سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نقش خوارج در شهادت حضرت علی (ع)
تاریخ اسلام؛

نقش خوارج در شهادت حضرت علی (ع)

خوارج با تهدید و ارعاب و توسل به زور مولای متقیان علی (علیه السّلام) را وادار به صلح نمودند. پس از امضای صلحنامه و آشکار شدن فریب معاویه از حضرت (علیه السّلام) درخواست نمودند نقض پیمان نمایند و به جنگ معاویه برود و حضرت امیرالمومنین (علیه السّلام) بنا به دلایلی این کار را صلاح نمی دانستند و تن به خواسته خوارج ندادند. این گروه حضرت علی (علیه السّلام) و یاران ایشان را تکفیر کردند. و کار را تا به جایی رساندند که با حضرت امیرالمومنین (علیه السّلام) اعلام جنگ نمودند.
آیا خداوند دین نازل کرده است؟
تعبیرات دین؛

آیا خداوند دین نازل کرده است؟

صاحب این قلم در نوشته‌های پیشین خود نشان داده که این آراء غالباً از الهیات مسیحی و چاره جویی‌های متألهان مدرنیست مسیحی در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم متأثر شده است، اما آن چاره جویی‌ها در ارتباط با اعتقاد ویژۀ الهیون مسیحی در باب تفسیر «کلمۀ خدا» (عیسی مسیح) انجام شده که نمی‌توان آن‌ها را به الهیات اسلامی گسترش دهیم، چون کلمۀ خدا در معنای مسیحی آن، حقیقتی است که متجسد می‌شود و به صورت گوشت و پوست و خون در می‌آید، در اسلام وجود ندارد. اسلام تجسد کلمه را نفی کرده است (۲). این چاره جویی‌ها در حال حاضر در الهیات مسیحیت هم از کانون توجه متألهان برجسته بیرون رفته است.
بررسی صحت‌وسقم رویدادهای زمان تولد پیامبر اسلام/ آیا در شب میلاد نبوی کاخ کسری لرزید و دریاچه ساوه خشک شد؟
دکتر محمدحسین رجبی دوانی؛

بررسی صحت‌وسقم رویدادهای زمان تولد پیامبر اسلام/ آیا در شب میلاد نبوی کاخ کسری لرزید و دریاچه ساوه خشک شد؟

برای بررسی رویدادهای زمان میلاد پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله گفت‌وگویی با دکتر محمدحسین رجبی دوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام انجام داده است. آن طور که این کارشناس تاریخی شرح می‌دهد، این سؤال برای پژوهشگران برجسته معاصر وجود دارد که چرا عنوان شده بیشترین اتفاقات زمان میلاد نبوی در ایران روی داده است؟ این در حالی است که ایران با سرعت به اسلام روی آورد و مردم ایران بیشترین سهم را در ترویج، تبلیغ و خدمت به اسلام داشته‌اند. در عین حال آن طور که استاد بزرگ و پدر بزرگوارم رضوان‌الله تعالی علیه که یکی از کارشناسان و متخصصین شاخص و برجسته تاریخ اسلام بوده‌اند، عنوان کرده‌اند، نبی مکرم اسلام عنوان رحمت للعالمین را دارند و ولادت آن حضرت باید بشارت‌دهنده نعمت و برکت برای مردم دنیا باشد، نه اینکه رنج و آزاری مثل خشک شدن دریاچه ساوه باشد
استقبال از «انسان 250 ساله»/ حلقه سوم نیامده تمام شد
چاپ نخست حلقه سوم «انسان ۲۵۰ ساله» ؛

استقبال از «انسان 250 ساله»/ حلقه سوم نیامده تمام شد

چاپ نخست حلقه سوم «انسان ۲۵۰ ساله» که به تازگی در دسترس علاقه‌مندان قرار داده شده است، با استقبال مخاطبان به اتمام رسید.نشر صهبا امسال برای اولین‌بار حلقه سوم «انسان 250 ساله» را برای علاقه‌مندان به مطالعه در زمینه سیر مبارزات سیاسی ائمه اطهار(ع) عرضه کرد که در مدت 10 روز با استقبال مخاطبان به چاپ دوم رسید.
اسلام ستیزانی که مسلمان شدند
گسترش اسلام در غرب؛

اسلام ستیزانی که مسلمان شدند

افزایش گرویدن چهره‌های برجسته اروپا و آمریکا به اسلام نه تنها نشان‌دهنده نفوذ این آیین الهی در سطوح عالی جوامع غربی است بلکه حکایت از روند افزایش تعداد مسلمانان در این کشورها دارد.
حکایتی از شب معراج پیامبر در بیت المقدس
سنگ معلق معراج؛

حکایتی از شب معراج پیامبر در بیت المقدس

می‌شود، از سفر رسول به بیت المقدس تا عروج به آسمان هفتم و ملاقات با خداوند متعال. اما نکته‌ای که در این میان مطرح می‌شود این است که، سنگی در بیت المقدس وجود دارد که در بین زمین و آسمان معلق مانده است
هژمونی شیعه در تقابل با حکومت امویه
بررسی مناظرات امام صادق(ع) ؛

هژمونی شیعه در تقابل با حکومت امویه

زمانی که مناظرات امام صادق را بررسی می کنیم در می یابیم که ایشان از تمامی صنوف ادیان و فرق و مکاتب دعوت به مناظره شده اند، ایشان تنها به تصحیح انحرافات اسلام نمی پرداختند، بلکه مبارزه و تصحیح و هدایت ایشان وسیع و سترگ بوده و تمامی ساحت های فرادینی و فرامذهبی و فراحزبی را شامل می شد
همه جا کربلاست، همه جا پُر بلاست؛
رخدادهای عاشورا؛

همه جا کربلاست، همه جا پُر بلاست؛

رخ‌دادهای روز عاشورا را واقعاً نمی‌توان نوشت و زبان از گفتنش شرم دارد. چنان سوزناک است که اشک هر انسان آزاده‌ای را سرازیر و هر جوانمردی را بی‌تاب می‌کند
گام‌های ارتجاع، از رحلت نبوی تا قیام حسینی
درس هایی از کربلا؛

گام‌های ارتجاع، از رحلت نبوی تا قیام حسینی

همان گونه که جنگ های سه گانه امام علی علیه السلام و صلح او را باید به عنوان انجام رهبری ضد رجعت، و جنگ و صلح امام حسن علیه السلام را پا به جای پای امام علی علیه السلام گذاشتن معنا کرد، صلح و جنگ امام حسین علیه السلام را نیز باید در همان مسیر رهبری ضد رجعت تفسیر کرد.
روزشمار وقایع دهه اول محرم
امام حسین که بود وچه کرد؛

روزشمار وقایع دهه اول محرم

بنا به نقل کتاب هاى معتبرتاریخى جرقه قیام امام حسین علیه السلام از ۱۵ رجب سال۶۰ هجرى زده شد یعنى روزمرگ معاویه لعنت الله علیه. امام از آن روز با یزید مخالفت کرد و مخالفت کرد تا رسیدبه محرم سال ۶۱ هجرى.اینجا خواست هایم به اتفاقاتى که در ده روز اول محرم درزمین کربلا افتاد، بپردازیم. نُه روز نسبتا آرامى که منجر به روزى خونین شد. روزى که در آن تکلیف ظلم و ظالم براى همیشه معلوم شد.
مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس
مراسم مذهبی؛

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس

مراسم مذهبی سالانه عشاء ربانی یا باداراک به مناسبت سالروز شهادت تاتائوس یکی از حواریوین حضرت عیسی(ع) روز شنبه با حضور مسیحیانی از ایران و کشور های فرانسه، ارمنستان، چین، نروژ و سنگاپور در قره کلیسا (کلیسای تاتائوس مقدس) شهرستان چالدران استان آذربایجان غربی برگزار شد.
ادیان جهان همه در خطر هستند
نشست گفت و گوی ادیان؛

ادیان جهان همه در خطر هستند

نشست بررسی گفت وگوی ادیان و نقش مذهب در جامعه با بازخوانی متن نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر با حضور نمایندگان کلیساهای مختلف فیلیپینی در مانیل برگزار شد و شرکت کنندگان بر ضرورت تداوم این گفت وگوها به منظورگسترش صلح و آرامش در جهان تاکید کردند.
برای رسیدن به تمدن اسلامی باید با یهودیت و مسیحیت گفتگو کرد
آیت الله فاضل لنکرانی :

برای رسیدن به تمدن اسلامی باید با یهودیت و مسیحیت گفتگو کرد

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، اقامه دین، حرکت به سوی جهانی شدن دین و امر به معروف و نهی از منکر را راه های رسیدن به وحدت و تمدن نوین اسلامی عنوان کرد و گفت: تمدن اسلامی نمی تواند مسأله یهود و نصاری را نادیده بگیرد، چون این ها بخش وسیعی از بشر را تشکیل می دهند. و باید با گفتگو و استدلال مسأله را مطرح کرد.
به مقدسات مذاهب توهین نکنیم
حجت الاسلام طبسی:

به مقدسات مذاهب توهین نکنیم

محقق و پژوهشگر سیره اهل بیت(ع) گفت: مبلغان فاطمیه باید مطالب مستند را برای مردم از بطن قرآن کریم و سیره نبوی استخراج کرده و برای آنها تبیین کنند تا حقایق روشن شود.
شکوفایی دانش پزشکی یونانی در سایه تمدن اسلامی
گفت‌وگو با دکتر قربان بهزادیان‌نژاد؛

شکوفایی دانش پزشکی یونانی در سایه تمدن اسلامی

«نوسازی پزشکی و بهداشت عمومی در دوره قاجار» و «نوسازی پزشکی در کشورهای شرقی» دو عنوان از تألیفات دکتر هرمز ابراهیم‌نژاد است که با ترجمه دکتر قربان‌ بهزادیان‌نژاد یکی از سوی پژوهشکده تاریخ اسلام و دیگری از سوی انتشارات مؤسسه اطلاعات اخیراً به بازار آمد.
حماسه کربلا مستندترین واقعه تاریخ است
نماینده ولی فقیه در سپاه؛

حماسه کربلا مستندترین واقعه تاریخ است

نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه تعبد، ولایتمداری و تابعیت از امام باید در همه شئون زندگی نمود یابد، عنوان کرد: مقام عظمای ولایت با علم بر عمق مسائل می‌فرمایند برای حمایت از تولید داخل از اجناس خارجی‌ای که مشابه داخلی دارند خریداری نشود یا امر به توجه و عمل به اقتصاد مقاومتی و درون‌زا می‌دهند، تعبد حقیقی حکم می‌کند بی چون و چرا به آن عمل شود زیرا همه اینها آزمون تعبد است.
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین