پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۵۸۰۵
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۷
محققان آلمانی واکسنی علیه SARS-CoV-۲ ابداع کرده اند که مخصوص بیماران مبتلا به سرطان یا نقص ایمنی طراحی شده است.
شعارسال: افرادی که نقص ایمنی دارند، چه مادرزادی و چه ناشی از درمان سرطان، در صورت آلوده شدن به ویروس SARS-CoV-۲ در معرض خطر شدید ابتلا به بیماری کووید -۱۹ قرار دارند.

در همین حال مشخص شده است واکسیناسیون با واکسن‌هایی که در حال حاضر تایید شده اند، اغلب از این افراد به اندازه کافی محافظت نمی‌کند.

اکنون در یک کارآزمایی بالینی که بودجه آن توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان تأمین شده است، پزشکان دانشگاه «توبینگن» واکسنی ابداع کرده اند که به طور خاص تحریک یک واکنش ایمنی سلولی توسط سلول‌های T به نام SARS-CoV-۲ را هدف قرار می‌دهد.

به گفته محققان، این واکسن جدید که CoVac-۱ نام دارد، همچنین دارای مزیت عمده‌ای نسبت به سایر واکسن‌ها است. این واکسن کرونا سلول‌های تی را نه تنها در برابر پروتئین سنبله SARS-CoV-۲ فعال می‌کند، بلکه آن‌ها را در برابر بسیاری از سایر اجزای ویروسی که با ایجاد مقاومت توسط جهش‌های این ویروس مقابله می‌کند، نیز فعال می‌سازد.

ایده واکسن کرونای CoVac-۱ ناشی از ایمونوتراپی سرطان است.

یک گروه از محققان به ریاست پروفسور «هانس گئورگ رامنسی»، در توضیح فرآیند‌های بیولوژیکی در این زمینه می‌گویند که "پپتید‌ها پروتئین‌های کوتاهی هستند که به سیستم ایمنی- و در اینجا به طور خاص به سلول‌های T- در سطح سلول‌های توموری و همچنین در سلول‌های آلوده به ویروس وارد می‌شوند. این امر سیستم ایمنی را قادر می‌سازد تا سلول‌های «خارجی» را بشناسد و آن‌ها را از بین ببرد.

گروه ایمونولوژی سال‌ها است که بر روی تولید واکسن‌های به اصطلاح درمانی پپتید برای بیماران سرطانی کار می‌کند.

بنابراین، اگر این پپتید‌ها با یک محرک ایمنی مناسب یا به اصطلاح کمکی، واکسینه شوند. سلول‌های تی می‌توانند به طور خاص در برابر سلول‌های تومور و همچنین در برابر سلول‌های آلوده به ویروس فعال شوند.

محققان توبینگن، برای ابداع این واکسن کرونا از مکمل XS ۱۵ استفاده کردند که در اصل توسط رامنسی و شرکت EMB Microcollections GmbH مستقر در دانشگاه توبینگن برای واکسیناسیون علیه سرطان توسعه یافته بود.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.


واکسن کرونا مخصوص بیماران مبتلا به سرطان
 
شعارسال، بااندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار:۲۹ مرداد ۱۴۰۰، کدخبر:۸۴۴۳۷۷۸۴، www.irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین