پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۰۸۵۸
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
با وجود مشکلات و ابهامات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، انتخابات هیات مدیره آن‌ها ۲۰ اسفندماه برگزار خواهد شد. برگزاری این انتخابات مغایر با قانون و اساسنامه این شرکت‌ها است و شتاب زدگی و اصرار برای انجام آن تعجب آور است. با برگزاری انتخاباتی غیرشفاف و غیرمنطقی، نه تنها دارایی سهامداران عدالت در معرض خطر قرار خواهد گرفت، بلکه شکل‌گیری رانت و فساد بزرگی در آینده بسیار محتمل خواهد بود.
شعار سال : مدیریت سهام عدالت ۳۰ میلیون سهامدار که شیوه غیرمستقیم را انتخاب کردند، برعهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است. مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای انتخاب هیات مدیره، ۲۰ اسفند به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد. سهامدارانی که مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کردند، در صورت ثبت نام در سامانه سجام می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند. معرفی نامزد‌های انتخابات از طریق سایت سازمان بورس و پس از تایید صلاحیت انجام می‌شود.

این در حالی است که با شتابزدگی دستگاه‌های دولتی برای برگزاری هرچه زودتر مجامع این شرکت‌ها، ابهامات زیادی در مورد نحوه برگزاری شکل گرفته است.

اولین ابهام، به نحوه برگزاری انتخابات بر می ‎گردد که قرار است به صورت الکترونیکی برگزار شود. بر اساس اساسنامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مجامع باید به صورت حضوری باشد و به برگزاری الکترونیکی اشاره‌ای نشده است. برگزاری الکترونیکی این انتخابات تنها در صورتی امکان‌پذیر است که در مجمع فوق‌العاده دیگری، مصوبه و یا بند قانونی به اساسنامه آن‌ها اضافه شود.

عدم اطلاع‌رسانی شفاف در خصوص ثبت‌نام نامزدها، از دیگر ابهامات این انتخابات است. با توجه به عدم آگاهی مردم و ابهامات زیاد در انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، تضمینی برای مشارکت مردم وجود ندارد. از سوی دیگر، صلاحیت نامزد‌ها با تردید‌هایی همراه است و امکان انتخاب اشخاص سیاسی به جای مدیران حرفه‌ای و دارای سابقه وجود دارد.

یکی از اساسی‌ترین نقاط مبهم، تعیین چارچوب اختیارات و نحوه نظارت بر عملکرد هیات مدیره است. چه تضمینی برای شفا‌ف‌سازی درخصوص این موضوع وجود دارد؟ اختیارات وسیع و کم‌نظیری که به هیات مدیره‌های این شرکت‌ها اعطا می‌شود، می‌تواند به رانت و فساد عظیمی در تاریخ اقتصاد ایران تبدیل شود.

باید توجه داشت که هنوز نحوه تخصیص سرمایه‌های اولیه به این شرکت‌ها نیز شفاف نیست و خود محل پرسش‌های مختلف است.

بسیاری از مشمولان از ارزش سهام خود و اهمیت چگونگی مدیریت آن آگاه نیستند و در مسیری که توسط وزارت اقتصاد تعبیه شده است، متضرر خواهند شد. با وجود چنین ابهاماتی، دلیل شتاب برای برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور و متضرر شدن میلیون‌ها سهامدار عدالت چیست؟

تعداد بازدید : 0

شعار سال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اقتصاد آنلاین ، تاریخ انتشار 11 اسفند ۹۹ ، کد خبر : 510076 ، eghtesadonline.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین