پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۶۷۷۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
شمار زیادی از کاربران توئیتر چند روزی است با هشتگ #انسولین_نیست در حال بیان مشکلات بیماران دیابتی هستند؛ بیمارانی که مدتی است دسترسی آن‌ها به انسولین بسیار دشوار شده. آن هم انسولینی که برای آن‌ها حکم اکسیژن برای نفس کشیدن را دارد. «انسولین نیست» یک واقعیت است که طعم تلخ و دردناک آن‌ها را این دسته از بیماران حس می‌کنند. اگر هم در گوشه و کنار بازار، از راه‌های رسمی و غیررسمی، انسولینی پیدا شود، آن قدر گران است که بیشتر بیماران قدرت خریدش را ندارند.
شعار سال: شمار زیادی از کاربران توئیتر چند روزی است با هشتگ #انسولین_نیست در حال بیان مشکلات بیماران دیابتی هستند؛ بیمارانی که مدتی است دسترسی آن‌ها به انسولین بسیار دشوار شده. آن هم انسولینی که برای آن‌ها حکم اکسیژن برای نفس کشیدن را دارد. «انسولین نیست» یک واقعیت است که طعم تلخ و دردناک آن‌ها را این دسته از بیماران حس می‌کنند. اگر هم در گوشه و کنار بازار، از راه‌های رسمی و غیررسمی، انسولینی پیدا شود، آن قدر گران است که بیشتر بیماران قدرت خریدش را ندارند.

دیابت و انسولین

علت اصلی دیابت نبود هورمونی به نام انسولین در بدن است. از طرفی، هورمون انسولین متشکل از یک زنجیره پروتئینی است و در صورتی‌که به‌صورت دهانی مصرف شود توسط سیستم گوارش هضم شده و کاملا گسسته می‌شود و موجب غیرفعال شدن آن می‌شود. بنابراین، انسولین باید به شکل تزریقی مستقیما وارد جریان خون بیماران دیابتی شود.

آمار و ارقام دیابتی‌ها

آبان ماه ۹۸، معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت جمعیت دیابتی‌های جهان را ۴۲۵ میلیون نفر عناون کرد. او گفت: در ایران ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال یعنی بیش از ۵ میلیون نفر مبتلا به دیابت و ۱۸ درصد جمعیت نیز پره دیابتی هستند که معادل ۷ تا ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود.

توضیح اینکه، دو نوع دیابت نوع یک و نوع دو داریم. در دیابت نوع یک، بدن دیگر انسولین تولید نمی‌کند. در نوع دوم دیابت، میزان انسولین در بدن کاهش یافته و یا مقاومت سلول‌های بدن به انسولین بالا رفته است. «پِره دیابت» به حالتی گفته می‌شود که در آن مقاومت بدن به انسولین وجود دارد و در آینده احتمال بروز دیابت در فرد تقویت می‌شود. نکته قابل توجه آن است که با پایین آمدن سن ابتلا به دیابت، عمده کسانی که در آینده به دیابت مبتلا می‌شوند، از گروه پِره دیابتی‌ها هستند که علاوه بر این بیماری، مستعد بروز بیماری‌ها و عوارض قلبی_عروقی دیگر نیز خواهند بود.

نیاز به انسولین در کشور چقدر است؟

همه بیماران دیابتی به انسولین نیاز ندارند. علیرضا استقامتی فوق تخصص غدد و بیماری‌های متابولیک اخیرا گفته است: «در ایران حدود ۱۵۰ هزار نفر بیمار دیابت نوع یک داریم و حدود پنج میلیون نفر نیز دیابت نوع دو دارند که حدود ۵۰۰ هزار نفر از این بیماران به انسولین نیاز دارند، بنابراین جمعیتی در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در کشور به انسولین روزانه نیاز دارند که برخی روزی یکبار و گاهی تا روزی چهاربار باید انسولین بزنند.»

چقدر کمبود انسولین داریم؟

از ماه‌ها قبل که زمزمه‌های کمبود انسولین از هر زمان دیگری جدی‌تر شده، مسئولان وزارت بهداشت از شخص وزیر گرفته تا مدیران میانی آن، بار‌ها و بار‌ها کمبود انسولین در کشور را تکذیب کرده اند. اما ماجرا چیز دیگری است.

واقعیت آن است که دو نوع انسولین در دنیا وجود دارد که مورد استفاده بیماران است. نوع قدیمی‌تر آن نوع غیرقلمی است که در داخل نیز تولید می‌شود. وزارت بهداشت می‌گوید این نوع انسولین در کشور به اندازه کافی وجود دارد. اما نوع موسوم به «قلمی» آن در دنیا رواج بیشتری یافته. انسولین قلمی مزایای بسیار بیشتری نسبت به انسولین‌های قدیمی‌تر دارد. سهولت در نگهداری و حمل و نقل نسبت به سرنگ، دقت بالاتر در تنظیم دوز به هنگام تزریق، استفاده آسان‌تر برای افراد دچار لرزش دست و درد کمتر به هنگام تزریق از دلایل مهم آن است.

این نوع انسولین مدت هاست در کشور دچار کمبود شده و اخیرا به مرحله بحران رسیده. گزارش‌های مختلف از کل کشور نشان می‌دهد انسولین قلمی در بسیاری از داروخانه‌ها وجود ندارد. داروخانه‌هایی هم که انسولین دارند، آن را به صورت سهمیه‌ای یعنی به هر فرد یک یا دو قلم عرضه می‌کنند نه بیشتر. بازار سیاه هم تشکیل شده و قیمت‌ها به ارقامی باورنکردنی رسیده.

مشکل از کجاست؟

ریشه اصلی کمبود در نبود ارز در کشور است. اتفاقی که در سال جاری رخ داده، تقریبا بی سابقه بوده. تقریبا از امسال اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای انسولین خارجی متوقف شد. از آن زمان قفسه داروخانه‌ها از انسولین قلمی خالی و خالی‌تر شده.

راهکار چیست؟

برای یارانه دولتی احتمالا هیچ حوزه‌ای مستحق‌تر از حوزه درمان نیست. اما بسیاری معتقدند که ارز ۴۲۰۰ تومانی فسادزاست و حتی در حوزه دارو نیز جیب دلالان را پر می‌کند. اگر این چنین است، دولت می‌تواند یارانه را به مصرفکننده نهاییی بدهد. مثلا واردات موردنیاز را انجام دهد و با شناسایی بیماران نیازمند انسولین، از طرقی مانند بیمه، هزینه‌ها را پرداخت کند.

دولت چه می‌گوید؟

وزارت بهداشت برای این مشکل ترغیب بیماران به تزریق انسولین‌های قدیمی را پیشنهاد کرده اند. ماه هاست که مسئولان مختلف این وزارتخانه از پزشکان خواسته اند تا برای بیماران نیازمند انسولین، انسولین‌های تزریقی قدیمی با سرنگ را تجویز کنند؛ محولاتی که در کشور تولید می‌شود و نیازی به واردات آن نیست.

اما آیا این راهکار منطقی است؟ بعید است پاسخ این سوال مثبت باشد چراکه بسیاری از بیماران دیابتی به انسولین قلمی عادت کرده اند و به سختی می‌توانند به استفاده از انسولین‌های قدیمی بازگردند. ضمن اینکه بسیاری از آن‌ها به دلایلی مانند کهولت سن، لرزش دست و نداشتن کمک حال در کنار خود، قادر به تزریق نوع قدیمی‌تر انسولین‌ها نیستند.

مردم چه می‌گویند؟

چنانکه گفته شد، هشتگ «انسولین نیست»، در شبکه‌های اجتماعی به محلی برای بیان کمبود‌ها در این حوزه تبدیل شده. بسیاری از کاربرانی که خود درگیر دیابت هستند، در اقدامی قابل تحسین شروع به تبلیغ این موضوع کرده اند که بیماران جوان‌تر بداوطلبانه با رژیم غذایی و ورزش، مصرف انسولین خود را کاهش دهند تا کمکی شود به آن دسته از بیماران دیابتی که امکان ورزش ندارند.

هیچ یک از این همدلی‌ها البته وظیفه دولت را کم نمی‌کند؛ دولت موظف به تامین داروی مورد نیاز بیماران است؛ آن هم بیمارانی که انسولین مانند اکسیژن برای آن‌ها ضرورت دارد
 
شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از انتخاب،تاریخ انتشار:27مهر1399،کدخبر:580353،www.entekhab.ir
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
0
0
تحریم های ظالمانه راه واردات دارو به کشور را بسته است
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
0
0
وقتي اين ها ميان با قطعيت ميگن در زمينه انسولين كمبود نداريم يعني به مشكل جدي در زمينه انسولين خوردن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
0
0
دولت موظف به تأمین نیاز های دارویی همه مردم هست چجوری میشه این کارها رو به راحتی زمین بگذارند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
0
0
واقعا بايد هرچي زودتر اين فاجعه تو كشور حل بشه چون بيماران ديابتي زيادي داريم كه در صورت كمبود انسولين ميميرن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین