پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۲۱۵۱
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: با فرض بر اینکه اصولگرایان پیروز انتخابات شوند؛ اگر طیف تندروی اصولگرا پیروز شود وامصیبتا به حال کشور، زیرا مصیبت‌های بیشتری را بوجود می‌اوردند، تفکر و نگاه و بینش و رفتار آن‌ها به گونه‌ای است که ناکارآمدی از آن تراوش می‌کند.
شعارسال: «مرتضی مبلغ»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با اظهارنظری مبنی بر اینکه مذاکره با دولت آمریکا توسط یک فرد اصولگرا اشکالی ندارد، گفت: چنین اظهارنظر‌هایی به وضوح نشان می‌دهد کسانی که این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند، منافع ملی را در خدمت منافع جناحی و گروهی خود قرار می‌دهند و منافع جناحی را بر هر چیزی به ویژه منافع ملی، ترجیح می‌دهند. این که مذاکره با یک اصولگرا مجاز است حرف خطرناکی است و به نوعی جناحی کردن مسایل است، از جمله مصیبت‌ها و مشکلات اساسی کشور این است که جریان‌های تندرو در کشور همه مسایل را تقلیل می‌دهند به منابع باندی، جناحی و گروهی.  

او در همین رابطه ادامه داد: سوابق این افراد به پای اصولگرایان نوشته نمی‌شود، زیرا اصولگرایان منطقی و دلسوز نظام هم داریم، اما اینها، جناح تندروی جریان اصولگرا هستند که این حرف‌ها را بیان می‌کنند. خوشبختانه تجربه نشان داده که هیچ نوع توانمندی و صلاحیتی هم ندارند. سالیان سال مذاکره و دیپلماسی در اختیارشان بود، اما نه تنها نتوانستند، کاری برای ملت انجام دهند بلکه بزرگترین مشکلات و مسایل را به وجود آوردند. روابط بسیار سازنده و تعاملی در دوران اصلاحات با جهان و منطقه به وجود آمده بود، اما تفکر‌های این چنینی آن‌ها را برهم زد و شرایط ناگواری را در کشور حاکم کرد.  

او در پاسخ به این سوال که سعید جلیلی گزینه احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ برجام را یک خسارت محض تلقی کرد نظر شما در این رابطه چیست، گفت: افرادی که این حرف را می‌زنند، با همه وجود حیثیت خود را به کار گرفتند تا به بخش کوچکی از برجام، دست پیدا کنند، اما نتوانستند، خود را نشان دهند و اکنون در عوض اینکه پاسخگوی ناتوانی و ناکارآمدی خود باشند، دست پیش می‌گیرند. در زمان مسئولیت این آقایان کسی تحویل شان نمی‌گرفت و حال برای فرار از مسئولیت، ناکارآمدی و ناتوانی چنین رفتار‌ها و گفتار‌هایی را از خود نشان می‌دهند.

او ادامه داد: این افراد نتوانستند به توافقی مانند برجام دست پیدا کنند و اگر می‌توانستند، همان یک جمله ترامپ را که گفت این برجام به ضرر ملت آمریکا و به سود ایران است را به عنوان یک شعار طلایی مطرح می‌کردند و این را پیروزی بزرگ برای خود تلقی می‌کردند آنچنان که رییس جمهور آمریکا رسما اعلام می‌دارد در این برجام شکست خورده است. متاسفانه نگاه صرفا جناحی این جریان به ضد خودشان تبدیل می‌شود.  

 ترامپ یک جانبه و ناجوانمردانه از برجام خارج شد و تحریم‌های بی سابقه و بسیار پرفشاری را به مردم و کشور وارد کرد که آسیب‌های زیادی به مردم ایران و نظام وارد کرد. فردی که نشانگر زشتی‌ها و بدی‌ها در دنیا بود و در ارتباط با ایران از هیچ ظلم و جنایتی فروگذار نکرد، شکست خورد و کنار رفت، طبعا برکناری چنین جریانی و چنین فردی می‌تواند، زمینه و بستر مناسب را برای ورود جمهوری اسلامی به مناسبات جدیدی فراهم کند تا فضای سازنده‌ای به نفع کشور ایجاد شود. بازگشت ایران به برجام به وجود آورنده یک زمینه مساعد برای مذاکره و گفتگو با مبنای برجام است تا همه چیز به نقطه قبل از خروج آمریکا از برجام برگردد، طبعا این امر یک بالی برای گشایش‌های مختلف و کاهش تحریم‌ها و مذاکره است.

او در پاسخ به این سوال که برخی مطرح می‌کنند که فرصت احتمالی مذاکره با آمریکا به عمر دولت روحانی قد نخواهد داد، نظر شما چیست گفت: اینگونه نیست که مذاکره به دولت بعدی بیفتد، اگر رییس جمهور جدید آمریکا از اوایل بهمن در کاخ سفید مستقر شود و گام‌های اولیه را بردارد، قطعا جمهوری اسلامی هم گام‌های متقابل را برخواهد داشت و در دولت موجود این اتفاق رخ خواهد داد. این یک موضوع ملی است و به کل مردم و حاکمیت و کل کشور مرتبط است. جمهوری اسلامی اگر واکنش مناسب و سازنده نشان ندهد، به ضرر خودمان تبدیل می‌شود و دست دشمنان کشور برای ایجاد شکاف‌های بیشتر باز می‌شود.  

او ادامه داد: اینکه برخی دولت بعدی را اصولگرا می‌دانند این یک حدس است و معلوم نیست که در دوره آینده چه جریانی بر سر کار بیاید، ممکن است اصلاح طلبان پیروز میدان شوند و این بستگی دارد، شرایط انتخابات چگونه رقم بخورد و وضعیت کشور چگونه باشد. اما اگر مانند انتخابات مجلس یک فضای بسته‌ای حاکم شود قطعا انتخاباتی با مشارکت حداقلی رخ می‌دهد که پیروز آن اصولگرایان هستند، ولی اگر واقعا یک مشارکت حداکثری، پیش بینی شود و همه حاکمیت حضور یابند و نشاط سیاسی در کشور ایجاد شود، معلوم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، مردم هستند که انتخاب می‌کنند.

مبلغ در پایان اظهار کرد: با فرض بر اینکه اصولگرایان پیروز انتخابات شوند؛ اگر طیف تندروی اصولگرا پیروز شود وامصیبتا به حال کشور، زیرا مصیبت‌های بیشتری را بوجود می‌اوردند، تفکر و نگاه و بینش و رفتار آن‌ها به گونه‌ای است که ناکارآمدی از آن تراوش می‌کند و این ها، صلاحیت حکومت داری و صلاحیت بهینه کشور را ندارند. اما اگر جریانات عاقل، منطقی و کارآمد اعم از اصلاح طلب و اصولگرا برسر کار بیایند به حفظ منافع ملی عمل خواهند کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا تاریخ انتشار ۲۷ آبان ۹۹، کد خبر: ۱۰۸۸۸۴۳، www.borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
0
بنظرم هرکسی بیاید وضع ازین بدتر نمی‌شود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
0
دوباره همون کارهارو دارن میکنن همون موقع هم میگفتن اگر رییسی بیاید وا مصیبتا!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
0
والا اصلاح طلب ها کاری واسه این مردم نکردند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
مردم نبايد از يه سوراخ دوبار گزيده بشن اگر مومن باشن بايد اين شباهت هارو. درك كنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
اين اولين براشون نيست اخرين بارشون هم نخواهد بود مردم بايد هوشيار باشن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
اقا حداقل سيستم انتخاباتي تون رو عوض كنيد تا مردم خندشون نگيره ترو قران
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
خجالت نميكشن از اين تز دادن هاي الكي شون؟ مردم شما رو خوب شناختن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
مردم از دست شما خسته شدن اقای اصلاح طلب! هرچی میاد باز همونی که بودید هستید رییسی هم قرار بود دلار رو بکنه 5 تومن و دیوار هم بکشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین