پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۲۷۷
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۹
«نبیه بری» رئیس مجلس لبنان با تاکید بر توقف هجمه ها علیه حزب الله ، گفت: ما در لبنان خواستار تصحیح روابط عربی و به ویژه سعودی با جمهوری اسلامی ایران و اعتماد سازی بین آنها هستیم زیرا یک ضرورت برای لبنان، سوریه ، مصر، عراق ، یمن ، بحرین ، سعودی و ایران و حتی برای دین اسلام است.

شعار سال: نبیه بری که روز پنجشنبه در مراسم گشایش دومین همایش اقتصادی با حضور بازرگانان لبنانی مقیم کشورهای مختلف جهان در بیروت سخن می گفت، بر توقف اتهام زنی گروه های سیاسی لبنانی به یکدیگر تاکید کرد و گفت دیگر کافی است که برخی مدعی می شوند حزب الله با جنگ علیه تروریسم در سوریه موجب شده تا تروریست ها به لبنان حمله کنند.
وی خاطرنشان کرد که تروریست ها همانطور که لبنان را تهدید می کنند، بارها به کشورهای دیگر در مغرب عربی و خلیج فارس ، اردن ، اروپا ، آفریقا، آسیا از جمله سعودی حمله کرده اند در حالی که برخی از آنها مشارکتی در جنگ های علیه تروریسم نداشته اند.
رئیس مجلس لبنان گفت: باید خود را باور و همدیگر را درک کنیم ، باید خطر تروریسم را که لبنان ، همسایه ما، منطقه ما و جهان را تهدید می کند، جدی بگیریم و براین اساس برای رویاروئی با این پدیده شوم با وحدت ملی مقابله کنیم و اجازه ندهیم لبنان مانند یک جزیره متروک در مقابل تروریسم تنها بماند، ما باید تحولات در جهان را ببینیم.
نبیه بری با اشاره به دهمین سالگرد پیروزی مقاومت در رویاروئی با متجاوزان صهیونیست علیه لبنان (جنگ 33 روزه تابستان سال 2006) ، تصریح کرد: به ارواح شهدای مجاهد مقاومت و نیروهای ارتش قهرمان که با ایستادگی در مقابل متجاوزان اسرائیلی و تروریست ها از لبنان حمایت کردند، درود می فرستیم.
وی افزود: لبنان صدها تن از جوانان خود را در رویاروئی با صهیونیست ها در سراسر کشور به ویژه در جنوب مانند عیترون، قانا ،الغازیه و صریفا تقدیم کرده و با وحدت ، پایداری و مقاومت پیروز شده است ، امروز هم می تواند بر تروریسم و تنگناهای اقتصادی پیروز شود.

**
انتقاد از خلف وعده کشورهای عربی
رئیس مجلس لبنان اظهارداشت:از آغاز تجاوزهای اسرائیل در سال 1948 و تا آزادسازی جنوب در سال 2000 و جنگ سال 2006 همواره منتظر وعده های مالی مصوب اجلاس های سران عرب برای مقابله با پیامدهای این تجاوزها و جنگ ها بوده ایم اما تاکنون حتی یک سوم این کمک ها را دریافت نکرده ایم.
نبیه بری درعین حال گفت که لبنان بر کشورهای عربی حق بزرگی دارد اما ما کمک های کشورهای مختلف حتی عربی برای مقابله با پیامدهای تجاوزهای اسرائیل را فراموش نمی کنیم.
وی در ادامه سخنان خود بر انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان ، تصویب قانون جدید انتخابات پارلمانی ، تشکیل دولت وحدت ملی برمبنای توافقنامه طائف (توافقی که به جنگ داخلی در لبنان پایان داد) تاکید کرد.
نبیه بری با بیان این که « توافق طائف، قرآن و یا انجیل نیست»، گفت که در زمان حاضر توافقی بهتر هم نداریم و باید آن را اجرا کنیم.
رئیس مجلس لبنان با اشاره به قانون آمریکائی برای مجازات مالی حزب الله، خاطرنشان کرد که مخالف هرگونه مجازات لبنان و طوائف و احزاب آن به خاطر موضع سیاسی آنها هستیم.

**
اسرائیل عامل اصلی جنگ در سوریه
نبیه بری تصریح کرد: رژیم اسرائیل که همواره درصدد نابودی اقتصاد ، نظام مالی وبانکی، زیرساخت ها و تروریستی خواندن لبنان با هدف جلوگیری از توسعه و پیشرفت آن بوده، امروز هم عامل اصلی جنگ کنونی در سوریه است.
وی گفت: اسرائیل تنها جنگ عرب ها و مسلمانان با یکدیگر را می خواهد و براین اساس درصدد است جنگ در سوریه متوقف نشود تا این کشور تجزیه و تقسیم شود.
رئیس مجلس لبنان افزود: تاکید می کنم که لبنان در این جنگ اقتصادی هم با مقاومت و پایداری فرزندان آن در مقابل اقدامات تروریستی اسرائیل پیروز خواهد شد.
نبیه بری در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد:من ادامه جنایات تروریستی در لبنان را امروز و فردا بعید نمی دانم زیرا لبنان هدف همیشگی تروریسم نه تنها در مرزهای شمالی و شرقی بلکه در مرزهای جنوبی توسط تروریسم سازمان یافته اسرائیلی است.
وی اظهارداشت: از همه لبنانی ها می خواهم که برای حراست از لبنان در کنار ارتش، دستگاه های امنیتی و مقاومت قرار گیرند و توجه داشته باشند که باندهای تروریستی مترصد فرصت برای ضربه زدن به ثبات و امنیت لبنان هستند.
رئیس مجلس لبنان تاکید کرد: باید شکر خداوند را همواره بجا آوریم زیرا می توانیم بگوییم که تاکنون امنیت لبنان حتی از برخی کشورهای غربی و کشورهای اطراف ما بهتر است اما این بدان معنا نیست که در خواب خوش فرورویم زیرا تروریسم می خواهد فقط بکشد و ویران و منفجر کند.
نبیه بری تصریح کرد: ما خواستار وحدت ، هماهنگی ، محبت و کار مشترک عربی هستیم تا اینکه بین کشورهای عربی شاهد صلح سرد برای عبور از بحران ها باشیم.
وی گفت: از ملت فلسطین در مقابل قویترین نیروی نظامی تروریستی در جهان که همواره به مسجد مبارک الاقصی تعدی و برای یهودی سازی قدس دسیسه چینی می کند، حمایت می کنیم و امیدوارم که این ملت با فداکاری هایش بتواند همه مطالبات خود را محقق سازد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار 25 تیر95 ، کد مطلب: 82149506: www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین