پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ادعای منفی شدن رشد نقدینگی بعد از ۹ سال، بهتر نیست با شاخص‌های استاندارد حرف بزنیم؟
بانک مرکزی ادعا نموده است که با توقف استقراض دولت از بانک مرکزی و کاهش خلق پول نظام بانکی، برای اولین بار پس از ۹ سال رشد ماهانه نقدینگی در فروردین امسال منفی شد. سوال اینجاست که آیا واقعا می‌شود به آمار بانک مرکزی در عمل و عالم واقع (نه وظیفه مندی قانونی و سازمانی)، اعتماد نمود؟
ماکارونی در انبارهای خانگی؛
مصرف ماکارونی ۳۰ درصد کاهش یافت
مشاور هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی گفت: قیمت تمام شده محصول ایرانی نسبت به رقبای ما از جمله ترکیه بالاتر است همچنین دور زدن تحریم‌ها و تحمیل شدن هزینه حمل ونقل بیشتر در دوره تحریم‌ها، باعث شد بسیاری از بازار‌های خود از جمله آفریقا را از دست بدهیم.
بشتابید بسوی دانش بنیان شدن، حتی تخلیه چاه و تولید گز!
معافیت‌های مالیاتی و تامین اعتبارات ارزان قیمت، دو عامل گرایش دهنده جامعه شرکتی کشور برای دانش بنیان شدن است. آنقدر سخت گرفتند که همه رمیدند، حال انقدر سهل گرفته اند که شرکت تخلیه چاه و تولید گز هم می‌خواهند دانش بنیان شوند؟ مشکل کجاست؟
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل؛
واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰دلار متوقف می‌شود
امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفته است که برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰دلار، ارزی تخصیص داده نمی‌شود.
ادامه بدهی ۲۷۰ میلیون دلاری ایران ایر از خرید هواپیما‌های برجامی، چه کسی باید پاسخ بدهد؟
سرپرست هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: هواپیما‌های برجامی خصوصاً ATR‌ها سودده نیستند که هیچ زیان ده هم هستند.
رئیسی و قالیباف، روضه مظلومیت کارگران می‌خواندند، اما حالا حق بازنشستگان را نمی‌دهند
سهیلا جلودارزاده فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آقای رئیسی و قالیباف روضه‌های بیشتری از ما در مورد حقوق جامعه کارگری و مظلومیت آن‌ها خوانده بودند، اما مشاهده می‌کنیم علیرغم این‌که شورای تطبیق قوانین نظر خودش را داده و حق را به بازنشستگان داده است، هنوز هم این مساله به نتیجه نرسیده است.
۱۰ تا ۲۰ میلیون برای تخلیه تضمینی خانه، شرخر‌ها بلای جان مستاجر‌ها
کارشناسان اقتصادی معتقدند تورم و گرانی همراه خود شغل‌های کاذب زیادی پرورش می‌دهد، جدیدترین شغلی که این روز‌ها سر وصدای زیادی به پا کرده، تخلیه مستاجر است که با موج گرانی خانه و چندبرابر شدن کرایه‌ها حالا آگهی و شماره تلفن آن‌ها در سطح شهر دیده می‌شود. این افراد با گرفتن بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان پول از صاحبخانه ضمانت می‌دهند که مستاجر بین یک هفته تا ۱۰ روز حتما خانه را تخلیه می‌کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
متاسفانه انواع کلاهبرداری‌ها به بهانه برنده شدن در جشنواره‌ها و دریافت جوایز، از حوزه فعالیتی برنامه‌های صداسیما عبور کرده و به بخش‌های مختلف جامعه و نظام بانکی رسیده است. بانک ملی ایران از مشتریان خود درخواست دارد به هیچ عنوان به تماس‌های مشکوک درباره برنده شدن در جشنواره‌ها اعتنا نکرده و از افشای اطلاعات بانکی و محرمانه خود برای دریافت این جوایز خودداری کنند.
واکنش انجمن اسلامی دانشجویان مستقل شریف به موافقت دولت با تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را قربانی نکنید
تأسیس مجدد وزارت بازرگانی مغایر با «قانون تمرکز» وظایف و اختیارات کشاورزی در بخش کشاورزی مصوب سال ۱۳۹۱ است که طی سال‌های اجرا باعث خودکفایی نسبی در تولید محصولات کشاورزی و کاهش واردات محصولات اساسی گشته است. قانونی که باعث تثبیت بازار نهاده‌های تولید و به حداقل رساندن رانت و مفسده در بازار و تشویق تاجران برای صادرات انواع محصولات کشاورزی به‌جای واردات شده است. تصویب این طرح باعث از بین رفتن ثمرات این قانون مترقی خواهد شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اجرای دستورالعمل بانک مرکزی درباره محدودیت ارایه خدمات بانکی به اتباع بیگانه توسط بانک ملی + اصل ماجرا و حاشیه‌ها
بانک ملی پیرو دستورالعمل بانک مرکزی و با رویکرد مقابله با پولشویی، بشکلی موقت محدودیت‌هایی را برای خدمات دهی بانکی به شخصیت‌های حقیقی اتباع خارجی ایجاد کرده است. این محدودیت موقتی متاسفانه بشکلی نامناسب در پایگاه‌های خبری منعکس شده و القا کننده نوعی کم کاری و حاشیه سازی برای بانک یا دریافت خدمات جاری و عادی توسط اتباع بیگانه است. اصل ماجرا و توضیحات بانک مرکزی به پیوست تقدیم می‌گردد.
درخواست صاحبان صنایع کنسرو برای واقعی‌سازی قیمت‌ها
سندیکای صنایع کنسرو کشور در نامه‌ای که به امضای ۱۱۴شرکت و واحد تولیدی عضو این سندیکا رسیده، از معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد تظیم بازار خواستند با توجه به تغییرات هزینه تولید محصولات کنسروی، قیمت ۲ محصول تعزیراتی این صنعت مورد تجدید نظر قرار گیرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
باید برای مقابله با تحریم‌ها آماده باشیم
عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران می‌گوید صنعت و معدن کشور نیاز به برنامه ریزی کلان و بلندمدت برای مقابله تهدید‌ها دارد.
تصمیمات ۷ گانه کمیته تنظیم بازار برای ساماندهی بازار فولاد
دبیر انجمن نوردکاران ایران با اشاره به جلسه کمیته تنظیم بازار وزارت صمت برای توانمندسازی زنجیره فولاد کشور گفت: در این جلسه نقطه نظرات و پیشنهادات شرکت‌ها و انجمن‌ها شنیده شد، همچنین بسته حمایتی شامل ۷ پیشنهاد برای تنظیم بازار فولاد ارایه و مطرح شد.
نوسانات قیمتی شدید سیمان و تعطیلی ساخت و ساز یا تغییر فناوری‌های ساخت خانه
با این دامنه نوسان سیمان و حتی سیمان ۱۵۰۰ تومانی، ساخت و ساز صرفه اقتصادی نداشته و بشدت گران تمام می‌شود. راهکار یا خوابیدن فرآیند ساخت و ساز و یا تغییر فناوری‌های ساخت و ساز است. آجر و بلوک خدا تومانی و سیمان کیلویی ۱۵۰۰ تومان را نمی‌توان دیگر برای ساخت ابنیه تحمل کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
درخواست بایدن از کشور‌های خلیج فارس برای افزایش تولید نفت
درخواست بایدن از کشور‌های خلیج فارس برای افزایش تولید نفت، محدودیت صادراتی آمریکا برای ۱۲ شرکت چینی به بهانه همکاری با ایران، اعلام گفتگو‌های علنی میان ایران و عربستان، گاف جدید بایدن درباره سوئد و سوئیس و کمک ۶۰ میلیون دلاری قطر به ارتش لبنان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
قیمت تمام شده آب شرب ۱۵ تومان نیست، فریب صحبت‌های معاون آبفا را نخورید
معاون محترم آبفای کشور اعلام نموده که قیمت تمام شده یک متر مکعب آب شرب ۱۵ هزار تومان است که دولت هزار تومان به مردم می‌دهد. باید خدمت این مدیر عزیز بیان داشت که وقتی مجموعه‌ای با بهره وری ۳۰-۴۰ درصدی کار می‌کند. پس قیمت تمام شده آب در حدود ۵ تومان خواهد بود؛ لذا نیاز به منت گذاشتن روی مردم نیست. از طرف دیگر، برخی از کار‌های زیر ساختی نظیر تامین آب از وظایف اساسی دولت‌ها محسوب می‌شود، شما هنوز توان درک این موضوع را ندارید که بحث را وارد اقتصاد تجاری و معامله‌ای نکنید؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در حاشیه بازدید وزیر اقتصاد از گمرک خرمشهر؛
آیین نامه ساماندهی مبادلات مرزی اعلام شد
وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به آیین نامه ساماندهی مبادلات مرزنشینان گفت: این موضوع از مدت‌ها قبل به عنوان موضوعات مهم برای رونق منطقه‌ای در هیات دولت مطرح شده بود و ستاد مبارزه با قاچاق در کنار دولت و وزارت کشور مکلف شده بودند که آیین نامه ساماندهی مبادلات مرزنشینان و به طور خاص ته‌لنجی‌ها را تدوین کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
امکان واردات ۶ بار در سال کالای ته لنجی یا ملوانی در بنادر تجاری خوزستان
احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در بازدید از بندر و گمرک چوئبده گفت: به لحاظ قانونی امکان واردات ۶ بار در سال کالای ته لنجی یا ملوانی در بنادر تجاری خوزستان وجود دارد. با هرگونه اقدام قانونی که سبب رونق اقتصادی در بنادر خوزستان شود موافق هستیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشکلات ساخت طرح جهش تولید مسکن؛
پیمانکاران از پروژه مسکن رئیسی انصراف دادند؟
اگرچه رئیس جمهور وعده ساخت یک میلیون مسکن سالانه را داده، اما حالا خبر رسیده که برخی از پیمانکاران از ادامه ساخت طرح جهش مسکن انصراف داده‌اند. دلیل این موضوع چیست و چه مشکلاتی برای ساخت واحد‌های مسکن ملی وجود دارد؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ادعای مدنی در خصوص ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در روستا‌ها و مناطق محروم کشور، تا تعریف شغل چه باشد؟
چنان ادعای تولید ۵۰۰ هزار شغل می‌کنند و باعث ایجاد انحراف در نظام سیاستگذاری کشور می‌شوند که می‌مانیم چه بگوییم. مدنی باید توضیح دهد که این ادعا که امسال با همت نهاد‌های انقلابی و دستگاه‌های ذیربط، ۵۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و محروم در کشور ایجاد می‌شود با چه تضمینی روبرو است؟ آیا مشاغلی با رویکرد عبدالملکیسم قرار است ایجاد شود؟
لزوم ورود صندوق به پروژه‌های پیشران و مگاپروژه، راه برای مذاکره با بدهکاران باز است
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی از بهبود روند بازپرداخت مطالبات صندوق در چند ماه اخیر خبر داد و گفت: به هیچ وجه از سیاست‌های خود عقب نشینی نمی‌کنیم و نسبت به دریافت مطالبات صندوق به صورت ارزی و با نرخ روز جدی هستیم، اما راه برای مذاکره و همراهی با صنعت برای بازپرداخت اقساط، همیشه باز است.
تقدیر بانک ملی از تلاش‌های نیروی انتظامی در حادثه سرقت ناموفق از صندوق‌های امانات
پیرو گلایه رهبر معظم انقلاب از صداسیما در خصوص کم توجهی به زحمات نیروی انتظامی و اقدامات شایسته آن نیرو در شناسایی و دستگیری سارقان صندوق‌های امانات بانک ملی، این بانک در حرکتی شایسته، اقدام به انعکاس عمومی قدردانی خود از زحمات پلیس (پلیس آگاهی و فرماندهی انتظامی تهران بزرگ) نمود.
تصمیم دولت برای ساماندهی و تبدیل وضعیت کارکنان
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت گفت: درباره طرح تبدیل وضعیت و ساماندهی نیروی انسانی سازمان اداری استخدامی به عنوان نماینده دولت انتخاب شد تا با همکاری مجلس وضعیت این نیرو‌ها ساماندهی شود.
قیمت سیمان در یک سال اخیر افزایش دو برابری داشته است
رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی انبوه سازان مسکن با بیان اینکه در ماه‌های اخیر سیمان اعم از فله و غیر فله افزایش قیمت دو برابری داشته یادآور شد: افزایش قیمت سیمان بر اساس آخرین محاسبات ۱۰ درصد در قیمت تمام شده ساخت و ساز تأثیر می‌گذارد. به یک باره با افزایش قیمت دو برابری، تأثیر ۱۰ درصدی در هزینه ساخت و ساز دارد؛ سیمان و فرآورده‌های آن ۲۰ درصد از مصرف نهاده‌های ساختمانی را در هر پروژه ساخت و ساز به خود اختصاص می‌دهند که حجم بالایی است لذا به دلیل مصرف بالا در ساختمان، تأثیر بالایی در قیمت تمام شده ساخت نسبت به سایر نهاده‌های ساختمانی دارد.
یادداشت و دیدگاه ها
«قوانین خلق‌الساعه»؛ موتور محرکِ رفتارهای هیجانی
مدیر دارایی‌های شرکت تامین سرمایه امید عنوان کرد؛
تزریق امید به جامعه با شعار و سخن و خطابه و توصیه قابل تحقق نیست
دادن اطلاعات غلط و گزارش‌های خلاف به مردم؛
زنجیر‌های سنگین گرانی و تورم بر گردن مردم
تورم سر به آسمان ساییده است؛
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
پیوند پرونده‌های اقتصادی به محیط‌زیست دور از ذهن نیست
احکام جایگزین در بهبود شرایط محیط‌زیست؛
نقد و بررسی
تورم به خواسته قلبی دولت‌ها توجهی نمی‌کند
ابوذرندیمی تحلیلگر مسائل اقتصادی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
پرطرفدارترین
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد