site traffic analytics اخبار اقتصادی امروز ایران | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در شرایط کنونی تسهیلات باید به کدام گروه برسد؛ مصرف کنندگان یا تولید کنندگان؟
دولت باید به جای آن که تسهیلات را به سمت تولید کننده روانه کند آن را به مصرف کننده برساند؛ در این شرایط با توجه به نیاز مصرف کننده این تسهیلات به همه اجزای زنجیره تولید خواهد رسید و تولید در شرایط کرونایی رونق خواهد یافت.
هدف اوپک کاهش چشمگیر تولید است
«خالد الفاضل» وزیر نفت کویت با بیان اینکه «هدف نشست کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) که قرار است امروز پنجشنبه برگزار شود، کاهش چشمگیر تولید نفت است، گفت که انتظار می‌رود اعضا با کاهش بین۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه نفت در روز توافق کنند درحالی که اصل تولید جهانی ۱۰۰ میلیون بشکه است.
شرط دولت برای تسهیلات کرونایی بنگاه‌ها؛
این تسهیلات باید به دستمزد کارگران اختصاص یابد
معاون اقتصادی رئیس جمهور از شرط دولت برای پرداخت تسهیلات به بنگاه ها خبر داد و گفت:در بنگاه های دسته اول،۵۰ درصد و در دسته دوم ۷۰ درصد این تسهیلات باید به دستمزد کارگران اختصاص یابد. شرط این تسهیلات این است که باید به کارگران داده شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وضعیت پیش رو بدترین رکود اقتصادی دوران حیات ما خواهد بود
سازمان تجارت جهانی روز چهارشنبه با اعلام این که پیش بینی می‌شود رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تا یک سوم کاهش پیدا کند، هشدار داد که چنین رقمی «وحشتناک» خواهد بود.
گزارش از واردات کیت تشخیص تا ۵۰۰ تخت بیمارستان؛
چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟
آمار‌ها از تجارت در سال گذشته نشان می‌دهد که چین هم در صادرات و هم واردات رتبه اول را در تجارت با ایران داشته است، اما شیوع ویروس کرونا باعث کاهش واردات و صادرات شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اطلاعات انبار‌ها و کالا‌های موجود باید در اختیار وزارت صمت قرار گیرد
معاون اول رئیس‌جمهور بر لزوم اطلاع‌داشتن وزارت صمت از وضع انبار‌ها و کالا‌های موجود در کشور تاکید کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اثر دو گانه عرضه اولیه بر بازار سهام؛
واکنش بازار به عرضه‌های اولیه بزرگ چه خواهد بود؟
مطلب زیر قصد دارد در یک تحلیل کوتاه اما موشکافانه به بررسی این موضوع بپردازد که عرضه های اولیه چه تاثیری روی بازار سهام خواهد داشت. در این دوگانه، واکنش بازار هم به آن چه خواهد بود.
لیستی جدید از افزایش سرمایه‌های بورسی
براساس تازه‌ترین اطلاعیه‌های کدال هفته پایانی سال قبل و هفته کاری ابتدای سال‌ نو مملو از خبرهای ریز و درشت درباره افزایش سرمایه بود که در این گزارش به آنها پرداخته می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
حکومت داری و مدیریت بحران با صدقه جمع کردن و نصیحت کردن فرق دارد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: اقتصاد‌های کاملا لیبرال و متکی به بازار مثل اقتصاد‌های اروپایی وامریکای شمالی که هیچ اعتقادی به دخالت‌های دولت ندارند به دلیل بحران اقتصادی ناشی از کرونا از بخش خصوصی بیشترین حمایت‌ها را به عمل آورده اند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دولت باید مکان مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم دولت را موظف خواهد کرد تا در راستای تحقق شعار سال، مکان‌هایی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان، تولیدکنندگان و استارت‌آپ‌ها قرار دهد. اخیراً ۱۸۲ نفر از نمایندگان منتخب ملت در مجلس شورای اسلامی یازدهم در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی آمادگی خود را برای تدوین برنامه‌های مناسب جهت تحقق شعار سال اعلام کردند.در بخشی از این نامه آمده است: «امضاکنندگان این نامه که منتخبان مجلس یازدهم در انتخابات دوم اسفند ماه سال نود و هشت هستند بر خود لا‌زم می‌دانند مراتب تقدیر و تشکر خود را از انتخاب شعار جهش تولید برای سال ۹۹ به حضورتان تقدیم کنند.
استفاده از منابع صندوق توسعه ملی منطقی‌ترین راه برای کاهش ضرر و زیان ناشی از شیوع کروناست
کیوان کاشفی با بیان اینکه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی منطقی‌ترین راه برای کاهش ضرر و زیان ناشی از شیوع کروناست، گفت: می‌توان با کمک این منابع ۶ ماه اقساط واحدهای تولیدی را بدون تشریفات بانکی و اداری پرداخت کرد.کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در برهه کنونی منطقی‌ترین راه برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و مردم استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است. استفاده از منابع صندوق برای حمایت از پیامد‌های اقتصادی باید به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم انجام شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
چه تناسبی بین افراد خانوار و مبلغ وام یک میلیون تومانی وجود دارد؟
حسین صمصامی با بیان اینکه اعتبار یک‌ میلیون‌ تومانی که قرار است به تمام سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر پرداخت شود، درست است، گفت: چه تناسبی بین افراد خانوار و مبلغ وام وجود دارد؟
۱.۶ میلیارد دلار از دارایی های توقیف شده بانک مرکزی رفع توقیف شد
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با پیگیری حقوقی این بانک، تلاش آمریکا برای توقیف و انتقال وجوه بانک مرکزی ایران در اروپا خنثی شد،گفت:‌مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار متعلق به بانک مرکزی نزد کلیراستریم لوکزامبورگ که از تاریخ ۱۳۹۴.۱۰.۲۵در توقیف بودرفع توقیف شد
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اخذ مالیات‌های فراری و مدیریت واردات، 2 پیشنهاد مهم برای نجات اقتصاد کرونایی
ابراهیم رزاقی با اشاره به اینکه در سال گذشته کشور 40 میلیارد دلار واردات داشته است، اظهار داشت: از این رقم فقط 14 میلیارد دلار به کالاهای اساسی و 25 میلیارد دلار به کالاهای دیگر اختصاص داشت که در شرایط فعلی ما می توانیم واردات این کالاها را متوقف کنیم.
نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری
فرهاد دژپسند با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID به صورت الکترونیکی است.
ساعت کار بانک‌ها تا پایان فروردین اعلام شد
بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی برای خدمات‌رسانی به مشتریان به منظور کاهش خطرات ناشی از اپیدمی ویروس کرونا و دورسازی آن از مراجعان بانکی و کارکنان ساعات کاری خود را متناسب با زمان کار دستگاه‌های اجرایی کشور از تاریخ ۲۳ فروردین تا ۳۰ فروردین اعلام کرده‌اند
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
قیمت نفت خیلی هم به کرونا ربطی ندارد!
برای پیشگیری از سیر نزولی بهای نفت چه باید کرد؟
این روزها و با همه گیرشدن کرونا در جهان، بازار نفت هم شاهد افت شدید قیمت شده که در ۱۸ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، اما قضیه وقتی جالب می‌شود که کارشناسان می‌گویند این کاهش قیمت مسئله ای است که خیلی هم به کرونا مربوط نمی‌شود.
بیمه مرکزی برای تحقق شعارسال جاری با عنوان جهش تولید را در چهار محور کلی اعلام کرد
غلامرضاسلیمانی از تمرکز بر توسعه بیمه‌های اعتبار برای پوشش ریسک فروش اعتباری کالاهای تولیدی داخل، به عنوان یکی دیگر برنامه های بیمه مرکزی در سال جاری برای تحقق شعار سال نام برد و افزود: مطابق با برنامه اعلام شده با توجه به این که عرضه پوشش‌های بیمه‌ای برای فروش اعتباری کالاهای تولیدی داخل (بیمه اعتباری) سبب افزایش تقاضا برای محصولات داخلی می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رئیس اتحادیه املاک تهران خبر داد؛
معاملات مسکن متوقف شد
رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: عملا شیوع ویروس کرونا باعث شد که روند معاملات مسکن در فروردین به صفر برسد. همچنین طبق آمارها در اسفند ماه سال ۹۸ روند معاملات مسکن نسبت به مشابه سال قبل آن با افت ۳۸ درصدی رو به رو بوده است.مصطفی قلی خسروی افزود: با کاهش روند معاملات مسکن هیچ افزایش قیمتی در مسکن مشاهده نمی‌شود، پیش‌بینی ما این است که کاهش قیمت مسکن در سال ۹۹ ادامه‌دار است. چرا که نمی‌شود بخش کلان اقتصاد یک جامعه ضربه ببیند، اما قیمت مسکن روند افزایشی داشته باشد.
مالیات آستان قدس و ستاد اجرایی به آموزش و پرورش می‌رسد
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان مالیاتی در راستای اجرای بودجه سال 99 اعلام کرد: آن بخش از فعالیت اقتصادی استان قدس رضوی و بنگاه ها و ستاد اجرایی فرمان امام و نیروهای مسلح که مشمول مالیات است در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می گیرد.در نامه محمد مسیحی معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور خطاب به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی آمده است: نظر به اینکه مطابق بند (ط) تبصره (۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مقرر شده است:
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سهامداران از چه گلایه دارند؟
اعتراض به تصمیمات ناگهانی در بورس
در هفته اخیر سازمان بورس از اعمال دو تغییر جدید در نحوه معاملات بازار سهام خبر داد، این در حالی که سازمان بورس در ماه‌های اخیر تصمیمات ناگهانی بسیاری را گرفته و این موضوع موجب اعتراض بسیاری از فعالان بورسی شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عرضه سهام شرکت‌های دولتی با سقف خرید ۲ میلیون تومان برای هر نفر
فرهاد دژپسند نحوه عرضه واگذاری اولیه شرکت‌ها در بورس را مبتنی بر روش عنوان کرد و افزود:برای واگذاری در بورس باید به صورت عرضه نقدی یا اقساط بلندمدت و یا فراگیر عرضه صورت بگیرد، اما تصمیم گرفتیم که عرضه‌ها به صورت فراگیر صورت پذیرد. در این روش عرضه‌ها در دو گروه صورت می‌پذیرد که هر گروه مشمول تخفیف ۲۰ و ۲۵ درصد خواهند بود. در حقیقت این تخفیف شامل خرید اولی‌ها خواهد شد.
چرا کرونا هم نتوانست بازار سرمایه را به چالش بکشاند؟
یک کارشناس بازار سهام گفت: مسئولان باید به جای حذف صفر از پول ملی دو رقم از اعداد شاخص بورس را حذف کنند به این دلیل که افزایش شاخص بورس هیچ تناسبی با متغیر‌ها و مولفه‌های اثرگذار اقتصادی ندارد و اصلاح شاخص اجتناب ناپذیر است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
حضور 14 درصد مردم در بورس/ بازدهی بورس بیش از سرمایه‌گذاری در طلا و ارز
شاپور محمدی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان زمینه حضور عامه مردم در بازار بورس را فراهم کرد، گفت: به نظر من باید روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کار کنیم و چون مردم می‌خواهند در بازار بورس حاضر شوند، باید ابزارهای غیرمستقیم مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بیشتر تجهیز کنیم.
یادداشت و دیدگاه ها
مسئولیت مضاعف شبکه بانکی در سال 99
شعار سال “جهش تولید” ؛
مالیات و جریمه‌ستانی در قرنطینه
یادداشت شکوفه حبیب‌زاده؛
آیا کرونا می‌تواند فرصتی برای اقتصاد باشد؟
فرشاد مومنی، اقتصاددان، پاسخ داد؛
کرونا و اقتصاد آزاد
یادداشت دکتر موسی غنی‌نژاد؛
شش ابهام افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان در شرایط کسری بودجه
آیا دولت به دنبال ایجاد ابرتورم در سال ۹۹ است؟
چگونگی بازگشایی اقتصاد بعد از بحران کرونا
استراتژی بهینه بازگشایی اقتصاد؛
طنز و کاریکاتور
غم معاش، غم کرونا را کمرنگ می کند
مردمی که کرونا را جدی نگرفتند!
دورکاری از خانه و دردسرهای آن!!
قرنطینه ،کرونا،کار !!
ابراز شرمندگی برای کارگر «نان» نمی‌شود
وعده‌های توخالی برای کارگران؛
پیش بینی فهیمه برای اقتصاد در سال 99
اولش سخته ،البته بعدش...!
با جهش تولید باید تحریم ها را شکست دهیم
جهش تولید، شکست تحریم‌ها؛
گفتگو و گزارش
داده‌های معیوب اطلاعاتی حمایت‌های دولت را کور می‌کند
دستاوردهای مثبت کرونا برای اقتصاد ایران؛
هزینه یک میلیارد یورو از صندوق توسعه نیازمند برنامه دقیق و شفاف
موافقت رهبر ایران برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی؛
اوضاع اقتصاد مسکن  سال ۹۹
نظرسنجی از ۲۰ کارشناس؛
کرونا و پدیده رکود تورمی؛

شعاع حمله کرونا به اقتصاد

زور آخر تورم مسکن؟
سکانس آخر معاملات ملک ۹۸؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد