پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۱۷۳۷
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه مخالف ورود رئیسی و قالیباف در رقابت‌های انتخاباتی است، گفت: آقایان قالیباف و رئیسی کارشان را در قوای دیگر آغاز کرده اند.
شعار سال: حجت الاسلام «احمد سالک»، عضو جامعه روحانیت مبارز، در پاسخ به این سوال که بسیاری از کاندیدا‌هایی که برای جریان اصولگرایی مطرح می‌شوند انقلابی هستند، اما آنچنان که باید جوان نیستند همچنین تا چه حد بزرگان اصولگرا به نسل جوانان انقلابی اهمیت می‌دهند؟ ارزیابی شما در این باره چیست؟ گفت: ابتدا باید به چند نکته توجه داشت نخست اینکه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) روی دوش انسان‌های ارزشی و انسان‌هایی که انس عمیقی با دین و انقلاب داشتند به ویژه جوانان قرار گرفته است.
او افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که ما چندین بار دستگیر شدیم، بنده جوانی ۲۷ ساله بودم که به زندان‌های شاه و ساواک افتادم؛ در شش مورد دستگیری‌های کل کشور دستگیر شدم از شیراز گرفته تا بندرعباس و غیره؛ بنابراین اصل انقلاب ارزشی و فرهنگی ما روی دوش نسل جوان به تبعیت از امام (ره) بود.

سالک ادامه داد: نکته دوم اینکه پیروزی انقلاب اسلامی و طی این چهل سال، جنگ تحمیلی ۸ ساله روی دوش جوانان این مملکت بوده همچنین پیروزی‌هایی که به دست آوردیم، روی دوش انسان‌های مومن، انقلابیِ، معتقدِ و جوان شکل گرفته است. نکته سوم اینکه جوان را باید هم از نظر ارزشی و هم از نظر محتوای علمی و هم از نظر مسئله حکومتی، تعریف کرد.

او اضافه کرد: اداره یک کشور غیر از حضور در صحنه‌ای است که در یک مقطعی از زمان و تاریخ باید یک عملیاتی را انجام دهد، اداره کشور در ابعاد مختلف نیازمند انسان‌های باتجربه است؛ لازمه داشتن جوانان باتجربه برای گذراندن دوران اجرایی در مدیریت کشور، حضور در صحنه انتخابات ۱۴۰۰ و ریاست جمهوری است.
این نماینده مجلس دهم درباره دولت جوان انقلابی بیان کرد: بنابراین آن کسی که بخواهد دولت جوان انقلابی را مبتنی بر مجموعه ارزش‌های الهی، دینی و انسانی در ۱۴۰۰ شکل دهد، ضرورتا باید دوره‌ای از مدیریت اجرایی را در کشور گذرانده باشد به تعبیری سردی و گرمی مسائل مختلف کشور را دیده باشد، فراز و فرود‌های کشور را درک کرده باشد مسائل اصلی ارزشی مانند اجرای عدالت، انصاف بین جامعه، ارتباط بین توده‌های مردم و محرومین را تجربه کرده باشد وگرنه هر کسی ممکن است، ادعا کند جوان است و حتما باید در میدان انتخابات حضور پیدا کند.
او تصریح کرد: ریاست جمهوری و دولت جوان یک سری ویژگی‌ها و شاخصه‌های خودش را نیاز دارد، هم در سنین جوانی باشد هم از یک سری تجربیات اجرایی برخوردار باشد، هم سختی‌ها را تحمل کرده باشد و هم انس و ارتباط با مبانیِ دینی و ارزشی داشته باشد و هم ارتباطاتش در داخل کشور و سطح بین المللی و منطقه، تعریف شود.

احمد سالک تشریح کرد: اگر جوانی بیاید و هیچ گونه اطلاعات ملی و جهانی نداشته باشد حضورش در انتخابات ۱۴۰۰، مسئله سنگینی بوده و ساده نیست. رهبری نیز فرمودند که یک دولت حزب اللهیِ جوانِ انقلابی روی کار بیاید.

این عضو جامعه روحانیت مبارز اضافه کرد: سه کلید واژه حزب اللهی، انقلابی و جوان، شاخصه‌های یک کاندیدا است. در واقع شاخصه‌هایی که در یک نیروی حزب اللهی داریم اخلاص، صداقت، تجربه، اطلاعات وسیع و بصیرت فوق العاده است. اگر فرد انقلابی باشد باید مدیر اجرایی و جهادی باشد و خودش را در چنگال بروکراسی قرار ندهد، بلکه بتواند از بحران‌های مختلف سیاسی و اجتماعی عبور کند و حداقل آمادگی قبل از ریاست جمهوری، داشته باشد.
او اشاره کرد: جوان باشد که تعریف جوان هم مشخص است. بی تردید کسی که جوان است و در سنین پایین باشد، نمی‌تواند اداره کشور را به دست بگیرد بلکه باید جوانی پخته و باتجربه و صبور باشد حداقل سه ویژگی باید داشته باشد. یکی اینکه اهل بصیرت باشد و در راستای بصیرت افزایی خود و جامعه برای رسیدن به تمدن بزرگ الهی تمرین کرده باشد. دوم اینکه صبور و پخته باشد یعنی صاحب تدبیر و برنامه باشد همچنین تحمل سختی‌ها و انتقاد‌ها را داشته باشد. سوم اینکه باید آگاه، اسلام شناس و دین شناس باشد چراکه اگر نشناسد، نمی‌تواند ضوابط ارزشی و قرآنی را اجرا و عملیاتی کند؛ این سه ویژگی دست به دست هم که بدهند مدیریت یک جوان را شکل می‌دهند.
او در پاسخ به این سوال که آیا در جریان اصولگرایی چنین فردی با ویژگی‌های فوق وجود دارد؟ گفت: در حال حاضر در مسیر مصداق نمی‌توانیم صحبتی کنیم یعنی مجموعه این مسائل را به طور مطلق در هیچ کس، نمی‌توان پیدا کرد، اما به طور نسبی افرادی هستند.
سالک در پاسخ به این سوال که آیا جریان اصولگرایی، کاندیدایی که هم برنامه‌های اقتصادی قوی و هم توانایی دیپلماسی و مذاکره داشته باشد دارد یا خیر؟ عنوان کرد: به هر حال کسی که مدیریت کشور را در اختیار بگیرد باید از اقتصاد، فرهنگ، ارتباطات کشور اطلاع داشته باشد. چه بهتر که از تخصص لازم برخوردار باشد. توانایی مذاکره درست نیست باید گفت قدرت انعطاف در مقابل سیاست‌های بین المللی در راستای اجرای سیاست‌های جمهوری اسلامی و حفظ منافع ملی را داشته باشد، در واقع مذاکره معنای دیگری دارد.
این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا افرادی در جریان اصولگرایی حضور دارند که علاوه بر بحث اقتصادی در حوزه سیاست بین الملل هم توانا باشند؟ اشاره کرد: بله به صورت نسبی هستند. تعیین مصداق زود است نمی‌دانم چه کسی می‌آید که بخواهم قضاوتی داشته باشم.

او در این باره که سعید جلیلی و ... مطرح هستند، گفت: این‌ها گمانه زنی هستند هنوز ظهور و بروز خارجی ندارد.

نماینده پیشین مردم قم در مجلس در این باره که برخی منتظرند ببینند رییسی یا قالیباف وارد انتخابات خواهند شد یا خیر؟ تصریح کرد: بنده مخالف ورود این دو نفر هستم؛ رییسی، کارش را در قوه قضاییه آغاز کرده، قالیباف هم همینطور. خالی کردن صحنه، بدین معنا که فرد یا افراد دیگری هست درست نیست. این دو نفر باید به کار و وظیفه خود بپردازند هنوز مجلس به یک سال خود نرسیده کجا می‌خواهند بروند؟! ۴

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹، کد خبر: ۱۰۸۷۶۷۸، www.borna.news
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
0
0
قالیباف و رئیسی اگر میخوان کاری برای این کشور انجام بدن همون مقامی که در حال حاضر دارن اینقدر اختیارات بهشون میده ولی حیف که قدرت چشم همه رو کور کرده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
0
0
نظر من هم همينه و حس ميكنم كه اين عزيزان بايد تمركز بيشتري در موضوع مربوطه داشته باشن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
0
0
رييسي و قاليباف ميتونن در منصب رياست جمهوري خيلي موفق باشن نميشه ناديده گرفت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
0
0
دقیقاً حرف بجا و درستی است کسی که درجای دیگه کار می‌کنه نباید بیاد رییس جمهور بشه چون تمرکز فکری نداره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
0
0
به خودشون مربوط هست در واقع قانون جلوشون رو نميگره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
0
0
اين دو عزيز بزرگوار ما خودشون ميلي ندارن اين مردم هستن كه دارن هررزو بهشون اصرار ميكنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
0
0
هركسي نميتونه بياد و براي خودش در جامعه اسلامي تز بده
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین