پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
توضیحات دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی:
ادعای مشخص شدن جزییات سند مقابله با اخبار جعلی + اشتباه داری می زنی اخوی
سجادی دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در رابطه با سند مقابله با اخبار جعلی یا همان سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی گفت: بعد از بررسی قوانین و اسناد موجود کشور و نیز بررسی اقدامات دیگر کشورها، پیش نویس سند مرتبط تهیه و پس از اخذ نظر خبرگان این حوزه و نیز طرح در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، نهایتا متن نهایی برای طرح در صحن شورای عالی ارسال شد که شورا در دو جلسه کاری آنرا مورد بررسی و تصویب قرار داده است.
لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت ارسال شد
قاسم خالدی درباره اقدامات اجرایی مرکز ملی فضای مجازی برای سند مقابله با اخبار جعلی گفت: در سند مقابله با اخبار جعلی مسئولیتی برای قوه قضائیه در نظر گرفته شده است که لایحه قضائی مقابله با اخبار جعلی را آماده کند و برای دولت و تصویب در مجلس ارسال کند. این لایحه اکنون به دولت ارسال شده است و با تأیید نهایی این لایحه، پشتوانه قضائی خوبی برای مقابله با افرادی که امنیت روانی جامعه را تهدید می‌کنند، ایجاد می‌شود.
خط و نشان سازمان بازرسی برای شرکت‌های هواپیمایی
با توجه به در پیش بودن سفر‌های نوروزی، سازمان بازرسی کل کشور در راستای رعایت حقوق عامه در نامه‌ای هشداری به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، خواستار اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت به نرخ‌های اعلامی شد.
تشکیل پرونده برای بیژن زنگنه برای هدر دادن ۵/۶ میلیارد دلار از گاز‌های فلر
سخنگوی قوه قضائیه از تشکیل پرونده برای "بیژن زنگنه" وزیر سابق نفت خبر داد و گفت: طبق گزارش وزارت نفت در سال ۱۳۹۸ ارزش گاز‌های سوزانده همراه نفت ۴/۶ میلیارد دلار و گاز‌های سوخته شده در پالایشگاه یک میلیارد دلار بوده که موجبات آلودگی محیط زیست هم شده است.سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: عدم اقدام موثر و به‌موقع وزیر نفت وقت که منجر به اتلاف منابع گازی و آلودگی گسترده شده، از مصادیق تضییع اموال دولتی و تهدید بهداشت عمومی است که در قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است؛ از این رو در شعبه تخصصی دادسرای تهران، پرونده‌ای برای زنگنه تشکیل شده که در مرحله بازپرسی است و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
مردم عمل ما را می‌خواهند و با این مسائل حاشیه‌ای کاری ندارند
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا در دیدار قضات و کارکنان قضایی استان مرکزی تاکید کرد: همه ما باید تلاش کنیم در هر مسئولیتی که هستیم، وظیفه خود را به درستی انجام دهیم؛ مردم و مراجعان از ما انتظار برخورد خوب و تکریم را دارند. در برخی مواقع، اثر برخورد ما بسیار بیشتر از اثر رای صادرشده می‌باشد. رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: مردم از این تشریفات و تجملات خوششان نمی‌آید و حتی گاهی این تشریفات و تجملات، اثر سوء دارد؛ مردم عمل ما را می‌خواهند و با این مسائل حاشیه‌ای کاری ندارند.
۱۵ ماه حبس تعزیری و انفصال از خدمات دولتی فرمانده انتظامی چابهار و احمق‌هایی که می‌گفتند دروغ است؟
یک فرمانده انتظامی در یکی از شهر‌های کشور، دچار اشتباه شدید می‌شود. مطالبه گری عمومی و حتی قومیتی مطرح می‌گردد. احمق‌هایی بودند که در آن دوران با صدای بلند می‌گفتند دروغ است و بحث تجزیه کشور مطرح است. سوالمان اینجاست که هزینه بی شمار تحمیل شده بر نظام را، کدامیک از آن احمق‌ها (بخوانید خائنین، بخوانید منافقین، بخوانید ضد انقلاب‌های جدید، بخوانید بادمجان دور قاب چین‌های منفعت طلب، بخوانید شعبان بی مخ‌ها و ...) می‌پردازند؟ آیا با یک معذرت خواهی و قول پیگیری عادلانه در دادگاه، کل این جریانات فروکش نمی‌کرد؟ چه کسی، کدام قانون، کدام دین و شریعت، کدام علم و اخلاق و ..، به این افراد اجازه داده که تا این حد، برای نظام و انقلاب و جمهوری اسلامی، هزینه تراشی کنند؟ از رهبر معظم انقلاب، در نقش سربازان نظام، درخواست شناسایی، دستگیری و محاکمه ده نفر اصلی ایجاد این فتنه بزرگ در سیستان و بلوچستان و تحمیل هزینه‌های بالا بر نظام را داریم. همان‌هایی که اصل داستان را با وجود اطلاع، انکار می‌کردند و به دیگران و رسانه‌های توسعه گرایی، چون شعار سال، برچسب می‌زدند
درخواست کمک پدر «سما جهانباز»از «رییس‌جمهور و رییس قوه قضاییه»؛
دستور رد زنی امنیتی موبایل سما جهانباز را بدهید آقای رئیس جمهور
فناوری‌های جدید مورد استفاده در دنیا و کشور عزیزمان ایران، حل بسیاری از مسائل پیچیده را تسهیل کرده است. رد زنی موبایل بر اساس آنتن‌های BTS فعال، رویه پیچیده‌ای برای نشان یابی نیست. شاید در روند جرم یابی و قضایی کشور ما هنوز، استناد و بهره برداری چندانی از آن نمی‌شوذ، ولی قابلیت لازم برای اینکار وجود دارد. با توجه به شرایط این پرونده و نظر به درخواست مکرر پدر دختر مفقود شده، مشفقانه از رئیس جمهور عزیز و ریاست محترم قوه قضاییه درخواست می‌گردد، دستورات لازم در این خصوص را صادر نموده و اطلاعات بدست آمده، مسلما کمک کار مناسبی برای حل برخی از گره‌های این پرونده خواهد بود.
قانون اساسی به رهبری هم مصونیت قضایی نداده، اما هیئت مولدسازی این مصونیت را برای خود قائل شده‌اند
نوری قزلجه نماینده مجلس، درخصوص هیئت ۷ نفره طرح مولدسازی گفت: تا دیروز سران سه قوه بود، اما به یک‌باره شعبه‌ای به نام هیئت هفت نفره از آن تولید می‌شود؛ این دیگر از سران قوا فراتر رفته است. از طرفی اصل این موضوع و اختیاراتی که به آن دادند خود ابهام بسیار دارد. مصونیت نظارتی و قضایی داشتن اختیار بسیار بالایی است که حتی در قانون اساسی این اختیار را برای رهبری نگذاشته اند، اما برای هیئت هفت نفره این اختیارا را می‌گذاریم.
شکایت ایران علیه آمریکا به دلیل زمینگیری هواپیماهای برجامی
محمد محمدی بخش رییس سازمان هواپیمایی در نشست هم انديشي فرصت ها و چالش هاي شركت هاي هواپيمايي و فرودگاه ها از شکایت رسمی ایران علیه امریکا به ایکائو خبر داد و گفت زمینگیری ۱۰ فروند هواپیمای برجام (ATR) سند رسمی شکایت ما برای مغایرت رفتار آمریکا با روح قوانین ایکائو( سازمان جهانی هوانوردی) است. لازم به توضیح است که پایگاه تحلیلی خبری شعار سال به کرات درخواست اقامه دعوی حقوقی در حوزه های پیامدی تحریم های آمریکایی بر زندگی شهروندان را از دستگاه های مختلف، من جمله سازمان هواپیمایی کشوری نموده بود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تصویب طرح صیانت وجاهت قانونی ندارد؛ در جلسه غیرقانونی تصویب شده است
غلامرضا نوری‌قزلجه عضو کمیسیون مشترک صیانت، درباره اعلام اینکه طرح معروف به «صیانت» تصویب شده و در روز‌های آتی راهی شورای نگهبان می‌شود، با رد این موضوع گفت که پیش از بررسی طرح در جلسه، مطابق با آیین‌نامه کمیسیون، اعلام تصویب شدن آن وجاهت قانونی ندارد. رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم تاکید کرد که «آن جلسه نه تعداد حاضرین در رای‌گیری درست بود؛ نه اطلاع‌رسانی‌اش درست بود؛ نه شرایط تشکیل کمیسیون طبق آیین‌نامه مجلس و کمیسیون مشترک درست بود؛ بنابراین آنجا نمی‌تواند تصمیم نمی‌تواند اتخاذ و قانونی تلقی شود.»
تصویب طرح صیانت در سکوت خبری، فیلترینگ در انتظار تایید شورای نگهبان
عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی در گفتگو با کارنگ از تصویب طرح صیانت از فضای مجازی خبر داد. او افزود: جزئیات این طرح در جلسات گوناگون بررسی شد و بسیاری از موارد آن که دارای ایراد بود تعدیل شد.
ایران در رتبه ۱۴۷ شاخص ادراک فساد! ماداگاسکار و موزامبیک بالاتر از ایران هستند!
سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش جدید خود ایران را در کنار گینه و بنگلادش در رده‌های انتهایی جدول شاخص ادراک فساد در سال ۲۰۲۲ قرار داد. یعنی ایران همچون دو سال گذشته در میان فاسدترین کشور‌ها قرار دارد. آن‌طور که سازمان شفافیت بین‌الملل گزارش داده در سه سال گذشته هیچ پیشرفتی در مبارزه با فساد از جمله پول‌شویی و فساد سیاسی و اداری نداشته است.
یک مسئول و ۳ خبرنگار در پرونده مدرسه فوتبال مشهد تفهیم اتهام شدند؛
آقای دادستان خراسان رضوی، شنیدم یکی بر شاخ بنشست و بن می‌برید؟!
دادستان محترم عمومی و انقلاب اسلامی مرکز خراسان رضوی با افتخار از برخورد قانونی و حقوقی با سه خبرنگار و فعال فضای مجازی در موضوع انتشار خبر مربوط به مدرسه فوتبال بدلیل عدم رعایت نظامات حرفه‌ای و قانونی انعکاس خبر و مقابله با تشویش اذهان عمومی صحبت کرده است. سایر همکاران رسانه‌ای ما هم که اتفاقا خیلی قانون گرا بوده و ارتباطی به منفعت طلبی و محافظه کاری شان ندارد، بازنشر خبر برخورد حقوقی را دنباله گیری نموده و به ظاهر وظیفه حرفه‌ای خود را انجام داده اند. اما همه ما و منجمله استاد مسلم حقوق ما جناب محمدحسین درودی خوب می‌دانند که قانون یک رو دارد و یک زیر. یک برخورد حداقلی دارد و یک برخورد حداکثری، حتی برای امری واحد و جرمی ثابت. مقام معظم رهبری هم بار‌ها در بحث اشتباهات کوچک و بعضا خارج از خط شدگی افشا کنندگان فساد، آمران به معروف و ناهیان از منکر، جریانات عدالت خواهی، افشاگری‌های درست یا نادرست جوانان و مواردی همانند به قضات محترم قوه قضائیه تذکر داده اند که برخورد شدید با این افراد صورت نگیرد و به تذکر و توبیخ اکتفا شود. اشتباهات و عدول از قانون این سه نفر یا افراد مشابه با آن‌ها را می‌شود با یک تشر یا یک احضار، سامان داد و به راهشان آورد. اما برخورد تند و اعمال قانون کامل در چنین فضایی، می‌تواند مسبب ترویج روحیه محافظه کاری گردد . همان روحیه‌ای که همکاران رسانه‌ای ما از آن به حرفه‌ای بودن ذکر نام می‌کنند. سرور گرامی جناب آقای درودی، افشاگری در خصوص فساد اولین، مهمترین، موثرترین و کم هزینه‌ترین گام برای کنترل این بلای خانمان سوز در گام دوم انقلاب است. حواستان بیشتر از پیش به حفظ ریشه‌ها باشد. وظیفه قوه قضائیه و حفظ استقلال دستگاه قضا در کنار حضور موثر با رویکرد پیشگیری، وظیفه‌ای بشدت خطیر است. فساد جریانی خزنده ، دائمی و پیش رونده است. نشود برخورد با افشاگران(هرچند خطاکار هم باشند)، زمینه را برای تشدید خزش های فساد فراهم سازد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ادعای امام جمعه میانه درباره رشوه گیر بودن نمایندگان از ایران خودرو! حاضرم در هر دادگاهی پاسخگو باشم
اخیرا حجت الاسلام والمسلمین محمدی، امام جمعه شهرستان میانه با انتقاد از قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی، این دو را محکوم به ضعف در عملکرد کرد. وی بیان داشت که نمایندگان مجلس همه شان از دم، تا پایشان به مجلس می‌رسد، وارد معامله با ایران خودرو شده و خودروی خودشان را می‌گیرند و دیگری کاری با هیچ چیز ندارد. من اعلام می‌کنم که این کار، رشوه است و حاضرم در هر دادگاهی پاسخگوی این ادعا باشم. همین می‌شود که خودروساز یک پراید را به بهای ۳۰۰ میلیون تومان به این مردم تحمیل می‌کند. چنین نماینده‌ای چطور می‌تواند مطالبه‌گر باشد و از حقوق ملت دفاع کند؟ این ادعا، موضع گیری‌های متفاوتی را در بین نمایندگان مجلس سبب شده است.
اطاعت از قانون ضد شریعت، شرعا بر مسلمان واجب نیست، طرح به اصطلاح «مجازات برای اظهارنظر‌های غیرکارشناسی» روی میز هیات رئیسه مجلس؟!
هرچند ظاهری نیکو دارد و همگرا با عقلانیت تدوین شده، اما عقبه شوم ناشی از اجرای سلیقه‌ای آن از همین الان مشخص است. بشکل خاص و مستقیم به مطرح کنندگان این طرح در مجلس شورای اسلامی، تصویب کنندگان احتمالی این طرح در مجلس، هشدار شرعی و سیاسی می‌دهیم. اسامی امضا کنندگان طرح پیشنهادی را هم یادمان می‌ماند. واقعا مجلس یازدهم در وزن مجلس جمهوری اسلامی ایران، با حاکمیت دین و شریعت، انقلابی گری، جمهوریت و حفظ شان نظام، ظاهر شده است؟ این طرح دارای تعارض آشکار با شرع مبین، قانون اساسی، جمهوریت نظام و حتی شان حضور ولایت مطلقه فقیه است. این طرح پیامد‌های ناگوار امنیتی برجای خواهد گذاشت. مسلما توصیه کنندگان و تهیه کنندگان طرح، خوب می‌دانند از چه چیز‌هایی صحبت می‌کنیم و درخصوص چه تحفظاتی حرف می‌زنیم. در دین مبین، حکم شرعی درباره مسئولی که آگاه باشد و خلاف مصالح جامعه اسلامی حرکت کند هم کاملا مشخص است. برای تلنگر زدن که انگشت نمی‌شکنند و دست نمی‌پیچانند. در مقام سربازان کوچک نظام در سه گانه سیاستگذاری-رسانه- علم، از مقام معظم رهبری در خصوص مقابله با چنین پیشنهادات و مصوباتی، استمداد طلبی می‌کنیم.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اجیر کردن اراذل و اوباش برای مخفی‌کردن اختلاس۱۵۰ تا ۲ هزار میلیارد تومانی یک هلدینگ بزرگ!
سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ از برملاشدن اختلاس یک شرکت دولتی که مدیران سابق این شرکت برای مخفی نگه‌داشتن این اختلاس از اراذل و اوباش کمک گرفته بودند، خبر داد. ماجرا از آن قرار است که گروه مدیریتی قبلی هنگامی که جابه‌جا می‌شوند، رقم ۱۵۰ تا ۲ هزار میلیارد تومان را اختلاس می‌کنند و هنگامی که مدیران جدید از این موضوع باخبر می‌شوند، مدیران قبلی اقدام به تهدید و ترساندن آن‌ها با کمک گرفتن از اراذل و اوباش می‌کنند.
معاون اول قوه قضاییه: اختلاس ۹۲ هزار میلیاردی نداشتیم
حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه درباره شایعه اختلاس ۹۲ هزار میلیاردی گفت: قوه قضاییه وارد بررسی شد و تا این لحظه کارشناسی‌های انجام شده حاکی است که حداقل بیش از ۵۰ درصد مبلغی که عنوان شده نبوده است. چرا جامعه را متشنج می‌کنید؟ یکی از دستورات رهبری این بوده که امنیت روانی ایجاد شود.
تذکر رئیس قوه قضائیه درباره قطعی اینترنت برای جلوگیری از تقلب در کنکور
حجت الاسلام اژه‌ای رئیس قوه قضاییه گفت: قطع اینترنت در ساعات برگزاری کنکور برای مردم و امور روزمره و اداری آنها به صورت قابل توجهی مشکل ایجاد کرد. اژه ای افزود:رئیس سازمان بازرسی بررسی‌های ناظر بر این موضوع را از این حیث که چه راه‌های دیگر جایگزینی وجود دارد و در سایر کشورهای دنیا چه تدابیری به منظور جلوگیری از وقوع تقلب در آزمون‌ها بدون قطع اینترنت صورت می‌گیرد، انجام دهد
کیفرخواست مدیر و چهار کارمند بانک دی شعبه حافظ + موضوع عدم نظارت ارکان بانک‌های سرمایه و دی
علی صالحی دادستان تهران گفت: کیفرخواست مدیر و چهار کارمند بانک دی شعبه حافظ به اتهام اهمال و قصور در انجام وظیفه صادر شد.
ابلاغ سند پیشگیری و مقابله با قمار در فضای مجازی + مصادیق قمار و وظایف دستگاه ها
شورای عالی فضای مجازی «سند پیشگیری و مقابله با قمار در فضای مجازی» را که مهر ماه امسال برای تعیین دقیق وظایف دستگاه‌های فرهنگی و اقتصادی و قضایی در برخورد با این پدیده تصویب شده است، برای اجرا ابلاغ کرد.
پروژ انتقال زندان مرکزی مشهد؛
ماجرای «ساخت زندان» در مشهد چه بود؟
در پی انتشار تصویری از تابلوی پروژه در حال ساخت ندامتگاه جدید شهر مشهد، قوه قضائیه اعلام کرد که پروژه انتقال زندان مرکزی مشهد به خارج از شهر هم اکنون در حال اجرا است و پس از تکمیل پروژه، ندامتگاه کنونی مشهد تخلیه و به محل جدیدالتاسیس منتقل خواهد شد.
انتقاد رئیس دستگاه قضا از تاخیر در اجرای احکام در قوه قضاییه و تعزیرات
رئیس قوه قضاییه گفت: چنانچه یک حکم قطعیت‌یافته توسط شعب اجرای احکام به موقع و دقیق اجرا نشود، آن حکم صادره، اثر مطلوب را نخواهد داشت؛ لذا قوه قضائیه و سازمان تعزیرات باید تأخیرات در اجرای احکام را رفع کنند.رئیس قوه قضاییه در ادامه به مبحث تفکیک دو مقوله «نظارت» و «بازرسی» در حوزه تعزیرات حکومتی اشاره کرد و گفت: دو مقوله «نظارت» و «بازرسی» باید حتماً زیرنظر یک دستگاه باشد؛ یا آنکه دستگاه‌های متولی این دو حوزه، دارای ارتباطات تنگاتنگ و شفاف با یکدیگر باشند.
جنگلبان‌ها ضابط قضائی می‌شوند
جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی از پیگیری این وزارتخانه برای تبدیل وضعیت استخدامی جنگلبان ها، قرارگرفتن در ردیف مشاغل مشاغل سخت و معرفی به عنوان ضابط قضائی خبر داد.
افشاگری یک منبع آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی:
جزئیاتی جدید از بزرگ‌ترین پرونده فرار مالیاتی با ۱۲ هزار میلیارد ریال بدهی
یک منبع آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی که تمایلی به اعلام نامش نداشت، جزئیاتی جدید از پرونده بزرگ‌ترین فرار مالیاتی به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال را مطرح کرد که در ادامه می‌خوانید.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها