پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور:
غربالگری ژنتیک برای خانوار‌های دارای ۲ معلول به بالا اولویت بهزیستی است
معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور در پنل تخصصی گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت، گفت: غربالگری ژنتیک برای خانوار‌های دارای ۲ معلول به بالا قبل، حین و بعد از بارداری از اولویت‌های سازمان بهزیستی کشور است؛ همچنین با توجه به گران بودن آزمایش‌های ژنتیک به مددجویان خدمات رایگان و به خانواده‌های نیازمند هم کمک هزینه پرداخت می‌شود.
زنگ خطر؛ شرایط فعلی کشور، فنر «مهاجرت توده‌وار» را باز کرده
رصدخانه ملی مهاجرت اعلام کرد: شرایط اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی کاملا متحول شده و پیش‌بینی ما، حاکی از این است که در حال نزدیک‌شدن به یکی دیگر از قله‌های مهاجرتی هستیم. برآوردی نداریم که چقدر روی این قله خواهیم ماند، اما می‌دانیم این فراز مهاجرتی بی‌سابقه است و در چند دهه گذشته، حتی بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است. وقتی این حالت اتفاق بیفتد، موضوع فقط مهاجرت گسترده یا محدود یک طبقه خاص _استعداد‌های برتر و نخبگان_ نیست، دسته‌های مختلف مردم از جمله ورزشکاران، هنرمندان، استادان، معلمان، کارگر‌ها در صنف‌های مختلف مهاجرت می‌کنند.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان خبر داد؛
اداره بهزیستی خراسان شمالی فاقد یک پزشک متخصص ژنتیک است
حسینی معصوم معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان شمالی از چای خالی پزشک ژنتیک در این اداره کل خبر داد. با اشاره به اینکه چارت سازمانی وجود پزشک ژنتیک در اداره کل بهزیستی خراسان شمالی وجود دارد، گفت:، اما متاسفانه این اداره کل فاقد یک پزشک متخصص ژنتیک است.
خانواده دانش آموز اردبیلی تائید کرد؛
برادر اسرا پناهی خودکشی کرد
بنابر گزارش‌ها، محمدرضا پناهی به علت خودکشی در بیمارستان بستری شده است. اسرا پناهی دختر نوجوانی بود که روز ۲۱ مهر در بیمارستان امام خمینی اردبیل جان باخت. جواد موگویی، مستندساز، در پستی اینستاگرامی تایید کرد که برادر نوجوان اسرا پناهی، دانش‌آموز جان‌باخته اردبیلی، غروب ۲۵ مهر «خودکشی» کرده، اما زنده است.
ممنوعیت جذب کودک توسط پیمانکاران شهرداری؟!
زاکانی مدعی شد: تا آخر سال
علیرضا زاکانی، شهردار تهران درباره اقدامات قرارگاه اجتماعی برای ریشه کن کردن زباله گردی کودکان اعلام کرد که شهرداری تمهیداتی اندیشیده تا پایان سال این عارضه از سطح شهر از بین برود. عارضه‌ای که او از آن صحبت می‌کند متوجه کودکانی است که اتفاقا توسط پیمانکاران شهرداری ( زباله گردی، فضای سبز، نظافت شهری) و خانواده های خودشان( دست فروشی ، تکدی گری و حضور در سر چهار راه ها و پشت چراغ قرمز) استثمار می‌شوند. تقریبا مطمئن هستیم که این صحبت های زاکانی هم باد هواست و موفق نمی شود. شهرداری که پول می خواهد و برون سپاری های ارزان تر ، پیمانکاری که کاهش هزینه را مطرح می کند، کودکی که مجبور است کار کند و دیوار حاشایی که بالاست . فوقش در پایان سال می گویند کدام کودک زباله گرد؟ آنهایی که می بیند خودشان سرخود و مستقل و برای خودشان کار می کنند و شهروندانی که بدلیل شدت درگیری های روزانه ، بی تفاوت از کنار توجیهات مدیران شهری می گذرند و زندگی پستی که بدون اراده یا توان و تمایل به ایجاد تغییر و حفظ کرامات انسانی و احترام به حقوق کودکان، جریان خواهد داشت تا بهشت زهرا. بدرود تا مواجه بزرگ در روز حساب .
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نامه سازمان روانشناسی به رییس جمهور درباره حوادث اخیر و فرجام غیر شفاف «بیمه خدمات روانشناسی»
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت عقیده داریم، کنترل ناهنجاری‌های اجتماعی را باید از درون خانواده آغاز کرد. باید خانواده‌ها را مدیریت کنیم و سپس مدیریت این کار را به خانواده بسپاریم. برای تحقق این امر نیز پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها بتوانند به روانشناس امین خود دسترسی داشته باشند؛ در حال حاضر این دسترسی وجود ندارد لذا مدیریت خانواده‌ها دستخوش فضای مجازی شده است. ایشان همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات روانشناسی و مشاوره گفت: طبق نامه‌ای که پس از پیگیری برای حصول این امر از دفتر ریاست جمهوری دریافت کردیم، در این راستا کارگروهی به محوریت شورای عالی سلامت تشکیل شده تا نسبت به بازنگری برنامه ملی ارتقای سلامت روان جامعه برای سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ اقدام شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هشدار درباره حضور اتباع خارجی با پاسپورت افغانستان در ایران، ۹۰ درصد برنمی‌گردند
دست‌اندرکاران امور افغانستان در کشورمان می‌گویند: در جمع افرادی که با ویزا و گذر افغانی وارد ایران می‌شوند پاکستانی و افراد غیرافغانی از سایر کشور‌ها هم هستند که در افغانستان به راحتی به آنان و شاید هم هدفمند گذر افغانی داده شده است. به همین دلیل، مسئولان ایرانی باید بشدت مراقب این افراد باشند.
نیازمندی به 60 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای کامل قانون توانبخشی
رییس سازمان بهزیستى کشور گفت: هرساله ٦٠ هزار معلول به آمار تصادفات جاده‌ای اضافه می‌شود و متاسفانه این آمار مشاهده نمی‌شود. بیش از ١٤٠ هزار خانوار به چرخه مستمری سازمان اضافه شدند، برای اجرای کامل برنامه های توانبخشی، 60 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم که در حال حاضر، دو هزار میلیارد تومان است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی؛
اضافه شد ۷۵ مرکز اورژانس اجتماعی جدید در کشور
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به رونمایی از نخستین تمبر اورژانس اجتماعی ۱۲۳ کشور، گفت: از مهمترین برنامه‌های آینده ایجاد مرکز اورژانس اجتماعی در شهر‌های بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت است تا در آینده ۷۵ مرکز اورژانس اجتماعی دیگر اضافه شود.
سالمندی ایران زنانه شد؛ ۸۵ درصد سالمندان تنها از میان زنان
با تغییر سبک زندگی و افزایش تعداد زنان سالمند مجرد قطعی و مطلقه نیمرخ زنان سالمند تنها در ۳۰‌سال آینده تغییر خواهد کرد، به گونه‌ای که در ۳۰‌سال آینده تعداد زنان تنهای سالمند، سه برابر می‌شود و در میان آن‌ها شمار زنان با تجرد قطعی افزایش پیدا می‌کند. همچنان که همین امروز هم پدیده سالمندی در کشور زنانه شده و سالمندان زن تنها بیشترین سهم سالمندی را به خود اختصاص داده‌اند. از همه بدتر اینکه یک‌پنجم از زنان سالمند کشورمان تنها هستند و این مادربزرگ‌های تنها، دست‌شان به دهان‌شان نمی‌رسد و جزو سه دهک پایینی جامعه هستند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تاکید دادستان تهران بر انجام وظایف قانونی دستگاه‌ها برای رفع سد معابر
دادستان تهران تاکید کرد: مدیران ذی‌ربط ظرف یک ماه آینده نسبت به انجام تکالیف قانونی در خصوص رفع سد معابر اقدام کنند.
شکایت زنان یک روستا از همسران، پسران و دامادهایشان به جرم اعتیاد به یک مقام دولتی
فرماندار همدان گفت: معضلات بزرگی در این جامعه داریم، چندی پیش تمامی بانوان یک روستا طوماری علیه شوهرانشان امضاء و برای من ارسال کردند و در آن نامه از شوهران، فرزندان و دامادهایشان به دلیل درگیری آن‌ها به اعتیاد شکایت داشتند.
پیش‌بینی وجود حدود ۲۵ هزار معتاد متجاهر در سطح استان تهران
تا ایجاد ظرفیت حدود ۲۵ هزار نفر در سطح استان تهران حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ نفر نیازمند ایجاد ظرفیت جدید هستیم که مقدمات آن فراهم شده و ظرف دو ماه آینده به ظرفیت نهایی یعنی حدود ۲۵ هزار نفر خواهیم رسید و بدین ترتیب می‌توانیم تعهدات خود را عملی کنیم.
ادعای عدم تمایل به فرزندآوری در بیش از ۱۳ میلیون نفر از زنان متاهل توسط نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور
نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور گفت: ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از زنان در کشور متاهلند، ولی تمایلی به فرزند آوری ندارند.
کار به جایی رسیده که انقلابی‌ها هم برای فرزند آوری مجاب نمی‌شوند
حمیدرضا مهدوی ارفع استاد حوزه و دانشگاه در مراسم شب هفتم محرم در مسجد مقدس جمکران گفت: مردم وحشت دارند که فرزند بیشتر داشته باشند. دلیل این وحشت تغییر ذائقه و باور‌های جامعه است. وقتی رهبر انقلاب تا این اندازه بر موضوع فرزندآوری تاکید دارند یعنی موضوع خیلی خطرناک و جدی است؛ ولی امروز کار به جایی رسیده است که انقلابی هاهم برای فرزند آوری مجاب نمی‌شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
برخورد خشن و نامناسب با مددجویان توان‌خواه؛
پاسخ سازمان بهزیستی به تخلفات مرکز توانبخشی خوزستان
مهران کریمیان مدیر کل بهزیستی خوزستان در خصوص انتشار فیلم برخورد خشن با افراد دارای نیاز‌های ویژه گفت: این اتفاق در یک مرکز خصوصی و غیر دولتی رخ داده است و فیلم به چندین ماه گذشته مربوط می‌شود. دادستان دستور بررسی این موضوع را صادر کرده است، همچنین ما دو پرسنل مرکز مذکور را احضار کرده‌ایم که یکی از این افراد بیمار بوده و از مدتی قبل در مرخصی استعلاجی بسر می‌برد. در این راستا به مرکز دستور اخراج این دو نفر داده شد و این افراد پرسنل بهزستی نبوده‌اند و استخدامی مرکز توان‌بخشی هستند که اکنون باید اخراج شوند.
آقای وزیر کشور، معتادان متجاهر را جمع آوری فوری کردید، بعدا چی؟
یکی از مشکلات کشور، ورود مدیران بلندپایه عالی سازمان‌ها به حوزه‌های کاملا تخصصی با رویکرد علامگی بوده که مسلما هزینه‌های زیادی هم برای کشور ایجاد کرده و می‌کند. احمد وحیدی وزیر محترم کشور ادعای جمع آوری معتادان متجاهر را تا پایان شهریور ماه دارد. باید پرسید، خوب جمع آوری کردید، بعدا چی؟ آیا صرف جمع آوری با محوریت شهرداری و سپردن بدست بهزیستی، چرخه اعتیاد شکسته می‌شود؟ اگر اینگونه بوده، چرا تاکنون در این امر موفق نبوده ایم؟ بهزیستی آدم خاص خودش را می‌خواهد اقای وزیر کشور.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کشت خشخاش در افغانستان افزایش یافته است
بازرسی ویژه آمریکا در افغانستان (سیگار) در گزارشی به کشت مواد مخدر پس از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان پرداخته است. براساس گزارش سیگار، به رغم ممنوعیت مواد مخدر از سوی طالبان، کشت این محصول در ولایت‌های جنوبی از جمله هلمند و قندهار طی سال جاری میلادی افزایش یافته است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کمیته امداد باید موضوعات قضائی را از دادستان‌ها مطالبه داشته باشد
حجت الاسلام محمد جعفر منتظری با بیان اینکه مجموعه امداد باید موضوعات قضائی را از دادستان‌ها بخواهد و مطالبه داشته باشد، گفت: یکی از موضوعاتی که به صورت حقوق عامه و در دادستانی نیز اداره کلی تحت عنوان اداره سرپرستی تعریف شده است مربوط می‌شود به ایتام و کسانی که فاقد، ولی هستند، چون این موارد از طریق این اداره سرپرستی پیگیری و دنبال می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تخصصی کردن اینترنت برای کودکان؛ از سیم‌کارت ویژه تا پلتفرم‌ نظارت والدین
با تاکید مسوولان به حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، تاکنون اقداماتی از جمله راه‌اندازی سیم‌کارت‌ کودکان و طراحی پلتفرم‌های خاص آنها صورت گرفته و البته به‌تازگی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تخصصی کردن استفاده از اینترنت برای کودکان خبر داده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بی‌شناسنامه‌های سراوان چگونه نان می‌خورند؟ محدودیت سلیقه‌ای ۵ نان در روز!
طبق آمار غیررسمی نزدیک به یک میلیون بی‌شناسنامه در سراسر کشور زندگی می‌کنند و با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان برای خرید قوت غالب خود می‌توانند دچار چالش شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
طلاق در سال‌های اول زندگی نشات گرفته از انتخاب نادرست است
خطیب نماز جمعه تبریز گفت: طبق آمار در سال ۹۴ برای طلاق، ۱۳.۱ درصد طلاق‌ها زیر یکسال اول زندگی، ۲۴ درصد در دو سال زندگی، ۳۳.۳ درصد زیر سه سال و ۴۰.۹ درصد زیر چهارسال و ۴۷.۳ درصد زیر پنج سال اول زندگی اتفاق افتاده است. این آمار‌ها بسیار وحشتناک است. طلاق در سال‌های اول زندگی نشات گرفته از انتخاب نادرست است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
معافیت از پرداخت هزینه‌های قبوض برای مددجویانی که از الگوی مصرف پیروی کنند
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد از تداوم ثبت شماره اشتراک مددجویان در سامانه امداد هوشمند به منظور برخورداری از مصوبه آب و برق و گاز رایگان خبر داد. معافیت از پرداخت هزینه‌های قبض آب و برق و گاز شامل آن دسته از مددجویانی است که از الگوی مصرف طبق مصوبه هیات دولت پیروی کنند و خانواده‌هایی که خارج از الگوی مصرف هستند باید قبوض خود را مثل گذشته پرداخت کنند.
وعده رونمایی از اینترنت ویژه کودکان با هدف ایمن سازی فضای مجازی تا دو هفته آینده
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که به منظور رفع دغدغه‌های فرهنگی والدین، اینترنت ویژه کودکان تا دو هفته آینده در دسترس قرار می‌گیرد.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
بحران خانواده در غرب!
فرهاد قنبری جامعه شناس؛
وحیدی طبق کدام تحقیق آمار افسردگی را رد می‌کند؟
انکار وزیر کشور به سبک احمدی نژاد؛
واقعیت نسلی که باورش نمی‌کنیم!
سبک زندگی نوجوانان؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
اجتماعی و فرهنگی