پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۸۵۹۲
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
به دلیل جمعیت بالای پایتخت بیشترین میزان رای به صندوق ریخته شده و کاندیداهای اول تهران بیشترین رای را در انتخابات داشته‌اند.

شعار سال:بسیاری از ناظران انتخابات مجلس اول را از جهات مختلف یکی از استثنایی‌ترین انتخابات تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی می‌دانند. حوادث سال ۱۳۶۰ و انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و دفتر نخست‌وزیری باعث شد تا تعدادی از نمایندگان مجلس اول به شهادت برسند و سه انتخابات میان‌دوره‌ای برای این مجلس برگزار شود. موضوعی که باعث شد انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس اول برخلاف سایر انتخابات میان‌دوره ای که مشارکت در آن معمولا زیاد نسیت با استقبال چشمگیر مردم مواجه شود و عاتقه صدیقی همسر شهید محمدعلی رجایی که در شهریور ۱۳۶۰ به شهادت رسید، در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس اول با کسب یک میلیون ۸۴۲ هزار و ۷۴۶ رای رکوردی را در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس به نام خود ثبت کرد.

در ادوار مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی اتفاقات جالب دیگری هم افتاده است. به طور مثال بالاترین میزان مشارکت با ۷۱.۱ درصد مربوط به مجلس پنجم و پایین‌ترین میزان مشارکت با ۵۱.۲۱ درصد مربوط به مجلس هفتم است.

از طرفی در برخی از ادوار انتخابات میزان مشارکت به گونه‌ای بوده که به طور مثال چندین نفر اول تهران بیش از نفر اول ادوار دیگر رای آورده‌اند و حتی در انتخابات مجلس دهم عبدالرضا هاشم‌زایی که به عنوان نفر سی‌ام (آخر) از تهران وارد مجلس شد با یک میلیون و ۷۸ هزار و ۸۱۷ رای از نفر اول ادوار چهارم (علی‌اکبر موسوی‌حسینی با ۹۳۷ هزار و ۳۰۲ رای)، پنجم (علی‌اکبر ناطق‌نوری با ۸۷۹ هزار و ۸۹۳)، هفتم (غلامعلی حدادعادل با ۸۸۸ هزار و ۲۷۶) و هشتم (غلامعلی حدادعادل با ۸۴۴ هزار و ۲۳۰) رای بیشتری داشت.

تاکنون در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی اکبر هاشمی رفسنجانی با یک میلیون و ۸۹۱ هزار و ۲۶۴ در انتخابات مجلس دوم بالاترین رای و غلامعلی حدادعادل با ۸۴۴ هزار و ۲۳۰ رای در انتخابات مجلس هشتم پایین‌ترین رای را به عنوان نفر اول ادوار مختلف انتخابات مجلس به نام خود ثبت کرده‌اند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی «تابناک» ، تاریخ انتشار:12 بهمن ماه 1398، کد خبر:www.tabnak.ir،955826

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین