پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۲۶۷۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
کتاب «تکامل فیزیک» کتابی علمی برای یافتن رابطه‌ای میان دنیای افکار و دنیای پدیده هاست.
شعار سال: کتاب تکامل فیزیک کتابی علمی است که توسط فیزیکدانان آلبرت انیشتین و لئوپولد اینفلد نوشته شده است، و رشد ایده‌ها را در فیزیک دنبال می‌کند. در اصل این کتاب در سال ۱۹۳۸ توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شد و یک موفقیت بزرگ بود. نویسندگان این کتاب تأکید دارند: «در اینجا درس منظمی در حقایق و نظریه‌های مقدماتی فیزیک ارائه نمی‌شود. مقصود ترسیم خطوط اصلی تلاش‌های فکر بشر است برای یافتن رابطه‌ای میان دنیای افکار و دنیای پدیده ها.»

در این کتاب، آلبرت انیشتین برخلاف بسیاری از فیزیکدانان کوانتوم، رویکرد واقع گرایانه خود به فیزیک را تحت فشار قرار داد. این کتاب معتقد است که اعتقاد به "واقعیت عینی" باعث پیشرفت‌های علمی زیادی در طول اعصار شده است، بنابراین اثبات می‌شود که این یک مفهوم مفید است حتی اگر قابل اثبات نباشد. در این کتاب آمده است: "بدون این باور که می‌توان واقعیت را با ساختار‌های نظری ما درک کرد، بدون اعتقاد به هماهنگی درونی جهان ما، هیچ علمی وجود نخواهد داشت. " "این باور انگیزه اساسی برای همه آفرینش‌های علمی است و همیشه خواهد ماند. "

علاوه بر این، انیشتین از این متن برای دفاع از سودمندی نظریه‌های میدانی در میان پیشرفت‌های مکانیک کوانتوم استفاده کرد. بهترین راه برای این کار مشاهده ذرات نه به عنوان اجسام مستقل بلکه به عنوان نمود ویژه‌ای از خود میدان است: "آیا ما نمی‌توانیم مفهوم ماده را رد کنیم و یک فیزیک خالص درست کنیم؟ ما می‌توانیم ماده را به عنوان مناطقی در فضا در نظر بگیریم که در آن‌ها میدان بسیار قوی است. از این نظر یک سنگ پرتاب شده، یک میدان در حال تغییر است که در آن حالت‌هایی که بیشترین شدت میدان را دارند با سرعت سنگ در فضا حرکت می‌کنند.

کتاب تکامل فیزیک توضیحات روشن و مختصری درباره توسعه نظریه‌های تبیین پدیده‌های فیزیکی ارائه می‌کند.

«تکامل فیزیک» توسط احمد آرام ترجمه و انتشارات خوارزمی آن را منتشر کرده است.

* نویسندگان در ابتدای کتاب چنین می‌نویسند:

«پیش از شروع به خواندن کتاب، حق دارید توقع داشته باشید به چند پرسش ساده شما جواب داده شود. این کتاب به چه منظور نوشته شده؟ یا خواننده‌ی خیالی که این کتاب برای او نوشته شده کیست؟!

در ابتدای کتاب پاسخ روشن بدین پرسش‌ها کاری دشوار است. ساده‌تر آنست که فقط بگوییم در این کتاب چه چیز‌ها منظور نبوده است. ما کتاب درسی فیزیک ننوشته ایم! در اینجا درس منظمی در حقایق و نظریه‌های مقدمانی فیزیک ارائه نمی‌شود. مقصود ما ترسیم خطوط اصلی تلاش‌های فکر بشر است، برای یافتن رابطه‌ای میان دنیای افکار و دنیای پدیده ها.

هنگام نوشتن کتاب بحث‌های مفصلی درباره خواننده خیالی کتاب داشته و مدتی در خصوص او فکر کرده ایم. چنین فرض کرده ایم که او بی اطلاعی کامل خود را از فیزیک و ریاضی با صفاتی که دارد جبران می‌کند. او را علاقمند به افکار فیزیکی و فلسفی شمرده ایم او می‌داند که یک کتاب علمی را، هر اندازه که ساده نوشته شده باشد، نباید مثل یک داستان خواند!

این کتاب گفتگویی دوستانه میان ما و شماست! ممکن است به نظر شما ملالت انگیز یا جالب توجه، خشک یا جذاب جلوه کند؛ به هر صورت هدف ما زمانی تحقق یافته است که با مطالعه‌ی صفحات آن، از تلاش پایان ناپذیر فکر ِ نوآور بشر برای درک کاملتر قوانینی که بر پدیده‌های فیزیکی ناظرند، آگاهی پیدا کنید».

این کتاب در چهار فصل تدوین شده است:

۱- پیدایش نگرش مکانیکی

۲- انقراض نگرش مکانیکی

۳- میدان و نسبیت

۴- کوانتومشعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹، کد خبر، ۱۰۸۹۷۳۰، borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
به این کتاب خیلی نیاز دارم می‌خوام بدونم الان تو کتاب فروشی ها هست؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
هیچ جا نقد و سخنی بر این کتاب رو به درستی و خوبی اینجا نخونده بودم خیلی لذت بردم دمتون گرم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین