پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۷۲۲
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
یک رسانه غربی مدعی است که به اسنادی دست یافته که نشان می دهد ایران از سال یازدهم اجرای «برجام» می تواند سانتریفیوژهای جدید با دو برابر ظرفیت غنی سازی اورانیوم نصب کند.

شعارسال: «آسوشیتد پرس» می گوید به اسنادی دست یافته است که حاکی از توافق جانبی ایران و ۱+۵ برای کاهش فشار بر برنامه هسته ای ایران پیش از موعد ۱۵ ساله ای است که پیشتر در «برجام» ذکر شده بود.

این رسانه غربی مدعی است که امتیاز قائل شده برای ایران به این کشور فرصت می دهد تا حتی پیش از پایان توافق هسته ای از توانایی ساخت بمب برخوردار باشد.

به گفته آسوشیتدپرس، این تنها سندی است که از یک سال پیش همزمان با آغاز برجام، منتشر شده است حال آنکه آمریکایی ها می گویند خلاصه محتوی آن به اطلاع کنگره رسیده است.

طبق این اسناد، اکثر محدودیت های اعمال شده علیه برنامه هسته ای ایران در نهایت به صلح آمیز بودن آن می انجامد اما از ژانویه سال ۲۰۲۷ میلادی- ۱۱ سال پس از اجرای برجام- ایران فرایند جایگزینی سانتریفیوژهای قدیمی خود را با انواع جدید تر آن آغاز می کند.

به این ترتیب از سال ۱۱ تا ۱۳ اجرای برجام، ایران قادر خواهد بود که ۵۰۶۰ سانتریفیوژ قدیمی خود را با آنهایی که به میزان ۵ برابر انواع فعلی کارآمد هستند، عوض کند.

البته، تعداد سانتریفیوژهای جایگزین شده تقریبا نصف میزان فعلی و رقمی بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ سانتریفیوژ خواهد بود حال آنکه بهانه نگرانی های اخیر رسانه های غربی آن است که توانایی غنی سازی اورانیو م انواع جدید، دو برابر انواع قدیمی است مسئله ای که به ادعای آسوشیتد پرس زمان گریز (سرعت ایران برای دستیابی به اورانیوم مورد نیاز برای تسلیحات هسته ای) را از یک سال در نظر گرفته شده در برجام به شش ماه یا کمتر کاهش می دهد.

از سوی دیگر، آسوشیتدپرس مدعی است که این چاچوب زمانی می تواند از این هم کمتر باشد چرا که سند ارائه شده در خصوص تعداد و نوع سانتریفیوژهایی که ایران بعد از سال سیزدهم اجرای برجام می تواند استفاده کند، توضیحی نداده است.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار خبر 29 تیر 1395، کدمطلب: 3717621 ،www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین