پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
گردشگری از دو نرخی شدن سود می‌کند یا ضرر؟
تغییر نحوه محاسبه نرخ هتل‌ها و بلیت هواپیما؛
نشان یونسکو به عبدالمجید ارفعی اهدا شد
پنجمین مراسم تماشای خورشید؛
مرمت فردوسی با حضور کارشناسان خارجی؛
دکانی جدید بنام بازسازی مجسمه دو رنگ فردوسی؟
مجید قادری، معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران بیان داشته است که به‌طورقطع در ۲سال گذشته هیچ‌گونه عملیات مرمت و شست‌وشو روی این مجسمه انجام نشده است و مرور عکس‌های قدیمی این اثر نشان می‌دهد که مجسمه از سال۸۸ به رنگ سایه و روشن بوده و اتفاق جدیدی رخ نداده است. ادعایی که مورد نقد بسیاری از کارشناسان قرار گرفته و معتقدند که در صورت صحت این حرف، باید در این سال‌ها به چشم می‌آمد. استفاده از مرمت گران خارجی، دومین نکته قابل انتقاد در صحبت‌های مجید قادری بوده است.
مخالفت معاون گردشگری وزارت میراث با اخذ نرخ دلاری بلیت هواپیما
معاون گردشگری در نامه‌ای به رئیس سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که دریافت نرخ دلاری بلیت هواپیما از گردشگران غیر ایرانی باعث افزایش قیمت تمام‌شده سفر می‌شود.
در نامه‌ای به رئیس سازمان هواپیمایی کشور:
نرخ دلاری بلیت هواپیما قیمت تمام‌شده سفر را بالا می‌برد
معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره دریافت نرخ دلاری بلیت هواپیما از گردشگران غیر ایرانی خبر داد.
ایرلاین‌ها حق ندارند بلیت پرواز‌های برنامه‌ای را چارتری بفروشند
رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری با تأکید بر اینکه ایرلاین‌ها حق ندارند پرواز‌های برنامه‌ای را به صورت چارتری بفروشند گفت: وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، حتماً منافعی میان ایرلاین و چارترکننده وجود دارد. اگر هم مدعی هستی که امورات روزمره ایرلاین بدون پیش فروش چند ماهه چارتری صندلی‌های پروازی نمی‌گذرد، باید ایرلاین را تعطیل کنند نه اینکه آن را از جب مردم تأمین کنند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کاهش نرخ سوخت کشتی‌های مسافری از ۲۳ هزار تومان به ۳۰۰ تومان، با کدام منطق؟!
مثلا بحث جذب گردشگر خارجی مطرح است. می‌گویند که اگر کشتی مسافربری خارجی به ایران توریست بیاورید، خدمات خاص بندری با تاکید بر گازوئیل تقریبا رایگان می‌دهیم. حداقل نکردید تدبیر بخرج داده و شرط حضور یک هفته‌ای را مطرح کنند. شنیده‌ها می‌گوید که این طرح بنوعی دستپخت اقای ضرغامی است.
سازوکاری طراحی شود که پیمانکاران آثار تاریخی ملزم به گرفتن تاییدیه از استادکاران شوند
​رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت مرمت آثار تاریخی و بعضا حضور پیمانکاران بی‌تجربه در این عرصه گفت: شورا آماده است تا سازوکاری طراحی شود که پیمانکاران آثار تاریخی ملزم به گرفتن تاییدیه از استادکاران شوند.
وعده‌های توخالی تملک و ساخته شدن ملک مجاور درب کوشک قزوین در سایه نافهمی‌ها
شهریور ۱۴۰۰ خبر رسید گودبرداری ملکی در کنار یکی از دو دروازه مهم باقیمانده قزوین یعنی درب کوشک آغاز شده و حیرت همگان را بر انگیخته که چرا شهرداری و میراث فرهنگی قزوین مجوز ساخت آن هم در فاصله‌ای چنین نزدیک را داده‌اند آن هم در حالی که مالک اول چندین بار درخواست ساخت و ساز داده بود و با آن مخالفت شده بود؛ و اکنون با فوت او و فروش ملک از سوی وراث به شخص دیگری مجوز ساخت صادر شده است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز؛
خبر در مورد نشست و ریزش مسجد وکیل شیراز نادرست است
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز گفت: خبری که در مورد نشست و ریزش مسجد وکیل شیراز در فضای مجازی منتشر شده، نادرست است.
هتل‌ها از گردشگران خارجی دلار و یورو می‌گیرند! ضرغامی کجاست؟
فعالان گردشگری معتقدند ارائه خدمات در هتل‌های ایران به دلار و یورو و تفاوت زیاد هزینه اقامت خارجی‌ها با ایرانی‌ها در هتل‌های ۴ و ۵ ستاره کشور نه‌تن‌ها نرخ پکیج‌های سفر به ایران را افزایش می‌دهد بلکه ممکن است به انصراف گردشگران خارجی برای سفر به ایران منجر شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دفینه یابی در کنار تک درخت بالای آبشار ورزان سوباتان گیلان!
۲۵ اسفند ۱۴۰۰ بود که تک نخل ساحل درک شهرستان زرآباد در منطقه آزاد چابهار یک شبه از منظره کویری کنار ساحل دریای عمان حذف شد. هر چند همان زمان به مقصریابی اکتفا شد تا چندی بعد در شمال ایران شاهد یک رویداد تلخ از همان جنس باشیم. آبشار ورزان در نزدیکی ییلاق سوباتان (نعله چولی) شهرستان تالش مورد هجومی دیگر قرار گرفته است.
صحبت من درباره پاسارگاد متاسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می‌خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم!
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: من صحبتی درباره پاسارگاد کردم که متاسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می‌خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم! در حالی که چنین حرفی را نزدم. من نگفتم که می‌خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، این چاه‌ها را قبل زدند، موتور‌های گازوئیلی چاه‌ها قدیمی هستند، این موتور‌ها باید برقی و کابل‌کشی هم انجام شود تا مشکلی در این محوطه ایجاد نشود، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دستور دادم کروز بوشهر پس از رفع نواقص ایمنی آغاز به کار کند
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هزینه سفر یک کشتی کروز با ظرفیت بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از ساحل ایران تا کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس با سوخت آزاد حدود پنج میلیارد تومان می‌شد، اما با تصویب سوخت یارانه‌ای این مبلغ به ۶۰ میلیون تومان کاهش یافت که بسیار چشمگیر است.
صدور پروانه مرمت برای بنا‌های ارزشمند و تاریخی؛
معاف شدن مالکان بنا‌های تاریخی از پرداخت عوارض مرمت
سرپرست مدیریت بافت و بنا‌های تاریخی شهر تهران از آغاز صدور پروانه مرمت برای بنا‌های ارزشمند و تاریخی خبر داد و گفت: مصوبه "فرآیند صدور پروانه مرمت و بهره برداری از بنا‌های تاریخی و ارزشمند شهر تهران" موجب ایجاد انگیزه برای مرمت و حفظ بنا‌های تاریخی و دارای ارزش و جلوگیری از تخریب این بناها، می‌شود.
وضعیت وخیم عمارت «مسعودیه» تهران
وضعیت عمارت «مسعودیه» رو به وخامت است. بخش‌های از آجر‌های دیوار بیرونی ریخته و عابرانی که هر روز از خیابان «ملت» گذر می‌کنند، نگران ریزش دیوار‌های عمارت قاجاری هستند.
توجیه مجدد و تفسیر اصلاحی طرح عتیقه یابی و عتیقه فروشی توسط سخنگوی هیئت رئیسه مجلس! بی خیال شو مرد!
سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح اشیای باستانی هنوز به هیچ کمیسیونی ارجاع نشده است، گفت: تدوین طرح توسط نمایندگان فارغ از اینکه به کمیسیون‌های مربوطه و صحن می‌رسد یا نه یک روال قانونی برای نمایندگان است و از رسانه‌های محترم خواهشمند است پیش از آن که درباره چنین موضوعاتی اطلاع رسانی کنند، اطلاعات تکمیلی طرح‌ها را یا از طریق نمایندگان و کمیسیون‌ها یا اداره اخبار مجلس استعلام کنند تا شاهد اطلاع رسانی دقیق و صحیح باشیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
استفاده بهینه از اشیای باستانی و عتیقه‌جات؛
قاچاقچیان آثار باستانی در مجلس نفوذ کرده اند؟
سید محمد بهشتی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی در روزنامه اعتماد نوشت:بدون تردید اگر از نمایندگانی که طرح موسوم به «استفاده بهینه از اشیای باستانی و عتیقه‌جات» را مطرح کرده‌اند، بپرسید با چه دلیل و انگیزه‌ای ابعاد محتلف این طرح را پیگیری می‌کنند، احتمالا اینگونه پاسخ می‌دهند با توجه به اینکه حفاری‌های غیرمجاز آثار باستانی و عتیقه‌جات یک واقعیت در کشور است، بد نیست دولت هم بهره‌ای از آن ببرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در نامه‌ای سرگشاده به محمدباقر قالیباف؛
اعتراض باستان‌شناسان به مصوبه فروش آثار باستانی کشور
جمعی از استادان باستان‌شناسی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه‌ای سرگشاده به محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی درباره طرحی با عنوان «استفادۀ بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» ابراز نگرانی کرده و خواستار لغو این طرح شده‌اند. در این نامه آمده: دیر زمانی‌ست که عنان محافظت از دستاورد‌ها و مواریث فرهنگی ایران عزیزمان از کف متولیان امر خارج شده است. شمار محوطه‌های باستانی آسیب‌دیده و به تاراج‌رفته از عدد خارج است و تنها چارۀ کار، اقدام به مُر قانون است نه تغییر آن به نفع طرف سودجو.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تبدیل ایران به هاب خرید و فروش آثار باستانی و جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز
تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را با عنوان «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» ارائه کرده‌اند که در جامعه باستان‌شناسی و میراث فرهنگی واکنش‌برانگیز شده است. تبدیل ایران به هاب خرید و فروش آثار باستانی و جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز درحالی از سوی برخی نمایندگان در قالب طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» پیگیری می‌شود که سال ۱۳۸۹ دقیقا همین طرح از سوی حمید بقایی ـ رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ـ ارائه شده بود.
نظرات منتشره: ۴ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وضعیت اسفناک گردشگران کاشان در چند روز تعطیلی عید فطر
مدیریت ضعیف گردشگری و شهری در تعطیلات عید فطر، صدای مسافران کاشان را در آورد.
چرا هزینه سفر به ترکیه نصف هزینه عتبات است؟!
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران و جهان گفت: شرکت‌های هواپیمایی مدعی هستند که عملیات سوخت‌گیری هواپیما در شهر نجف انجام می‌گیرد و با توجه به گرانی سوخت در آن شهر، هزینه پرواز به این مقصد نسبت به سایر مقاصد دورتر نیز گران‌تر است! این ادعا در حالی بیان می‌شود که از اساس خلاف واقع است چراکه تمامی عملیات سوخت‌گیری هوایی در ایران انجام می‌گیرد و اصولاً هواپیما‌ها در کشور عراق سوختی دریافت نمی‌کنند!
دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، بر چه مبنایی لیست شهر‌های شلوغ برای سفر را اعلام کرده؟
چنان مدیریت اجرایی کشور به سطح کشک و پشم تنزل جایگاه داده که باید برای خیلی چیز‌ها گریست و شاید پوزخند زد. دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از ازدحام مسافر و تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی در چند شهر کشور خبر داده است. باید پرسید که مبنای سخنان ایشان چیست؟ تجارب سال‌های قبل (روندیابی) یا لیست مراکز اقامت رسمی؟ بانک اطلاعات شما کجاست آقای دبیر محترم؟ چرا سطح تصمیم گیری‌ها را به کشک و پشم، تنزل جایگاه می‌دهید. آیا بهتر نبود در ایام دو ساله کرونایی، به فکر ساخت و تشکیل چنین بانک اطلاعاتی از مراکز اقامت رسمی و غیر رسمی می‌بودید؟ حیف حقوق ماهیانه! منتظر دریافت توضیحات هستیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
خانه «حاج اسمال» بزرگترین خانه قاجاری کازرون پاساژ می‌شود؟
مالک بزرگترین خانه تاریخی کازرون به دنبال تخریب این بنای قاجاری و ساخت پاساژ به جای آن است. خانه «حاج اسمال» بزرگترین عمارت قاجاری غرب فارس شناخته می‌شود.
چرا ایران برای
تلویزیون دولتی ترکیه (تی آر تی) از اینکه پس از ۱۵ سال از کشف مدفن امام محمد غزالی، هیچ اقدام درخوری برای بازسازی آرامگاه این عالم برجسته جهان اسلام انجام نشده، انتقاد کرده است.
ادعای پیشنهاد اداره موزه هنر‌های معاصر با همکاری هنرمندان
رییس موزه گفت: همه رویکردهای مناسبی که در دوره‌های گذشته مدیریتی موزه انجام شده به طبع آن ادامه می‌یابد و به سهم خود تلاش می‌کنیم با گفت‌وگو با هنرمندان، تشکیل شورای مشورتی و حضور مشاوران هنری از متن جامعه هنری کمبودهای گذشته را اصلاح کنیم.
یادداشت و دیدگاه ها
دیداری برای یک تحول بزرگ
مدیر گالری ترانه باران:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
ایل قشقایی را بشناسیم
طوایف وتیره های ایل قشقایی:
تمدن عیلام
نخستین تمدن‌های جهان :
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد