پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پخش آثار شجریان در صدا و سیما؛
اعتراض خانه شجریان به عزت‌الله ضرغامی
عزت‌الله ضرغامی، سه روز پیش در سفر به شهر توس و آرامگاه فردوسی، بر مزار محمدرضا شجریان هم حاضر شد و فاتحه خواند. در واکنش به انتشار عکسی از این اتفاق، خانه شجریان در بیانیه‌ای نوشت: «.. باید به آقای ضرغامی و هم‌فکرانش بگوییم که ما کم‌حافظه نیستیم! فراموش نکرده‌ایم که بودید و چه کردید.»
هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان هرمزگان؛
وعده رفع خلاء قانونی صدور مجوز زیرساخت‌های گردشگری در حریم دریا
جواد واحدی گفت: برای موضوع ۶۰ متر حریم دریا، استان‌های ساحلی یک کمیته سه‌نفره تشکیل دادند و کد منفی ۲۴.۷ را مبنا قرار داده با ۶۰ متر، ضروریات موردنیاز را در آن مصوب کرده و در شورای برنامه‌ریزی استان تصویب می‌کنند و وقتی شورا تصویب کرد در حکم مصوبه قابل‌اجرا است. به این صورت این خلأ قانونی پر می‌شود و با این کار می‌توان مجوز‌های حریم دریا را صادر کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی؛
لزوم توجه به ارایه خدمات بیمه‌ای به ۱۴ هزار راهنمای تور ایرانی
علی صدرنیا گفت: کسانی که در این صنف به عنوان راهنما فعال هستند تقریبا آخرین تورهایشان را بیش از دو سال و نیم پیش رفتند و پس از آن این افراد بیکار بودند. در حال حاضر باتوجه به تعداد ثبت‌نام‌های اندک تا دو سال دیگر به درآمدزایی نمی‌رسند. هیچ بیمه‌ای به آنان تعلق نگرفته است. در این خصوص در دولت قبل تنها یک مورد را از سازمان برنامه و بودجه درخواست کردیم که با آن موافقت شد، اما متاسفانه کار‌های بسیار نادرستی صورت گرفت از جمله پولی که قرار بود به راهنمایان پرداخت شود بوم گردی‌ها را به آن داخل کردند و این بودجه به قدری رقیق شد که برای هر راهنما یک میلیون تومان واریز کردند.
بنا‌های تاریخی که کاربری نداشته باشند، به مرور زمان تخریب می‌شوند
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: بنا‌های تاریخی پس از مرمت بدون کاربری رها نشوند. سرمایه گذران بخش خصوصی با تعیین تکلیف تملک بنا‌های تاریخی، می‌توانند زمینه جذب مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را فراهم کنند.
ادعای ثابت ماندن قیمت هتل ها در ایام نوروز
رئیس جامعه هتل‌داران کشور از عدم افزایش قیمت هتل‌های سراسر کشور برای نوروز سال آینده خبر داد.
تلاش برای جایگاه‌های تخصصی میراث‌فرهنگی
دفاع جامعه باستان‌شناسی ایران از عملکرد مدیر موزه ملی ایران
جامعه باستان‌شناسی ایران در یادداشتی از عملکرد جبرئیل نوکنده طی سال‌هایی که به عنوان مدیر موزه ملی ایران فعال بود، دفاع کرد و خواستار حضور افراد متخصص، کاردان، سالم و پرتلاش در جایگاه‌های تخصصی میراث‌فرهنگی شد.
جنگ شالیزار‌های شیراز با ابنیه تاریخی و ناله‌های مجموعه نقش رستم
کم آبى، کشت بى رویه محصولات آب بَر، عدم نظارت و حساسیت نسبت به منابع آبى، گسترش بى ضابطه کشاورزى منجر به ایجاد شکاف و تخریب ناگهانى سطح زمین در مجموعه‌های جهانی تخت جمشید و نقش رستم شده است.
تعرض به حریم محوطه باستانی نیایشگاه سرمسجد
مدیر انجمن میراث جاوید از تعرض به حریم محوطه باستانی آتشکده جاویدان (نیایشگاه سرمسجد) مسجدسلیمان توسط شهرداری به‌منظور تعریض جاده خبر داده است. میراث فرهنگی خوزستان مدعی‌ست این کار بدون هماهنگی بوده و از ادامه فعالیت آن جلوگیری شده است.
تدوین سند راهبردی تنکابن ۱۴۱۰ با نگاه گردشگری
شهردار تنکابن از تشکیل ستاد تدوین سند برنامه ۱۰ ساله شهر تنکابن با نگاه به گردشگری خبر داد.
ادعای سفر ۶۵۰ تومانی به ترکیه و هزینه دو برابری برای سفر به کیش؟
هر چقدر ارزش لیر و اقتصاد ترکیه این روز‌ها مورد بحث است، صنعت گردشگری آنجا رونق دارد. یک سر این گردشگری نیز ایرانیانی هستند که ترکیه روی جذب آن‌ها حساب باز کرده است. حالا ایرانیان با یک تور زمینی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نیز می‌توانند چند روز در وان ترکیه اقامت داشته باشند.
رئیسی با حضور در کارگاه احیای بنای تاریخی در یزد:
بهترین روش احیای بافت‌های فرسوده و سنتی احیا بوسیله مردم است
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر به استان یزد از یکی از کارگاه‌های احیای بنا‌های تاریخی این شهر دیدن کرد و گفت:بهترین روش برای احیای بافت‌های سنتی و فرسوده روش احیا به کمک خود مردم است.
موزه‌ها قادر به پرداخت حق بیمه سنگین آثار تاریخی نیستند
مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهارکرد: بیمه کردن اشیاء تاریخی جزئی از سیاست‌های موزه‌ها نیست و دلیل اصلی آن این است که موزه‌ها باید این اشیاء را حفظ کنند و اگر از بین بروند با هیچ مبلغی قابل جبران نیستند، زیرا تنها همین یک مورد از آن در جهان وجود دارد، بنابراین بودجه موزه صرف حفاظت از این اموال می‌شود.
عربستان منع ورود با واکسن سینوفارم و اسپوتنیک را مشروط برداشته است
رییس سازمان حج و زیارت با اعلام این‌که عربستان هنوز درباره حج و حضور زائران کشور‌های دیگر اعلام نظر نکرده، از پیگیری عمره خبر داد و گفت: عربستان ورود زائران خارجی با واکسن‌های سینوفارم و اسپوتنیک را هم بلامانع دانسته، اما شرط گذاشته است.
ایران، ترکیه یا کشور‌های عربی!
ثبت هنر خوشنویسی بنام کدام کشور؟
غلامحسین امیرخانی، در این مورد که هم‌زمان با ایران، ترکیه و ۱۶ کشور عربی، پرونده‌هایی برای ثبت هنر خوشنویسی به شانزدهمین جلسه کمیته بینُ‌الدُوَل محافظت از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ارسال کرده‌اند می‌گوید از هر زاویه‌ای به آن نگاه کنید باید به‌عنوان شناسنامه ایران شناخته شود.
میراث جهانی ساسانی سروستان و فیروزآباد در بسته سفر گردشگران خارجی
مدیر محور جهانی ساسانی فارس خواستار معرفی این محور به گردشگران خارجی به ویژه ایتالیایی‌ها شد و گفت: میراث جهانی ساسانی سروستان و فیروزآباد قابلیت این را دارد که به صورت ویژه در بسته سفر گردشگران خارجی قرار گیرد.
سه شهر ایران به عنوان شهر‌های جدید ملی صنایع دستی ثبت شدند
معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از ثبت سه شهر و یک روستا به عنوان شهر‌ها و روستا‌های ملی جدید صنایع دستی خبر داد.
لزوم اعتبار ۵ هزارمیلیارد تومانی برای مرمت آثار تاریخی اصفهان
ضرغامی در بازدید از بنا‌های تاریخی مجموعه جهانی میدان امام (ره) (نقش‌جهان)، مرمت بنا‌های تاریخی اصفهان را نیازمند اعتباری بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان دانست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
راه‌اندازی وب‌سایت بین‌المللی مبارزه با قاچاق غیرقانونی آثار فرهنگی
اداره ملی میراث فرهنگی چین (NCHA) یک صفحه اینترنتی اختصاص داده‌شده به مبارزه بین‌المللی با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی را در انجمنی به مناسبت روز جهانی مبارزه با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی راه‌اندازی کرد.
محدودیت و ممنوعیت سفر به ایران برای ۶۸ کشور اعلام شد
براساس آخرین پروتکل‌های ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت، ۶۸ کشور در ردیف کشور‌های ویژه و پرخطر با ممنوعیت و محدودیت سفر به ایران مواجه شدند و پروتکل‌های بهداشتی برای آن‌ها از ممنوعیت سفر و قرنطینه، دریافت گواهی واکسیناسیون و انجام تست کرونا اعلام شد.
بازماندن سه روستای ایرانی از طرح طرح بهترین دهکده گردشگری
ایران سه روستای برندیق (استان اردبیل)، خرانق (استان یزد) و لارک (استان هرمزگان) را برای شرکت در طرح ابتکاری دهکده‌های گردشگری سازمان جهانی گردشگری معرفی کرده بود که نام آن‌ها در فهرست بهترین دهکده‌های گردشگری جهان دیده نمی‌شود.
ژئوپارک‌های ایران؛
ژئوپارک طبس به یونسکو رفت
مشاور ژئوپارک طبس گفت: پرونده این ژئوپارک به عنوان سومین ژئوپارک ایران برای عضویت در شبکه ژئوپارک‌های جهانی به یونسکو ارسال شد.
ادعای ضعف شیراز در اجرای پروژه‌های تفریحی و شعارگونه بودن حمایت‌ها و برنامه‌ها
رئیس کمسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه شیراز در پروژه‌های تفریحی فقیر است، گفت: در حال حاضر پروژه‌ها به سختی آغاز و بدون سرانجام رها می‌شوند و این موضوع نیاز به یک هم صدایی بین ارکان استان خصوصا شورا و شهرداری دارد.
طرح بازنگری حریم پاسارگاد در اختیار استان است
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد درخصوص احتمال بازنگری در حریم این مجموعه گفت: طرح بازنگری پاسارگاد در سال ۹۶ شروع و در سال ۹۸ به پایان رسید و در سال ۹۹ ارائه شد. این طرح مبنا خواهد بود.
گلایه از شیوع اومیکرون و کم توجهی به توقف صدور ویزای توریستی در ایران
همزمان با بسته شدن مرز‌های هوایی ایران به روی شش کشور که ویروس "اُمکیرون" در آن‌ها شناسایی شده، نگرانی‌هایی درباره توقف دوباره صدور ویزای توریستی ایران مطرح شده است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
به باغ گیاه شناسی رحم کنید
تخریب باغ گیاه شناسی؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
ایل قشقایی را بشناسیم
طوایف وتیره های ایل قشقایی:
تمدن عیلام
نخستین تمدن‌های جهان :
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد