پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۰۵۸۷
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۷
در مطالعه ای که چند سال قبل در مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم و آلرژی انجام شد، نشان داد که نزدیک به یک سوم کودکان مورد مطالعه در تهران علایم تنفسی آسم دارند.
شعار سال: رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: براساس پژوهش‌های جدید ۱۰.۹ درصد کودکان و ۸.۹ درصد بزرگسالان ایرانی از علایم تنفسی آسم رنج می‌برند.

دکتر مصطفی معین روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: در مطالعه ای که چند سال قبل در مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم و آلرژی انجام شد، نشان داد که نزدیک به یک سوم کودکان مورد مطالعه در تهران علایم تنفسی آسم دارند.

وی به عواملی که سبب تشدید این بیماری می شوند اشاره کرد و یادآور شد: مواد شیمیایی و عوامل محرک مانند بوهای تند، دود آتش و ذرات آلاینده در هوای آلوده شهرهای بزرگ باعث تحریک پذیری بیشتر نایژه ها و راه های هوایی در ریه می شوند و بیماری آسم را از کنترل خارج می کنند که می تواند به بستری شدن افراد در بیمارستان یا حتی مرگ آنها منجر شود.

این پزشک متخصص ایمونولوژی ادامه داد: بیماری مزمن انسدادی ریه که به آن COPD گفته می شود و به دلیل مصرف زیاد و طولانی مدت سیگار و قلیان عارض می شود هم در شرایط آلودگی هوای شهر رو به وخامت بیشتر خواهد گذاشت.

آیا آسم درمان پذیر است؟
معین همچنین در پاسخ به این سوال که آیا بیماری آسم درمان پذیر است؟، افزود: درمان قطعی به این مفهوم که مثلا" مانند یک عفونت میکروبی ریشه کن شود، فعلا" امکان پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: با تشخیص و درمان سریع آسم و با همکاری بیماران برای استفاده از داروهای استنشاقی و رعایت توصیه های بهداشتی از نظر پرهیز از مواد و عوامل خطرزای محیطی، این بیماری قابل کنترل است، بگونه ای که بیمار از نظر خواب و استراحت، انجام ورزش، فعالیت های روزمره، کار و اشتغال و یا تحصیل از کیفیت طبیعی زندگی برخوردار می شود.

چه عواملی سبب افزایش بیماری آسم می شوند
رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: گسترش خشکسالی و افزایش دما در برخی مناطق و طولانی شدن فصل شکوفه دادن گیاهان، آبسالی و رطوبت در مناطق دیگر زمین هم حسب مورد موجب افزایش تعداد گرده ها یا هاگ قارچ ها در هوا و بروز و شیوع آلرژی های تنفسی از جمله عوامل افزایش شیوع آسم است.

معین ادامه داد: همچنین سبک زندگی شهری و آپارتمانی که با اختلال در تهویه سالم هوای فضاهای بسته مسکونی و کاری و آلودگی هوای شهرها همراه است، مصرف غذاهای آماده مصرف(فست فودها) و انجام رفتارهای پرخطر مانند کشیدن سیگار و دود تنباکو همگی جزو عوامل خطر بروز آسم و آلرژی و یا تشدید علایم آنها است.

وی افزود: آلودگی هوا در کلان شهرهای پُرترافیک مانند تهران باعث التهاب و تحریک پذیری بیشتر مخاط بینی و راههای هوائی ریه، حمله آسم، مشکلات قلبی و تلفات انسانی بیشتر می شود.

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران با یادآوری این که شیوع آسم و بطور کلی آلرژی ها در سطح جهانی از سالهای نیمه دوم قرن بیستم به بعد فرآیندی رو به افزایش بوده که فرضیه ها و دلایل مختلفی برای آن مطرح شده است، ادامه داد: عامل خطر اصلی، داشتن استعداد ژنتیک و زمینه ارثی در فرد است که در تماس مکرر او با عوامل خطر محیطی مانند تماس با مواد آلرژی زا چون گرده های گل و گیاه و یا قارچ ها و کپک ها و برخی حشرات به آلرژی تبدیل شده و علائم آن ظاهر می شود.

وی گفت: تغییرات آب و هوائی در دهه های اخیر که به دلیل پیگیری الگوهای توسعه ناپایدار در کشورهای صنعتی و در اثر جمع شدن گازهای گلخانه ای در آتمسفر و گرم شدن پوسته زمین رخ داده است از عوامل افزایش شیوع آلرژی ها است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری پرسش، تاریخ انتشار: ۲6 شهریور ۱۳۹۹، کد خبر: 31875، www. porcesh.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین