پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی:
پیشگیری از خودکشی به رویکرد‌های چندوجهی نیاز دارد
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: خودکشی یک مسئله چندوجهی است و عوامل مختلفی باعث می‌شود که فرد خودش را از بین ببرد و به همین دلیل برای پیشگیری از خودکشی نیاز به رویکرد‌های چندوجهی داریم. وی افزود: با بیان اینکه پیشگیری از خودکشی امکان پذیر است و هر فردی در هر جامعه می‌تواند در این حوزه نقش آفرینی کلیدی داشته باشد افزود: ما در اداره کل بهزیستی استان مرکزی به شیوه محله محوری سعی کردیم خودکشی را کنترل کنیم.
ازدواج فامیلی و ژنتیک، متهمان اصلی معلولیت‌ها
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به آمار بالای معلولیت بینایی در شهرستان نهبندان، گفت: طی پژوهش‌ها، ازدواج‌های فامیلی عامل مهم بروز معلولیت بوده است.
لزوم نظارت سازمان بهزیستی بر مراکز نگهداری از معلولان؛
بیانیه انجمن حمایت از حقوق معلولان درباره معلول آزاری در مرکز نگهداری بوشهر
انجمن حمایت از حقوق معلولان در واکنش به ویدیوی ضرب و شتم معلولان در مرکز توانبخشی نیلوفران آبی بوشهر نوشت: سازمان بهزیستی کشور صلاحیت تأیید بهداشت مراکز، محل نگهداری موادغذایی، آشپزخانه و اشپز را از خود سلب و به وزارت بهداشت و ضمنا صلاحیت تأیید ایمنی ساختمان مراکز را به آتش نشانی‌ها و مراجع ذیصلاح واگذار نماید و در مراکز دولتی نیز این موارد به دقت لحاظ گردد.
برکناری دو نفر از مسئولان بهزیستی بوشهر در پرونده معلول‌آزاری در یک مرکز نگهداری
در پی اعزام تیم ویژه سازمان بهزیستی کشور برای بررسی و ارزیابی ابعاد مختلف اتفاقات مرکز نگهدای معلولان ذهنی نیلوفران آبی در بوشهر و محرز شدن اهمال در عملکرد نظارتی استان بر مرکز غیردولتی نیلوفران آبی، معاون توانبخشی و مسئول بازرسی استان برکنار شدند.
اطلاعیه سازمان بهزیستی کشور درباره مرکز نیلوفران آبی بوشهر؛
چند مرکز مثل نیلوفر آبی بوشهر وجود دارد جناب سازمان بهزیستی؟ با اطلاعیه چیزی عوض نمی شود
سازمان بهزیستی را بنوعی می توان سازمان آسیب دیده هم قلمداد کرد. حادثه ای که اتفاق می افتد، مرکز را می بندند و اطلاع تکفیری و خود مبرا ساز می دهند. شاید مهمترین علل این کار را باید در ضعف حوزه های نظارتی این سازمان و سیاسی بازی در انتصابات مدیریتی ارشد در این سازمان جستجو کرد. باورتان می شود که بر طبق شنیده ها، این سازمان رئیسی داشت که الان در ترکیه رستوران داری می کند؟ چقدر ان موقع در خصوص صلاحیت این فرد هشدار دادیم؟ چه کسی شنید؟ کسی که یک شبه به یک رئیس جمهور راست نمره بیست می دهد و در شبی دیگر با برادر رئیس جمهور دولت چپ ، خوش و بش می کند؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
روزنامه جوان، آموزش جنسیتی به پسران و دختران را لازم دانست
روزنامه جوان در یادداشتی که به قلم یک فارغ التحصیل مقطع دکترای مطالعات زنان نوشته، عملا مفاد سند2030یونسکو در باره آمورش جنسیتی کودکان را توصیه کرده است.
جامعه در شرایط طبیعی نیست، «فی‌الفور» باید کاری کرد
آمار نشان می‌دهد جامعه در شرایط طبیعی نیست و نیاز به بازسازی دارد. میل به مهاجرت در میان اقلیت جامعه، طبعاً قابل درک یا دست‌کم غیرنگران‌کننده است اما وقتی اکثریت جامعه‌ای، در بطن خود، میل به مهاجرت داشته باشند، باید فی‌الفور کاری کرد.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان اعلام کرد:
حریق در مرکز نگهداری کودکان گرگان؛ نجات ۲۰ کودک از میان زبانه‌های آتش
موسی الرضا صفری شامگاه امروز جمعه ۶ مرداد ماه ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات حادثه آتش سوزی در محله استرآبادی پرداخت و اظهار کرد: این حریق ساعت ۱۶ و ۳۶ دقیقه عصر امروز رخ داد و پس از اعلام وقوع حادثه به سامانه ۱۲۵، نیرو‌های آتش‌نشانی به محل مذکور اعزام شدند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان از عملیات اطفای حریق مرکز نگهداری کودکان گرگان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰ کودک از میان دود ناشی از حریق نجات یافتند.
مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی له شدند، جنایت و مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است
یحیی ابراهیمی نماینده مجلس می‌گوید: مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی، له شدند. آمار‌ها حکایت از این دارد که بزه‌کاری‌های اجتماعی، جرم و جنایت، مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است. یعنی این وضعیت اقتصادی، پیامد‌های ناگوار اجتماعی را به بار آورده و کرامت‌های انسانی، نشانه رفته و روز به روز هم، اوضاع وخیم‌تر می‌شود.
حل مشکل مسکن ۱۴ هزار خانواده دارای دو فرزند معلول در کشور
با واگذاری ۱۴هزارمین مسکن خانواده‌های پرمعلول، مشکل مسکن ۱۴ هزار خانواده تحت پوشش بهزیستی که دو فرزند معلول و بیشتر دارند، حل شده است. با توجه به اعلام بهزیستی ۴ هزار مسکن دیگر نیز به این تعداد افزوده می‌شود و به سمتی حرکت می‌کنیم که هیچ خانواده پرمعلولی بدون خانه نباشد. فردا نیز واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی به محرومان سراسر کشور در شهرستان مریوان اعلام می‌شود؛ خانواده‌هایی که این واحدها را تحویل می‌گیرد عضو بهزیستی یا کمیته امداد نیستند اما جز اقشار کم درآمد جامعه هستند.
واکنش قادری به انتصاب زاکانی به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور آسیب‌های اجتماعی:
اینکه مسئولیتی از سازمان بهزیستی سلب شود، در اختیارات یک فرد نظیر زاکانی نیست
علی محمد قادری، رییس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: تا خبر رسمی و متقنی را در دایره مصوبات هیات دولت نداشته باشیم قابلیت اتکا و استناد را نخواهد داشت. ما استقبال می‌کنیم از اینکه دستگاههای همکار در کنار سازمان نسبت به وظایف قانونی مسیر را طی کنند. اما اینکه مسئولیتی از دستگاهی به نام سازمان بهزیستی سلب شود در اختیارات یک فرد نیست. ما اختیارات قانونی داریم و قانون مشخص کرده که دستگاهها طبق نظامات و قوانین بالادستی به احکام دائمی کشور و احکام برنامه آن موضوعات را پیگیری کنند.
وعده اجرای مسیر ویژه نابینایان در 10 ایستگاه دیگر مترو
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با اشاره به اینکه ۱۵۰ ایستگاه مترو در پایتخت وجود دارد که در تسهیل ترافیک شهر تهران بسیار تأثیرگذار هستند، گفت اکنون ۸۲ ایستگاه مترو تهران دارای مسیر ویژه نابینایان است و به‌زودی در ۱۰ ایستگاه دیگر نیز این مسیر ایجاد خواهد شد.
هانی کرده مجوزی برای اداره مرکز کمپ ترک اعتیاد ندارد
یک کمپ ترک اعتیاد مدت‌هاست با نظر هانی کرده اداره می‌شود اما این کمپ بدون مجوز فعالیت می کند. سازمان بهزیستی، هرگونه ارتباط با هانی کرده و صدور مجوز برای وی را رد و عنوان کرد: این شخص هیچ گونه همکاری در هیچ سطحی با سازمان بهزیستی نداشته است و هیچ مجوزی از سوی سازمان بهزیستی به این فرد داده نشده است.
هیچ کجای دنیا ،خدمات رسانی اورژانس را تفکیک جنسیتی نمی کنند، بدعت گذاری شرعی، حماقت یا طرح دارای توجیه؟
یکی از مشکلات بنیادین کشور ، حاکم شدن تفکر اتمیسم تعصب گرای خشک اندیش دینی بجای توسعه و ترویج فقه پویا و احیاگری دینی است. کم خاصیت هایی که ناتوانی تحلیلی شناختی خود به همراه تمایلات بالا به کسب قدرت ، در قالب الگوها، رفتارها و برنامه های بنیادگرایانه و تندرو بروز و ظهور داده و تجلی می بخشند و فضا را برای سه گانه فشار- فرصت- توجیه منجر به غارت گری فراهم می کنند. شاید درباره خبر اخیر قیاس مع الفارق باشد، اما مصدایق این آسیب دینی- سیاسی، به کرات در کشور دیده می شود. ناهید خداکرمی پزشک و رئیس سابق کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در پی اعلام رییس سازمان اورژانس کشور از طرح پایگاه‌های اورژانس زنان می گوید که تربیت نیروی اورژانس زن برای همه خدمات می‌تواند آسیب زننده باشد زیرا هم زمانبر است هم هزینه زیادی به بار می‌آورد. هیچ کجای دنیا این کار را نمی‌کنند. منتظر دریافت توضیحات هستیم.
ایجاد رصدخانه اشتغال و سامانه مهارت مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی +آفتابه لگن هفت دست؟!
سازمان بهزیستی ازجمله سازمان‌ها و مشاغلی است که نیازمند مدیریتی راهبردی، پروژه محور و چند سطحی است. اما متاسفانه از زمانی که یادمان می‌آید. این سازمان مشکل مدیریتی داشته و دارد. یک مدیری داشت به اسم همایون هاشمی که به کباب کوبیده علاقمند بود؟! شایعاتی وجود دارد که در ترکیه رستوران دارد؟! ختم کلام اینکه، سازمان بهزیستی را به اهلش بسپارید لطفا.
افزایش ۸ درصدی متقاضیان تغییر جنسیت +آمار فوتی‌ها بر اثر مصرف الکل و مواد مخدر
عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی درباره آمار متقاضیان تغییر جنسیت در سال ١۴٠١ نیز گفت: در مجموع ٨٧٣ نفر برای تغییر جنسیت و معاینه اولیه روانی ملال جنسی به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این تعداد ۶١١ نفر خواستار تغییر جنسیت از زن به مرد و ٢۶٢ نفر نیز خواستار تغییر جنسیت از مرد به زن بودند.
شکایت سازمان بهزیستی از مرکز متخلف در حوزه نگهداری کودکان و قرار بازداشت دو متهم + نظارت موثره ات کجاست جناب سازمان بهزیستی
مدیرکل دفتربازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان بهزیستی کشور پس از برکناری مسئول فنی و خلع ید موسسه از پیگیری حقوقی و صدور قرار بازداشت برای ۲ نفر از کارکنان موسسه به دلیل رفتار نامناسب با کودک خبر داد. تا این بخش خبر، امیدوار کننده و قابل تحسین است. اما کسی چرا نمی‌پرسد که وضعیت نظارتی سازمان بهزیستی بر مراکز تحت پوشش به چه صورتی است؟ کسی چرا نمی‌پرسد که حذف بودجه و تضعیف برخی ردیف‌های بودجه‌ای حمایت از معلولان و بخش توانبخشی را چطور باید توجیه کرد و چرا برعلیه رئیس سازمان بهزیستی و معاونین و مدیران کل مرتبط، طرح شکایت در دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور و حتی دیوان محاسبات در خصوص نحوه هزینه کرد بودجه، صورت نمی‌پذیرد؟ به شکایت کردن افتخار نکن جناب سازمان بهزیستی، به تقویت عملکرد خودت بپرداز.
واگذاری به خانواده‌ها به جای نگهداری در مراکز:
تغییر روش نگهداری کودکان بی‌سرپرست‌ و بدسرپرست در بهزیستی
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به ابلاغ اصلاح آیین­‌نامۀ اجرایی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست، از الحاق یک ماده به آئین‌نامه اجرایی این قانون خبر داد تا به موجب آن، کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست به جای نگهداری در مراکز بهزیستی یا مؤسسات تحت نظر آن، تا زمان تعیین تکلیف آنان از سوی مراجع قضایی، به طور موقت توسط خانواده‌ها مراقبت شوند.
آمار وحشتناک 43 درصدی زندانیان مواد مخدر در تهران و فقدان پروتکل درمانی برای زنان معتاد
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با بیان اینکه از هر ۱۰۰ زندانی ۴۳ زندانی مجرم مواد مخدر هستند، گفت: در کشور دستورالعملی برای درمان اعتیاد دختران جوان و خانم‌ها نداریم و این در حالیست که آثار مخرب یک زن معتاد از هزار مرد معتاد بدتر است.
والدین به لکنت زبان کودکان حساسیت نشان داده و درمان آن را به تاخیر نیندازند
یک متخصص گفتار درمانی از خانواده‌ها خواست درمان لکنت زبان را به هیچ عنوان به تاخیر نیندازند.
ادعای به صفر رسیدن تعداد زنان سرپرست خانوار پشت نوبت بهزیستی
نظام بهزیستی در بسیاری از موارد بجای عرضه محور بودگی، تقاضا محور است. اسعدی، مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی کشور مدعی شده است که تعداد بانوان پشت نوبت بهزیستی در آذرماه سال ۱۴۰۱ به صفر رسید و تمامی پشت‌نوبتی‌ها تحت پوشش قرار گرفتند.همچنین،در راستای کمک به تأمین مسکن مناسب، مبلغی به عنوان ودیعه مسکن پرداخت می‌شــود. باید از سازمان بهزیستی پرسید که خودش از این ادعای خنده دار تقاضامحور خنده اش نمی گیرد؟ چقدر مردم در پشت نوبت ماندن اذیت شدند و عطایتان را به لقایتان بخشیدند؟ راستی بانک اطلاعاتی که ثبت کننده پرداخت ودیعه مسکن بر اساس واریز به شماره حساب باشد، کجاست؟ چرا ودیعه بنام سازمان بهزیستی به صاحبان خانه پرداخت نمی شود تا امکان پیگیری و ترمیم داشته باشد؟ خودتان هم خوب می دانید که چه داستان هایی پشت این حوزه است؟
معیار عمل کردن شهردار تهران به وظایف خود در بحث آسیب های اجتماعی حرف توی سخنگو است یا قضاوت مردم ؟
تا حال شنیده اید که ماست بندی بگوید ماستم ترش است؟ عبدالمطهر محمدخانی با اشاره به تلاش شهرداری تهران برای عمل به تکالیف خود در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت، از روزهای ابتدایی حضور دکتر زاکانی در شهرداری تهران و آغاز مدیریت جدید شهری، رویکرد فراسازمانی و جبهه‌ای به موضوعات مطرح شد؛ به این معنی که همه مسائل شهر به عهده همه دست‌اندرکاران است و شهرداری تهران به عنوان پیشتاز، تلاش می‌کند در هرجا و در سطحی وظیفه خود را انجام دهد. آقای عبدالمطهر محمدخانی ،مرد مناظره و پاسخگویی هستی یا فقط سخنگویی و منعکس کننده نظر دیگران( بلا تشبیه به این نوع فعالیت می گویند طوطی وار). به شما بر نخورد، اما دوره این نوع مدیریت نه تنها تمام شده، بلکه در زمان حاضر از این سبک مدیریتی حساب کشی هم می کنند.
علیرضا زاکانی شهردار تهران پاسخ داد:
سرانجام نامه شهرداری به رییس جمهور درباره کودکان کار
علیرضا زاکانی شهردار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری قرار است به عنوان تنها متولی کودکان کار معرفی شود، گفت: موضوع ما این بود تا بتوانیم پیگیری موضوع را به عنوان نماینده رییس جمهور داشته باشیم تا این موضوع پرونده‌اش بسته شود. همه دستگاه‌ها کار خودشان را می‌کنند و شهرداری هم بار زمین مانده را بر می‌دارد.
افزایش ۴۰ درصدی مستمری بهزیستی و ادعای صفر شدن پشت نوبتی‌های مستمری بگیر
علی‌محمد قادری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی به افزایش میزان مستمری مددجویان در سال جاری اشاره کرد و گفت: طبق تصویب مجلس امسال حدود ۴۰ درصد افزایش مستمری را خواهیم داشت که در صورت ابلاغ از ماه جاری اعمال خواهد شد.
یادداشت و دیدگاه ها
تسهیل سازی یعنی خدمات دولت بهتر شود نه اینکه حذف یا کم شود
دکتر شریفی یزدی و آیین‌نامه تازه واگذاری کودکان بهزیستی :
طلاق از سر ناچاری
یادداشت امان‌الله قرایی مقدم؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
چرا گیلان اینقدر پیر شده؟
مهاجرت بلای جان گیلان؛
خشونت علیه مردان حالت پنهانی دارد + آیا مرد گریه می‌کند؟
طباطبایی و حقایقی از خشونت زنان علیه مردان؛
نقد و بررسی
زمان تغییر برنامه های سازمان های حمایتی چون بهزیستی و کمیته امداد فرا رسیده است
نارضایتی مردم از تسهیلات کم بهره بانک ها به کارمندان خود؛
بحران خانواده در غرب!
فرهاد قنبری جامعه شناس؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
اجتماعی و فرهنگی