پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روزنه‌ای برای تنفس کودکان بی‌تابعیت؛
کودکان کار ایرانی‌ زیادتر شده‌اند؛
نابینایان دسته چک نمی‌گیرند/ برای معلولان ناحیه دست کارت عابر بانک صادر نمی‌شود
«بانک مرکزی قانونی وضع کرده است که تمامی حق وحقوق شهروندی که برای تمامی افراد جامعه وجود دارد را برای نابینایان و معلولان و جانبازان ناحیه دست محروم کرده، این درحالی است که به جای اینکه با این تکنولوژی که وجود دارد خدمات دهی به نابینایان و معلولان و جانبازان سهولت پیدا کند، متاسفانه شاهد آن هستیم که خدمات دهی به این قشر از جامعه کمتر شده است.»
مدیرکل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور خبر داد؛
برنامه‌ریزی مشترک ایران و آلمان برای حرفه‌آموزی پناهندگان در کشور
مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در سفر به کشور آلمان در ملاقات با مقامات آلمانی در خصوص اهمیت مهارت‌آموزی پناهندگان و فراهم کردن هرچه بیشتر شرایط حرفه آموزی این قشر با رویکرد بازگشت داوطلبانه و عزتمندانه آن‌ها به کشور خود بحث و گفت وگو کرد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد:
تحویل ۷۰ هزار مسکن به مددجویان بهزیستی
وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت که از زمان آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون ۷۰ هزار واحد مسکونی به مددجویان زیر پوشش این سازمان تحویل شده است.
بیمه جدید عمر بازنشستگان تامین اجتماعی نهایی شد/افزایش غرامت فوت
رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از نهایی شدن قرارداد جدید بیمه عمر بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: در این قرارداد غرامت فوت افزایش یافته است
بهزیستی و آموزش و پرورش خود را متولی آموزش و ساماندهی کودکان کار نمی‌دانند
مدیر مجتمع صبح رویش گفت: سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش خود را متولی آموزش و ساماندهی کودکان کار نمی‌دانند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
خرید سیمان با کارت ملی متکدیان/ نیمى از فعالان رسته عایق رطوبتى به مشاغل کاذب روى آورده اند
رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز با اشاره به اینکه تعدادى از دلالان در مقابل کارخانه هاى سیمان حضور دارند و سیمان را با کد ملى افراد متکدى خریدارى‌مى‌کنند، گفت: افراد و دلالان دیگرى نیز وجود دارند که در جهت فرار از مالیات به دلیل اینکه پول نقد دراختیار دارند، با پرداخت مبلغ جزیى به متکدیان، محصولات سیمان را با نام و کد ملى افرادى مانند پیرزن، پیرمرد و حتى در بعضى مواقع افرادى که در قید حیات نیستند، خریدارى مى کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کودک کار با کودک خیابان‌گرد متفاوت است/ پول دادن به کودکی که گوشه خیابان نشسته لطف نیست، ظلم است
هادی معتمدی، روانشناس و آسیب‌شناس گفت: همیشه در موضوع تکدی‌ این مساله ذکر می‌شود که مردم باید بدانند این رفتار از سر فقر اتفاق افتاده یا خیر. اگرچه تفکیک این موضوع خیلی ساده نیست، اما لازم است مردم بدانند که بخش اعظم این سوءرفتار اجتماعی در سوداگری و تنبلی ریشه دارد، نه نیاز مالی. اما این مساله در مواجهه با کودکان کار و خیابان تغییر می‌کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مروری بر شرایط «بازنشستگی» زنان و مردان بر حسب سن و سابقه؛
آیا سن و سابقه بازنشستگی در مشاغل مختلف متفاوت است؟
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازنشستگی بیمه شدگان در صنوف مختلف متفاوت است؟ پاسخ داد و گفت: صنوف مختلف تصور می‌کنند بازنشستگی‌شان تفاوت دارد؛ در حالی که اینطور نیست. نانوا، قناد و هر شغل دیگری طبق قانون تامین اجتماعی بازنشستگی برای مردان با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه و برای زنان با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه امکان پذیر بوده و این قانون برای همه است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مسئولان کمیته امداد به مهارت آموزی مددجویان توجه کنند
آیت الله فلاحتی با بیان اینکه مسئولان کمیته امداد باید در کنار توجه به مسائل رفاهی مددجویان به خودکفایی و مهارت آموزی‌ها نیز توجه کنند، گفت: توجه به این حوزه و ایجاد کارگاه‌های آموزشی برای مددجویان سبب خودکفایی آنها برای تأمین نیازهای خود و همچنین کوچک سازی کمیته امداد خواهد شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
آزادی آکادمیک در ایران مضطربانه است
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر این‌که آزادی آکادمیک در ایران مضطربانه است، گفت: بر این اساس هر کسی این حق را دارد ما را بابت انتشار کار پژوهش و تحقیقی بازخواست کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در نشست «زنان زندانی در مناسبات خانواده» مطرح شد:
آمار جمعیت زنان زندانی در ایران سه درصد است
نشست «زنان زندانی در مناسبات خانواده» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشکلات امروز در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، 40 سال پیش هم وجود داشت/ اعتیاد انتخاب زنان نیست
نشست «زنان بی‌خانمان و مواجهه با طرد اجتماعی؛ از خانه تا خیابان» با حضور فعالان حوزه آسیب‌های اجتماعی در سالن شریعتی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سن امید به زندگی در ایران به ۷۵ سال رسید
تا ۴۰ سال پیش امید به زندگی در ایران حدود ۵۰ سال بود و تا ۳۰ سال پیش بیماری آلزایمر در کشور وجود نداشت و امید به زندگی در طول ۴۰ سال گذشته، بیش از ربع قرن افزایش یافته است. معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر ایرانی به طور متوسط ۱۰.۳ بار در طول سال با نظام سلامت مواجهه دارد و سالانه حدود ۸۵۳ میلیون بار مردم ایران به سیستم سلامت، مراجعه می‌کنند و از هزار نفر ایرانی، سالانه ۱۴۰ نفر بستری می‌شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی:
جذب حداقل ۸۰۰ معلول در آزمون استخدامی کشور
مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه امسال حداقل ۸۰۰ معلول در آزمون استخدامی کشور جذب می‌شوند، گفت: اگر بخشی از سهمیه سه درصدی اشتغال معلولان با افراد واجد شرایط پر نشود، سهیمه مذکور از بین نمی‌رود تا مجددا افراد در سال‌های بعد جذب شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
گزینشی عمل کردن، در بروز رفتار خشونت‌آمیز موثر است
قرایی‌مقدم گفت: خشونت ذاتی و ارثی نیست و جامعه است که فرد را خشن می‌کند زیرا اکثریت مردم بر حسب تجربه دریافته‌اند که هرجا دست به خشونت بزنند به هدف‌شان دست پیدا می‌کنند.
در گفتگو با یک روان‌پزشک بررسی شد؛
چرا دروغ‌گویی در بین مردم نهادینه شده است؟
دروغ‌گویی را می‌توان به‌عنوان یکی از نابهنجاری‌های اجتماعی دانست. البته از سوی موازین شرعی و آموزه‌های دینی نیز دروغ و دروغ‌گویی گناهی بزرگ دانسته شده و دروغ‌گویان به‌عنوان دشمنان خدا شناخته شده‌اند. با تمامی این تفاسیر دروغ‌گویی به عنوان رفتاری اجتماعی، بخشی از رفتارهای روزمره و زندگی اجتماعی ما را در جامعه فعلی تشکیل می‌دهد در صورتی‌که همه ما می‌دانیم دروغ می‌گوئیم، همه می‌دانیم مردم دروغ می‌گویند و همه می‌دانند ما دروغ می‌گوئیم.
تحصیل معلولان در دانشگاه‌ها رایگان شد
هیأت وزیران در جلسه دیروز به ریاست رئیس ‌جمهوری، سه آیین‌نامه اجرایی مربوط به قانون حمایت از حقوق معلولان درخصوص حمایت از اشتغال و آموزش‌ عالی رایگان افراد دارای معلولیت را بررسی و تصویب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری، براساس یکی از آیین‌نامه‌های مذکور، به کارفرمایانی که افراد دارای معلولیت جویای کار را در مراکز کسب و کار خود جذب و به کارگیری کنند، در طول دوران اشتغال افراد مذکور، کمک هزینه ارتقای کارآیی فرد دارای معلولیت با رعایت شرایط مندرج در این آیین‌نامه پرداخت خواهد شد.
گرمخانه‌ها نیازمند رسیدگی های دقیق‌تری است
فلاطونی گفت: گرمخانه‌ها نیازمند رسیدگی‌های دقیق‌تری است. در این زمینه ابتدا باید شرایط را در گرمخانه‌ها تغییر دهیم.
شهرداری تهران مکلف به واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی نیست
استاندار تهران با بیان اینکه شهرداری تهران مکلف به واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی نیست، گفت: توانمندسازی و اجتماع‌پذیر کردن معتادان متجاهر بر عهده شهرداری است.
حذف موانع فلزی پیاده‌روهای پایتخت برای تسهیل تردد معلولان
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور ابلاغیه‌ای خواستار حذف موانع فلزی پیاده روها و رفع موانع پایانه‌های اتوبوس و تاکسی برای تردد راحت‌تر معلولین شد.
مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان؛
کودکان زباله‌گرد بعد تخریب گود اشرف آباد کجا رفتند؟
تعدادی از گودهای تفکیک زباله در محدوده اشرف آباد شهرری ۲۴ مهرماه تخریب شدند، این درحالیست که گفته می‌شود تعدادی کودک نیز در بین زباله گردان حضور داشتند که اطلاع دقیقی از سرنوشت آنها در دست نیست و به گفته فعالان حقوق کودک نهادهایی مانند سازمان بهزیستی کشور باید به وضعیت این کودکان آسیب‌دیده رسیدگی کند.
آمار دقیقی از بی‌خانمان‌های کشور نداریم
شهلا کاظمی‌پور با بیان اینکه آمار مشخصی از تعداد بی‌خانمان‌ها در کشور وجود ندارد، گفت: اگر آماری هم داده شود تنها بر اساس حدس و گمان است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:
ریشه اضطراب اجتماعی مشخص نیست
ممکن است به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا باشیم و ندانیم. این اختلال در سن مشخصی رخ نمی‌دهد. ترس از حضور در جمع، ترس از قضاوت و ارزیابی دیگران و... مبتلایان اختلال اضطراب اجتماعی را آزار می‌دهد. دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی، متخصص روانپزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به بررسی این اختلال پرداخته است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران:
ایران تا ۲۰ سال آینده
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با ابراز اینکه در حال حاضر فاز اولیه تحقیقات این معاونت در خصوص سبک زندگی سالم و مدیریت سلامت در حوزه‌های جسمانی، بازتوانی، روحی و نقش اقتصاد سلامت در آن آغاز شده است، اظهار کرد: یکی از فعالیت‌های پژوهشی که در خصوص اقتصاد سلامت انجام شده، سنجش مقایسه‌ای مقرون به صرفه بودن ارائه خدمات درمانی در منزل نسبت به ارائه خدمات ممکن در مراکز درمانی و تأثیر آن در کاهش هزینه‌های اقامت بیمارستانی است که در حال حاضر مراحل پایانی خود را می‌گذراند.
یادداشت و دیدگاه ها
چگونه در مسیر توسعه گام برداریم؟
دکتر بابک خطی/ متخصص کودکان:
یادداشت امیرمحمود حریرچی؛
چگونه ایران می‌تواند ایران شود؟
ساخت و ساز و ترکیب جمعیتی؛
چگونه باید پیام دهند که بشنویم؟
تحولات اجتماعی نسل امروز؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
اجتماعی و فرهنگی