیت، ساختار آموزشی داد.
انتقاد تند فاضل میبدی از سخنان ائمه جمعه؛
‌نمی‌دانم درد این امامان جمعه و خطیبان کشور ما چیست؟
محمدتقی فاضل میبدی گفت:بنده نمی‌دانم درد این امامان جمعه و خطیبان کشور ما چیست؟ چرا می‌خواهند ذهن‌ها را منحرف کنند؟ امروز به نظر می‌رسد مهمترین مسئله کشور، مسئله معیشت مردم و اقتصاد است و این فساد در کشور است که سال هاست ایجاد شده و یأس و ناامیدی و معضل بیکاری است که در بین جوانان، احساس می‌شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اگر مردم از حق گویی رویگردان شوند فرهنگ نفاق و دورویی، فرد و جامعه را نابود می‌کند
استاد حوزه علمیه گفت: اگر در جامعه فرهنگ راست‌گویی و حق‌گویی فراموش شود و مردم از این دو فضیلت روی‌گردان شوند، چیزی که جایگزین این فضیلت خواهد شد فرهنگ نفاق و دورویی خواهد بود که فرد و جامعه را نابود می‌کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عضو هیات علمی دانشگاه مازندران؛
آرامستان‌ها یکی از دلایل شیوع سرطان بین مردم
به گفته کارشناسان سنگ‌های گرانیتی در فضایی که نمور هستند و باد در آن‌ها جریان دارد پرتوزاتر می‌شوند و سلامت افرادی که در معرض این پرتو‌ها قرار می‌گیرند به خطر می‌افتد. استفاده از سنگ‌های گرانیتی سال‌های اخیر در آرامستان‌ها افزایش یافته است، اما نکته‌ای جالب در آرامستان‌های مازندران وجود درختان مثمر مانند نارنج است که به گفته دکتر خراط صادقی استفاده از میوه این درختان به سلامت افراد آسیب خواهد زد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تخصص گرایی در حوزه یا انحراف از مسیر اصلی؟
اینکه در کمتر از ۲۰ سال آینده با موج چهارم شناخت بشری یا ترکیب علم و دین مواجهه فراگیر خواهیم داشت را باید امری یقینی تلقی نمود. اما گویا حوزه بجای برنامه ریزی روی ابعاد تسهیل در تسهیل بخشی این کار، مسیر را کج نموده و قصد راه اندازی ۴۰۰ رشته گرایش جدید دارد؟ از حجت الاسلام والمسلمین ملکی قائم مقام مدیر حوزه‌های علمیه می پرسیم که آیا واقعا متوجه هستید که قصد انجام چه برنامه ای را دارید؟
انتقاد از سخنان خطیب جمعه تهران؛
حرف‌های صدیقی مصداق ترویج منکر در جامعه است
مصطفی درایتی می‌گوید حرف‌های صدیقی مصداق ترویج منکر در جامعه است و طبیعی است در جایگاهی نیست که به مردم دستور بدهد و اگر دستوری وجود دارد باید به مسئولین بدهد. ارشاد کردن مردم با این الفاظ نتیجه عکس خواهد داشت. مخصوصا اینکه نمی‌توان از او پذیرفت که اشتباه لفظی بوده، چون متاسفانه بار‌ها چنین سخنانی را مطرح کرده است. شاید هم نام سازمان امربه معروف و نهی از منکر تغییر کرده است و ترویج منکر شده است.
فعالیت‌های فرهنگسرای قرآن؛
رحیم خاکی از فرهنگسرای قرآن خداحافظی کرد
رحیم خاکی، رئیس سابق فرهنگسرای قرآن ضمن ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت‌های این مرکز گفت: مراجعه مخاطبان به سامانه ندای قرآن به شماره ۱۴۴۰ طبق آخرین استعلام بیش از یک میلیون نفر بوده است.
مجوزهزینه کرد ۱۰۰ میلیونی به مناطق شهرداری برای ایام فاطمیه
در شیوه نامه اجرایی پاسداشت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا به شهرداری‌های مناطق اجازه داده شده تا ۱۰۰ میلیون تومان برای برنامه‌های لازم اجرای این ایام هزینه کنند. در این دستورالعمل به نذرسمنو، پخش صوت حدیث کسا در بوستان‌ها و فضا‌های عمومی شهر، برپایی دسته‌های عزاداری کودکان و نوجوانان در معابر پرتردد اشاره شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
امام جمعه قم: تورم مردم را عاصی کرده است
امام جمعه قم با گلایه از تورم، کاهش ارزش پول، مشکلات کسب و کار و نظام بانکی که مردم را عاصی کرده است، گفت: ما طرف دار وحدت هستیم و به آن پافشاری می‌کنیم؛ زیرا امام (ره) و رهبری به آن تأکید کردند و همه باید آن را حفظ کنند.
توهین به پیامبر اسلام آزادی بیان نیست
رئیس‌جمهور روسیه در یک نشست خبری در اظهاراتی که احتمالاً به اقدامات اسلام‌ستیزانه اخیر در کشور‌های غربی اشاره داشت تصریح کرد توهین به پیامبر اسلام (ص) را نمی‌توان آزادی بیان دانست.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه:
چرا طلاب خیلی دیر به اجتهاد می‌رسند؟
حجت‌الاسلام حسین بستان، گفت: حوزه و مراجع باید موضوعات را به خوبی بشناسند وگرنه فقه گرفتار ناکارآمدی خواهد شد؛ انسان امروز و اقتصاد و رسانه‌های امروز با ۴۰ سال قبل زمین تا آسمان تفاوت دارد و ما اگر به روز نشویم فتاوایی می‌دهیم که برای انسان ۶۰ سال پیش مفید است نه انسان امروز.
مخالف پول گرفتن حوزه از دولت هستم
آیت الله محقق داماد گفت: قدرت آیت الله بروجردی در این بود که ناظر بر سیاست بود. در دوره حاج شیخ عبدالکریم فقط یک روحانی و آن هم شیخ عباس فراهانی به ثبت اسناد می‌رود. چون طلبه‌ها قرار بود با قناعت استقلال خود را حفظ کنند. من الان هم مخالف پول گرفتن حوزه از دولت هستم. حوزه باید با بودجه‌ای که مردم با طیب خاطر می‌دادند بگردد.
حضرت زهرا (س) اختصاص به زمان و مکان و موقعیت خاص زمان حیات خودشان ندارند
استاد حوزه و دانشگاه گفت: زهرای مرضیه (س) یک عبد صالحه تکلیف مدار، موقعیت شناس و آگاه به زمان بود در حالی که زیست ایشان در تحمل شرایط و موقعیت‌ها و مدیریت زمان و بحران‌ها مثل یک بشر عادی است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
حوزه علمیه قم نیازمند نگاه عمیق و ژرف در علم حدیث است
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از کتاب «رجال تفسیری» به عنوان شاهکار علمی یاد کرد و گفت: حوزویان باید نگاه دقیقتری به زوایای مختلف علم حدیث داشته باشند.
عربستان منع ورود با واکسن سینوفارم و اسپوتنیک را مشروط برداشته است
رییس سازمان حج و زیارت با اعلام این‌که عربستان هنوز درباره حج و حضور زائران کشور‌های دیگر اعلام نظر نکرده، از پیگیری عمره خبر داد و گفت: عربستان ورود زائران خارجی با واکسن‌های سینوفارم و اسپوتنیک را هم بلامانع دانسته، اما شرط گذاشته است.
دایرة المعارف قرآنی کودکان و نوجوانان تدوین می‌شود
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به دستاورد‌های مهم پژوهشی این دفتر گفت: در حوزه کودکان و نوجوانان و تدوین دایره المعارف قرآنی برای کودکان و نوجوانان نیز طرح و برنامه‌های مختلف در دست اقدام است.
اصلاحات در عربستان برای موفقیت نیاز به تفکر انتقادی دارد
مایکل سندل فیلسوف سیاسی آمریکایی پس از شرکت در اولین کنفرانس فلسفه در پادشاهی عربستان گفت: تمایل مقامات سعودی برای ترویج تفکر انتقادی تعیین می‌کند که آیا یک حرکت اصلاحی که در این کشور به راه افتاده است موفقیت‌آمیز خواهد بود یا نه.
حوزه علمیه قم نگران افغانستان است
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که به عنوان حوزه همه نگران افغانستان هستیم، اذعان داشت: افغانستان با این همه ذخایر و منایع انسانی در مظلومیت به سر می‌برد و این مورد قبول علمای اسلام نیست
محتوای توافق با صدر درباره نخست وزیر جدید را فاش شد
چارچوب هماهنگی که تمام گروه‌های سیاسی شیعه به جز جریان صدر را در خود جای داده، امروز (شنبه)، محتوای توافق با مقتدی الصدر در مورد «نخست وزیر جدید» را فاش کرد.
حیات آیت الله سیدرضی شیرازی سراسر تبلور تعلیم و ترویج معارف الهی بود
علی لاریجانی در پیامی، درگذشت فقیه فیلسوف، مفسر برجسته قرآن و مدرس متبحر آثار حکما، آیت‌الله سیدرضی شیرازی را تسلیت گفت.
واکنش نماینده کاشمر به کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلار از آستان قدس رضوی
نیک بین درباره ادعای کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلار از آستان قدس رضوی گفت: بر اساس اطلاعات رسیده در این پرونده هیچ مبلغی بصورت ارز یا ریال از منابع آستان قدس رضوی در این مورد هزینه و صرف نشده و برداشت اشتباهی از صحبت‌های ما شد.
سند جامع راهبردی نماز تصویب و عملیاتی شود
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه افق ۵ ساله و ۱۰ ساله و سند جامع راهبردی نماز تدوین، تصویب و عملیاتی شود، گفت: بر اساس آمایش حوزه‌های علمیه برای هر هزار نفر یک مسجد تراز با تمام شاخص‌های برجسته برنامه‌ریزی شده است.
شایعات تازه از وخامت حال آیت‌الله سیستانی
منبع مذکور تأکید کرد که آنچه درباره وخامت حال آیت‌الله سیستانی و انتقال ایشان به بیمارستان منتشر شده است، صحت ندارد.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
مکر مکرون پلید مدافع شیاطین!
در پی اظهارات ضد اسلامی؛
اینم عاقبت سلطان قبر!
سوژه کارتونی علیرضا پاکدل؛
مسجد و هیئت نروید، کرونا می‌گیرید!
بی عدالت در محدودیت‌ها
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین