پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۲۸۰۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
کتاب «سبک شناسی نامه‌های سیاسی امام خمینی (س)» نوشته علی عزیزی، در ۱۳۵ صفحه توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

  شعار سال:کتاب «سبک شناسی نامه های سیاسی امام خمینی(س)» توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.
 
 علی عزیزی نویسنده این کتاب 161 صفحه ای بوده و معاونت پژوهشی پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی زیر نظر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) ناشر آن است و چاپ آن نیز بر عهده مؤسسه چاپ و نشر عروج بوده و در 500 نسخه چاپ اول را منتشر کرده است.
 
فصل اول این کتاب کلیات و مفاهیم را توضیح داده و ضمن ارائه تعریف لغوی و اصطلاحی نامه، چند نوع ارسال نامه از جمله پرنده های نامه بر، تلگراف، تلگرام، فکس و نامه های الکترونیکی مطرح شده است.
 
اما از فصل دوم این کتاب، بحث در خصوص نامه های سیاسی امام خمینی(س) آغاز می شود و با عنوان «ساختار نامه های سیاسی امام خمینی(س)» ابتدا نامه های امام را به چند دسته «نامه های رسمی و غیررسمی»، «نامه ها بر اساس مخاطب» و «نامه ها بر اساس سطح محرمانه بودن» تقسیم بندی می کند و بعد ساختار نامه های حضرت امام را ذکر می کند که چگونه از سرلوحه تا پایان نامه از یک ساختار مشخص برخوردار بوده است.
 
فصل سوم کتاب نیز «تحلیل سبک نحوی نامه های سیاسی امام خمینی(س)» نام گرفته و ویژگی هایی همچون «استفاده از اصطلاحات و عبارات عربی»، «ویژگی های محاوره ای نثر»، «نظم و ترتیب اجزاء جمله» و «جا به جایی اجزای جمله» از بخش های مطرح شده در این فصل است. مثلا در صفحه 69 این کتاب ذیل عنوان «لحن حوزوی و اصطلاحات طلبگی» بخشی از یک نامه امام آمده که فرموده اند:«جنابان حجتی الاسلام آقای یزدی و آقای محمدی گیلانی، زحمت کشیده و به جهات شرعیه آنچه مرقوم شده رسیدگی نمایید. در صورت تطبیق به موازین شرعیه به کمیته امداد و برای فقرا تسلیم شود».
 
فصل چهارم و پایانی این کتاب نیز «تحلیل سبک واژگانی نامه های سیاسی امام خمینی(س)» است و در آن «تبارشناسی واژگان»، «فعل ها در نامه های سیاسی امام خمینی(س)»، «عموم و خصوص بودن اسم ها» و چند موضوع دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.
 
در نتیجه گیری این کتاب نیز آمده است:«امام در نامه های سیاسی خود مسائل گوناگون دیپلماتیک و سیاسی را مطرح نموده ولی در عین حال نگارش و بیانی ساده دارد. سبک نامه ها، به سبک خراسانی شباهت زیادی داشته و در تقسیم بندی سبک های سه گانه مرسل، مصنوع و مسجّع، نثر مرسل محسوب می شود. امام در مکاتبات سیاسی، خود را متعهد به رعایت صناعات ادبی نکرده است. سادگی نثر و مرسل بودن نگارش ایشان، بیشتر از نثر مشروطه تأثیر پذیرفته است. ایشان به همان شکل گفتاری به نگارش پرداخته اند. ترتیب جملات در پاره ای موارد به هم ریخته و جا به جایی اتفاق افتاده است.»
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری جماران  ، تاریخ انتشار: 27  دی  1399  ، کدخبر: 1492100،www.jamaran.news

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
0
به نظرم همین که هنوز عده ای هستن که در زمینه انقلاب اسلامی دارن کار فرهنگی میکنن حس خوبی به ادم میده ولی باید حمایت شون کرد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
0
اینکه ما بتونیم در زمینه انقلابی که کردیم سبک شناسی خودمون رو ارائه بدیم انقلاب دچار تحریف نمیشه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
0
0
دمتون گرم ای کاش انتشاراتش رو هم معرفی میکردید تا بتونیم این کتاب رو خریداری کنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: