پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۰۳۰۶
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
سرما یا بهتر بگوییم "کاهش ناگهانی دمای هوای ورودی به مجاری تنفسی"، فقط پس از ورود ویروس ممکن است اثر داشته باشد، پس در این شرایط ابتدا باید به فکر ممانعت از انتقال ویروس باشیم (با همان توصیه‌هایی که در مورد کرونا می‌دانیم). حتماً در تجمعاتی مثل وسایل نقلیه عمومی و جلسات، تهویه اولویت اول است (اگر تحمل سرما را نداریم می‌توانیم لباس‌های گرمتری انتخاب کنیم) چرا که با وجود ماسک نگرانی از تغییر ناگهانی دما در مجاری تنفسی نداریم.
شعار سال: از قدیم باور مردم بر این بوده است که مواجهه با سرما منجر به سرما خوردگی می شود و مدام از بزرگترهایمان توصیه هایی برای پوشاندن خود در سرما می شنویم. از طرفی در این دوران کرونا توصیه جدی بر آن است که پنجره ها را باز بگذاریم تا با تهویه هوا از سرایت کرونا پیشگیری کنیم. در ماه های پیش رو که هوا سرد می شود تکلیف چیست؟

حقیقت این است که سرما به تنهایی به هیچ وجه نمی تواند باعث ابتلا ما به سرما خوردگی شود، برای ابتلا به این بیماری، همانند آنچه در مورد کرونا می دانیم لازم است ویروس های عامل این بیماری نیز وارد بدن ما بشوند. 

سرما می تواند باعث تخلیه ماست سل ها (آزاد شدن هیستامین) و تحریک اعصاب حسی و تحریک کولینرژیک و ایجاد آبریزش شود ولی این یک حالت گذرا بوده و سرماخوردگی نیست (1).

همچنین ثابت شده است که کاهش ناگهانی دمای ورودی به مجاری تنفسی (و نه سرد بودن هوا) می تواند با تضعیف ایمنی ذاتی در مجاری تنفسی، خطر ابتلا به سرماخوردگی راینو ویروسی را بیشتر کند ( 8% افزایش خطر به ازای هر یک درجه تغییر کاهشی دما) (2و3).

ولی عوامل اصلی افزایش میزان ابتلا به ویروس های تنفسی در فصول سرد، کاهش تهویه هوای منازل و افزایش تجمعات در فضاهای بسته و همچنین کاهش دریافت نور خورشید و کاهش ویتامین دی است.

نتیجه گیری: سرما یا بهتر بگوییم "کاهش ناگهانی دمای هوای ورودی به مجاری تنفسی"، فقط پس از ورود ویروس ممکن است اثر داشته باشد، پس در این شرایط ابتدا باید به فکر ممانعت از انتقال ویروس باشیم (با همان توصیه هایی که در مورد کرونا می دانیم). حتماً در تجمعاتی مثل وسایل نقلیه عمومی و جلسات، تهویه اولویت اول است (اگر تحمل سرما را نداریم می توانیم لباس های گرمتری انتخاب کنیم) چرا که با وجود ماسک نگرانی از تغییر ناگهانی دما در مجاری تنفسی نداریم.

پایگاه تحلیلی- خبری شعار سال، برگرفته از فضای مجازی
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین