پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
عدم تدوین اساسنامه صندوق فرصت‌ های شغلی معلولان بعد از گذشت شش سال
بهروز مروتی مدیر کمپین معلولان گفت: صندوق فرصتهای شغلی افراد دارای معلولیت، موضوع ماده ۱۰ قانون حمایت از حقوق معلولان، بعد از گذشت ۶ سال از تصویب قانون هنوز راه‌اندازی نشده است . بهزیستی در این خصوص اشتباه رایجی داشته و اساسنامه صندوق را به صورتِ خصوصی تدوین کرده بود که این کار ایراداتِ قانونی داشت. بنابراین مجددا اساسنامه را به صورتِ دولتی تدوین کرد و در حال حاضر این اساسنامه در شورای نگهبان در نوبتِ بررسی است.
بخشنامه دادستان کل کشور برای برخورد جدی با شبکه‌های مجرمانه فعال در حوزه تکدی‌گری و زباله‌گردی + شهرداری که ادعای استخدام آنها را داشت جناب دادستان؟!
حجت الاسلام‌والمسلمین موحدی دادستان کل کشور در راستای احیای حقوق عامه و رعایت کرامت و صیانت از حقوق کودکان بخشنامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب مراکز استان‌ها صادر نمود و بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و اعمال نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی و ضابطان قضایی و تعقیب ترک فعل‌های ارتکابی تاکید کرد.به‌منظور مطالبه‌گری و پیگیری تکالیف قانونی دستگاه‌های مسئول، این بخشنامه به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، وزیر کشور، وزیر دادگستری، رئیس سازمان صداوسیما، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، معاون اموربین الملل و دبیر ستادحقوق بشر قوه قضاییه، فرماندهی انتظامی، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور و رئیس سازمان بهزیستی کشور ابلاغ گردیده و معاونت حقوق عامه دادستانی کل مکلف به پیگیری و ارزیابی عملکرد‌ها و ارائه گزارش‌های دوره‌ای می‌باشد.
الزام دستگاه های دولتی به اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از معلولان و پرداخت کمک هزینه معیشتی به معلولان شدید و خیلی شدید
بهروز مروتی (فعال حقوق معلولان) ضمن گلایه به کم حساسیتی دستگاه‌های دولتی به پرداخت حقوق معلولان و اجرای تکالیف قانونی خود درخصوص این گروه بیان داشته است که در خصوص مصوبه بودجه سال ۱۴۰۳ روز گذشته مجلس (مرتبط با بند (ب) تبصره ۱۵) که سازمان بهزیستی را مکلف می‌کرد که به معلولان شدید و خیلی شدید کمک هزینه معیشتی با استناد به سقف اعتبارات و آیین‌نامه اجرایی هیئت وزیران پرداخت کند، متاسفانه باید بیان داشت که در بودجه سال ۱۴۰۲ طبق بند (ب) تبصره ۱۲، بنوعی همین مصوبه را داریم، اما با صد‌ها تاسف و با گذشتِ ۱۱ ماه از سال این مصوبه هنوز اجرا نشده است. این تبصره البته مشمول جانبازان نیز می‌شد که برای آن‌ها اجرا شد و از ۵ تا ۶و نیم میلیون تومان به عنوان کمک هزینه معیشتی به آن‌ها تعلق گرفت. سوالی که باید از دولت پرسید و پای مدیران کم توجه را به دستگاه‌های نظارت و بازرسی یا قضایی، باز نمود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آسیب‌های اجتماعی در تهران موقت پاک می‌شود اما دوباره باز می‌گردد+منتظر راهکارهای شهردار هستیم
ناصر امانی عضو شورای شهر تهران گفت، واقعیت این است که در هیچ دوره‌ای از مدیریت شهری معضل حضور کودکان کار و معتادان متجاهر به صورت اساسی و ریشه‌ای حل نشده است.به بیش از ۷ هزار کودک کار آموزش داده می‌شود، اما حضور کودکان کار همچنان در سطح شهر محسوس است،زاکانی دو هفته است که حکم نماینده رییس‌جمهور در امور آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران را گرفته است و هرچند نمی‌توان توقع داشت که در این دو هفته اتفاق خاصی در قالب این موضوع بیفتد، اما می توان پرسید که چرا هنوز ساز و کار آن مشخص نیست و ایشان قرار است در قالب چه ساختاری این مسئولیتی را که رییس‌جمهور به ایشان واگذار کرده است، پیش‌ببرد و اجرایی کند؟
سازمان ملل: جمعیت ایران ۸۹ میلیون نفر است + رشد جمعیتی کمتر از متوسط جهانی (۰.۷ درصد در سال گذشته)
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود جمعیت ایران را ۸۹میلیون نفر برآورد کرد و از رشد ۰.۷۱درصدی جمعیت ایران در این سال ۱۴۰۱ خبر داد که کمتر از متوسط جهانی بوده است.با وجود رشد پایین جمعیت، ایران توانسته است موقعیت خود را به‌عنوان هفدهمین کشور پرجمعیت جهان در سال ۲۰۲۲حفظ کند. بسیاری از کارشناسان جمعیت ، عامل اقتصادی ، نارضایتی ناشی از شرایط در حال گذار سیاسی-اجتماعی و عدم سیاست گذاری های حمایتی درست را عامل کاهش زاداوری و ازدواج در ایران می دانند.
برخی روانشناس های دانشگاهی نوجوانان را برای آرامش روانی به فعل حرام توصیه کرده‌اند + دو هزار طلبه روانشناس داریم
محمد عالم‌زاده نوری معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه مدعی است که ما در حوزه علمیه حدود دو هزار طلبه داریم که به صورت تخصصی در زمینه روانشناسی و مشاوره تحصیلات دانشگاهی دارند. گاهی وقت‌ها آموزه‌های دینی ما با آموزه‌های روانشناختی همخوانی ندارد یعنی دین در مورد موضوعی، توصیه‌ای می‌کند و روانشناسی توصیه دیگری دارد.گاهی شنیده شده که برخی روانشناس‌های دانشگاهی نوجوانان را برای آرامش روانی به فعل حرام توصیه کرده‌اند. ما آموزه‌های دینی را از دانش روانشناسی معتبرتر می‌شماریم و معتقدیم با کار حرام نمی‌توان آرامش روانی پایدار به دست آورد و در نقطه‌ای که آموزه‌های دینی با روانشناسی تقابل و تعارض دارد التزام به دستور دینی مقدم است.
شهرداری تهران در حوزه آسیب‌های اجتماعی تجربیات موفقی دارد + می شود با مصداق درخصوص این تجارب موفق حرف بزنید؟
امیر نصیربیگی سرپرست سازمان فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز تأکید دارد تجربیات شهرداری پایتخت در حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی، ورزش، حقوق شهروندی و برگزاری برنامه‌های بزرگ فرهنگی یک الگوی موفق برای سایر کلانشهرها محسوب می‌شود و .... . باید به این برادر عزیز گفت که یا واقعا خارج از گودی که بسیاری از برنامه های دارای نقص یا پیامدزا و بعضا نمایشی را بعنوان تجربه موفق می بینی یا در حال تعارف با همکاران تهرانی هستید. مشفقانه درخواست می کنیم که دست از این شیوه برخورد بردارید و واقع گرا و واقع گو باشید. شهرداری تهران در حوزه آسیب های اجتماعی ، نقص عملکرد دارد بنوعی آسیب دیده است. بسیاری از برنامه های فرهنگی شهرداری، از اثرگذاری لازم اجتماعی برخوردار نیست و ... .
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
روایت وزیر کشور،دادستان و فرمانده نیروی انتظامی گیلان از دستگیری عامل جنایت در کمپ ترک اعتیاد لنگرود + آقایان مدعی اتصالی سیم و آتش گرفتن بخاری کجا تشریف دارند؟
جنایت مرگبار کمپ ترک اعتیاد لنگرود با دستگیری مجرم وارد فاز جدید گردید. موضوعی که می تواند برای مدیران کوته بین درس عبرتی باشد برای افزایش خویشتن داری و پرهیز از قضاوت های سطحی و کم اساس. برخی از مدیران در ساعات اولیه این حادثه، صحبت از آتش گرفتن پرده و بخاری و یا اتصال سیم های برق می کردند. پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، از ابتدای داستان، لزوم نظر داشت به سناریوی عامدانه بودن جریان را مطرح نمود. پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، مجدد خدمت خانواده های داغدار این حادثه دردناک، عرض تسلیت داشته و از خداوند منان آرزوی صبر برای بازماندگان دارد.
بررسی وضعیت روانی ـ اجتماعی و اقتصادی مددجویان بهزیستی + لزوم شفاف سازی هزینه و روشن کردن زمان ارایه نتایج
مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و بانوان سرپرست خانوار سازمان بهزیستی از اجرای پرسشنامه «وضعیت توانمندی خدمت‌گیرندگان» در سراسر کشور خبر داد و گفت، از نتایج این پرسشنامه در تنظیم برنامه‌ها و ارائه خدمات استفاده خواهد شد.ضمن تائید و تکریم به راه اندازی چنین اقداماتی ضروری است که ایشان در خصوص مشخصات مجری طرح ، هزینه ها و زمان و شیوه اعلام نتایج ، شفاف سازی کنند. تا جایی که ما از سازمان بهزیستی کل کشور اطلاع داریم،چنین توانمندی در سازمان وجود نداشته و ندارد.
مدیر کل بهزیستی گیلان تحت پیگرد قضایی قرار گرفت + رئیس سازمان بهزیستی کل کشور چه؟ آیا وضع سایر کمپ ها درست است؟
حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی رییس کل دادگستری گیلان از صدور قرار نظارت قضایی مدیر کل بهزیستی این استان به لحاظ کوتاهی و عدم نظارت بر کمپ‌ها در حادثه آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود خبر داد. سوال اینجاست که چرا دستور برخورد با رئیس سازمان بهزیستی کل کشور صادر نشده است؟ آیا فقط کمپ های استان گیلان مشکل نظارتی داشته و سایر استان ها وضع مناسبی دارند؟ اگر این مشکل در کل کشور مشاهده می شود،چرا نباید برخورد حقوقی با دکتر قادری رئیس سازمان بهزیستی کل کشور صورت پذیرد.
توضیحات فرماندار دلفان در خصوص آتش‌سوزی کمپ اعتیاد این شهرستان + آقای اژه ای، هنوز وقت ورود دادستان به مسئله کمپ ها و ضعف نظارت های بهزیستی فرا نرسیده؟
کمپ را می توان بنوعی زندان تشبیه کرد. زندانی که مجرم با پای خودش برای بهبود و اصلاح ، بدان مراجعه کرده است. سوال اینجاست که ایا به اسم بهبود و اصلاح و ترک اعتیاد، مجاز به هر گونه رفتار با او هستیم؟ دنیا در خصوص داستان زندان ها ، تغییر رویکرد داده و آیا قابل پذیرش است که ما هنوز درمانده در بحث شرایط غیراستاندارد کمپ های ترک اعتیاد باشیم. سازمان بهزیستی در بحث نظارت موثره در این حوزه اهمال ،ترک فعل، قصور و حتی بعضا تقصیرهای قابل اثبات در دادگاه داشته ( در صورت نیاز آماده ورود حقوقی هستیم) و امیدی بدان نیست. هنوز حادثه درگذشت 32 نفر در لنگرود را فراموش نکردیم. حادثه ای که وزیر فهمیده تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ، حتی برایش پیام تسلیت و همدردی هم نفرستاد (شاید قیاس مع الفارق باشد ، اما یاد حدیثی از امام ششم افتادیم که مومنین را از بی تفاوتی و تمسخر و طعنه زدن بر شرایط دیگران منع کرده و وعده داده که خود فرد تا بدان مبتلا نشده، از دنیا نمی رود). این بار حادثه دلفان بخیر گذشت ، فردا قرار است در کجای این کشور، خدای ناکرده تکرار حادثه کمپ داشته باشیم؟
نیاز کشور به ۲۰۰۰ پروتز شنوایی طی امسال/ یارانه ۲۵ میلیونی برای پروتز گوش دوم
مدیر طرح و برنامه و دبیر هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با اشاره به چالش‌های بودجه‌ای تامین و خرید پروتز‌های شنوایی طی هفت سال گذشته، در عین حال شرایط کاشت رایگان حلزون شنوایی را تشریح کرد.
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی:
پیشگیری از خودکشی به رویکرد‌های چندوجهی نیاز دارد
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: خودکشی یک مسئله چندوجهی است و عوامل مختلفی باعث می‌شود که فرد خودش را از بین ببرد و به همین دلیل برای پیشگیری از خودکشی نیاز به رویکرد‌های چندوجهی داریم. وی افزود: با بیان اینکه پیشگیری از خودکشی امکان پذیر است و هر فردی در هر جامعه می‌تواند در این حوزه نقش آفرینی کلیدی داشته باشد افزود: ما در اداره کل بهزیستی استان مرکزی به شیوه محله محوری سعی کردیم خودکشی را کنترل کنیم.
ازدواج فامیلی و ژنتیک، متهمان اصلی معلولیت‌ها
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به آمار بالای معلولیت بینایی در شهرستان نهبندان، گفت: طی پژوهش‌ها، ازدواج‌های فامیلی عامل مهم بروز معلولیت بوده است.
لزوم نظارت سازمان بهزیستی بر مراکز نگهداری از معلولان؛
بیانیه انجمن حمایت از حقوق معلولان درباره معلول آزاری در مرکز نگهداری بوشهر
انجمن حمایت از حقوق معلولان در واکنش به ویدیوی ضرب و شتم معلولان در مرکز توانبخشی نیلوفران آبی بوشهر نوشت: سازمان بهزیستی کشور صلاحیت تأیید بهداشت مراکز، محل نگهداری موادغذایی، آشپزخانه و اشپز را از خود سلب و به وزارت بهداشت و ضمنا صلاحیت تأیید ایمنی ساختمان مراکز را به آتش نشانی‌ها و مراجع ذیصلاح واگذار نماید و در مراکز دولتی نیز این موارد به دقت لحاظ گردد.
برکناری دو نفر از مسئولان بهزیستی بوشهر در پرونده معلول‌آزاری در یک مرکز نگهداری
در پی اعزام تیم ویژه سازمان بهزیستی کشور برای بررسی و ارزیابی ابعاد مختلف اتفاقات مرکز نگهدای معلولان ذهنی نیلوفران آبی در بوشهر و محرز شدن اهمال در عملکرد نظارتی استان بر مرکز غیردولتی نیلوفران آبی، معاون توانبخشی و مسئول بازرسی استان برکنار شدند.
اطلاعیه سازمان بهزیستی کشور درباره مرکز نیلوفران آبی بوشهر؛
چند مرکز مثل نیلوفر آبی بوشهر وجود دارد جناب سازمان بهزیستی؟ با اطلاعیه چیزی عوض نمی شود
سازمان بهزیستی را بنوعی می توان سازمان آسیب دیده هم قلمداد کرد. حادثه ای که اتفاق می افتد، مرکز را می بندند و اطلاع تکفیری و خود مبرا ساز می دهند. شاید مهمترین علل این کار را باید در ضعف حوزه های نظارتی این سازمان و سیاسی بازی در انتصابات مدیریتی ارشد در این سازمان جستجو کرد. باورتان می شود که بر طبق شنیده ها، این سازمان رئیسی داشت که الان در ترکیه رستوران داری می کند؟ چقدر ان موقع در خصوص صلاحیت این فرد هشدار دادیم؟ چه کسی شنید؟ کسی که یک شبه به یک رئیس جمهور راست نمره بیست می دهد و در شبی دیگر با برادر رئیس جمهور دولت چپ ، خوش و بش می کند؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بانک ملی ایران با هدف حمایت و افزایش رضایتمندی مشتریان دارای معلولیت و سهولت بهره‌مندی افراد معلول از خدمات ‏بانکی، اقدامات و تمهیدات ویژه‌ای را برای مناسب‌سازی شعب، بنا‌ها و ساختمان‌های بانک برای تردد و ارائه خدمات بانکی به معلولان و افراد دارای معلولیت اجرا کرده است.
بازدید و گفت‌وگوی مدیرعامل بانک ملی ایران با هنرمندان جشنواره «همام»
مدیرعامل بانک ملی ایران در بازدید خود از سومین جشنواره همام، که در راستای ارائه آثار هنرمندان توانیاب و جانباز برگزار می شود، بازدید و با این هنرمندان گفت و گو کرد.
روزنامه جوان، آموزش جنسیتی به پسران و دختران را لازم دانست
روزنامه جوان در یادداشتی که به قلم یک فارغ التحصیل مقطع دکترای مطالعات زنان نوشته، عملا مفاد سند2030یونسکو در باره آمورش جنسیتی کودکان را توصیه کرده است.
جامعه در شرایط طبیعی نیست، «فی‌الفور» باید کاری کرد
آمار نشان می‌دهد جامعه در شرایط طبیعی نیست و نیاز به بازسازی دارد. میل به مهاجرت در میان اقلیت جامعه، طبعاً قابل درک یا دست‌کم غیرنگران‌کننده است اما وقتی اکثریت جامعه‌ای، در بطن خود، میل به مهاجرت داشته باشند، باید فی‌الفور کاری کرد.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان اعلام کرد:
حریق در مرکز نگهداری کودکان گرگان؛ نجات ۲۰ کودک از میان زبانه‌های آتش
موسی الرضا صفری شامگاه امروز جمعه ۶ مرداد ماه ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات حادثه آتش سوزی در محله استرآبادی پرداخت و اظهار کرد: این حریق ساعت ۱۶ و ۳۶ دقیقه عصر امروز رخ داد و پس از اعلام وقوع حادثه به سامانه ۱۲۵، نیرو‌های آتش‌نشانی به محل مذکور اعزام شدند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان از عملیات اطفای حریق مرکز نگهداری کودکان گرگان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰ کودک از میان دود ناشی از حریق نجات یافتند.
مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی له شدند، جنایت و مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است
یحیی ابراهیمی نماینده مجلس می‌گوید: مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی، له شدند. آمار‌ها حکایت از این دارد که بزه‌کاری‌های اجتماعی، جرم و جنایت، مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است. یعنی این وضعیت اقتصادی، پیامد‌های ناگوار اجتماعی را به بار آورده و کرامت‌های انسانی، نشانه رفته و روز به روز هم، اوضاع وخیم‌تر می‌شود.
حل مشکل مسکن ۱۴ هزار خانواده دارای دو فرزند معلول در کشور
با واگذاری ۱۴هزارمین مسکن خانواده‌های پرمعلول، مشکل مسکن ۱۴ هزار خانواده تحت پوشش بهزیستی که دو فرزند معلول و بیشتر دارند، حل شده است. با توجه به اعلام بهزیستی ۴ هزار مسکن دیگر نیز به این تعداد افزوده می‌شود و به سمتی حرکت می‌کنیم که هیچ خانواده پرمعلولی بدون خانه نباشد. فردا نیز واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی به محرومان سراسر کشور در شهرستان مریوان اعلام می‌شود؛ خانواده‌هایی که این واحدها را تحویل می‌گیرد عضو بهزیستی یا کمیته امداد نیستند اما جز اقشار کم درآمد جامعه هستند.
یادداشت و دیدگاه ها
آیا می‌توان از ملال زندگی نجات یافت؟
روان‌شناسان به جنگ بی‌حوصلگی می‌روند:
رابطه معنادار بی نظمی با خشونت زنان علیه مردان
خشونت روانی- عاطفی ، بیشترین خشونت علیه مردان :
جامعه ایران با «نابسامانی جنسی» روبرو شده است
چالش های تربیت جنسی و جنسیتی در کشور؛
تسهیل سازی یعنی خدمات دولت بهتر شود نه اینکه حذف یا کم شود
دکتر شریفی یزدی و آیین‌نامه تازه واگذاری کودکان بهزیستی :
طلاق از سر ناچاری
یادداشت امان‌الله قرایی مقدم؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
ریشه‌های ۵ برابری درخواست طلاق از سمت زنان
روانشناسی تشدید تقاضای طلاق:
معمای خودکشی دانش‌آموزان آبدانان + تیم مداخله در بحران آموزش و پرورش کجاست ؟
آموزش و پرورشی که گویا نه توانایی آموزش دارد و نه پرورش:
ایران با پول پاشی برای خانواده ها هم بچه دار نشد
نقدی بر سیاست های جوان سازی جمعیت:
معلولیت؛ داستان تكراری مطالباتی كه محقق نمی‌شود!
گفتگو با بهروز مروتی، مدیر کمپین دفاع از حقوق افراد دارای معلولیت:
کار با چاشنی آزار + آمار برآوردی و تخمینی در جغرافیای جهانی
واقعیاتی از پشت پرده کار زنان در چارسوی جهان:
نقد و بررسی
علت گرایش جوانان به شرط‌بندی در ایران + دست بدست کنید برسد به دست وحید یامین پور
عارضه شرط بندی، از لاتاری تا لوتوچی و شرط بندی در مسابقات ورزشی :
سیاست‌گذاری و ساماندهی حلقه مفقوده مسئله اتباع
آیا کشور را باید با نظر محفلی چرخاند؟
زمان تغییر برنامه های سازمان های حمایتی چون بهزیستی و کمیته امداد فرا رسیده است
نارضایتی مردم از تسهیلات کم بهره بانک ها به کارمندان خود؛
بحران خانواده در غرب!
فرهاد قنبری جامعه شناس؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
اجتماعی و فرهنگی