پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
شناسایی ۹۷ متهم در ترور حاج قاسم شناسایی و صدور کیفر‌خواست برای ۷۳ آمریکایی+ دخالت ۹ کشور در جریان این حمله تروریستی
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق ، معاول اول قوه قضا‌ئیه از شناسایی ۹۷ متهم در ترور حاج قاسم خبر داد و گفت: ماجرای شهادت سردار قاسم سلیمانی را هم که به‌عنوان نماینده کشور ایران و با دعوت رسمی عراق عازم این کشور شده بود، آن را مصداق بارز تروریسم دانست و تصریح کرد: قوه قضائیه رسیدگی به این جنایت را در دستور کار قرار داده است و تا کنون برای ۷۳ آمریکایی در این ارتباط جلب دادرسی و کیفرخواست صادر شده است.
آقای حسن نوروزی، بستن کافه‌های اطراف دانشگاه تهران اولویت کمیسیون قضایی است یا پا در هوا بودن مالکیت مردم در بیع فضولی اصل ۴۹ قانون اساسی؟ مثلا سوگند نمایندگی خورده‌ای؟
گاهی از درب دروازه داخل نمی‌شوند و گاهی از سوراخ سوزن می‌جهند و به درون می‌روند. گویا منافع ملی را نمی‌فهمند و یا برایشان در اولویت نیست و منافع جناحی در صدر شاخص‌های تمرکز بر مباحث قرار دارد؟ حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی مجلس درباره بستن یا عدم بسته شدن کافه‌های اطراف تهران صحبت می‌کند و اعلام نظر می‌نماید و همین فرد در رابطه با مشکل و درگیری بخش زیادی از مردم درباره بیع فضولی ناشی از ماده ۴۹ قانون اساسی ساکت است؟ نمی‌توانیم قبول کنیم که نمی‌فهمد. نمی‌توانیم قبول کنیم مطلع نیست. اگر نمی‌فهمید و اگر مطلع نبود که نباید جایش در مجلس باشد. او و امثال او، خوب هم می‌فهمند، اما گویا اولویت جهت گیری سیاسی برتر از اولویت پرداختن به مشکلات ملی و درگیری‌های مردم است. آقای نوروزی، خوب می‌دانی که از تقابل بند "ز" استعلام ثبت اسناد بعنوان تنها مرجع رسمی اهلیت بیع مال غیرمنقول صحبت می‌کنیم. بیش از این هم صلاح نیست که موضوع باز شود. مطالبه ما از شما و سایر اعضای کمیسیون حقوقی مجلس این است که چرا در دوره نمایندگی خودتان برای حل مسئله ورود موثر نکردید؟ الزاما شخص شما باید پاسخگو باشید، به همان میزان و حدی که درباره کافه‌های اطراف دانشگاه تهران نظر می‌دهی.
جوابیه «فرهیختگان» به اظهارات امیرآبادی فراهانی درباره پرونده «زیتون» قم
محمد امین ایمانجانی، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان در واکنش به اظهارات احمد امیرآبادی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا که روز گذشته (دوشنبه) با عنوان «رد ارتباط علی لاریجانی با پرونده زیتون قم» منتشر شد جوابیه‌ای به شرح زیر در اختیار ایسنا قرار داد که در ادامه می‌خوانید.
خانم لاجوردی، حاضرید در صورت بحران زا شدن قانون حجاب، بعد از سه سال به اتهام قصور و تقصیر و انحراف در سیاستگذاری، دادگاهی شوید؟
جمهوری اسلامی ایران متاسفانه بدلیل فعالیت چهار گروه متعصبان مقید به سنت گرایی و کم اعتقاد به فقه پویا، ترکیب منافقین داخلی و نفوذی‌ها، منفعت طلب‌های حاشیه نشین و در نهایت خوارج ظاهر اصلاح دارای سنت شمشیر کشی بر علیه علی زمان خود، بشدت در زحمت افتاده تا حافظ رسالت تمدنی خود با تعادل بخشی به سه رکن جمهوریت مبتنی بر قانون اساسی، اسلامیت مبتنی بر دین مبین و انقلابی گری مبتنی بر آرای امامین انقلاب باشد. اعمال قدرت و اصول کلی و مشترک جریان‌های چهارگانه فوق نیز وارد کردن فشار، تصرف منابع و منافع و فرصت‌ها و در نهایت توجیه گری است. شاید این توضیحات ارتباطی به فرمایشات خانم لاجوردی نداشته باشد. اما آیا ایشان حاضرند در صورت عدم موفقیت قانون حجاب در سه سال آینده (اجرای آزمایشی) به اتهام قصور، تقصیر و نقص در سیاستگذاری، دادگاهی شوند؟ ما درباره پیامد‌ها و عوارض این نوع قانونگذاری‌ها هشدار می‌دهیم. ما از آیات عظام، زعمای کشور، حقوق دان‌ها، دلسوزان امنیت کشور، شورای نگهبان استمداد طلبی می‌کنیم. فصل پنجم این قانون، جرم انگاری همگانی سلیقه محور و مداخله در حقوق اساسی را دنباله گیری می‌کند. بعضی از عزیزان ما داغ هستند و پیامد‌های دوقطبی سازی و تقابل‌ها و خدای ناکرده کاهش سرمایه نظام را نمی‌بینند. ما مشفقانه هشدار می‌دهیم و بنا بر غیرت اسلامی- ایرانی، استمداد طلبی می‌کنیم. این کشور، رسالت تمدنی دارد، با ندانم کاری ویرانش نکنیم.
مسیر شکایت کارگران در دیوان عدالت تغییر کرد+ رسیدگی یک مرحله‌ای به آرای هیات‌های حل اختلاف
آرمین خوشوقتی گفت: امیدواریم دیوان عدالت در کم‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت به شکایات مردم به خصوص جامعه‌ی کارگری رسیدگی نماید و با صدور آرای باکیفیت بتواند به احقاق حق کارگران کمک کند.
مرکز داوری مالکیت معنوی طی ۲ ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد
نشست بررسی پروژه بین‌المللی برندسازی زعفران و پسته ایرانی امروز سه شنبه ۲۱ شهریور ماه با حضور حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، هیات وایپو با ریاست آندرو مایکل آنگ مدیر آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) و دو نفر از متخصصان بین‌المللی و معاونان و مدیران حوزه‌های مختلف سازمان ثبت اسناد برگزار شد.رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست بررسی پروژه بین‌المللی برندسازی زعفران و پسته ایرانی از راه اندازی مرکز داوری مالکیت معنوی طی دوماه آینده خبر داد.
شکایت نوکیا به دلیل مونتاژ بدون مجوز موبایل‌هایش توسط یک شرکت ایرانی
نوکیا از شرکتی ایرانی که در یک سال اخیر گفته است موبایل‌های ساده نوکیا را داخل ایران مونتاژ می‌کند، شکایت کرده است. شرکت HMD Global در جریان شکایت خود در ایران تأکید کرده که نه خودش و نه شعبه چینی زیرمجموعه این شرکت موسوم به "HMD Mobile (Shenzhen) Limited" هیچ‌گونه ارتباطی با شرکتی که در ایران مدعی مونتاژ موبایل‌های نوکیا است ندارد و شرکت ایرانی، مجاز به تولید موبایل با برند نوکیا نیست.
ورود دادستان کل کشور به تخلفات پزشکان و برخی مشاغل؛
نامه دادستانی کل کشور درباره دریافت هزینه توسط پزشکان به روش‌های غیرقانونی
معاون دادستان کل کشور در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان امور مالیاتی خواستار رسیدگی جدی و فوری به موضوع دریافت هزینه‌ها به روش‌های غیرقانونی و فرار مالیاتی توسط برخی پزشکان و دیگر مشاغل شد.
جناب دادستان، دانشمندان سایت های هسته ای یک درصد از کل مغزها هم نیستند، چه کسی به شما توسعه نامتوازن را بعنوان شاخص توسعه ، القا کرده؟
دادستان کل کشور در قرائتی انتقادی به فرار مغزها بیان داشتند موشک‌های قدرتمند بومی ایرانی به دست چه کسانی ساخته می‌شود و پیشرفت‌ها و امکانات فنی، عمرانی و رفاهی که در کشور ایجاد شده، به دست چه کسانی حاصل شده است؟ تمام پیشرفت‌های کشور، به دست همین جوانان تحصیلکرده و توانمند ایرانی به دست آمده و ادامه دارد. باید خدمت جناب موحدی آزاد بیان نمود که چرا باید برای یک پیچ مولینکس ده روز در بازار تهران بگردید؟ چرا کیفیت خودروی ایرانی اینگونه است ؟ چرا توان ساخت موتور هواپیما در کشور نیست؟ مواد اولیه دارویی کشور از کجا می آید؟ مواد اولیه لاستیک سازی چرا وارد می شود؟ و هزاران چرای دیگر. جناب موحدی آزاد، اگر در چند حوزه سرآمد هستیم و در سایر حوزه ها مشکل داریم، دچار آسیب توسعه نامتوازن شده ایم. چه کسی شاخص های پیشرو در توسعه نامتوان را بعنوان شاخص های توسعه به شما القا کرده است ؟ لطفا در مقام حساس دادستان کل کشور، بیشتر مراقب برخی خوارج عابدتر از علی(ع) باشید. اینان همان گروهی هستند که قصد تحمیل ابوموسی اشعری بر علی را دارند. سربسته و مشفقانه عرض شد.
آقای عبدالحمید مرادی، شما هنوز در استعلام بند
مردم اگر بفهمند که استعلام بند "ز" از طرف دفترخانه‌ها برای صدور سند توسط سازمان ثبت اسناد و املاک در برخی موارد پشیزی ارزش ندارد و سازمان ثبت اسناد و املاک و سایر بخش‌های تخصصی کشور، فاقد سامانه استعلام و اعلام املاک مشمول اصل ۴۹ (مصادره ای) هستند و زندگی‌های مردم از این راه چه راحت به باد می‌رود و دادگاه محترم انقلاب با چند خط حکم ریز و درشت به راحتی ملک بیع فضولی را به ستاد اجرایی واگذاری می‌کند، چه واکنشی به شما نشان خواهند داد؟ همین چکیده را هم خیلی از شهروندان متوجه نمی‌شوند که به چه چیز اشاره کرده، اما تو خوب می‌دانی ما از چه چیز حرف می‌زنیم. تو خوب می‌دانی مسئله زمین‌های خرگوش دره مهراباد تهران چیست و خبط سازمان شما چه بلایی سر مردم آورده است. حتما شانه بالا می‌اندازی و در دل می‌گویی به من چه و مربوط به دوره ما نمی‌شود. فشار خردکننده و کمرشکن روی زندگی جمع زیادی از مردم، بواسطه همین نکات علی الظاهر ریز و نادیده در سازمان شماست. در اینده بازهم با مصادیق با شما حرف خواهیم زد. وضعیت ثبت دامپزشکی شهر تهران یادتان نرود. فکر می‌کنیم حفاظت سازمان و بخش بازرسی در جریان هستند. حداقل از دوره مدیریتی آقای خدائیان در جریان صحبت‌های سربیته ما قرار دارند. روابط عمومی محترم سازمان هم اگر چایی گرم شان را نوش جان کردند و تمایل داشتند، چند خط جوابیه برای تنویر افکار عمومی بنویسند هم بد نیست.
تفاهم‌نامه دوجانبه وزارت نیرو و سازمان ثبت اسناد درباره حریم و بستر رودخانه‌ها غیرقانونی است
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: تفاهم‌نامه دوجانبه بین وزارت نیرو و سازمان ثبت اسناد و املاک درباره صدور اسناد مالکیت برای حریم و بستر رودخانه‌ها به نام وزارت نیرو، قطعا برخلاف قانون است و ضمن انجام پیگیری‌های حقوقی لازم، در تلاش هستیم که یا خود این دو دستگاه یا قوه محترم قضاییه، این تفاهم‌نامه را باطل اعلام کنند.وی در پایان تصریح کرد: ما امیدواریم که در درجه اول خود این دو دستگاه‌ها تفاهم‌نامه اخیر را ابطال کنند تا مجبور به پیگیری‌های قضایی نشویم، اما اگر این اتفاق نیفتد، موضوع ابطال این تفاهم‌نامه دوجانبه را از طریق دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قانونی پیگیری خواهیم کرد.
تکرار داستان آزارگری جنسی کودکان توسط مربی فوتبال  + فدراسیون فوتبال چه نقشی دارد ،مترسک بی غیرت یا ناظر فعال؟
آزارگری جنسی در حوزه ورزش کشور، متاسفانه در حال تشدید است و بجای نگاه تخصصی پیشگیرانه به موضوع ، شاهد تداوم نگاه کیفرگرایانه و تنبیه فرد مجرم هستیم. خبر آزار هولناک ۹ پسر نوجوان از سوی مربی فوتبال در تهران و تهیه فیلم سیاه از رابطه اجباری پسرها با یکدیگر در ادامه متن آورده شده است. اما باید از فدراسیون فوتبال پرسید که چه نقشی در پیشگیری و کاهش این امور داشته است. مترسک بی غیرت بوده یا ناظر فعال و بازرس موثر. منتظر دریافت گزارش تخصصی در خصوص اقدامات پیشگیرانه ، نظارت و بازرسی فدراسیون فوتبال در این خصوص هستیم. خاک بر سر بی غیرت مشتی مدیر اجرایی پول پرست کثیف لابی باز ، که ان شاالله از این جنس مدیر در فدراسیون فوتبال حضور نداشته باشند.
حل و فصل نهایی پرونده کثیرالشاکی مجتمع تجاری زرین گرگان
با حضور رئیس قوه قضائیه، پیرامون پرونده کثیرالشاکی مجتمع تجاری زرین گرگان، با اولویت استیفای حقوق مردم و سرمایه‌گذاران، اتخاذ تصمیم شد و این پرونده بدون ارجاع به دادگاه، حل‌وفصل نهایی شد. بر این اساس، حقوق حدود ۱۸۰ نفر از مردم استیفا شد و از تشکیل بالغ بر ۶۰۰ فقره پرونده قضایی جلوگیری به عمل آمد.
ارسال پرونده فسادمالی فرمانده سابق یگان حفاظت بندرخرمشهر به دادگاه
دادستان عمومی و انقلاب خرمشهر گفت: کیفرخواست پرونده مربوط به فساد مالی فرمانده سابق یگان حفاظت اداره بندر برای رسیدگی به دادگاه ارسال شده است.
محروم‌سازی دختران، یادآور قوانین طالبانی است
صالح نیکبخت نوشت: به عنوان یک حقوقدان متاسف می‌شوم که می‌شنوم مجلس به جای تصویب قوانین کاربردی و کارآمد که فاصله ایران را با حکومت‌هایی، چون طالبان و... یادآور می‌سازد، دست به اقدامات و تصمیماتی می‌زند که دقیقا در مسیر راه همین گروه‌های تندرو است.
راه اندازی سامانه ثبت شکایت اینترنتی درباره ناآرامی‌های ۱۴۰۱، زیان دیدگان شکایت کنند
کمیته ویژه منتخب رئیس‌جمهور در بررسی ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ اعلام کرد: به همه شهروندان اعم از مردم عادی و نیرو‌های مجری قانون که حق و حقوقشان نقض شده یا شاهد نقض حقی بوده‌اند، اعلام می‌داریم در صورتی که شکایتی دارند، اطلاعات و مستندات لازم را در سایت منعکس نمایند. کمیته ویژه جهت دسترسی آسان شهروندان، یک سامانه اینترنتی به نشانه https://specialcommittee.ir را راه‌اندازی نمود و از این رهگذر، امکان ثبت هرگونه شکایت و یا ارسال گزارش به کمیته را فراهم نموده است.
مراقب تعارضات احتمالی  قانون،حکم و فرمان در جمهوری اسلامی باشیم+ تعارض لایحه عفاف و حجاب در حوزه جرم‌انگاری با قانون اساسی
در تمامی نظام ها باید به تعارضات احتمالی سه حوزه قانونی، حکمی( اراده نیروهای مرجع صنفی، گروهی ، دینی و ...) و فرمانی(اراده های حاکمیتی) توجه خاص داشت. بی توجهی به این مهم می تواند آسیب هایی را در دو طیف قانون گرایی پوچ و حداکثری از یکطرف و سلیقه گرایی فردمحور از سوی دیگر را سبب شود. بنظر می رسد که لایحه عفاف و حجاب دچار چنین وضعیتی شده است. اراده ای را می خواهیم قانون کنیم که با خود قانون (آنهم حقوق بنیادین آن) در تعارض قرار گرفته است. هشداری که سکینه پاد ، دستیار رئیس جمهور در این خصوص داده و اشاره به تعارض لایحه عفاف و حجاب در حوزه جرم‌انگاری با قانون اساسی کرده است.
لایحه حجاب ماده ۸۵ شده و محرمانه بررسی می شود!
رسیدگی به لایحه یک‌فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب، طبق اصل ۸۵ قانون در دستور کار مجلس قرار گرفت و هشتاد و پنجی شدن لایجه عفاف و حجاب با ۱۷۵ رأی نمایندگان مجلس تصویب شد.
کل محتوای این فیلم غیراخلاقی، غیر قانونی و مجرمانه بوده و انتشار فیلم، مصداق تشویش اذهان عمومی است
بیات، حقوقدان و هیئت مدیره انجمن علمی حقوق اساسی درباره ویدیوی منتشر شده از لحظه بازداشت ثریا رضایی گفت: شخص فرمانده نیروی انتظامی باید درباره این کلیپ اظهارنظر کند و فردی که مرتکب چنین سوال و جواب غیرقانونی شده است را مواخذه کرده و باید با او برخورد کند و برای مردم هم روشنگری بکند که من از تهیه و انتشار چنین کلیپی دفاع نمی‌کنم.
از ماجرای نقض حکم و اعاده دادرسی طبری تا داماد وزیر سابق + ضرورت شفاف سازی و دفاع رئیس دیوان عالی از عملکرد چند ساله خود
دیده بان ایران به بررسی کارنامه رییس سابق دیوان عالی کشور درباره تعدد پذیرفتن اعاده دادرسی محکومان اقتصادی از پرونده پرحاشیه اکبرطبری تا پوری حسینی (رئیس سابق سازمان خصوصی سازی) و محمد هادی رضوی (داماد وزیر سابق) پرداخته است
یخ‌های میان هنرمندان و قوه قضائیه باید آب شود
رئیس قوه قضائیه گفت: کسی نمی‌داند در پشت‌پرده رسیدگی به پرونده‌های قطور و پرحجم قضایی، چه تلاش‌هایی صرف می‌شود؛ عموم مردم فقط حکم صادره را می‌بینند؛ مانند همین کار شما هنرمندان و فیلمسازان که ساعت‌ها و روزها تمرین می‌کنید و ما فقط چند دقیقه خروجی کار شما را می‌بینیم.
آیا حق اشتراک تلفن ثابت به حساب مشترکان برمی‌گردد؟
محمدرضا بیدخام مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، اظهار کرد: بر اساس مصوبه مجمع صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران در اسفند منتهی به سال ۱۴۰۱، مصوب شد مبلغ اشتراک مشترکین که مبلغی بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ هزار تومان بوده و با توجه به موقعیت جغرافیایی مشترکین اخذ می‌شد، لغو گردد. این مصوبه از خرداد ماه اجرایی شده که دیوان محاسبات این خبر را امروز اعلام کرده است.وی در خصوص بازگشت حق اشتراک به مشترکین تلفن ثابت گفت: این موضوع نیاز به بررسی کارشناسی دارد.
انتقادات محمد صادق علیزاده: پای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در کفش شورای‌عالی فضای مجازی
کاش دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنار متهم کردن پلت‌فرم‌ها به ترویج سیگار و مشروب و روابط ناسالم، پاسخ این سوال و دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در وظایف قانونی شورای عالی فضای مجازی را هم بدهند.
خیال بافی به اسم درآمد دولت از جرایم لایحه حجاب و عفاف + هشدار در خصوص تحمیل هزینه بر سازمان زندان ها و نافرمانی مدنی، واقعا نمی بینید؟
بدون تعارف باید بیان داشت که کشور با گروهی تندرو وضع حال بین مواجه بوده و گویا کمترین فهم و اعتقادی به نگاه راهبردی ندارند. جرایم عریض و طویل را برای لایحه عفاف و حجاب تنظیم کرده و به قول خودشان گربه را دم حجله کشته اند. غافل از اینکه در آینده احتمال هنجارشکنی های عامدانه و تمایل به زندان خوابی داوطلبانه و افتخار حساب کردن آن ، ممکن است ایجاد شود و این کار ضمن هزینه بالای مادی، هزینه های پیامدی سنگینی برای نظام خواهد داشت. حتی در مجازات های جایگزین هم ممکن است با نوعی تمرد مدنی و قضایی مواجه شویم. چه ها کشید علی(ع)، از دست جماعت خاص. آقایان عزیز ، اگر بخودتان رحم نمی کنید، به این دین و سرزمین و انقلاب رحمتان بیاید که با خون 300 هزار شهید ،زنده نگاه داشته شده است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
از ادعا تا واقعیت ورود ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی جهت برخورد با متخلفان
محمدرضا یزدی رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی:
زد و خورد مرد معمم با زن روستایی در لنگرود
۱۰ درنگ بر فیلمی بسیار دیده شده؛
فساد زیر پوست شهر و 120 عضو شورای دستگیر شده در کشور؟!
فساد اعضای شورای شهر و ضعف نظارت های موثر؛
نقد و بررسی
احکام عجیب علیه افراد بی حجاب؛ از مرده شویی تا معرفی به روانکاو
پرسش از استقلال ، فعالیت تخصصی و اصلاح گری قوه قضائیه :
«تبعید تحصیلی»، مجازاتی برخلاف قانون اساسی
تندوری حقوقی در برخورد با دانشجویان:
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها