پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۲۳۰
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
اتحادیه اروپا در اولین سالگرد برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و کشورهای ۱+۵ بیانیه‌ای را در این راستا صادر کرد.

شعارسال: اتحادیه اروپا در اولین سالگرد برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و کشورهای 1+5 بیانیه‌ای را در این راستا صادر کرد که به‌شرح زیر است:

یک سال پس از به نتیجه رسیدن توافق تاریخی بر سر برنامه هسته‌ای ایران که در وین اتریش مورد توافق طرفین قرار گرفت، اتحادیه اروپا بسیار خرسند است تا اعلام کند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اجرایی شده است. این امر نشان می‌دهد که با اراده سیاسی طرفین، ثبات قدم، دیپلماسی چندجانبه و راه‌حل‌های مؤثر، می‌توان گره از مشکلات بسیار سخت بگشاید.

اتحادیه اروپا تا زمانی که این توافق (برجام) به‌قوت خود باقی باشد به‌صورت فعال از اجرایی شدن مؤثر و کامل آن حمایت می‌کند، درست همانند قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد.

اتحادیه اروپا و اعضای آن تأکید کردند که ایران باید مو به مو به تمام تعهدات خود در قبال برجام عمل نماید و به‌صورت کامل به همکاری‌های به‌موقع خود با سازمان بین المللی انرژی اتمی ادامه دهد. این سازمان همچنین از ایران درخواست کرده است تا اقداماتی مغایر با قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد انجام ندهد. اتحادیه اروپا همچنین حمایت خود را از مقام عالی و هماهنگ کننده این اتحادیه در کمیسیون‌های مشترکی که تحت این توافق (برجام) و به‌منظور کمک به سازمان بین المللی انرژی اتمی برای هماهنگی در زمینه بازرسی و راستی آزمایی پرونده هسته‌ای ایران انجام داد، اعلام کرد. پایبندی به تعهدات همه طرف‌های این توافق عنصر ضروری است برای ساخت مجدد اعتماد متقابل که باعث بهبود تدریجی روابط میان اتحادیه اروپا، کشورهای عضو آن و ایران می‌شود. این موضوع در ماه جولای سال گذشته توسط شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز بیان شد.

اتحادیه اروپا متعهد شد تحریم‌های هسته‌‌ای که به این اتحادیه مربوط است همراه با اجرایی شدن برجام برداشته خواهند شد. در روز 16 ژانویه 2016 که روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای بود، قرار بود زمانی که سازمان بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران تعهدات هسته‌ای خود را اجرا نموده است، تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با این توافق برداشته شوند. در همان روز یک اطلاعیه جامع در مورد رفع تحریم‌های ایران صادر شد تا شفافیت فعالیت‌های اتحادیه اروپا در یک محیط نظارتی جدید مشخص شود. این جزو تمایلات اتحادیه اروپاست که با برداشتن تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران در راستای منافع مردم این کشور گام بردارد.

اتحادیه اروپا تصدیق می‌کند که شفافیت در این پرونده که شامل رفع تحریم‌هاست کلیدی برای شروع تعامل دوباره و روابط بانکی و تجاری کاملی میان ایران و بانک‌های اروپایی است. اتحادیه اروپا در تلاش است تا روابط خود با بخش‌های خصوصی را به‌صورت فعال ادامه دهد و تمامی طرف‌های توافق هسته‌ای را ترغیب می‌کند تا به تلاش‌های خود در این رابطه ادامه دهند. برای ایران نیز که به‌دنبال برداشتن تحریم خود است این نکته نیز حائز اهمیت است که بتواند بر موانعی که مرتبط با سیاست‌های اقتصادی و مالی، محیط تجاری و قوانین حقوقی آن است غلبه کند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای همکاری با ایران در این زمینه‌ها اعلام کرده‌اند.

اتحادیه اروپا مجدداً به تعهدات خود برای توسعه روابط با ایران در زمینه‌های خاصی مانند تجارت، انرژی، حقوق بشر، همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، مهاجرت، محیط زیست، مبارزه با تهدیدات فرامنطقه‌ای مانند قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های بشردوستانه، حمل و نقل، تحقیقات، آموزش، فرهنگ و مسائل منطقه‌ای تأکید کرده است.

برجام به‌سود تمامی کشورهای منطقه است و فرصتی را برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای به‌وجود می‌آورد که همه باید قدر آن را بدانند. اتحادیه اروپا از تمامی طرف‌های این توافق می‌خواهد تا برای دستیابی به یک محیط سازنده تلاش کنند و برای کاهش تنش‌ها کمک نمایند.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار خبر 24 تیر 1395، کدمطلب: 1129985 ،www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین