site traffic analytics اخبار قضایی، حقوقی و قانونی | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وضعیت نگران‌کننده استاد دانشگاه صنعتی شریف
وضعیت دکتر عسگری استاد دانشگاه صنعتی شریف که در بازداشتگاه‌های آمریکا گرفتار است، وخیم گزارش شده است. دولت آمریکا به او علی‌رغم تبرئه‌شدن در دادگاه اجازه خروج نمی‌دهد. سناریوی بازداشت و زندانی کردن اساتید و دانشمندان ایرانی توسط دولت آمریکا چیز جدیدی نیست. هنوز از آزادی دانشمند دانشگاه تربیت مدرس دکتر مسعود سلیمانی چندماهی نمی‌گذرد که مطلع شدیم وضعیت آقای سیروس عسگری استاد دانشگاه صنعتی شریف که در بازداشتگاه‌های آمریکا به‌سر می‌برد بسیار وخیم است.
مردم تخلفاتی را که باعث شیوع بیماری کرونا می‌شود گزارش کنند
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی قوه قضاییه گفت که شهروندان و اعضای سامانه جامع ارتباط مردمی قوه قضاییه (سجام) در صورت مشاهده تخلفاتی که باعث شیوع بیماری کرونا می‌شوند می‌توانند در سامانه سجام به آدرس sajam.scpd.ir گزارش‌های خود را ثبت کنند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا:
هزینه اجاره کارت بانکی شخصی به کلاهبرداری هفته ای ۵۰۰ هزار تومان
سرهنگ اکبری گفت:با اشاره به اینکه افرادی عامدانه و عالمانه با کلاهبرداران همکاری می‌کنند و کارت خود را در اختیار آنان قرار می‌دهند، بیان کرد: این افراد به لیست سیاه پلیس اضافه و حساب‌های بانکی‌شان مسدود می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مبارزه با مفسدان اقتصادی؛
آیا خاوری به ایران تحویل داده می‌شود؟
رئیس پلیس بین‌الملل درباره عدم استرداد خاوری به کشور، گفت: برای وی اعلان قرمز صادر شده و یکی از متهمانی است که علاوه بر کشور ما از نظر سازمان اینترپل نیز تحت تعقیب است البته باید گفت مهمترین مبحث در مجامع بین‌المللی اینترپل این است که چه کنند اهداف کشورها به اهداف این سازمان نزدیک شود. سردار هادی شیرزاد در یک برنامه تلویزیونی در تشریح اقدامات پلیس بین‌الملل برای مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: بحث ویروس کرونا به یکی از اولویتهای مقابله‌ای پلیس بین‌الملل تبدیل شده و اکنون یک بحران بهداشتی تحت عنوان "پاندمی" (همه‌گیری جهانی) وجود دارد.
پرونده‌های تحقیق و تفحص شده در مجلس چه عاقبتی پیدا می‌کنند؟
گزارش‌های تحقیق و تفحص در مجلس در صورتی که تخلف احراز و درخواست تعقییب شود، متخلف توسط هیئت رئیسه مجلس به قوه قضائیه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
صدور حکم جلب مرتضی کهنسال
مرتضی کهنسال در فیلم منتشر شده توسط خودش در شبکه‌های اجتماعی، با انگشت غیربهداشتی خود در ظرفی می‌زند که شاید با همین انگشت به صد‌ها نفر دیگر هم زده است سپس همین انگشت را دور لب و بینی بیمار بی دفاع کشیده همین انگشت پر از عفونت را مجددا به اطراف دهان و بینی بیمار دیگری می‌کشید و پزشکان را ناتوان از درمان عنوان کرده و به سخره گرفته بود.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی؛
«پدر طب ایرانی اسلامی» تحت تعقیب قرار گرفت
دکتر علی فتاحی، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به سه دانشگاه علوم پزشکی بهشتی، تهران و ایران و همچنین سرپرست دادسرای ویژه‌ی جرایم پزشکی، دکتر حسین روازاده که «پدر طب ایرانی اسلامی» خوانده می‌شود را به خاطر تجویز مستقیم دارو برای درمان کرونا تحت تعقیب قرار داد.
بررسی ترور سردار سلیمانی از منظر حقوق بشر توسط پژوهشگران و اعضای هیئت علمی
سید حجت الله علم الهدی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه  گفت‌: با اشاره به موضوع ترور سردار سلیمانی اظهار کرد: گروه حقوق بین‌الملل و بشر در پژوهشگاه قوه قضاییه مستقر هستند و موضوع ترور سردار سلیمانی از منظر حقوق بشر توسط پژوهشگران و اعضای هیئت علمی دنبال می‌شود.
تعرفه‌‌های جدید حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی ابلاغ شد+جداول
تعرفه های جدید حق التحریر دفاتر اسناد رسمی که به محل مناقشه ای بین سردفتران و قوه قضائیه تبدیل شده بود، با تصویب آیت الله رئیسی برای اجرا ابلاغ شد.
معاون عملیات پلیس پیشگیری پایتخت؛
مجرمان آزاد شده در نوروز نظارت می‌شوند
معاون عملیات پلیس پیشگیری پایتخت از نظارت بر مجرمان آزاد شده در ایام نوروز به صورت محسوس و نامحسوس خبر داد.
محکومان جرایم امنیتی کمتر از ۵ سال مشمول عفو اخیر قرار گرفتند
مرکز رسانه قوه قضاییه درباره ویژگی‌های بی‌سابقه عفو نوروزی اخیر اعلام کرد: محکومان جرایم امنیتی کمتر از پنج سال هم مشمول عفو قرار گرفتند همچنین تعدادی از زندانیانی که در اسفند ماه به مرخصی رفتند به زندان بازنمی گردند.
رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات برخی از زندانیان موافقت کردند
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه رئیس قوه قضائیه با عفو یا تخفیف مجازات برخی از زندانیان موافقت کردند.
مصوبه «مالیات بر خانه‌های خالی» با اصلاحات جزئی به تایید شورای نگهبان می‌رسد
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: ما در جلسه‌ای که با نمایندگان مجلس و دولت داشتیم اشکال خود را به صورت دقیق توضیح دادیم و قرار هم بر این شد تا نمایندگان اصلاحاتی جزئی در مصوبه «مالیات بر خانه‌های خالی» انجام دهند و لذا بدین صورت مشکل مرتفع و این مصوبه تبدیل به قانون خواهد شد.
سوء استفاده از شرایط کرونایی با الکل های تقلبی
با مرگ پنج جوان طی 48 ساعت در مشهد ، آمار قربانیان «الکل های سمی» در حالی روند صعودی به خود گرفته است که سودجویان کرونایی با تهیه و توزیع الکل های تقلبی در بازار آشفته، آدم کشی وحشتناکی به راه انداخته اند.
قانون هیچ ضمانت اجرایی برای اختیارات رئیس جمهور پیش‌بینی نکرده
یک حقوقدان می‌گوید: قوانین باید ضمانت اجرا داشته باشند، قانون اختیارات که تصویب شد هیچ ضمانت اجرایی برای اختیارات رئیس جمهور پیش‌بینی نکرد در نتیجه اگر رئیس جمهور تذکر بدهد یا تخلف از قانون اساسی ببینند و به سایر مسئولینی که زیرمجموعه دولت نیستند تذکر بدهد و آنها هم موارد تخلف را رعایت نکنند، رئیس‌جمهور هیچ کاری نمی‌تواند بکند. این وکیل دادگستری بر لزوم اصلاح این قانون تاکید و اظهار کرد: از طرفی هم رئیس‌جمهور می‌خواهد یک سری مسائل را با مردم مطرح کند چراکه نماینده مستقیم مردم است، اما در این زمینه اختیاری ندارد. دو سوم تصمیم‌گیرندگان خارج از دولت هستند، در سال‌های گذشته شاهد بودیم که صدا و سیما به راحتی صحبت‌های رئیس‌جمهور را سانسور می‌کند.
21 سال زندان برای افراد مشکوک به کرونا در صورت نقض قوانین قرنطینه!
یک متخصص عفونی با بیان اینکه اسکناس از منابع آلوده به ویروس کرونا محسوب می‌شود، گفت: از دیدوبازدید و دادن عیدی خودداری کنید. در ایتالیا افراد مشکوک به کرونا در صورت نقض دستور قرنطینه، به ۲۱ سال زندان، معادل جرم یک قاتل، محکوم خواهند شد.
برگزاری جلسات فوق‌العاه شورای نگهبان برای برسی لایحه بودجه 99
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری جلسات فوق‌العاده این شورا برای بررسی لایحه بودجه 99 خبر داد و گفت: جلسات شورای نگهبان به‌منظور بررسی لایحه بودجه سال 99، از هفته پیش آغاز شده است و تا امروز (شنبه، 24 اسفند) نیز ادامه دارد.
حکم کسی که در قم ابتدا مانع ایجاد محدودیت‌ها و پیشگیری‌ها شد، چیست؟
یک عضو فراکسیون امید گفت: شیوع کرونا از قم شروع شد و باید از قوه قضاییه مطالبه شود که حکم روحانی و عالمی که مقاومت کرد و نگذاشت پیشگیری‌ها و محدودیت‌ها برای اماکن عمومی زودتر شروع شود چیست؟ نمی‌خواهند حداقل از کسانی‌ که ابتدا مانع ایجاد محدودیت‌ها شدند سوال و جواب کنند؟غلامرضا حیدری، نماینده تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار اعتمادآنلاین، با اشاره به نامه دادستان کل کشور به وزیر بهداشت که در آن آمده است: «اخلال در نظام سلامت مردم در حد افساد فی‌الارض است» (بیشتر بخوانیم) گفت: کسی که در قم مانع ایجاد محدودیت‌ها شد و نگذاشت کرونا در نطفه خفه شود، حکمش چه می‌شود؟
مهدی محمودیان فعال حقوق بشر:
زندانی‌های سیاسی آزاد شده، انگشت شمارند
با شیوع ویروس کرونا سید ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضائیه، طی بخشنامه‌ای اعلام کرد برخی از زندانیان امنیتی با احکام کمتر از پنج سال و با صلاحدید ضابط پرونده می‌توانند به مرخصی بروند؛مهدی محمودیان فعال حقوق بشر می‌گوید با انگشت می‌توان تعداد زندان‌های سیاسی آزاد شده را شمرد و این تعدادی که آزاد شده‌اند رقم زیادی نیست.
آقای رئیسی؛ با تنظیم لوایح قضایی و همکاری با مجلس به اصلاح روندهای نظارتی بپردازید
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت: علاوه بر برخوردهای مصداقی با مفاسد اقتصادی انتظار می رود با تنظیم لوایح قضایی و همکاری با مجلس به اصلاح روندهای نظارتی بپردازید.
کلاهبرداری دلالان در فروش خودروهای هیبریدی!؛
دلالان خودروی هیبریدی فرعی را به جای اصلی به مردم می‌فروشند
یک نماینده مجلس از مسئولان نظارتی، گمرک و وزارت صمت خواست با دلالانی که خودروهای هیبریدی فرعی را به جای خودروهای هیبریدی اصلی به خریداران ناآگاه می‌فروشند برخورد قاطع کنند.حجت‌الاسلام سید جواد حسینی کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: برای واردات خودروسازی هیبریدی در سال آینده معافیت اعمال کرده‌ایم که امیدواریم با تصویب نهایی آن در شورای نگهبان زمینه واردات این خودروها به کشور فراهم شود. وی افزود: یکی از خطاهایی فاحش و تعمدی مافیای خودرو که در راستای فریب مردم صورت می‌گیرد مربوط به خودروهای هیبریدی وارداتی است زیرا 2 نوع خودروی هیبریدی به کشورمان وارد می‌شود.
کشف ۷۴۶ هزار و ۷۸۹ عدد انواع تجهیزات بهداشتی در یک روز؛
دستگیری محتکران و کشف محصولات بهداشتی ضد کرونای احتکار شده ادامه دارد
حدود 3 هفته از اعلام رسمی ورود کووید 19 یا همان کرونا به ایران می‌گذرد. از اولین روز، نگرانی‌های فراوانی درباره احتکار، گران فروشی و فروش کالای تقلبی در حوزه محصولات کمک‌کننده به پیشگیری از ابتلا به کرونا همچون ماسک، ژل‌های ضدعفونی و دستکش یک بار مصرف مطرح شد که در نهایت در واقعیت هم اتفاق افتاد.با این حال هم کمبود و گرانی این محصولات در بازار ادامه دارد و هم هر روز موارد جدیدی از این جرائم کشف می‌شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مجلس برای وضع قانون نیازمند
یک حقوقدان گفت: کار خاص مجلس شورای اسلامی وضع قانون است و برای برای وصول به این هدف استقلال، آزادی و مصونیت از شرایط لازم برای انجام وظایف و تکالیف نمایندگی است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
درخواست برای ابطال انتخابات در برخی حوزه‌های انتخابیه؛
کرونا، کار در شورای نگهبان را متوقف نکرده است
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه نتیجه رسیدگی به هر تخلفی ابطال انتخابات نیست، خاطرنشان کرد: با چند گزارش غیر مستند نمی‌توان هزاران رأی سالم در یک صندوق را باطل کرد.عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در یادداشتی نوشت: در وانفسای حمله ویروس منحوس، کار در شورای نگهبان متوقف نبود و بررسی صحت انتخابات در حوزه‌های انتخابیه در حال انجام است که صحت برخی حوزه‌ها به استحضار مردم عزیز رسیده است.این‌ روزها شکایاتی از جمله درخواست ابطال انتخابات! در برخی از حوزه‌هایی که رقابت میان داوطلبان شدید بوده است برای ما ارسال شده است. در این خصوص چند نکته باید مورد توجه مردم عزیز قرار گیرد.
یادداشت و دیدگاه ها
خلاء قانونی کرونا
دکتر ایوب عبدی؛
آقای رئیسی! لطفا ورود کنید؛
یادداشت عباس عبدی؛
یادداشت مرتضي شهبازي‌نيا؛
رقابت بهترین راه مبارزه با فساد است!
نه به معرکه گیری آقای وکیل؛
یادداشت نعمت احمدی؛
نگاهی کوتاه به تاریخچه تروریسم؛
طنز و کاریکاتور
بادیگارد اجاره ای در دیوار؛
معاون دادستان مشهد:
گفتگو و گزارش
۹۸ سال محاکمه چهره‌ها و آقازاده‌ها
سرنوشت ۵۰ پرونده مهم قضایی؛
نباید کم‌کاری‌ها را با حکم حکومتی جبران کنیم
انتقادات صریح کدخدایی از نمایندگان مجلس:
بودجه سال آینده در پی شفاف‌سازی عملکرد مالی مشاغل حقوقی است
ترفندهای بودجه ۹۹ برای جلوگیری از فرار مالیاتی وکلا؛
ماجرای نامه نیلوفر بیانی
پرونده فعالان محیط زیست؛
نقد و بررسی
مبارزه با فساد در دام سیاست؛
تمسخر مقدسات با 7500 یورو!
قانونی ساختند و قانونی تخریب کردند؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین