پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۳۹۰۳
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
این روز‌ها زدن ماسک بسیار مهم است، اما زدن ماسک تمیز و ضد عفونی شده بیشتر از آن اهمیت دارد و محققان به تازگی دریافته اند که پلوپز‌های برقی می‌توانند کارایی بسیار مناسبی در ضدعفونی کردن ماسک‌های N ۹۵ استفاده شده داشته باشند.
شعار سال:  تمام دنیا به این نتیجه رسیده اند که زدن ماسک بهترین راه برای پیشگیری از بیماری همه گیر کووید-۱۹ است. اما فقط زدن ماسک کافی نیست، بلکه باید ماسک‌های تمیز و ضد عفونی به صورت زد.

دانشمندان معتقدند که عوامل بیماری زا می‌توانند ۸ تا ۱۲ ساعت بر روی ماسک زنده بمانند. پزشکان راهکار‌های مفیدی را در مورد نحوه تمیز کردن ماسک‌ها (به خصوص ماسک‌های N ۹۵) ارائه داده اند، اما محققان اکنون به یک راه حل جدید رسیده ایم.

یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه ایلینویز که در مجله Environmental Science and Technology منتشر شده است، یک روش جایگزین آلودگی زدایی و ضد عفونی را برای ماسک‌ها ارائه می‌دهد. این مطالعه نشان می‌دهد که ۵۰ دقیقه قرار گرفتن ماسک N ۹۵ در حرارت خشک غذاپز‌های برقی از جمله پلوپز‌ها می‌تواند به طور موثر آن را ضد عفونی کند. وقتی پلوپز روشن میشود ظرف چند دقیقه حرارت داخل آن به ۱۷۰ درجه سانتی گراد می‌رسد و این حرارت می‌تواند دمای ماسک‌ها را به حدود ۱۰۰ درجه برساند که برای ضدعفونی کردن آن‌ها کافی است. با توجه به اینکه حرارت سطح داخل دستگاه بالاتر از درجه ذوب شدن ماسک است، فرایند ضد عفونی به این صورت است که برای جلوگیری از سوختن ماسک‌ها ابتدا باید یک حوله تا شده کف دستگاه گذاشته شود و ماسک‌ها روی آن قرار گیرند و به مدت ۵۰ دقیقه حرارت ببینند.

همانطور که ممکن است شنیده باشید، تقاضا برای ماسک‌های با کارایی بالا همواره زیاد است و عرضه نمی‌تواند تقاضا را برآورده کند. این موضوع کادر درمان را به خطر می‌اندازد، زیرا آن‌ها بیشترین میزان از قرار گرفتن در معرض کروناویروس را دارند؛ بنابراین یک راه سهل الوصل، در دسترس، مفید و ارزان ضروری بود.

"ویشال ورما" و "تان گوین" به ایجاد یک روش آلودگی زدایی که نیازی به آماده سازی نداشته باشد و دارای مؤلفه‌هایی با دسترسی آسان باشد، فکر کردند. چیزی که سریع و در دسترس باشد.

آن‌ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک اجاق برقی ممکن است بتواند پاسخ این معما باشد. آن‌ها شروع به آزمایش کردند و آزمایش‌های اولیه که انجام شد، نتایج مطلوبی به دست آمد و مشخص شد که یک غذاپز برقی در خلاص شدن از دست چهار طبقه مختلف از ویروس‌ها که یکی از آن‌ها نوعی از کروناویروس بود، کارآمد است.

آنچه تعجب آورتر است این است که این روش نسبت به تاباندن نور ماوراء بنفش نیز کارآمدتر نشان داد.

این دو محقق پس از آزمایشات گسترده با اطمینان خاطر گفتند: ما یک اتاقک را در آزمایشگاه آزمایش هوازی ساختیم تا به بررسی فیلتراسیون ماسک‌های تنفسی N ۹۵ بپردازیم و ذرات عبوری از فیلتر آن را اندازه گیری کنیم. در نهایت مشخص شد که این ماسک ظرفیت تصفیه خود را پس از طی کردن فرآیند ضدعفونی در پلوپز برقی حفظ می‌کند.

آن‌ها افزودند: ماسک‌ها حتی پس از ۲۰ بار ضد عفونی شدن در پلوپز، همچنان بیش از ۹۵ درصد کارایی خود را حفظ کردند و هنوز هم به درستی بر روی صورت می‌نشینند و تغییر شکل نداده اند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 21 مرداد 1399 ، کدخبر: 99052115507 ، www.isna.ir.

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین