پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بیستمین عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس کشورمان؛
«هنر سوزن‌دوزی ترکمن» ثبت جهانی شد
هنرسوزن‌دوزی ترکمن مشترک به نام ایران و ترکمنستان ، به‌عنوان بیستمین عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس کشورمان در هفدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نوزدهمین میراث ناملموس ایران مشترک با افغانستان؛
«شب یلدا/چله» به نام ایران و افغانستان ثبت جهانی شد
آیین شب یلدا ۲۹ آذرماه ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. اما حالا پرونده شب چله یا یلدا که ایران در همکاری با افغانستان آن را تهیه کرده است، با وجود ایراد‌ها و نقطه نظرات نمایندگان بسیاری از کشورها، سرانجام موفق شد در هفدهمین نشست کمیته بین‌دولت‌ها برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
گردشگری دریایی برای بوشهر در پیچ‌وخم وعده و وعید‌ها غرق شده
حامد آبزن رئیس گروه گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اظهار داشت: در بحث پتانسیل‌های گردشگری استان بوشهر باید بدون تعارف بگوییم که وجه تمایز ما با سایر استان‌های کشور دریا است. در چهل و اندی سال پیش تا به امروز بیشترین استفاده ما بوشهری‌ها از دریا به‌عنوان محل ارزاق آن هم از صیادی بوده است. یعنی فقط ماهی گرفته‌ایم و خورده‌ایم.وی تاکید کرد: شعار قطب گردشگری دریایی شعاری است هم راستا با استان بوشهر که باید همه مسئولان بدون موازی کاری و با یک کار بین سازمانی به این موضوع اهتمام ویژه داشته و به سمت شعار پیش رویم.
هیچ یک از توافقات تهران-دوحه برای جام جهانی به نتیجه نرسید و ایران از برنامه قطر کنار گذاشته شد
علی حسینی رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: سفیر ایران در قطر از توافق‌های بین این دو کشور خبر داد و حتی وزیر راه و شهرسازی ایران به قطر سفر کرد، اما در عمل این تفاهم‌ها به نتیجه نرسید و عملیاتی نشد این در حالیست که ما می‌توانستیم از فرصت نزدیکی ایران به قطر استفاده کنیم و این کشور می‌توانست از زیرساخت‌های خوب ایران در بخش بنادر و فرودگاه‌ها استفاده کند.
شش ماه حقوق گرفتند و از سفری توهمی حرف زدند؛
سفرهای دریایی ایران برای جام‌جهانی قطر لغو شد
خیلی خیلی مسخره است که برنامه ریزی کشور را دست افرادی بسپاریم که در اداره یومیه فکری خودشان هم درمانده اند. هیجان زده های جوگیر و دهان بین از خود راضی توهمی. شش ماه گفتند که از فرصت جام جهانی قطر حداکثر استفاده را می کنیم و کشتی کشتی و طیاره طیاره هواپیما پر و خالی می کنیم و قطر جای خواب برای مسافران و تماشاچیان جام جهانی ندارد و غیره. آدم های دوزاری ، مسلما دو ریالی حرف می زنند و ما چقدر احمق هستیم که روند برنامه ریزی سرزمینی و یک انقلاب را دست بعضی دو ریالی ها داده ایم. مخاطب خاصی نداریم، اما مردم مسلما خوب می دانند که از چه جنس مدیرانی حرف می زنیم.
هشدار برخی کشورها درباره سفر به ایران در آستانه جام جهانی و درخواست بودجه عجیب مقابله با ایران هراسی!
بنظر می رسد که بهره برداری از فرصت اقتصادی برگزاری جام جهانی در قطر برای همسایه بزرگی چون ایران بنا بر برخی حوادث و بعضی بداندیشی ها و ضعف برنامه ریزی در حال از بین رفتن باشد. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مدعی است که،حوادث اخیر بر صنعت گردشگری کشور تاثیر مستقیم گذاشته است، حتی برخی از کشورها در آستانه جام جهانی قطر، توصیه‌هایی مبنی بر عدم سفر به ایران به اتباع خود را صادر کرده‌اند.شالبافیان بیان داشته است که با همکاری دولت و مجلس می‌توان از ظرفیت و مشارکت فعالان اقتصادی برای معرفی چهره واقعی ایران استفاده کرد و از این فرصت استفاده بیشتر برد، به فرض مثال مجلس در بودجه ۱۴۰۱ اعتباراتی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور به زبان‌های خارجی اختصاص داده است. برخی از منتقدین این گونه ادعاها در وزارت گردشگری و میزاث فرهنگی را مشابه نوعی فرصت سوزی همراه با رانت طلبی معنا کرده اند.
هفت سال فرصت‌سوزی برای جذب گردشگر جام جهانی قطر؛
سازمان منطقه آزاد کیش: منتظر گردشگر خارجی از جام جهانی نیستیم
مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن اعلام آمادگی ایران برای پهلوگیری و اعزام کروز به قطر برای جام جهانی، در مورد آخرین وضعیت ایران برای پذیرش مسافران خارجی که برای جام جهانی به قطر خواهند آمد، توضیح داد: میزبان جام جهانی از هشت سال قبل مشخص می‌شود و کشور‌های اطراف باید خود را آماده کنند. ایران در این راستا هفت سال فرصت‌سوزی کرد و کار عملیاتی جدی انجام نداد. باید از هشت سال قبل به فکر زیرساخت‌ها می‌بودیم.وی افزود: با این حال ما دیگر نمی‌توانیم منتظر گردشگر خارجی باشیم، زیرا از این گردشگران هیچ اطلاعاتی نداریم. مناطق آزاد هم نمی‌توانند به صورت مستقیم برای رزرو هتل یا امور دیگر با قطر مذاکره کند.
مرمت گنبد مسجدجامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله باید متوقف شود
مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از بررسی و جمع‌بندی مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص اقدامات صورت گرفته در مرمت گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله خبر داد و اعلام کرد که اقدامات صورت‌گرفته در مرمت این دو گنبد غیراستاندارد و خارج از عرف و علم مرمت بوده و باید سریع‌تر متوقف شود.وی به کنایه از اقدامات صورت گرفته برای مرمت با تیتر «نوسازی به‌جای مرمت!» استفاده کرد. واقعا باید از آقای ضرغامی پرسید که چقدر با آثار تاریخی آشنایی دارند و اصلا قدمت این مساجد را می دانند؟ مسئول این حجم از اقدامات غیر کارشناسی که به فرهنگ و تاریخ یک کشور لطمه می زند چه کسی است؟
جنجال هالووین در عربستان و انتقاد شدید از تابوشکنی در سرزمین وحی
انتشار تصاویر برگزاری مراسم «هالووین» در ریاض با حمایت هیأت سرگرمی سعودی، در شبکه‌های اجتماعی موجی از خشم و تمسخر را به همراه داشت. واکنش کاربران به این قضیه زیاد بوده است. کاربری در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: به عنوان یک سعودی می‌گویم، معذرت می‌خواهیم رسول‌الله (ص). ما کثیف‌ترین آداب و رسوم غرب را بیرون آوردیم تا جایی که تقریباً نزدیک است هویت عربی - اسلامی از بین برود.
شکایت بغداد به اینترپل علیه کشور‌های مانع استرداد آثار باستانی عراق
وزارت فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق امروز (یکشنبه) اعلام کرد، شکایت‌هایی را نزد پلیس بین الملل (اینترپل) علیه تعدادی از کشور‌هایی که مانع استرداد آثار باستانی قاچاق شده عراق شده‌اند، تنظیم کرده است.
کشته شدن 150 نفر در هالوین کره و حضور پنج کشته از ایران
آخرین گزارش‌ها از حادثه جشن موسوم به هالووین در سئول پایتخت کره جنوبی حاکی است که این اتفاق در ساعت 10 و نیم شب شنبه رخ داده و شمار کشته‌های این حادثه به ۱۵۱تن و تعداد زخمی‌ها به ۱۵۰ تن رسیده و در بین کشته شدگان، اسامی پنج ایرانی هم دیده می شود.مقامات کره ای عزای ملی اعلام کرده و در حال بررسی چگونگی کشته شدن دستکم ۱۵۱ نفر در این حادثه هستند.دفتر ریاست جمهوری گفت که یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی دستور رسیدگی فوری به مجروحان را صادر کرده است. یون همچنین دستور ایجاد تخت‌های سیار در منطقه را صادر داده است. هان داک سو نخست وزیر کره جنوبی نیز بعد از این حادثه پیامی صادر کرده و خواستار رسیدگی فوری به حادثه دیدگان شده است. اوه سه هون، شهردار سئول که به اروپا سفر کرده است، به خاطر این حادثه مجبور به بازگشت به کشورش شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ادعای ۲۸۲ پرواز روزانه میان ایران و قطر در زمان برگزاری جام جهانی و دلار‌های بی زبانی که پرواز می‌کنند؟!
جام جهانی قطر ۲۹ آبان ماه آغاز و تا ۲۷ آذرماه ادامه دارد. در مدت یک ماه برگزاری جام جهانی، با توجه به همسایگی ایران و قطر و همچنین حضور تیم ملی ایران در این جام، جابه‌جایی مسافران جام جهانی با پرواز‌های مستقیم بین دو کشور انجام می‌شود، البته برنامه جابه‌جایی تماشاگران با شناور‌ها و از بنادر جنوبی نیز در نظر است، اما هنوز برنامه سفر‌های دریایی اعلام نشده است. ادعا شده که 282پرواز روزانه میان ایران و قطر در زمان برگزاری جام جهانی انجام می شود. اگر در هر پرواز هزار دلار خارج شود، رقم ارز خارج شده چقدر است؟ نکته جالب تکمیلی اینکه، هنوز چند روزی از اعلام این خبر نگذشته بود که بنا بر تصمیماتی احتمالا سلیقه گرا، سه شهر کیش، مشهد و اصفهان بعنوان مبدا پروازی حذف شده اند و شهر لامرد فارس به لیست اضاف گردید
بازگشت آریانا ایرلاین افغانستان به ایران و برقراری مجدد پروازها
پروازهای شرکت هواپیمایی افغانستان(آریانا ایرلاین) به ایران پس از حدود یک سال وقفه، درحالی از سرگرفته شد که فعالان گردشگری در ایران، لغو ویزا بین دو کشور را درخواست کردند.تحلیل گران از سر گیری پروازهای آریانا به ایران، بعد از یک سال را از چند منظر تثبیت طالبان در افغانستان و ضرورت توسعه مراودات بین المللی، کمبود لوازم یدکی در هواپیماهای ایرانی و اختصاص پروازهای ماهان به سایر مسیرهای پروازی در کنار تحریم های تشدید شده برعلیه این شرکت و در نهایت ، نگاه شبکه ای به راه اندازی امور و خنثی سازی و کاهش اثرات تحریم ها در ایران ، مورد بررسی قرار داده اند. 
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
حتی یک رزرو هم برای میزبانی کیش در جام جهانی قطر نداشته ایم، سلام ضرغامی؟!
قطر پیش‌بینی کرده است یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سراسر جهان برای تماشای بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور سفر کنند. از طرفی، این انتظار مطرح شده که ۵۰۰ هزار نفر از تماشاچی‌ها به ایران سفر کنند جمشید حمزه زاده رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران گفت ما از شش ماه پیش اعلام کردیم که با بیست هزار تخت برای هر نفر شب آمادگی پذیرش مسافران جام جهانی قطر را داریم؛ اما تا الان یک نفر هم رزرو نداشته است؟! سوال اینجاست که چرا ضرغامی و تاج در این خصوص سکوت کرده و از علل از بین رفتن این فرصت حرفی نمی زنند؟ ضرغامی ، مدیر منطقه آزاد ، وزارت راه و شهرسازی، فدراسیون فوتبال باید بگویند که تاکنون چقدر برای این برنامه نافرجام هزینه شده است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان توضیح داد:
ثبت جهانی ماسوله در انتظار گزارش ارزیاب‌های یونسکو ؛ ماسوله دیگر آشفتگی منظری ندارد
شهر تاریخی ماسوله که از دهه هشتاد چشم انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی است و در پی موانعی که برای ثبت آن وجود داشت و بی‌توجهی به رفع آن‌ها، در فهرست موقت یونسکو همچنان منتظر باقی ماند. اینک با باز شدن پرونده ثبت منظر فرهنگی این شهر تاریخی، ارزیاب‌ها و کارشناسان یونسکو سفری به این منطقه داشته‌اند. منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله به گفته مسؤولان گیلان سال ۱۴۰۰ در فهرست میراث جهان اسلام (آیسسکو) نیز ثبت شده است. ماسوله در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان بازدید ارزیاب‌های یونسکو از ماسوله را رضایت‌بخش توصیف کرد، اما گفت: ثبت جهانی ماسوله به نتیجه نهایی گزارش ارزیاب‌های یونسکو منوط است.
رتبه ۴۶ ایران از بین ۱۱۰ کشور ؛ ۸۰ درصد بازار گردشگری سلامت در دست دلالان
روزنامه قدس نوشت: «گردﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ و ﺗﻮرﯾﺴﻢ‌درﻣﺎﻧﯽ پس از صنایع نفت و خودروسازی، سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می‌رود و تأثیر بسزایی در درآمد‌های ارزی کشور‌ها دارد.به گفته کارشناسان، حوزه گردشگری سلامت ایران در رده‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰، رتبه ۴۶ را از بین ۱۱۰ کشور از آن خود کرده است. به اعتقاد آن‌ها با توجه به اینکه یک گردشگر سلامت بین ۳ تا ۵ هزار دلار ارزآوری دارد، با ورود تنها ۲۰۰ هزار گردشگر درمانی به کشور، یک میلیارد دلار درآمد ایجاد خواهد شد. اما متاسفانه به گفته محمد جهانگیری رئیس انجمن خدمات بین المللی سلامت، متأسفانه برخی مواقع دلالان فقط به فکر کسب درآمد خود هستند و با ارائه خدمات نامعتبر علاوه بر آسیب‌زدن به این صنعت، جان بیماران را به خطر می‌اندازند؛ بنابراین ضرورت دارد دلال‌ها و تسهیلگران وارد سیستم شوند و با دریافت آموزش‌های لازم و دریافت شناسه، تحت حمایت انجمن قرار گیرند تا بتوانند به صورت حرفه‌ای در این حوزه به عنوان کنشگر حوزه گردشگری سلامت فعالیت کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشهد گردشگر ندارد بلکه زائر و مجاور دارد
امام جمعه مشهد در همایش «در محضر امام مهربانی» گفت: تمام تفاوت مشهد با سایر شهر‌ها این است که گردشگر و شهروند ندارد. مشهد زائر و مجاور دارد. گردشگر مربوط به شهر‌هایی است که مراکز تفریحی و میراث فرهنگی دارد. مشهد جای چنین چیز‌هایی نیست؛ لذا گردشگر در مشهد نداریم.
درگیری متولی و اوقاف قزوین درباره خانه-حسینیه تاریخی امینی‌ها
متولی خانه-حسینیه تاریخی امینی‌ها گفت: انتشار چندی پیش تصاویر خانمی که در حسینیه امینی‌ها حجاب مناسبی نداشت، سبب شد تا به سهل انگاری متهم شویم و عدم صلاحیت متولی برای اداره این موقوفه به عنوان متولی در دادگاه مطرح شود، درحالی که این اقدام در ساعات تعطیلی این مجموعه، بدون اطلاع ما و با غفلت سرایدار رخ داده بود و به عنوان متولی موقوفه، اولین نفری بودیم که از وقوع چنین اتفاقی شکایت کردیم.
تخریب بی بی شهربانو کیلویی چند؟! استخراج سیمان رو بچسب!
رئیس کمیته گردشگری شورای ششم شهر تهران با اشاره به ترک خوردن «بقعه بی بی شهربانو» بر اثر انفجار‌های رخ داده در کوه بی بی شهربانو توسط کارخانه سیمان، این وضعیت را برای بقعه و زائران خطرناک خواند.
چالش یک قانون گمرکی برای فرش ایرانی؛
رشد مهاجرت رفوگران ایرانی به ترکیه در ۱۵ سال اخیر
عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران خاطر نشان کرد: در ۱۵ سال اخیر شاهد خروج رفوگران ایرانی بودیم؛ در ابتدا رفوگران خبره تبریز و در ۵ سال اخیر هر رفوگری که بازار تهران مهارت این کار را داشت نیز به ترکیه مهاجرت کرد.
بر اثر فعالیت‌های کارخانه سیمان؛
گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد
یک استاد دانشگاه گفت: فعالیت‌های کارخانه سیمان ری، انفجار‌ها و خاک برداری‌های مداوم موجب شده تا گنبد بقعه منسوب به بی بی شهربانو ترک بردارد. باید به سرعت مرمت آن‌ها انجام و تیم مرمتی تشکیل شود. از طرفی باید حفاری‌های این اطراف جمع می‌شد.
اقدام شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران برای تملک خانه‌های «ابتهاج» و «متوسلیان»
مدیرعامل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران از اقدام برای تملک خانه امیر هوشنگ ابتهاج و متوسلیان در صورت تایید شهردار تهران خبر داد. محمد مویدی گفت: مالکیت خانه مرحوم ابتهاج متعلق به شرکت سیمان تهران از شرکت‌های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان است. منتظر دستور شهردار هستیم که در صورت موافقت در گام نخست با بنیاد مستضعفان وارد مذاکره شویم تا سازمان املاک و مستغلات شهر تهران اقدامات لازم را انجام دهد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تحول آفرینی در منظومه گردشگری و گسترش چتر خدمات بیمه‌ای سرمد برای هتل‌ها
بیمه سرمد در راستای گسترش خدمات بیمه‌ای به مشتریان، طرح بیمه‌ای پوشش مسئولیت مدنی مدیران هتل‌ها ارائه کرده است. بیمه مسئولیت مدنی مدیران هتل‌ها در قبال مهمانان، یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت است که در آن خسارت‌های جانی مهمانان هتل‌ها را در مدت اقامت در هتل تحت پوشش قرار داده و شامل جبران هزینه پزشکی میهمانان حادثه دیده، غرامت فوت و نقص عضو گردشگران و شهروندان مقیم هتل و خسارت‌های ناشی از مخاطرات احتمالی در استخر، سونا و آسانسور هتل‌ها بعنوان پوشش‌های اضافی این بیمه‌نامه می‌شود. طرحی که مسلما اثرات معناداری بر کاهش نارضایتی‌های احتمالی گردشگران و اطمینان بخشی به وجود نظام بیمه‌ای حمایت کننده برای مسافران خواهد داشت.
ویزا برای گردشگرانی که از قطر می‌آیند رایگان خواهد بود
سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی گفت: کشور‌های رقیب در منطقه، سرمایه گذاری نجومی در این زمینه انجام می‌دهند، اما در کشور ما به علت دیدگاه سنتی دچار عقب ماندگی تاریخی در حوزه زیرساخت‌ها هستیم. ضرغامی با اشاره به انجام هماهنگی‌های لازم در زمینه ایرلاین‌ها و مراکز اقامتی عنوان کرد: ویزا برای گردشگرانی که از قطر می‌آیند رایگان خواهد بود. تسهیلات قرار دادیم تا آنجا که می‌شود موانع را برداریم. هدف ما در مراکز اقامتی فقط کیش و قشم نیست و ما به دنبال فراهم‌کردن امکانات در سراسر کشور هستیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
دیداری برای یک تحول بزرگ
مدیر گالری ترانه باران:
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
ادعای خسارت سنگین به موزه هنر‌های معاصر اهواز؛ مسئولیت با کیست؟
سرنوشت پر از ابهام موزه هنر‌های معاصر اهواز؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
ایل قشقایی را بشناسیم
طوایف وتیره های ایل قشقایی:
تمدن عیلام
نخستین تمدن‌های جهان :
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد