پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
در روستای حسین‌آباد نرماشیر اتفاق افتاد؛
تخریب دو اثر تاریخی برای ساخت پارکینگ در نرماشیر کرمان!
شیروانی باستان‌شناس از تخریب کامل دو عمارت شاخص تاریخی در شهرستان نرماشیر کرمان به خاطر ساخت پارکینگ خبر داد. شیروانی گفت: عمارت‌های «چهار در» به خاطر قرار داشتن در کنار جاده ترانزیت مهم کرمان- سیستان می‌توانست مرمت و حفاظت شود و به عنوان ایستگاهی فرهنگی در مسیر جاده مورد بهرهبرداری فرهنگی و رفاهی قرار گیرد و برای روستای حسین‌آباد نرماشیر نیز اعتبار فرهنگی و اقتصادی به همراه بیاورد.
معاون فرهنگی هنری سازمان زیباسازی تهران خبر داد:
بازترمیم مجسمه فردوسی در سال آینده توسط ایتالیایی ها
بعد از گذشت سه ماه،از وعده مجید قادری ـ معاون فرهنگی هنری سازمان زیباسازی تهران، برای مرمت تندیس فردوسی اثر استاد صدیقی ، مجسمه فردوسی همچنان در همان شرایط است؛ با این حال قادری این نوید را می‌دهد که مجسمه در سال ۱۴۰۲ توسط ایتالیایی‌ها ترمیم خواهد شد.
سود ۴۰ تا ۵۰ درصدی ایرلاین‌ها از افزایش قیمت‌ها در نوروز ۱۴۰۲
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی گفت: چه در ایام قبل کرونا و چه در زمانی که کشور درگیر این پاندمی بود و حتی بعد از همه‌گیری کرونا، ایرلاین‌ها سود میبرند و سود حاصل از این اقداماتشان نیز قابل ملاحظه است، ولی این روا نیست که برای داشتن سود بالا، و با این دلیل که، چون تعداد ناوگان هوایی کم است و مردم مجبور به استفاده از هواپیما هستند، این قدر مردم را اذیت کنند.
بخش اول تسهیلات بازسازی هتل‌ها در هفته گذشته ابلاغ شد
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به سوال درباره آخرین وضعیت اعطای وام بازسازی هتل‌ها به هتلداران از فراهم شدن زیرساخت‌های تامین مالی بازسازی تاسیسات گردشگری خبر داد و گفت: براساس تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ چند اتفاق خوب افتاد نخست اینکه تسهیلات دولتی صرفاً به ساخت تاسیسات گردشگری محدود نشده بلکه به حوزه بازسازی هم اختصاص یافت و همچنین محل پروژه به عنوان وثیقه و سرمایه در گردشگری اعم از هتل‌ها به آن اضافه شد.
تبدیل آتشکده ساسانی به پارکینگ خودرو + تکذیبیه میراث فرهنگی کازرون
آتشکده ساسانی کازرون که گفته شده در سال ۱۳۱۸ در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده، به پارکینگی برای خودروهای سنگین کشاورزی و سواری تبدیل شده است.این خبر توسط اداره میراث فرهنگی کازرون تکذیب شده است.
به دلیل نبود نظارت ادارۀ میراث فرهنگی استان فارس؛
شبیخون غارتگران میراث فرهنگی به آثار باستانی دارابگرد
کَند و کاوهای غیرمجاز بی شمار قاچاقچیان اَموال تاریخی و فرهنگی در عَرصۀ شهر باستانی دارابگِرد که به تازگی و پیش از بارندگی های بهمن ماه انجام گرفته است، بیانگر نبود نظارت و حفاظت از سوی مسولان ادارۀ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دیگر نهادهای مسول شهر داراب است. مسولانی که تنها سرگرم کاغذبازی های اِداری و حفظ میز و صندلی خود بوده و هیچ اَهمیتی به یادگارهای بی همتا و تکرارناپذیر تاریخی نداده و از کنار دشواری های آن ها به سادگی می گذرند و اگر هم زورشان بچَربد از بُن و ریشه دست اَندازی ها (تعرضات) به یادمان های تاریخی را رَد کرده و یا مربوط به گذشته ها می دانند و در فَرجام توپ را در زمین دیگر نهادها و اُرگان ها می اَندازند و از مسولیت خویش شانه خالی می کنند. و این است سرنوشت غم اَنگیز یادگارهای ملی و نشانه های هویتی مردمی با فرهنگ که در حال رنگ باختن و حذف از چهرۀ تاریخ و صفحۀ روزگار است. سرنوشت اَندوه باری که پیوسته تکرار می شود و همگی بی تفاوت از کنارش در می گذریم. در پایان نیز این هویت و شناسنامۀ اِفتخارآمیز مردم منطقه و یادگارهای نیاکان پاک سرشت مان است که از دل تاریخ پاک خواهد شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سفر گردشگران در نوروز ۱۴۰۲ به داخل بزرگترین قنات جهان ممنوع می‌شود؟
حمیدرضا محمودی قوژدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گناباد اظهار کرد: برای توسعه هر نوع گردشگری، ابتدا باید مباحث ایمنی مکان رعایت شود، در خصوص قنات قصبه نیز با توجه به سست بودن خاک منطقه، در حال حاضر ورودی یک تا دو قنات ریزش کرده و عملاً امکان بازدید قنات از مسیر این ورودی‌ها میسر نیست. وی عنوان کرد: فقط از ورودی ۲ امکان بازدید گردشگران از زیر قنات وجود دارد و این امر به معنی ممنوعیت حضور گردشگران به داخل قنات قصبه نیست.
تخریب بافت تاریخی واقعیت است نه شایعه؛
بررسی ابهامات تخریب بافت تاریخی شیراز
درحالی که ساکنان بافت تاریخی شیراز از ضرب‌الاجل وزارت راه و شهرسازی برای تخلیه منازل‌شان می‌گویند، دیروز محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس در واکنش به اخبار روز‌های اخیر گفته است: «استاندار فارس بار‌ها مخالفت خود را با هرگونه تخریب و تعرض به بافت تاریخی شیراز و خانه‌های ارزشمند این بافت اعلام کرده.» و در واکنش به نامه غلامحسین معماریان خطاب به او درخصوص توقف این تخریب‌ها هم در پایان متنی که به نقل از او منتشر شده این اخبار را «شایعه و نقل قول شخصی خوانده» و آورده است: «انتظار است دستگاه‌های مسوول در این حوزه برای پاسخگویی شفاف به مردم واکنش مناسب در این عرصه داشته باشند. ابلاغ هر نوع مصوبه‌ای از پژوهشگاه میراث کشور و شورای عالی معماری و شهرسازی به اطلاع عموم خواهد رسید و به شایعه و احیانا نقل قول‌های شخصی استناد نشود.» ایمانیه در حالی از عمومی شدن ابلاغ کلیه مصوبات می‌گوید که مصوبه جدید مربوط به طرح توسعه حرم، تا ماه‌ها حتی به اطلاع شورای عالی معماری و شهرسازی هم نرسیده بود.
شانزدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی در تهران آغاز به کار کرد
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی از تاریخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ به مدت ۴ روز با حضور مهندس عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آغاز به کار کرد. در راستای شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی و ششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی، معاون گردشگری از پیشنهاد لغو روادید با ۵۰ کشور خبر داد.
تورهای مسافری به ترکیه همچنان پابرجات؛
وضعیت سفر از ایران به ترکیه پس از زلزله ۷.۸ ریشتری
بنا بر اظهارات برخی از آژانس‌داران ایرانی، زلزله ترکیه فعلا تغییر محسوسی در میزان تقاضا برای سفر به این کشور ایجاد نکرده و حتی دیروز دوشنبه، نرخ بلیت یکطرفه پرواز از تهران به استانبول به مرز ۱۸ میلیون تومان رسیده بود. طبق گزارشات ، فعلا خللی در برنامه سفرها، تور‌های گردشگری و پرواز‌ها از ایران به ترکیه وارد نکرده است. و گفته می شود، زلزله در مناطقی رخ داده و خسارت‌بار بوده که عموما مقصد سفر ایرانی‌ها نیست، اگرچه میزان تماس‌ها از صبح امروز (دوشنبه ۱۷ بهمن‌ماه) در بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی و هواپیمایی با کاهش مواجه شده است، اما برنامه سفرها، پرواز‌ها و تور‌ها به مقصد ترکیه همچنان برقرار بوده و فعلا لغو نشده است.
افتتاح نفیس‌ترین گنجینه نسخه خطی نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در موزه آستان قدس
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، یکی از غنی‌ترین و مهم‌ترین مراکز علمی و فرهنگی ایران و جهان اسلام، به ویژه در زمینه نسخه‌های خطی، چاپی، اسناد، آرشیو مطبوعات و آثار موزه‌ای و با قدمتی بیش از هزار سال است که پس از انقلاب اسلامی، شکوفاترین دوران خود را تجربه کرده است. در تازه ترین رویداد، «گنجینه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه» به عنوان هفدهمین مجموعه موزه آستان قدس رضوى در سالروز ولادت امام علی (ع) و همزمان با دهه مبارک فجر با حضور تولیت آستان قدس رضوی در محل موزه قرآن و نفایس در فضایی با زیربنای۴۰۳ متر مربع افتتاح شد.
اختصاص مبلغ اندک ۸ هزار میلیارد تومان برای تملک بافت‌های تاریخی کشور؟!
ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مدعی شد که، هشت هزار میلیارد تومان برای تملک بافت‌های تاریخی کشور در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است .باید از این آقای به اصطلاح وزیر پرسید که می داند هشت هزار میلیارد تومان یا هشت همت، چقدر قدرت دارد؟ اگر بطور متوسط هزینه تملک بافت های تاریخی را در حدود متری پنج میلیون تومان در نظر بگیریم، حدود 160 هکتار بافت تاریخی را می توان به تملک درآورد. هرچند این بودجه در حدود یک ششصدم بودجه پیشنهادی سال 1402 است (یک قسمت از ششصد قسمت بودجه)، اما به هیچ وجه کافی برای اداره و تملک بافت های تاریخی کشور نیست.
بیستمین عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس کشورمان؛
«هنر سوزن‌دوزی ترکمن» ثبت جهانی شد
هنرسوزن‌دوزی ترکمن مشترک به نام ایران و ترکمنستان ، به‌عنوان بیستمین عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس کشورمان در هفدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نوزدهمین میراث ناملموس ایران مشترک با افغانستان؛
«شب یلدا/چله» به نام ایران و افغانستان ثبت جهانی شد
آیین شب یلدا ۲۹ آذرماه ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. اما حالا پرونده شب چله یا یلدا که ایران در همکاری با افغانستان آن را تهیه کرده است، با وجود ایراد‌ها و نقطه نظرات نمایندگان بسیاری از کشورها، سرانجام موفق شد در هفدهمین نشست کمیته بین‌دولت‌ها برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
گردشگری دریایی برای بوشهر در پیچ‌وخم وعده و وعید‌ها غرق شده
حامد آبزن رئیس گروه گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اظهار داشت: در بحث پتانسیل‌های گردشگری استان بوشهر باید بدون تعارف بگوییم که وجه تمایز ما با سایر استان‌های کشور دریا است. در چهل و اندی سال پیش تا به امروز بیشترین استفاده ما بوشهری‌ها از دریا به‌عنوان محل ارزاق آن هم از صیادی بوده است. یعنی فقط ماهی گرفته‌ایم و خورده‌ایم.وی تاکید کرد: شعار قطب گردشگری دریایی شعاری است هم راستا با استان بوشهر که باید همه مسئولان بدون موازی کاری و با یک کار بین سازمانی به این موضوع اهتمام ویژه داشته و به سمت شعار پیش رویم.
هیچ یک از توافقات تهران-دوحه برای جام جهانی به نتیجه نرسید و ایران از برنامه قطر کنار گذاشته شد
علی حسینی رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: سفیر ایران در قطر از توافق‌های بین این دو کشور خبر داد و حتی وزیر راه و شهرسازی ایران به قطر سفر کرد، اما در عمل این تفاهم‌ها به نتیجه نرسید و عملیاتی نشد این در حالیست که ما می‌توانستیم از فرصت نزدیکی ایران به قطر استفاده کنیم و این کشور می‌توانست از زیرساخت‌های خوب ایران در بخش بنادر و فرودگاه‌ها استفاده کند.
شش ماه حقوق گرفتند و از سفری توهمی حرف زدند؛
سفرهای دریایی ایران برای جام‌جهانی قطر لغو شد
خیلی خیلی مسخره است که برنامه ریزی کشور را دست افرادی بسپاریم که در اداره یومیه فکری خودشان هم درمانده اند. هیجان زده های جوگیر و دهان بین از خود راضی توهمی. شش ماه گفتند که از فرصت جام جهانی قطر حداکثر استفاده را می کنیم و کشتی کشتی و طیاره طیاره هواپیما پر و خالی می کنیم و قطر جای خواب برای مسافران و تماشاچیان جام جهانی ندارد و غیره. آدم های دوزاری ، مسلما دو ریالی حرف می زنند و ما چقدر احمق هستیم که روند برنامه ریزی سرزمینی و یک انقلاب را دست بعضی دو ریالی ها داده ایم. مخاطب خاصی نداریم، اما مردم مسلما خوب می دانند که از چه جنس مدیرانی حرف می زنیم.
هشدار برخی کشورها درباره سفر به ایران در آستانه جام جهانی و درخواست بودجه عجیب مقابله با ایران هراسی!
بنظر می رسد که بهره برداری از فرصت اقتصادی برگزاری جام جهانی در قطر برای همسایه بزرگی چون ایران بنا بر برخی حوادث و بعضی بداندیشی ها و ضعف برنامه ریزی در حال از بین رفتن باشد. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مدعی است که،حوادث اخیر بر صنعت گردشگری کشور تاثیر مستقیم گذاشته است، حتی برخی از کشورها در آستانه جام جهانی قطر، توصیه‌هایی مبنی بر عدم سفر به ایران به اتباع خود را صادر کرده‌اند.شالبافیان بیان داشته است که با همکاری دولت و مجلس می‌توان از ظرفیت و مشارکت فعالان اقتصادی برای معرفی چهره واقعی ایران استفاده کرد و از این فرصت استفاده بیشتر برد، به فرض مثال مجلس در بودجه ۱۴۰۱ اعتباراتی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور به زبان‌های خارجی اختصاص داده است. برخی از منتقدین این گونه ادعاها در وزارت گردشگری و میزاث فرهنگی را مشابه نوعی فرصت سوزی همراه با رانت طلبی معنا کرده اند.
هفت سال فرصت‌سوزی برای جذب گردشگر جام جهانی قطر؛
سازمان منطقه آزاد کیش: منتظر گردشگر خارجی از جام جهانی نیستیم
مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن اعلام آمادگی ایران برای پهلوگیری و اعزام کروز به قطر برای جام جهانی، در مورد آخرین وضعیت ایران برای پذیرش مسافران خارجی که برای جام جهانی به قطر خواهند آمد، توضیح داد: میزبان جام جهانی از هشت سال قبل مشخص می‌شود و کشور‌های اطراف باید خود را آماده کنند. ایران در این راستا هفت سال فرصت‌سوزی کرد و کار عملیاتی جدی انجام نداد. باید از هشت سال قبل به فکر زیرساخت‌ها می‌بودیم.وی افزود: با این حال ما دیگر نمی‌توانیم منتظر گردشگر خارجی باشیم، زیرا از این گردشگران هیچ اطلاعاتی نداریم. مناطق آزاد هم نمی‌توانند به صورت مستقیم برای رزرو هتل یا امور دیگر با قطر مذاکره کند.
مرمت گنبد مسجدجامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله باید متوقف شود
مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از بررسی و جمع‌بندی مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص اقدامات صورت گرفته در مرمت گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله خبر داد و اعلام کرد که اقدامات صورت‌گرفته در مرمت این دو گنبد غیراستاندارد و خارج از عرف و علم مرمت بوده و باید سریع‌تر متوقف شود.وی به کنایه از اقدامات صورت گرفته برای مرمت با تیتر «نوسازی به‌جای مرمت!» استفاده کرد. واقعا باید از آقای ضرغامی پرسید که چقدر با آثار تاریخی آشنایی دارند و اصلا قدمت این مساجد را می دانند؟ مسئول این حجم از اقدامات غیر کارشناسی که به فرهنگ و تاریخ یک کشور لطمه می زند چه کسی است؟
جنجال هالووین در عربستان و انتقاد شدید از تابوشکنی در سرزمین وحی
انتشار تصاویر برگزاری مراسم «هالووین» در ریاض با حمایت هیأت سرگرمی سعودی، در شبکه‌های اجتماعی موجی از خشم و تمسخر را به همراه داشت. واکنش کاربران به این قضیه زیاد بوده است. کاربری در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: به عنوان یک سعودی می‌گویم، معذرت می‌خواهیم رسول‌الله (ص). ما کثیف‌ترین آداب و رسوم غرب را بیرون آوردیم تا جایی که تقریباً نزدیک است هویت عربی - اسلامی از بین برود.
شکایت بغداد به اینترپل علیه کشور‌های مانع استرداد آثار باستانی عراق
وزارت فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق امروز (یکشنبه) اعلام کرد، شکایت‌هایی را نزد پلیس بین الملل (اینترپل) علیه تعدادی از کشور‌هایی که مانع استرداد آثار باستانی قاچاق شده عراق شده‌اند، تنظیم کرده است.
کشته شدن 150 نفر در هالوین کره و حضور پنج کشته از ایران
آخرین گزارش‌ها از حادثه جشن موسوم به هالووین در سئول پایتخت کره جنوبی حاکی است که این اتفاق در ساعت 10 و نیم شب شنبه رخ داده و شمار کشته‌های این حادثه به ۱۵۱تن و تعداد زخمی‌ها به ۱۵۰ تن رسیده و در بین کشته شدگان، اسامی پنج ایرانی هم دیده می شود.مقامات کره ای عزای ملی اعلام کرده و در حال بررسی چگونگی کشته شدن دستکم ۱۵۱ نفر در این حادثه هستند.دفتر ریاست جمهوری گفت که یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی دستور رسیدگی فوری به مجروحان را صادر کرده است. یون همچنین دستور ایجاد تخت‌های سیار در منطقه را صادر داده است. هان داک سو نخست وزیر کره جنوبی نیز بعد از این حادثه پیامی صادر کرده و خواستار رسیدگی فوری به حادثه دیدگان شده است. اوه سه هون، شهردار سئول که به اروپا سفر کرده است، به خاطر این حادثه مجبور به بازگشت به کشورش شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ادعای ۲۸۲ پرواز روزانه میان ایران و قطر در زمان برگزاری جام جهانی و دلار‌های بی زبانی که پرواز می‌کنند؟!
جام جهانی قطر ۲۹ آبان ماه آغاز و تا ۲۷ آذرماه ادامه دارد. در مدت یک ماه برگزاری جام جهانی، با توجه به همسایگی ایران و قطر و همچنین حضور تیم ملی ایران در این جام، جابه‌جایی مسافران جام جهانی با پرواز‌های مستقیم بین دو کشور انجام می‌شود، البته برنامه جابه‌جایی تماشاگران با شناور‌ها و از بنادر جنوبی نیز در نظر است، اما هنوز برنامه سفر‌های دریایی اعلام نشده است. ادعا شده که 282پرواز روزانه میان ایران و قطر در زمان برگزاری جام جهانی انجام می شود. اگر در هر پرواز هزار دلار خارج شود، رقم ارز خارج شده چقدر است؟ نکته جالب تکمیلی اینکه، هنوز چند روزی از اعلام این خبر نگذشته بود که بنا بر تصمیماتی احتمالا سلیقه گرا، سه شهر کیش، مشهد و اصفهان بعنوان مبدا پروازی حذف شده اند و شهر لامرد فارس به لیست اضاف گردید
یادداشت و دیدگاه ها
دیداری برای یک تحول بزرگ
مدیر گالری ترانه باران:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
فوتبال، سیاست، اقتصاد ، سه بازنده جام جهانی قطر در ایران
رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
ایل قشقایی را بشناسیم
طوایف وتیره های ایل قشقایی:
تمدن عیلام
نخستین تمدن‌های جهان :
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد