پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نگارکندِ خونگ اژدرِ خوزستان به زیر حفاظ رفت
نگارکند خونگ اژدر یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی استان خوزستان است که در روستایی به همین نام، واقع شده است. این نقش برجسته «نگارکند» دارای یک تخته‌سنگ گران، تک افتاده در کناره روستاست که در دو سوی آن نقوشی مهم از دوره عیلامی (عیلام قدیم) بر پیشانی و بر سوی دیگر آن از دوره الیمایی (هم‌زمان با سلوکی- پارتی) حجاری شده است.
پاسخ سوالات دوره نوسنگی، گذار از نوسنگی به مس‌سنگی در تپه گزنک
وسعت محوطه تپه گزنک زرندیه حدود ۵ هکتار است که پاسخگوی سوالات بسیاری در مرکز فلات ایران، بخصوص دوره نوسنگی و دوره گذار از نوسنگی به مس‌سنگی و البته موضوع سفال‌آلویی خواهد بود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دیوار قلعه پرتغالی‌ها ترک خورد و فرو ریخت
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: دیوار ضلع جنوب شرقی یکی از برج‌های قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز براثر ترک خوردگی و فرسودگی بالا در گذر زمان، امروز فرو ریخت.
طرح «فرهنگ دامداری در جنوب خراسان» در قالب اطلس مردم‌نگاری
طرح «فرهنگ دامداری در جنوب خراسان» که توسط «علی ایلنت» نخبه وظیفه پژوهشکده مردم‌شناسی به انجام رسید و در اطلس مردم‌نگاری ایران جای گرفت.
عمارت مستوفی الممالک در آستانه نابودی!
عمارت مستوفی الممالک با قدمتی ۱۲۵ ساله که در سال ۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده رو به ویرانی می‌رود و وعده وزیر ارتباطات برای مرمت آن نیز هنوز عملی نشده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تله‌کابین سیب‌لند یکی از پر حاشیه‌ترین پروژه‌های گردشگری کشور افتتاح شد؟!
این‌بار هم تله‌کابین دوستان برنده شدند؟! به‌یکباره خبر می‌رسد پروژه تله‌کابین خط۱ آن با حضور برخی مسئولان و مقامات‌کشوری واستانی در ماه‌ مبارک رمضان و ۷ اردیبهشت افتتاح شده است؟
نابخردی در شهرداری و میراث‌فرهنگی
حذف آخرین بقایای احتمالی چهارباغ عباسی
آخرین عکس‌های موجود از محور تاریخی چهارباغ عباسی از حذف آخرین بقایایی احتمالی بخش میانی این خیابان خبر می‌دهد. همان چهارباغی که آیندگان قطعا هرگز اقدامات نابخردانه و غیر میراثی شهرداری و میراث فرهنگی اصفهان را در پاک‌کردن تاریخ این شهر به بهانه پیاده‌راه سازی فراموش نخواهند کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
محدودیت‌های سفر در هفته آینده تنها برای خودرو‌های شخصی است
با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر لغو تمامی سفر‌ها در تعطیلات هفته آینده، این محدودیت‌ها تنها برای سفر با خودرو‌های شخصی است.
خانه تاریخی «دیباجی» با خاک یکسان شد
خانه تاریخی «دیباجی» معروف به «سید کر»، بخشی از مجموعه سرتیپ سدهی خمینی‌شهر که در فهرست میراث ملی نیز به ثبت رسیده بود، با تصمیم مالک تخریب شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
با بازسازی و تجهیز ارگ تهران؛
ارگ تهران به موزه صداوسیما تبدیل خواهد شد
ساختمان کهن رادیو در ارگ تهران، برای تبدیل به موزه صداوسیما، بازسازی و تجهیز خواهد شد.
تبدیل لنج صد ساله به هتل سه ستاره!
لنج بوم صد ساله‌ای که شهرداری بندر کنگ آن را خریداری و احیا کرده، قرار است به عنوان اقامتگاه شناوری که خدمات هتل سه ستاره را می‌دهد، در خلیج فارس فعالیت کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موزه مدرسه در خراسان جنوبی تاسیس می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از راه‌اندازی موزه مدرسه در شهر بیرجند از سوی اداره‌کل آموزش و پرورش و با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خبر داد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
افزایش تخریب بنا‌های تاریخی به دلیل عدم اعمال قوانین
ابوالفتح شادمهری گفت:قوانین سفت و سخت برای حمایت از میراث فرهنگی در برخی از کشور‌ها وضع شده و افراد خاطی مجازات و بر اساس قانون شناسایی می‌شوند، طبیعتا وقتی در یک کشور اعمال قوانین بازدارنده در این زمینه کمتر باشد، مردم هم به نسبت بیشتر در زمینه تخریب ورود پیدا می‌کنند.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ماجرای ۹ خدمه هندی مبتلا به کرونا از زبان معاون گردشگری بوشهر
به گفته معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر، هیچ‌کدام از ۹ نفر خدمه‌های هندی و پاکستانی مستقر در استان، قبل ورود به بوشهر کرونا نداشته و تست آن‌ها منفی بود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
با توجه به شروع قرنطینه؛
ممنوعیت سفر به ترکیه برداشته شد؟
درحالی که ترکیه برای سه هفته وارد قرنطینه شده و هنوز دستور ممنوعیت تبلیغ و اجرای تور ترکیه در ایران برداشته نشده، با نزدیک شدن تعطیلات عید فطر، بر شدت تبلیغ تور‌های ترکیه افزوده شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پنج خانه تاریخی قزوین در دست مرمت و بازسازی قرار گرفت
معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: مرمت و ساماندهی خانه‌های تاریخی قزوین از اولویت‌های اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می‌رود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تلاش فعالان محیط زیست استان بوشهر برای جلوگیری از تخریب پارک ملی نایبند
فعالان محیط زیست در تلاش برای جلوگیری از ساخت و ساز‌های مخرب در پارک ملی نایبند، به دادستانی و استانداری و محیط زیست و مجلس نامه نوشتند و درخواست توقف عملیات را کردند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موزه رکورد‌های جهانی ایران در بوشهر ایجاد شد
فاز نخست موزه رکورد‌های جهانی ایران در بوشهر با بیش از ۵۰ گواهی ایجاد شده و آماده افتتاح است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
چرا با وجود مخالفت‌های عدید، دولت تمایل به امحای لنچ‌های سنتی دارد؟
با وجود مخالفت دوستداران میراث فرهنگی درباره مصوبه امحای لنج‌های سنتی چوبی، هیات دولت با بودجه امحای این شناور‌ها موافقت کرد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان:
چالش تملک بنا در بافت‌های تاریخی لرستان
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان تملک بنا در بافت‌های تاریخی را از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی این اداره‌کل خواند و گفت: برخی از مالکان که نه اجازه بازسازی و تخریب بنا را دارند و نه توان مالی برای نگهداری اثر، بار‌ها به ما مراجعه کرده و تهدید به خودکشی و خودسوزی کرده‌اند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی:
مستندنگاری آثار تاریخی ضابطه‌مند شد
مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی از تهیه پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی برای نخستین‌بار در کشور خبر داد.
«ظرفیت‌های مطالعاتی کمتر دیده شده هنر قاجار» در دانشگاه سوره بررسی شد
نخستین نشست از سلسله وبینار‌های هنر قاجار با عنوان «ظرفیت‌های مطالعاتی کمتر دیده شده هنر قاجار» به همت گروه نقاشی دانشکده هنر دانشگاه سوره و با همکاری معاونت پژوهشی، به صورت مجازی در دانشگاه سوره برگزار شد.
انتقال اشیای فرهنگی از موسسه ایران شناسی بریتانیا به موزه ملی
علی‌اصغر مونسان عنوان کرد: مؤسسه ایران‌شناسی بریتانیا در تهران در گذشته محل استقرارهای گروه‌های باستان‌شناسی و ایران‌شناسان بریتانیایی بود که برای مطالعه، بازدید، بررسی‌های میدانی و کاوش باستان‌شناسی به ایران می‌آمدند.
کارزار کرمانی‌ها برای نجات بافت تاریخی‌شان
 در حالی کارزار مردمی برای نجات بافت و آثار تاریخی کرمان راه افتاده که در طول چند سال گذشته تا امروز نیز برخی از فعالان میراثی کرمان نسبت به وضعیت آثار تاریخی این شهر و بی‌مهری‌هایی که نسبت به این بنا‌ها و محوطه‌ها رخ داده، هشدار می‌دادند. این کارزار مردمی که در طول کمتر از یک هفته گذشته تا کنون بیش از هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی - رییس قوه قضائیه -، علی‌اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - و محمدباقر قالیباف - رییس مجلس شورای اسلامی – نوشته شده و درخواست کرده تا به تخلفات انجام‌شده در بافت تاریخی کرمان رسیدگی و براساس قوانین با آن‌ها برخورد شود. همچنین از ادامه تخریب و نابودی میراث فرهنگی و گردشگری کرمان جلوگیری شود.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
ایل قشقایی را بشناسیم
طوایف وتیره های ایل قشقایی:
تمدن عیلام
نخستین تمدن‌های جهان :
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد