پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
نسخه ویژه نابینایان «بادکنک سفید» با صدای گلاره عباسی منتشر می‌شود
سوینا در آستانه سال نو، نسخه ویژه نابینایان فیلم سینمایی «بادکنک سفید» ساخته جعفر پناهی را روز دوشنبه ۲۹ اسفند ماه در چارچوب برنامه فیلمخانه منتشر می‌کند. این فیلم روز دوشنبه ساعت ۱۹ از رادیو سوینا پخش می‌شود و پس از آن، روی سایت سوینا در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
واکنش بهزیستی به انتقاد‌ها درباره غربالگری معتادان متجاهر:
با سرانه ۴۲ هزار تومانی در تامین یک وعده غذا برای متجاهران مانده‌ایم
فرهاد اقطار معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور نسبت به انتقاد‌ها درباره غربالگری معتادان متجاهر واکنش نشان داد و گفت: سیستم غربالگری نیاز به اصلاح دارد.
داستان ادامه دار مهاجرت غیرقانونی و رویاهای غرق شده در دریا؛
چه تعداد شهروند ایرانی در میان پناهجویان غرق شده در ساحل ایتالیا بودند؟
نزدیک به ۶۰ نفر در غرق شدن قایق پناهجویان در نزدیک ایتالیا جان باخته اند. براساس گزارش‌ها پناهجویانی از افغانستان، پاکستان، سومالی و ایران در این قایق بوده‌اند. هنوز به طور دقیق مشخص نشده که چه تعداد از مسافران این قایق شهروندان ایران و افغانستان بوده‌اند و چند نفر آن‌ها در میان کشته‌شدگان هستند.این حادثه در حالی روی داده که دولت تحت تسلط راست افراطی در ایتالیا به تازگی قوانین جدید بحث برانگیزی در خصوص چگونگی اقدام برای نجات مهاجران در پارلمان به تصویب رسانده است.
قتل کودک ۱۹ ماهه توسط پدر سنگدل برای فروش اعضای بدن، به آسیب‌های اجتماعی سلام کن
خبر می‌رسد که یک و سال نیم پیش، پدری با قصد قبلی با خوراندن متادون به کودک ۱۹ ماه باعث مرگ مغزی وی شده تا اقدام به فروش اعضای بدن کودک کند. شاید در نگاه اول، این خبر تن و بدن ما را بلرزاند و به سنگ دلی آن پدر لعنت بفرستیم. اما دست نگهدارید. مسئله را صرفا با نگاه شخصی ننگرید و به شخصی سازی نکنید، چرا که با آسیب اجتماعی روبرو بوده و در گام نخست باید پذیرای آسیب‌های اجتماعی باشیم. لعنت خود را هم برای آن نامدیران درمانده در حقوق کارمندی و نان شب و کت و شلوار پوش‌های بی خاصیت بفرستید که با سو مدیریت و ارتباط بازی‌های منجر به انتصاب، بستر‌های این حجم فشار را فراهم کرده اند. سال ۱۳۷۳ و تورم افسارگسیخته دولت هاشمی را بیاد دارید؟ آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن، در سال ۱۳۸۵ خود را نشان داد. تورم انتهای دولت روحانی و سرتاسر دولت رئیسی را ملاحظه می‌کنید، روی دیگر این تورم، آسیب اجتماعی با تاکید بر فقر و فحشا و جنایت است. این نوع مدیریت اجرایی، یعنی نابودی پایه‌های تمدنی و دینی. حالا برو مسئله را شخصی کن و بر بالا و پائین پدر سنگدل لعنت بفرست.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ادعای به روز رسانی تمام بالگردهای هلال احمر تا پایان بهار 1402 ! آمارها تناقض دارند؟
در دیدار رئیس جمعیت هلال احمر یا نماینده ولی فقیه در استان کرمان، مواردی مطرح شد که جای نقد برای منتقدین باز کرده است.کولیوند در این جلسه به تشریح مهمترین اقدامات و خدمات هلال‌احمر در ماه‌های اخیر با تاکید بر وضعیت امداد و نجات در زلزله خوی، کمک به زلزله زدگان سوریه و ترکیه ، وضعیت تحریم ها و اثرات آن روی هلال احمر، راه اندازی کانون های دانش آموزی هلال احمر، وضعیت ناوگان هلی کوپتری جمعیت هلال احمر و مواردی همانند پرداخت. برخی از منتقدین، از آمارهای ارایه شده توسط کولیوند در خصوص اورهال شدن تمامی بالگردهای هلال احمر تا پایان بهار 1402 ابراز تردید نموده و کولیوند را محکوم به بیان غیرشفاف و مبهم وضعیت ناوگان نموده اند.
نظرات منتشره: ۵ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توضیح رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره خودکشی دانشجو دختر + حساب کشی از بخش سلامت روان دانشگاه های کشور
متأسفانه یکی از دانشجویان کارشناسی دختر دانشکده مهندسی برق در روز چهارشنبه۱۹ بهمن۱۴۰۱ اقدام به پرتاب خود از طبقه چهارم ساختمان ابوریحان نمود که بعد از وقوع حادثه مسئولین دانشگاه و اورژانس در صحنه حاضر گشته و دانشجوی مصدوم را به یکی از مراکز بیمارستانی منتقل می‌نمایند. باید با نوعی رویکرد حساب کشانه ، وزارت علوم را وادار کرد که در خصوص عملکرد بخش سلامت روان در دانشگاه های کشور پاسخگو باشد. ضرورت این مهم با توجه به فشارهای اقتصادی موجود و برخی حواشی های اجتماعی- فرهنگی، روز به روز بیشتر احساس می شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رونمایی از سامانه و شبکه بی‌سیم اختصاصی (POC) اورژانس اجتماعی
رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین رونمایی از سامانه و شبکه بی‌سیم اختصاصی (POC) اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، گفت: در آینده اعلام خواهیم کرد که اگرچه ساختار اورژانس بیمارستانی در همه دنیا وجود دارد، اما ایران یکی از کشور‌های پیشرو که پلتفرم اورژانس اجتماعی را با این ویژگی خاص دارد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سکته قلبی ناشی از استرس صف طولانی سهمیه نفت!
واکنش نماینده زاهدان به مرگ یک زن در صف نفت: اطلاعی ندارم!
روز پنج‌شنبه، ۶ بهمن ۱۴۰۱، فوت یک زن در «فنوج» استان سیستان و بلوچستان خبرساز شد. گرچه نزدیکان این فرد فوت او را ناشی از استرس ناشی از مشاهده صف دریافت سهمیه نفت و سپس سکته قلبی عنوان می‌کنند، اما روایت دولتی بر بیماری قلبی پیشین این زن حکایت دارد. یه دنبال پیگیری تجازت‌نیوز از نمایندگان این استان، حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس، گفت: «اطلاعی از این موضوع ندارم، کسی به من خبر نداد.»!
توضیح بهزیستی درخصوص حذف ردیف بودجه قانون حمایت از معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ + مرگ مراکز مثبت زندگی
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشوردر خصوص برخی اظهارات مبنی بر حذف شدن ردیف بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ توضیحاتی ارائه نموده و حذف ردیف بودجه حمایتی را تکذیب می کند. اما نمی گوید که چرا مراکز مثبت زندگی سازمان بهزیستی در حال مرگ هستند؟احیانا اقای معاون که قصد تکذیب این واقعیت و انکار صدای اعتراض ملی در این خصوص را که ندارند؟
جناب آیت الله اعرافی عزیز، ما از شما می‌پرسیم که چرا ازدواج کاهش یافته؟ پاسخ را در عدم شایسته سالاری مشهود دنبال کنید
آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه گفت: امروز با مسئله‌ای راهبردی مواجه هستیم که سونامی کاهش جمعیت، ازدواج و افزایش سن افراد است و این مقوله باید مورد توجه همه نهاد‌های حاکمیتی و تشکل‌های مردمی باشد.
تجویز داروی بوپرنورفین برای ۱۵ هزار نفرو کاهش ۸۰ درصدی میل به مصرف مواد مخدر و کمتر شدن رفتار‌های پرخطر
 اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: داروی بوپرنورفین در مراکز تحت نظارت سازمان زندان‌ها به صورت آزمایشی برای قریب به ۱۵ هزار نفر تجویز شده که نتایج خوبی به دنبال داشت از جمله اینکه ۸۰ درصد اشتیاق به مصرف مواد کم شد و ۷۰ درصد رفتار‌های پرخطر کاهش پیدا کرد، در همین راستا این رویکرد درمان، بازتوانی و صیانت به عنوان یک اصل مهم، سرلوحه بحث درمان اعتیاد در کشور قرار گرفته است.
دولت مجوز خرید ۹۰۰ خودرو امدادی و آمبولانس برای هلال احمر صادر کرد
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: در راستای توسعه لجستیک زمینی مجوز خرید ۹۰۰ دستگاه خودرو امدادی و آمبولانس از سوی هیات دولت صادر و تا پایان سال بخشی از آن‌ها وارد کشور می‌شوند.
تدبیر بهزیستی برای رفع مشکل وثیقه و ضامن زنان سرپرست خانوار؛
عملکرد سازمان بهزیستی در حوزه زنان سرپرست خانوار
«نرجس اسعدی» مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور درباره زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور گفت، تاکنون ۵۰۰ هزار و ۲۶۴ خانوار زن سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند. در سال ۱۴۰۱، تمامی زنان سرپرست خانوار واجد شرایط پشت نوبت، پذیرش شده و در حال حاضر زمان انتظار برای متقاضیان به صفر رسیده است. وی همچنین توضیحاتی درباره وام ودیعه مسکن، دوره‌های ارتقا توانمندی حرفه ای، وام اشتغال، ضمانت وام ها، توانمندی زنان، بسته جامع حمایت از زنان خانوار در سازمان بهزیستی، ارایه کرد.
معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور:
غربالگری ژنتیک برای خانوار‌های دارای ۲ معلول به بالا اولویت بهزیستی است
معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور در پنل تخصصی گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت، گفت: غربالگری ژنتیک برای خانوار‌های دارای ۲ معلول به بالا قبل، حین و بعد از بارداری از اولویت‌های سازمان بهزیستی کشور است؛ همچنین با توجه به گران بودن آزمایش‌های ژنتیک به مددجویان خدمات رایگان و به خانواده‌های نیازمند هم کمک هزینه پرداخت می‌شود.
زنگ خطر؛ شرایط فعلی کشور، فنر «مهاجرت توده‌وار» را باز کرده
رصدخانه ملی مهاجرت اعلام کرد: شرایط اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی کاملا متحول شده و پیش‌بینی ما، حاکی از این است که در حال نزدیک‌شدن به یکی دیگر از قله‌های مهاجرتی هستیم. برآوردی نداریم که چقدر روی این قله خواهیم ماند، اما می‌دانیم این فراز مهاجرتی بی‌سابقه است و در چند دهه گذشته، حتی بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است. وقتی این حالت اتفاق بیفتد، موضوع فقط مهاجرت گسترده یا محدود یک طبقه خاص _استعداد‌های برتر و نخبگان_ نیست، دسته‌های مختلف مردم از جمله ورزشکاران، هنرمندان، استادان، معلمان، کارگر‌ها در صنف‌های مختلف مهاجرت می‌کنند.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان خبر داد؛
اداره بهزیستی خراسان شمالی فاقد یک پزشک متخصص ژنتیک است
حسینی معصوم معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان شمالی از چای خالی پزشک ژنتیک در این اداره کل خبر داد. با اشاره به اینکه چارت سازمانی وجود پزشک ژنتیک در اداره کل بهزیستی خراسان شمالی وجود دارد، گفت:، اما متاسفانه این اداره کل فاقد یک پزشک متخصص ژنتیک است.
خانواده دانش آموز اردبیلی تائید کرد؛
برادر اسرا پناهی خودکشی کرد
بنابر گزارش‌ها، محمدرضا پناهی به علت خودکشی در بیمارستان بستری شده است. اسرا پناهی دختر نوجوانی بود که روز ۲۱ مهر در بیمارستان امام خمینی اردبیل جان باخت. جواد موگویی، مستندساز، در پستی اینستاگرامی تایید کرد که برادر نوجوان اسرا پناهی، دانش‌آموز جان‌باخته اردبیلی، غروب ۲۵ مهر «خودکشی» کرده، اما زنده است.
ممنوعیت جذب کودک توسط پیمانکاران شهرداری؟!
زاکانی مدعی شد: تا آخر سال
علیرضا زاکانی، شهردار تهران درباره اقدامات قرارگاه اجتماعی برای ریشه کن کردن زباله گردی کودکان اعلام کرد که شهرداری تمهیداتی اندیشیده تا پایان سال این عارضه از سطح شهر از بین برود. عارضه‌ای که او از آن صحبت می‌کند متوجه کودکانی است که اتفاقا توسط پیمانکاران شهرداری ( زباله گردی، فضای سبز، نظافت شهری) و خانواده های خودشان( دست فروشی ، تکدی گری و حضور در سر چهار راه ها و پشت چراغ قرمز) استثمار می‌شوند. تقریبا مطمئن هستیم که این صحبت های زاکانی هم باد هواست و موفق نمی شود. شهرداری که پول می خواهد و برون سپاری های ارزان تر ، پیمانکاری که کاهش هزینه را مطرح می کند، کودکی که مجبور است کار کند و دیوار حاشایی که بالاست . فوقش در پایان سال می گویند کدام کودک زباله گرد؟ آنهایی که می بیند خودشان سرخود و مستقل و برای خودشان کار می کنند و شهروندانی که بدلیل شدت درگیری های روزانه ، بی تفاوت از کنار توجیهات مدیران شهری می گذرند و زندگی پستی که بدون اراده یا توان و تمایل به ایجاد تغییر و حفظ کرامات انسانی و احترام به حقوق کودکان، جریان خواهد داشت تا بهشت زهرا. بدرود تا مواجه بزرگ در روز حساب .
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نامه سازمان روانشناسی به رییس جمهور درباره حوادث اخیر و فرجام غیر شفاف «بیمه خدمات روانشناسی»
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت عقیده داریم، کنترل ناهنجاری‌های اجتماعی را باید از درون خانواده آغاز کرد. باید خانواده‌ها را مدیریت کنیم و سپس مدیریت این کار را به خانواده بسپاریم. برای تحقق این امر نیز پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها بتوانند به روانشناس امین خود دسترسی داشته باشند؛ در حال حاضر این دسترسی وجود ندارد لذا مدیریت خانواده‌ها دستخوش فضای مجازی شده است. ایشان همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات روانشناسی و مشاوره گفت: طبق نامه‌ای که پس از پیگیری برای حصول این امر از دفتر ریاست جمهوری دریافت کردیم، در این راستا کارگروهی به محوریت شورای عالی سلامت تشکیل شده تا نسبت به بازنگری برنامه ملی ارتقای سلامت روان جامعه برای سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ اقدام شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هشدار درباره حضور اتباع خارجی با پاسپورت افغانستان در ایران، ۹۰ درصد برنمی‌گردند
دست‌اندرکاران امور افغانستان در کشورمان می‌گویند: در جمع افرادی که با ویزا و گذر افغانی وارد ایران می‌شوند پاکستانی و افراد غیرافغانی از سایر کشور‌ها هم هستند که در افغانستان به راحتی به آنان و شاید هم هدفمند گذر افغانی داده شده است. به همین دلیل، مسئولان ایرانی باید بشدت مراقب این افراد باشند.
نیازمندی به 60 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای کامل قانون توانبخشی
رییس سازمان بهزیستى کشور گفت: هرساله ٦٠ هزار معلول به آمار تصادفات جاده‌ای اضافه می‌شود و متاسفانه این آمار مشاهده نمی‌شود. بیش از ١٤٠ هزار خانوار به چرخه مستمری سازمان اضافه شدند، برای اجرای کامل برنامه های توانبخشی، 60 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم که در حال حاضر، دو هزار میلیارد تومان است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی؛
اضافه شد ۷۵ مرکز اورژانس اجتماعی جدید در کشور
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به رونمایی از نخستین تمبر اورژانس اجتماعی ۱۲۳ کشور، گفت: از مهمترین برنامه‌های آینده ایجاد مرکز اورژانس اجتماعی در شهر‌های بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت است تا در آینده ۷۵ مرکز اورژانس اجتماعی دیگر اضافه شود.
سالمندی ایران زنانه شد؛ ۸۵ درصد سالمندان تنها از میان زنان
با تغییر سبک زندگی و افزایش تعداد زنان سالمند مجرد قطعی و مطلقه نیمرخ زنان سالمند تنها در ۳۰‌سال آینده تغییر خواهد کرد، به گونه‌ای که در ۳۰‌سال آینده تعداد زنان تنهای سالمند، سه برابر می‌شود و در میان آن‌ها شمار زنان با تجرد قطعی افزایش پیدا می‌کند. همچنان که همین امروز هم پدیده سالمندی در کشور زنانه شده و سالمندان زن تنها بیشترین سهم سالمندی را به خود اختصاص داده‌اند. از همه بدتر اینکه یک‌پنجم از زنان سالمند کشورمان تنها هستند و این مادربزرگ‌های تنها، دست‌شان به دهان‌شان نمی‌رسد و جزو سه دهک پایینی جامعه هستند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تاکید دادستان تهران بر انجام وظایف قانونی دستگاه‌ها برای رفع سد معابر
دادستان تهران تاکید کرد: مدیران ذی‌ربط ظرف یک ماه آینده نسبت به انجام تکالیف قانونی در خصوص رفع سد معابر اقدام کنند.
یادداشت و دیدگاه ها
آیا طلاق از دیدگاه قرآن گناه اخلاقی است؟
محمدرضا جباران پاسخ میدهد؛
کمال‌طلب‌ها بدون اینکه بدانند افسرده می‌شوند
صدای منتقد درونتان را خاموش کنید!
عادی شدن فقر در جامعه
سیدحسن موسوی چلک؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
غارنشینی به خاطر فقر!
اهالی «کُنده‌های کُتُک سوخته»:
نقد و بررسی
بحران خانواده در غرب!
فرهاد قنبری جامعه شناس؛
وحیدی طبق کدام تحقیق آمار افسردگی را رد می‌کند؟
انکار وزیر کشور به سبک احمدی نژاد؛
واقعیت نسلی که باورش نمی‌کنیم!
سبک زندگی نوجوانان؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
اجتماعی و فرهنگی