پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
پدرم هیچ گاه تحکم به داشتن حجاب و رعایت موازین شرعی نکردند
فرزند شهیدبهشتی با تأکید بر اینکه پدر در خارج از کشور نیز هرگز مرا وادار به داشتن حجاب نکردند، گفت: ایشان با آگاهی دادن، تشویق به خواندن کتاب‌های مرتبط با موضوع حجاب و امکان مقایسه بین دین مسیحیت و اسلام، آزادی بیش از حد و در واقع بی بند و باری دختران در جامعه غربی و بیان وظایف و مسئولیت‌های دختران و زنان در اسلام و ارائه الگو‌های زن مسلمان، سبب شدند که با آگاهی کامل و علیرغم دشواری‌های بسیاربرای یک دختر نوجوان، حفظ حجاب و رعایت دستورات شرعی حتی در جامعه بی بندو بار غربی را انتخاب کنم.
طلاق در سال‌های اول زندگی نشات گرفته از انتخاب نادرست است
خطیب نماز جمعه تبریز گفت: طبق آمار در سال ۹۴ برای طلاق، ۱۳.۱ درصد طلاق‌ها زیر یکسال اول زندگی، ۲۴ درصد در دو سال زندگی، ۳۳.۳ درصد زیر سه سال و ۴۰.۹ درصد زیر چهارسال و ۴۷.۳ درصد زیر پنج سال اول زندگی اتفاق افتاده است. این آمار‌ها بسیار وحشتناک است. طلاق در سال‌های اول زندگی نشات گرفته از انتخاب نادرست است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دیوان عالی آمریکا در حکمی جدید حق سقط جنین در این کشور را لغو کرد
"دیوان عالی آمریکا" روز جمعه حکمی را صادر کرد که بر اساس آن حکم تاریخی پرونده مشهور به "Roe v. Wade" (رو علیه وید) در سال ۱۹۷۳ میلادی که حق زنان برای سقط جنین را به رسمیت می‌شناخت، لغو کرد. در پی این اقدام معترضان به خیابان‌ها آمده و مخالفت خود را اعلام کردند که این امر به درگیری با پلیس ختم شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشکل جوانان ازدواج نیست؛ بیکاری، فقر و بی‌اعتمادی به آینده است
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: مشکل جوانان ما ازدواج کردن نیست بلکه بیکاری، فقر، نبودن مسکن مناسب و عدم اطمینان به آینده است. تا پول نداشته باشی چطور می‌خواهی یک نفر را بیاوری همراه خودت کنی؟ وقتی نمی‌توانی خانه کرایه کنی و چهارتا پوشک برای بچه ات بخری چطور می‌خواهی بچه دار شوی؟ این‌ها بحث‌های لاینحلی است که ما جوابی برای آن‌ها نداریم بعد اینجا تشویق می‌گذاریم که اگر اینگونه شد ما فلان چیز را می‌دهیم این راه حلی نیست که مشکل ما را حل کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نگاه تحقیرآمیز نماینده اصفهان نسبت به دختران بالای سی سال! + قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان کجاست؟
اولا مجددا تاکید می‌کنیم که ریشه‌های این ضعف نمایندگان را در روند تائید صلاحیت‌های شورای نگهبان جستجو کنید. روند بعضا ناکاملی که ضربات جبران ناپذیری را بر پایه‌های نظام وارد کرده است. ثانیا، بنظر می‌رسد که بدلیل ضعف نظارت بر رفتار نمایندگان، آقایان فراموش می‌کنند که کی هستند و برای چی انتخاب شده اند؟ آقای نماینده حتی اگر درست گفته باشی، هر راست نشاید گفت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
محسنی اژه‌ای: طلاق، نفقه و حضانت از پرتعدادترین پرونده‌های قضایی هستند
رئیس قوه قضائیه با اشاره بر اصل سازش و رفع اختلاف گفت: دعاوی خانوادگی، چون طلاق، نفقه، حضانت و ... یکی از محور‌های پرتعداد تشکیل پرونده قضایی است که باتوجه به ظرفیت کنونی قوه قضائیه امکان بررسی سریع آن‌ها وجود ندارد.
از راست تا تعارفات دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور درباره حجاب، مد و لباس
توصیه ما به سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور این است که در روند صحبت در خصوص حجاب و عفاف لطفا سعی کنند بشکلی مستندتر صحبت نمایند. آمار ۸۰ درصد را چطور بدست آوردید؟ اگر ممکن است این تحقیق برای روایی و پایایی سنجی در اختیار رسانه قرار گیرد. اینکه جامعه بشکل اجباری به سمت مانتوی جلو باز رفته اند، حقیقتی کاملا درست است. اینکه این سامانه‌ها تا چه میزان می‌توانند مشکلات موجود را حل کنند، برای ما جای تردید دارد. در هر شرایط امیدواریم در اخبار آتی منعکس شده از حضرتعالی، با دقت نظر و حساسیت بیشتری در بیانات، مواجه باشیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
صندوق بازنشستگی توان بازنشستگی پیش از موعد زنان را ندارد
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، گفت: نوعا سیاست ما برای زنان سرپرست خانوار "حمایت گرایانه" بوده است و در حال حاضر افراد در سیستم‌های ما "رسوب" می‌کنند و از همین رو است که همواره با مقوله "پشت نوبتی" در این حوزه مواجه‌ایم چراکه بودجه ما توان مدیریت بیش از این را ندارد و رویکرد ما توانمندسازی نیست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
انتقاد بنیاد باران از خزعلی: اصلی‌ترین مسئله زنان این سرزمین تامین امنیت است
بدیهی است جایگاه معاونت زنان ریاست جمهوری مامنی برای مطالبات بر زمین مانده زنان این کشور است که متاسفانه تاکنون به صورت انباشته شده باز تولید می‌شود. زنان این سرزمین در بستر جمهوری اسلامی به دنبال رفع مشکلات و گشوده شدن فرصت‌های تازه برای رشد و بالندگی بودند، اما همواره این مسائل به حاشیه رانده شده است و در همه دولت‌ها به صورت نسبی مسائل زنان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و به بهانه مسائل جدی‌تر دغدغه‌ها و مسائل انان مورد توجه واقع نشده است. زنان این سرزمین اصلی‌ترین مسئله خود را امنیت می‌دانند امنیت در جامعه و خانواده و این میسر نمی‌شود مگر انکه ریشه‌های خشونت علیه زنان از نظر فرهنگی و قانونی خشکیده شود.
ریشه اصلی کاهش ازدواج در بین جوان‌ها، مسائل اقتصادی، اشتغال و مسکن نیست
سید احمد علم الهدی گفت: ازدواج مساله حساسی است و عامل بالا رفتن سن ازدواج، یک موضوع فرهنگی است؛ ریشه اصلی کاهش ازدواج در بین جوان‌ها، مسائل اقتصادی، اشتغال و مسکن نیست. بزرگترین مشکل در ازدواج جوان‌ها این است که باید برای ازدواج، مسکن، خودرو و تمام امکانات یک زندگی مستقل فراهم شود تا ازدواج کنند که این فرهنگ، بزرگترین آفت ازدواج در جریان زندگی اجتماعی است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هزینه ۴ میلیارد دلاری دیابت برای کشور و هشدار به زنان ایرانی برای کم‌تحرکی و چاقی
رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه دیابت سالانه حدود ۴ میلیارد دلار هزینه مستقیم و غیرمستقیم برای کشور به همراه دارد و هر ساله یک درصد به این میزان اضافه می‌شود، گفت: پزشکان معتقدند با ورزش کردن هم می‌شود دیابت را کنترل کرد و همه وضعیت را بهبود بخشید.
جلسه غیرعلنی شورای امنیت برای بررسی محدودیت‌های طالبان علیه زنان
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای بررسی محدودیت‌های طالبان علیه زنان نشست اضطرای غیرعلنی برگزار کرد. نروژ که ریاست کنونی شورای امنیت را بر عهده دارد، در پیش‌نویس تهیه شده نسبت به ممنوعیت جدید برای خروج «غیرضروری» زنان از خانه و نیز پوشیدن لباس‌های چادری (برقع) در انظار عمومی، ابراز نگرانی کرده است
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
استخدام دختران جوان با حقوق ناچیز و بهره کشی از آنان حرام است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی استاد حوزه علمیه با گلایه از گران‌فروشی و بی‌ثباتی قیمت‌ها گفت: بازار بی‌ثبات است و دولت باید فکر جدی کند چرا که گرانی و بی‌ثباتی بازار، مردم را خسته کرده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تو به غرب چکار داری خانم خزعلی، کارت را درست انجام بده، حوزه زنان بمب ساعتی است سرکار خانم
با وجود ارادت نسبت به حضرتعالی، اما شما را شایسته پست فعلی تان نمی‌بینیم. بجای آنکه بشکل بنیادین و رویکرد فرابخشی اقدام به مداخله گری فعال منجر به بهبود وضعیت در مسائل زنان و دختران کنید، دائما حاشیه گویی می‌کنید و حاشیه روی. شما را به غرب و شرق چکار؟ کار خودتان را درست انجام دهید. فرمول نابودی تمدن در یک کشور، فرمولی سه رکنی است. به خانواده، زن و جوان حمله کن. الان کشور مورد حمله آندلسی قرار گرفته و شما هم گویا توان مدیریت ندارید. خانم خزعلی، هشدار مشفقانه را بشنوید قبل از اینکه به خود شما حمله کنیم، عملکرد تشکیلات تحت مدیریت شما به هیچ وجه قابل قبول نیست. آماده ارایه مشاوره داوطلبانه و راهبری راهبردی سیستم تحت مدیریت تان هستیم.
موافقت با تشکیل صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار
در جلسه ستاد ملی زن و خانواده، که با حضور سید ابراهیم رئیسی برگزار شد،اعضا با تشکیل صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار و ارتقای جایگاه ساختار معاونت و مشاورین مرتبط با معاونت زنان در سازمان‌ها موافقت کردند و مقرر شد مشاوران زن در همه تصمیم‌گیری‌های کلان وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها سهیم باشند و در شورا‌های مرتبط مشارکت داده شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رقابت کودک‌همسر‌ها برای طلاق؛
میانگین سن طلاق به حدود ۱۵ سال رسیده است
براساس آمار، میانگین سن طلاق برای زنان در کل کشور حدود ۳۳ سال بوده است؛ اما به شکل جزئی‌تر باید گفت میانگین سن طلاق در متولدان دهه ۵۰ حدود ۳۱ سال بوده و در دهه ۶۰ حدود ۳۰ سال بوده است. با این حال میانگین سن طلاق برای متولدان نیمه اول و دوم دهه ۷۰ به ترتیب ۲۲ سال و ۱۸ سال و برای نیمه اول دهه ۸۰ به حدود ۱۵ سال رسیده است.
اظهارات عجیب و شوکه کننده کیمیایی درباره خشونت نسبت به زنان در سینما
پولاد کیمیایی بازیگر "خائن کشی" و "گشت ارشاد" و فرزند مسعود کیمیایی، با انتشار ویدیویی، نسبت به اتفاقات اخیر در فضای سینمای دچار قهر مخاطبِ امروز ایران، واکنش نشان داد.
هیچ رختی در خفا درست شسته نمی‌شود!
بیانیه زنان سینماگر در اعتراض به مناسبات جنسیتی و قدرت در سینما، با تأکید بر تعرض و خشونت‌های جنسی بر زنان، جدا از اینکه در ادامه جنبش جهانی «من هم» (Me too) تحلیل شد، بحث دیگری را در افواه ایجاد کرد که کمتر شنیده شد.
پارک‌ها زنانه مردانه نشده اند، افزایش فضای اختصاصی برای زنان در دستور است
برخلاف برداشت کلیشه‌ای و انحرافی زنانه و مردانه شدن پارک‌ها، شهرداری تهران مدعی است که قصد مبادرت به چنین فعالیت نادرستی را نداشته، اما معترف است که فضای اختصاصی برای زنان در شهر تهران بشدت پائین است، لذا با انجام برخی از تدابیر تفکیکی، اقدام به افزایش فضای اختصاصی برای زنان برای ارتقا راحتی آن‌ها و امکان بازی تسهیل شده با کودکان شان، دنباله گیری شده است. برنامه ریزی شده تا بیش از ۲۰۰ پارک مختص بانوان و مادر و کودکان باشد.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
تشویق به ازدواج سفید، تحقیر فرزندآوری و تشویق به انس با حیوانات تلاش دشمنان برای تضعیف خانواده است
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دشمنان ما برای متلاشی کردن کانون خانواده از هیچ تلاشی فرو گذار نمی‌کنند، تشویق به بی بند و باری و کنار گذاشتن حجاب همچنین تشویق به ازدواج سفید، تضعیف جایگاه مادر و ایجاد تشکیک در قداست مفهوم مادر، تضعیف جایگاه خانه داری و تحقیر بانوانی که به کار مقدس تربیت فرزند می‌پردازند، تضعیف جایگاه همسری و ترغیب به خودداری از ازدواج با وسوسه‌های گوناگون همچون حفظ زیبایی فیزیکی زن، سوء استفاده از واژه مقدس آزادی و ایجاد تلقی محدودیت در مسئله ازدواج، تحقیر فرزندآوری از یک طرف و تشویق به انس با حیوانات از طرف دیگر را تلاش‌های دشمنان در جهت تضعیف نهاد خانواده عنوان کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اجبار به عمل جنسی برخی زنان سینماگر و خشونت علیه آن‌ها عادی شده است
اخیرا تعدادی از زنان سینماگر با امضای بیانیه‌ای نسبت به «رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران» اعتراض کرده و نوشته‌اند: «هرگونه خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی در محیط کار از نظر ما محکوم است و برای توقف آن خواستار عواقب قانونی جدی برای متخلفین هستیم.»نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نسبت به این مسئله واکنش نشان داد.
خزعلی: در اتفاقات مشهد نوعی تعمد از سوی برخی مسوولان در کار بود
معاون رییس جمهوری در امور زنان گفت: در مورد واقعه ناگوار مشهد می‌شود گفت علاوه بر بد سلیقگی و بی تدبیری، به نظر می‌رسد نوعی برنامه‌ریزی غیر هوشمند و یا نوعی تعمد از سوی برخی مسوولان در کار بود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ضرورت اختصاص جایگاه ویژه‌ای برای بانوان؛
احمدی نژاد: «افتضاح» الان، نتیجه «لج‌بازی» ۱۶ سال قبل است
احمد نژاد از برخورد خشن با زنان پشت در‌های بسته ورزشگاه مشهد انتقاد کرد.
در نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان؛
دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه طالبان
امیر عبداللهیان همچنین رعایت حقوق زنان را که مورد تاکید اسلام و پیامیر عطیم الشان آن است را مورد تاکید قرار داد و آموزش و تحصیل در همه سطوح و مشارکت اجتماعی زنان را موضوعی مهم خواند.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
استخدام کارمند یا پارتنر جنسی؟
روایت‌هایی از دردسر‌های اشتغال زنان در ایران؛
Me_Too در ایران باید از ۱۴۰۱ شروع شود
فرهنگ تجاوز در ایران مشخص نیست؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها