پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۵۵۱
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۳
آنگلا مرکل و مقام‌های عالی رتبه اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن کودتای ناکام در ترکیه از رئیس جمهوری این کشور خواستند که با کودتاچیان براساس قانون رفتار شود.

شعار سال: آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: برخورد با عاملان این حادثه تراژیک باید براساس قانون باشد.

اظهارات آنگلا مرکل در پی سخنان نخست وزیر ترکیه مبنی بر احتمال احیای مجازات اعدام و اجرای آن برای کودتاچیان ایراد شد.

مرکل با تاکید بر اینکه هرگونه تغییرات سیاسی در هر کشوری باید از طریق پارلمان صورت بگیرد تاکید کرد که کشورش در کنار تمامی کسانی که از دموکراسی و حکومت قانون در ترکیه حمایت می‌کنند ایستاده است.

از سوی دیگر چهره‌های ارشد اتحادیه اروپا نیز با تکرار اظهارات مرکل از اردوغان خواستند که در مورد کودتاچیان با قانون برخورد شود.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اتحادیه اروپاتاکید کرد که دولت ترکیه نباید از این فرصت برای نقض قانون دموکراتیک و محدود کردن آزادی‌های بیان و حقوق اساسی مردم استفاده کند.

وی گفت: حکومت یک نفره و تصمیم گیری‌های خودسرانه در کشوری که نه تنها متحد استراتژیک اتحادیه اروپا محسوب می‌شود بلکه به دنبال کاندیداتوری برای این اتحادیه است قابل قبول نیست.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در بیانیه مشترکی با یوهانس هانس، کمیسیونر گسترش اتحادیه اروپا با محکوم کردن کودتا در ترکیه تاکید کردند که از نهادهای دموکراتیک از این کشور حمایت می‌کنند.

آنها همچنین حداکثر خویشتنداری پلیس و نیروهای امنیتی در برابر کودتاچیان و ممانعت از وقوع تلفات بیشتر را خواستار شدند.

موگرینی گفت: تنش‌های اجتماعی فقط باید از طریق روندهای دموکراتیک مورد بررسی و مقابله قرار گیرند.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ايسنا، تاریخ انتشار: 27 تير 1395، کد مطلب: 95040115362:www. isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین