پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 26
pic
تاثیر بازار غیررسمی ارز در تعیین قیمت‌ها+اظهارات برخی از مسئولان درباره به رسمیت نشناختن قیمت ارز آزاد ، نشان دهنده کم اطلاعی یا حماقت است
کامران ندری کارشناس اقتصادی درباره اثرگذاری افزایش نرخ دلار بر تورم و زمان نمایان شدن آثار این افزایش نرخ ارز بر تورم بیان داشت که به طور قطع جهش ارزی مساله تورم را تشدید می‌کند و مهمترین اثری که افزایش نرخ دلار دارد بر روی انتظارات تورمی است.به رسمیت شناختن یا نشناختن بازار ارز غیر رسمی، دردی از آقاین دوا نمی کند. بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید بدانند که در اقتصاد، قیمت را واحدهای نهایی و مارژین‌ها تعیین می‌کنند. هر چند که ۹۵درصد کالا با ارز ترجیحی خریداری می‌شود اما اگر کنترلی صد در صدی صورت نگیرد یا ضعیف باشد، قیمت را نرخ ارزی که با آن کالا وارد شده، تعیین نمی‌کند، بلکه نرخ ارز حاشیه بازار و همین نرخ ارز در بازار غیر رسمی مشخص می‌کند و این یک اصل مسلم است .پایگاه تحلیلی خبری شعار سال معتقد است که اظهار نظر برخی از مسئولین درباره بازار آزاد ارز و به رسمیت نشناختن آن ناشی از دو موضوع است یا کم اطلاع هستند و تحت فشار و یا با جماعت احمق طرف هستیم.
ابلاغ برنامه اصلاحی ۸ بانک در سال آینده و احتمال تداوم انحلال بانک های ناتراز تداوم دهنده وضع موجود
محمد فرزین رئیس کل بانک مرکزی از ابلاغ برنامه اصلاح ۸ بانک ناتراز در سال آینده خبر داد و تأکید کرد: در صورتی که بانک‌های ناتراز اصلاح نشوند به سمت انحلال، ادغام و یا توقف کار آن بانک‌ها حرکت خواهیم کرد. وی ضمن تأکید براینکه مشخصه اصلی تورم دهه ۹۰ ناترازی و تداوم انباشت تورمی بوده است؛ اعلام کرد: منظور از ناترازی مجموعه‌ای از ناترازی انباشت شده در ترازنامه بانک‌ها، تعادل بودجه و تراز بنگاه‌ها است. یکی از مشخصه‌های ناترازی اقتصاد ایران کاهش سهم سایر منابع تامین مالی اعم از بازار سرمایه، دولت و افزایش سهم بانک‌ها تا حدود ۹۰ درصد تامین مالی بوده است. این امر منجر به تشدید فشار تورمی و خلق نقدینگی درون زا در نظام پولی و بانکی کشور شده است؛ بنابراین وابستگی به مسیر گذشته و داشته‌ها و نداشته‌های اقتصاد در تحلیل پولی و مالی بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.
حاشیه های سود واردات و فسادهای گسترده در سیستم های دولتی:
زنگ خطر تکرار فساد چای دبش در موتورسیکلت+چرایی ارزپاشی بی رویه برای مونتاژ
ابوالفضل حجازی رییس پیشین انجمن موتورسیکلت ایران گفت: کل مصرف واقعی ارز موتور سیکلت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار است در حالی که هم اکنون نزدیک به یک میلیارد دلار به این بخش ارز تزریق می‌شود. یک شرکت در ایران ۲۰۰ میلیون دلار ارز نیما می‌گیرد و ارز را هم برای خرید هتل و… از کشور خارج می‌کند به گونه‌ای که مشخص نیست این پول کجا می‌رود. در مقابل شرکتی داریم که از ابتدای سال به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده و هیچ ارزی هم نمی‌گیرد. کسانی که این ارز‌ها را می‌گیرند بسیار مهندسی شده جلو می‌روند و تبلیغات وسیعی هم دارند. در مقابل شرکتی داریم که به دلیل تأخیر در دریافت ۱۰۰ هزار دلار ارز بیش از ۷ ماه است که قطعاتش در گمرک مانده است.۱۵ سال پیش در بخش موتورسیکلت بیش از ۶۰ درصد تولید داخل داشتیم، اما هم اکنون تولید موتورسیکلت مونتاژی شده است. فساد در سیستم تخصیص ارز باعث شده که به این روز بیفتیم. برخی کارخانجاتشان تعطیل شده و برخی به صورت بی رویه ارز می‌گیرند و در قالب ۳۰ قسط موتور می‌فروشند. چه اتفاقی افتاده که ناگهان مصرف ارز ۱۰ برابر شده و عمق ساخت تولید داخل کمتر از ۱۰ درصد شده است؟
افزایش قیمت خودرو در سال آینده + صنعت بیمار وابسته به دلار ،توان و تمایل به تثبیت قیمت ندارد
با وجود تکذیب افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو، شواهد و قرائن نشان می‌دهد سیاستگذار در پشت صحنه مشغول آماده‌سازی مقدمات اصلاح قیمت از مسیرهای فرعی است.عرضه خودرو در بورس‌کالا، ارائه محصولات کاملا جدید، عرضه خودروهای ارتقایافته و فروش در حاشیه بازار، به‌عنوان مسیرهای فرعی شناخته می‌شوند.دیگر نکته قابل تاکید این است که صنعت بیمار وابسته به واردات یا تولید با هزینه بالا،چاره ای جز بهانه گیری برای افزایش قیمت ندارد.
صندوق توسعه ملی جانشین شرکت ملی نفت نیست+ می‌توانیم یک میلیون بشکه نفت در روز به تولید کشور اضافه کنیم
مهدی غضنفری مدیرعامل صندوق توسعه ملی در دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی (حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی) اظهار داشت صندوق توسعه ملی با توجه به تراکنش های ارزی خود، می تواند بعنوان نهاد تنظیم گر بازار ارز وارد میدان شود.صندوق توسعه ملی یک بازیگر بازار ارز تلقی می شود و باید کاملا سیاست های خود را با بانک مرکزی هماهنگ کند.با توجه به مصوبه برنامه هفتم و ورود صندوق توسعه ملی به صنایع بالادستی نفت، یک عده ای می گویند صندوق می خواهد بنگاه دار یا جانشین شرکت ملی نفت بشود برای همین مخالف می کنند که این دروغ است.صندوق بنگاه سازی نموده و می تواند یک میلیون بشکه بر ظرفیت نفتی کشور اضافه کند.
کشور‌های همسایه، ایران را در ترانزیت دور زده و در آینده از تله‌های ترانزیتی ضربه خواهیم خورد+ مشکل در زیرساخت نیست، در دیپلماسی است
مرتضی نوروزی مدیر پروژه طرح‌های ملی شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور در نشست تخصصی چالش‌های توسعه حمل‌ونقل ریلی و نقش آن بر رشد متوازن اقتصاد ملی، با بیان اینکه از تله‌های ترانزیتی در کشور ضربه می‌خوریم، گفت: مشکل ترانزیت ما زیرساخت نیست، بحث دیپلماسی است و با اینکه منطقه ما ژئوپلتیکی‌ترین منطقه دنیاست، همه کشور‌ها ما را در ترانزیت دور می‌زنند.۲۰ سال است که دنبال طرح جامع حمل‌ونقل ریلی هستیم، اما هنوز به آن دست پیدا نکردیم؛ آن هم به این دلیل که مدیر دولتی نمی‌خواهد به کسی نه بگوید. می‌گوییم اولویت اول ما چابهار است، اما در حال ساخت طرح‌های دیگری هستیم. ما زیرساخت را ساختیم، اما ناوگان نداریم که تقاضا را پوشش دهیم، ۹۰۰ لکوموتیو داریم، اما فقط ۵۷۴ عدد در شبکه است و با چنین ناوگانی نمی‌توان همه تقاضا‌ها را پوشش داد.
با مالیات جلوی فعالیت‌های سفته بازی را می‌گیریم + تو سامانه یکپارچه صندوق های فروشگاهی و نظام مند کردن مالیات بر مصرف را انجام بده ، تحقق سایر برنامه ها پیش کش
ضعف و فساد آشکار در نظام مالیات ستانی کشور در مسیری است که به زودی مشروعیت مالیات دهی و مالیات ستانی در کشور، زیر سوال می‌رود. سازمان امور مالیاتی بجای تمرکز روی پروژه‌های اصلی خود، متمرکز بر فرعیات و حاشیه‌ها شده است. بعنوان نمونه بجای تمرکز بر چهار هزار شرکت بزرگ و اصلی کشور، کانون خود را روی کسب و کار‌های خرد قرار داده است. از انجام وظایف قانونی خود درباره راه اندازی سامانه یکپارچه صندوق فروشگاهی برای اخد مالیات بر مصرف، سرباز می‌زند. به مسئله فساد‌های ریز و درشت اخلاقی و مالی ممیز‌های سازمان توجهی ندارد و.. بعد، رئیس چنین سازمانی با این وزن، ادعای جلوگیری از سفته بازی‌ها را دارد؟ آقای رئیس همچنین مدعی شده که مالیات از کارمندان را نمی‌گیرد و امسال از ۱۰ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان حقوق پایه برای مالیات ستانی از کف حقوق رسیده ایم؟ و.. آقای دکتر عزیر، این حرف‌ها را جای دیگر نزن لطفا، اسباب خنده می‌شوید خدای ناکرده. نظام مالیاتی و مالیات ستانی کشور ما دچار آسیب است و مسئولیت کیفری این کار هم مستقیما برعهده مدیران و کارشناسان سازمان امور مالیاتی است.
میانگین حقوق ماهانه ایران خودرو به ۹۲ میلیون تومان رسید+ شعبده بازی برای غیب کردن زیان با کلاه تجدید ارزیابی
بررسی گزارش ماهانه شرکت ایران خودرو ارقام عجیبی را برای قیمت محصولات این شرکت ارائه می‌کند. ضمن آنکه اگرچه پیشتر گزارش شده بود که متوسط دستمزد در این شرکت حدود ۵۰ میلیون تومان است، اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد این رقم به محدوده ۹۰ میلیون تومان می‌رسد! (طبق صورت‌های مالی ۹ ماهه، با جمع دستمزد مستقیم و غیرمستقیم و تقسیم بر تعداد کارکنان تولیدی در ۹ ماهه سال جاری، رقم ۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به دست می‌آید). طبق صورت‌های مالی ۹ ماهه ایران خودرو، ۱۵ هزار و ۷۹۰ نفر در بخش تولید این شرکت فعالیت می‌کنند. ایران خودرو راه میان‌بری را پیدا کرده که بر اساس آن، می‌تواند از تورم مزمن و صعودی اقتصاد به نفع خود استفاده کرده و از مسیر تجدید ارزیابی دارایی‌ها، زیان‌سازی خود را پنهان کند.
رهبر انقلاب در قضیه واگذاری پروژه‌های نفتی به بخش خصوصی تذکر دادند؛ «سمعاً و طاعتا» + فیلم
وزیر نفت تاکید کرد : با توجه به تذکر رهبر معظم انقلاب مبنی بر واگذاری پروژه‌های نفتی به شرکت‌های خصوصی، با تدابیری که دولت در این قضیه اتخاذ می‌کند، امیدواریم مسیر و فرایند این امر را کوتاه کنیم.
آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان ، بانک سرمایه ، دیجی کالا و پدیده شاندیز
نشست خبری مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه با حضور خبرنگاران برگزار شد. وی بیان داشت که پروندۀ حقوقی بانک سرمایه در محاکم تهران مطرح نبوده و موارد مطروجه دربارۀ اشخاص حقیقی است که مرتکب جرایم شدند. سیدمحمد امامی با نفوذ و با اقدام رشا و ارتشاء و پرداخت رشوه‌های کلان مبادرت به اخلال در نظام اقتصادی از طریق تحصیل مال نامشروع کرده و به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، بازگرداندن ۵۴۰ میلیارد تومان و جریمۀ بیش از هشت میلیارد تومان محکوم شده بود که اکنون در زندان به سر می‌برد. در مورد دو برادر، بهروز و فیروز ریخته‌گران از دیگر محکومان مربوط به این پرونده‌ها، فیروز ریخته‌گران آزاد شده و بهروز ریخته‌گران در حال مجازات ۲۰ سال حبس است. موسوی‌نژاد محکوم دیگر این پرونده‌ها اکنون در زندان به سر می‌برد. همچنین محمدرضا جهانبانی که به بازگرداندن حدود ۵۰۰ میلیارد تومان محکوم شده تاکنون حدود یکصد میلیارد را بازگردانده و در مورد مابقی نیز در حال برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برای بازگشت بوده و اکنون به جهت تحمل ۲۰ سال حبس در زندان است. هادی رضوی با رد اعادۀ دادرسی باید حبس مقرر براساس دادنامه را تحمل کند و طبق آخرین اطلاع به تشخیص سازمان پزشکی قانونی به‌دلیل جراحی بیرون از زندان است و به محض بهبودی به ندامتگاه خواهد رفت.
انبار کردن و فروش کالاهای قاچاق ، شق القمر نیست جناب رئیس سازمان اموال تملیکی، تو بیشتر مراقب سلامت درون سازمانیت باش + بنظر می رسد که آیندگان به ما بخندند بر اینکه به چه حجمی و برای چه چیزهایی حقوق می دادیم؟!
عبدالمجید اجتهادی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان اموال تملیکی گزارش عملکردی از دستگاه تحت مدیریت خود داده و گلایه مندی هایی را هم مطرح کرده است ( عین فرمایشات ایشان برای نقد توسط افکار عمومی ، منعکس شده است). مدعی است که دولت توجهی به درآمد سازمان اموال تملیکی ندارد اما سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در این چند سال از یک سازمان زیان ده به یک سودده تبدیل شد و به رتبه نهم دستگاه‌های درآمدی قرار گرفته است و ١٠ هزار میلیارد تومان تعهد بودجه‌ای این سازمان کاملا محقق شده است و بودجه ۴۵٠ میلیون تومانی برای تامین غذای زندانیان را پرداخت می‌کنیم؟! یکی به این اخوی ما بگه که وظیفه ات را داری انجام می دهی ، همین. نه بیل می زنی و نه زحمت چندانی دارد ، اداره مجموعه تحت مدیریت شما. چند تا مزایده و مناقصه و چند صد انبار و انبارداری که این قدر حاشیه سازی نمی خواهد. شما مراقبت کن که ان شاالله فسادی در مزایده ها و مناقصات صورت نگیرد. خیلی خیلی سربسته عرض شد.
دولت ورود ایرلاین خارجی به پرواز‌های داخلی را پیگیری می‌کند+ ما در دولت روحانی همین پیشنهاد را در ایرلاین پرس دادیم گفتند بار امنیتی دارد؟بارش چی شد آقایان؟!
به گفته سخنگوی اقتصادی دولت، موضوع اعطای مجوز به ایرلاین‌های خارجی برای پرواز در مسیرهای داخلی که از سوی دولت در برنامه هفتم توسعه گنجانده شد اما از سوی مجلس مورد تایید قرار نگرفت، از روش‌های دیگر از سوی دستگاه‌های اجرایی در حال پیگیری است. وزیر اقتصاد بیان داشته است که دولت ورود ایرلاین خارجی به پرواز‌های داخلی را پیگیری می‌کند.کشور ما با جمعیت فعلی ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز دارد، اما در حال حاضر کمتر از ۲۰۰ فروند هواپیمای سرخط داریم . تامین ناوگان در شرایط فعلی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست و ... . نکته جالب داستان اینجاست که با توجه به بررسی های صورت گرفته در اتاق فکر رسانه موقت ایرلاین پرس، پیشنهاد استفاده از ناوگان اجاره ای یا قرارداد با شرکت های هواپیمایی خارجی را در زمان دولت حسن روحانی دادیم. گفتند بار امنیتی دارد و کریدورهای پروازی از برخی از مناطق ممنوعه عبور می کند؟! برایمان سوال پیش امده که بار امنیتی مورد ادعا چه شد؟ چرا کشور را بازیچه سلیقه محوری می کنیم تا برنامه ریزی؟
روایت خام فروشی ها و شیوه تعیین مدیران در وزات نفت به ادعای اصغر ابراهیمی اصل، معاون وزیر سابق نفت
اذهان عمومی ، اصغر ابراهیمی اصل را با افشاگری هایش درباره فساد توتال در ایران و رشوه به یکی از مقامات می شناسند. معاون وزیر سابق نفت، در حال حاضر معاونت همکاری های منطقه ای محمد مخبر( معاون اول رئیس جمهور) را عهده دار است. وی ادعاهای جالبی درباره خام فروشی نفت و محصولات جنبی ان دارد. گلایه مند از شیوه تصمیم گیری ها و انتصابات در وزارت نفت است. موضوعی که جای داردمورد توجه سازمان بازرسی و نهادهای امنیتی قرار گیرد.
اندیشمندان غربی و شرقی اقتصاد مقاومتی ایران را پسندیدند + دعوت به مناظره برای تشخیص سطح فهم عبدالملکی از اقتصاد مقاومتی و میزان کاربست آن در برنامه های مناطق آزاد
از آسیب های مسلم نظام اداری کشور عزیزمان ایران، ضعف فوق اعجاب انگیز نظام کنترل و بازرسی است. این ضعف بنیادین اجازه می دهد که مدیران دستگاه های اداری کشور هر ادعایی داشته باشند( تا سر حد غافل شدن از وظیفه اصلی خود و ورود به حوزه های سیاسی و حاشیه ای غیر مرتبط به بهانه حمایت) و به هیچ احدی هم پاسخگو نباشند. آقای عبدالملکی درباره یکی از ظریف ترین موضوعات کشور و بیانات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی ، ادعاهایی دارد. با توجه به شناختی که از منظومه فکری، سطح توانمندی و الگوهای رفتاری ایشان داریم، نامبرده را به مناظره دعوت می کنیم تا همگان متوجه سطح برداشت ایشان از اقتصاد مقاومتی بشوند. همچنین موضوع دوم مناظره را روی برنامه های جاری مناطق آزاد کشور در دوره مدیریت ایشان متمرکز می کنیم تا مردم بدانند در عمل ، یک مدعی حمایت از اقتصاد مقاومتی تا چه اندازه آن را عملیاتی می نماید. چطوره حجت،موافقی؟
موسسه اعتباری کاسپین منحل شد+ محفوظ بودن منافع سهامداران و سپرده‌گذاران
معاون نظارت بانک مرکزی بیان داشت که بحث انحلال موسسه کاسپین از سال ۹۸ در کنار انحلال موسسه نور و توسعه،به صورت جدی دنبال شده بود. ما مصوبه شورای پول و اعتبار سال ۹۸ را داریم که در این مصوبه اجازه انحلال این موسسه داده شده بود. با این حال در چهار سال گذشته به خاطر مسائل و مشکلاتی، امکان انحلال وجود نداشت.درباره موسسه کاسپین هم مصوبه خوبی را از کمیته تخصصی اصلاح نظام بانکی داریم که در آن پیش بینی های لازم برای حفظ منافع سهامداران، سپرده گذاران و همچنین هیات‌های تصفیه دیده شده است.
ابزار کسب و کار فعالان اقتصادی نباید محدود و مسدود شود + تجربه زشت ماده ۵۰ تامین اجتماعی کافی نبود جناب وزیر، حالا نوبت مالیات و مجوز است؟
عسر و حرجی بر مدیران دولتی برای عدم فهم کسب و کار خصوصی وارد نیست. حقوق را سر ماه می‌گیرند و نه دغدغه کسب دارند و نه دغدغه معاش. آن‌ها چه می‌دانند که بسته شدن حساب بانکی یک کاسب یا شرکت یا کارخانه یعنی چه؟ آن‌ها چه می‌دانند که چه جنایت‌هایی توسط تشکیلات شبه قضایی نظیر اختیارات ماده ۵۰ تامین اجتماعی برای بستن حساب‌ها در کشور در حال وقوع است. آن‌ها چه می‌دانند اختیار دادن به مالیات برای بستن حساب‌های فعالان اقتصادی یعنی چه؟ آقای وزیر عزیز، چون نمی‌دانی، پیشاپیش توضیح می‌دهیم تا شاید شیر فهم شوی و اقدامی اصلاحی انجام دهی. در صورت تداوم تجاوزات (بله درست خواندید، تجاوزات) تشکیلات شبه قضایی به حساب‌های بانکی مردم، دور زدن شما بعنوان نوعی افتخار در بین فعالان اقتصادی جا می‌افتد و بشکلی کاملا قانونی توسط فعالان اقتصادی، دور می‌خورید تا جایی که از دست تان کاری هم ساخته نخواهد بود و خودتان را از مشروعیت می‌اندازید. طوری رفتار نکنید که با شما این گونه رفتار کنند. نگاه بخشی نگر حق بجانب با عنوان وصول مطالبات شما را زمین می‌زند. عبرت بگیرید. شرط بلاغ را گفتیم. خود دانید.
ابطال مجوز بانک ملی اثری بر تجارت دو کشور ندارد +حاشیه سازی های دلال پایه برای التهاب در بازار ارز
محمدعلی نادب فعال تجاری ایران در عراق در رابطه با خبر ابطال مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق گفت مبادلات تجاری ایران و عراق با روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد؛ بنابراین نمی‌توان گفت ابطال مجوز فعالیت یک بانک می‌تواند تاثیر خاصی در تجارت ایران با این کشور داشته باشد.روز گذشته الفرات نیوز به نقل از عمار حمد خلف، معاون بانک مرکزی عراق خطاب به اداره کل بانک ملی ایران گزارش داد که با توجه به ضرر و زیان شعبه این بانک در عراق و محدود بودن فعالیت آن و عدم امکان فعالیت یا گسترش آن ، مجوز بانک ملی ایران در عراق ابطال شده است.
دسترنج ۸ ساله در تصویب منطقه آزاد تجاری اردبیل نباید بی نتیجه رها شود
بدری، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس مدعی است که دسترنج پنج ساله تصویب منطقه آزاد تجاری اردبیل نباید در مرحله اجرا با تاخیر و تعلل روبرو شده و مردم ازمنافع آن بی بهره شوند.می گوید ، در میانه راه با تغییر دولت و جابجایی مدیران و مسئولان روند اجرایی منطقه آزاد با تاخیر و تعلل روبرو شد اما همچنان در تریبون های رسمی بنده از مسئولان اجرایی به ویژه دبیرخانه مناطق آزاد کشور خواستم تا مقدمات کار را از مطلوب ترین نقطه که دارای گمرک و زیرساخت های اقتصادی مطلوب است شروع کنند.
اجرای سلیقه محور تبصره (۳) ماده (۸) آئین نامه اجرایی ماده (۱۴) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و محدود سازی سقف مبلغ کارت به کارت
مملکت گویا در توهمات بیمارگونه بعضی‌ها بازیچه است که هر باشناسنامه و بی شناسنامه‌ای شب بخوابد و صبح برای خودش قاعده گذاری بعضا ضد حقوق اساسی کند. اینکه ما نیازمند قانون گرایی و تمکین به قوانین درست هستیم یک حرف است و اینکه سلیقه محوری بر قاعده گرایی حاکم باشد یک بحث دیگر. یعنی چی که با بیش از ۲۰۰ مورد کارت به کارت شدن به یک کارت، اقدام به بستن کارت می‌گردد؟ امتحان کنید، کارت ما را ببندید ببینید چطور در دیوان، بالا و پائین تان می‌کنیم. قاعده گذاری بلد هستید بسم الله. گردن ما از مو هم باریک‌تر است. اما سلیقه گرایی کنید، هفتاد برابر قویتر جلویتان می‌ایستیم. اینجا ایران اسلامی با محوریت جمهوریت است و ما در گام دوم انقلاب هستیم. یادآوری کردیم اگر یادتان رفته، قبل از آغاز تقابل توجیه کامل شده باشید. مردم را با آزمون و خطا خسته و ناراضی از انقلاب می‌کنید که چه بشود؟ منتظر دریافت توضیحات و روشنگری‌های هادی خانی رئیس مرکز اطلاعات مالی کشور هستیم.
حاضر نیستم دیگر در دولت رئیسی مسئولیت قبول کنم، آزموده را آزمودن خطاست + تیم اقتصادی دولت از جاهای مختلف سفارش و انتخاب شدند
سعید محمد مدعی است که، بعد از این که از مناطق آزاد بیرون آمدم مجددا پیگیری کردند و دعوت به همکاری شدم ولی دیدم با این شرایط و این نوع مدیریت جای کار در دولت نیست و نپذیرفتم، آزموده را آزمودن خطاست. در حوزه اقتصاد، معاون اول، وزرای اقتصاد، صمت، جهاد کشاورزی، نفت، راه و شهرسازی و رئیس بانک مرکزی حلقه اصلی هستند که باید با هم کاملا فهم مشترک از اقتصاد داشته باشند و اگر این‌ها بخواهند هر کدام جزیره‌ای کار کنند، کار پیش نمی‌رود، ولی متاسفانه این اتفاق افتاد و عدم هماهنگی را از روز اول دیدیم.چرا؟ چون بعضا افراد از جاهای مختلف سفارش شده و به آقای رئیسی معرفی شده بودند و ایشان هم انتخاب کرد و عملا آن خروجی مدنظر گرفته نشد.
ماجرای قرض در قرض پلی اکریل ایران و حاشیه های مطرح شده
کانال تلکرامی پشت پرده اقدام به افشای سندی از قراردادی خاص با اصطلاح قرض امانی در شرکت پلی اکریل ایران کرده است. ادعا شده است که شرکت پلی اکریل ایران از شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی که یکی از شرکت های زیر مجموعه پلی اکریل است طی قرار دادی برای بازسازی و تعویض وایندرهای کارخانه نخ پلی استر مبلغ ۱ میلیون دلار به صورت امانی قرض گرفته و در قراردادی دیگر شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی برای تدام کارخانه اکریلیک شرکت پلی اکریل و تامین ۹۴۰ تن اکریلیک حدودا ۵ میلیون درهم به شرکت فوق به صورت امانی پرداخت کرده است!
راه شناسایی تفاوت کالای قاچاق با کالای ته لنجی چیست؟
اعتراض رئیس قوه قضاییه به برخورد تعزیرات استان بوشهر با کالاهای ته‌لنجی
محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضا در جدیدترین سخنان خود نسبت به برخورد با کالاهای ته‌لنجی که با مجوز وارد شهر‌ها می‌شوند، انتقاد کرد و خواهان رسیدگی به این موضوع از سوی وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات شد. کالاهای قانونی که بدلیل عدم تعریف قوانین و مشخصه های تشخیص معین، با کالای قاچاق همسان پنداری شده و گرفتاری هایی را برای صاحبان کالا بوجود آورده اند.
اثرات فرمول جدید محاسبه قیمت تولید و فروش خودرو بر قیمت شش خودروی اصلی در سال ۱۴۰۳
محاسبات نشان می‌دهد با اعمال فرمول جدید، قیمت کارخانه‌ای خودرو در اوایل سال۱۴۰۳ به‌طور میانگین ۵۰میلیون تومان افزایش می‌یابد. طبق توافق «صمت» و «خودروسازان»، قیمت خودرو‌ها از این پس طبق فرمول «هزینه تولید به علاوه ۲.۵درصد سود» محاسبه خواهد شد. خودروسازان در صورت‌های مالی خود خبر از زیان انباشته ۱۷۴هزار میلیارد تومانی تا پایان آذر امسال داده‌اند. به ادعای خودروسازان، زیاندهی آن‌ها ریشه در قیمت‌گذاری دستوری دارد، سیاستی که از دهه ۹۰ آغاز و همچنان ادامه دارد. پیش‌بینی می‌شود فرمول جدید بتواند ایران‌خودرو و سایپا را از زیاندهی خارج کند. نکته جالب این داستان اینجاست که دوستان صمیمی به روش قدیمی قصد ارایه لیست هزینه‌ها را دارند و گویا اراده‌ای برای واقعی سازی هزینه های تمام شده وجود ندارد. سال هاست که داد می‌زنیم این شیوه تولید خودرو بدرد گینه بیسائو هم نمی‌خورد چه برسد بدرد کشوری با ۶۰ سال سابقه رسمی خودرو سازی.
عجیب، اما واقعی، کمک به هزینه جانبی نانوایی‌ها نه یارانه نان:
فاکتور ۱۸ همتی مداخله دولت در نانوایی‌ها را چه کسی پرداخت می‌کند؟
دولت برای تثبیت قیمت نان در سال جاری حدود ۱۸همت به نانوایی‌ها اعطا کرده که این یارانه از منابع بانک سپه تامین شده است. البته این منابع نه در قالب یارانه نان، بلکه به‌عنوان کمک برای هزینه‌های جانبی نانوایان خرج شده است. این در حالی است که عدم تامین مالی دولت برای مسائل مهمی در برنامه هفتم توسعه، از جمله مساله ناترازی بانک‌ها، بهینه‌سازی مصرف انرژی، سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت نفت و گاز، تعهدات دولت به سازمان تامین اجتماعی و... از مهم‌ترین نقاط ضعف بودجه به شمار می‌رود.نکته قابل توجه اینکه این بار مالی، نه در بودجه سال جاری ثبت شده بود و نه مصوبه سران سه قوه بوده، بلکه در حال حاضر تنها به‌عنوان بدهی دولت به بانک سپه ثبت شده است. قرار بود که در قالب یک بند الحاقی به تبصره یک بودجه سال آینده این رقم به ۱۹ همت افزایش یابد که البته در کمیسیون تلفیق این تبصره حذف شد.
یادداشت و دیدگاه ها
نقد مدیریت شهری کشور در طیفی از نادانی تا فساد
دیدگاه منصوری و اطهاری در خصوص مدیریت شهری:
محدودیت تجارت روبل_ریال چیست؟ + چرایی ضرر تجار ایرانی
دکتر ولی کالجی، پژوهشگر حوزه‌ مطالعات قفقاز و آسیای مرکزی:
شکست دوگانه توزیع ارز ترجیحی و نظارت بر واردات
اثر حذف ارز ۲۸۵۰۰ تومانی بر بازار کالاها و تورم سال آینده چه خواهد بود؟
دلایل به وجود آمدن فساد اقتصادی و راهکار مبارزه با آن از نگاه دکتر موسی غنی نژاد
فسادهایی با منشا نئولیبرالسیم گرایی جناح چپ تا الیگاریشی اقتصادی مورد توجه جناح راست؟
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
آیا فعالیت استارتاپی در ایران صرفه اقتصادی دارد؟
موانع کسب و کار و قاتلان استارتاپ ها:
گاز ترکمنستان ، بازار فرامنطقه ای و ژئوپلتیک ایران
ایران کجای نقشه گازی ترکمن‌ها است؟
سمت‌وسوی بازارها در ۱۴۰۳ از نگاه سرزعیم
محرک‌های آتی بورس، دلار، سکه و مسکن :
چرا اقتصاد دریا در مَکُران پا نمی گیرد!
توقف طولانی قطار توسعه در سواحل مَکُران؛
نقد و بررسی
تفاوت های رانت و فساد و حساسیت به تحفظات در برخی از احکام فقهی زمینه‌ساز رانت
دکتر محمدرضا بوسفی استاد دانشگاه مفید در نشست «فقه رانت» :
توان نابودگری جامعه باز گرسنه و نادان حتی با وجود دولت‌های وابسته
همگرا با امان الله قرایی مقدم در خصوص اثرات فقر؛
تهدیدات اقتصاد حاصل‌جمع صفر
دکتر جعفر خیرخواهان:
آیا سفر مردم در تعطیلات نشانه افزایش رفاه مردم است؟
در گفت‌وگو با سه کارشناس اقتصادی مطرح شد؛
ایران رقابت کریدوری را باخت
یداللّه کریمی‌پور محقق جغرافیای سیاسی:
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد