پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۸۰۰۳
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
چندی پیش مقاله ای در مجله تایم منتشر شد که نویسنده اش ادعا می کرد، آنچه «مطالعه عمیق» نامیده می شود به زودی از بین خواهد رفت؛ چرا که میزان مطالعه عمیق میان آدم ها کمتر شده و این روزها دیگر آدم ها سرسری کتاب می خوانند و با وجود مطالب خلاصه شده اینترنتی تعداد خواننده های کتاب ها روز به روز تقلیل پیدا می کند.

شعارسال: چندی پیش مقاله ای در مجله تایم منتشر شد که نویسنده اش ادعا می کرد، آنچه «مطالعه عمیق» نامیده می شود به زودی از بین خواهد رفت؛ چرا که میزان مطالعه عمیق میان آدم ها کمتر شده و این روزها دیگر آدم ها سرسری کتاب می خوانند.

نکته وحشتناک ماجرا اینجاست که مطالعات ثابت کرده کتابخوان ها در قیاس با افراد عادی، آدم های خوب تر و باهوش تری هستند و شاید تنها آدم هایی روی این کره خاکی باشند که ارزش عاشق شدن را داشته باشند.

براساس مطالعاتی که روانشناسان در سال های 2006 و 2009 انجام داده اند، کسانی که رمان می خوانند میان انسان ها بیشترین قدرت همدلی با دیگران را دارند و قابلیتی دارند با عنوان «تئوری ذهن» که در کنار آنچه خود به آن اعتقاد دارند، می توانند عقاید، نظر و علائق دیگری را مد نظر قرار دهند و درباره آن قضاوت کنند.

آنها می توانند بدون اینکه عقاید دیگران را رد کنند یا از عقیده خودشان دست بردارند، از شنیدن عقاید دیگران لذت ببرند. تعجبی هم ندارد که کتاب خوان ها آدم های بهتری باشند. کتاب خواندن تجربه کردن زندگی دیگران با چشم غیرواقعی است. یاد گرفتن این نکته که چطور بدون اینکه خودت در ماجرایی دخیل باشی، بتوانی دنیا را در چارچوب دیگری ببینی.

چرا کتاب خوان ها بهترین آدم هایی هستند که می توان عاشق شان شد؟

کتاب خوان ها به روح هزاران آدم و خرد جمعی همه این آدم ها دسترسی دارند. آنها چیزهایی دیده اند که غیرکتاب خوان ها امکان ندارد از آن سر در بیاورند و مرگ انسان هایی را تجربه کرده اند که شما هرگز آنها را نمی شناسید.

آنها یاد گرفته اند که زن بودن چیست و مردن بودن یعنی چه. فهمیده اند که تماشای رنج دیگران یعنی چه. کتاب خوان ها بسیار از سن شان عاقل ترند.

تحقیق دیگری در سال 2010 ثابت کرده که هر چقدر برای کودکان کتاب بخوانیم، «تئوری ذهن» در آنها قوی تر می شود و در نهایت باعث می شود این بچه ها واقعا عاقل تر شوند، با محیط شان بیشتر انطباق پیدا کنند و قدرت درک شان بالاتر برود. تجربه های قهرمان های داستان ها تبدیل به تجربه های خود خواننده ها می شود. هر درد و رنجی که شخصیت داستان می کشد، تبدیل به باری می شود که خواننده باید تحمل کند. خواننده های کتاب ها هزاران بار زندگی می کنند واز هر کدام از این تجربه ها چیزی یاد می گیرند.

اگر دنبال کسی هستید که شما را تکمیل کند و فضای خالی قلب تان را پر کند، می توانید این کتاب خوان ها را در کافی شاپ ها، پارک ها و متروها پیدا کنید. چند دقیقه که صحبت کنید، آنها را بجا خواهید آورد.

کتاب خوان ها با شما حرف نمی زنند، با شما رابطه برقرار می کنند

آنها در نامه ها یا مسیج هایشان انگار برایتان شعر می نویسند. صرفا به سوالات تان جواب نمی دهند یا بیانیه صادر نمی کنند، بلکه با عمیق ترین فکرها و تئوری ها پاسخ شما را می دهند. شما را با دانش بالای کلمات و ایده هایشان مسحور خواهند کرد. تحقیقات دیگری در دانشگاه برکلی نشان داده، کتاب خواندن برای کودکان باعث می شود آنها کلماتی را یاد بگیرند که هرگز در مدرسه به آنها یاد نمی دهند. به خودتان لطف کنید و با کسی قرار بگذارید که می داند چطور از زبانش استفاده کند.

آنها فقط شما را نمی فهمند، درک تان می کنند

آدم ها فقط باید عاشق کسی شوند که بتواند روح شان را ببیند. این آدم باید کسی باشد که به روح شما نفوذ می کند و به بخش هایی از روح شما دسترسی پیدا می کند که هیچ کس قبلا کشف اش نکرده است.

بهترین کاری که خواندن داستان ها با ادم ها می کند این است که کامل نبودن شخصیت ها باعث می شود ذهن شما سعی کند از ذهن دیگران سردربیاورد. اینجور آدم ها توانایی همدلی پیدا می کنند. ممکن است همیشه با شما موافق نباشند اما سعی می کنند ماجراها را از زاویه دید شما ببینند.

آنها نه تنها باهوش اند که عاقل هم هستند

باهوش بودن همیشه هم خوشایند نیست اما عاقل بودن آدم ها را تحریک می کند. همیشه مقاومت در برابر آدم هایی که می شود چیزی ازشان یاد گرفت کمی سخت است. عاشق یک آدم کتاب خوان شدن نه تنها کیفیت گفتگو را بالا می برد، بلکه باعث می شود سطح گفتگو بالا برود.

براساس تحقیقات، کتاب خوان ها به دلیل دایره وسیع واژگان شان و مهارت های حافظه، آدم های بوهوش تری هستند. ذهن آنها در قیاس با آدمی معمولی که کتاب نمی خواند توانایی درک بالاتری دارد و راحت تر و به شکل موثرتری می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.


شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری برترین ها ،تاریخ انتشار: 25 مرداد1398،کدخبر :185922 ،www.bartarinha.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین