پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۸۴۳
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۴
رئیس ستاد برجام گفت: قرار شد تا فاصله کمیسیون بعدی که ظرف سه ماه آینده است درخصوص مشکلات مختلف در رفع تحریمها جلسات کارشناسی برگزار کنیم.

شعارسال: چهارمین نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با حضور نمایندگان ایران و کشورهای ۵+۱ و اتحادیه اروپا که ظهر روز(سه شنبه) در هتل کوبورگ وین برگزار شد پس از سه ساعت، پایان یافت.

سید عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام پس از پایان این نشست گفت: موضوع اصلی بحث تحریم ها بود و اشکالاتی که در موضوع رفع تحریم ها و در اجرای رفع تحریم ها وجود دارد. در مواردی که کار پیشرفت نداشته بحث مفصلی صورت گرفت و شاید وقت بیشتر جلسه در همین خصوص بود و به هرحال مشکلاتی که در سر راه وجود دارد بحث شد.

وی افزود: طرف های ما آ مریکایی ها و اروپایی ها توضیحات مفصلی در خصوص اقداماتی که کرده اند و تلاش هایی که دارند انجام می دهند؛ برای اینکه اثرات رفع تحریم ها و همکاری‌های خودشان را نشان دهند و همکاری های اقتصادی با ایران آزاد شود، ارائه کردند.

معاون وزیر خارجه ایران تصریح کرد: ما متقابلا ایراداتی که داشتیم و عدم به اصطلاح عمل موفقیت آمیز آنان در اجرای رفع تحریم ها و کوتاهی هایی را که کرده اند و جاهایی که کار را نتواستنند خوب مدیریت بکنند و فضای بی اعتمادی که ایجاد کردند همه اینها را بحث کردیم.

عراقچی خاطرنشان کرد: قرار بر این شد تا فاصله کمیسیون بعدی که ظرف سه ماه آینده خواهد بود در خصوص موضوعات و مشکلات مختلف در رفع تحریم ها، مانند مسایل بانکی، انتقال پول، تبدیل پول و تحریم های دیگری که هست و کم و بیش با آن مواجه بودیم جلسات کارشناسی برگزار کنیم و انشاء الله بتوانیم تا جلسه بعدی بسیاری از این مشکلات را رفع کنیم و با پیشنهادهای سازنده ای وارد کمسیون مشترک بعدی بشویم.

وی گفت: از اینکه فقط گفتگو باشد و از اینکه فقط حرف و توضیح باشد همه قبول داشتند که این صحیح نیست و ما باید به سمت اقدامات عملی و دستاوردهای ملموس از اجرای برجام پیش برویم.

معاون وزیر خارجه افزود: چند نکته فنی داشتیم که در خصوص آنها هم یا بحث شد و یا قرار شد بحث های کارشناسی بین کارشناسان دو طرف ادامه یابد و برای سوءتفاهم هایی که در اجرا برای آژانس و یا بین ما و آژانس و یا بین ما و ۵+۱ وجود دارد، کارشناسان راه حل هایی پیدا کنند.

عراقچی در پاسخ به این سئوال که نظر دیگر کشورها درباره موانع و مشکلاتی که در سر راه ارتباطات بانکی ایران با دیگر کشورها وجود دارد چه بوده و آیا پیشنهادهایی برای رفع این موانع از سوی دیگر کشورها داده شد است، گفت: این موضوعی است که بین ۵+۱ هم برداشت واحدی وجود ندارد و کشورها هرکدام دیدگاههای خود را ابراز کردند که لزوما متفق القول نبودند.

وی اظهار کرد: بسیاری از کشورها اذعان داشتند که شرایط موجود و شرایطی که به خصوص توسط ofac خزانه داری آمریکا در سطح بین المللی ایجاد شده است روشنگری کافی برای بانک ها و شرکت های تجاری و اقتصادی و بنگاههای اقتصادی که می خواهند با ایران کار کنند فراهم نکرده است و یک سرگردانی و روشن نبودن وضعیت را ایجاد کرده است.

رئیس ستاد پیگیری برجام گفت: حتی خواست تعدادی از کشورهای عضو ۵+۱ از طرف آمریکایی هم همین بود که روشنگری باید به صورتی باشد که یک مسیر کاملا روشنی را برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کند و آنها را از تردیدها و نگرانی ها و دغدغه هایی که ناشی از برخوردهای گذشته ofac است، خلاص کند.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 29تیر1395، کدخبر: 3718396: www.mehrnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین