site traffic analytics گام بلند هسته ای | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۳۱۷۳۰
تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
اگر چه گام سوم ایران در حوزه تحقیق و توسعه تعیین شده است اما این اقدام می تواند به دستاوردهای بزرگی در غنی سازی اورانیوم و چرخه سوخت هسته ای منجر شود. به گونه ای که ضمن افزایش ظرفیت فنی فعالیت های هسته ای بازگشت به وضعیت قبل از برجام را برای ایران با سرعت و توانمندی بیشتری فراهم کند.

شعارسال: پس از هفته ها انتظار گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی در پی اختلال در ایفای تعهدات توسط امریکا و اروپا اعلام شد. تحقیق و توسعه در حوزه هسته ای فراتر از چارچوب برجام گزینه ای است که هیات عالی نظارت بر برجام پیشنهاد کرد و توسط رئیس جمهوری اعلام شد. تحقیق و توسعه در فرآیند هسته ای بخش مهمی است که همه بخش های دیگر این زنجیره را متاثر کرده و ارتقا می دهد.

دسترسی به نسل جدید تکنولوژی در سانتریفیوژها و ارتقای چرخه سوخت هسته ای با درصد و سرعت تعیین شده از جمله مسائلی هستند که در نتیجه جدیت و تلاش در حوزه تحقیق و توسعه به دست می آید.دو گام اول ایران با دو بازه دوماهه زمان کافی را در اختیار اتحادیه اروپا و به تعبیری جامعه جهانی قرار داد تا ضمن تامین منافع ایران در برجام از خیره سری و قانونگذاری امریکایی ها در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و نیز قوانین بین المللی جلوگیری و با اراده ای سازنده از گسترش تنش و فضای سرد برجامی پیشگیری کنند. اما سکوت و نظاره اروپایی ها و بسنده کردن به حمایت سیاسی از برجام بدون اینکه در عمل گامی موثر بردارند به نوعی فضا را برای باجگیری و یاغیگری امریکایی ها بیشتر فراهم کرد. امریکا با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ در حالی پرچمدار مخالفت با هسته ای شدن ایران است که خود با داشتن ۹۸ رآکتور هسته ای رتبه اول را در جدول کشورها دارد. در حالی که ایران با داشتن یک رآکتور هسته ای در پی مذاکرات ۲۴ ماهه موفق شد توافقنامه برجام را به عنوان نقطه عطفی در فعالیت های هسته ای خود به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برساند. اگر چه گام سوم ایران در حوزه تحقیق و توسعه تعیین شده است اما این اقدام می تواند به دستاوردهای بزرگی در غنی سازی اورانیوم و چرخه سوخت هسته ای منجر شود. به گونه ای که ضمن افزایش ظرفیت فنی فعالیت های هسته ای بازگشت به وضعیت قبل از برجام را برای ایران با سرعت و توانمندی بیشتری فراهم کند.

اگر اروپایی ها بویژه سه کشور حاضر در برجام به جد نگران امنیت خود یا جهان در وضعیت خروج ایران از برجام هستند و منافعی را در برجام برای اقتصاد و امنیت و سیاست خود متصور هستند انتظار این است که حفظ برجام با تامین منافع همه جانبه ایران در اولویت اول آنها قرار بگیرد. امری که تحت تاثیر مثلث امریکا، رژیم صهیونیستی و برخی بدخواهان منطقه ای به خرید زمان برای اروپا تبدیل شده است و این وضعیت به هیچ وجه مقبول ایران و هیچ ناظر منصفی نیز نخواهد بود. امریکایی ها برای متلاشی کردن و بی خاصیت کردن برجام از هیچ کوششی دریغ نکردند و حتی تحریم دکتر ظریف و تلاش برای توقیف نفتکش ایران در شرایطی رقم خورد که با هیچ واکنش موثری از سوی اتحادیه اروپا مواجه نشد. ابراز نگرانی دولت های انگلیس، آلمان و فرانسه از گام سوم ایران در شرایطی که نتواند صحنه فعلی را تغییر دهد هیچ تاثیری در عوامل وخیم شدن اوضاع نخواهد داشت.

بنا به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، قاره اروپا به تنهایی از ۱۸۴ رآکتور هسته ای فعال بهره مند است و فرانسه با آمار ۷۱ درصدی در تولید برق از رآکتورهای هسته ای مقام اول را دارد. این در شرایطی است که جمهوری اسلامی با داشتن یک رآکتور هسته ای بارها صلح آمیز بودن فعالیت های خود را اعلام داشته و ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی صلح آمیز بودن همه فعالیت های ایران را تایید کرده است. طبیعی است که فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی از طرف امریکا یا اروپا اعم از وضع و تشدید تحریم ها یا بی عملی اروپا نسبت به انجام تعهدات خود انگیزه ایران را برای توسعه فعالیت های تحقیقاتی در حوزه هسته ای که ممکن است به ارتقای فناوری هسته ای و نیز فراهم کردن گزینه ای مهم تر برای تصمیم گیری مقامات مسئول در ایران در شرایط خاص تقویت می کند.

اکنون اروپا و شرکای آنها در برجام ۶۰ روز مهلت دارند تا عادی سازی اجرای تعهدات خود در برجام و فراهم کردن زمینه بهره مندی اقتصادی ایران از منافع تعهد شده در برجام را فراهم نمایند. گام سوم و حرکت بدون محدودیت ایران در تحقیق و توسعه فعالیت های هسته ای اگر چه با جدیت و شدت تمام تصمیم گیری و اعلام شده است اما هنوز خشونتی از سوی ایران متوجه نقض کنندگان برجام نشده است. تامین امنیت اقتصادی و عادی سازی وضعیت برجامی هدفی است که همه اطراف برجام باید با جدیت و انگیزه کامل آن را محقق کنند تا بیشتر شاهد افزایش تنش و تهدید از هر نوعی و در هر سطحی نباشیم.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت مگیران، تاریخ انتشار:16شهریور1398 ، کدخبر: 3951428: www.magiran.com


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین