پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۸۳۵۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
وزیر امور خارجه ایران در موسسه سیپری سوئد آمریکا را عامل اصلی ناامنی در منطقه خواند.
شعارسال: محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (سیپری) حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

وی در بخشی از سخنان خود عنوان کرد: شما نمی توانید در امنیت باشید وقتی در افغانستان امنیت برقرار نباشد. امنیت خریدنی نیست.

ظریف خاطرنشان کرد: ما در ایران میزبان مهاجران افغانستانی هستیم که در مدارس ایرانی تحصیل می کنند.

وی در خصوص امنیت در منطقه خلیج فارس، آمریکا را عامل اصلی ناامنی در منطقه برشمرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش چندجانبه گرایی را یک انتخاب نخواند بلکه یک ضرورت برشمرد.

وزیر خارجه همچنین به خروج آمریکا از یونسکو، معاهده پاریس و ... اشاره کرد و افزود: مگر INF را کنگره تصویب نکرده بود که آمریکا از آن خارج شد؟

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: 15 گزارشی که تا به حال آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر کرده نشان داده ایران در چارچوب تعهدات خود عمل کرده است. حتی گزارش های بعد از خروج آمریکا از برجام همچنان نشان می دهد ما در چارچوب برجام عمل کرده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: برجام یک توافق چندجانبه بود که آمریکا از آن خارج شد.

به گزارش خبرنگار فارس، ظریف در ادامه و در پاسخ به سوالی به حمایت های کشورهای غربی در زمان حمله صدام به ایران اشاره کرد.

وی همچنین به خریدهای تسلیحاتی عربستان و امارات عربی متحده نیز اشاره کرد.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حقوق بشر و زنان در ایران گفت: ما کشوری در منطقه هستیم که به مردم خود متکی هستیم. شما معتقدید ما مردم خود را تحت فشار قرار دادیم در حالی که در هر انتخاباتی شاهد مشارکت 70 درصدی مردم هستیم. آنها مجبور نیستند در انتخابات شرکت کنند، ولی از کشورشان حمایت می کنند. برخی افرادی که شما به آنها (منافقین) آنهایی هستند که در جنگ ایران و عراق در کنار صدام قرار گرفتند. آنها حتی دیگر نمی توانند در عراق زندگی کنند چون مورد نفرت مردم عراق هستند.

ظریف به حضور نماینده های اقلیت های مذهبی در مجلس ایران اشاره کرد.

وزیر خارجه همچنین درباره زنان در ایران اعلام کرد که سفیر بعدی ایران در فنلاند یک خانم خواهد بود.

وی با اشاره به قضیه خاشقچی گفت: علیرغم تکه تکه کردن خاشقچی، ولی هیچ کس حاضر نشد حتی یک دلار از سرمایه گذاری های خود را از عربستان خارج کند.

ظریف درباره امنیت دریانوردی هم گفت که این اول نفتکش ما بود که توسط دولت جبل طارق توقیف شد و تحریم های اروپا فرامرزی نیست.

وی با بیان اینکه آمریکا در حال اعمال تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است، تصریح کرد: حقوق بین الملل باید توسط همه کشورها رعایت شود.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره برجام به تعهدات برجامی اروپا نه تنها در چارچوب برجام بلکه پس از خروج آمریکا از این توافق اشاره کرد و افزود: اروپا 11 تعهد داده است از جمله در زمینه خرید نفت ایران، سرمایه گذاری در ایران و انجام تبادلات مالی و بانکی....

وی خطاب به اروپا گفت: اروپا تعهد داده روابط تجاری را عادی سازی کند و از اروپا می خواهیم به تعهدات خود عمل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا علاقه دارید توافق جدیدی با ترامپ داشته باشید؟ گفت: توافق هسته ای با چشم باز حاصل شده است. ما چون پیش بینی کرده بودیم توافق از سوی یکی از طرف ها نقض شود سازوکاری در چارچوب برجام در این خصوص در نظر گرفته شده بود. ما با آمریکا در این باره ساعت ها مذاکره کردیم.ما از برجام خارج نشدیم و در چارچوب برجام عمل کرده ایم.

وزیر خارجه با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت این گام قطعا محکم تر از گام های قبلی خواهد بود. ما گزینه های خود را به اروپا اعلام کرده ایم.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری گفت ما و کره شمالی تنها کشورهایی هستیم که هیچ حامی خارجی نداشتیم. آیا ما به آمریکا، روسیه، غرب و چین اتکا کردیم. آنها بارها علیه ما در شورای امنیت قطعنامه صادر کردند، خیلی از کشورها در زمان جنگ صدام در کنار عراق قرار گرفتند.

وی با اشاره به تسلیحاتی که آمریکا و غرب و سایرین در اختیار عراق قرار دادند و مانع از خرید تسلیحات توسط ایران شدند، عنوان کرد: انگلیسی ها حتی تانک های چیفتن که ما خریدیم را به ما ندادند و هنوز هم پول آن را به ما برنگردانده اند. ولی ما فقط به مردم خود متکی بودیم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره آزادی همجنس گرایان در ایران گفت: همجنس گرایی در ایران غیرقانونی است همانطور که خوردن مشروبات الکی غیرقانونی است. قوانین ما براساس قواعد اسلامی است و ما این را پنهان نمی کنیم. اقلیت های مسیحی در ایران حضور دارند و می توانند قواعد مذهبی و ... خود را انجام دهند.

وزیر خارجه گفت: آخرین باری که درباره همجنس گراها اظهارنظر کردم روزنامه بیلد نوشته بود که ظریف از کشتن همجنس گراها دفاع می کند، ولی من می گویم کسی نمی تواند در ملاء عام قوانین کشور را نادیده بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران و نفتکش استنا ایمپرو گفت: کشتی ما در جبل طارق هیچ اقدام غیرقانونی صورت نداده بود ولی نفتکش انگلیسی قواعد بین المللی را نقض کرده بود. ما درباره خدمه نفتکش استنا ایمپرو با نگاه بشردوستانه برخورد می کنیم.

ظریف درباره احمدرضا جلالی که اطلاعات دانشمندان هسته ای را در اختیار موساد قرار داده است، با اشاره به ترور دانشمندان هسته ای ایران گفت: اطلاعاتی که این شخص در اختیار سرویس های جاسوسی قرار داد باعث شهادت افراد بیگناهی شد. من با خانواده این افراد دیدار کردم، دختر شهید رضایی نژاد دختر کوچکی بود وقتی من از مذاکرات بازگشتم و به استقبال من آمد. این یک جنایت بزرگ بود که نمی تواند بدون مجازات بماند.

وزیر خارجه درباره خوش بینانه ترین و بدبینانه ترین سناریو درباره آینده برجام و منطقه، بدترین سناریو را جنگ خواند و گفت: بهترین سناریو برای جهان، بازگشت ترامپ به برجام نیست، بلکه بیدار شدن طرف های دیگر برجام از این تهدید است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار کرد حاضر در جلسه درباره فعالیت آزاد خبرنگاران کرد در ایران بیان کرد: ایرانی ها و کردها برای قرن هاست با هم ارتباط دارند، خبرنگار کرد مثل خبرنگار ایرانی است و باید به قوانین احترام بگذارند. اگر جمعیت کردها در ایران را با دیگر نقاط دنیا مقایسه کنید، شاهد خواهید بود که وضعیت کردها در ایران بهتر از دیگر نقاط جهان است.

ظریف بیان کرد: اگر من با کردها مخالف بودم اولین سفیر کرد ایرانی را در ویتنام منصوب نمی کردم و اگر با سنی ها مشکلی داشتم، اولین خانم اهل سنت را در برونئی به عنوان سفیر منصوب نمی کردم.

به گزارش فارس، یان الیاسون رئیس هیأت مدیریه موسسه سیپری نیز در این نشست با تأکید بر اهمیت برجام عنوان کرد: نیاز است این توافق حفظ شود و من در این خصوص دو بار به ایران سفر کردم. من از عدم اجرای تعهدات اروپا متاسفم و معتقدم اینستکس به عنوان راه حلی برای این موضوع باید عملیاتی شود.

وی افزود: مشکل بزرگی درباره خطر جنگ در منطقه وجود دارد و قطعا یک توافق منطقه ای می تواند در این زمینه موثر باشد و ما در این موسسه تلاش می کنیم نقش خود را ایفا کنیم.

الیاسون بر چند جانبه گرایی تأکید کرد و با اشاره به بحران در سوریه گفت: باید تلاش کنیم مانع از وقوع چنین بحران هایی در سایر نقاط جهان شویم و اجازه ندهیم منطقه به سمت بحران جدیدی برود.

وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز پیروزی از طریق اقدامات نظامی حاصل نمی شود.

ظریف هم در پایان از اینکه در این نشست حضور پیدا کرده ابراز خرسندی کرد و افزود: بهترین راه حل برای سوریه و یمن راهکار سیاسی است نه نظامی.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 30 مرداد 1398 ، کدخبر: 13980530000532 ، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
0
0
مثلا نمیشه ترامپ تو خواب سکته کنه همه راحت شیم یه جهان از دستش راحت میشن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین