پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۰۸۴۵
تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از اینکه برخی برنامه‌هایی که به اندیشکده‌ها سپرده می‌شود دچار نقصان است، گفت: مسئولیتی که به اندیشکده‌ها سپرده می‌شود باید متناسب با نیازهای روز باشد.

شعار سال: سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، با بیان اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور نخبگان و اندیشمندان در عرصه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی است، اظهار کرد: نظام حکمرانی کشور دارای فقر نظری بسیار جدی است و پایه‌های نظام‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... مبهم و دارای اشکال است.

وی افزود: اتاق‌های فکر و اندیشکده‌ها باید برای ایجاد تحول و تعمق بخشی در مبانی نظام حکمرانی وارد عرصه شوند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه راهکار برون رفت از مشکلات، بازخوانی مبانی، مدل‌ها، برنامه ها، قوانین و نحوه اجرای صحیح آنهاست، تصریح کرد: اگر پایه‌های فکری حکمرانی امروز دارای تزلزل باشد، کشور در آینده با مسائل گوناگون دست به گریبان خواهد بود.

وی با بیان اینکه استراتژی مقام معظم رهبری در زمامداری کشور «نگاه به آینده» است، گفت: متأسفانه مسئولان کشور در روند حکمرانی این مهم را در نظر نگرفته‌اند؛ بنابراین مسائل امروز کشور نتیجه تدابیری است که مسئولان دیروز اندیشیده‌اند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مادامی که مسئولان بر گذشته و نقایص آن تمرکز دارند، این فاصله وجود دارد و کشور به نقطه مطلوب نخواهد رسید.

قاضی‌زاده هاشمی با تصریح اینکه نظام فکری و برنامه‌های کنونی کشور بر مبنای نقاط مطلوبی استوار است که در گذشته تعریف شده، بیان کرد: معتقدم اگر خطوط فکری و سیاسی اندیشکده‌های احزاب و جریان‌های فکری سیاسی باید مشخص باشد، هر جریان فکری خواهد توانست برای مسائل خود به اندیشکده‌های متناسب با منظومه فکری خودش رجوع کند؛ لذا طبقه‌بندی اندیشکده‌ها بر اساس «مبانی» مسئله‌ای اساسی و مهمی است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه متأسفانه برخی سناریوسازی اندیشکده‌ها در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... با مسائل روز جامعه و مردم بیگانه است، گفت: سناریو‌هایی که به اندیشکده‌ها سپرده می‌شود، بعضاً دچار نقص و منقطع از نیاز‌های روز کشور است و همین امر موجب شده تا مهمترین کار نخبگانی و اندیشکده‌ای کشور در عرصه عمل مفید نباشد که نمونه آن مسکن مهر است که در زمینِ عمل با نتایجِ ناکامی در حوزه‌های شتأمین مالی، جانمایی و ... مواجه بود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین شاخص‌سازی برای سنجش سناریو‌ها در حوزه‌های «آرمان و هدف»، «عمل و اجرا» و «پیامدها» را دارای اهمیت دانست.

وی با اشاره به اینکه حضور جوانان تحصیل‌کرده و افراد با تجربه‌های اجرایی در اندیشکده‌ها ترکیبی ایده‌آل و قابل قبول خواهد بود، خاطرنشان کرد: وجود افراد با تجربه در کنار جوانان نخبه در اندیشکده‌ها سبب می‌شود نگاه جامع تری در مسائل اجرایی شکل بگیرد و این ترکیب از ضروریات اندیشکده‌هاست.

به گفته قاضی‌زاده هاشمی جوان‌گرایی صِرف در اندیشکده‌ها سبب کاهش اطمینان بخشی در بدنه اجرایی حاکمیت می‌شود؛ بنابراین نیاز به مشاور و ناقدی که به تمامی سطوح الزامات اجرایی واقف باشد یک ضرورت است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت و ضرورت نظام ارزیابی و ارزشیابی اندیشکده‌ها خاطرنشان کرد: ایجاد و تداوم نظام ارزیابی اندیشکده‌ها، عامل مهمی در رفتارسازی این اتاق‌های فکر برای حل مسائل اساسی کشور است.

شعار سال،  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از سایت خبری اعتمادآنلاین، تاریخ انتشار 7 مرداد    99، کد خبر:   422525، www.etemadonline.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین