پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
جزئیات ورود اولین محموله خودرو به گمرکات جنوب کشور تا دو هفته آینده + بیان تاسف
خبر می‌رسد که پیگیری‌های یک خبرگزاری گویای واردات خودرو تا دو هفته دیگر، از کشور عمان به کشورمان است. مقامات وزارت صمت نیز اعلام کردند تا پایان سال حدود ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد خواهد شد. سوال اینجاست که منافع چه فرد و افرادی مطرح است که اینقدر مخفی کاری برای این واردات شیرین و نسبتا جهت داده شده، لازم است؟ اینقدر موس موس کردن و فس فس کردن و بازی قائم باشک برای چیست؟ تاسف به حال وزیری که برای ماندن باید خیلی کار‌ها کند؟! تاسف به حال سازمان بازرسی که جرات شفاف گویی ندارد؟! حتی تاسف برای آن الیگاریشی‌های اقتصادی پشت پرده‌ای که حتی آداب خوردن را هم بلد نیستند و توان بازی تمییز ندارند. برای شما‌ها و برای خودمان بشدت متاسفیم.
جزئیات مصوبه واگذاری سهام پنج شرکت به افراد فاقد سهام عدالت + جدول
مصوبه دولت درخصوص واگذاری سهام به افراد فاقد سهام عدالت تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی کل کشور و ابلاغ شد.
آلمان دیگر شریک نخست تجاری ایران نیست؛ تاثیر مسائل سیاسی بر روابط تجاری ایران و آلمان
عباسعلی قصاعی رئیس اتاق مشترک ایران و آلمان با بیان اینکه چند سالی است که آلمان دیگر شریک نخست تجاری ایران محسوب نمی‌شود گفت: چین، امارات، عراق سهم بیشتری از تجارت با ایران را دارا هستند، اما همچنان بسیاری از کالا‌های آلمانی از طریق شرکت‌های واسطه ثالث وارد ایران می‌شوند. وی افزود: بدون تردید مسائل سیاسی در روابط تجاری به‌خصوص روابط صنعتی بین دو کشور تاثیرگذار خواهد بود و روند فعلی تجارت با دشواری بیشتری پیش خواهد رفت.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
واردات کالا‌های اساسی در قبضه شرکت‌های دولتی در کنار ضعف‌های نظارتی و اقدامات موثر بر مقابله با تعارض منافع و فسادستیزی
بعد از بهشتی بنام پست‌های مدیریت دولتی در سطوح کلان، دومین بهشت با پتانسیل بالا برای کاسب کاری و فساد، مدیریت شرکت‌های دولتی است، حیاط خلوتی که عموما شاهد ضعف مسلم نظارتی در آن هستیم. تعارض منافع، کم توجهی به انضباط مالی، اهمال‌های ریز و درشت مدیریتی، محفل گرایی ها، رانت‌ها، فساد‌های کوچک و بزرگ، بخشی از این آشفته بازار است که کمترین اوجهی به سامان دهی ان در دوره مدیریت اصلاح طلبان و حتی دوره مدیریت اصولگرا‌ها نمی‌شود. منافع ملی هم جزو عناصر چندگانه کشک و پشم در جدول مندلیف بیاورید تا زمانی که با افعال معکوس مجبوریم بگوییم زنده باد فساد. زنده باد رانت.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح کرد:
۱۴۰۰ شرط از شروط صدور مجوز کسب‌وکار، ناهنجار شناخته شد
محمد‌هادی سبحانیان، معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌گوید که تعداد شروطی که دستگاه‌ها از متقاضیان شروع کسب‌وکار مطالبه می‌کنند به ۲۶ هزار شرط می‌رسد که بخشی از آن ناهنجار و زائد شناخته شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
محدودیت اراضی جهت ارائه به تقاضا‌های سرمایه گذاری مهمترین چالش منطقه آزاد انزلی است
عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در جلسه شورای اداری سازمان که با ریاست حجت اله عبدالملکی و حضور مدیران کل استان و نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ظرفیت ها، توانمندی‌ها و چالش‌های پیش روی نخستین منطقه آزاد شمال کشور را بیان کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
شش هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغالزایی پرداخت می‌شود
مخبر معاون اول رئیس جمهور گفت: ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تبصره ۱۸ برای اشتغالزایی در استان ها پرداخت می شود. وی تصریح کرد: وزارت کشور باید استانداران را مکلف کند تا از فرصت‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه در قالب این تبصره برای اشتغالزایی استفاده کنند. بانک مرکزی نیز باید بصورت مستمر از بانک‌های عامل گزارش اشتغال ایجاد شده ناشی از پرداخت تسهیلات بانکی را دریافت و به دولت ارائه دهد.
تعلل شرکت‌های دولتی برای ترخیص کالا‌های اساسی، سرلیست‌ها پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی
جدیدترین داده‌های بنادر نشان از صف بیش از ۳.۶ میلیون تنی کالا‌های اساسی می‌دهد که در انتظار ترخیص هستند. در این بین بیشترین کالای رسوبی از آن بخش دولتی با بیش از میلیون و ۸۹۷ هزار تن است.
عرضه ۲۱۷۴ دستگاه خودرو در بورس کالا + تشریح مراحل خرید
هفته آینده ٢ هزار و ١٧٤ دستگاه خودرو در بورس کالا عرضه خواهد شد که می‌تواند یک رکورد جدید در این زمینه باشد. ٢ هزار و ١٧٤ دستگاه خودرو شامل هایما S ۷ و S ۵، تارا دستی و اتوماتیک، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و همچنین لاماری ایما در روز‌های دوشنبه تا چهارشنبه (۷ تا ۹ آذر) روی تابلوی بورس کالا می‌رود؛ این نخستین عرضه تارا و پژو ۲۰۷ اتوماتیک در بورس کالا خواهد بود.
بحران مواد اولیه به افزایش قیمت کالا‌های تولیدی منجر خواهد شد
این روز‌ها صحبت از مشکلات صنایع بسیار سخت است. چراکه این مشکلات به یک یا دو مشکل ختم نمی‌شود که بتوان با صحبت در رابطه با آن به راه حل‌ها و راهکار‌های نجات دهنده صنعت دست پیدا کرد. مشکلات صنایع به اندازه‌ای بزرگ و بغرنج شده که صنعتگران دیگر از خیر حل مشکلات گذشته و به فکر مهاجرت از کشور افتاده اند. کوچ صنعتگران کشور به کشور‌های همسایه به دلیل تامین مالی و استفاده از ابزار‌های متنوع و مورد نیاز تولید در این کشورها، زنگ خطر کاهش تولید و افزایش قیمت کالا‌ها را در آینده‌ای نزدیک به صدا در آورده است.
اختصاص ۲۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید لوازم خانگی ایرانی
امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با اشاره به پرداخت ۲۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید لوازم خانگی ایرانی، گفت: کارت‌های اعتباری ۳۰، ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید کالا‌های ایرانی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.قالیباف در خصوص سود تسهیلات کارت‌های اعتباری بیان داشت: سود این کارت‌ها ۱۸ درصد و با بازپرداخت سه ساله تعیین شده است.
جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت؛
ماموریت بانک مرکزی برای ثبات‌بخشی به بازار ارز
در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با توجه به ذخایر ارزی و مازاد قابل توجه تراز تجاری کشور، با احتساب صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی، مقرر شد بانک مرکزی با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌ها برای ثبات‌بخشی به بازار ارز اقدامات لازم را انجام دهند.
دکتر پورابراهیمی در نشست شورای عالی بیمه گفت:
اصلاح قوانین مربوط به صنعت بیمه در دستور کار کمیسیون اقتصادی است
دکتر محمدرضا پور‌ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت:تداخل وظایف سیاست گذاری با نظارت، فقدان ساختار ارتقا یافته صنعت بیمه بازرگانی در مدیریت اجرایی کشور نمونه‌هایی از اشکالات در قوانین موجود صنعت بیمه کشور است. وی ادامه داد: گزارش عملکرد صنعت بیمه نشان دهنده این است که حاشیه سود عملیاتی شرکت‌های بیمه در صنعت بیمه حدود چهار درصد است و سود غیر عملیاتی بیشترین حجم را در گزارش عملکرد شرکت‌های بیمه به خود اختصاص داده است که این وضعیت برای سال‌های آینده قابل استمرار نیست و باید آسیب شناسی این صنعت در دست متولیان این صنعت بویژه وزارت اقتصاد قرار گیرد، از این رو نیازمند اصلاح بخشی از قوانین مربوط به صنعت بیمه هستیم.
حماسه ای دیگر از ناکارامدی مدیریت اقتصادی مسئولان؛ افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصدی  لوازم خانگی
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با تاکید بر رکود در بازار لوازم خانگی گفت: بازاریان همه نشسته‌اند؛ چرا که درآمد مردم کفاف تامین نیاز‌های اولیه و ضروری آن‌ها را می‌دهد.
«فروش نفت به اشخاص» هیچ نتیجه مثبت اقتصادی ندارد
علی سرزعیم، استاد اقتصاد دانشگاه علامه نسبت به تاثیرات منفی اقتصادی «فروش نفت به اشخاص» گفت: این کار‌ها تاثیر تورمی ندارد، چون تورم از جای دیگر می‌آید، ولی مسئله این است که این کار‌ها برای بخش نفت تاثیر اقتصادی مثبتی ندارد و به فروش بیشتر نفت کمک نمی‌کند. این مسئله بطور بدبینانه تحلیل می‌شود.
سید محرومان به شعارهای انتخاباتی خود پایبند بماند؛
نادری: آقای رئیسی! اقتصاد فقط صدقه دادن به مردم نیست؛ مردم ارزانی می‌خواهند
نادری عضو هیئت رئیسه مجلس در نطق میان دستور خود خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رئیسی بیش از یک سال از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد، یک سال این زمانه با یک سال چند دهه پیش متفاوت است، نمی‌توان مردم را به آینده وعده داد و از این سخن گفت که تازه یک سال از عمر این دولت گذشته است. وی افزود: شعار زیبای عدالت که سمبل تبلیغات شماست، بیشتر به صدقه و یارانه دادن به سه دهک پایین خلاصه شده، بی آنکه عواقب سیاست‌های اقتصادی را بر طبقه متوسط و فقیر دهک‌های میانی و ناراضی سازی آن‌ها بسنجید، در حالیکه عدالت برای همه است.
کلی گویی های کم بنیان فاطمی امین در دیدار با اصناف و مدیران منتخب اتحادیه ها
یکی از آفات مدیریتی کشور، صحبت کلی ( اصطلاحا فل بداهه و سرشکمی) توسط برخی از مدیران اجرایی ارشد است. واقعا فکر نمی کنند که افکار عمومی چه تصوری درباره آنها می کند؟فاطمی امین وزیر محترم صمت،در دیدار اخیر با فعالان صنفی و اتحادیه ها از موضوعاتی صحبت کرده که بدرد دین و دنیای کسی نمی خورد. از عملیات روانی دشمن در بازار ارزی صحبت می کند که تحت تیول بانک مرکزی بوده و عنان و اختیارش به بازار هرات و سلیمانیه سپرده شده است؟ در بازار قرمز بورسی از شرکت های بورسی می گوید که بر اساس شاخص هم سنجی 7/7 درصد رشد داشته اند؟ با فرار به جلو، شرایط سال بعد را از امسال بهتر می داند و مدعی است که در نیمه راهیم؟ از افزایش تولید برای صادراتی حرف می زند در حالی که صنایع کشور فناوری موج اول و دومی داشته و فضای تحریمی و سیاسی، بازارهای آن را تخریب نموده است؟ شاید وزیر از خام فروشی ها و صادرات مواد خام صحبت می کند؟ آقای فاطمی امین، لطفا و خواهشا تقاضا ذاریم، قبل از حضور در جلسات تخصصی، حول نیاز مخاطبان همان جلسه، اندکی خردورزی نموده و مطالب مرتبط را بیان کنید. مشاور بگیرید . از طرف دیگر، کجای این جلسه هم اندیشی بود؟
اقشار کم درآمد همچنان بی خانه می مانند؛
اعلام قیمت عجیب در مسکن نهضت ملی؛ متری شش و نیم!
فرشید‌پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن ایران در گفت‌و‌گویی درباره قیمت تمام‌شده مسکن ملی توضیح داد: قیمت ۶.۵میلیون تومان بدون در نظر گرفتن خدمات زیربنایی، روبنایی، انشعابات، فنی مهندسی و پروژه اجرایی است. باید توجه داشت افزایش قیمت ساخت مسکن برای اقشاری است که خانه‌ای ندارند و امیدوار بودند با این طرح و مبلغ اندکی که در اختیار دارند دارای سرپناهی خواهند شد. با این‌که شنیده می‌شود ممکن است رقم تسهیلات برای طرح نهضت ملی مسکن افزایش یابد، اما برخی خانوار‌ها توانایی پرداخت اقساط با ارقام بالاتر را ندارند. از سوی دیگر افزایش نرخ تورم، قیمت کالا‌ها و خدمات را گرانتر می‌کند و ممکن است دوباره دولت از هدفگذاری خود فاصله بگیرد. بر اساس نظر کارشناسان وزیر راه و شهرسازی باید همه دغدغه خود را بر ساخت مسکن بگذارد که این موضوع در عملکرد رستم قاسمی دیده نمی‌شود.
ادعای افزایش ۱۴۰۰ نفری کارکنان ایران خودرو در یک سال اخیر، گرانی‌های خودرو بی دلیل نیست!
گزارش جدید شرکت ایران‌خودرو نشان می‌دهد تعداد شاغلان شرکت اصلی ایران‌خودرو (به‌جز گروه) طی یکسال اخیر با افزایش ۱۴۲۵ نفری از ۲۰ هزار و ۵۲۱ نفر در شهریور سال ۱۴۰۰ به ۲۱ هزار و ۹۴۶ نفر در شهریور امسال رسیده است. این گزارش نشان می‌دهد که شاغلان این شرکت طی یکسال گذشته به ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده‌اند.
ابطال بخشنامه بلوکه کردن بخشی از سپرده برای اخذ تسهیلات در بانک مسکن، به حکم دیوان
با رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، بلوکه کردن بخشی از سپرده به عنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات توسط بانک مسکن خارج از حدود اختیار بوده و ابطال شد.
شیطنت مجدد رسانه ای با داستان تکراری هزینه دریافت پیامک بانکی
طیف رسانه ای خاص هستند و بعضا متمایل به شیطنت. حال به هر موضوعی که باشد و به هر صورتی که اجرایی شود، چندان برایشان اهمیت ندارد. بعضی رسانه های دست دوم خودشان و برخی رسانه های عموما حاشیه ای کم اطلاع از پشت پرده اخبار، اقدام به بازنشر شیطنت ها می کنند و در این بین هم ، ممکن است برای برخی از شهروندان هم ایجاد شبهه شود. چند ماه پیش روی داستان هزینه ارسال پیامک بانکی (خصوصا یک بانک خصوصی قوی کشور) کار کردند و فعالیت بی اثری را دنباله گیری نمودند. حال بعد از چند ماه، همان خبر را در فضای مجازی نیم بند موجود بازنشر داده و مثلا با هدف زنده کردن خبر سوخته قبلی دنباله گیری می شود. متن زیر با رویکردی تبیینی ، قصد شفاف سازی داستان و روشنگری درباره اصل ماجرا را دارد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تورم نقطه‌ای تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی به ۹۰ درصد رسید
تورم سالانه قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی با یک درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۶۷.۲ درصد و تورم تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی با ۹ درصد افزایش به ۵۲.۴ درصد رسیده است.
ادعای دستیابی به یک میلیون بیمه شده بعنوان هدف صندوق بیمه روستایی و عشایری
دکتر داریوش سلمانیان رییس هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، هدف اصلی این صندوق را دستیابی به یک میلیون بیمه شده درسال دانست واعلام کرد که ساختار و سیاست جدید برای رسیدن به این هدف مهم، تعریف شده است.
همگرایی ۳۴۵ اقتصاددانان نهادگرا و اقتصاد آزاد، برای مطالبه آزادی داود سوری
با وجود آنکه دکتر داود سوری در طیف بندی رسانه‌ای در زمره اقتصاددانانی قلمداد می‌شود که در سمت جریان طرفدار اقتصاد آزاد قرار می‌گیرد، اما بسیاری از اقتصاددانان مرسوم به نهادگرا خواستار آزادی او شده اند. بیش از ۳۴۵ تن از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی و رسانه‌ای در نامه‌ای مشترک خواستار آزادی دکتر داود سوری شده اند.
یادداشت و دیدگاه ها
تله روسی برای بازار‌های گازی ایران
مشتریان انرژی ایران در دست روسیه؛
فاجعه ای جدید با ابلاغ قانون «مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق» توسط رئیس جمهور + متن قانون
پیامدهای اجرای قانون و دنیایی جدید برای رانت ، فساد و ابهام؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
آیا واقعا، گدای برجام شده ایم؟!
وعده توسعه اقتصادی بدون برجام؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد