پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۳۴۱۰
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۹
جارد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس‎جمهوری امریکا برخلاف ادعاهای پیشین مبنی بر استقلال و شفافیت مالی‌اش، از بدو ورود به کاخ سفید تنها از طریق شرکتی که یکی از سه سهامدار آن است، 90 میلیون دلار کمک‎هزینه از خارج دریافت کرده است.شرکت کادر در سال 2014 با همکاری جارد، برادرش جاشوا و دوستشان راین ویلیامز که پیش از آن در شرکت گلدمن ساش فعالیت می‎کرد، تأسیس شد. ساختمانی در منهتن که به‌نام خانواده کوشنر بود نخستین دفتر این شرکت بود. اما با گسترش این شرکت توانست ساختمانی بخرد و کم‎کم بازار اینترنتی خود را راه‎ اندازد. این شرکت خود را به‌عنوان بازار آنلاینی که سرمایه‎گذاران می‎توانند از آن دیدن کنند و با خرید ملک سرمایه‎گذاری کنند، معرفی کرده است.

شعار سال: براساس اطلاعاتی که از مصاحبهها و اسناد به‌دست آمده، این کمکها از خارج به شرکت سرمایهگذاری املاکی «کادر» زمانی روی داده که کوشنر به‌عنوان فرستاده امریکا در خاورمیانه مشغول فعالیت بوده است. برای ردیابی نشدن و فرار از مالیات شرکت گلدمن ساش در جزایر کیمن در دریای کارائیب که حداقل میزان مالیات به داراییها تعلق میگیرد، این پولها را با یک وسیله نقلیه منتقل کرد. کوشنر که با ایوانکا، بزرگترین دختر ترامپ ازدواج کرده، در شرکت کادر یکی از سه سهامدار عمده است اما پس از ورود به کاخ سفید مابقی سهامها و داراییهای خود را واگذار کرد. براساس اسناد مالیاتی، اکنون ارزش سهام او به بیش از 50 میلیون دلار رسیده است.

ناظران به محض انتشار این خبر هشدار دادند که این کمک مالی از سوی شرکتی خارجی در شرایطی که کوشنر در دولت حضور دارد میتواند خطرات مهمی داشته باشد. مهمترین پیامد این مسأله عدم شفافیت این سرمایهگذاری و کمک است که میتواند منجر به تقویت روابط پشت پرده و دور زدن قانون و تضاد منافع کوشنر شود.

جسیکا تیلیپمن، استاد «اخلاق دولت و قوانین ضدفساد» در مدرسه حقوق دانشگاه جورج واشنگتن در این باره میگوید: «شنیدن این خبر باعث میشود مردم بپرسند آیا این باعث میشود کوشنر تحت تأثیر چنین پول‌هایی تصمیم بگیرد؟ اگرچه کادر مدعی شده که کوشنر حضور فعالی در این شرکت ندارد اما باز هم باید نظارت دقیقتری بر این کمک صورت بگیرد.» اوضاع برای ناظران پس از آن مبهمتر شد که در وبسایت گلدمن ساش در بخش سرمایهگذاریهای خارجی نامی از شرکت کادر برده نشده است. دو منبع که با شرکت کادر روابط نزدیکی دارند، میگویند که بخشی از این پولها از طریق جزایر کیمن به کادر فرستاده شده و بخش دیگر آن از طریق عربستان سعودی.

اما این نخستین بار نیست که کوشنر در خفا و پنهانی به تجارت ابهامانگیز خود مشغول است. او پیش از این، هنگام ورود به کاخ سفید از شفافسازی امنیتی و اقتصادی سرباز زد. کاخ سفید و آبه لاول، وکیل کوشنر، تاکنون به پرسشها درباره سرمایهگذاران خارجی و سهام کوشنر در کادر پاسخی ندادهاند.

شرکت کادر در سال 2014 با همکاری جارد، برادرش جاشوا و دوستشان راین ویلیامز که پیش از آن در شرکت گلدمن ساش فعالیت میکرد، تأسیس شد. ساختمانی در منهتن که به‌نام خانواده کوشنر بود نخستین دفتر این شرکت بود. اما با گسترش این شرکت توانست ساختمانی بخرد و کمکم بازار اینترنتی خود را راه اندازد. این شرکت خود را به‌عنوان بازار آنلاینی که سرمایهگذاران میتوانند از آن دیدن کنند و با خرید ملک سرمایهگذاری کنند، معرفی کرده است. در سال 2017، پس از آنکه کوشنر مشاور کاخ سفید شد، ارزش این شرکت بشدت افزایش پیدا کرد. اکنون این شرکت بیش از نیم میلیارد دلار ارزش دارد.

این معما زمانی مفهوم بیشتری پیدا میکند که همواره کوشنر به‌عنوان طراح «معامله قرن» در تلاش بوده تا خواستهها و منافع رژیم صهیونیستی را تأمین کند. جانبداری یک طرفه امریکا از اسرائیل به اندازهای مشهود است که وبسایت اشپیگل آنلاین در یادداشتی با نام «طرح داماد» مینویسد: «در طرح داماد ترامپ و دو همکار او، جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه امریکا در امور خاورمیانه و دیوید فریدمن، سفیر این کشور در اسرائیل، چیزی به‌نام کشور مستقل فلسطین در نظر گرفته نشده است.» کوشنر حتی پیش از این گفته بود: «وقتی ما از دو کشور مستقل حرف می‌زنیم باید بدانیم که مفهوم کشور مستقل برای دو طرف به یک معنا نیست و هر کدامشان تصورات خود را دارند

به‌رغم اتحادی که در منطقه و فراتر از آن برای پیش بردن معامله قرن شکل گرفته است، مردم فلسطین بشدت با آن مخالف هستند. به گزارش رأی الیوم، روز گذشته، نمایندگان سازمان آزادیبخش و نهادهای جامعه مدنی فلسطین، خواستار نافرمانی مدنی فلسطینی‌ها در تمامی استان‌ها و اردوگاه‌ها همزمان با برگزاری این کارگاه در چهارم و پنجم تیر شدند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری ایران آنلاین ، تاریخ انتشار 21خرداد 98، کد خبر: 477558، www.ion.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین