پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
اعلام جرم علیه شرکت دومینو بعلت تبلیغ منافی عفت عمومی
ستاد امر به معروف و نهی از منکر به دنبال انتشار گسترده دو فیلم تبلیغاتی توسط یک شرکت تولید بستنی، علیه این شرکت اعلام جرم کرد. صادق منش مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مذکور، گفته است که این ستاد پیش از این «به جای پیگیری قضایی، مدیرعامل این شرکت را دعوت کرده و به او در این باره تذکر لسانی داده بود»، اما «با توجه به تکرار این روند بر خلاف تعهد قبلی مدیرعامل شرکت دومینو، ستاد ناچار به پیگیری موضوع از طریق مرجع قضایی شد».
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
افزایش ۵۰ درصدی شکایات از رسانه‌ها با تشکیل ۳۱۹ پرونده قضایی برای رسانه‌ها در سال ۱۴۰۰
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: تعداد دعاوی مربوط به رسانه‌ها در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشته است.
صلاحیت تقنین حتی با تصمیم مجلس هم قابل تفویض به غیر نیست، خبط مجلس نابخشودنی است
جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران و رئیس اسکودا، در واکنش به تصمیم اخیر نمایندگان مجلس مبنی بر خارج شدن مصوبات دو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی از صلاحیت رسیدگی دیوان عدالت اداری، این تصمیم را ناقض حقوق مردم و اصول مطرح قانون اساسی دانست و بیان داشته است که، هیچ نهادی حق ندارد تصمیمی بر خلاف قانون اساسی اتخاذ کند. به موجب ترتیبات مقرر شده در قانون، رسیدگی به تمامی تصمیمات و مصوبات اجزای مختلف نظام حکمرانی، چه شورا‌های عالی و چه مراکز تصمیم‌ساز دیگر در حیطه صلاحیت دیوان عدالت اداری قرار دارد و مستثنی کردن هر نهادی از این قاعده روشن، گامی خلاف اصل حاکمیت قانون در کشور و ناقض حقوق عامه است.
فرماندار شهرستان شیراز: در حال حاضر پنج نفر در رابطه با تجمع نوجوانان در بازداشت به سر می‌برند
فرماندار شهرستان شیراز با تاکید بر لزوم برخورد با درایت و مسئولانه با ماجرای اخیر هنجارشکنی در بلوار چمران این شهر، گفت: در حال حاضر پنج نفر در رابطه با این موضوع در بازداشت به سر می‌برند که سه نفر عوامل موثر در این رابطه و ۲ نفر نیز مسئولان مربوطه ورزشی هستند که هیچکدام نوجوان دختر یا پسر حاضر در این رخداد نبوده اند.
آقای دادستان فارس، برخورد با اسکیت سواران امری فرهنگی است نه حقوقی- قضایی
بشکل غیر مسئولانه‌ای یاد گرفته ایم که هر هنجار شکنی و ناملایمت و حتی جرم و تخلفی را با قانون گرایی حداکثری و امنیتی کردن و بگیر و ببند حل کنیم، غافل از اینکه جنس بسیاری از مسائل اجتماعی و فرهنگی است. از دادستان محترم استان فارس و نماینده محترم، ولی فقیه در استان درخواست داریم، با مسئله بشکل فرهنگی- اجتماعی و با نظر داشت به مماشات حداکثری نگاه کنند. بگیر و ببند و نگاه قضایی- امنیتی، نگاهی تاریخ گذشته و پیامد دار است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رای پرونده عاملان شهادت سردار سلیمانی تا چند ماه آینده صادر می‌شود
معاون اول قوه قضائیه گفت: امیدوارم تا چند ماه آینده رای پرونده کیفری عاملان شهادت سردار سلیمانی صادر شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موضوع تخلفات صورت گرفته در زمینه واردات نهاده‌های دامی با فوریت و جدیت مورد پیگیری قرار گیرد
رئیس عدلیه از سازمان بازرسی خواست که موضوع تخلفات صورت گرفته در زمینه واردات نهاده‌های دامی را با فوریت و جدیت مورد پیگیری قرار دهد و در همین زمینه تصریح کرد: اینکه یک دستگاه که از متولیان امر واردات کالا به کشور است به صورت رسمی مرتکب چندین تخلف شده باشد موضوعی بسیار مهم و قابل پیگیری است. موارد اینچنینی زمینه‌ساز فساد‌های بعدی و متعدد و ایجاد پرونده‌های کثیرالشاکی می‌شود و گرفتاری‌ها و مشکلات بسیار زیادی را هم برای مردم و هم برای دستگاه قضا به وجود می‌آورد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ارسال هوشمند پرونده‌های قضایی به قضات تا پایان سال
نشست خبری معاون قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری این قوه برگزار شد.
سرقت از حساب‌های بانکی مشمول سرقت حدی نمی‌شود
جالب است که بدانید، حتی سرقت بانک ملی هم احتمالا مصداق سرقت حدی نیست، چون به احتمال زیاد تخریب‌کننده حرز یا گاو صندوق متفاوت از برداشت‌کننده اجناس است؟! و این یکی از شروط سرقت حدی را از میان می‌برد.
تائید حکم
پرونده پیچیده ۴۰۰ میلیون یورویی حسن میرکاظمی معروف به «حسن رعیت» پس از تلاش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در دادگاه بررسی و حکم وی و همدستانش صادر شد و حکم دادگاه بدوی به تایید دیوان عالی کشور رسید. در این پرونده با یک شبکه فساد مواجه هستیم، شبکه فسادی که مجموعه‌ای از جرایم را رقم زدند از اخلال کلان در نظام پولی و ارزی کشور تا ضربه به محیط زیست.
تقصیر‌ها به گردن لوکوموتیوران!
ادعایی عجیب در تعیین مقصر حادثه قظار مشهد- یزد؟
اولا تعیین مقصر و اعلام آن در جلسه مشترک کمیسیون عمران مجلس با کمیسیون عالی سوانح، قاعده‌ای خارج از عرف و رویه‌های قضایی بوده و حتی فاقد وجاهت قانونی است (اگر خبر درست منتقل شده باشد) و با نگاهی خاص می‌تواند قابلیت پیگیری قضایی برای اعلام کننده خبر هم داشته باشد. ثانیا در این حادثه چرا به بحث عامل ایجاد سانحه یا بیل مکانیکی حاضر روی ریل توجه نشده است؟ مدیرعامل شرکت راه اهن چرا سکوت کرده و حرف نمی‌زند؟ آقای میعاد صالحی کجایی برادر؟
عنوان مجرمانه از برخی عناوین حذف و به تخلف تبدیل می‌شوند
معاون اول قوه قضائیه گفت: عناوین مجرمانه در کشور زیاد داریم به عنوان مثال رانندگی بدون گواهینامه جرم است و می‌توان اینگونه مسائل را به بیرون قوه قضائیه سپرد که در این رابطه لایحه اصلاح برخی عناوین مجرمانه در حال بررسی است تا عنوان مجرمانه از برخی عناوین حذف و تخلف محسوب شوند. در این دوره مسائل قوه قضائیه را با نخبگان در میان می‌گذاریم و رئیس قوه قضائیه در مسائل مختلف این موضوعات را مطرح کرده است. تلاش می‌کنیم قوه قضائیه در تراز را دنبال کنیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در ۵ سال گذشته ۸۱ مدیر و شهردار متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند
بازرس کل گیلان در آخرین نشست خبری خود در رشت با تشریح عمده‌ترین اقدامات ۵ سال گذشته‌ی بازرسی در استان گفت: در این مدت ۱۳۹ فقره پرونده‌ی قضایی از دستگاه‌های دولتی و دستگاه‌های عمومی غیر دولتی در استان تشکیل شده و ۸۱ مدیر و شهردار متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.
شکایت از تصمیمات و مصوبات شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، بدون متولی ماند؟!
واقعا کدام منطق می‌تواند پشت این مصوبه جنجالی مجلس باشد، جای، اما و اگر فراوان دارد. مجلس مصوب نموده است که دیوان عدالت اداری، حق رسیدگی به تصمیم‌ها و مصوبات شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی را نداشته و من بعد، رسیدگی به این امور خارج از صلاحیت دیوان عدالت اداری خواهد بود. سوال از نمایندگان محترم این است که رسیدگی به این امور در کجا باید صورت گیرد؟ چرا بشکل جهت دار در حقوق اساسی و نظامات رسیدگی حقوقی دست می‌برید؟ به آیندگان چه پاسخی می‌خواهید بدهید؟ منتظر دریافت توضیحات از کلیه ذی نفعان و ذی مدخلان هستیم. از عزیزان شورای نگهبان نیز انتظار اعلام مغایرت این مصوبه را داریم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اهمال کارکنان دولت را جدی بگیرید آقای اژه ای: مسکن مهر واگذار نشده، کلنگی شد؟
در حالی حدود ۱۱ سال از ثبت‌نام متقاضیان مسکن مهر شهر جدید هشتگرد می‌گذرد که با وجود پرداخت ۲ساله اقساط این واحد‌ها هنوز تحویل نشده است. فارغ از ۴۵۰۰ واحدی که به‌گفته مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد فاقد متقاضی است، بخش زیادی از واحد‌های مسکن مهر این شهر به‌دلیل کم‌کاری شرکت‌های خدمات‌رسان قابل واگذاری نیست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
محسنی اژه‌ای: طلاق، نفقه و حضانت از پرتعدادترین پرونده‌های قضایی هستند
رئیس قوه قضائیه با اشاره بر اصل سازش و رفع اختلاف گفت: دعاوی خانوادگی، چون طلاق، نفقه، حضانت و ... یکی از محور‌های پرتعداد تشکیل پرونده قضایی است که باتوجه به ظرفیت کنونی قوه قضائیه امکان بررسی سریع آن‌ها وجود ندارد.
نسبت به برخی از مسائل و ناهنجاری‌های اجتماعی در قم باید بیشتر توجه و مراقبت شود
رئیس قوه قضائیه بابیان اینکه برخی مکان‌ها به دلیل جایگاهشان احترام بیشتری دارند گفت: نسبت به برخی از مسائل و ناهنجاری‌های اجتماعی در قم باید بیشتر توجه و مراقبت شود و این یک امر عقلایی و دینی است و اختصاص به اسلام ندارد.
نشست کمیته صیانت از حقوق مردم؛
دادستان کل کشور: کشور امن است
دادستان کل کشور گفت: القای ناامنی در جامعه مطلوب نیست و کشور ما امن است.
مجلس نسبت به ترک فعل‌ها قانون‌گذاری کند
دادستان کل کشور گفت: مجلس محترم لازم است نسبت به ترک فعل‌ها هم قانون گذاری کند که هم قوه قضائیه و هم دولت و هم مجلس سهم خودشان را در این موضوع ایفا کنند. ما در حوزه ترک فعل در قوانین‌مان کمبود‌هایی داریم که باید برطرف شود.
لایحه صیانت از فضای مجازی تا یک ماه دیگر جمع بندی می‌شود
رضا باقری اصل معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش می‌شود آموزش نرم افزاری از مقطع پیش دبستانی به بالا در کشور شکل بگیرد که سرفصل‌های لازم آن ارائه شده و پیشرفت‌های خوبی داشته است.
اتهام جدید در پرونده جنجالی پسر سفیر سابق ایران؛
احضار تتلو، دنیا جهانبخت و ساشا سبحانی به دادسرای جنایی تهران
گردانندگان یک سایت شرط‌بندی و قمار که از افرادی زیادی در تهران کلاهبرداری کرده بودند، ۳فرد پرحاشیه فضای مجازی هستند که به دادسرای جنایی پایتخت احضار شدند. متهمان ساشا پسر سفیر سابق ایران در ونزوئلا و امیر تتلو و دنیا جهانبخت هستند که در برابر اتهام کلاهبرداری قرار دارند.
تعیین شعبه هشتم دادسرای کارکنان دولت بعنوان شعبه ویژه و تخصصی در رابطه با موضوع قانون تسهیل مجوز کسب و کار
با دستور دادستان تهران شعبه هشتم دادسرای کارکنان دولت به عنوان شعبه ویژه و تخصصی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی موضوع قانون تسهیل مجوز کسب و کار تعیین شد.
هر عضو مجاز بوده برای نقص برجام از ایران شکایت کرده و تحریم‌ها را حتی بدون رای گیری شورای امنیت، برگرداند!
وقتی اداره امور اجرایی کشور را به دست اسم برخی از آقایان و نه واقعیت توانمندی‌ها و سطح صلاحیت‌ها می‌سپاریم، با نوعی سلیقه گرایی حداکثری و جهل مرکب سریالی و بدون توقف مواجه خواهیم بود که بعنوان نمونه، ردپای برخی از ان‌ها را می‌توان در سند برجام مشاهده کرد. آخر داستان هم بسیار شفاف است. تکرار تجارب ناموفق باعث تحمیل انواع خستگی‌ها شده و نتیجه کار می‌شود، امضا دم دست‌ترین پیشنهاد ممکن! آیا این همان تعهد انقلابی است که باید باشد؟ امثال حسن روحانی با کدام منطق و به چه شیو‌های رئیس جمهور شدند؟ آقای رئیسی چه کار دارد می‌کند؟ گام دوم انقلاب را می‌توان با روش‌های مدیریت نخ نما، قیم مابانه و غیر علمی آنهم بصورتی سلیقه‌ای و غیر متعهدانه جلو برد؟ ما هیچ منافع حمایتی و تخریبی از این کار نداریم، فقط انجام وظیفه حرفه‌ای می‌کنیم و دلواپس انقلاب هستیم. قضاوت با شما.
آقای پزشکی قانونی، شما که اینقدر در آزمایش DNA چابک شدید، ان شالله برای غیر از عبدالباقی‌ها هم همین میزان سرعت ارایه خدمات داشته باشید؟
حرف‌ها داریم، اما بدلیل اعلام نظر مرجع رسمی در خصوص فوت عبدالباقی و اثبات آن با اثرانگشت و آزمایش DNA، نظر را بر تائید صحبت‌های مرجع رسمی یعنی پزشکی قانونی می‌گذاریم. برایمان سوال و انتظار ایجاد شده که ان شاالله پزشکی قانونی در سایر موارد هم (غیر از عبدالباقی)، با همین سرعت اعلام نظر و بیان نتیجه خواهد کرد!
یادداشت و دیدگاه ها
تاثیر فساد مالی بر امنیت ملی
مبارزه جدی و مستمر با فساد؛
چرا مفسدین ترسی از قوه قضاییه ندارند؟
به مناسبت هفته قوه قضاییه؛
بی سامانی قوانین حریم شخصی در قانون
تنگ‌تر شدن دایره حریم شخصی شهروندان؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
پیوند پرونده‌های اقتصادی به محیط‌زیست دور از ذهن نیست
احکام جایگزین در بهبود شرایط محیط‌زیست؛
Me_Too در ایران باید از ۱۴۰۱ شروع شود
فرهنگ تجاوز در ایران مشخص نیست؛
برای تحول عمیق و همه‌جانبه وارد بنیاد شهید شدم
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران؛
نقد و بررسی
مجازات اعدام بازدارندگی لازم در کاهش آمار جرائم مواد مخدر را دارد؟
مواد مخدر و مسئله اعدام در سیستان‌وبلوچستان؛
پشت پرده فساد‌های روبان‌های قرمز قیچی شده
پروژه‌های ساختمانی مسأله‌دار در خوزستان؛
چرا مرگ عبدالباقی مالک متروپل باورپذیر نیست؟
از مرگ عبدالباقی تا فرار خاوری به کانادا؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین