پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 June 07
pic
توقف ۳۵ کشتی در خلیج فارس به دلیل نبود ارز+ اخبار آزادسازی منابع ارزی برای خواباندن التهابات تورمی؟!
علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی درباره اهداف انتشار خبر دروغین آزادسازی منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی گفت: اکنون درشرایط دو طرفه‌ای هستیم که هم مردم برای معاش خود نگران هستند و هم کسانی که کاسب تورم هستند و ده‌ها خانه و ماشین دارند و می‌خواهند آن‌ها را بفروشند از موج تورمی خوشحال می‌شوند. حال شاید انتشار خبر‌های این‌چنینی برای خواباندن این التهابات باشد، اما مردم دیگر اعتمادی ندارند و انتشار این اخبار چندان تاثیری بر التهابات بازار نمی‌گذارد
کاهش حدودا یک پنجمی مصرف مرغ بعد از طرح مثلا مردمی سازی یارانه ها؟!
محمدعلی کمالی مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: سرانه مصرف مرغ تا قبل از مردمی‌سازی یارانه‌ها، حدود ۳۲ کیلوگرم به ازای هر نفر بود که در سال بعد از آن، این مقدار حدود ۱۲ درصد به لحاظ وزنی مصرف یا تولید گوشت کاهش پیدا کرد و مصرف سرانه هم حدودا ۲۶ کیلوگرم شد. بسیاری از منتقدین در بحث امنیت غذایی، هشدار سو تغذیه و افزایش هزینه های درمانی در کوتاه مدت و پیامدهای تشدید اسیب های اجتماعی در میان و بلند مدت را می دهند.
قیمت 600 تومانی سوخت جت در ایران(22 برابر کمتر از قیمت صادراتی) و یارانه ۱.۲ میلیارد دلاری به ایرلاین های ایرانی همیشه ناراضی
سوخت جت به قیمتی لیتری 600 تومان تحویل ایرلاین های ایرانی می شود(در دنیا بطور متوسط یک سوم قیمت هر پرواز، قیمت سوخت است و دو قسمت بعدی شامل نیروی انسانی و هزینه ناوگان و فرودگاه می باشد).این سوخت با میانگین قیمت لیتری ۱۳,۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری و صادر می‌شود.به طور میانگین روزانه حدود ۴ الی ۴.۵ میلیون لیتر سوخت جت در هواپیماهای مسافری ایرانی مصرف می‌شود(بهره وری بسیار پائین) که معادل سالانه رقم ۱.۶۵ میلیارد لیتر است.در نتیجه طبق محاسبات سالانه رقمی معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان(حدود ۱.۲ میلیارد دلار) یارانه به هواپیماهای ایرانی اختصاص می یابد . ایرلاینی که سوخت را مفت می خرد ، به خلبان شایسته دریافت حقوق بالغ بر 10 هزار دلاری ، حدود 1500 دلار حقوق می دهد و نیروی انسانی استخدام شده در حد مفت دارد، هواپیماهای دست چندم استفاده می کند، ادعای فلان پاره کن پائین بودن قیمت بلیط پروازی را می نماید. جمع کن کاسه و کوزه این الوات بازی و انحصار رو .
تحمیل مالیات‌های ناعادلانه و ممانعت از خرید مواد اولیه و فروش کالا دلیل تعطیلی کارخانه داروگر تهران بود
در پی انتشار اخبار مربوط به تعطیلی کارخانه داروگر تهران و بیکاری کارگران، مدیرعامل هلدینگ داروگر با ارسال نامه‌ای به خبرگزاری ایلنا توضیحاتی را ارایه کرد. طبق این نامه تحمیل مالیات‌های ناعادلانه و ممانعت از خرید مواد اولیه و فروش کالا دلیل تعطیلی کارخانه داروگر تهران بوده است.
دوقطبی شدن اتاق بازرگانی را تایید نمی‌کنیم
خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: دولت همواره در هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران و ایران نماینده داشت و این موضوع جدیدی نیست که برای اولین بار اتفاق افتاده باشد؛ در قالب دموکراسی باید به فردی که رای می‌آورد احترام گذاشت و این موضوع را باید به فال نیک بگیریم من موضوع ایجاد اختلاف در اتاق بازرگانی تهران را تایید نمی‌کنم.
تحقق ۹۹۵۱ میلیارد تومان سود  توسط ۲۱ شرکت بیمه ای کشور در سال 1401
شرکت های بیمه مهین، کوثر و پاسارگاد بیشترین سود خالص هرسهم سال گذشته را از میان ۲۱ شرکت بیمه ای فعال صنعت بیمه دربورس، به خود اختصاص دادند.
برگزاری اولین جلسه کمیته مضمون بانکداری جامع بانک ملی در سال 1402
اولین جلسه کمیته مضمون استراتژیک بانکداری جامع در سال جاری با هدف پایش راهکارهای ذیل مضمون یادشده با حضورعباس شفیعی رئیس هیات مدیره ، علیرضا ماهیار عضو هیات عامل و معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات، روسا و مسئولان ادارات ذیربط برگزار شد.
بازار هفتاد همتی یا سه میلیارد دلاری دخانیات در ایران با آتش زدن ۷۳ میلیارد نخ سیگار و انبوهی قلیان
درخصوص ارزش بازار دخانیات در ایران آمار‌های رسمی چندان در دسترس نیست و تنها آمار رسمی فقط آمار هزینه-درآمد مرکز آمار ایران است. طبق این آمارها، هر خانوار در روستا‌ها ۶۹۷ و در شهر‌ها ۶۵۳ هزار تومان برای سیگار هزینه کرده است. البته این ارقام میانگین کل خانوارهاست درحالی‌که بخش قابل توجهی از ایرانیان سیگاری نبوده و اهل مصرف تنباکو و قلیان نیستند.
کدام ادارات و بانک‌ها مازاد نیروی انسانی دارند+اسامی
بررسی‌ها حاکی از این است که ۱۰ شرکت دولتی اصلی و مادرتخصصی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال ۱۴۰۰، حدود ۷۰ درصد نیروی انسانی شاغل در کلیه شرکت‌های دولتی اصلی و مادرتخصصی (۷۷ شرکت) را تشکیل داده اند.
نارضایتی گسترده از بخش درمان تامین اجتماعی و مدعی العمومی که ترجیح می‌دهد سکوت کند؟
دستگاه قضای کشور در برخی حوزه‌ها واقعا دچار کم کارکردی و کج کارکردی است. حجم بالای فساد اداری و مدیریتی را می‌توان با انگشت اشاره دستگاه قضا، کاهش داد، چرا نمی‌شود، چون سازمان بازرسی کل کشور در وزن واقعی خود حضور ندارد. مدعی العموم و جناب دادستان باید در حوزه‌های حساس مثل تامین اجتماعی ورود فعال کند، چرا نمی‌کند باید از سروران عزیزمان پرسید. نتیجه می‌شود نارضایتی مردم که با کمال صد تاسف، به پای نظام نوشته می‌شود. آقای قاضی القضات، جناب ازه‌ای والا مقام، لطفا دستور بیدار شدن عزیزان بازرسی مستقر در سازمان تامین اجتماعی را بدهید. جناب منتظری، دادستان محترم کشور، لطفا در بحث ناکارامدی مدیریتی و برخی حاشیه‌ها و مسائل منجر به ایجاد نارضایتی مردم از سازمان تامین اجتماعی ورود کنید. تامین اجتماعی دارد پوست کارفرما را می‌کند. بازنشسته و شاغل از این سازمان ناراضی هستند، چند بار باید این واقعیت را تکرار کنیم.
تخیلات محمدرضا جمالی اتاق بازرگانی درباره کارمزد‌ها در حوزه پرداخت الکترونیک
یک تفکر نابجایی در ذهن بعضی از افراد است با این مضمون که مردم باید هزینه خدمات مصرفی خود را بدهند. اولا اگر این گونه است، توی مدیر دولتی و خصولتی و همانند آن‌ها چکاره‌ای و چه نقشی داری که به اهمال تو حقوق و هزار کوفت و پاداش و مزایا بدهیم؟ ثانیا در دنیای جدید، شرط اولیه توجیه حضور یک مدیر، ارزش افزایی است. درست است که فلان خدمات به مبلغ پایه معنی تهیه می‌شود، اما با ابتکار عمل‌های صورت گرفته، می‌تواند به مبلغ پائین تری بدست مردم برسد. محمدرضا جمالی اتاق بازرگانی از هزینه پایه تراکنش پرداخت الکترونیک می‌گوید و گویا انتظار دارد که آن‌ها را مرم از جیب شان بپردازند؟ منتظر دریافت توضیحات ایشان هستیم.
نقش بیمه و مالیات در تعطیلی کارخانه داروگر؟ آیا دولت هنوز نفهمیده که باید جلوی سلیقه گرایی‌های بیمه و مالیات در وصول مطالبات ایستاد؟
کارفرما‌ها با مالیات و بیمه مشکل ندارد، عموما با شیوه اخذ مالیات و بیمه و شیوه وصول مطالبات مشکل دارند. در برخی از موارد مشاهده می‌شود که مشتی کله خراب نافهم بعنوان کارشناس و کارمند در بخش عملیاتی بیمه و مالیات حضور دارند و با قلدری تهدید به ماده ۵۰ بیمه و بستن حساب توسط بیمه و مالیات می‌کنند؟ موضوعی که بسیاری از کارفرما‌ها را دچار ضرر و زیان کرده است. احمق‌ها تا این حد هم شعور ندارند که اخراج کارگر و خوابیدن کارخانه، مساوی است با تحمیل بیمه بیکاری و قطع مالیات‌های پرداختی. خدا شفا بدهد این جماعت نادان کم شعور را. شایعات و شنیده‌ها حکایت از مشکلات بالای شرکت داروگر، با بیمه و مالیات دارد.
بیانیه اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانک پاسارگاد در خصوص خبر صدور کیفرخواست توسط دادستان تهران
اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانک پاسارگاد در واکنش به انتشار خبری در بعد از ظهر پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ، به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جوابیه ای را مرقوم نموده و منتشر کردند. این خبر به سرعت و با گستردگی کم‌سابقه توسط اغلب رسانه‌های داخلی منتشر و بلافاصله به خوراک خبری رسانه‌های خارجی تبدیل شد. ظاهر موضوع! چنین است که از قول یکی از مسئولان ارجمند قضایی به پیگیری و صدور کیفر خواست برای مدیران وقت بانک‌های صادرات و پاسارگاد به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور خبر داده و اشاره نموده‌اند که مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ از سوی مدیران وقت بانک صادرات به منظور تسویه بدهی هلدینگ وابسته به بانک پاسارگاد! تسهیلات کلان بانکی پرداخت شده و طریق تحصیل آن مغایر با ضوابط و مقررات بوده است! هیات مدیره بانک پاسارگاد به جهت تنویر اذهان عمومی و تشریح جنبه‌های مختلف موضوع، توضیح و تذکار چند نکته اساسی و بسیار مهم را صادقانه و بر مبنای محتوی و دلایل متقن و بدیهی، بیان نموده که در ادامه می خوانید.
قوت غالب مردم زیر دست نامدیران؛
علل کاهش سهمیه آرد ۲۵ درصد از نانوایان
رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با انتقاد از کاهش سهمیه آرد نانوایان به همشهری آنلاین گفت: ما در کل کشور ۸۰ هزار نانوایی داریم و وقتی می‌گویند ۲۵ درصد نانوایان دچار کسر سهمیه آرد شده‌اند یعنی ۲۰ هزار نانوایی متخلف داریم که این ممکن نیست چرا که در یک صنف نهایتا ۴ تا ۵ درصد تخلف اتفاق می‌افتد.
برنامه‌ای برای افزایش وام ودیعه نداریم؛
ته دل مستاجران خالی شد
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن گفت: به دلیل محدودیت منابع بانک‌ها، فعلا برنامه‌ای برای افزایش وام ودیعه مستاجران نداریم.
افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت تن ماهی کنسروی+ کمیاب شدن کنسرو ماهی ۱۸۰ گرمی
بختیاری با اشاره به کمیاب شدن کنسرو ماهی ۱۸۰ گرمی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بیان کرد: تن ماهی ۱۸۰ گرمی مشمول قیمت‌گذاری دستوری می‌شود از این‌رو تولید متوقف و کمبود کالا در سطح عرضه به چشم می‌خورد وتولیدکنندگان بر تولید کنسروهای طعم‌دار مانند شویددار و فلفلی و ۱۲۰ و ۱۵۰ گرمی متمرکز شدند؛ فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز به سندیکا اعلام کردند که کمبود عرضه کاملا مشهود است.
قول می‌دهیم در یک برنامه ۵ ساله به ثبات اقتصادی برسیم و بر گرانی و تورم غلبه کنیم + ضمانت چی می‌دهی؟
بار‌ها و بار‌ها شاهد قول و قرار‌هایی از جنس باد هوای مسئولان و مدیران ارشد بوده ایم. نظام بازرسی، نظارت، قضایی و امنیتی کشور هم حساسیت لازم به پیگیری موضوع قصور، تقصیر و اهمال ندارد. سوال اینجاست که ضمانت قول آقای قالیباف چیست؟ ایا حاضرند بدون کمترین توجیه و در صورت عدم تحقق این قول، دادگاهی شوند؟ اینجا جمهوری اسلامی ایران است آقای قالیباف و گام دومی‌ها اعلام امادگی حضور می‌کنند. خیلی باید مراقب باشید. مشفقانه و برادرانه عرض کردیم و تا زمانی که در راستای مبارزه با ضد انقلاب باشید (شاخص‌های سه گانه استعمارستیزی خارجی، استثمارزدایی داخلی و حرکت تمدنی)، هم مسیر هستیم، در غیر این صورت داستان طور دیگری تعریف شده و سنت الهی به گونه دیگری رقم خواهد خورد.
شوک برنامه هفتم به اینترنت مردم؛ سناریوی تعرفه گذاری برای اینترنت خارجی چیست؟
بحث لایحه برنامه هفتم توسعه، هر روز با کشف تازه‌ای از رویکرد‌های آن داغ می‌شود و این بار موضوع حیاتی اینترنت، توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است.
تابوی انهدام خودرو‌های آمریکایی را شکستیم؛
آغاز مزایده بزرگ خودرو‌های خارجی متروکه در خرداد ماه ۱۴۰۲
قائم مقام سازمان اموال تملیکی گفت: ٣ هزار و ۵٨۴ دستگاه خودرو در خرداد ماه به مزایده گذاشته می‌شود که از این تعداد ٢ هزار و ٨٩٧ دستگاه خودرو سبک، ٣٠٠ دستگاه خودرو سنگین، ٣۶٩ خودرو و ادوات راهسازی و ١٨ دستگاه ماشین آلات کشاورزی هستند که متقاضیان از هستم خرداد ماه تا ١۴ خرداد فرصت بازدید دارند و هفدهم خرداد ماه پاکت‌ها بازگشایی و برندگان اعلام می‌شوند.
دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ برای محاسبه مالیات +
دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰، برای محاسبه مالیات عملکرد سال ۱۴۰۱ برخی از مشاغل از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، ابلاغ شد.
از اجازه لغو یک طرفه قرارداد کارگران به کارفرما تا نصف کردن حداقل دستمزد کارگران جدید و معلولان!
در ماده ۱۵ پیش‌نویس برنامه هفتم توسعه سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد کرده به کارفرماها اجازه داده شود که در سه سال اول اشتغال افراد، حقوق ماهیانه آن ها را به اندازه نصف حداقل دستمزد مصوب سال پرداخت کند!
نامه شورای رقابت به دستگاه‌های‌ نظارتی برای ورود به قانون‌گریزی مونتاژکاران صنعت خودرو
یک مقام مسوول در شورای رقابت گفت: این شورا، شکایات مردمی زیادی درباره اجرانشدن مصوبه قیمتی خودروهای مونتاژی توسط مونتاژکاران را ‌دریافت کرده است و مطمئن باشید، شورا از ظرفیت‌ قانونی استفاده می‌کند تا مصوبه قانونی قیمت خودروهای مونتاژی اجرا شود.
نگران جریمه ۱۸ میلیارد دلاری قرارداد گاز با ایران هستیم
رئیس کمیسیون حسابرسی مجلس ملی پاکستان با ابراز نگرانی از جریمه احتمالی 18 میلیادر دلاری قرارداد گازی اجرا نشده کشورش با ایران، آمریکا را مقصر اصلی دانست و گفت: اگر آمریکا به جلوگیری از اجرای توافق خط لوله گاز بین ایران و پاکستان ادامه دهد، باید جریمه مربوط به آن را هم بپردازد.
دیدار دکتر اخلاقی با دکتر غلامعلی حداد عادل؛
تقدیر از بانک تجارت برای پاسداشت فرهنگ و ادب فارسی
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی از اقدام ابتکاری و نوآورانه بانک تجارت در اجرای پویش «بهاریه» که در نوروز ۱۴۰۲ با محوریت پاسداشت زبان و ادبیات فارسی برگزار شد، تقدیر کرد. پایگاه تحلیلی خبری شعار سال ضمن تبریک متقابل به جناب دکتر حداد و مدیرعامل محترم بانک تجارت، در تعجب است که سیاست‌های یک بام و دو هوای فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای چیست؟ تا جایی که اطلاع داریم، بانک محترم پاسارگاد از حدود پنج سال پیش بصورتی خودجوش و بشدت فراگیر و به شیوه‌های مختلف (ساخت کلیپ، پیام‌های رسانه‌ای در سایت‌ها و پایگاه‌های خبری و فضای مجازی) در این حوزه و موضوع فعالیت می‌کند و حساسیت مدیرعامل محترم بانک به حدی است که بعضا در روند نامه نگاری‌ها نیز سبب تذکر به همکاران و جهت دهی‌های اصلاحی می‌شود. چرا فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تاکنون متوجه این حجم اقدامات فرهنگی، ارزشی و ترویجی این بانک محترم نشده است؟
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
چگونه دومینوی نابودی برند‌های ایرانی به داروگر رسید؟
تصدی گری دولتی عامل نابودی صنایع ایران؛
بلاتکلیفی وضعیت کارگرانی که در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند
رقم قراردادهایی که دایم افزایش می یابد:
مولد سازی یا تخریب محیط زیست؟
در گفت‌و‌گو با بهزاد انگورج؛
تلاش وزارت رفاه برای مصادره «مس» آخرین صندوق بازنشستگی سود ده!
اعتراض نمایندگان کارگران و مجلس بالا گرفت؛
ارز صادراتی سر از بازار آزاد درمی‌آورد؟
اتهام‌زنی بانک مرکزی به تجار؛
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد