پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۸۰۰
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مداخله جویانه نماینده فرانسه در سازمان ملل تصریح کرد: این اظهارات با نص برجام و اظهارات وزیرخارجه آنها در تناقض است.

شعار سال: بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات اخیر «فرانسوا دولاتر» نماینده دائم فرانسه درسازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت این سازمان درخصوص فعالیت های هسته ای، موشکی وسیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، اینگونه اظهارات را مغرضانه و در تناقض با مواضع سایر مقامات فرانسوی ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد:بر اساس گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود طبق برجام پایبند بوده است، اما هنوز انتظارات ما از سوی طرف های مقابل برآورده نشده است و ضرورت دارد طرف های غربی نیز پایبندی خود را به انجام تعهداتشان درعمل نشان دهند.

بهرام قاسمی با رد اظهارات مغرضانه «دولاتر» در مورد سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایراناضافه کرد: اظهارات سفیر فرانسه عاری از واقعیت و به منظور سرپوش گذاشتن بر مداخله همه جانبه فرانسه در امور سوریه عنوان شده که این امر خسارات عظیم انسانی و مادی به مردم سوریه تحمیل نموده است.

وی اضافه کرد: مسئول پیچیده تر شدن اوضاع سوریه کشورهایی هستند که با ارسال سلاح به گروه های مسلح و بی مسئولیت موجب گسترش ناآرامی ها در این کشور هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از توقف خشونت و اصلاحات در سوریه حمایت نموده است و راه حل بحران این کشور را انجام گفت و گوهای ملی در چهارچوب مذاکره سوری سوری می داند.

بهرام قاسمی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است به طور فعال برای ارتقای صلح و ثبات در منطقه در مواجهه با تهدید فزاینده‌ ای تروریسم و افراط گرایی خشونت بار کمک کند، تصریح کرد: ایران نقش پیشرو خود را در مبارزه با این خطر ادامه خواهد داد و آماده است با همسایگان خود و جامعه بین‌المللی در پرداختن به این تهدید مشترک جهانی بطور کامل همکاری کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تعجب از اظهارات نماینده دائم فرانسه نزد سازمان ملل متحد در مورد برنامه موشکی کشورمان که با نص برجام و اظهارات قبلی وزیر امور خارجه این کشور در مجلس ملی فرانسه در تناقض است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی‌های دفاعی خود به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود در مقابل هر گونه تجاوز و هم‌چنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه را ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: در این چارچوب، توانمندی‌های نظامی ایران از جمله موشک ها، منحصرا برای دفاع مشروع هستند واین تجهیزات برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند. بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن هستند.

بهرام قاسمی بیان چنین مواضعی از سوی سفیر فرانسه را مصداق بارز غرض ورزی آگاهانه نسبت به واقعیت ها ارزیابی نمود و افزود: همانگونه که قبلاً اعلام کرده ایم، هیچ چیزی در برجام نباید به نحوی تعبیر و تفسیر شود که به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم به معنای پذیرش یا مماشات جمهوری اسلامی ایران نسبت به مشروعیت، اعتبار یا قابل اجرا بودن تحریم‌ها و اقدامات محدودیت‌ساز تصویب شده توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا یا دولت‌های عضو اتحادیه اروپا، ایالات متحده یا هر کشور دیگری علیه ایران باشد؛ هم‌چنین نباید به معنای چشم پوشی یا محدودیت در اعمال هر گونه حقی که جمهوری اسلامی ایران وفق قوانین ملی، اسناد بین‌المللی یا اصول حقوقی مربوطه دارد، تعبیر و تفسیر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطر نشان ساخت : اظهارات این مقام فرانسوی در زمینه ابراز نگرانی از سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و سفرهای سردار قاسم سلیمانی در حالی مطرح می شود که رژیم صهیونیستی به عنوان کانون بحران و اصلی ترین مانع دستیابی به صلح منطقه ای و جهانی به صورت آگاهانه از دید رهبران و مقامات فرانسوی به دست فراموشی سپرده شده است.

وی خاطرنشان کرد:متاسفانه فرانسه علاوه بر تلاش مستمر در جهت بی ثبات سازی منطقه از طریق همسویی با بانیان و حامیان داعش، اخیراً میزبان تجمع گروهک های تروریستی از جمله گروهک تروریستی منافقین و گردانندگان طالبان، القاعده و داعش بود که این اقدامات در کنار تلاش برای تطهیر منافقین از جنایات ارتکابی از جمله شهادت ۱۷ هزار نفر از مردم و مسئولانی ایران با تعهدات این کشور و مواضع اعلامی مقامات فرانسوی همخوانی ندارد.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري مهر، تاریخ انتشار: 29 تير 1395، کد مطلب: 3718090:www. mehrnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین