پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۲۷۶
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۹
تهامی منتصر سر دبیر و رئیس هیات تحریریه روزنامه مصری اخبارالیوم ، با تاکید بر لزوم درک متقابل ایران و ترکیه از واقعیت و موقعیت های سیاسی یکدیگر، برقراری روابط دیپلماتیک متعادل و سازنده بین تهران و آنکارا را مهم و در راستای کمک به صلح و ثبات منطقه و دنیای اسلام دانست.

شعار سال: وی در حاشیه کنگره بین المللی گردشگری فرهنگی و رسانه ای در آنکارا این مطلب را عنوان کرد.
این کنگره روز پنجشنبه در شهر قونیه ترکیه که به عنوان پایتخت فرهنگی اسلامی در سال 2016 انتخاب شده، برگزار شد و حدود 60 تن از نمایندگان رسانه های بین المللی و150 تن از اصحاب رسانه ای ترکیه و کارشناسان ارتباطات، اساتید دانشگاهی شرکت کرده اند.
تهامی منتصر، ایران و مصر را دو کشور بسیار مهم و قدرتمند منطقه توصیف کرد و گفت : دو کشور می توانند راه تعامل در بسیاری از مسائل منطقه ای را دنبال کنند.
وی اضافه کرد: دیدگاه های ایران و مصر در خصوص برخی از مسائل بین المللی از جمله سوریه نزدیک به هم و بر پایه واقع گرایی در نظام بین المللی استوار است و به نظرش اگر هر دو کشور در رهیافت های سیاست خارجی بتوانند روابط خود را بر پایه منافع مشترک و در قالب واقعگرایی در سیاست بین الملل استوار کنند، خواهند توانست مناسبات پایداری را پی ریزی کنند.
تهامی منتصر گفت: این روابط نه تنها در راستای منافع مشترک دو کشور خواهد بود، بلکه در راه کمک به تامین صلح و ثبات منطقه ای نیز موثر خواهد شد.
او با انتقاد از سیاست خارجی منطقه ای ترکیه و مداخله گرانه خواندن رهیافت دولت آنکارا در قبال رویدادهای سال های اخیر در مصر گفت: براین باور است که کشورهای اسلامی بایستی به دور از رهیافت قوم گرا و مذهب گرا روابط دیپلماتیک پایداری را بنا کنند که با این رویکرد خواهند توانست ضمن کمک به کاهش تنش و درگیری در منطقه، بهانه های قدرت های فرامنطقه ای برای دخالت در امور داخلی منطقه را از دست آنها بگیرند.
وی ایران را کشوری دارای تمدن بزرگ و سنت کشور داری دیرینه و تحسین انگیزی خواند که با این ویژگی از بسیاری از کشورهای منطقه متمایز می شود. لذا چنین کشوری با ظرفیت های وسیع خود در صلح و ثبات منطقه ای نقش آفرینی تعیین کننده ای داشته باشد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار 25 تیر95 ، کد مطلب: 82149511: www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین