پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۲۶۱۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و قانون انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا در حالی در مجلس تصویب شد که اعتراض همگان را در پی داشت. در همین راستا حزب اسلامی کار در اعتراض به این مصوبه، بیانیه‌ای را منتشر کرد.
شعار سال: متن بیانیه حزب اسلامی کار به این شرح است:
 
بسمه تعالی
انقلاب اسلامی ایران با دو رکن اسلامیت و جمهوریت در سال ۱۳۵۷ بر رژیم دیکتاتور پهلوی پیروز شد. بر همین اساس بنیانگذار فقیدانقلاب، حضرت امام خمینی (ره) در طول دوران رهبری و حیات خود همواره بر رعایت دو اصل لایتغیر قانون اساسی از سوی همه ارکان نظام تاکید کرده اند. اهمیت رای و اراده مردم بدون هیچ برتری مذهبی، نژادی، قومی، جنسیتی و... در نگاه و منظر امام راحل (ره) جای هیچ تردیدی را بجا نمی‌گذارد.
برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری، بدون حتی ذره‌ای تاخیر، درطول دوران دفاع مقدس و در اوج حملات هوایی به شهر‌های مختلف ایران و همچنین هشدار‌های مکرر ایشان به رفتار‌های شورای نگهبان در فرآیند تایید صلاحیت‌ها و برگزاری انتخابات، نشان از جایگاه حق اعمال اراده و تعیین حق سرنوشت مردم در سپهر فکری امام راحل (ره) دارد.

بدون شک انگیزه یکان یکان ایرانیان در سال‌های مبارزه با رژیم پهلوی، بدست گرفتن حق تعیین سرنوشت خود در کنار استقلال ایران بزرگ بود. ایستادن در برابر تجاوز رژیم بعث عراق و تقدیم صد‌ها هزار شهید وجانباز و آزاده، چیزی جز مطالبه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران نبود و نیست. این در حالی است که متاسفانه طی سال‌های اخیر همواره مجالس شورای اسلامی، شورای نگهبان و نهاد‌های امنیتی و انتظامی، به تحدید اصل مردم سالاری و کاهش نقش مستقیم مردم در حق تعیین سرنوشت خود روی آورده اند.

تغییرات مکرر قانون انتخابات، همواره به محدودتر شدن اعمال اراده واقعی هموطنانمان و کاهش میزان مشارکت آحاد جامعه انجامیده است. امروزه در بیشتر کشور‌های جهان و حتی کشوری، چون آمریکا که رسانه ملی طی سال‌های متمادی، سعی در القای بی ارزش نشان دادن نقش مردم در آن‌ها دارد هم؛ شاهد افزایش مشارکت درانتخابات هستیم. این در حالی است که به یمن نظارت‌های استصوابی شورای نگهبان و رد صلاحیت‌های گسترده و مشکلات اقتصادی و اجتماعی در آخرین انتخابات مجلس شورای اسلامی با مشارکت فقط ۲۰ درصدی مردم مواجه شدیم.
آیا با این میزان مشارکت، دلیلی جز بی انگیزه شدن مردم در پیگیری مطالبات بحق خود و عدم امکان انتخاب نامزد‌های توانمند و مجرب چیز دیگری را می‌توان نشان داد؟ متاسفانه رفتار‌های تحدیدطلبان در هر دوره از انتخابات به سوی بی پشتوانه کردن نظام از حمایت‌های مردمی پیش می‌رود. این که یک جناح برای برتری در انتخابات و بدست گرفتن اداره امور و یکپارچه کردن حاکمیت، راهی جز محدود کردن حق انتخاب مردم در دستور کار خود ندارد، قطعا حاکی از انحراف جدی در آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی و نشانه‌ای بارز از خالی کردن نظام از جمهوریت است و بی تردید با این الگوی رفتاری اگر درمسیر آینده گام برداریم؛ دیری نخواهد پایید که برای دست یافتن به منافع جناحی و حکومتی باید شاهد بی ارزش شدن و یا منحرف شدن جدی اهداف و ارزش‌های اسلامیت نظام هم باشیم. اینکه هدف وسیله را توجیه می‌کند، هیچ سنخیتی با اندیشه‌های ناب اسلامی و دموکراسی و مردم سالاری دینی ندارد.

متاسفانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خود با رای حداقلی برکرسی‌های بهارستان تکیه زده اند، درطی ماه‌های اخیر با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌های اسلامی شهر و روستا گویی درحال بازآفرینی تجربه تلخ انتخابات نمایشی و فرمایشی دهه های۴۰ و ۵۰ هجری شمسی هستند. شگفت آنکه برای رسیدن به اهداف جناحی و یکدست کردن حاکمیت خویش به هیچ یک از هشدار‌های کارشناسان و دلسوزان و فعالان سیاسی از هر سه جناح کشور هم وقعی نمی‌نهند. بدون شک محدود کردن قدرت انتخاب مردم برای حکومت‌ها امنیت پایدار به ارمغان نمی‌آورد. مولفه‌های حکومتداری درطول یک صد سال اخیر گرایش به هرگونه گزینشی کردن حق انتخاب مردم را برنتابیده و آن را به شدت محکوم کرده است.

همگان خوب می‌دانیم که کشور درچه شرایط خطرناک بین المللی قرار دارد. به لطف رفتار‌های متعصبانه و بی پشتوانه علمی و مصلحتی دولت‌های نهم و دهم که سنگ بنای تخاصم را با برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس گذاشت؛ اکنون وضعیت کشورمان در سیاست منطقه‌ای به رغم تلاش‌های گسترده دستگاه دیپلماسی خارجی طی ۸ سال گذشته در بدترین شرایط ۴۰ سال اخیر قرار دارد. رویکرد چین و روسیه به ایران نه تنها رویکردی استراتژیک و دوستانه نیست؛ بلکه نسبت به دهه‌های گذشته منفعت طلبانه‌تر نیز شده است. نحوه تعامل با اروپا و آمریکا هم نیازی به تشریح ندارد. در چنین شرایطی بی انگیزه کردن مردم و کاهش نقش آنان در انتخاب شدن و انتخاب کردن، قطعا زیان‌هایی را به زودی متوجه کشور خواهد کرد که دفع آن، هزینه‌های بسیاری خواهد داشت.
جای تعجب فراوان اینجاست که نمایندگان مجلس یازدهم خود را کارشناس‌تر و دلسوزتر از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی و چهره‌های مبرزی، چون شهید بهشتی، مرحوم آیت الله طالقانی، معلم بزرگ شهید مطهری و بویژه امام راحل (ره) می‌دانند. تفسیر آن‌ها در خصوص اصل جمهوریت نظام به تفاسیر برخی تئوریسین‌های متحجر نزدیک است که مردم را صغیر و فاقد قوه ادراک و تشخیص سره از ناسره می‌دانند. اینان مصداق بارز آن حکایت سعدی علیه الرحمه هستند که فرمود برشاخ نشسته اند و بُن می‌بُرند.
حزب اسلامی کار ضمن هشدار جدی به طراحان تحدید کننده جمهوریت نظام، از علمای اسلام، اساتید حوزه و دانشگاه، کارشناسان حوزه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی، نسل اول و مبارزین شریف انقلاب، رزمندگان دفاع مقدس که برای این مرزوبوم جان خود را در طبق اخلاص نهادند تا از جمهوریت و اسلامیت این سرزمین دفاع کنند و خلاصه همه آنانی که دل در گرو رشد و اعتلای ایرانی آباد و آزاد دارند، می‌خواهد که در مقابل روش‌های درپیش گرفته شده مجلس شورای اسلامی، موضع شفاف و مقتدرانه بگیرند و اجازه ندهند نهال انقلاب اسلامی که در آستانه جوانی است آسیب ببیند. مباد روزی که دیگر نتوان با توصیه و هشدار، خشم توده‌های مردم و یا بی انگیزگی آن‌ها را پاسخ گفت.

امیدواریم عقلای مجلس یازدهم و سایر مسئولان نظام در فرصت باقی مانده بتوانند، اجحافی که درحال روا داشتن به این کشور و مردم شریف آن است را متوقف کنند.

روابط عمومی حزب اسلامی کار

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۹، کد خبر: ۱۰۲۴۹۶۴، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسینی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
قانون انتخابات رو كه نميشه يك طرفه اصلاح كرد اون هم به صورت هيجاني و هول هولي
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
0
0
اینکه اصلاح طلب ها میخواستن قانون انتخابات رو اصلاح کنن جیز بود الان خودشون در نهخایت ناعدالتی دست به تغییرش زدن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
0
0
این اصلاح قانون انتخابات دوختن لباس برای یک نفره بیشتره
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
0
0
این که ادم هرکاری میخواد بکنه به تاریخ گذشته خودش هم نگاهی بکنه خیلی میتونه کمک کننده باشه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
0
ما هیچ وقت خاطره خوشی از اصلا قانون انتخابات نداشتیم و نداریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: