پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
فرونشست تا ۳۰۰ متری تخت جمشید + شکاف‌های ۷۰ سانتی متری در نقش رستم
عضو هیئت علمی بخش مهندسی راه و ساختمان و محیط زیست مهندسی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه تاکنون رسانه‌ها قدرتی برای حل مشکلات و معضلات فرونشست نداشته‌اند، می‌افزاید: حدود ۱۰ سال است که در تمام رسانه‌ها مشکلات فرونشست زمین را فریاده زده‌ایم، اما نتیجه‌ای حاصل نشده است.براساس نتایج مطالعات تخصصی طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ که تحت عنوان پروژه به دانشگاه شیراز محول شده است؛ میزان سطح فرونشست در دشت مرودشت به دست آمده که نتایج این مطالعات در قالب گزارش به سازمان زمین شناسی تهران ارائه شده است. در این مطالعات و در تصاویر ماهواره‌ای ۱۰ سال گذشته از دشت مرودشت تنها محدوده کوچکی از این دشت با پدیده فرونشست روبرو شده بود، اما در مطالعات اخیر و ظرف حدود ۱۵ سال اخیر، همه دشت مرودشت درگیر این پدیده شده و وسعت و سرعت فرونشست زمین در این دشت پیشرفت قابل توجهی داشته است.
استرداد آثار تاریخی امانتی ایران؛
پشت پرده دیر برگشتن الواح هخامنشی به ایران
روز پنجشنبه در جریان بازگشت کاروان ابراهیم رئیسی از نیویورک، اعلام شد که او با خود ۳ هزار و ۵۰۶ لوح گل‌نبشته مربوط به دوران هخامنشیان را به ایران آورده است.سوالی در اذهان مردم ایجاد شده که آیا این اولین بار است که لوح‌های هخامنشی وارد ایران می‌شوند؟ پاسخ هم خیر است و باید به تاریخچه پنج دوره ای عودت الواح اشاره کرد . حدود ۵۰ هزار لوح گل‌نبشته سال ۱۳۱۱ در محل «باروی تخت‌جمشید» کشف شد که موسسه شرق‌شناسی شیکاگو برای تحقیق و بررسی، آنها را به امانت گرفتند. محموله‌ همراه رئیسی پنجمین بخش از این لوح‌ها است که به کشور بازمی‌گردد. سال ۱۳۹۸ در جریان سفر حسن روحانی رئیس‌جمهوری وقت، یک هزار و ۷۸۳ قطعه از این الواح به کشور بازگشتند. پیش از این سال ۱۳۸۳ بود که ۳۰۰ قطعه به ایران عودت داده شد. بخش دیگر، سال ۱۳۲۹ بوده که ۳۷ هزار قطعه لوح به کشور برگشت. دو سال قبل از آن یعنی ۱۳۲۷ نیز ۱۷۹ قطعه بازگشته بود. سال ۱۳۹۸، کریستوفر وودز رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو گفته بود «بسته‌بندی این الواح تاریخی بسیار مهم است. حدود یکسال بسته‌بندی هزار و ۷۸۳ قطعه به طول انجامیده است و ما بهترین الواح باقی‌مانده را در این تعداد قطعه دسته‌بندی کردیم و مابقی آن را هم در سه مرحله دیگر به ایران باز می‌گردانیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ریزش بخشی از خانه تاریخی «نجاتیان» در شوشتر + توضیحات سرپرست میراث‌فرهنگی
با اطلاع رسانی همسایه‌های این خانه تاریخی مبنی بر تخریب بخشی از این خانه به اداره میراث فرهنگی ، تیم کارشناسی اداره میراث فرهنگی در محل حضور پیدا کرد. با مشاهدات عینی و شواهد موجود رطوبت‌های ناشی از وجود آب در قسمت شوادان در قسمت زیر آوار خانه نجاتیان و همچنین اظهارات مالک مبنی بر اینکه شوادان این خانه چندین سالی است دچار آب‌گرفتگی شده ،می توان حدس زد که احتمال وقوع این موضوع ، آب‌گرفتگی‌های صورت گرفته در این محدوده بوده است. لازم به توضیح است که خانه نجاتیان اگرچه در فهرست آثار ملی ثبت نشده است اما از جمله خانه‌های تاریخی و فاخر بافت تاریخی به شمار می‌رود.
ابهام در انحصار فروش بلیت اربعین  توسط سه آژانس + سلام بر بازرسی وزارت راه و شهرسازی و دفتر وزیر
دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی گفت،در حالی که قیمت مصوب بلیت‌های پروازی مشهد به نجف ۹.۵ میلیون تومان تعیین شده بود، اما با واگذاری فروش تمام بلیت‌های اربعین به ۳ آژانس در تهران، در حال حاضر پروازهای مشهد به نجف از ۱۴ تا ۱۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد.همچنین افکار عمومی هیچ توجیهی درباره علل انحصار و رانت داده شده به سه آژانس خاص ندارند.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی استان هرمزگان:
اجرای برنامه‌های حفاظت و احیا در بافت بندر تاریخی لنگه
مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با اشاره به اجرای برنامه‌های حفاظت و احیای بندر لنگه به عنوان یکی از مهمترین بنادر تاریخی در طول نوار ساحلی خلیج فارس از تخصیص اعتبارات ویژه جهت مرمتِ خانۀ تاریخی فکری با بادگیر‌های بلند و زیبا به عنوان یکی از الگو‌های اصلی معماری منطقه خلیج فارس خبر داد.
با الگوگیری از تصاویر قدیمی از قلعه سلاسل شوشتر؛
درخواست مرمت «قلعه سلاسل» شوشتر براساس عکس‌های قدیمی‌
یک دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تصاویر قدیمی از قلعه سلاسل شوشتر وجود دارد گفت: هدف ما این است که این قلعه را براساس همان عکس‌های قدیمی مرمت و بازسازی کنیم.
چرا سازمان هواپیمایی سکوت کرده؟
زورگویی ترکیش ایرلاین به آژانس‌های ایرانی
مدیر یکی از آژانس‌های گردشگری با انتقاد از عدم نظارت جدی سازمان هواپیمایی کشوری بر روی ایرلاین‌های خارجی گفت: به تازگی ما و دیگر همکاران با جرایم سنگین از سوی ترکیش ایرلاین روبرو شده‌ایم که به نظرم این دفعه هم در رقم‌ها و هم در دلایل جریمه تفاوت بسیار زیادی نسبت به قبل را شاهد هستیم. نکته عجیب‌تر این که اصلا دلایل مطرح شده از سوی ترکیش منطقی و مستدل نیست.
تصویب اجرای طرح‌های توریسم دریایی در هیئت دولت
مدیر‌کل سرمایه گذاری، زیرساخت‌ها و مناطق نمونه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: به منظور ایجاد مدیریت یکپارچه و متمرکز در سطوح استانی مصوبات بسیار مؤثر و کارآمدی در حوزه گردشگری دریایی ساحلی، پیشنهادات در ذیل برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی در هیئت دولت مصوب شد که بر اساس آن جرای طرح‌های گردشگری ساحلی - دریایی ذیل کارگروهی متشکل از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با ریاست استانداران ساحلی صورت گیرد.
دست درازی کارخانۀ سنگ شکن به حریم آتشکدۀ ساسانی «گِره» !
ساخت کارخانۀ سنگ شکن در حریم درجه یک و بخش جنوبی و جاده کشی در باختر (غرب) آتشکدۀ ساسانی «گِرِه» که نزدیک یک دهه پیش آغاز و هم اینک گسترش فراوانی پیدا کرده، تهدیدی جدی برای یادگار ساسانیان است و دست درازی (تعرض) آشکار به بنای ملی به شمار می رود.
تعریض جاده در شهرستان کرخه و تخریب تپه باستانی + الزام به پاسخگویی فوری میراث ، راه و شهرسازی و استانداری خورستان
وقتی استانداردها و پیوست های محیط زیستی و میراث فرهنگی و تاریخی پروژه های عمرانی به کشک و پشم هم نیست، چه انتظاری می توان از یک پیمانکار سطوح عملیاتی داشت که برای تاریخ کشور، تره خرد کند. تعریض جاده شهرستان کرخه گویا باعث تخریب یک تپه باستانی شده است. به قید فوریت از اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان، اداره کل راه و شهرسازی استان خوزستان و همچنین استانداری خوزستان ، توضیح خواسته و درخواست تشریح اقدامات حفاظتی را داریم. کم توجهی به این مهم مسلما از طریق سازمان بازرسی پیگیری خواهد شد.
مردم می‌گویند شما که نمی‌توانید سرویس‌های بهداشتی را درست کنید؛ بقیه حرف‌هایتان هم مثل همین است
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: من فکر می‌کنم قبل از این‌که برای مردم اجمالاً کنسرت، حجاب و محدودیت‌های اینجوری مطرح شود، فعلا سرویس بهداشتی اولویت اول مردم است. یعنی مردم می‌گویند آقا شما که نمی‌توانید سرویس بهداشتی را درست کنید، بقیه حرف‌هایتان هم مثل این است.
عوارضی ۳۰۰ هزار تومانی برای رفت و برگشت ۵۴ کیلومتر از آزادراه تهران -شمال؟ سلیقه گرایی یا دستورات محفلی؟
هزینه عبور از قطعات یک و دو آزادراه تهران شمال که سازنده آن دولت و بنیاد مستضعفان هستند به ۱۵۰ هزار تومان می‌رسد که هزینه رفت و برگشت از این آزادراه با احتساب قطعه ۴ برای هر خودرو به بیش از ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد و قرار بر این است که گیت‌های عوارضی یکپارچه سازی شوند. محمود ملازینل، مدیرکل دفتر امور مجریان آزادراه‌های شرکت ساخت درباره نرخ عوارضی جدید باند رفت قطعه دوم آزادراه تهران شمال اظهار داشت: تردد عمومی باند رفت قطعه دوم آزاد راه تهران شمال از روز گذشته برقرار شده، اما هنوز عوارضی برای باند دوم اعمال نشده و کمیته مربوطه نرخ پیشنهادی برای عوارضی باند رفت قطعه دوم (عوارضی به غیر از تونل البرز) را بررسی کرده و نرخ بررسی شده به صورت محرمانه برای وزیر راه و شهرسازی ارسال شده، اما هنوز نرخ عوارضی از سوی وزیر راه تایید نشده است.
درباره ممنوعیت پرواز‌های ایرانی به آنتالیا با نهاد‌های امنیتی مکاتبه کردم که از این سیاست غلط برگردند
رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، ممنوعیت پروازهای ایرانی به آنتالیا را یک سیاست غلط دانست و درباره انتقادهایی که به سفر روس‌ها به ایران می‌شود، گفت: توریست به معنی بی‌بند و باری نیست.
روستاهای هدف گردشگری تربت حیدریه تامین اعتبار می‌شوند
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تخصیص و تامین اعتبار روستاهای گردشگر پذیر از ضوابط و مقررات در برنامه ششم توسعه است، گفت: بر همبن اساس روستاهای گردشگر پذیر تربت حیدریه که قابلیت گردشگری و دارای بافت ارزشمند هستند با توافق و تفاهم میراث فرهنگی برای سال ۱۴۰۲ تامین اعتبار می‌شوند.
یورش دوباره قاچاقچیان به شهر باستانی داراب‌گرد استان فارس‌
کنشگر و پژوهشگر میراث فرهنگی و تاریخ ایران گفت: سوداگران اموال تاریخی و فرهنگی به بهانه‌های پوچ و خیال انگیز یافتن گنج و در نبود نظارت مسئولان شهری و متولی اصلی آن، میراث فرهنگی برای سومین بار در یک سال گذشته به عرصه داراب‌گرد یورش برده‌اند.
ثبت سازه دستکند زیرزمینی تفرش در فهرست میراث ملی
دستکند زیرزمینی تفرش با پیگیری دوست داران میراث فرهنگی در فهرست میراث ملی جای گرفت.
واگذاری عمارت تاریخی عین الدوله به یک سرمایه گذار توسط شهرداری تهران + کندن زمین و ایجاد تغییر برای تبدیل به رستوران؟!
باغ و عمارت عین‌الدوله از بنا‌های تاریخی و یکی از آثار ملی ارزشمند ایران است که در دوره قاجاریه احداث شد واین بنا در خیابان جمالی و در محلهٔ پاسداران در شهر تهران واقع شده‌است. این باغ-عمارت، محل اقامت ییلاقی «عین‌الدوله» وزیر سه دورهٔ حساس تاریخی در دوران قاجار بوده است. اما حالا میثم مظفر عضو شورای شهر تهران خبر داد: در حال حاضر استفاده بهینه‌ای از عمارت عین الدوله نمی‌شود و بخشی از محوطه این ملک تاریخی را به یک سرمایه گذار واگذار کرده‌اند.
تائید سرقت از موزه مردم شناسی ارومیه + بی ارزش جلوه دادن اشیا سرقت شده ( خجالت بکشید)
میراث فرهنگی سرقت از موزه‌ی مردم‌شناسی ارومیه را تایید کرد.
گرم شدن احتمالی روابط سیاسی ایران و مصر چه تاثیری بر توریسم خواهد داشت؟
کشور دیگری که به‌لحاظ وجود آثار و بنا‌های تاریخی با ایران تقریبا در یک‌رده قرار می‌گیرد، مصر است، اما همچنان می‌توان مدعی شد که کشورمان به‌طورکلی از لحاظ جذب توریست از مصر بسیار جلوتر است و مصر تنها با دو مولفه، یعنی اهرام ثلاثه و گردشگری ساحلی درکنار رود نیل، گردشگر خارجی جذب می‌کند.
مدیران اماکن تاریخی از خوف برخورد‌های قضایی درباره حجاب سختگیری‌های بلاوجه نکنند
عزت‌الله ضرغامی گفت: نباید این احساس به وجود بیاید که مدیران از خوف و نگرانی نسبت به برخورد‌های قضایی، درخصوص حجاب سختگیری‌های بلاوجه کنند یا مرکزشان را تعطیل کنند یا خدماتشان را کاهش دهند.
تائید وجود دو قطعه از 48 قطعه فرش مفقودی کاخ سعدآباد در موزه فرش، 46 قطعه دیگر را کدام گربه کوره برده؟
پس از تایید مفقود شدن ۴۸ تخته فرش نفیس از بخش نهاد ریاست جمهوری مجموعه سعدآباد مشخصا ساختمان «حافظیه» و طرح ادعای رییس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف مبنی بر آن‌که «فرش‌ها از کاخ سعدآباد به موزه فرش ایران انتقال داده شدند»، موزه فرش ایران در این‌باره توضیحی ارائه کرد.
واقعیت مفقودی ۴۸ قطعه فرش کاخ سعدآباد و هیچ کسی که پاسخگو نیست+ خاک بر سر نهاد‌های نظارتی و نهاد‌های متولی
ماجرای مفقود شدن ۴۸ تخته فرش نفیس کاخ سعدآباد این روز‌ها به یکی از خبر‌های داغ تبدیل شده است، اینکه بعد از گذشت چند سال ماجرای مفقود شدن این فرش‌ها به سرخط خبر‌ها رسیده هم خود جای سوال دارد. ۴۸ قطعه فرش به ارزش ۱۲۷ میلیارد تومان مفقود شده است. نه از یک خانه یا یک اداره از ساختمان حافظیه مرکز دیپلماسی – سیاسی ریاست‌جمهوری، نزدیک کاخ موزه سعد آباد. یعنی مفقود شدن از جایی که قطعا حفاظت می‌شود، حالا چه توسط میراث فرهنگی و چه توسط نهاد ریاست‌جمهوری. چطور ممکن است چنین اتفاقی طی این سال‌ها رخ داده باشد، اما هیچ‌کس از آن سخنی به میان نیاورد. این خبر چرا و چگونه به یک‌باره سر از خبرگزاری‌ها و فضای مجازی در می‌آورد و در این بین هم هر مسوولی که مورد سوال قرار می‌گیرد بدون اینکه توضیحی در این رابطه بدهد، یا شانه از بار مسوولیت خالی می‌کند یا اصلا اطلاع درست و دقیقی در این رابطه ندارد.
رونق در گردشگری با اصلاحیه مصوبه تغییر کاربری اراضی + میانبر برای فساد اهلش؟
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ابلاغ مصوبه افزوده شدن مناطق گردشگری به جدول پیوست قانون تغییر کاربری اراضی به پیشنهاد سازمان میراث‌فرهنگی خبر داد. این در حالی است که برخی از منتقدین، این مصوبه را میانبری برای فساد توسط اهلش می دانند.
یادگاری از خاطرات بد مردم افغان؛
طالبان موزه تجهیزات انتحاری می‌سازد!
مولوی عتیق‌الله عزیزی، معاون (معین) فرهنگ و هنر در وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، می‌گوید که به‌منظور حفظ «آثار جهادی» موزه می‌سازند تا شهروندان از «فداکاری‌های» نیرو‌های این گروه آگاه شوند. مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان درحالی از تاسیس موزه خبر می‌دهد، که دو هفته قبل، محمد یوسف مشهور به حاجی وفا، استاندار طالبان در بلخ، یک عدد بمب دستی، یک عدد بشکه روغن پر از مواد منفجره، یک عدد بمب مغناطیسی و یک موتورسیکلت را به‌عنوان «آثار ارزشمند» به موزه شهر مزارشریف اهدا کرد.
یادداشت و دیدگاه ها
دیداری برای یک تحول بزرگ
مدیر گالری ترانه باران:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
وقتی در‌های عمارت‌های قاجاری غیب می‌شود
وزیر میراث فرهنگی را از خواب بیدار کنید؛
هزینه تقریبی راهپیمایی اربعین چقدر بوده و چگونه تامین می شود؟
آیتم های برآورد اقتصادی گردش مالی اربعین:
نوای «صوراسرافیل» برای زنده شدن مردگان
نگاهی به «کرنانوازی» در محرم لاهیجان؛
مرمت و مقاوم سازی سعدیه با ۱۱ میلیارد ریال اعتبار
دست اجل بر کاشی‌های آرامگاه سعدی ترک انداخت؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
تمدن عیلام
نخستین تمدن‌های جهان :
تاريخ هفت هزار ساله زبان ترکی در آذربايجان
زبان شناسی تاریخ و اصالت نژادی ترک:
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد